Israëlische premier Rabin na bezoek Kissinger: Syrië en Jordanië 99 99 worden het eens Gewelddaden in Argentinië Fred Emmer op anti-abortus- grammofoonplaat ZENUWACHTIGE SFEER IN LISSABON Vuurgevecht op Corsica: twee doden I I Athene verwacht vrij algemeen doodstraf voor dertien van twintig junta-leden „Watervervuiler België streng waarschuwen” i COÖRDINATIE OP HOOGSTE NIVEAU Guerrilfastrijders blazen fregat op Anti-terroristisch Kamerlid over Maas: Portugal vraagt VN steun voor Angola COMMISSARIS VAN POLITIE BREMEN GESCHORST decreet in Spanje jSF ZATERDAG AUGUSTUS 1975 BUITENLAND BINNEN- EN s iFi Bitter weinig Gijzelingsactie separatisten Onverwacht lavië oek ten- >lijft p de ■acas nden Iioon ladesj rrouw, ichters i week ronden ;ers stad ben hun de jaar gelukt pakken gezien, ■s een- als ze houwd: »n met zullen ikt zou :e door eden”. g niet ihelling n auto- W. ziet iing tij- ioor de aar de - en de innen. Syrië j -- g (Van onze redacteur in Jeruzalem) zich in (Van onze redactie Binnenland) sad. een (Vervolg van pagina 1) v-:r Op politiek terrein wordt het uitge- drukt in een gemeenschappelijk stand punt inzake het conflict in het Midden oosten, uitermate belangrijk in verband met het huidige bezoek van dr. Kissin ger- gssa- n de mor- met oeren aven- mene orde ;ende Het fregat „Santissima Trinidad”, dat met raketten zou worden uitgerust, zou binnenkort zijn voltooid. Door het ex- Het decreet schort bepaalde grondwet telijke waarborgen voor een vastgestelde periode op om het de politie makkelijker te maken het terrorisme te bestrijden. NEW YORK (AFP). De Portugese minister van Buitenlandse Zaken heeft de veiligheidsraad van de Verenigde Na ties gisteren schriftelijk op de hoogte gebracht over de maatregelen die zijn land heeft genomen in verband met de moeilijkheden in Angola. Rechtbankpresident Deyannis, die het proces met zoveel stijl en zelfs humor heeft geleid, zou de doodstraf vergezeld kunnen doen gaan van de aanbeveling deze niet te voltrekken. Dit zou onder meer inhouden dat de levenslange ge vangenisstraf die ervoor in plaats komt, minder gauw voor vermindering vatbaar zal zijn- ploderen van een lading dynamiet in de machinekamer zonk het schip bij de vlootbasis Rio Santiago nabij La Plata, ten zuidoosten van Buenos- type F 16, daar dit Israel een luchtover- wicht op zijn buren zou geven in de jaren tachtig. In tegenstelling tot de stormachtige demonstraties van donderdag bij en na de aankomst van de Amerikaanse minis ter, was het gisteren rustig in Jeruzalem. Rabin heeft in scherpe bewoordingen de gewelddadige demonstraties tegen Kis singer veroordeeld. Op deze foto drie van de zwaar gewapen de Corsicaanse „separaristen” in de boer derij, voor de aanvang van het vuurge vecht met de politie. greep wordt geboren, betekent in weer wil van z’n belofte een ommezwaai naar rechts en vormt een eerste stap naar een dictatuur”. (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET. Syrië en Jordanië gaan hun economische, politieke en militaire activiteiten op het hoogste niveau coör dineren. Het vijfdaagse bezoek van ko- ning Hoessein aan Damascus werd gis- Om ongeveer vier uur in de middag bestormde de politie de boerderij in een wijngaard nabij Aleria met de opdracht geen vuurwapens te gebruiken. De sepa ratisten openden echter het vuur op de politiemacht. Nadat bijna een half uur was gevochten, werden eerst de gijze laars vrijgelaten waarna de separatisten zich overgaven. vermoedelijke ministers uit een kabinet dat na het verdwijnen van Goncalves tot stand zou moeten komen. Intussen deed de Egyptische pers po gingen de Arabische bondgenoten gerust te stellen. Daarnaast verklaarden rege ringskringen in Cairo dat Egypte door gaat met de voorbereidingen voor vre desbesprekingen in Genève, in november aanstaande, ongeacht of Kissingers hui dige missie zal slagen of mislukken. is de phoon waar- »r een len is u be- waar Bij de 18 do- d, cor- >mroep ipsian- twee svallen om ven. reeg van on- cten ruil- ’/'.vi es- De ze- ijn ‘Ifs ien el- fa- 'O- Jlg ffi- ol- erd kt? lak en nw. >os- hu- het ren, vol zijn is De loet laai Me- ont, ze DUW ven. Sri ïr- ;en de 'an ■aak üns- ge- da- jrkse dief- rank. Tan en. JERUZALEM. Het optimisme over het tot stand komen van een akkoord tussen Israel en Egypte groeit. In een televisie-interview sprak de Israëlische premier Rabin gisteren van een fundamentele ver andering in de betrekkingen tussen zijn land en Egypte. 1 zijn is de erden nooit leiden lerder gd en m op i van igelse n zijn zuster terug r een »n zij italing (Van onze redactie Binnenland) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Konings (PvdA) wil dat de regering economische dreigementen uit en des noods ook maatregelen neemt tegen Bel gië, omdat dat land de wetgeving op de waterzuivering heeft uitgesteld. Daar door dreigt de Maas, een tot nog toe niet zo erg vervuilde rivier, net zo’n poel te worden als de Rijn al is- Dat zou rampzalige gevolgen hebben voor de kwaliteit van het drinkwater van mil joenen Nederlanders. BUENOS AIRES (Reuter) In Ar gentinië hebben gisteren linkse guerril lastrijders een in aanbouw zijnd fregat tot zinken gebracht. Zij deden dit „ter herinnering” aan het neerschieten van 16 collega’s, onder wie drie vrouwen, bij Trelew op 22 augustus 1972. BREMEN (DPA). De hoofdcommissa ris van Bremen, de 64-jarige Erich von Bock und Polach, is gisteren in zjjn func tie geschorst onder verdenking van schending van zjjn ambtsgeheim. Er is tegen hem een gerechtelijk onderzoek gaande. De Amerikaanse krant Boston Globe berichtte gisteren dat de VS overeenge komen zijn Israel twee nieuwe typen gevechtsvliegtuigen, raketten die van de grond op gronddoelen worden afgescho ten en door laserstralen geleide bommen te verkopen in ruil voor een Israëlisch terugtrekken van de Sinaï. Het gewich tigste deel van deze overeenkomst is, volgens de krant, de levering van enige honderden gevechtsvliegtuigen van het De laatste dagen van het proces heb ben in het teken gestaan van de plei dooien. Drie van de twintig baseerden hun verdediging op „distantie” van de „nationale revolutie”. Maar tegen twee hunner, de generaals Spandidakis en Zoitakis, blijft de volle beschuldiging van de officier van justitie hangen! hoogverraad en rebellie zonder verzach tende omstandigheden. Toen Dialynas aan het eind van zijn vijf uur lange betoog was voor het in acht nemen van verzachtende omstan digheden, sprong Patakos op met de kreet! ..Ik wil geen verzachtende om standigheden”. De president riep hem tot de orde: „Gaat u zitten. Wij zorgen beter voor u dan u zelf. U kunt uw advocaat niet beletten verzachtende omstandighe den te bepleiten”. „Zojuist is bekend gemaakt dat ook vandaag weer in ons land meer dan 500 vrouwen zijn geaborteerd. Door middel van de zuigcurettage werden ongeboren kinderen uiteengescheurd en weggerukt. Een woordoverder van de NOS-pers- dienst deelde mee dat de hoofdredactie, die Emmer nimmer toestemming heeft verleend om aan een dergelijk plaatje mee te werken, de kwestie zal onderzoe ken. LA CORUNA (AFP). —De Spaanse ministerraad, die gisteren in het vakan tieverblijf van generaal Franco in La Coruna bijeen was, heeft een „anti- terroristisch” decreet uitgevaardigd, dat het optreden tegen extremistische groe peringen moet vergemakkelijken. Gistermorgen vroeg heeft de commu nistische partij in Portugal na een hele nacht vergaderen een officiële verkla ring uitgegeven waarin voor een nieuwe militaire coup wordt gewaarschuwd. De communisten wijzen zo’n machtsoverna me af: „De militaire samenzweerders willen met geweld een nieuwe regering vormen. Een regering die uit een staats- Aan de andere kant probeerde Dialy nas voor het merendeel van zijn cliënten aanwijzingen te vinden dat zij toch niet volledig aan deze „heilzame” zaak had den deelgenomen, bijvoorbeeld ongewa pend of op bevel van hogeren. Zelfs oud-kolonel Ladas, een van degenen die van het begin af aan gezegd hebben niet aan het proces deel te nemen en de volle verantwoording voor de 21e april te aanvaarden, zocht ten slotte nog con tact met de advocaat om hem ontlasten de documenten te verstrekken. Maar zelfs als doodstraffen-zonder- meer worden uitgesproken, zal de vol trekking daarvan nog lang op zich laten wachten, vooral ten aanzien van de twee opeenvolgende dictatoren, Papadopoulos en loannidis. tegen wie nog minstens drie andere zaken lopen (bloedvergieten rond de polytechnische hogeschool, Cy- prus-verraad en andere). Beroep tegen de uitspraken is alleen mogelijk als het hooggerechtshof fouten in de rechtsple ging aantreft. Terwijl de gelijkgeschakelde dagbla den bij een schaarse berichtgeving over de politieke spanningen voortdurend blijven oproepen tot steun aan Goncal ves, publiceert het onafhankelijke dag blad Jornal Nuvo al de namen van de „hoogverraad” en „rebellie” aan te tas ten. Hoogverraad houdt in dat de koning en de staatsvorm terzijde geschoven worden Constantijn heeft op 21 april 1967 echter openlijk niets van ontstem ming laten blijken, het opperbevel van de strijdkrachten op zich genomen en een nieuwe regering beëdigd- Rebellie is juridisch niet volledig zonder dat kan worden bewezen dat latere bevelen om de wapenen neer te leggen, in de wind zijn geslagen de officier van justitie heeft hiervan moeizaam slechts twee gevallen kunnen vinden. De meeste ge neraals hebben zich pijnlijk snel in la ten palmen. „In de overeenkomst wordt contractu eel vastgelegd dat Israel en Egypte voortaan hun geschillen met vreedzame middelen zullen oplossen en afzien van het gebruik van geweld”, aldus de Israë lische premier. „Dat is een belangrijke politieke verandering een stap op de weg naar vrede, al betekent het geen vrede”, zo zei Rabin, die overigens niet wilde ingaan op details van de eerste gesprekken die hij heeft gehad met Henry Kissinger. he t gesprek in optimistishe bewoordingen uitlaten over het slagen van de onderhandelingen. In zijn brief spreekt de minister onder meer de hoop uit dat de Verenigde Naties meer steun zullen geven bij het uitvoeren van een taak die Portugal boven het hoofd is gegroeid. nas, die als „aangewezen advocaat” ook de zestien anderen verdedigde wier ad vocaten al op de eerste dag zijn wegge lopen. Hij stond voor een gigantische taak. Aan de ene kant moest hij betogen dat de 21e april wel degelijk een ingreep was geweest in het nationaal belang, tegen dat communistische ge vaar. dat in de loop van het proces af doende als „lachertje” is ontmaskerd. Syrië en Jordanië hebben bitter weinig vertrouwen in de Amerikaanse pogingen een nieuw akkoord tussen Egypte en Israel tot stand te brengen, juist omdat daar niet voldoende garanties bij inge sloten zijn voor de spoedige terugtrek king van Israel uit de andere bezette gebieden, de Golanvlakte en de westelij ke Jordaanoever. Daarom ook willen Syrië en Jordanië hun politieke en mili taire krachten bundelen om elk afzon derlijk akkoord tussen Israel en een van de Arabische landen te verijdelen. Vrede in het Midden-Oosten is pas mogelijk na de algehele terugtrekking van Israel uit de bezette gebieden en de erkenning van de rechten van het Pales tijnse volk. En dan nog tussen de Arabi sche wereld aan de ene en Israel aan de andere kant. Kissinger weet nu dus waar hij aan toe is als hij in Syrië en Jordanië gaat praten over de volgende stappen in het vredesoverleg. Ook de Egyptische presi dent Anwar Sadat weet nu duidelijk binnen welke grenzen hij moet blijven in de onderhandelingen met Israel, wil een eventueel nieuw Sinaï-akkoord aan nemelijk zijn voor zijn vroegere bondge noten in de strijd tegen Israel. BASTIA, CORSICA (AFP). Een groep van 50 gewapende separatisten op het eiland Corsica heeft zich gisteravond overgegeven na een vuurgevecht met de politie, die de boerderij bestormde waar in zes gijzelaars werden vastgehouden. Bij het vuurgevecht zijn twee politie agenten omgekomen en drie gewond, ter wijl een separatist ernstig werd gewond. Achtergrond van de schorsing van de (socialistische) hoofdcommissaris, vlak voor de plaatselijke verkiezingen in deze kleinste stadstaat van de bondsrepubliek, is een telefoongesprek tussen de plaats vervangende socialistische fractievoorzit ter van Bremen, Horst-Werner Franke, en de predikant Kurt Kaiser, die wegens hulp aan de anarchistische Baader-Mein- hofgroep is aangeklaagd. In dit gesprek zou Franke de predikant ertoe hebben aangezet onder ede een valse verklaring af te leggen teneinde de vroegere directeur van de senaat een regeringsambtenaar Waldemar Kli- schies, te bevrijden van de verdenking dat hij iets met de Baader-Meinhofgroep te doen zou hebben gehad. De politie had de naam van Klischies gevonden in de agenda van de predikant. Volgens de journalist Werner-Joachim Siegerist, die werkt voor de CDU in Bre men, zou de nu geschorste hoofdcommis saris van politie telefonisch tegenover hem hebben verklaard, dat de politie in het bezit is van een bandopname van het bewuste telefoongesprek. Op grond van deze verklaring wordt de hoofdcommis saris verdacht van schending van zijn ambtsgeheim. DEN HAAG. De NOS is zeer ver baasd dat NOS-journalisten Fred Em mer zijn medewerking heeft verleend aan een grammofoonplaatje van de anti- abortusstichting van de Nijmeegse pater J. Koopman, de Stichting voor Recht zonder Onderscheid (Stirezo). Na het be kende geluid van de journaal-gongslag spreekt Fred Emmer een tekst uit op het plaats, dat als volgt begint: Kissinger heeft gisteren vier uur lang gesproken met het onderhandelingsteam uit het Israëlische kabinet. Aan het eind van de middag reisde Kissinger door naar Alexandrië. Tijdens de besprekingen in Jeruzalem heeft Kissinger de Israëliërs op de hoog te gesteld van een aantal Egyptische concessies. De belangrijkste is dat Egyp te akkoord gaat met de aanwezigheid van Israëlische technici in het radarsta- taon van Oem Chashiba op de strategisch gelegen Gidi-pas in de Sinaï-woestijn. De Israëlische aanwezigheid in dit be langrijkste waarnemingsstation was een voorwaarde voor het tekenen van de overeenkomst door Israel. De Egyptenaren zouden ook akkoord gaan met een waarschuwingssysteem van nog zes radarposten bij en op de Gidi- en Mitla-passen in de woestijn. De posten zullen door Amerikaanse technici worden bemand. Israel eist deze contro leposten om op de hoogte te blijven van eventuele militaire Egyptische activitei ten, wanneer de Israëliërs zich een eind- weegs in de Sinaï terugtrekken. In Jeruzalem werd al aangenomen dat Kissinger Egyptische concessies zou meebrengen. In het licht van deze ge beurtenissen konden Allon en Kissinger Het ligt in de bedoeling van Kissinger om zo nodig in september terug te komen naar het Midden-Oosten om voor het Syrische probleem een oplossing te vinden. De zeventien anderen werden in hoofdzaak verdedigd door de radde Dia lynas, advocaat van oud-kolonel Gando- De Corsicaanse separatisten wilden met de gijzeling kracht bij zetten aan hun eis dat de grond van buitenlanders op het eiland aan de plaatselijke bevol king teruggegeven wordt. De grond is veelal in handen van Fransen, die des tijds Algerije hebben moeten verlaten. termiddag afgesloten met een gezamen lijk communiqué, waarin, zoals gemeld, de oprichting bekend gemaakt werd van een hoog politiek beleidsorgaan, onder voorzitterschap van de Syrische presi dent Hafez EI-Assad en de Jordaanse vorst koning Hoessein. In normale om standigheden zal deze topcommissie min stens eens in de drie maanden bij elkaar komen, maar onmiddellijk overleg zal plaatsvinden wanneer de situatie dat mocht vereisen. (Van onze redacteur in Athene) ATHENE. Dit weekeinde valt het gordijn over het proces tegen de Griekse junta, die van 1967 tot vorig jaar na een staatsgreep in Griekenland aan de macht is geweest. Het proces heeft bijna een maand geduurc’ De vijf rechters van de hogere rechtbank zullen binnen 24 uur een beslissing uitspreken aan de hand van de straffen die de officier van justitie, Stamathis, zal eisen. Vrij alge meen wordt verwacht dat het voor der tien van de twintig verdachten die schuldig worden bevonden aan hoogver raad en rebellie, op de doodstraf zal uitdraaien. Een andere vraag is of deze ook zal worden voltrokken. Vitor Alves wederom minister van voor lichting worden, een post waarvan hij door de huidige Gongalves-adept Correio Jesuino werd verdrongen. Ook zouden diverse burgerministers uit de vorige regering terugkeren. Over afgevaardigden van de burgerlij ke politieke partijen wordt niet gespro ken en dit geeft dan voedsel aan de veronderstelling dat na een eventuele machtswisseling de politieke partijen pas in een later stadium op regeringsniveau aan het bestuur zouden kunnen gaan deelnemen- De huidige Copcon-bevelhebber Car valho zou in de nieuwe constellatie chef van de generale staf zijn. Daarmee zou dan de weg zijn vrijgemaakt om de Copcon, die een slechte naam heeft ge kregen bij de bevolking, te laten ver dwijnen. In het algemeen zou de nadruk minder worden gelegd op de eenheid tussen bevolking en leger omdat daar tussen inmiddels al zo’n kloof is ont staan dat die vrijwel niet meer valt te dichten. Naar verwachting zal over enkele ja ren de helft van onze bevolking afhan kelijk zijn van Maaswater. Nu al put Rotterdam geheel uit de Maas, Den Haag gaat dat binnenkort ook doen, terwijl Brabant en Limburg binnen tien jaar Maaswater zullen drinken- Konings meent dat achter de Belgi sche beslissing om de waterzuivering uit te stellen, een bijzonder pikante gang van zaken schuilt. De Walen in de Belgische regering hebben ingestemd met de Vlaamse voorkeur v-ooi aanschaf van het militaire vliegtuig F-16, als de Vlamingen daartegenover de wetgeving op de waterzuivering lieten vallen. Deze kostbare waterzuivering ligt de Walen zwaar op de maag, omdat zij bang zijn dat de kosten daarvan de concurrentie positie van de Waalse industrie bedrei gen. In Lissabon is de sfeer zenuwachtig geworden. Dat is mede te danken aan het feit dat een Copcon-commando don derdag 20 minuten lang de studio’s van radio en televisie heeft bezet. Daarbij zou het naar de commandant bij het inrukken mededeelde uitsluitend om een oefening gaan. Gistermorgen heeft presi dent Gomes niet alleen de communisten leider Alvaro Cunhal ontvangen maar achtereenvolgens ook nog de ambassa deurs van de Verenigde Staten en van Groot-Brittannië. Hij heeft de heren een uiteenzetting gegeven over de huidige toestand. De problemen die nog uit de weg moeten worden geruimd, liggen niet zo zeer in het Egyptisch-Israelische vlak, alswel de rol die Syrië speelt. Israel staat op het standpunt dat de overeen komst met Egypte op zich zelf staat, los van de vraag of met Syrië een nieuwe overeenkomst zal worden gesloten. Premier Rabin heeft echter bij zijn laatste bezoek aan Washington erin toe gestemd met Syrië te onderhandelen over een nieuwe beperkte interim-rege- ling. Verder eist Israel van Egypte dat president Sadat zich verplicht Israel niet te zullen aanvallen wanneer Syrië een oorlog met Israel begint. Volgens Egyp tische zegslieden in Cairo zou president Sadat een dergelijke belofte aan Kissin ger hebben gedaan, onder voorwaarde dat ook Israel Syrië niet zou aanvallen. Het belangrijkste winstpunt voor Is rael bij deze overeenkomst is een perio de van drie jaar rust. Voor die duur zou de overeenkomst worden aangegaan, maar voorwaarde daarvoor is dat Syrië en Jordanië geen roet in het eten gooien. Daarom is het voor Israel uitermate belangrijk zekerheid te hebben in hoe verre Egypte zich zal loskoppelen van het militaire front van Syrië, Jordanië en de PLO. De huidige stafchef van het leger, Carlos Fablao, premier bijgestaan door Melo Antunes die terugkeert op buiten landse zaken en vice-premier zou wor den evenals Vitor Crespo, een marine commandant en hoge commissaris in Mozambique. Verder zou dan majoor Het meest succesvol was Dialynas in zijn pogingen de karakteriseringen Als een soort laatste politieke stuip trekking is premier Goncalves gistermid dag laat uit een kabinetszitting naar het presidentiële paleis even buiten Lissabon getrokken teneinde aan president Da Costa Gomes het programma van zijn regering voor Portugals politieke organi satie te overhandigen. Alles bij elkaar liggen daarvoor nu drie plannen ter tafel. Stap op weg naar vrede I De demonstraties verplaatsten zich gisteren naar Tel Aviv, waar onder meer een auto in brand werd gestoken. Een politieagent die in het nauw was ge bracht door vechtende betogers, schoot in de lucht. In Jeruzalem organiseerden demonstranten een gebed voor de sabat voor de ambtswoning van premier Ra bin. Deze manifestatie verliep zonder incidenten. Hoewel het slotcommuniqué niet spreekt in termen van eenheid tussen Syrië en Jordanië, blijkt toch wel uit de inhoud van de tekst dat de twee landen er nog minder dan een stap van verwij derd zijn. In een zestal punten wordt de wederzijdse samenwerking nauwkeurig uitgewerkt. Op economisch gebied is dat de vorming van een soort gemeenschap pelijke markt tussen de beide buurlan den. Op militair gebied betekent het de volledige coördinatie van de Jordaanse en Syrische strijdkrachten. J op 60 m Aires. De aanslag was het werk van de Montoneros, een linkse Peronistische gu errillagroep. In het gehele land verkeer de de politie in staat van volledige paraatheid met het oog de gewelddaden die de autoriteiten op de jaardag van het bloedbad bij Trelew verwachtten. Bij guerrilla-acties in de industriestad Cordoba waren de afgelopen twee dagen al 11 doden gevallen, onder wie vijf politiemannen. Bij een vuurgevecht in een noordelijke voorstad van Buenos Aires sneuvelden gisteren drie mannen die deel zouden uitmaken van de guer rillabeweging. In Bahia Blanca, op 600 km ten zuid westen van de hoofdstad, hield de politie ruim 100 jongeren aan en nam zij een grote hoeveelheid wapens en primitieve bommen in beslag. Voorts werden kleinere incidenten gemeld uit Santa Fe 400 kilometer ten noorden van Buenos Aires. Daar bezet ten guerilleros donderdagavond een ra diostation. In een oproep via deze zeider deden zij een beroep op president Isabel Peron om af te treden. President Sadat stuurde gisteren on verwacht zijn persoonlijke raadsman voor de buitenlandse politiek, Ashraf Marwan, naar Damascus met een per soonlijke boodschap voor president As- Óp hetzelfde moment verklaarde zijn woordvoerder Tahsien Bashier dat nieuw akkoord slechts de tweede fase is in het vredesoverleg en geen vredesakkoord op zich. Onderhandelin gen tussen Israel en Syrië zullen de volgende fase moeten worden. •mötTriHi

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3