Warenhuis der treurigheid bracht geen geld in de ia Positie van vrouw in Japan nog steeds verre van ideaal Nostalgie te duur in Londen i I I Befaamde Biba gaat dicht Ex- premier Sato sloeg echtgenote regelmatig Jonge generatie neemt traditie niet meer on- de KI N I nt L en Het Biba-warenhuispaleis aan de Londense Kensington Highstreet ligt op sterven. Toeristenattracties als Petticoat Lane, Portobello Road en Carnaby Street hernemen hun rechten. De concurrent is ter ziele, het geld is op, de droom is uit. Biba was niet alleen het paradijs van de aanhangers van de Biba-look, die teweeg wordt gebracht door het aanbrengen van in bepaalde treurige tinten voorradige cosmetica op wangen, neus en rond de ogen, samen met het aantrekken van Biba-jurken en Biba-schoenen. Biba was ook tentoonstelling. Biba stelde het heimwee van de Brit naar het verleden tentoon, en daarbij was ieder verleden beter dan het heden. Biba was echt. Het Biba-paleis dat Biba-madame Barbara Hulanicki een paar jaar geleden met flinke financiële steun in de rug aankocht, is opgetrokken in de waarlijke zogenaamde Franse art- decostijl. Het stamt uit de tijd dat de wereld er weliswaar nog beroerder aan toe was dan nu, maar waarin er altijd nog een groep van bevoorrechten was die zich alles kon veroorloven. Dat is de tijd van de twintiger en dertiger jaren, die nu weer in de mode is en die valselijk de indruk wekt alsof de wereld toen een dansfeest was. Mailboot Mary Quant d fég 36 Demonstraties door Rudolf Bakker ooooocosoooooooeeoccooocc staat niet stil. De toestand in het Verenigd Koninkrijk wordt er steeds slechter op. Zelfs voor nostal gie is geen geld meer over. Het art- decopaleis wordt voortaan in beslag genomen door het gewone- huismoed^r-paradijs van Marks and Spencers. Klein wereldje Onderwijs a 'W* I -et II F aan aar: het der- Biba-verkoopsters, droom is voorbij'. Illusies worden de iedere dag ar men, deze deze om- 37. 1963 I. lat van rtzaal, imfort De jonge Japanse vrouw laat zich niet meer thuis „opsluiten”. Sato-met-de-handjes Voor het einde van de tweede wereldoorlog was Japan een echte mannenwereld. In de kring van de familie was de echtgenoot absoluut heerser. De oudste zoon kwam op de tweede plaats, terwijl de vrouwen werden gedwongen zichzelf te wijden aan familie- en huishoudelijke zaken. Wanneer een pas getrouwd stel de trouwzaal verliet en op huwe lijksreis ging, liep de man vaak een paar meter voor zijn nieuwe vrouw uit, om daarmee zijn sociale superioriteit te tonen. Geen deel van de Japanse bevolking heeft zo geprofiteerd van de naoorlogse democratisering als de vrouwelijke helft. Ofschoon bet met de emancipatie van de vrouw in Japan naar Noordeuropese maatstaven nog niet zo best gesteld is, kan er toch geen enkele twijfel over bestaan dat i'jdens de afgelopen 30 jaar de positie van de Japanse vrouw enorm is verbeterd. ind; ten in de rieten zetels met de waaier vormige leuningen, maakten gratis ng met •ee met ivuizen eetkeu- balkon, laar 2e r. Aan- diner- dienst :lusief or U ook wilt, igen ven- bron van De Biba-bezoekers werden al op straat door de Hulanicki-show op de schouders getikt. Wie op de stoep door de etalageruiten naar binnen keek zag geen modepoppen maar mensen van vlees en bloed, uitrus tend op luipaardkleurige rustban ken. In het terrassenloze Londen was Biba een van die weinige plaat- Op de bovenste verdieping was een restaurant in de vorm van de eetzaal op een koloniale mailboot op. weg naar India. Op het muziekpo- dium zouden moderne bands de nos talgie van de vervlogen jaren doen herleven. Het voedsel leed echter onder de spreekwoordelijke treurig heid van de Engelse koks. De mu ziek kwam aanvankelijk nogal log van de grond door moeilijkheden met de vakbonden. De kijkers bleven kijkers. De eer ste maanden waren het er een mil- heel niet schokkend. Ook mevrouw Sato zelf had niet het gevoel dat ze slecht werd behandeld. Mevrouw Sato: Hij sloeg me waarschijnlijk omdat hij niet het beredenerende soort man was”. Op een vraag aan een jonge Ja panse wat zij dacht over het toeken nen van de Nobelprijs aan Sato, gaf zij boos ten antwoord: „Het Nobel- comité had deze prijs aan mevrouw Sato moeten toekennen. Dan had ze van deze bruut kunnen scheiden en een onafhankelijk leven kunnen joen per week. En ze kochten niets. Ze staarden naar de op hun beurt smachtend voor zich uitstarende Bi- ba-meisjes, streken over de paarse en groene pluimen en palmen, plof- gaan leiden”. Voor de oudere gene ratie klinkt een antwoord als dit als een vloek. Voor de oorlog kon een vrouw geen echtscheiding aanvra gen of alimentatie eisen. In de paar scheidingszaken die in het gerechts hof werden uitgevochten, kwam al tijd de man als winnaar uit de bus. De man kon daarentegen wel om het minste of geringste van zijn vrouw scheiden. Als zij hem geen zoons baarde of overhoop lag met haar schoonouders, dan stuurde de vooroorlogse Japanse echtgenoot haar doodleuk een kort briefje waarin stond dat zij niet langer ge wenst was. Alles wat de vrouw dan kon doen was teruggaan naar haar ouders of zelfmoord plegen. Dit laat- Als de man weigert te betalen, organiseren deze militante jonge vrouwen voor de deur van zijn kan toor een lawaaiige demonstratie en Dit soort dingen zijn in het Japan van vandaag echter niet meer moge lijk. Bij het merendeel van de echt- scheidingszaken is de vrouw eisende partij en wee de echtgenoot die ver geet alimentatie te betalen. Militante vrouwengroeperingen als de „Vech tende Vrouwen van de Liga voor de Bevrijding van de Japanse Vrouw” zorgen er dan wel voor dat de man geen kans krijgt zich aan zijn ver antwoordelijkheden te onttrekken. hun bleke gezichten op met de Biba- kleuren in de duistere boudoirs vol kussens en wierook, en gingen zeer tevreden weer heen. De ramp kondigde zich al vrij Biba was de enige en laatste op volgster van Mary Quant die met haar minirok ’t toenmalige „swing ing Londen” creëerde. Biba en Mary Quant hadden allebei de gave om briljante ideeën van anderen ten ei gen bate te commercialiseren. Mary Quant was niet de uitvindster van de minirok. Dat was Courrège in 1963. Biba kon haar beloften toen ook niet waarmaken. De zwarte ijskasten waren er niet en al die andere extra vagante huishoudelijke voorwerpen waar snobs verlekkerd op zijn. van de middelbare school haalt (12 jaar scholing) en dat meer dan 30 procent van de Japanse vrouwen tussen 19 en 22 jaar op dit moment studeert aan de universiteiten en hogescholen. De inventiviteit is uit de Britten gelopen als de lucht uit een lekke band. De typistes en winkelmeisjes is hun laatste droom ontnomen. Een onderzoek van het Japanse ministerie van arbeid heeft aange toond dat de meeste vrouwen willen vasthouden aan de traditionele soci ale rolverdeling. Een verbazingwek kend hoog percentage (80) van de ondervraagde vrouwen was van me ning dat de man buitenshuis moest werken en dat de vrouwen de taak hadden „het huis te beschermen”. 70 procent van de mannen sprak als zijn mening uit dat de vrouw „de plicht heeft het huishouden te doen en voor de kinderen te zorgen”. „Er zijn op de hele wereld waar schijnlijk geen vrouwen te vinden met meer „momentjes voor zichzelf” dan vrouwen uit de Japanse mid denklasse. Ze schijnen heel tevre den met hun eigen kleine wereldje en hebben geen boodschap aan onze pogingen de vrouw meer actief aan de maatschappij te laten deel nemen”. zelf /end ÉIM- sen waar je de kans kreeg de sloveri- ge Londenaren voorbij te zien schui ven. Deze etalage-kick was al ge niaal. En dan kwam pas het inte rieur. ste was dan ook bepaald geen uit zondering. droog brood verdienden, nam Mary Quant deze mode tot basis van iets dat niet langer imitatie van iets an ders was, maar als een „verlossing” werkte en goedkoop was. al: Se- i 3, s- let c.v. woon- i. Op de ip naar t. Schimmige palmen doemden op in de koele duisternis, waar eilanden van spiegels en pluimen blikkerden, bewoond door de schaduwen van groen en paars opgemaakte meisjes met koolomrande ogen. Als atollen dreven ze op een blikkerende zee van goudgeel marmer in een uitbun digheid zoals die sinds de val van het Romeinse rijk niet meer was ver toond. Tien binnenhuisarchitecten hadden aan het project gewerkt. Het had twee miljoen pond sterling ge kost. Ook was het zo dat in geval van overspel mannen en vrouwen niet op dezelfde manier werden behandeld. Het was een teken van prestige en ook het privilege van de man om er een minnares op na te houden en regelmatig zijn lusten bot te vieren op geishafeesten. Voor de vrouw was voor- of buitenechtelijk verkeer een strafbaar feit. Vandaag wordt in Japan in de opperste laag van de samenleving nog steeds met deze dubbele maat gemeten. Hooggeplaatste functionarissen - vrijwel altijd mannen van middelbare leeftijd, die voor de oorlog werden opgevoed - laten zich nog steeds door geisha’s verwennen. De meesten van hen houden er ook een minnares op na; iets wat zij zien als een statussymbool. vertellen iedereen wat voor een laaghartige, gierige schurk hij ei genlijk wel is. Tot dusver zijn alle Japanse mannen die aan deze be handeling werden blootgesteld, ge zwicht voor de druk en het hiermee gepaard gaande gezichtsverlies en betalen zij nu trouw de alimentatie voor de ex-vrouw en kinderen. mer wordende Brit zelfs al niet meer die het leeuwendeel van de koopsom van Barbara Hulanicki op tafel leg de, is zelf in moeilijkheden geraakt. John Ritblat, de voorzitter van „Bri- x;-i- T-3» _:x-x--J-, bouw. Hij wordt door zijn banken achter de broek gezeten. Het ge bouw is goud waard. De Kensington High Street is weer „in”, zeker niet in het minst door de komst van Biba. Maar het Franse art-decopaleis moet intensiever worden gebruikt. En Biba is de klos. De jongere generatie stelt zich echter steeds kritischer op tegeno ver deze traditionele verhoudingen. Regelmatig worden door Japanse feministes demonstraties gehouden tegen directeuren die aan hun min nares de voorkeur geven boven hun eigen vrouw of tegen tirannieke echtgenoten die echtelijke ruzies be slechten met een paar klappen. De jongere generatie staat in het alge meen achter de feministische ge dachtengang en wil ook meer gelijk heid voor de vrouw, maar de oude ren - mannen zowel als vrouwen - kunnen zich maar moeilijk aan passen. gauw aan. De opening van Biba viel eind 1973. De Conservatieve Partij van premier Heath had de driedaag se werkweek afgekondigd. De lich ten gingen uit en de verwarming op half. De keus van waren was te gering. Leveranciers kwamen hun beloften niet na of konden het niet. Op de hierbij afgebeelde foto van twee Biba-verkoopstertjes heeft bij voorbeeld de rechtse jongenshaar, dat terug te voeren is op de lers- Franse vroegere Andy- Warholadepte Lulu de la Fallaise. Men kan ook zeggen dat Yves Saint Laurent de grote trendsetter voor de Biba-look is geweest toen hij eens in’ „Vogue” paradeerde met de eerste pastiches van de mode der veertiger jaren: blokhakken, dienstbodenper manent en sjaaltjes, de harde rode mond en sluik haar. Kortom: het oorlogsbruidje. En nu is het sprookje uit. Niet de liefde van het publiek, maar de mooie droom is wel voorbij. Het gaat te slecht in Engeland voor ex perimenten als deze. Twee etages zijn al dicht. Op het ogenblik is er uitverkoop. De bedoeling is dat Bar bara Hulanicki temidden van de toe komstige waren van Marks and Spencers een kleine ruimte over zal houden voor haar eigen extravagan tie. Hoe groot die ruimte zal worden is nog niet bekend. De advocaten van Biba hebben haar aangeraden het mondje dicht te houden. Het echtpaar is toch nog door de bouw- speculant Bitblat overrompeld. Biba was trots op haar ruimte. Niet meer dan de helft was met koopwaar bedekt, de andere helft was om te lopen en om te zitten. Vanaf het begin begrepen Biba en haar man Stephen Fitzgibbon dat de kijkers tot kopers moesten worden gemaakt. En deze hoop ging nu juist niet in vervulling. te maken voor een mannelijke op volger. Terwijl steeds meer jonge vrouwen zich openlijk verzetten te gen deze vorm van discriminatie op het gebied van betrekkingen en meer sociale zekerheid en gelijke promotiekansen eisen, wordt deze situatie door de oudere generatie volkomen normaal geacht. De onthullingen van mevrouw Ei- saku Sato, die een journalist vertel de dat haar man (ex-premier van Japan) haar regelmatig sloeg en vaak de helft van het huishoudgeld besteedde aan geishafeesten, waren voor de oudere generatie in het ge- Maar terwijl de chique Parijse mo dehuizen aan de geringe lapjes geen Het ziet er naar uit, dat de groeien de, maar nog steeds kleine groep carrière-vrouwen in Japan nog slechts aan de vooravond staat van een strijd om de emancipatie van de vrouw. Een feministe: „In dit land moeten we niet alleen vechten tegen het mannelijk chauvinisme, maar ook tegen de oppositie van veel vrouwen zelf. De meerderheid van de vrouwen uit de sociale midden groepen - 70 procent van de Japan ners rekent zichzelf tot deze groep - leidt een gemakkelijk leventje. Ze zijn „gezegend” met een klein, maar eigen huis, voldoende „witte sla ven”, niet meer dan twee kinderen (abortus is legaal in Japan) en een man die vanwege zijn carrière pas ’s avonds laat thuiskomt”. Ook de Biba-look was een menge ling van elders opgestoken ideeën. Biba was de geëxalteerde voortzet ting van Mary Quants „verlossings- periode” die in Engeland dikwijls synoniem is voor een teruggaan in de tijd. rrtyr-vaa- Ook de buitenlandse toeristen werden aangetrokken door deze vreemde oase van nostalgie in het steeds grauwer en armelijker wor dende Londen. „Engeland waar de tijd stilstaat”, zeggen de toeristen vaak met vertedering. Maar de tijd Terwijl de vrouw in Japan op het gebied van wetgeving en onderwijs een opmerkelijke vooruitgang heeft geboekt, gaat hun vooruitgang op het gebied van de arbeid zeer lang zaam. Tegenwoordig zijn de Japan se vrouwen de best geschoolde ter wereld. Een recent onderzoek heeft aangetoond dat 90 procent van de Japanse meisjes het eindexamen Ondanks deze hoge opleidings graad bekleden slechts weinig vrou wen in Japan een toppositie. Slechts vijf van de 100 directeuren is van het vrouwelijk geslacht en bij vrijwel alle grote ondernemingen heeft de vrouw minder promotiekansen dan de man. Vooral voor vrouwen met een academische opleiding is het moeilijk een passende functie te vin den. Volgens de personeelschefs van de grote ondernemingen weigeren de mannelijke employés orders aan te nemen van een vrouw. Een ander bezwaar zou zijn, dat de meeste uni versitair opgeleide vrouwen na een of twee jaar hun baan opgeven om dat ze gaan trouwen. Hierdoor zou den zij slecht of niet passen in het Japanse systeem van werkverschaf fing, dat gebaseerd is op een levens lange verbintenis met het bedrijf waar men werkzaam is. Etalage-poppen van vlees en bloed: geniale kick De vrouwelijke werknemer wordt bij veel bedrijven gezien als een tij delijke kracht. In dit jaar van reces sie en werkloosheid worden veel vrouwen zelfs gedwongen ontslag te nemen om op die manier de weg vrij In een Londense trein zat ik dezer dagen tegenover een meisje met pik zwart geverfde teennagels. Biba, fluisterde ik voorzichtig. Het meisje lichtte een beetje op en mompelde toen treurig: „Het is voorbij”. Is er dan niets anders om heen te gaan, vroeg ik voorzichtig. Ze schudde vertwijfeld het hoofd. Het resultaat hiervan is, dat al dan niet geschoolde vrouwen terechtko men in lagere administratieve func ties, werk op het platteland, semi- geschoold werk aan de lopende band of op verkoopafdelingen. De enige richting waarbij de hogere op leiding van een vrouw tot zijn recht kan komen, is het onderwijs. Meer dan 45 procent van de Japanse on derwijzers en docenten is van vrou welijke kunne. Het is dan ook een van de weinige beroepen waarin de vrouw een gelijk salaris geniet en dezelfde promotiekansen heeft als de man. Het gemiddeld inkomen van de Japanse vrouw bedraagt nog steeds minder dan de helft van dat van de man. De Japanse vrouwen in de leeftijd van 20 tot 30 jaar kunnen echter slechts weinig respect o 'brengen voor een man die zijn vrouw moles teert, of hij nu minister-president is of niet. Ze zien deze gewoonte als een overblijfsel van een feodaal ver leden en als Sato ter sprake komt in kringen van Japanse feministes, wordt hij wel „Sato-met-de- handjes” genoemd. gegund. De beleggingsmaatschappij tish Land” zit met problemen in de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17