IS Gevecht om behoud schippersbeurzen vrachtverdeling enige sociale goed cm Evenredige Ül „ons w lij ZB fr» Hi Barricades door Hans Rombouts Niet waterdicht Verouderd Autovervoer I ES 'W w 11 4 In de Rotterdamse Maashaven ligt een groot deel van de Nederlandse binnenvaartvloot alsmaar te wachten op werk. Binnenschippers klaar om het j waterverkeer lam te leggen redenen jaar, ge- Nederlandse wateren. De Belgen weten waarover zij het hebben, want nog niet zo lang geleden verhinderden zij de vaart in en door hun eigen land, ook in het kader van een protest-actie. Zij gaan nu ook weer de barricaden op met eisen, die overeenkomen met die van het Nederlandse Aktiecomité. Stichting de beurs ke kleur die van de VVD is. Jan de Vries: „Het gaat onis met het Komité om het belang van de particuliere schipper. Politiek speelt bij ons geen rol.” Toch blijven we het een merkwaardig gezicht vinden, dat links en rechts broe derlijk naast elkaar optrekken. En dat een VVD-er als Van Laak op een gegeven moment uitroept: „Als we met onze har de acties beginnen - en die komen er - doen alle schippers mee. Daar ben ik van overtuigd. En we kunnen, neem ik aan rekenen op de solidariteit van de haven arbeiders”. Van Laak: „Niets merkwaar dig. Ik ga er vanuit dat de particuliere vaart gered moet worden”. Op dat punt hebben ze elkaar daar in het hoofd kwartier in Rotterdam gevonden. Schippers wachtend op een vracht in de Rotterdamse schippersbeurs. Jan de Vries, schipper in nood. De Vries en Van Laak: „Wat wij willen is een beurs onder auspiciën van de overheid. Zo’n beurs kan veel gezonder fuctioneren. Als de gaten maar gedicht worden, waardoor vracht verdwijnt bui ten de EV om. We willen ook geen schap, zoals het landbouwschap. Als het be drijfsleven de leiding van zo’n beurs krijgt, zoals de zes andere bonden wil len, dan kun je er op rekenen, dat de schippers altijd aan het kortste eind trekken, omdat met name de verladers dan een flinke hand in de zaak hebben”. Jan de Vries is - zoals velen van zijn collega’s - voor het behoud van de EV. „We voelen die EV als een bodem voor ons bestaan. Het is voor ons het weinigje sociaal goed dat we hebben. Een schipper heeft niets anders. Ik zit persoonlijk in een moeilijke positie. Een progressieve beleidsman als de PPR-man Van Hulten haalt hier dat laatste stukje sociaal ge- De situatie is zeer ontvlambaar. De verwijten vliegen over en weer, jj Van de bonden naar de staatssecretaris, voor wie men geen goed woord over heeft; van de bonden naar elkaar. Er worden en werden besprekin gen belegd, waar slechts een klein deel van de uitgenodigde instanties I verschijnt, omdat men elkaar halsstarrigheid verwijt of pogingen om een greep naar de macht te doen. Daarbij komt dan ook nog de activiteit van de Belgische schippersorganisatie Het Kartel Ons Recht, die de Neder landse bonden bij elkaar wilde brengen, omdat eendracht nog altijd mach- f tiger maakt, en nu tenslotte het Aktiecomité „Behoud EV” volop tips en nuttige aanwijzingen verstrekt over een gigantische protestaktie op de I voel bij ons weg. Na 28 augustus zal ik zien welke partij ik kies”. Is die onenigheid in de schippersgele deren geen grote belemmering voor de acties, die het Komité van plan is uit te voeren? Van Laak en wat schippers, die om ons heen drommen: „Nee, kijk, de bonden zijn het niet met elkaar eens, dat wil zeggen de besturen, maar de schippers wel. Wij zijn er van overtuigd, dat ze als één man achter onze oproep zullen staan, als het er op aan komt. Het gaat tenslotte om het bestaan. Van Laak: „Er zullen zware acties komen, zoals er nog niet zijn geweest. Men moet voor 28 augustus weten, wat er aan de hand is met de binnenschippers. We praten trouwens ook met onze collega’s in het buitenland, de Fransen, de Belgen, de Duitsers. De boel kan plat als het moet. Ook het weg- en treinverkeer”. Schipper Jan de Vries (34 trouwd, twee kinderen, eigenaar van een Kempenaar, momenteel niet varend, om dat hij in een zg. oplegregeling ligt) is lid van het Aktiecomité. Hij denkt poli tiek links van het midden, maar voelt zich wel thuis in het Komité naast onbe zoldigd actieleider Leo van Laak (21 jaar, aangetrokken door de schippers, uit een schippersfamilie afkomstig), die er geen doekjes om windt, dat zijn politie- Van belang is natuurlijk ook de grote concurrentie van het autovervoer, dat veruit het grootste percentage van het totale vervoer voor zijn rekening neemt. De vraag is nu maar: is die slechte situatie voor de binnenvaartschlpperij - Waarom wil de staatssecretaris eigen lijk het EV-systeem kwijt? Hij is van mening, dat het systeem in de hand gewerkt heeft dat de binnenvaartvloot sterk verouderd is. Daar zijn Van Laak en de Vries het niet mee eens. Integen deel. Volgens hen zal het vrije systeem van Van Hulten tot gevolg hebben, dat schippers met kleine oude schepen het langst overeind zullen blijven, omdat ze weinig kosten hebben in vergelijking met hun collega’s die nieuw materieel hebben aangeschaft. Dat het dan een koppen-afsnijderij wordt en uiteindelijk de totale binnenvaart het kind van de rekening gaat worden. Het Komité, dat een grote activiteit aan de dag legt - de leden vliegen van de ene kant van Rotterdam naar de andere; van de ene bijeenkomst naar de andere, de telefoon voelt heet aan - heeft het volgende eisenpakket opgesteld (dat het aan iedereen, die er maar iets mee e maken heeft, heeft overhandigd): 1- invoe ring van een Europese classificatiebewijs met daaraan verbonden een sloop- en saneringsregeling van overheidswege (ook Van Hulten heeft een saneringsre geling op stapel staan maar een andere dan het komité wil, HR) 2. Afstemming wetsvoorstel tot afschaffing van de Evenredige Vrachtverdeling en daarna verbetering van de EV. 3. Invoering van wettel-ijke internationale bodemtarieven. 4. Algemeen vaarverbod op zondag. 5. Algemeen vaarverbod ’s nachts. 6. Ver plichting tot lossing van Lashbakken in de zeehavens. 7. Bekendmaking van de vervoertarieven van goederen door de Spoorwegen om daardoor eventuele on eerlijke concurrentie uit te schakelen (de NS worden gesubsidieerd als staats bedrijf, HR). 8. Verregaande fiscale en sociale maatregelen. naast de factoren die men niet in de hand heeft als de algemene recessie - onder meer een gevolg van het gehan teerde systeem van de Evenredige Vracht verdeling? De Staatssecretaris is duide lijk van mening, dat dat het geval is. Hij wil het systeem van de bestaande schippersbeurzen opheffen. De schippers staan lijnrecht tegenover Van Hulten, wie zij eigengereidheid verwijten. Van Hul ten op zijn beurt vindt dat de schippers niet naar zijn betoog en zijn cijfers luisteren. Repliek (van o.a. stakingsleider Leo van Laak van het Aktiecomité): „de regering komt met ondeugdelijk cijfer materiaal. De cijfers van 1973 kloppen niet. Van Hulten verwijt ons dat wij niet met plannen komen. Wij hebben niets anders gedaan dan alternatieven aange voerd. Wij hebben ons schor gepraat. Met Kamerleden, op betogingen. Van Hulten heeft zich niet echt ingeleefd in de materie. Hij doet maar aan”. Dit vurige Komité jaagt ook de andere schippersbonden tot het werk op de bar ricades, willen ze niet onder de voet worden gelopen door en leden kwijt raken aan de ONS, de razendsnel groei ende onafhankelijke Nederlandse Schip persvakbond, die samen met het AZGV (Algemeen Zand- en Grint Verbond) achter het streven van het Komité staat. De besturen van de „zes” probeerden zo dezer dagen de Rotterdamse schippers beurs te bezetten, tot verrassing van de eigen leden kennelijk en van de ONS, di deze activiteit in het beursgebouw niet zo geslaagd vond. Kortom: hier gingen de schippersbonden figuurlijk elkaar te lijf. Niet zo’n best uitgangspunt natuur lijk voor een front-vorming tegen de staatssecretaris, die ook niet stil zit en een memorandum over de affaire aan de Kamerleden liet uitgaan. In schipperskringen gelooft men in het voortbestaan van de Evenredige Be vrachting. En als Van Hilten het nu wel haalt in de Kamer en de schippersbeur zen verdwijnen? De kalme en verre van een als hitserige oproerkraaier ogende en pratende Jan de Vries: „dan zullen we wel merken wat er gebeurt. Die BV is voor ons de bodem. Ik zei het al. En als ze die bodem willen weghalen, vecht je voor je bestaan, voor je gezin”. Tot goed begrip: de Evenredige Vrachtverdeling via de schippersbeurs gaat als volgt in haar werk. De verlader, die een vracht wil laten vervoeren, meldt die vracht bij dé schippersbeurs,die in handen is van rijksinspectie (er werken een kleine vijftig ambtenaren aan die beurzen - sinds 69 hebben zij een brief op zak, waarin een wachtgeldregeling wordt genoemd bij het verdwijnen van de beurzen). Aan de andere kant hebben schippers, die zonder lading zijn, zich ook gemeld bij de schippersbeurs. Ze krijgen een nummer. Op een gegeven moment - en de wachttijden worden steeds langer - komen ze aan de beurt voor een vracht, waarvoor een vast tarief bestaat. De rijksverkeersinspectie ontvangt twee percent bemiddelingsgeld. Deze regeling stamt uit de crisistijd van de dertiger jaren. door de spoeling (door de recessie, voor al in de bouwnijverheid hard teruggelo pen), nog dunner wordt. Schippers nemen nu maar in plaats van bijv. 300 ton lading 180 ton mee. Van winst is nauwe lijks sprake meer. Terwijl veel schippers met grote investeringen zitten. Ze hebben vaak modern materieel gekocht om in de strijd om het bestaan overeind te kun nen blijven. Maar nu de markt is inge zakt zitten ze omhoog met hun afbeta lingen. Om cijfers te geven. Een flink schip kost 3V2 miljoen. Dat levert een 6’/a ton vaste lasten op, zodat je aan begrotingen van een miljoen komt Wanlneer nu alle vracht via die beur zen liep zou er niets aan de hand zijn geweest, maar dat is bepaald niet het geval. Er zijn ten eerste verladers die eigen vervoer, eigen schepen hebben. Tankschepen vallen buiten de beurs als bijzonder vervoer. Dan is er een vorm van zg. relatievervoer ontstaan, hetgeen mogelijk was, omdat de EV-wet niet waterdicht bleek. Schippers konden rela ties opbouwen met verladers buiten de beurs om. Het leverde in de praktijk wel vaak de figuur op, dat de schippers, om maar aan het varen te kunen blij- ben, de voorwaarden van deverladers accepteerden en daardoor enorm lange dagen maaken. Dat is een zeer ongewen ste toestand, waartegen met name het Komité ten strijde trekt en waarvan het vreest, dat - wanneer de EV wordt afgeschaft - dat schering en inslag zal worden. Dan is er nog de Watertransport, die als groep kan omzeilen. Het gaat - om allerlei slecht met de Nederlandse binnenvaart. Terwijl sommige schippers en hun gezin werkweken van 80 a 90 uur maken en daarmee dan net uit de kosten springen, liggen vele andere collega’s al weken stil. Men behoeft maar even in de Rot terdamse Maashaven te kijken om te zien, dat dé schippers niet overdrijven. Men mag blij zijn als men om de drie, vier weken een vracht krijgt. Aangezien het met de internationale vaart ook bitter slecht gaat melden de schippers uit deze categorie zich met hun grote sche pen ook voor de nationale vaart, waar- Voor de Nederlandse binnenvaartschippers is 28 augustus een belangrijke datum. Op die dag wil staats secretaris Van Hulten in de Tweede Kamer een meer derheid verwerven voor zijn wetsvoorstel om de Even redige Vracht verdeling (EV), dus de schippersbeurzen, af te schaffen. Op die dag willen de verladers, ver enigd in de EVO, komen tot een vrijere band met de schippers. Op die dag willen zes schippers- en reders- bonden naar een systeem van schippersbeurzen, dat in handen is van het bedrijfsleven met op de achter grond de overheid. Op die dag willen de schippers bonden ONS (drie maanden oud, maar snel uitwassend tot één van de grootste organisaties) en AZGV samen met het nu drieëneenhalf jaar bestaande Aktiecomité „Behoud EV” gewoon het voortbestaan van de huidige schippersbeurzen, zij het dat men na afwijzing van het wetsontwerp Van Hulten wel wil gaan sleutelen aan een betere opzet van die beurzen. Maar in deze laatste zeer strijdvaardige rangen wil men zoals het nu ook het geval is de overheid, in casu de rijksverkeersinspectie, aan de top van het bevrachtingssysteem handhaven. Men wil hier zeker geen vrije vrachtverdeling, waarbij de particuliere schipper het loodje gaat leggen, en evenmin een ,,bin- nenvaartschap” in de trant van een PBO, zoals de „zes” wensen. Men ziet het: er is een explosieve toestand ontstaan. Het Aktiecomité „Behoud EV”, indertijd al tot stand gekomen uit grote ontevredenheid over de situatie in de binnenvaartschipperij, wil niet met de handen over elkaar toezien, hoe de bodem uit het bestaan van de particuliere schipper wordt geslagen- Na wat prikacties (zo werd er in Rotterdam en Maasbracht al een bezet ting van enkele uren uitgevoerd) aarzelt men niet om zware acties te ondernemen. Men wil zo nodig om kracht aan de eisen bij te zetten het gehele natio nale en internationale watervervoer lam leggen. Zelfs piekert men over de afsluiting van de Nieuwe Water weg, hoewel dat zo geven de schippers toe een moeilijke klus zal zijn. Actieleider Leo van Laak heeft het druk.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13