Weekeinde van nieuwe demonstraties en voortdurend overleg Arrestaties in Bangladesj CLEMENTIE VOOR LEIDERS JUNTA Pendeldienst’ langer gerekt dan nodig is w „Alle Amerikanen moeten Laos verlaten” GEWEER Grieken boos over regeringsverklaring DIEFSTAL wordt gevochten VRAGEN ANEKDOTE EIS TIJDENS DEMONSTRATIE IN HOOFDSTAD VAN LAOS: door nico scheepmaker Om indruk te wekken dat nog hard o w. 3 AUGUSTUS 25 19 75 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG (Van onze redacteur in Lissabon) Week de tijd Opgetogen Ivo ita lag :tie nst „Verplichtingen” uw ing Partijdiscipline >sie Si »en cht nee Beloftes lerd lair Op de tenen Snel en scherp w- S©L'.. Spanning in Lissabon gebleven en voor (Van onze redacteur in Athene) Portugese soldaten trachten in de stad F.vora demonstranten te kalmeren. (Vervolg van pagina 1) V.l.n.r. op de foto Papadopoulos, Makarezos en Petal os i oren het vonnis uitspreken. (Vervolg van pagina 1) in de richting van de consolidering van de revolutie. een stoot Een ltste die van de loor tot gui de ran- de- •ich l in de lair g in van De üng eng be de ten er de ler- in die richting van de nieuwe machtheb bers had gehoord. Stafchef Fabiao (nog steeds voortdu rend genoemd als de nieuwe regerings leider) heeft in een verklaring Goncalves „rechtsen” de stad verlaten en met hen ook vrijwel alle niet-communistische in woners. Zij zouden allen naar Thailand gevlucht zijn. Wel zullen in het bijzonder wijzigingen worden aangebracht in de leiding van het leger en politie „om er werkelijke instrumenten ten dienste van het volk van te maken”. Veranderingen op rege ringsniveau zullen pas plaatsvinden na de algemene verkiezingen van volgend jaar. Laos was het laatste land in Indo- China waar de macht nog niet geheel in communistische handen was. ter- adat met ver- njze reis i is ze loor in de i de laar iker >en- oter rote i de i 34 erd iyl- rsie den 66. een lijk lig- rdt ha- >or- zer- üjk een rerd laar ag- der eeft de het en eeft dag den al- j is nse len- ge- het leid een ge- i de Idde pas- I op axi- :n. ftige die n de oom eeds le- voor coalitieregering communisten cn bele oplossing. verzocht zijn taktiek, die berust op het beginsel „wie niet vóór mij is, is tégen mij” te laten varen, aangezien die tweedracht zaait onder de bevolking en de strijdkrachten. Omtrent die verklaring was de gema tigde groepering van onder meer oud- minister van buitenlandse zaken, Melo Antunes, die de huidige eerste-minister Vasco Gonpalves uit het zadel wil lich ten, matig tevreden. Omdat Gomes had gezegd dat de huidige regering 's lands beheer voorlopig zou voortzetten waren de communisten echter in een jubel stemming geraakt die met de beloften aan de gematigden niet viel te rijmen. LISSABON. De politieke spanning in Portugal is tijdens een week einde van nieuwe demonstraties en voortdurend overleg onverminderd blijven voortduren. Hoe groot tot op hoog niveau de onzekerheid is, mag blijken uit het feit dat president Da Costa Gomes gisteravond een ver klaring introk die hij ’s morgens vroeg had laten bekendmaken. De ver klaring, waarin de president zei dat de omstreden premier Vasco Goncal ves uit zijn regering voorlopig nog zou aanblijven, was blijkbaar voor meer dan een uitleg vatbaar. Bij de demonstratie in Vientiane eisten de deelnemers dat alle Amerikanen het land zouden verlaten. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade ver klaarde desgevraagd dat men nog niets De ontwikkeling in Vientiane in het afgelopen weekeinde wordt door westerse diplomaten gezien als de afsluiting van de communistische machtsovername in Laos. Jarenlang was ook voor het wes ten de „Laotiaanse oplossing” van een van rechtse krachten, neutralen een accepta- n is ito- ‘gen j de Hen Er bestaat in Nederland een club met zeer veel leden, die geen contributie hoeven te betalen (ze hebben in zekere zin al betaald voordat zij lid van de club werden, sterker nog, als zi.j niet betaald hadden waren zij nooit lid van die club geweest), die nooit bijeenkomen, die zelfs niet weten dat zij tot die club behoren, maar die zich onderling toch bijzonder verbonden voelen. Ik bedoel hen die op hun vakantie in Italië besto len zijn. Ik behoor daar ook toe, ik ben zelfs onzichtbaar erelid, omdat mijn au to binnen 24 uur tweemaal werd open gebroken in Napels, de eerste keer ’s nachts, de tweede keer overdag in een drukke straat. Ik denk er nog vaak aan terug. Ik praat er ook nog vaak over met al mijn vrienden en kennissen, die ook tot de club behoren (de naam Club Médrterrannée was helaas al gegeven, we zoeken nog naar een goede naam), louter en alleen omdat ze wel eens in Italië zijn geweest. Mocht u ook tot de club behoren, dan heb ik hier de laatste mededeling van onz.e vertegenwoordiger ter plaatse: „Vorig jaar is in Italië met 1.700.006 misdaden (naar beneden afge rond, neem ik aan) een nieuw record gebroken. Twee derde van deze misda den betroffen diefstallen, waarvan meer dan een miljoen niet werden opgelost”. Weet u dat die cijfers me eigenlijk nog meevallen, als ik bedenk dat er meer dan 50 miljoen Italianen fcijn? Dan moeten er toch nog veel meer Italianen zijn di« niet stelen dan die wel stelen! Sterker nog, de kans zit er dik in dat er meer Italianen zijn die bestolen worden dan Italianen die stelen. Daarom stel ik voor dat ook Italianen lid mogen worden van onze club. ingetrokken boodschap uit na een uren lange vergadering met Goncalves en de radicaal-linkse opstellers van het be stuursplan, dat de bedoeling had de tegenhanger te zijn van het gematigde plan, vervaardigd onder leiding van Me lo Antunes. als Copcon-generaal Otello de Carvalho, weer worden toegelaten tot de Revoluti onaire Raad waaruit zij aanvankelijk na de bekendmaking van hun plannen voor Portugals revolutionaire toekomst waren verwijderd. President Da Costa Gomes gaf overigens wel een vingerwijzing dat Goncalves’ dagen geteld zijn door voor te schrijven dat nieuwe verkiezingen volgens democratische beginselen moes ten worden gehouden voor de algemene vergadering van de Beweging der Strijd krachten. Da Costa Gomes vaardigde zijn thans V De Pathet Lao heeft met behulp van Noordvietnamese troepen eerst het hele noorden van Laos onder haar controle gebracht. In het begin van dit jaar heb ben de Noordvietnamezen ook een divisie naar het zuiden van het land gestuurd, waar de „rechtsen” nog veel invloed hadden. Daardoor was de hoofdstad Vien tiane een eiland geworden. Al enige maanden geleden hebben de Het zijn vooral deze Amerikaanse be loftes, die de overeenkomst voor Israel aanvaardbaar moeten maken. Tot nu toe hebben deze beloftes echter niet het gewenste effect op de rechtse Israëlische Volgens de oorspronkelijke verklaring zouden de gematigd' linkse rebellen, zo- straf. Maar deze razendsnelle bekendma king, nog voordat de verdachten zelf stappen bij het hooggerechtshof hebben ondernomen, komt als een klap in het gezicht voor al diegenen die het histori sche en onberispelijke proces dag in dag uit met grote belangstelling hebben ge volgd. Phoema stelde eenstemmig vast dat een dergelijke reis „niet oppertuun” was. Radio-Vientiane meldde overigens dat de coali’.ieleider Soevanna Phoema aan het hoofa van de regering blijft. Verder werd gemeld dat het nieuwe bestuur de voorlopige regering van nationale een heid die op 5 april van dit jaar gevormd werd, zonder voorbehoud zal steunen. De sterke mannen uit de groep der gematigden h’ebben inmiddels Vasco Goncalves wederom hard op de tenen getrapt. Copcon-commandant De Carval ho heeft de premier in een brief gevraagd nu eindelijk af te treden. Tevens heeft hij Concalves kortweg de toegang ont zegd tot de legerplaatsen van de Copcon- troepen Sinds de aankomst van Kissinger in Israel, afgelopen donderdag, hebben kleine, maar goed georganiseerde, recht se nationalistische groeperingen heftig gedemonstreerd tegen wat zij het opge ven van Israels onafhankelijkheid noe men. Zaterdagavond kwam het in Tel Aviv tot een ernstig handgemeen tussen enkele honderden demonstranten en de politie. In Jeruzalem wachtten intussen andere demonstranten vergeefs op de komst van Kissinger. Deze was echter in het geheim naar een hotel in Tel Aviv vervoerd, om daar aan zijn Israëlische collega’s verslag te doen van zijn be sprekingen met Sadat in Alexandrië. Hoe sterk de macht van de Pathet Lao intussen geworden was kon worden ge concludeerd uit het verbod aan koning Savang Vatthana het land te verlaten om zich in Frankrijk te vestigen. Het kabinet onder leiding van prins Soevanna Gevangengezet zijn voorts nog Tad- joeddin Achmed, die premier was tijdens de bevrijdingsstrijd, voormalige minis ters en parlementsleden. De gearresteer den worden beschuldigd van ongeoor loofde verrijking en van nepotisme on der het bewind van sjeik Moedjiboer Rachman. Vragen komen inderdaad op naar de mate waarin Karamanlis „verplichtin gen” (zeer belangrijk begrip in Grieken land) heeft aan de junta. Deze verplich tingen kunnen van tweeërlei aard zijn: ten eerste het bovengenoemde feit dat hij de macht van de junta gekregen heeft ook op langere termijn kan men de junta zien als factor die een centrum-linkse meerderheid zoals die zich in 1967 aftekende, heeft omgezet in een rechtse in 1974. Portugal bevindt Zich dan ook nog steeds op de rand van een staatsgreep, zelfs al probeert de president met tijd- rekken de gemoederen van de tegen standers te kalmeren. Hij probeert zowel de communistische vleugel als de anti communisten min of meer tevreden te stellen. Hij heeft overigens van de ge matigden een week de tijd gekregen om Goncalves weg te sturen. De week die hem werd toegestaan, verstrijkt morgen. Sommige waarnemers beweren, dat de president met de premier zal worden afgezet als hij dan nog steeds geen besluit heeft genomen. Intussen gingen de legereenheden in het centale militaire district van Portu gal (wa'ar Lissabon niet bij hoort' zater dag te middernacht „op manoeuvre”. Dit illustreert een onheilspellende staat van paraatheid. Ook op andere plaatsen heb ben militaire commandanten hun troe pen geconsigneerd en in staat van ver hoogde waakzaamheid gebracht, om ver rassingen uit te sluiten. Zelfs al zijn van hogerhand daartoe geen orders gegeven. De Portugese luchtmacht moet zijn toestellen aan de grond houden. Volgens de commandant is deze maatregel geno men om de bevolking niet door overvlie gende toestellen te verontrusten in deze spannende tijden. Een nog niet opgelost probleem is de nieuwe Egyptische lijn en het aantal Egyptische troepen ten oosten van het Suezkanaal. Maar ook hier liggen de standpunten niet ver uiteen. De indruk bestaat, dat deze tiende pendeldienst van Kissinger naar het Midden-Oosten lan ger gerekt wordt dan nodig is. De reden hiervoor is, dat zowel Egypte, Israel alsook Kissinger zelf erin zijn geïnteres seerd de indruk te wekken, dat er nog hard wordt gevochten over elk punt en geen der partijen zo maar door de knieën gaat. De Israëlische premier Ra bin moet aan de Israëlische bevolking kunnen tonen, dat de overeenkomst meer inhoudt dan alleen een Israëlische teruggave van de strategische passen in de Sinaï. Nieuwe verkiezingen voor de Algeme ne Vergadering van de MFA echter, een beweging waarin alle geledingen van de strijdkrachten vertegenwoordigd zijn, zullen, indien daarbij de democratie wordt gehanteerd, dit orgaan, waarin de militairen over het revolutionaire proces beslissen, zuiveren van een overwegende communistische invloed. Preisent Achmed heeft nieuwe bepa lingen afgekondigd in het kader van de staat van beleg. Deze omvatten onder meer de doodstraf voor een reeks mis drijven, waaronder corruptie, wapenbe zit, opruiing, verraad, afpersing, intimi datie, misbruik van macht en invloed en het geven van een verkeerde voorstel ling van zaken. Generaal-majoor Ziaoer Rachman is benoemd tot stafchef van het leger van Bangladesj in het kader van een reorga nisatie in de leiding van de strijdkrach ten, zo is vanmorgen door Radio-Bang- ladesj bekendgemaakt. ATHENE. Het proces tegen twintig aanstichters van de staatsgreep van 21 april 1967 eindigde zaterdag met de ter doodveroordeling van het driemanschap Papadopoulos, Makarezos en Patakos, die het vonnis onbewogen aanhoorden; Makarezos met een flauwe glimlach, overgebleven van het geanimeerde ge sprek dat hij even tevoren nog met Patakos had gevoerd. Acht anderen, onder wie twee generaals, en de latere dictator Joannides, kregen levenslang; acht kregen straffen tussen twintig en vier jaar, twee werden vrijgesproken. Binnen twee uur na de uitspraak kwam de terugslag, in de vorm van een regeringsverklaring, waarin wordt ge steld dat een procedure tot matiging van de straffen waarin de grondwet voor ziet ook zonder dat de beklaagden daar om vragen de „completering” vormt van het werk van de onafhankelijke rechtspraak. Dus: gratie voor de kolo nels, naar mag worden aangenomen. De regering zal vandaag bijeenkomen om zich hierover te beraden. NEW DELHI (AFP, Reuter). Het Indiase persbureau PTI heeft gemeld, dat volgens Radio-Dacca de machtheb bers sinds de staatsgreep van 15 augus tus in de hoofstad van Bangladesj zater dagavond 26 figuren van het voormalige bewind hebben gevangengezet, onder wie oud-vice-president Syed Nazroel Islam en Mansoer Ali, voormalige premier. Da Costa Gomes zei, dat „een objectie ve analyse van de situatie” aantoont hoe de Revolutionaire Raad moet worden geherstructureerd. Ook de revolutionaire organen van de MFA moesten worden herzien, waarbij dan de democratische vrijheden gerespecteerd dienden te wor den. Inmiddels moest de regering- Concalves, zo zei hij erbij, doorgaan met ’s lands beheer. Ik meld u dit niet omdat ik, na 15 jaar televisiecriticus en 13 jaar colum nist te zijn geweest, besloten heb voort aan thrillers t? gaan schrijven, maar omdat John Crosby zo onhandig is ge weest te omschrijven wat een columnist eigenlijk is. Ik citeer: „Het dagelijks schrijven van een column is de meest luie, meest egoïstische en meest zelf zuchtige manier om aan de kost te komen sinds het overvallen van post koetsen onwettig werd verklaard. Jij hebt het geleerd en je kan het afvuren zonder ooit bang te hoeven zijn dat je doelwit terugschiet”. Terwijl gisterochtend het Israëlische kabinet bijeenkwam om de laatste ont wikkelingen te bespreken, riep Kissinger de Israëlische journalisten bijeen in een poging ook hen te overtuigen van zijn goede wil. Of hij daarin is geslaagd, valt nog te bezien. Opmerkelijk was de laatste tijd de uiterst kritische houding van de meeste Israëlische kranten ten aanzien van Kis singer. In zijn ontmoeting met de jour nalisten, legde Kissinger vooral de na druk op de rol van Amerika in het Midden-Oosten en de Amerikaans-Israe- lische betrekkingen. Zo benadrukte hij de Amerikaanse economische en militai re steun aan Israel. Bovendien, zo wist de Jeruzalem Post te melden, hebben de Amerikanen Israel beloofd de Palestijn se bevrijdingsbeweging van Arafat niet te zullen erkennen. Een Israëlische woordvoerder heeft dit laatste niet ont kend. Het leger, dat het fundament vormt voor de Beweging der Gematigden, wil in de MFA-vergadering voortaan met meer afgevaardigden verschijnen naar gelang de getalsverhoudingen tussen de onderdelen van de strijdkrachten. Met de 180 afgevaardigden die het leger voor zich opeist, zou het de absolute meerder heid vormen op 240 zetels tn de positie van marine en luchtmacht, waarin de communisten en Concalves hun sterkste aanhang vinden, zou zeer worden aange tast. De regering van India heeft de ooste lijke deelstaten opdracht gegeven, hun grenzen met Bangladesj geheel te slui ten. Volgens een woordvoerder is de maatregel genomen, om een mogelijke grootscheepse vlucht van mensen uit Bangladesj naar India te voorkomen. Even een vraag ertussendoor: ziet u nog wel eens mensen die hun veilig heidsgordels omdoen? Die fototoestellen waarmee ze je snelheid fotograferen, kunnen die eigenlijk ook vastleggen of je je veiligheidsriemen hebt vastge maakt? En mag je ook terugfotografe ren? Maar ook kan Karamanlis redenen hebben tot dankbaarheid aan Papado poulos omdat die zich gedurende het hele proces doodstil heeft gehouden ter wijl hij een boekje had kunnen open doen zoals ook enkele getuigen deden over de rol die hij tijdens het vorige premierschap van Karamanlis (in 1955 tot 1963) in het militaire apparaat heeft gespeeld om de centrum-linkse electora le aanhang kunstmatig klein te houden. Op de radio werd tijdens de machts overname scherpe kritiek op het naburige Thailand geleverd omdat het de „corrup te rechtse kliek” een onderkomen ver schaft. Bovendien zou Thailand een basis voor het omverwerpen van de commu nistische machthebbers in Laos op zijn grondgebied toestaan. „Niemand is uit één stuk hout gesne den, zelfs de Webbs niet. Ik zei tegen Shaw dat het mij voorkwam dat het Webb aan vriendelijke gevoelens ont brak. „Nee” zei Shaw toen, „daar vergis je je toch in. Webb en ik zaten eens in een tram in Holland biskwietjes uit een zak te eten. Er werd een misdadiger met boeien aan door enkele politié- agenten de tiam binnengebracht. Alle andere passagiers deinsden van afschuw terug, maar Webb stond op, liep naar de gevangene toe en gaf hem wat biskwie tjes”. Ik herinner me dit verhaal iedere keer als ik merk dat ik geneigd ben mij al te kritisch op te stellen tegenover óf Webb, óf Shaw”. Aldus Bertrand Russell. John Crosby, zo lees ik in The Obser ver van gisteren, is 63 jaar mens, 42 jaar journalist en 30 jaar columnist, waarvan eerst 13 jaar als televisiecriticus bij de New York Herald Tribune en daarna tien jaar als stukjesschrijver van steeds 800 woorden bij The Observer. Met dat laatste stopt hij nu, want hij heeft ontdekt dat hij beter thrillers kan gaan schrijven. Vroeger las hij ze alleen, maar na een tijdje dacht hij: „Dat kan ik beter”, en dat bleek waar te zijn. Zijn laatste bóek, „An affair of strangers”, staat nummer vier op de Amerikaanse bestsellerslijst en is voor verfilming aangekocht. De hoofdstad Vientiane en de konink lijke residentie Loeang Prabang werden bij de wapenstilst. adsovereenkomst in 1973 officieel tot geneutraliseerde steden verklaard. De macht in deze steden werd gedeeld door de communistische Pathet Lao, de oude machthebbers en vertegen woordigers van een „derde weg”. In Loeang Prabang hadden de communisten de macht al eerder in handen genomen. Vientiane was het laatste bolwerk in Laos dat niet in zijn geheel door de com munisten werd beheerst. Ter toelichting: de Revolutionaire Raad was tot voor een maand het hoog ste gezagsorgaan van de revolutie. Na de instelling van het driemanschap Concal ves, Da Costa Gomes en De Carvalho, commandant van de Copcon, dat alle politieke verantwoordelijkheid kreeg toegeschoven, was de Revolutionaire Raad nog slechts een adviesorgaan. Een herstructurering van de bevoegdheden zou kunnen wijzen op een nieuw poli tiek aanzien. Zowel voor de Revolutio naire Raad als voor de gematigden, die nu officieel in hun politieke eer leken te zijn hersteld. Niettemin waren de communisten over de verklaring van Da Costa Gomes bui tengewoon opgetogen, omdat zij er een bevestiging in zagen van hun eigen be doelingen. Zij vonden de boodschap van de president een belangrijke stap vooruit De vier oppositiepartijen reageerden snel en scherp. Centrumleider Mavros vroeg om een speciale zitting van het parlement na deze „inmenging zonder precedent in het werk van de recht spraak”. Nog sneller was socialistenlei der Andreas Papandreoe, die nieuwe verkiezingen eiste. Hij stelde, dat de verklaring alleen maar twee dingen kan betekenen, beide even ernstig: óf pre mier Karamanlis had verplichtingen aan de junta uit wier handen hij het bestuur vorig jaar heeft overgenomen óf hij heeft geen controle over de situatie (met andere woorden: hij heeft nog rekening te houden met de strijd krachten). Geen van de verklaringen van de oppositie werd door de radio- nieuwsdienst voorgelezen. Verwacht kan worden dat ook in de publieke opinie een scherpe reactie zal loskomen op het regeringsingrijpen. Gratie op een later tijdstip, bijvoorbeeld voor de executie, zou door het publiek, dat het afgelopen jaar bewezen heeft niet bloeddorstig te zijn, wel zijn aan vaard. Er wordt in dit land al enige tijd gesproken over afschaffing van de dood- oppositiepartij gehad. Oppositieleider Be gin heeft van de regering geëist een speciale zitting van het parlement te houden en bovendien een referendum, opdat, naar zijn zeggen, het volk kan beslissen wat Israel moet doen. Tegelijkertijd heeft Rabin ook in ei gen kring met moeilijkheden te kampen. Oud-minister van defensie Dajan heeft reeds verklaard tegen de overeenkomst te zullen stemmen. De opkomende ster van de arbeiderspartij, Yossi Farib. heeft de partij gevraagd deze keer geen partij discipline toe te passen bij de stemming in het parlement. Hoewel hij vóór de overeenkomst is, meent hij, dat deze keer een ieder naar zijn gewéten moet kunnen stemmen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Israëlische Arbeiderspartij hierin niet toestemmen. Intussen zet Kissinger schijnbaar onverstoord zijn pendeldienst voort. Na reeds Jeruzalem, Alexandrië. Damascus en wederom Jeruzalem te hebben aangedaan, zou hij vandaag voor de tweede keer naar Alexandrië gaan, om alsnog, wat men in Israel noemt, „de laatste tien moeilijke percenten” tot een goed einde te brengen. Niet zo lang geleden verscheen „The Oxford Book of Literary Anecdotes”, verzameld door James Sutherland. Als ik het boek goed heb nagevlooid, zit er maar één anekdote in die op Nederland betrekking heeft. Ze wordt verteld door de filosoof Betrand Russell, over de schrijver Sidney Webb (1859-1947):

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3