Tienduizenden kilometers met nauwelijks enige medische begeleiding MARATHONLOPER COR VRIEND Rinus Michels zijn boek en Belabberd af het Verantwoording door Dick Loman Atletiekarts Van BakeL Iedereen schuift maar Duizenden Ook bonden 1975 2 3 AUGUSTUS ZATERDAG J Vedette Gouden Koets ■El Boedapest 4 f: -• TH o 1 I fei A J Henk Kalf (voorop) en Cor Vriend Ad Steylen Cor Vriend STOPPER. boek, getiteld: „De Generaal kan me nog meer vertellen’*. Komt een atleet er zelf niet uit, dan is er toch zijn club? Maar daar ook merk je dat ontbreken van interesse. Iedereen weet, dat een gewone sportkeuring niet meer dan een heel grove zeef is”. zal toch hoop ik geen vedette-allures hebben gekregen? Beiden hebben een normale dagtaak, waaromheen ze dan dagelijks die tien tallen trainingskilometers breien, zoals vele anderen dat ook doen. Met name de super-lange-afstandatletiek heeft name lijk een enorme vlucht genomen. Kijk Een vooral gezien tegen de achter grond van de berichten rond Kees Verhoef schokkende uitspraak, die we ook voorlegden aan Kalfs collega Cor Vriend, de bondstrainer van de ma- rathontop Aad Steylen, een van de KNAU-artsen, de Amsterdammer Van Bakei, en NSF-arts Hans de Jongste. We kozen ditmaal voor die almaar groter wordende groep „kilometervre ters”, van wie we nog even dé beslist „De clubs vinden het echter al mooi dat iedereen jaarlijks een keer op die wijze gekeurd wordt. Dan zijn ze van het gedonder af. Waarom slaan verschillende clubs niet de handen ineen om samen bijvoorbeeld een arts te zoeken die be- tafel legt. Wie is verantwoordelijk, de bond, de clubs, de atleet zelf? „Ik wil echter beslist niet alleen naar de atleten en de clubs wijzen. Ook de bonden zelf dragen verantwoordelijkheid. Maar ook daar is de interesse vaak nihil. We hebben het gemerkt bij de jubileum bijeenkomst van de Vereniging voor Sportgeneeskunde. Alle bonden waren aangeschreven; heel veel bleven echter weg. Als bond zul je veel aan voorlich ting moeten doen. Je zult de atleten moeten bekendmaken met deze materie en hen wijzen op al de mogelijkheden die er zijn”, aldus Hans de Jongste, wie dat onderschatten van de medische begelei ding uiteraard een doorn in het oog is. „Natuurlijk beperkt dit alles zich niet tot de duizenden, die lange afstanden lopen. Daarom vind ik het ijzig eng, dat in de Nota Sportbeleid van de rijksover heid wel de sportieve recreatie wordt gepropageerd, maar dat er over medische begeleiding helemaal niet wordt gerept. Het kan wel eens een boemerang-effect hebben”. Hans de Jongste doelt daarmee op de gevaren die een onvoldoende gekeurde sportman of sportvrouw loopt. Nog steeds is van rijksoverheidswege niet uitge maakt of de sportmedische begeleiding een terrein is van CRM of volkshuisves ting. In de particuliere sportwereld wijst de atleet naar de club, en de club naar de bond en omgekeerd. Inmiddels bedrijven tienduizenden wekelijks hun sport zon der daarvoor voldoende gekeurd te zijn. Lang niet alle topsporters zoals Cor Vriend en Henk Kalf, maar daarom zeker niet minder belangrijk. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat alle „schijven” zich bewust worden van hun verantwoordelijkheid. Eerst dan is een situatie mogelijk waarin grote risi co’s, die nu worden gelopen, terugge- drongeh worden tot aanvaardbare per centages. doende begeleid trainen praat, moet je eens gaan kijken naar de sprinters en midden-afstandlopers. Die trainen onder zuurstofschuld. Ik vind dat veel gevaar lijker”, aldus de dit jaar als marathon- recordhouder onttroonde Aad Steylen. Het gaat hier natuurlijk niet om het zwartmaken of aanvallen van een be paalde groep sportlieden. Wanneer we een kijkje zouden nemen bij de wielren ners, de roeiers enz. stuit je ongetwijfeld op dezelfde beangstigende situatie. naar de massale deelname aan de strand- lopen, de hele en halve marathons. Dui zenden en nog eens duizenden verschij nen na wekelijks ook fikse porties trainingsarbeid te hebben verricht, daar aan de start. En dit voor 99 procent ook zonder een aangepaste medische keuring. Dat percentage hebben we niet verkre gen via een enquête maar we twijfelen nauwelijks aan dat cijfer. Zeker niet, wanneer we van de bondstrainer van de nationale marathontop, Aad Steylen, inderdaad bevestigd krijgen dat er voor zijn groep geen enkele vorm van medi sche begeleiding is. „Ik zeg zelf altijd tegen de jongens, dat ze goed op hun voeding moeten letten. Natuurlijke voeding dan. Ik vind wel, dat het nuttig is dat een arts bloedonderzoek doet. Met name het ijzergehalte is be langrijk, maar voor de rest zie ik het niet zo zitten. Als je je slap voelt kun je naar een dokter gaan. Zelf heb ik ook nog nooit een medische begeleiding ge had. Eén keer voor de Olympische Spe len van Mexico heb ik op de fiets geze ten. De volgende dag heb je daarvan spierpijn. Ja, je kunt zeggen, dat ik al die testen zie als een onaangename onder breking van de training”, aldus vege tariër Aad Steylen, die hiet bepaald blij is met de keuze van ons onderwerp. „Je stelt ons nu wel als voorbeeld, maar als je over het gevaar van onvol- De Russische oud-atleet Vladimir Koets is op 49-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, in de korte krantenberichten werd gemeld, dat met hem „een van de grootste lange- afstandlopers uit de geschiedenis van de atletiek is heengegaan”. Daaraan werd nog toegevoegd dat zijn naam in de rij van lange-afstandlopers als de Finnen Nurni en Kolehmainen, en de Tsjech Zatopek staat. Dat zegt me niet zo veel. De namen Nurmi en Zatopek zijn heel wat legendarischer dan die van Koets, en Koets zal ook nooit zo’n legende worden als deze twee, of als de marathonloper Abebe langstelling heeft? Er zijn gelukkig wat grote clubs, die in die richting wel wat doen. Maar het is maar een druppel op een gloeiende plaat”, aldus dokter Van Bakei. NSF-arts Hans de Jongste gaat in veel met zijn collega mee: „De sportlieden zelf denken dikwijls te weinig na over de zaken, waarmee ze bezig zijn. Nor maal gesproken weten ze wat de gewone sportkeuringen inhouden, en ook, dat die keuringen lang niet voldoende zijn voor hen. En dan doel ik echt niet alleen op die top-marathonlopers. Iedereen die zich met deze lange afstanden bezig houdt, moet jaarlijks ten minste eenmaal een uitgebreide keuring hebben. Ik ge- Ik begrijp niet goed dat Michels geen positie bij Ajax ambieert vah- wege die nalatenschap en het feit dat hij er niet vanaf het begin van de competitie bij kon zijn, want de eer ste keer dat hij voor Ajax tekende deed hij dat in januari 1964, toen de competitie al een stuk verder was en Ajax bovendien onderaan bengelde. niet met Aad Steylen instemmende Cor Vriend aan het woord laten: „Het komt erop neer, dat je eigenlijk alles zelf moet doen. Vanuit de bond wordt hele maal niets gedaan, er wordt zelfs niet over gepraat. Zelf moet je contacten gaan leggen, zonder dat je dikwijls de weg weet. Bovendien krijg je niets ver goed, zelfs geen massagekosten. Ja, een belabberde situatie”, waarmee de Bra bander het punt verantwoording op de Rinus Michels heeft dus toch aan de smeekbeden van Ajax gevolg ge geven en is nu interim-dinges bij de Amsterdamse club. Als Amsterdam mer kon hij geen nee zeggen, heeft hij verklaard. Ik ben toevallig ook in Amsterdam geboren, en ik heb alleen maar een gevoel van géne aan deze hele affaire overgehouden (dat is trouwens net zoiets als „geen nee”, alleen schrijf je ’t korter). De laatste drie trainers van Ajax zijn allemaal op de een of andere manier wegge manoeuvreerd: Kovacs, Knobel en Kraag. De drie K’s. Waar ben ik toch al eerder drie K’s op een rijtje tegen gekomen: K.K.K.? O ja, ik weet het al, de KuKluxKlan. Laten we hopen dat de FC Kwcluxklan onder de be zielende leiding van Rinus Michels nu wel het kampioenschap behaalt. Voor leesgraag Nederland is het natuurlijk jammer dat Rinus Michels nu niet aan zijn boek zal toekomen, hoewel er in de literatuur vele voor beelden zijn van schrijvers die over dag gewqon een baan hadden en in hun vrijetijd schreven: Elsschot, Bor- dewijk Potgieter, Gijsen, Beets, enfin noem maar op. Zij waren weliswaar geen voetbaltrainer maar handels man, advocaat, koopman, diplomaat en dominee, maar dat zijn toch geen beroepen die minder tijd vreten dan trainer. Misschien dat Michels toch nog een gaatje ziet, eerst voor „De Generaal vertelt”, dan voor „De Ge neraal vertelt verder”. En als hij er echt de tijd niet voor kan vinden, rest ons nog de troost dat Hans Kraag nu alle tijd heeft voor een „Ik ben ook geschrokken van het be richt over Kees Verhoef, zoals ik nu weer schrik van de trainingswijze van Vriend en Kalf en over het ontbreken van de nodige uitgebreide keuringen. Maar we moeten wel de verantwoorde lijkheid daar leggen waar deze thuis hoort. En dan aarzel ik niet om te zeg gen dat in de eerste plaats de atleet zelf die verantwoording voor zijn eigen lichaam draagt. Het is toch te zot, dat iemand die zulke prestaties levert niet alle moeite doet om betere keuringen te krijgen. Het zijn toch volwassenen en geen kinderen van 15 of 16? Dit vind ik een voor de volle honderd procent gebrek aan gevoel voor medische begeleiding”. Dit is de uitgesproken mening van KNAU-arts, de Amsterdammer M. A. J. M. van Bakei over de vraag, waar de verantwoordelijkheid gelegd moet wor den inzake de keuringen. „Goed, als ze het niet kunnen vinden, dan kunnen we altijd helpen. Ze kunnen ons al zoekend ook vragen naar te be wandelen wegen, maar ik word er zo langzamerhand wel doodziek van dat er almaar gewezen wordt in de richting van de bond. Het ligt altijd aan de medische begeleiding van de bond. Het is een soort afschuifsysteem, want als we heel eerlijk zijn, is er in ons land bij de sportlieden en de clubs een minimale belangstelling voor die medische begeleiding”. „Hoe vaak hoor je het niet: als ik me gezond voel hoef ik niet naar de dokter. Dan is er bij de atleet nog altijd de angst voor een keuring, omdat hij wel eens afgekeurd zou kunnen worden en boven dien kost zo’n keuring geld. In het bui tenland merk je het elke keer weer, dat men daar veel meer medische-begelei- dingminded is. Waarom altijd wijzen naar de bond, en niet naar de clubs? Trouwens, aan hei eind van die com petitie bengelde Ajax toen nog steeds onderaan, hoewel het zich nog wel in de eredivisie handhaafde. En toen hij het baantje van Fadrhonc bij het Nederlands elftal overnam (voor ie mand die niet over de rug van een andere trainer een positie ambieert, heeft Michels al heel wat moeilijke momenten moeten doormaken), kwam hij toch ook niet bepaald in een opgemaakt bed? Rinus Michels loof, dat de meesten het belang hiervan niet onderkennen, anders zouden ze er meer achterheen ziitten. Ik weet best dql we in ons land nog lang geen ideale toestand hebben bereikt inzake die me dische begeleiding. Toch zijn er inmid dels al heel wat centra waar de sport lieden terecht kunnen”. Bikila. Toch heeft hij natuurlijk zijn grote, verdiensten gehad. Hij heeft de wereldrecords op de 5000 en 10.000 meter in zijn bezit gehad, en wat meer zegt: hij werd olympisch kam pioen op zowel de 5000 als de 10.000 meter in Melbourne. En daarmee was hij van onschatbare betekenis voor zijn land. Niet omdat hij op beide afstanden nieuwe olgmpische records liep, maar omdat hij het 100.000- koppige publiek in het stadion van Melbourne tot grote geestdrift bracht. Meteen de eerste avond al, toen hij de 10.000 meter won met een voor sprong van ruim 7 seconden op de Hongaar Kovacs. Hoe mikte hij het zo uit! Klaas Perenboom schrijft in zijn Olgmpisch logboek dat de toen 29-jarige matroos uit de Oekraïne diepe indruk maakte op de toeschou wers, en in een storm van toejuichin gen de 10 kilometer won. Met die overwinning, en dat en thousiasme van het publiek, kreeg de Russische regering een onverwacht cadeautje in de schoot geworpen. De Russische interventie in Hongarije, sindsdien „Boedapest” tussen aanha lingsteken geheten, had pas enkele weken tevoren plaatsgegrepen, en daar was West-Europa nogal onder steboven van, om het zachtjes uit te drukken. Nederland was van alle landen het „onder stebovenst, want het was tenslotte het enige normale land (ik reken Spanje nu eenmaal niet tot de normale landen) dat be sloot om zijn ploeg voor Melbourne terug te trekken. Je kan van Rinus Michels zeggen wat je wilt, maar hij zorgt wel voor gevleugelde uitspraken. Eerst al de uitspraak „voetbal is oorlog”, die hij overigens ontkent ooit te hebben ge daan (zoals Karei Appel ontkent ooit gezegd te hebben: „Ik rotzooi maar wat an”) en nu weer: „Ik ambieer geen positie bij Ajax.” Bij Ajax-AZ’67 hoorde je de woorden „ik ambieer geen positie” anderhalf uur lang over de perstribune klapwieken. Ook het beladen woord „nalatenschap” kon je af en toe horen vallen. In het inter view met TROS-Aktua hoorden we de vertrouwde stem van Michels zeg gen dat hij het baantje bij Ajax niet ambieerde vanwege de eenvoud van de nalate: ;chap waarin ’n aantal hia ten zaten, en in het door Henk Ter- lingen met gevaar voor eigen leven vanaf de planeet Mars verzonden bibberinterview waarin we de naakte keizer voor het eerst met kleren aan zagen, liet Michels het woord „nala tenschap” zelfs vier keer vallen. De nalatenschap was niet naar zijn smaak, hoewel het Ajax van Kraag kort tevoren toch nog al overtuigend van zijn eigen nalatenschap Barcelo na had gewonnen (curieus is wel, dat Michels’ opvolger Hennes Weisweiler in de bestuurskamer van het Olym pisch Stadion niet alleen makkelijk benaderbaar bleek, maar ook zei dat Barcelona vooral op tactisch gebied nog erg veel te leren had!! „Ik durf het bijna niet hardop te zeggen: sinds ik bij de atletiek kwam ben ik één keer gekeurd. Ja, de ge wone sportkeuring, die voor iedereen geldt. Vorig jaar heb ik dan nog een keer een verwijsbriefje gekregen, waarna de voetbalarts van PSV me uitvoeriger heeft onderzocht, terwijl ik op eigen initiatief ook heb aan geklopt bij Hans Keizer en Jan Vos met hun verschil lende testen. Het is allemaal een belabberde zaak. Inderdaad kun je rustig stellen, dat het bijzonder ge vaarlijk is, eigenlijk onverantwoord”- De 25-jarige Cor Vriend uit Eindhoven, die het stem pel van de meest veelbelovende Nederlandse mara thonloper draagt, is blij wanneer we het onderwerp medische begeleiding aansnijden, zoals ook marathon- recordhouder Henk Kalf maar al te graag kwijt wil, dat hij sinds zijn dertiende jaar, toen hij nog in het doel stond van voetbalclub Amicitia, nooit anders dan de gewone (bijzonder beperkte) sportkeuring heeft ge kend. Toch lopen Cor Vriend en Henk Kalf samen per jaar een afstand die ongeveer overeenkomt met de helft van de omtrek van onze aardbol. Zo’n slordige 20.000 kilometers, waarvan ieder dan de helft voor zijn reke ning neemt. Lopend dus, al gaat dit dan wel in een tempo dat de gemiddelde fietser rijdt. In de wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter gaat het tempo dan nog eens flink omhoog, namelijk tot zo’n 19 kilometer per uur. „Het is een onverantwoorde zaak” „Hoe zouden wij het zelf vinden, wanneer bij een gruwelijke uitmoor ding van ons volk een ander zou zeggen, dat de sport daar boven staat?”, zei de voorzitter van het NOC, dr. J. Linthorst Homan. „Wij hebben nu- (van de Sovjet-Unie) het eigenlijke gelaat gezien, een gelaat, dat geen ontmoeting in de sport waardig is”, zei hij ook nog, en hij stelde voor geen ploeg te sturen die in het strijdperk zou moeten treden met de Russische staatsploeg. Dat voorstel werd aangenomen. Neder land bleef thuis. Spanje bleef ook thuis. Zwitserland kwam op zijn oor spronkelijke besluit om ook thuis te blijven terug, maar kon toen niet meer op tijd in Australië zijn (eigen schuld, dikke bult!). En de anderen deden net alsof hun neus bloedde, Rusland voorop na- tuurlijk, maar ook Hongarije en de rest van de wereld. Desondanks mochten de Russen natuurlijk niet op een hartelijke ontvangst rekenen, maar zie, op de eerste avond de beste verslaat Vladimir Koets als Rus uit gerekend ’n Hongaar en wordt harts- •.tochtelijk toegejuicht door 100.000 Australiërs, die Hongarije blijkbaar ver van hun bed vonden of sport niet met politiek wilden vermengen. Daarna kon ie Russen niets meer overkomen in Melbourne, Vtadimir Koets had hen over de eventuele drempelvrees van de anderen heenge- sleept. Sindsdien moet ik, als ik de naam Koets hoor, denken aan de Gouden Koets die in Melbourne Boe dapest verdonkeremaande B «Ml '1 &V1 HS "i1* Jtfs Trieste voorvallen zijn blijkbaar nodig om weer eens met de neus op de feiten gedrukt te worden. Zo ver ging het ons, toen we onlangs verna men dat de Vleutense lange-afstand- loper Kees Verhoef kort nadat hij had aangekondigd in 60 weken een afstand van 25.000 kilometer hardlopend te willen afleggen, door een lichte hart aanval werd getroffen. Volgens de artsen zou Kees Verhoef, die in het afgelopen winterseizoen het officieuze indoor-wereidrecord op de marathon op zijn naam bracht, nooit meer aan topsport mogen doen. Wanneer je dat leest, ga je je afvra gen welk risico de topsporter in ons land loopt, en met name die top sporters, die zich bezighouden met dat super-lange-afstand-werk. De marathon bijvoorbeeld, het atletiek- onderdeel, dat -door de prestaties van de Groninger Henk Kalf en de naar de top stormende Brabander Cor Vriend deze maanden zo plezierig in het nieuws kwam. Publiciteit beperkt zich echter niet alleen tot het omschrijven van die zo plezierige recordtijden. In een ge sprek dat we onlangs hadden met Henk Kalf vertelde hij ook iets over de begeleiding die hjj „geniet”, of eigenlijk moet ontberen, want -de Gro ninger kent weinig meer dan de ge wone jaarlijkse keuring die hij ka rakteriseerde als „tien diepe kniebui gingen en het plasje meebrengen”. Sinds kort heeft hij een huisarts be reid gevonden de begeleiding op klei ne schaal ter hand te nemen. '-•‘ i'EP l

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21