AJAX MOCHT BLIJ ZIJN MET GELIJKSPEL TEGEN AZ’67 e CHAOTISCH WILLEM II HERSTELDE ZICH: 0-1 Twente liet overwinning nog glippen Stand Rijkspostspaarbank I J J] uw nationale spaarinstelling A KI 99 Looptijd 6 jaar,vaste rente 81/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. I Vraag uitvoerige informatie •r® Si 14 15 DONDERDAG 2 1 AUGUSTUS 1975 SPORT O Betere kansen Naam Straat ,w Woonplaats NI i.X'J Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. 41 - Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito’s Gelukkig Ruggesteuntje g 11» .«4 MICHELS NOG 85 MINUTEN AAN (Van onze sportredactie) de overwinning Haarlem kwam oed weg (Van onze sportredactie) naar (Van onze sportredactie) in Rob de Kip: doelpunt. THEO KLEIN (ADVERTENTIE) .75 Lljl 2 2 2 2 1 0 0 0 1 2 2 1 0 0 o 1 3 2 2 1 che iten sen. <111 nen ex- AZ’67 Ajax FC Twente Sparta nitê ig”. ers- met atie een :ep- stus, Van fing rde- nen, ons enkt i of aan- het cties •ein- 3—2 2—2 2—2 2—3 zoor ssy- .ral- ga's. gers cus- uit- Isen 2,30 )5,50 >3,50 «,00 >,00a 1.» «1 4,00 ,50 7,50 1,20 8,50 i,00 ,00 ),50 0.00 1,00 ,10e •,50 1,00 .30 ,00 7.50 ,00 >,90f ,40 5,80 1,00 2,00 ,00 ),00 20 >8,00 18,00 1,20 1,00 i,70 .,00b 0,10 1,00 10,00 ),00 Hans Leushuis belastte zich met de toegekende strafschop, maar hij knalde ver over. In de tiende minuut van de tweede helft kreeg hij de gelegenheid die misser goed te maken, maar ook die wens, die 1-0 bij rust hadden we ook gemakkelijk moeten kunnen vasthouden. Dat is een keiharde uitslag. Dan had FC Twente in Eindhoven met 3-0 van ons moeten winnen. Als we vandaag hadden gewonnen, en juist vandaag had dat gekund, hadden we wat de nacompetitie betreft op rozen gezeten”. IS ,00 '5.00 i,50 1.50 ),00 1.70 >,00e H.00 4,30 57,00 72,50 54,00 2.80 0,00 Stabel en sukkelde Metgod naarmate de tijd verstreek met zijn ontoereikende conditie. Het gevolg was dat de Willem H-ers nog voor de rust het middenter rein konden veroveren, om zo recht streeks naar het hart van de Haarlemse defensie door te kunnen stoten. Dat het daar niet helemaal safe, zat, werd in de 35e minuut erg duidelijk toen Jan Fransz de opgekomen Havermans alleen door een tackel in het strafschopgebied kon stoppen. Lange tijd leek het er na rust overi gens op, dat AZ die voorsprong gemak kelijk zou kunnen vasthouden. Ajax, met Dick Helling voor de geblesseerde Notten, drong wel iets meer aan dan voor rust, maar werd vrijwel niet gevaarlijk. Ook niet toen Ling de plaats van Van Dord innam. .00 6.50 >,60 ,50 ,50 ,00 ,50 ,00 ,60 4.70 ,00 ,00 ,90 ,60 .40 6,00 4,00 AMSTERDAM. In het weekblad Vrtf Nederland van deze week windt ex- Barcelona-manager Caraben geen doekjes om zijn mening dat Rinus Michels wat hem betreft maar een doodnormale trainer is. Caraben beweert onder andere dat iedere andere trainer in de afgelopen vier jaar bij Barcelona precies hetzelfde zou hebben bereikt als Michels. En dat die Rinus Michels inderdaad geen sfinx is, of een bul, of een generaal, tot welke bijnamen hjj van diverse kanten werd „veroor deeld”, werd gisteravond bewezen. De punten waren echter binnen, al zal geen van de 3500 toeschouwers zich daar erg gelukkig bij gevoeld hebben. Het was in alle opzichten een onbevredigend duel; voor de Brabanders omdat zij voor de tweede maal beide punten lieten liggen en voor de Haarlemmers, omdat zij tot de conclusie moesten komen dat zij een ogenschijnlijk eenvoudig karwei slechts met de grootste moeite konden Ajax kwam dan ook nogal gelukkig aan de gelijkmaker. AZ-voorstoper Mol tastte mis op een dieptepass, zodat Geels op links door kon sprinten- Zijn voorzet bereikte de geheel vrijstaande Meijer, die via het hoofd van Van Rijnsoever inkopte (1-1). Even later deed zich een vrjjwel identieke situatie voor. Geels zet te opnieuw voor, maar Meyer lepelde de bal via de bovenkant van de lat over het doel. Michels noemde later het tijds bestek waarin deze twee kansen zich voordeden de enige vijf minuten dat er echt werd gevoetbald. klaren. „Ik denk dat we nog een paar wedstrijden nodig hebben om ons bij het spel in de eerste divisie aan te kunnen passen. Piet de Visser van NEC heeft me er voor gewaarschuwd. In de eerste divisie wordt een vrij primitief spelletje gespeeld. In de uitwedstrijden kan Je een stormloop verwachten en thuis wordt er altijd een muur voor je opgetrokken”, aldus Hughes. Opstellingen: Sparta: Doesburg; Jansen, Balkenstein, Vis ser, Meutstege; Van der Veen, Van Esdonk, Michielsen; Skipper, Larsen, Van Staveren. FC Twente: Gross; Van lerssel, Drost, Over weg, Oranen; Thijssen, Van der Vail, Zele (Aabech); Bos, Jeuring (Bruggink), Gritter. Scheidsrechter Hoppenbrouwer, 7000 toe schouwers. OPSTELLINGEN: Ajax: Schrijvers; Suurbier, Dusbaba, Huls hof! en Krol; Van Dord (Ling), Notten (Hel ling) en G. Mühren; Steffenhagen, Geels en Meijer. AZ’67: Vooys; Van Rijnsoever, Moll, Spelbos en Vonk; Wildbret, Hovenkamp en Suuren- donk; Vosmaer (Groot), Kist en Nygaard. Scheidsrechter Pijper; 12 500 toeschouwers. Het sprookje dat alleen al de aanwe zigheid van Michels voldoende is om de ploeg die hij onder zijn hoede heeft vleugels te geven, kwam duidelijk niet uit. Het elftal van Ajax, dat vanaf de tribune door Michels werd geleid en dat vóór, in de rust en na afloop van de nacompetitiewedstrtjd tegen AZ’67 in het Olympisch Stadion besprekingen had met de nieuwe ad interim-coach, faalde gedurende vrijwel het gehele duel en kwam derhalve niet verder dan een 1-1 gelijkspel. En daar mochten de Amster dammers nog blij mee zijn ook- verrichtte hij de ene formidabele red ding na de andere tijdens het hevige bombardement dat de Rotterdammers in die periode uitvoerden en waarbij vooral rechtsbuiten Skipper excelleerde. Merkwaardig genoeg was het toch FC Twente dat scoorde, toen Bos uit een door Thijssen genoemen hoekschop een draaiend schot inzond, dat doelman Doesburg compleet verraste. Het was een van Twentes schaarse wapenfeiten. Eigenlijk zijn de Enschedeërs na de rust, nog verder verzwakt, met hun uitvallen zelfs gevaarlijker geweest. Sparta hield weliswaar ook toen het initiatief, maar had kennelijk zoveel klacht verspeeld, dat de opbrengst veel geringer was. Totdat in die laatste minuut eindelijk het succes kwam. Maar loon naar werken was het zeker niet. Opstellingen: Haarlem: Boersma, Wentink, Huyg, Fransz, Derksen, Kleton, Metgod, (Van der Aar), Peys, Sadek, Van den Berg, en De Kip. Willem II: Lelie veld, Stolzenbach, Huibregts, Damsma, Havermans, Wielaert, Stabel (van Rooy), Hofkens, Stovers, Van der Berg en Leus huis. Scheidsrechter Mulder. 3500 toe schouwers. De flitsende kopbal, die Adrie van Staveren vlak voor het eindsignaal langs de uitblinkende doelman Gross zond, betekende immers niet meer dan de gelijkmaker. De eindstand werd daar door 1-1, en dat hield in dat de Rotter damse kansen om nog in aanmerking te komen voor UEFA-Cupvoetbal definitief afgeschreven dienden te worden. Juist tegen het door blessures en griep zwaar gehandicapte FC Twente kreeg dit Sparta, dat lange tijd superieur was, gisteravond alle gelegenheid om te de monstreren dat de goede competitie-ope- ning inderdaad geen toeval was. Voor de oostelijke equipe betekende die gelijkmaker op de valreep een dani ge teleurstelling, ook al werd die enigs zins verzacht toen bekend werd dat ook het treffen tussen AZ en Ajax in een gelijkspel geëindigd was. Daardoor kan FC Twente via winst op de Alkmaarse ploeg in de laatste ontmoeting, volgende week dinsdag in Eindhoven, immers toch nog eerste in deze nacompetitie worden, een kans die bij de lange tijd „dreigen de” Alkmaarse overwinning uiterst ge ring geworden was. FC Twente verscheen danig gehavend in Spangen. Terwijl Drost en Overweg verre van fit aantraden, moest Spitz Kohn Arnold Mühren en Pahlplatz thuis laten. De eerste ligt sinds zondag met griep te bed, Pahlplatz raakte in Den Haag geblesseerd, maar liet gister ochtend voor het vertrek weten, dat ook hij door een zomergriep was geveld. Gritter en de Hongaar Zele waren hun vervangers, maar laatstgenoemde, te blij dat hij in de beginopstelling mocht staan, moest tijdens de rust toegeven zich ten onrechte 100 procent fit gemeld te hebben. Waarna Hans Aabech als invaller verscheen. Toen FC Twente vlak na de hervat ting ook nog Jan Jeuring hinkend naar de kleedkamer zag vertrekken hij werd opgevolgd door Bruggink zat alleen (derde) doelman Pasveer nog op de bank. Het lag voor de hand dat dit FC Twente organisatorisch niet best in elkaar zat. Gelukkig voor de Enschedese equipe stak doelman Gross in een waarlijk grootse vorm. Vooral in de eerste helft In eerste aanleg had het er veel van weg dat Haarlem zich als een eredivisie- team zou gaan gedragen. De nieuwelin gen in de eerste divisie legden Willem II volledig hun wil op (de Tilburgse trainer Jan Brouwer: „Wat wil je. Die jongens hebben zondag in Vlaardingen met 5-0 verloren. Die beginnen natuur lijk wat aarzelend”). Het spel speelde zich volledig op de Tilburgse helft af. Al na zes minuten resulteerde dat in de schier onvermijdelijke openingstreffer. Gerrit Peys, voor rust de beste Haarlem mer, bediende Rob de Kip, die het leer achter doelman Lelieveld kopte: 0-1. Het schichtige Willem II leek stormrijp. Rechtermiddenvelder Wielaert was in die fase de enige Tilburger die aanval lend iets presteerde. Zijn voorzetten kwamen echter voor Haarlemse voeten terecht of werden totaal niet begrepen. Het pleitte niet voor Haarlem dat het de chaos bij de Tilburgers niet uit kon buiten. Het bleef bij dat ene doelpunt; voor de Brabanders een moreel rugge steuntje, maar voor Haarlem een steeds groeiende bron van onrust. De paniek bij het lange uitblijven van goal num mer twee kan niet helemaal onderdrukt worden. Op het middenveld kreeg Kle ton steeds meer moeite met de ijverige 75- ein ïen id- is. ine ret- dat ran ft”, idi- liet zij ug- iijk fO- de jd- eve ROTTERDAM. „We willen laten zien, dat die 1-1 van zaterdagavond te gen Ajax geen uitschieter was”, sprak Leo Steegman voor het begin van Spar- ta’s nacompetitieduel tegen FC Twente. Maar de Rotterdamse trainer en de 7000 toeschouwers op Spangen moesten tot de laatste seconden wachten voordat Sparta die overigens wel van zelfvertrouwen getuigende kreet zelfs maar enigszins kon effectueren. kreeg nog AZ. Nygaard sprintte vlak voor tijd op links in de diepte. De Deen omspeelde laatste man Hulhoff en had op zo’n vijf meter van het doel de bal voor het inschieten. Op onbenullige wij ze passte hij echter naar Kist, die bui tenspel stond.Brand later: „Zo’n bal maakt hij anders altijd af- Schrijvers stond notabene bij de eerste paal”. Toch heeft AZ nog steeds de beste kans op de eindoverwinning in de nacompeti tie. De Alkmaarse ploeg heeft een voor sprong van één punt op FC Twente en Ajax en heeft volgende week woensdag op het veld van PSV, tegen FC Twente, aan de kleinste overwinning genoeg. Ook Ajax heeft nog een kans. Michels’ nieuwe formatie is echter afhankelijk van het resultaat van een andere wed strijd. En dait is iets waar Rinus Mi chels toch eventjes aan zal moeten wen nen. Hij is van zijn Ajax anders gewend. Aan hem is het om te bewijzen dat ex- Barcelona-coach Caraben ongelijk heeft. Michels dekte zich gisteravond al ge deeltelijk, toen hij zei: „Het zal tijd kosten En die heb ik in feite niet”. ROB HOOGLAND bescherming. „Wat er in de afgelopen dagen is gebeurd”, aldus Michels, „daar worden de jongens de dupe van. Ze zijn veel te veel belast. Je bent gedwongen om teveel te vragen van de goede wil van de spelers en dat is nu eenmaal onmogelijk. Het reorganiseren van een elftal kost tijd”. Hoewel Michels het zelf tegenspreekt, verkeert de ex-Barcelonacoach eigenlijk in dezelfde omstandigheid als vorig jaar vlak voor het begin van de wereldkam pioenschappen, toen hij ook in allerijl als ad interim-coach werd aangetrokken. Voor Michels zelf is er, net als toen, niks aan het handje Zou Oranje in die dagen hebben gefaald, dan zou het niet de schuld zijn geweest van Michels maar van anderen. Nu er successen wer den behaald, werd alle eer in zijn schoe nen geschoven. Bij Ajax is het van hetzelfde laken een pak. Slaagt Michels, dan zullen er nog meer sprookjes rond om zijn persoon worden rondgestrooid. Slaagt hij niet, dan heet het dat zelfs Rinus Michels er niets meer aan kon verbeteren. En speelt Ajax de rest van de nieuwe competitie hetzelfde spelletje als gisteren tegen AZ, dan zal dat laat ste ongetwijfeld het geval zijn. Want de betere kansen waren gisteren duidelijk voor AZ’67, het fanatieke Alk maarse ploegje, dat via counters vooral in de eerste helft steeds maar weer verwarring stichtte in de door Barry Hulshoff bijzonder zwak geleide Am sterdamse defensie. Terwijl Ajax eigen lijk in die eerste 45 minuten geen enkele doelrijpe kans kreeg, verwierf AZ, dat zonder de geblesseerde Van Marwijk speelde, zich zeker drie mogelijkheden, die hadden moeten worden benut. De stand in de na-competitie van de eredivisie is: TILBURG. Haarlem is de eerste week in de eerste divisie zonder kleer scheuren doorgekomen, maar het team van Barry Hughes zal zijn leven toch heel snel moeten beteren, wil het in zijn nieuwe omgeving aan de winnende hand blijven. Zoals de Haarlemmers gisteren het Tilburgse Sportpark speelden, mag er tegen een in eerste aanleg ont redderd Willem II dan nog een minima le winst te behalen zijn (0-1), tegen de betere opponenten uit de eerste divisiie zouden de gisteren tentoongestelde fou ten Haarlem ongetwijfeld fataal gewor den zijn. Willem II miste echter in de tweede helft de zuiverheid in het spel en het geluk om van de ontreddering in de Haarlemse gelederen gebruik te kunnen maken. Zelfs een door scheidsrechter Mulder toegekende strafschop en een drietal levensgrote kansen voor het Haarlemse doel, waarvan één met een schot tegen de paal werd afgewerkt, waren niet voldoende om Willem II naast Haarlem te brengen. Zelfs Barry Hughes was na afloop realistisch genoeg om de fortuinlijke ontsnapping van z(jn ploeg in te zien. „Ik dacht in de tweede helft dat zij toch wel een doelpunt hadden verdiend”, verklaarde hij voor zichtig. Ajax komt op gelijke hoogte met AZ. Van Rijnsoever kan de kopbal van Meijer (links) niet meer keren. kans bleef onbenut. Terwijl hij in een ren naar het doel zowel voorstopper Huyg als ausputser Fransz voorbleef, wipte Leushuis de bal over d oelman Boersma heen, maar tegen de paal. De Tilburgers bleven slecht schieten. Met name Stabel leek blindelings voor te zetten. Het talrijke onnodige balverlies van de Tilburgers was wellicht Haar lems redding. De ploeg van trainer Jan Brouwer verloor daardoor zoveel kracht, dat het in het laatste kwartier niet aan een slotoffensief toekwam en Haarlem de voorsprong vrij simpel veilig kon stellen. Halverwege de tweede helft had Barry Hughes de volkomen uitgebluste Metgod al vervangen door Van der Aar. Groen was gisteren toch niet in staat om te spelen, waardoor Peys op het midden veld acteerde en De Kip als linksbuiten optrad), terwijl bij Willem II de meest verdedigende middenvelder Stabel plaats moest maken voor Van Rooy. Trainer Jan Brouwer: „Ik wilde de aanval daar door versterken. Over het aantal kansen dat in de tweede helft gecreëerd werd heb ik niet te klagen. We misten alleen het geluk. Wanneer we in het begin van de wedstrijd niet zo geblunderd hadden, dan zou Haarlem hier niet zo goed weggekomen zijn. „ER ONTBRAKEN Kist schoot in de beginfase over, de uitblinkende Hovenkamp kon alleen door een overtreding van de veruitgelo- pen Piet Schrijvers van een goal worden afgehouden en Suurendonk wist zich eveneens alleen voor Schrijvers geen raad met een bijna ideale scoringssitua- tie. Ajax werd vooral op het middenveld overtroefd. Het AZ-kwartet Wildbret, Suurendonk, Hovenkamp en Nygaard zorgde met diepe tegenstoten voor veel verwarring. Uit slechts één van die counters scoorde de formatie van Joop Brand- Kist ontving de bal van Vonk, omspeelde Dusbaba, Hulshoff en Schrij vers en knalde gemakkelijk raak (0-1). AZ-trainer Joop Brand: „Voor rust had den we het al moeten beslissen. Trou- Michels, die officieel pas per 1 sep tember in Ajaxdienst treedt maar die gisteren al nadrukkelijk aanwezig was om te proberen te redden wat er te redden was. zei dan ook na afloop: „Van het concept dat we voor de wedstrijd in elkaar hadden gezet bleef niet veel over. Er deugde niks van. Er ontbraken 85 minuten aan en dat is een hele tijd. Toch nam Michels de Ajacieden in Spaardeposito met 814% rente De beste kans op

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15