Israëlische vergeldingsactie in Libanon Syrië en Jordanië GESPREK op weg naar unie OVER SINAI Extra troepen van VS naar Bondsrepubliek Burgeroorlog op Timor Politiemannen in Argentinië Communisten laten Goncalves vallen doodgeschoten ill tl 3 OVERLEG IN BEIROET KUKLA Wegens afbrokkelingsverschijnselen” MEER KANS OP COMPROMIS MET SOCIALISTEN EN VOLKSDEMOCRATEN door nico scheepmaker LEVENDIG Viking-1 vertrokken MM DONDERDAG 2 1 AUGUSTUS 1975 BINNEN» EN BUITENLAND Siilasvuo sr er In Damascus en 65 Aanwijzing len ;nd jen end Betogers BEIROET (UPI, Reuter, DPA). Het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) heeft gisteren bekendgemaakt dat het een driemans zelfmoordeenheid naar de Noordisraelische nederzetting Hanita heeft ge stuurd om een nieuw Egyptisch-Israelisch troepenscheidingsakkoord te verijdelen. Volgens de verklaring van de PFLP, een marxistische beweging onder leiding van George Habasj, zijn de drie guerrillastrijders omgekomen na een „groot aantal Israëliërs” in de nederzetting gedood of gewond te heb ben. Militaire woordvoerders in Tel Aviv hebben echter gemeld dat een Israëlische patrouille de Palestijnen al bij de grens heeft onderschept en dat bij de daarop volgende schotenwisseling de drie Palestijnen en een Israëlische soldaat zijn gedood. BS Aanslag „Volksfront” op Hanita (Van onze redacteur in Beiroet) (Van onze redacteur in Bonn) t Het is dan ook niet zonder betekenis 4 Politiemannen dragen het lichaam van een van de drie Palestijnse commando’s, die gisteren een overval pleegden op Hanita, van het strijdtoneel. De overval en de daarop volgende Israëlische ver geldingsactie kwamen aan de vooravond van Kissingers bezoek aan Israel. De afkeer van communistische over heersing zal tot voortdurende geweldda den blijven leiden, zolang de regering wordt samengesteld uit militairen, die uit het volk geen steun kunnen krijgen omdat zij als handlangers van de com munisten kunnen worden ontmaskerd. zeel het er dat den de iele zeer dat den nen sren naai a de toe- De PFLP zegt dat de drie commando’s het klaarspeelden Hanita woensdagmor gen vroeg binnen te komen ondanks de verhoogde waakzaamheid van de Israëli sche troepen met het oog op de komst van minister Kissinger. „Na een groot aantal Israëlische burgers en militairen gedood te hebben, vonden de Palestij nen in een zes uur durend gevecht de marte laarsdood”. CORDOBA. (AFP, Reuter en AP) Politiemannen die in het centrum van de Argentijnse stad Cordoba dienst de den, zijn gisteren door linkse guerrilla strijders doodgeschoten. :r- en en an die echt rge- van is jen de 19- volg Ze irni wer- n tot st. et is n ik en iet ie or et tig ja- het nd, in reft be ien i de :we- h te ndat nee- had be- van- een eren, rake irge- leerd tni- Va- De ■m- Het De Pas rlei ’se m- d- 11- de ig- le- en. te op ren de BONN. De Verenigde Staten zullen twee extra brigades beide ongeveer 3000 man sterk in de Bondsrepubliek stationeren. Een van deze legereenheden, een tankbrigade, zal in Nedcrsaksen waarschijnlijk in een van de grote oefencentra Bergen-Höhne of Miinster- lager worden gelegerd. Voor het eerst zullen dan Amerikaanse troepen prak tisch oog in oog staan met Russische legereenheden die in de DDR zijn gesta tioneerd. De andere brigade wordt in Wiesbaden ondergebracht. dat president Da Costa Gomes met een aantal kernofficieren gisteren in de zeer vroege ochtend heeft vergaderd over het plan-Antunes, terwijl Otello de Carval ho arbeidde aan een compromis tussen zijn mensen en die van de voormalige minister. Melo Antunes wordt ook in diploma tieke kringen beschouwd als de man die Portugal wellicht kan verheffen uit het politieke moeras waarin het land is weggezakt. Hij heeft zoveel steun onder de militairen, dat hij zonder veel risico het gezagsvacüum kan opvullen, waaruit de gewelddadigheid tegen het commu nistische en syndicalistische hoofd kwar tieren voortvloeit. Voor communistenlei der Alvaro Cunhal zijn dit echter bittere tijden. Minister Kissinger zal zaterdag of zon dag in Damascus met het Syrische staatshoofd Assad een voorbereidend ge sprek hebben, aldus genoemde kringen. Dit betekent met andere woorden, dat de communisten premier Gon?alves niet langer als een waardevolle steunpilaar beschouwen. Met het verdwijnen van Gon?alves zou de weg worden vrijge maakt voor een compromis met de soci alisten en de volksdemocraten (PPD) voor een regering van nationale eenheid. Daarin zouden de communisten ook plaats krijgen, maar dan meer in ver- Politie en militairen hebben daarna de indringers uit de woning, gelegen in de joodse wijk van het Arabische Oost- Jeruzalem, verwijderd. Zeven betogers werden gearresteerd. Allon was tijdens het incident niet thuis. De communisten hadden hun partij- vlaggen opzettelijk thuis gelaten, tenein de de beschuldiging te vermijden dat zij thans pogen Otello de Carvalho voor hun karretje te spannen. Carvalho zelf heeft moeten ervaren dat zijn plan in militaire kringen vrijwel geen steun heeft gekregen, omdat zijn wapenbroe ders in overgrote meerderheid de veel gematigder lijn prefereren van majoor Melo Antunes, die uitkomt bij een plu ralistisch socialisme, dat noch Oosteuro- pees noch Westeuropees van aard is, maar probeert een Portugese synthese te vinden. Zes politiemannen liepen verwondin gen op door het ontploffen van een bom, die door onbekenden door het raam van het hoofdbureau van politie in Cordoba naar binnen was gegooid. In verschillen de delen van de stad ontploften gisteren bommen en werden schoten gelost Vele winkeliers sloten hun winkels uit vrees voor nieuwe gewelduitbarstingen. Volgens nadere berichten zijn bij de gewelddadigheden 26 mensen gewond. Verscheidene gewonden, onder wie poli tiemannen, zijn er ernstig aan toe. Wat het aantal slachtoffers onder de guerrillastrijders betreft, werd alleen ge zegd dat er aan die kant zeker een dode is gevallen. De Radicale Partij voor de Burgeru- nie, de grootste parlementaire oppositie groep in Argentinië, heeft gisteren voor gesteld een vermeènd financieel schan daal rond president mevrouw Isabel Pe- ron te laten onderzoeken door een enquê tecommissie van Hoger- en Lagerhuis. Het boek beantwoordt volledig aan mijn verwachtingen. Ik heb Pachman bij Dick Verkijk ontmoet, kort nadat hij vrijgelaten was, en hij maakte toen een heel levendige en strijdlustige indruk op me. Bovendien kon hij mooie verhalen mooi vertellen, en dat doet hij dan ook aan de lopende band in dit boek, met een uitstekend oog voor details en de „petite histoire”. Er komen nogal wat Nederlandse namen in voor (o.a. Ver kijk, Donner en Euwe), zodat je even de indruk krijgt dat het speciaal voor Ne derland geschreven werd, maar het is gewoon de met slechts enkele alinea’s aangevulde vertaling van de Duitse uit gave, die anderhalf jaar geleden ver scheen (de Engelse is ook zojuist uitge komen). Het is wel jammer, om niet te zeggen jammerlijk, dat de namenindex niet uit de Duitse uitgave is overgeno men, omdat een dergelijk boek, waarin voortdurend gesproken wordt over be kende figuren als Vaculik, Kohout, Hoch- man (schrijver), Zatopek (atleet) en Smirkovsky (politicus), om er maar en kele te noemen, ook als naslagwerk dienst moet kunnen doen. en België te constateren zijn ten aanzien van de defensie-inspanningen, nieuwe maatregelen noodzakelijk maken. Nederland heeft onlangs om financiële redenen 1000 luchtmachtmilitairen die in Nedersaksen waren gestationeerd, terug geroepen, terwijl ook Nederlandse lucht- afweerrakettenbases zjjn gereduceerd. België streeft eveneens een vermindering van haar troepensterkte na, terwijl de Britten, als gevolg van de gebeurtenissen in Noord-Ierland, moeite hebben met het op peil houden van hun legereenhe den. Gisteravond om 21.30 uur was het precies zeven jaar geleden dat de mili taire interventie van de Russen in Tsje- cho-Slowakije begon. Vanaf vandaag ligt het boek „Nu kan ik spreken.van Ludek Pachman (Wereldvenster, verta ling J. Ten Have, 397 blz., 27,50) in de boekhandels. Het gaat over schakers en communisten, want zoals u weet is Pachman grootmeester ,in beide catego rieën, al verdiende hij zijn grootmeesters- titel in de politiek wat aan de late kant, toen hij zich tijdens de Praagse Lente in 1968 onvoorwaardelijk aan de kant van Dubcek c.s. plaatste, en daar ondanks gevangenis en koeionering niet meer van afweek. Ditzelfde thema kwam naar voren bij de uitwisseling van toespraken en tij dens het traditionele bezoek aan de ruï nes van de stad Koeneitra in de Golan- vlakte. Ook uit minder officiële bronnen zijn er aanwijzingen dat Syrië en Jorda nië op weg zijn naar een of andere vorm van unie tussen de beide landen. Het officiële Syrische blad El-Baath beschreef Hoesseins bezoek als de belang rijkste gebeurtenis voor Syrië sinds de oktoberoorlog van 1973 en wees erop dat de bestaande samenwerking zal uitmon den in eenheid en een officiële unie. De culturele en economische samenwerking tussen Syrië en Jordanië is in volle gang. Het is min of meer de vraag, in hoeverre de buurtbewoners, die de kern voor deze actie zouden vormen, werke lijk mee zijn opgetrokken met deze van verre opgetrommelde jongeren. Zoals ge woonlijk bij deze manifestaties, waren zij in de minderheid, en dienden voorna melijk om de spandoeken te torsen. Toch: waarnemers schatten het aantal deelnemers op zo’n 10.000 man; duidelij ke militanten ook uit de fabrieken Verder zal er een gemengde Israe- lisch-Egyptische wapenstilstandscommis- sie komen, onder voorzitterschap van de Verenigde Naties. Er moeten ten aanzien van de radarstations alle mogelijke technische zaken besproken worden, zo als de vraag aan wie de Amerikanen hun informatie doorgeven. Al dit soort zaken zullen na het afslui ten van de huidige ronde van onderhan- delingen in rechtstreekse militaire be sprekingen tussen Israëlische en Egypti sche militairen besproken worden in een tent in de Sinaï (zoals al eerder gebeur de), in Genève of nog ergens anders. Israëlische straaljagers hebben ver scheidene Palestijnse guerrillabases in de buurt van de Romeinse ruïnes van Baal bek in Oost-Libanon gebombardeerd, waarschijnlijk ter vergelding van de aanslag op Hanita eerder op de dag. Volgens Palestijnse zegslieden zijn tenminste drie personen omgekomen en 37 gewond. Onder hen zouden dertig burgers zijn. Woordvoerders van de PFLP en van de Al Fatah-beweging van Jasser Arafat hebben gezegd dat kampen van beide bewegingen tien minuten lang aangeval len waren door drie golven van Israëli sche straaljagers. Egypte heeft Israel gisteren gekriti seerd wegens het voortijdig onthullen van essentiële onderdelen van een nieuw troepenscheidingsakkoord voor de Sinaï. De onthullingen waren „onvolledig en verdraaid”, aldus de Egyptische presi dentiële woordvoerder. De voorzitter van de Israëlische parle mentaire commissie voor Buitenlandse Zaken en Defensie, Jitzak Navon, maak te dinsdag in een vraaggesprek op de televisie enige essentiële elementen van een nieuwe overeenkomst openbaar, waaronder een niet-aanvalsclausule en het hervatten van voor Israel bestemde vrachtverschepingen door het Suezka- naal. Het platteland van Nedersaksen wordt bij een eventueel conflict met de landen van het Warschaupact als het hoofdslag veld beschouwd. Het stationeren van Amerikaanse troepen zal waarschijnlijk een enorm bedrag gaan kosten, omdat enkele nieuwe onderkomens moeten worden gebouwd. Bovendien moeten de Amerikanen een nieuwe logistiek opbou wen, omdat het grootste gedeelte van het Amerikaanse leger in Zuid-Duitsland is gestationeerd. Bremen zal als aan- voerhaven voor Amerikaans materieel worden uitgebouwd. Nadat de Russen vrijwel gelijktij dig met de besprekingen over een redu- cering van troepen in Wenen hun gevechtssterkte in de DDR verhoogden, hebben de Amerikanen thans gemeend duidelijk te moeten maken dat zij in Europa zijn geëngageerd. Momenteel zijn reeds 200.000 Ameri kaanse militairen in de Bondsrepubliek gestationeerd (het 7de Amerikaanse le ger), maar hoge Amerikaanse officieren hebben duidelijk laten weten dat de afbrokkelingsverschij nselen die in de NAVO-Ianden Nederland, Denemarken (Vervolg van pagina 1) Wat betreft de demilitarisering, spre ken Israëlische functionarissen in min der ultimatieve termen dan inzake de radarstations. Volgens het Israëlische voorstel zal Egypte een strook van 18 km van het Suezkanaal mogen bezetten. Dan volgt een bufferzone van 20 tot 50 km breedte (waarin de passen liggen), en daarna volgt de nieuwe Israëlische lijn. Dat Israel inzake de demilitarisering door velen als een van de belangrijk ste principiële zaken beschouwd niet in ultimatieve bewoordingen spreekt, is waarschijnlijk een technische fout die premier Rabin tijdens het onderhande lingsproces heeft gqmaakt. Rabin heeft op een gegeven moment voorgesteld dat Israëlische troepen aan de ene kant van de pashoogten zouden blijven, en dat Egyptische troepen zich aan de andere kant mochten ingraven. Dat voorstel werd door Egypte verwor pen, maar daarmee had Israel het prin cipe van demilitarisering opgegeven. Er is nog een groot aantal technische zaken te regelen. Daaronder de omvang van de vredesmacht van de Verenigde Naties, nu de nieuwe bufferzone veel groter zal zijn dan de huidige. Op het moment zijn er 4000 UNO-soIdaten in de bufferzone. houding tot de aanhang die zij werkelijk genieten. En die is zeer veel kleiner dan de invloed die zij via zorgvuldige infil tratie tot stand hebben gebracht. De stafchef van het leger, generaal Carlos Fabiao, heeft intussen ook gezegd niet in de tegenwoordige regering te geloven, omdat die geen oplossing voor Portugals problemen heeft te bieden. Hij beschouwt de politieke partijen als on misbare elementen in de verdere politie ke ontwikkeling van het volk. Aan deze partijen is de taak voorbehouden cm het politieke bewustzijn, waarmede de par tijen zich hebben geworpen op het ver werven van sleutelposities in de macht structuur en de verkiezingen, te verster ken. In Lissabon is gisteravond de hele linkse jeugd de straat op geweest voor de demonstratie ten gunste van Carval ho, een van de machtigste, zo niet de machtigste man van het leidende drie manschap en de enige concurrent van de gematigde president Da Costa Gomes. In de stoet liepen delegaties mee van Duit se en Franse communistische partijen, maar ook Chilenen en Spanjaarden. Het bezoek van de Syrjsche premier Machmoed Ayyoebi aan Amman enkele dagen geleden resulteerde in een belang rijke handelsovereenkomst. Het gaat om de oprichting van een gezamenlijk industrieproject ter waarde van 140 mil joen gulden en een gemeenschappelijke vrijhandelszone aan de Syrisch-Jordaan- se grens. Eerder al waren alle beperkin gen en belastingen op het personenver keer en het goederenvervoer over de grens opgeheven. Volgens een Syrische regeringsfunctio naris bestaat er ook metterdaad militaire eenheid tussen de beide landen, ook al is dat niet officieel uitgesproken. Een aan wijzing in deze zou kunnen zijn de terugtrekking van de Jordaanse troepen aan de Syrisch-Jordaanse grens en hun hergroepering langs de Jordaans-Israeli- sche grens. (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON. De machtsgreep van de Portugese communistische partij is mis lukt. Nadat partijleider Alvaro Cunhal dinsdagmiddag ternauwernood in Oporto, de tweede stad van I 4 land, aan een tierende menigte per politieauto zou zijn ontsnapt, hebben de communisten zich gisteravond „incognito” geschaard achter een door uiterst linker groeperingen ge organiseerde betoging, die bedoeld was om steun te verlenen aan de plannen van Copcon-generaal De Carvalho om de bestuursmacht meer in handen te geven van buurtraden en arbeiderscomi- té’s, hoewel hij de politieke partijen niet van zijn plannen uitsluit. MACAO (Reuter-AFP). De Portuge se autoriteiten hebben de controle over de situatie op Portugees-Timor verloren. Het eiland kan nu worden beschouwd als zijnde in staat van burgeroorlog. Dit is meegedeeld in een officieel communi qué van het Portugese marinestation in Dili, de hoofdstad van Portugees Timor, dat werd uitgezonden naar de Portugese enclave Macao aan de zuidkust van China. Rivaliserende politieke groeperingen hebben sedert een poging tot een coup vorige week strijd geleverd op het ooste lijk deel van het eiland waarvan het westelijk deel Indonesisch is. De Portugese militairen hebben nu alleen nog maar het marinestation, mili taire kampementen en een deel van de haven van Dili onder controle. De haven wordt gebruikt als vluchtelingencen trum. De autoriteiten hebben om het onmiddellijk zenden van een schip ge vraagd om 1.400 vluchtelingen van alle nationaliteiten te evacueren. Hier volgt een fragment uit het boek, dat de onzekere sfeer van verzet in de eerste dagen dat de Russen Tsjecho- Slowakije waren binnengevallen, aardig weergeeft. Pachman begaf zich elke och tend naar een huis in de Praagse bin nenstad, waar de redactie van de „Rude Pravo” haar vergaderplaats had. Ik ci teer nu: „De volgende gebeurtenis is typerend voor de stemming in die dagen. Op de derde dag was ik 20 minuten te vroeg. Tegen twee uur ’s middags was er een staking van een uur aangekondigd, en er waren onlusten te verwachten, zodat ik er liever wat vroeger heen ging, maar de deur was op slot. Er was een stukje papier op vastgeprikt met de merwaar- dige tekst: „Kameraad KUKLA, bel op Quai nummer”. Ik heek om me heen en meende bij de ingang verdachte figuren te ontdekken. Zou het dan nu al gevaarlijk zijn? De boodschap op de deur ontcijferde ik al» volgt: ik moest het nummer opbellen, me met het wachtwoord Kukla melden, zeggen dat ik Quai moest hebben, en dan zou me wel gezegd worden waar we bij elkaar kwamen. Dat was slim bedacht. De collega’s kenden de illegale gebrui ken blijkbaar al goed. De eerste tele fooncel functioneerde niet, en in de tweede stond een teenager eindeloos lang te babbelen. Op van de zenuwen rende ik toen bij een schoenmaker naar binnen, en vroeg te mogen telefoneren. Hij keek me eerst een beetje wantrou wend en angstig aan, maar na een blik op mijn perskaart werd hij vriendelij ker. Hij verliet zelfs het vertrek, zodat ik vrij kon praten. Op het betreffende nummer kreeg ik een vrouwenstem te horen, waarop ik meteen reageerde met: „Hier Kukla, mag ik Quai van u?”. „Wie is daar? Wat wilt u?” „Kukla belt Quai op, spreekt u maar”. „Een ogenblikje”. Ik ergerde me een beetje, want dat hadden ze beter moeten organiseren. Toen kwam er een zekere ingenieur Tomasek aan de telefoon. Ik herhaalde mijn wonderspreuk, maar begon hem intussen toch af te keuren, omdat door het noemen van een naam de grondprin cipes van samenzwering overboord wer den gegooid. „Hier Kukla, ik bel Quai op. Hebt u een boodschap voor me?”. De ingenieur was kennelijk zeer ver rast. Ik vroeg hem of ik nu met Quai sprak. „Hallo, hier is de technische dienst voor Quai”, hoorde ik de ingenieur zeg gen. Eindelijk ging me een lichtje op. Er stond dus geen illegaal bericht op het briefje! Ik weer terug naar de deur, die nu wijd open stond, want de secretares se was intussen teruggekomen. Ze had alleen iets moeten halen, en zekerheids halve de ingang maar van een merk waardig briefje voorzien”. Het Westduitse persbureau DPA meldt, dat de Amerikaanse president Ford zijn Egyptische collega Sadat de verzekering heeft gegeven, dat de VS na de afsluiting van een nieuw tussentijds akkoord tussen Israel en Egypte nog voor het eind van dit jaar zullen bemid delen bij de totstandkoming van een tweede tussentijdse overeenkomst tussen Israel en Syrië. Dit is gisteren in rege ringskringen in Cairo vernomen. BEIROET. Koning Hoessein van Jordanië en president Hafez El-Assad van Syrië begonnen gisteren aan het meer serieuze gedeelte van het Syrisch- Jordaanse overleg. Eerst kreeg een en thousiaste menigte de kans om de Jor daanse vorst een hartelijk welkom toe te roepen waarin de slogan „één land, één volk, één leger” overheerste. CAPE CANAVERAL. (DPA) Met behulp van een Titan-Centaurraket is gisteren van de Amerikaanse basis Cape Canaveral de Amerikaanse ruimtesonde Viking-1 gelanceerd, die op 4 juli van het volgend jaar een zachte landing op Mars moet maken. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van de Finse luitenant-generaal Ensio Siilasvuo, tot dusver bevelhebber van de vredes macht der VN in het Sinaï-gebied, tot hoofdcoördinator van alle drie de VN- vredeskorpsen in het Midden-Oosten. De nieuwe bevelhebber van de 3900 man VN-troepen in Sinaï wordt de Zweedse generaal-majoor Bengt Lilje- strand. Een groep betogers, die protesteren tegen een nieuwe terugtrekking van de Israëlische troepen in het kader van de nieuwe overeenkomst met Egypte, heeft gisteren de woning van de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Allon bestormd en drong naar binnen. Eerder op de dag hadden ongeveer duizend mensen een mars ondernomen naar de woning van premier Rabin. Zij droegen borden met opschriften als: „Kissinger ga naar huis” en „Rabin ga heen”. Ook toen verrichtte de politie arrestaties. Aanvankelijk zou de vlucht op 11 augustus zijn begonnen, maar de lance ring moest als gevolg van technische defecten twee maal worden uitgesteld. 'i'n,1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3