Nieuwe vorm van quasi-consumentenvoorlichting Geertsema brak met traditie CONSUMENTENVOORLICHTING Jagers en vogelbeschermers in Overijssel werken samen UNIEKE A CTIE OM HA VIK TE REDDEN Besteed dan nu f.2.50 otn dat te voorkomen Riskeert u binnenkort een miskoop voor één van deze artikelen? Geen audiëntie meer DONDERDAG 2 1 AUGUSTUS 1975 VARIA 13 12 Anders Onjuist On-voorgelicht Ambassadeur Merken die meedoen Leuke dingetjes Afreageren Verzamelaars Bezwaar Garantie Bestrijdingsmiddelen "’ROB 1 Met een Produkt-infonnatiepakket. (Van een medewerker) DEN HAAG. Er is weer een nieuwe vorm van quasi-consumenten voorlichting aan de gang. Het recept is hetzelfde als altijd: reclamemakers proberen de indruk te wekken dat zij de consument de voorlichting geven waar hij behoefte aan heeft, en stoppen hem intussen hun eigen produkten onder de neus. De vorm is nieuw. Ik heb een dergelijke consumenten fopperij tenminste nog nooit zo netjes uitgevoerd gezien. Keurige bro chures met „voorlichting”, fraai geïllustreerde reclamefolders, alles netjes in plastic verpakt. Ging het in de echte consumentenvoorlichting maar zo professioneel toe. „Concurrerend” gewoon reclame flauwekul overveiligheid. Tourc«rav*ns Inbouwkcukens Zwembaden vanaf 15.000 - Stacaravan* pakket Inbraakbeveiliging Wasemkappen D>epvn«apparaten Elec'tronische orgels Vaatwasmachines Kajuitreiljachten tot f 20.000 pakket Ml Parketvloeren 'Sauna's Motorboten van f 5 000.- tot f 20.000.- pakket Mil Fornuizenen ovens Buitenboordmotoren Solaria Open tourzeiHxiten Open baarden t'-’.'r 1 (Van onze correspondent) HENGELO. De Twentse Vogelwerkgroep, die deel uitmaakt van de Natuur- historische Museumvereniging uit Enschede, en de afdeling Overijssel van de Konink lijke Nederlandse Jagersvereniging hebben een voor Nederland unieke actie op touw gezet om de havik, een van onze felste en meest bedreigde roofvogels, van de onder gang te redden. i ’’f Er stonden achttien artikelen opge- somd. Daarover kon je voor 2,50 een „Produkt-informatiepakket” besteilen. Er werd in die advertentie duidelijk gezegd wat je te verwacnten had: „De nieuwste brochures en dealerlijsten van belangrij ke merkleveranciers in Nederland”, en „een heel praktisch boekje. Er staat geen woord reclame in. Maar objectieve, fei telijke informatie en nuttige tips”. paukt »u „voorlichting”. Ik geef daarvan, ter illus tratie, enkele voorbeelden. Waar haalt men consumentenvoor lichting over produkten die men van plan is te kopen? Bij de consumenten organisaties en het warentestbureau van VWO. Je hoeft niet altijd lid te zijn om inlichtingen te kunnen vragen N) pakket Ml) pakket Ml „Doordat wij dagelijks in het veld met wild in aanraking komen, legt het fau nabeheer ook een grote verantwoorde lijkheid op onze schouders. De jager de goede tenminste is geen doder van dieren tot iedere prijs, zoals de buiten wacht vaak denkt. Jacht is binnen het kader van een verantwoord faunabeheer gewoon een noodzaak”. de winkel veel minder voor hoeft te geven. PAKJCFT NI* PAKKET Nil PAKKET N4 PAKKET M» PAKKET N) PAKKET M» PAKKET Ml» pakket Mil PAKKET M4 PAKKET Ml) PAKKET Ml Wat zijn nou de merken die wel heil zien in reclame onder het mom van consumentenvoorlichting? Hier volgen er enkele, die daarvoor aan de PID betalen: Philips, Daalderop, Itho, Zanker, Zanussi, Siegler, Faber, Frans de Witte, AEG, Bauknecht, Elec trolux, Neff, Westinghouse, Pelgrim, Et na, Dordrecht, Uniska Parket. Zeker nu bij de provincie de gedachte van aanvullend bestuur de vroegere op vattingen over de toezichthoudende taak van het college van Gedeputeerde Staten begint te verdringen, is een nauwer contact naar de mening van mr. Geert- sema onontbeerlijk. De nieuwe reclamemakers onder valse vlag noemen zich Produkten- informatiedienst PID. Ik merkte on langs voor het eerst van hun bestaan door een advertentie in een omroepblad. Boven die advertentie stond: „Riskeert u binnenkort een miskoop voor een van deze artikelen? Besteed dan nu 2,50 om dat te voorkomen”. Zó bestelt u uw üifornutiepakket(ten) snel en genukkelijk. Een pakket van 1 artikel kost f 2.50. elk volgend pakket kost f2.-. Dus 2 pakketten van 2 versehillien- de artikelen kosten f 4.50. 5 pakketten van 1 ver schillende artikelen kosten f 6.50. Aan hen wordt geen enkele eis gesteld. Ik meen dat zich onder deze groep de mensen bevinden die de wildstand de meeste schade toebrengen”. Daar hebben ze zich keurig aan ge houden. Uitkomsten van waren tests bij voorbeeld, zijn overal buiten gehouden; óók de door de Nederlandse overheid voor de Nederlandse burger betaalde, en met inspraak van het bedrijfsleven uit gevoerde onderzoeken van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO). En dan krijg je een lelijke soort Voor mr. Geertsema persoonlijk wa den de werkbezoeken uiterst nuttig en voorts is hem duidelijk gebleken „dat de commissaris der koningin tijdens deze bezoeken een soort ambassadeursfunctie kan vervullen”. Tijdens discussies is hem duidelijk ge worden dat de communicatie van het gemeentebestuur met het college van Gedeputerede Staten niet optimaal func tioneert. In een vrij groot aantal geval len bleek er onvoldoende inzicht te be staan in de motieven van het college. Een beter contact is nodig en in dat kader acht mr. Geertsema het verheu gend dat Gedeputeerde Staten al vaak de provincie intrekken. Er is ook een brochure over afwasma chines. Aan het eind verklaart de schrij ver daarvan iedereen min of meer voor achterlijk die zo’n machine niet koopt. De werkelijkheid is anders: afwassen met de machine is minstens twee keer zo duur als met de hand; machine- afwasmiddelen zijn milieu-verpestend, hand-afwasmiddelen zijn dat niet. Dat zijn dingen die je toch wel in een „objectieve” brochure zou willen lezen. zijn poot op het nest vast te binden en het dier, als het oud genoeg is om te vliegen, af te richten voor de jacht. In de brochure over fornuizen en ovens staat met geen woord iets over de kwaliteit van het emaille. Dat is dan wel een groot geluk voor de adverteer ders van de PID, want van de drie folders van gasfornuizen die er bij zit ten, zijn er twee van merken waarvan bij een onderzoek het emaille niet bleek te deugen. De „voorlichting” over wasemkappen Leeghwaterplein 26, Den Haag. Tel.: 070-889377. Dergelijke publikaties kan men toegestuurd krijgen voor 2,50. Voorts zijn korte samenvattingen uit de brochures van de Stichting VWO gratis verkrijgbaar bij het Konsumenten Kontakt, Leeuwendaal- laan 10, Rijswijk. Tel. 070-904148. Hij zegt voorts dat uitsluitend al het feit dat de commissaris met zijn per soonlijk bezoek bewijst belangstelling te hebben voor het wel en wee van. een gemeente, zo’n bezoek psychologisch goed werkt. „In sommige gevallen biedt een dergelijk bezoek ook een ongezochte gelegenheid aan de bevolking om be paalde gevoelens af te reageren door middel van een demonstratie, het aan bieden van een petitie of het overhandi gen van stukken”. „Produkten informatiedienst” blijkt heel Ook de wildfotografen vormen een ernstige bedreiging. De havik is als Ne derlands felste roofvogel een zeer gelief koosd object en het is onvoorstelbaar tot welke daden van vandalisme mensen in staat zijn alleen om van een nest jongen een kiekje te maken. Verder komt het met name in Duitsland nogal eens voor hoewel de gewoonte in onbruik be gint te raken om een haviksjong aan tl ovetwregt du* een aanschaf die u vele hon derden. zo niet duizenden gulden* gut kotten. En u wilt zoveel mogelijk zekerheid vooraf dat-u een juiste keuze gut doen. Weten wit er te,koop is. in de eerste plaat*. Weten welke kwaliteitsklasse, welke capaciteit aan uw eisen voldoet. En goed be slagen ten ij* komen al* u rich “gprimRWMflu verkoper. Dit is wat men kan krijgen: Algemene voorlichting over een groot aantal artikelen, bij het Insti tuut voor Huishoudtechnisch Advies (IVHA) van de Vereniging van Huis- bouw. De havik krijgt de giftige bestrij dingsmiddelen binnen via zijn prooidier, de duif. De gevolgen zijn voor de over levingskansen van de soort rampzalig. Sommige haviken worden steriel, andere leggen eieren waarvan de schaal zo broos en dun is dat ze breken voor ze uitgebroed zijn. In het algemeen kan men zeggen dat 30 percent van de broedsels niet uitkomt. schrijf een paar leuke dingetjes over de produkten op, maar zorg dat ze de reclamemakers niet bijten. Géén prijs- of kwaliteitsvergelijkingen, en ook geen Dat boekje, dat moet het ’m doen. Voorin staat nog eventjes hoe goed de Produkteninformatiedienst PID het met de consument voor heeft. Hij „beoogt de Nederlandse consumenten behulpzaam te zijn bij de oriëntatie omtrent aanschaf en gebruik van duurzame goederen en diensten”. Dat zegt de PID te willen doen door onder meer een „representatief beeld” te geven van merken, typen en uitvoeringen. En voorts ook de „prijzen van vandaag”. Over de bij gevoegde reclamefolders zegt de PID laconiek: „De produktaan- biedingen zijn concurrerend; ze kunnen een onderlinge vergelijking doorstaan blijkens hun aanwezigheid in het PID- palgpt”. Die laatste zin is typerend voor het hele PID-gedoe. Er wordt niet zozeer gelogen, maar er worden dingen gezegd die eigenlijk helemaal niets te betekenen hebben. Want wat is dat nou voor klets praat: de tnerken die hun reclame folders tegen betaling door de PID laten versturen, kunnen een onderlinge verge lijking doorstaan omdat ze allemaal in dat pakket zitten. Wat wil dat zeggen? Dat ze allemaal even goed zijn? Of even beroerd? Een van de voornaamste oorzaken van te achteruitgang in de havikenstand is geweest het overvloedig gebruik van herbiciden en insekticiden in de land- De havik wordt ook nog bedreigd door een grote groep eierenverzamelaars, mensen die er een hobby van maken nesten van vogels leeg te roven, de eieren uit te blazen en er een verzame ling van aan te leggen. Al deze factoren zijn er de oorzaak van dat de haviken stand is gedecimeerd en de soort inmid dels tot aan de rand van de afgrond is gebracht. Daar komt echter nog iets anders bij. De broedperiode van de havik duurt De belangrijkste kreten van de PID zijn niet waar. Je kunt geen miskoop voorkomen met een PID-pakket. Je wordt daarentegen juist „lekker” ge maakt voor een bepaald artikel. En wat ze verder beloven, doen ze ook niet. Ze geven je geen representatief beeld van wat er te koop is alléén maar van wat zij tegen betaling door fabrikanten en importeurs in hun pakket stoppen. En ze geven je ook niet de prijzen. Ik heb een aantal van die pakketten bekeken. De 20 a 30 pagina’s tellende „voorlichtings”-brochures zijn rap in el kaar geschreven door enkele free-lance journalisten en public-relationsfiguren. Ze hebben kennelijk de opdracht gehad: met al die kleunde brochures openmaakt, zult u er ook een heel praktisch boekje in vinden Er staat geen wóórd reclame in Maar obiectieve. feitelijkc informatie en nuttige k tips Waarschuwingen soms <x>k I die u veel narigheid kunnen besparen. En geld Véél meer geld dan de f 2.50 dii^J*^ lang: van februari tot juni. Extra toe zicht op de rust in het broedgebied van de havik is in die periode voor een goed verloop van het broedproces noodzake lijk. Jachtopzieners en boswachters zijn bij uitstek de mensen die dit toezicht kunnen uitoefenen en in het verleden konden zij dan ook aanspraak maken op een overheidspremie, als er in hun ter reinen een geslaagd broedgeval van een havik werd geconstateerd. De premie werd verstrekt als symboli sche beloning voor de zorg en de moeite die de bescherming van het havikshorst de jachtopzieners en boswachters had gekost. Zij kregen een bedrag van 10 voor de melding van het broedgeval en 100 als de jongen na afloop van de broedperiode waren uitgevlogen. Sinds 1972 is het ministerie van CRM de instantie die de premie verstrekte om redenen die nooit aan de jachtopzieners, boswachters en grondeigenaren bekend zouden zijn gemaakt, met het uitkeren van de beloning gestopt. Het Konsumenten Kontakt neemt bo vendien gratis klachten over kwali teiten, leveranties en service, van het publiek in behandeling. per geslaagd broedgeval. Beide vereni gingen zullen in de loop van dit jaar proberen de steun te krijgen van lande lijke organisaties en van de overheid, opdat de actie volgend jaar in ieder geval voortgezet kan worden. Drijver: „Wij zijn als jagersvereniging met deze samenwerking zeer gelukkig. Samen met de ornitholoog Klevering zit ik in de zgn. jacht-adviescommissie, een provinciale instelling die een beleidsnota faunabeheer voor Overijssel voorbereidt. Klevering maakte ons op de impasse in de nestbewaking van de havik attent. We zijn er meteen ingesprongen, of schoon onze landelijke vertegenwoordi gers aanvankelijk nogal kritisch stonden tegenover deze regionale actie”. De actie, die dit jaar tot Overijssel beperkt bleef, zal volgend jaar vermoe delijk met steun van de overheid tot het hele land worden uitgebreid. Vogelbe schermers en jagers, twee groepen waar van de belangen op het eerste gezicht nogal tegenstrijdig lijken, zullen elkaar in de naaste toekomst ook op andere terreinen de hand reiken. De actie tot bescherming van de havik mag volgens een woordvoerder van beide partijen worden beschouwd als het begin van een hechte samenwerking, die moet leiden tot een verantwoord natuurbeheer. De havik is al sinds jaren een uitster vende vogelsoort. Dit jaar is er welis waar sprake van een opleving on langs zijn er vijf succes volle broedgeval - len gemeld maar reden tot juichen is er nog allerminst. Ing. J. A. Meijerink uit Rijssen- lid van de Twentse Vogel werkgroep, durft zelfs geen exacte in- ventarisatiecijfers te geven over dit jaar uit vrees te optimistische verwachtingen te wekken. „Duidelijk was en is alleen dat het met de havik zeer slecht gaat. De lichte opleving van dit jaar kan een toevallige schommeling zijn”. vrouwen. Adres: Jan van Nassau- straat 89, Den Haag. Tel.: 070-262041. De voorlichting staat in Kopers Kom passen, die 2 kosten. Brochures met uitkomsten van warentests van het VWO. Adres: Stichting VWO, Leeuwendaallaan 10, Rijswijk. Tel.: 070-904146. De VWO- brochures kosten 2. Publikaties in de Consumenten gids, op grond van eigen onderzoeken van de Consumentenbond. Adres: En dan zou er ook nog bij kunnen staan dat van de negen merken die in dit PID-pakket reclame maken, er twee bij het laatste VWO-onderzoek van vaatwasmachines elektrisch maar zo-zo veilig waren. bestaat uit een brochure en vijf folders. Bij die folders zitten echter niet de twee merken die als beste uit een VWO-test zijn gekomen. Er zit ook een folder bij voor een wasemkanaalventilator van een merk waarvan bij diezelfde test bleek dat er een KEMA-veiligheidskeurmerk op zat zonder dat het KEMA dat keur merk ooit had toegekend. Ook over die dingen tref je in de folder uiteraard geen woord aan. Zomin als over het feit dat in de reclamefol ders prijzen staan die slechts adviesprij zen zijn, dat betekent dat je er, bij de in wasemkappen heersende prijzenslag, in De onderwerpen die in de gesprekken met de gemeentebesturen het meest aan de orde kwamen, hadden betrekking op de ruimtelijke ordening, de wegen, de gewestvorming, gemeentefinanciën, wo ningbouw, cultuur, sport en recreatie. Slechts in een enkel geval werden zaken besproken die het eigen werkterrein van de commissaris van de koningin betref fen. Zo werd in tal van gemeenten gewezen op het feit dat de onderbezetting van de rijkspolitie een voortdurende zorg vormt. De discussies verliepen, aldus het ver slag, „in veruit de meeste gevallen bij zonder prettig”. En enkele keer werd mr. Geertsema duidelijk betrokken in een verschil van mening tussen een college van B. en W. en de raad. Men hoopte de commissaris dan een uitspraak te ontlokken waar men zijn voordeel mee kon doen. „Dat is natuurlijk een onjuiste gang van zaken”, aldus mr. Geertsema. In een brief aan de jachtopzieners deelde de provinciaal voorzitter van de jagersvereniging in Overijssel, J. C. Drij ver- mee dat zijn vereniging en de Natuurhistorische Museumvereniging ga rant staan voor een uitkering van 75 Wat de bedreiging die de havik van de landbouw, de fotografen en recrean ten ondervond, al erg genoeg, door de stopzetting van de toezichtspremie kwam de bewaking van de havikshorsten tij dens de broedperiode helemaal in een impasse terecht. Door de bliksemactie van de Overijsselse jagers en de Twent se Vogelwerkgroep nu is het probleem van de horstbewaking althans dit jaar opgelost. Niet juist is naar zijn mening ook het schrijven van de redevoeringen van raadsleden door burgemeesters, wethou ders of gemeentesecretarissen. Dat schijnt dus in enkele gevallen te zijn gebeurd. Maar er zijn nog andere oorzaken dan het gebruik van pesticiden. Er zijn ook verscheidene groepen mensen die het voortbestaan van de havik in gevaar brengen. In de eerste plaats de nieuws gierige recreanten die de rust in het broedgebied van de roofvogel verstoren. De havik heeft een groot rustgebied no dig. Hij is zeer schuw, vliegt bij het geringste geluid van het nest en keert daarop pas na vrij lange tijd terug. In die periode zijn de eieren meestal prooi geworden van eksters, Vlaamse gaaien of kraaien. Nee. we moeten als consument die behoefte heeft aan voorlich ting maar niet m zee gaan met een Produkteninformatiedienst. Niet zozeer om die 2,50, want daar krijg je bij sommige produkten leuk wat reclame folders voor toegestuurd, en de vrijblij vende brochures behelzen toch ook nog wel een paar gebruikstips. Maar het resultaat van die 2,50 is dat we toch on-voorgelicht gaan kopen. „De eisen die aan een jager worden gesteld, zijn hoog. Tegenwoordig moet hij een examen afleggen, wil hij in het bezit komen van een jachtakte. Ik vind dat een zeer goede zaak, maar ik maak wel bezwaar tegen het feit dat de over heid op grond van artikel 53 een schiet- vergunning geeft aan boeren die econo mische schade ondervinden van wild. (Van onze correspondent) ARNHEM. Sinds onheuglijke tijden hebben commissarissen van de koningin bij hun werkbezoeken aan de gemeenten in hun provincie enige ruimte in het programma gehouden voor het verlenen van audiënties. Dat werd dan keurig aangekondigd in de kranten. In het ge meentehuis werd de burgemeesters- of een andere nette kamer gereserveerd voor de commissaris, die er de bezoekers kon ontvangen. De huidige commissaris van de koningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, heeft met die traditie gebroken. In een uitvoerig verslag over zijn werkbezoeken aan de 104 Gelderse ge meenten, dat hij Provinciale Staten heeft aangeboden, zet hij uiteen waarom: Daar plachten personen te komen, die zich verplicht voelen op grond van hun positie hun respect aan de commissaris aan te bieden, dan wel ingezetenen die met hun specifieke problemen de weg naar het provinciehuis meestal wel we ten te vinden en dan sneller kunnen worden geholpen. Geen audiëntie dus meer.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13