SPORTIEF Parafering akkoord vrijdag verwacht DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Van Westerloo hoofdredacteur NOS-journaal Amateur voetbal van start Mannaert-wonen zaterdag 30 aug. DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL N.B.D. DANSCENTRUM T. GRIEK Het woord is aan WETSONTWERP OP DE WIP Agressief Droog en zonnig nijman haarlem Telefoonbeantwoordsrs millimeterpapier - Wi v\. 1 lpLg g IJ KANS OP OPHEFFING BLOKKADE ROTTERDAM (Van onze redactie binnenland) vmwrwrmnmwmmnwmnmt 1 Schitterend links De leeuwen houdt 023-319309 houtmarkt 21 Gen. Cronjéstraat 59 AGENDA pagina 4 Haarlem saga Vanaf 11 uur. Dan tonen wij u onze nieuwe collectie en bieden u een drankje aan in een geheel vernieuwde zaak. open house. Dit is een uitnodiging voor u perspex lichtbakken neon lichtreklames Hulp s TIJDLOOS WONEN Winkelcentrum Schalkwijk Spreken beboet N.B.D. DANSEN IS PLEZIER VOOR 2 ''•W i| Strandverwachting I Wi wt kyJL. fi l l I III [III IJmuider Courant Godfried Bomans: Humor is overwonnen droefheid. Kamerdebat mogelijk al vanavond Chaos in Portugal snel hoogtepunt naar een ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: eigen ontwerpstudie voor de Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Inschrijving nieuwe kursus dagelijks van 7-9 uur. Beginners, gevorderden, medaltest. Speciale klubs voor gehuwde en verloofde paren September heropening van onze geheel verbouwde dansschool. ’t Is er gezelliger! Inschrijving Julianakade 18 IJmuiden Telefoon 14733 Onze sportredacteuren sn voetbalme- dewerkers maakten de balans op bij de verenigingen, er werd een vraag gesprek gevoerd met de voorzitter van de zo populair geworden zater- dagsectie, Fokke Remmers, en wij belichten de opzienbarend hard groei ende omvang van het zaalvoetbal. LISSABON (Reuter, UPI). Verschei dene militaire eenheden in Portugal zijn in alarmtoestand gebracht en het lijkt Een Russisch spionagevaar- tuig heeft dezer dagen vier Ame rikaanse sportvissers gered, die in moeilijkheden waren geraakt. Aan zijn benoeming is een door mede werkers en leiding ontworpen inspraak procedure voorafgegaan. Verscheidene persbureaus melden uit Israëlische bron vernomen te hebben dat het nieuwe akkoord waarschijnlijk vrij dag al geparafeerd zal worden. De on dertekening zou in Genève geschieden tussen 15 en 20 september. Men voorziet, dat er zes a negen maanden zullen liggen tussen de ondertekening en de uitvoe ring van het akkoord. (Zie verder pagina 3) DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 65e jaargang nummer 248 KOOP vanaf ƒ495.— HUUR vanaf f 20,p.m NATEBO-AMSTELVEEN Tel 020-456456 eo 'h "’'"h (Van een speciale medewerkster) JERUZALEM. De drie grote strui kelblokken tussen Israel en Egypte zijn uit de weg geruimd. Volledige overeen stemming bestaat over de nieuwe Egyp tische linie in de Sinaïwoestijn. In te genstelling tot wat gisteren door ver scheidene Israëlische functionarissen be weerd werd, schuift de Egyptische linie niet naar het oosten op, maar naar het zuiden. Dit houdt in dat Egypte de controle krijgt over een extra kustweg in de buurt van de olievelden van Aboe Rodeis. HILVERSUM. (ANP) De 37-jarige Ed van Westerloo, eindredacteur van KRO’s actualiteitenrubriek Brandpunt, is met ingang van 1 januari 1976 benoemd tot hoofdredacteur van het NOS-jour naal. DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer is vanmiddag bij een geweest om zich uit te spreken over de wens van enkele Kamerfracties het debat over het wetsontwerp sanering binnenvaart van staatssecretaris Van Hulten te vervroegen van donderdag naar vanavond. En het heeft er alle schijn van dat de schippers dan al hun zin zullen krijgen. Voorlopige peilingen hebben duidelijk gemaakt, dat het wetsontwerp waar staats secretaris Van Hulten trouwens zijn politieke leven niet aan wil verbin den zal worden verworpen. PvdA, VVD en KVP zouden grotendeels tegen stemmen, evenals CPN, DS’70 en BP, ook al zou daarmee de indruk worden gewekt onder buitenparlementaire druk bezweken te zijn. In Leiriu noorden van Lissabon hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voorgedaan bij het communistische hoofdkwartier. Soldaten, die het gebouw beschermden, werden bestookt met stenen, katapults en molotov-cocktails. Militairen openden uiteindelijk het vuur op de betogers waarbij een dode viel en twaalf mensen werden gewond. Nadat de betaalde sector twee we ken geleden aan de nieuwe voetbal- comnetitie begon, is het komenr week einde de beurt aan de amateurs, dat wil zeggen: de zaterdagvoetballers. Volgende week (7 september) start de zondagcompetitie. Bij het begin van dat seizoen geven wij vandaag, in een speciale bijlage, een inzicht in de veranderingen bij de amateurclubs. Passagiers in taxi’s, bussen en trams in West-Duitsland zui len worden beboet als zij een gesprek beginnen met de be stuurder. Vanaf 1 september zijn in de bondsrepubliek nieuwe vervoersregels van kracht. Deze, kolonel José Miranda, antwoord de tenminste ontkennend op vragen over deze nieuwe ontwikkeling en lagere offi cieren zeiden dat ze de maatregel had den genomen zonder met de kolonel overleg te' plegen. Een woordvoerder van de binnenland se veiligheidstroepen, Copcon, zei dat hem geen order om de alarmtoestand af te kondigen bekend was en dat eenhe den die dit dedpn kennelijk op eigen initiatief handelden. De vergadering van de Revolutionaire Raad heeft besloten dat de „Vijfde Divi sie”. de propaganda-afdeling van de Be weging van de Strijdkrachten, die onder meer de staatsomroep beheerde en die een belangrijke steunpilaar was van premier Goncalves, wordt geschorst. Zij gaf zondag een verklaring uit namens Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 11, 13 Plaatselijk nieuws 4, 5, Radio en tv Strips Beurs Sport De meeste Kamerleden zijn van me ning, dat Van Hulten zorg moet dragen voor voldoende bijbehorende sociale maatregelen, voor tot afschaffing van de evenredige vrachtverdeling moet worden overgegaan. Over die maatregelen kon echter tot nog toe in het kabinet geen overeenstemming worden bereikt. De leiders van het actiecomité behoud evenredige vrachtverdeling hebben in de loop van vanmorgen met de schippers, die de Rotterdamse haven blokkeren overlegd over een eventuele opheffing van de blokkade aldaar. Vooral de blok- In de nacht en vroege ochtend hier en daar m;st, overigens droog en zonnig weer. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 9 graden, maxima circa 22 graden. ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 Inschrijving nog mogelijk voor: heren le jaars, alle leef tijdsgroepen. Gehuwden le en 2e jaars (boven 30 jaar). Paren voor 3e jaarsgroep. Inschrijving elke avond van 7-9 uur erop dat de militaire leiders de zaak niet meer in de hand hebben. De lucht machtbasis van Lissabon was gistera vond laat in een toestand van uiterste paraatheid, kennelijk zonder dat de commandant daarvoor orders had uitge vaardigd. Een sterk hogedrukgebied ligt nu boven de Noordzee, waardoor op nieuw zomerweer. Morgen veel zon, zwakke noordoosten wind. In de middag 21 tot 23 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzich ten: enkele dagen zomers strand weer. 7 9 9 13 27, 29 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 De PvdA wil in haar politie ke programma meer nadruk gaan leggen op het eigen woning- bezit. In het laatste nummer van het partijblad „Roos in de vuist” rekent men af met de opvatting in PvdA-kring, dat het propage ren van het eigen huis een rechts politiek item is. „Het is even wennen, maar het eigen huisje kan een schitterend links issue worden. Wat zullen confes sionelen en liberalen opkijken”. De PvdA-staatssecretarissen Van Dam en Schaefer van Volkshuisvesting zeggen in het partijblad, dat iedereen met een inkomen van 20.000 gulden des gewenst een eigen huis moet kunnen kopen. De vraag of het eigen huis een „links goed” is, beantwoorden zij positief, zolang er maar een socialistische wo- ningbouwpolitiek wordt gevoerd. De tegen regeringsmaatregelen gerich te actie van binnenschippers heeft het karakter van een demonstratie verloren en dat van een machtsvertoon aangeno men. Er zullen genoeg steekhoudende argumenten zijn voor de schippers om te proberen aandacht voor hun problemen af te dwingen, maar wat zij nu doen en nog van plan zijn betekent méér dan dat: het heeft iets weg van een poging om met overmacht de regering te dwin gen tot iets wat deze en misschien ook de volksvertegenwoordiging rede lijkerwijs niet zinnig of in het algemeen belang vond. Het is de laatste jaren gewoonte ge worden dat actiegroepen zonder veel scrupules gebruik maken van machts middelen die toevalligerwijs binnen hun bereik liggen. Landbouwers kunnen met hun tractoren wegen versperren, omdat zij die tractoren nu eenmaal hébben. Schippers kunnen waterwegen ontoegan kelijk maken, omdat zij schepen hebben- Zijn die groepen, afgezien van hun recht tot demonstratie of betoging, dan niet bezig hun wil op te leggen aan de rest van het volk door gebruik te maken van een machtsmiddel dat eigenlijk op ge welddadige manier wordt toegepast? Als kantoorbedienden, winkelperso neel, ambtenaren, stratemakers, kortom degenen in de samenleving die als groep terecht bezwaren tegen het regeringsbe leid willen uiten op dezelfde manier tewerk zouden gaan, zouden zij niets kunnen bereiken omdat men nu een maal met schrijfpennen, telmachines, plavuishamers en dergelijke de samenle ving niet serieus kan hinderen. Als sol daten echter gaan demonstreren op de wijze die de landbouwers en schippers zich veroorloven, zouden zij met kanon nen, mortieren en tanks op de maat schappelijke gang van zaken kunnen losgaan, omdat zij over dat spul nu eenmaal bij hun beroep of bezigheden beschikken. Maar dan zou de situatie we’, dicht bij een burgeroorlog komen te liggen. Om nog maar niet te spreken van de ondergraving der democratische spelregels, die de grondslag van een enigszins ordelijke gang van zaken in de samenleving vormen. De grote moeilijkheid is dat deze soort acties hoe langer hoe meer regelrechte wetsovertredingen worden, die welis waar massaal worden begaan maar juist daardoor naar straatterreur gaan rui ken. Deze ontwikkeling baart grote zor gen. Het agressieve karakter van deze manier van „aandacht vragen” kan ver derfelijke morele gevolgen hebben, voor al wanneer de overheid ervoor capitu leert. Of liever: wanneer de democratie ervoor wordt opzijgezet. kade van Rotterdam heeft in het land nogal wat kwaad bloed gezet. In de Rotterdamse haven lagen vanmorgen 64 schepen gereed voor vertrek, terwijl voor Hoek van Holland 32 schepen niet naar Rotterdam konden varen. De actieleiding heeft vanochtend een uitzondering op de blokkade gemaakt voor twee bevoorradingsschepen van booreilanden. Zij mochten de Nieuwe Waterweg uitvaren. De scheepvaartverenigingen Zuid en Noord hebben de voorzitter van het actiecomité aansprakelijk gesteld voor alle nadelige gevolgen van de blokkade. De verenigingen overwegen gerechtelijke actie. De Vervoersfederatie NVV-NKV heeft zich vanochtend in een verklaring ach ter Van Hulten gesteld. Verwerping van het ontwerp zou de sociale positie van de werknemers benadelen. De particulie re binnenschippers zijn tot vrijwillige sanering niet bereid gebleken. Opheffing van de evenredige vrachtverdeling is een stok achter de deur, alvorens een alge mene sloopregeling tot stand komt, aldus de federatie. (Zie ook pagina 2) Alle auto-uitlaten —30 Alle Fiat plaatwerk —20 °/o MERKACCU’S v.a. 99,— Fiat onderdelen tot —50 Auio-ltalië Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Da Costa Gomes. De president verklaar de later dat de verklaring niet van hem afkomstig was- Er zal een onderzoek worden inge steld De schorsing betekent een over winning voor de „gematigden”. In de noordelijk van Lissabon gelegen stad Leiria kwam gisteravond een man om het leven en werden twaalf mensen gewond toen militairen het vuur open den op een menigte betogers die het ^gebouw bestormden waarin de plaatse lijke communistische partij haar hoofd kwartier heeft. Het ministerie van Voorlichting maak te gsteren bekend dat het besloten had voor de Portugese pers de „economische crisis” af te kondigen en dienovereen komstig wettelijke maatregelen te zullen nemen. Dit houdt in dat het aantal dagbladen gereduceerd zal worden en de salarissen van journalisten omlaag moe ten. In Lissabon kwamen gisteren twee kranten uit: „A Luta” (de strijd), ver vaardigd, door de journalisten van het voormalige sociaal-democratische „Repu- blica”, dat is overgenomen door procom- munistische drukkers, en het Maoïsti sche „Luta Popular” (volksstrijd), vroeg een weekblad. Ook is er definitieve overeenstemming over de nieuwe Israëlische linie en de Israëlische controle over een waarschu- wingspost in Oem-Chashiva. Daarnaast heeft Sadat ingestemd met de Israëlische eis tot Amerikaanse bemanning van waarschuwingsposten in de Sinaï. Over het aantal posten zijn de partij en het nog niet eens. Sadat wil er niet meer dan twee, terwijl Israel een groter aantal zou willen zien. Overigens moet ook het Amerikaanse Congres zijn toe stemming geven voor het sturen van Amerikaanse technici naar het Midden oosten. Nog op te lossen problemen betreffen de Israëlische eis tot het opheffen van de Arabische boycot en het stopzetten van de Arabische propaganda tegen Is rael. In dit verband is het interessant te melden dat president Sadat gedreigd heeft het Palestijnse radiostation in Cai ro te zullen sluiten als het niet ophoudt te ageren tegen de Israelisch-Egyptische overeenkomst. Vooral voor Israel is het stopzetten van de politieke oorlogvoering een be langrijk deel van de overeenkomst, aan gezien dit het enige bewijs is dat de overeenkomst meer is dan een militair verdrag, zoals Sadat dat graag zou wil len zien. - Hootdredamie: Jo. L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damlate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 12.35 p. mnd.. 135,45 p. kwartaal (p. post f 42,-). p. jaar 1139.10 (p. post 1161,-). Losse nummers 60 el. <1 A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1