r Man verduistert Portugese militairen schieten voor het eerst on communisten DANSNIEUWS ton aan geld en schoenen Ét I Jonas de Walvis op wereldtoernee Dubbele premie voor verkoop vissersschip vaRIJPMA DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I 3 N.B.D. DANSCENTRUM T. GRIEK Een stap vooruit 2 L* agenda/trekpen Het woord is aan EERSTE HALFJAAR DODE BIJ BLOEDIGE REL IN NOORD-PORTUGAL 1 AGENDA pagina 6 h Zeeuw Elektro ijmuiden b.v. Politie vindt spoor bij verkeerscontrole Telefoonbeantwoorders l O „HENDRIKS LOOPT TE HARD VAN STAPEL” „Bij uitblijven akkoord meer kernwapens voor VS” Zuidwestelijke wind 2 Kennemer danscentrum Griffioen I nijman haarlem 023-319309 houtmarkt 21 i- 1 N.B.D. DANSEN IS PLEZIER VOOR 2 /U 7 9 7 9 11 13, 15 15 Strandverwachting Chemisch dwangbuis Ziektekosten verzekering voor ambtenaren BUDDING VERZEKERINGEN I Raadsel perspex lichtbakken neon lichtreklames !0 Umuider Courant Hendrik Conscience: breekt Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Weerstand tegen plannen Akzo:Al ziekenfonds voor allen 10 7 mln (Van onze parlementsredactie) verlies 1 (Zie verder pag. 6) (Zie verder pagina 6) Ford waarschuwt Moskou het eigen ontwerpstudie voor Gedempte Oude Gracht 97-103-105 tel 324650 •-Tel DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 65e jaargang nummer 242 Elektrische installaties in woonhuizen, fabrieken, scholen en winkels. Kruisberglaan 2 Tel. 12232 Ampèrestraat 7 - Tel. 21660 is verhuisd naar Zijlstraat 24 (achter het grote postkantoor). Nog meer ruimte, nog meer sfeer en gezelligheid. Iedere avond van 7-9 uur kun je terecht om je op te geven voor een geweldige danskursus. Haarlems 1e Danscentrum Zijlstraat 24 Telef. 31 03 72 BEVERWIJK. Op reis door Europa is Jonas de Walvis in Beverwijk neege- streken. Sinds maandag staat ’s werelds op één na grootste zoogdier tentoonge steld op het evenemententerrein recht tegenover het Stadskantoor. Daar is de vinvis, die zich tot op heden in een finke belangstelling mocht verheugen, nog tot vanavond 22 uur te bezichtigen. Daarna zet de karavaan zich weer in beweging en kunnen anderen zich aan de meer dan twintig meter lange oceaanbewoner vergapen. KOOP vanaf ƒ495,— HUUR vanaf f 20,p.m. NATEBO-AMSTELVEEN Fel 020-456456 O I 00 có co O i ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 Dinsdag- en donderdagavond, 7.30 uur, groep 20-30 jaar. Dinsdag- en donderdagavond, 9.15 uur, gehuwden. Zaterdag- en zondagavond, 1ste jaars tot 20 jaar. Inschrijving elke avond van 7-9 uur DEN HAAG. (ANP) Vissers van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. Tijdens een onderzoek naar de her komst van de schoenen, bleek, dat een 33-jarige Katwijker de schoenen, plus nog een groot bedrag aan geld, totaal 100.000 had verduisterd bij zijn Haar lemse werkgever. De chauffeur, die de schoenen vervoerde, bleek geheel te goe der trouw gehandeld te hebben. De Kat wijker is in de loop van de week voorgeleid voor de officier van Justitie. Een deel van de buit wist de politie te achterhalen. Tevens stuitte men bij de Katwijker op een grote hoeveelheid si garetten, die geheeld waren van een diefstal in de nacht van 5 op 6 augustus in de Vegru-dagmarkt te Santpoort. In verband met de verduistering zijn ook een 64-jarige Velsenaar en een 28- jarige Velsenaar aangehouden, die ver dacht worden van heling van de partij schoenen, terwijl een 33-jarige Velse naar is aangehouden, omdat hij volgens de politie betrokken is geweest bij de sigarettendiefstal. Alle verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Dat er ten aanzien van de gezond heidszorg in ons land eindelijk eens moest worden begonnen met een drasti sche reorganisatie, was geen punt van meningsverschil. Een chaotische toestand met tal van bureaucratische vergroeisels en onbillijkheden was de voedingsbodem voor praktijken die met ..zorg” soms weinig meer van doen hadden. De alge mene toestand kenmerkte zich door een zo onbeheersbare kostenstijging, dat met een maximum aan goede wil van verze keraars en andere betrokkenen niet kon worden ontkomen aan een soort „wind handel”, waarven degenen die medische hulp nodig hadden onherroepelijk het slachtoffer werden. Het nu door het kabinet uitgebrachte wetsontwerp, dat nog de kritiek van de Raad van Staten behoeft en voorts nog geen compleet beeld geeft van wat de huidige overheid wil bereiken of hoe ze het wil bereiken, gaat niet zover dat er een nationale gezondheidsdienst ont staat, die het medische personeel in loondienst neemt. Het zwaartepunt ligt bij een reorganisatie van het verzeke- ringsmodel, waardoor het bonte patroon van particuliere en fondsverzekeringen me allerlei verschillen tarieven en klas sen verdwijnt en plaats maakt voor één universele verzekeringsvorm, waarvan de premies naar draagkracht worden bere kend. Dat alleen al is een stap vooruit, omdat het een einde maakt aan grove onbillijk heden en noodtoestanden. Het is niet helemaal duidelijk of de bestaande „klasseverpleging” in zieken huizen in de praktijk zal verdwijnen of alleen in principe wordt afgeschaft met toegelaten mogelijkheden van „extra- aankoop van bijzondere luxe”. Wanneer dat laatste het geval zou zijn, zou toch nog een gevaarlijk precedent blijven be staan: ’t is immers een sociaal uitgangs punt dat medische zorg niet afhankelijk mag zijn van welstand of inkomen. Als men in ziekenhuizen „luxe-verzorging” kan blijven kopen, moet die luxe bij de bouw, inrichting en accommodatie van ziekenhuizen aanwezig zijn, waardoor die bouwkosten onnodig hoog zullen worden. Hoofdzaak is echter, dat patiënten on geacht hun financiële bijdrage aan de nieuwe verzekering zowel door artsen als door specialisten, tandartsen, verpleeg- personeel en allen die aan de zorg bijdragen met dezelfde optimale bijstand worden geholpen, en voorts, dat de ta rieven, salarissen en lonen in de medi sche sector in redelijke verhouding blij ven tot de werkelijkheid, terwijl de sociale voorzieningen beantwoorden aan de maatschappelijke normen. Er is al veel kritiek op het wetsont werp, maar die lijkt voorbarig. Zaak is dat de betrokkenen en deskundigen vol ledig hun inzichten kunnen bijdragen, zo dat er tenslotte iets goeds uit de departe mentale kraamkamer komt. Nieuw attribuut voor lifters: een uitvinding van de 23-jarige Amerikaan John Bales. ARNHEM. (ANP) Akzo heeft in het eerste halfjaar van 1975 een netto verlies geleden van 106,8 miljoen gul den vergeleken met een nettowinst (ex clusief voorraadwinsten) van 200,9 mil joen in de eerste zes maanden van 1974, zo blijkt uit het vandaag gepubliceerde halfjaarbericht. Deze krant bestaat uit zestien pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 11 Plaatselijk nieuws 5, 6, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 Ijmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 Ijmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 MINNEAPOLIS. (UPI en Reuter) De Amerikaanse president Ford heeft vandaag gezegd dat hij het Congres om een bedrag van twee tot drie miljard dollar extra (vijf tot zeveneneenhalf Een zwak warmtefrontje geeft enige bewolking. Morgen vochtig warm, waarbij ook opklaringen. Matige zuidwesten wind. In de water 19 graden. Vooruitzichten: middag rond 22 graden. Zee- donderdag kan een front met wat regen ons land bereiken. Amerikaanse ex-zenuwpa- tiënten hebben gisteren voor een senaats-subcommissie betoogd, dat psychiaters in zenuwinrich tingen vaak een „chemisch dwangbuissysteem” hanteren. Een patiënte zei, dat zij zich na een behandeling die bijna haar leven had gekost, was gaan realiseren dat veel van haar ellende het gevolg was geweest van de chemische middelen die zij kreeg toegediend. miljard gulden) voor kernwapens zal vragen als de Sovjet-Unie geen nieuw akkoord ter beperking van de strategi sche bewapening zal sluiten met de VS. Ford waarschuwde Moskou ook dat de ontspanning in gevaar zou kunnen ko men als Moskou in Portugal tussenbeide zou komen om de communisten daar te steunen. Hij zei dat „ontspanning geen vrijbrief is om in troebel water te vis sen”. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 - 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. kostenverzekeraars in een voorlopig commentaar op dit wetsontwerp. (Zie verder pagina 2) De communisten openden vanuit het gebouw het vuur op de aanavllende menigte. Volgens ooggetuigen schoten de militairen daarop op de communisten in het kantoor, wat tot dusver bij soortge lijke rellen nog niet was voorgekomen. In totaal vielen bij de gevechten meer dan honderd gewonden. Twee van de gewonden zouden er ernstig aan toe zijn. De actie tegen de communisten werd ondernomen na afloop van de kermis in het plaatsje, die honderden boeren uit de omgeving had getrokken. De omgekomen communist was afkomstig uit Lissabon. Een woordvoerder van de brandweer zei later dat het partijgebouw door de brand geheel was vernield. Hij zei dat de communisten het kantoor pas hadden verlaten tijdens de brand. „Als het leger hen er niet had uitgehaald, zou de menigte hen vermoord hebben”, aldus de woordvoerder. Het geweld in Noord-Portugal heeft de laatste weken 7 mensenlevens geëist en meer dan 225 gewonden. De rellen in Ponte de Lima waren de bloedigste tot dusver. Terwijl de Portugese premier Goncal ves gisteravond tijdens een toespraak in Almada bij Lissabon zei dat Portugal zich in een pre-fascistische s ituatie bevindt”, waarbij hij de anii-communis- tische gevoelens van veel Portugezen vergeleek met het anti-semitisme van de jaren dertig, riep oud-president De Spi- nola vanuit Rio de Janeiro, in een open brief de burgers en militairen in Portu gal op gemeenschappelijk te strijden te gen het communisme. (Zie verder pagina 3) f l LISSABON. (Reuter, AFP, AP en UPI) Bij een aanval van duizenden betogers op het communistische partij kantoor in de Noordportugese plaats Ponte de Lima is gisteravond een com munist in het gebouw door kogels van militairen gedood. De menigte buiten het gebouw stak het kantoor in brand en verhinderde dat de brandweer het vuur bluste. Militairen en politie slaagden er ondanks het gebruik van vuurwapens niet in de aanval op het gebouw te verhinderen. Premie 69.78 voor: a. 100 ziekenhuis enz b. 100 °/o specialist en huisarts enz. c. 100 medicijnen d. f 1000.massage e.d. Bijzonder geschikt voor hen, die vrijwillig in een ziekenfonds verz. zijn. Ook voor niet ambtenaren speciale kortingsregeling. Na tel afspraak bezoek aan huis. Leidsevaart 92 Haarlem. Tel 023—31.74.79 (ook ’s avonds), b.g.g. 02246—1491. fondswet en de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Alle Nederlan ders krijgen recht op de bestaande ver strekkingen van ziekenfondsen en de AWBZ, inclusief tandheelkundige hulp en geneesmiddelen. De klasseverschil- len zullen wegvallen en voor de uitvoe ring van de wet zal er op den duur één uitvoeringsorgaan per regio moeten ko men. Het wegvallen van de klasseverschil- len heeft uiteraard gevolgen voor de honorering van de medewerkers, want in de toekomst zal het gaan om gelijke behandeling en gelijke aanspraken. Wat het ziekenhuisverblijf betreft kunnen er verschillen blijven: wie dat wil kan meer voorzieningen krijgen tegen bijbe taling. Het wetsontwerp voorziet ook in vor men van gezondheidszorg als dagverblij ven en gezinsvervangende tehuizen. On derzocht zal worden of het voorzienin genpakket kan worden uitgebreid tot vormen van revalidatie, kraamzorg en dergelijke. Doordat de volksverzekering tegen ziektekosten eerder tot stand komt dan de wet gezondheidsvoorzieningen, drei gen verschillende zaken in de verkeerde wet te worden geregeld. Dit zeggen de drie organisaties van particuliere ziekte- Er moet één algemene ziektekosten verzekering komen voor alle Nederlan ders, zo blijkt uit het intussen door het kabinet goedgekeurde wetsont werp. Het ontwerp is gepubliceerd door de Unie van Ziekenfondsen die er voor tijdig de hand op heeft weten te leggen. In grote lijnen komt het ontwerp neer op een samenvoeging van de Zieken- VELSEN. Een verkeerscontrole, die vorige week maandagnacht is gehouden, is aanleiding geworden voor het oplossen van een inbraak en een verduistering. Bij de controle werd een auto aange houden, waarin zich een grote partij schoenen bevond. De politie kreeg arg waan en bracht de chauffeur en de auto naar het politiebureau van Velsen. „De belangrijkste sociale verplichting van de regering is zeker het waarborgen voor alle burgers van voldoende be scherming van hun leven en vrijheid tegen aanvallen van buiten”. Radio en tv Kastje kijken Strips Beurs Sport Weg en wiel Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: Wolkenvelden met hier en daar regen. In de nacht en ochtend plaatselijk mistbanken. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen om streeks 22 graden. De president zei dit voor een zeer anti-communistisch gezelschap: de natio nale conventie van het Amerikaanse le gioen in Minneapolis. Zoals bekend heeft het Amerikaanse legioen in het verleden veel kritiek geuit op de ontspanning. Ford zei dat hij gevoelens van sympa thie voor de Sovjet-Unie wilde aanmoe digen, maar dat de VS de eerste plaats op het gebied van de militaire macht moeten innemen. Over Portugal zei de Amerikaanse president dat „wij diep bezorgd zijn over de toekomst van de vrijheid in dit land, zoals wij altijd zorgen hadden over de vrijheid van mensen over de gehele wereld”. Kennelijk als antwoord op critici die zeggen dat de defensie-uitgaven in de VS (op de begroting staat een bedrag van 93 miljard dollar) ten koste gaan van de sociale voorzieningen, zei Ford: Gongalves sprak gisteren in Almada bij Lissabon vakbondsleden toe. Het was zijn eerste verschijning in het openbaar na zijn benoeming tot premier. Uit de brandkast van het Zevenaarse wegrestaurant Al berts Corner is 65 mille verdwe nen. Er zijn geen sporen van brandkastkraak. Wel was een ruit uit het restaurant gehaald. De politie spreekt van een raad sel. Binnen enkele weken moet met de sanering van Enka Glanzstoff worden be gonnen. Tijd voor geleidelijke oplossin gen ontbreekt. Sanering is beslist nodig want aanhoudende verliezen bij Enka Glanzstoff brengen de rest van het con cern ernstig in gevaar, aldus Akzo-top- man Kraijenhoff vanmorgen op een persconferentie. DEN HAAG. Nu meer details bekend zijn geworden van het wetsontwerp volksverzekering ziektekosten blijken de ideeën van de staatssecretarissen Hendriks (Volksgezondheid) en Mertens (Sociale Zaken) zeer vele vragen op te roepen. De antwoorden daarop zijn kennelijk niet in de stukken te vinden. Ook daarom vindt men van sommige zijden dat vooral Hendriks veel te hard van stapel loopt en dat het hem moeilijk zal vallen het wetsontwerp er nog in deze kabinetsperiode door te krij gen. Een klein goed woord grote gramschap. In het hele eerste halfjaar was de gang van zaken uiterst slecht. De omzet daalde met 18 percent van 5,67 miljard tot 4,67 miljard. Het nettoverlies over het tweede kwartaal bedraagt 48 miljoen De hoofdproduktgroep chemische ve zels leed in het tweede kwartaal en het eerste halfjaar verliezen van respectie velijk 90 miljoen en 240 miljoen. De omzet in deze sector was in de eerste zes maanden 33 percent lager dan vorig jaar. die vóór 1 december van dit jaar besluiten hun schip van de hand te doen, krijgen een premie van 1400 gulden per ton voor de resterende tonnage (twee keer voor de resterende tonnage (tweekeer zoveel als de oude premie). Hiertoe heeft het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor Visserij (het O&S- fonds) gisteravond na lang onderhande len besloten. Het fonds hoopt dat de Nederlandse vissersvloot hierdoor met 15 a 20 percent zal inkrimpen. De regeling geldt voor alle schepen, oude zowel als nieuwe, aldus ir. S. Herwijer,'voorzitter van het O&S-fonds. Inkrimping van de Nederlandse vis sersvloot is nodig omdat er minder moet worden gevangen om te voorkomen dat de visstand nog verder achteruit gaat maar de gelegenheid krijgt zich te her stellen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1