Overwicht technische nummers Toine van Atleten Sovjet Unie den Bunder gepasseerd sterker dan Britten STRAF KOCH VERMINDERD .STAM: Heins, Ebben en Nooren wereldkampioen favorieten GERARD V1ANEN MOEST LEIDERSTRUI AFSTAAN SP0R1MM Dieter Kemper „IK HAD KEMPER EERDER AAN MOETEN VALLEN” Joop Zoetemelk liet duidelijk merken wie er de baas is... I I i ■F 27 SPORT 1975 2 6 AUGUSTUS dinsdag (Van onze sportredactie) NK Springen 1U it op ld Ml I A W - - 4 kDA FAVA .DIA aler Ml ■*d .en. :n zoek. - Snikkend 40 4 (Van onze sportredactie) Tak. Het beslissende moment uit de stayersfinah Cees Stam (rechts) is net gepasseerd door Dieter Kemper. Ruzie na dramatische nederlaag Joop Zoetemelk gaat als winnaar over de eindstreep in Simpelveld. (Van onze sportredactie) Frisol V k ronde ronde ronden ronden en en en en rs jr >r 245 265 185 105 m.; m.; m.; m.; m.; er, w- 5. 6 7 8. 9. als de Zoals bekend was Koch vorige week na de tweede serie van de amateurstayers voor drie maanden geschorst omdat hij in de slotfase onderdoor was gepasseerd. Uitslagen vierde etappe: 1. Zoetemelk (Gan Mercier) 186 kilo meter in 4 uur, 56 minuten en 53 seconden (met bon. 4.56.38), 2. Perurena (KAS) 4.57.04 (met bon. 4.56.54), 3. Ver beeck (Maes Watney’s) 4-57.16 (met bon. 4.57.11), 4. Santy (Gitane) z.t., 5. Knete- mann (Gan Mercier) z.t., 6. Kuiper (Ga zelle Frisol) z.t., 7. F. Den Hertog (Fri sol) 4.57.20, 8. Torres (Super Ser) 4.57-24, 9. Chassang (Gitane) z.t. 10. Karstens (Gitane) 4.58.16, 11. P. Van Katwijk (Ga zelle Frisol) z.t., 12. Priem (Frisol) z.t., 13- Hoban (Gan Mercier) z.t., 14. Vianen (Gan Mercier) z.t., 15. L. Peeters (IJs- boerke) z.t., 16. Gonzales (Super Ser) z.t., In het rijtje van kanshebbers komt die van viervoudig nationaal kampioen Jan Maathuis niet voor. Hij verkocht in het afgelopen weekeinde tijdens het CHIO Rotterdam zijn toppaard Dolman (aan de Belg Francois Mathy) met welk paard hij op Jumping Amsterdam vorig jaar nog het puissance concours won. Maathuis neemt wel deel, maar zijn andere paarden lijken onvoldoende kwa liteiten te hebben om een rol van bete kenis te kunnen spelen. Een drietal goe de ruiters laat het helemaal afweten. De in Italië woonachtige Hans Horn vindt de afstand te groot, Peter Diks kampt met een beenblessure en Rob Eras heeft de pech dat zijn paard Sleep ing Partner kreupel is. Het tweedaags kampioenschap omvat een jachtspringconcours, een progressief springconcours (op zaterdag) en een uit twee manches bestaande zwaar concours van het type grand prix. AMSTERDAM (ANP). Henk Noo ren, Johan Heins en Anton Ebben zijn de grootste kanshebbers bij het Neder lands kampioenschap voor springruiters, dat komend weekeinde op de terreinen van de Amsterdamse manege in het Amsterdamse Bos zal worden gehouden. De titelverdediger Henk Nooren en zijn twee naaste concurrenten, met hun res pectieve paarden funest, Windsor en Jumbo Design hebben verder af te reke nen met nog zestien andere deelnemers, van wie Huub Bergmans de gevaarlijk ste outsider lijkt. ROCOURT Voor de KNWU eindigde het WK- toernooi op de wielerpiste van Rocourt uiteindelijk in een interne rel. Enkele minuten nadat niet Cees Stam, de gedoodverfde favoriet, maar Dieter Kemper de wereldtitel bij de profstayers had veroverd, liet de voorzitter van de sportcommissie van de KNWU zich in de opwinding na de finale in een uitspraak. In het ROCOURT (ANP). De straf van gangmaker Noppie Koch is verminderd. Na de finale van de prof stayers, die volgens de hoge heren van de UCI voldoende had aangetoond, dat er in de stayerij ook zonder incidenten gefietst kan worden, werd de straf van Koch bepaald op een maand schorsing en twee maanden schorsing voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De straf van Koch is maandag 25 augustus ingegaan. Fransman Chassang en de Spanjaarden Torres en Perurena hadden, vroeg in de rit al, het sein tot de aanval gegeven- Niet veel later meldden zich ook Fedor den Hertog en streekrenner Bennie Ceu- len bij de durvers. De meute, met oran- je-truidrager Gerard Vianen, toonde zich in eerste instantie niet bezorgd. Toen de hoofdgroep de ernst van de zaak onder ogen zag, wezen de chronometers voor de koplopers de hoge winst aan die voor alle „groten” in het peloton de doodsteek leek te worden. Zoetemelk: „Dat konden we toch niet pikken!” De Russische overwinning was vooral te danken aan het grote overwicht op de technische nummers. Alleen in de loopnummers konden de Engelsen gelij ke tred houden met hun tegenstanders. Brendan Foster, de Europese kampioen op de 5000 meter, won de 1500 meter in 3 minuten en 42.18 seconden. Berwyn Price bleek de beste loper op de 110 meter horden met 13.65 seconden. Hij werd echter gesteund door een niet toe laatbare rugwind. Ainsly Bennett en Andrea Lynch wonnen maandag de 200 meter bij resp. de heren en de dames. Zondag had Andrea Lynch ook de 100 meter op haar naam gebracht. De 20- jarige Rus Enn Sellik was de snelste loper op de 5000 meter in 13.27.11. Nina Morgoenova (Sov) won de 800 meter dames in 2.01.28 voor haar landgenote Rivalya Izmalova (2.02.78). Het enige technische nummer dat geen zege voor de Russische dames opleverde was het hoogspringen. De 20-jarige Engelse Deni se Brown sprong 1,79 m. Dezelfde hoogte haalde de Russin Klimentsjoek maar zij had daarvoor meer sprongen nodig. Bij het voorstellen van de deelnemers aan het polsstokhoogspringen deed zich een incidentje voor. Twee vrouwen en twee mannen renden de baan op om aan de Rus Isakov een brief te overhandigen waarin geprotesteerd werd tegen de be handeling van de joden in de Sovjet Unie. Het viertal werd door snel reage rende officials met zachte drang wegge voerd. Tóch was er een periode, in deze zware en ongetwijfeld mooiste etappe van de „Tour”, waarin Zoetemelk door paniek gegrepen werd. Dat was het mo ment waarop hij vernam dat zes koplo pers een voorsprong van méér dan zeven minuten hadden opgebouwd. Joop: „Dat was veel te veel. Er moest toen snel iets gebeuren om te voorkomen dat we als een gieter zouden afgaan”. Samen met Frans Verbeeck blies hij alarm. Terwijl de karavaan vanuit België Nederland weer binnenzwenkte, vloog het tempo van de hoofdgroep omhoog. De jacht op de vluchters was eindelijk en definitief begonnen. uur daarvoor moet het voor iedereen duidelijk zijn ge weest, dat er in deze finale van een combine beslist geen sprake was. Niet echter voor Piet van der Molen, die stayercoach Martin Wierstra op het daarvoor bo vendien nog meest ongeëigende moment zou hebben toegesproken met: „Nou heb ik het wel gezien, nou geloof ik ook niet meer in die stayerij. Dat spelletje was van jullie”. Vier achtervolgers dus. Met nog twee ronden (van 4,8 loodzware kilometers) voor de boeg streken zij op hun prooi neer. Vanaf dat moment begon Zoete melk met zijn beulswerk. Hij gaf zijn rivalen geen enkel respijt meer. Hij putte ze uit tot op het merg. Toen Alain 17. Schipper (Ormas Sharp) z.t., 18. Ceu- len (Gitane) z.t., 19. Op de Beeck (Maes Watney’s) z-t. 20. Tabak (TI Raleigh) z.t. Algemeen klassement: Zoetemelk (Gan Mercier)’ 20 uur, 21 minuten en 32 seconden, 2. Verbeeck (Maes Watney’s) op 33 seconden, 3. Via nen (Gan Mercier) op 53 sec., 4. Thurau (TI Raleigh) op 58 sec., 5. Karstens (Gitane) op 1.33 min. 6. Priem (Frisol) op 1.38, 7. Op de Beeck (Maes Watney’s) z.t., 8. Tabak (TI Raleigh) z.t., 9. Bal (Gan Mercier) z-t. 10. Kuiper (Gazelle Frisol) op 2.35, 11. P. Van Katwijk (Gazelle Frisol) op 3.35, 12.' Gonzales (Super Ser) z.t., 13. Pronk (TI Raleigh) z.t., 14. F. Den Hertog (Frisol) op 4.18, 15. Jacobs (IJsboerke) op 5.01, 16. Mintkiewicz (Gi tane) op 6-58, 17. W. Peeters (Maes Watney’s), ,op 9.03, 18. Van Sweefelt (Maes Watney’s) z.t., 19. Delcroix (IJs boerke) op 11.00, 20. Aling (Gan Mer cier). Het dagploegenklassement: 1. Gan Mercier 14 uur. 52 minuten en 25 seconden, 2. Gitane 14.52.56, 3. KAS 14.53.36, 4. Gazelle Frisol 14-53.48, 5. Frisol 14.53.52, 6. TI Raleigh 14.54.48, 7. Maes watney’s 14.57.11, 8. Super Ser 15.01.21, 9. IJsboerke 15.05.36, 10- Ormas Sharp 15.09.38. Algemeen ploegenklassement: 1 Gan Mercier 61.06.37, 2. 61.10.13, 3. TI Raleigh 61.10.57, 4- Maes Watney’s 61.11.53, 5. Gitane 61.21.14, 6. Super Ser 61.25.45. Het puntenklassement: 1. Verbeeck 51 punten, 2. Smit 41, 3. Reybroeck 32, 4 Priem 29, 5. Vianen 29, 6. Karstens 28. De door het onverwachte verlies toch al. gedesillusioneerde Wierstra kolkte van woede en eageerde uiterst fel: „Man, wat bazel je nou. Je hebt er toch de ballen verstand van”. Tot overmaat van ramp waren de laatste woorden van Piet van der Molen opgevangen door Cees Stam die zijn woede wilde afreage ren op het gezicht van Van der Molen. Een beschamende ruzie, kon maar net worden voorkomen- Een vele minuten later nog steeds hevig verontwaardigde Wierstra: ,-Hij heeft toch moeten zien, dat Cees Stam een gevecht op leven en dood met Kemper heeft gevoerd. Hij heeft zich kapot gevochten om Kemper van de eerste plaats te verdringen”. De van zijn uitspraken duidelijk ge schrokken Van der Molen probeerde la ter de gemoederen te kalmeren en ont kende ineens die woorden te hebben gebezigd Zijn verweer: „Ik heb tegen Stam gezegd: het is jammer, we hadden er op gerekend .Maar desondanks gefeli citeerd met de tweede plaats”. Erg ge loofwaardig klonk het allemaal niet, te meer omdat Wierstra daarna de door Van der Molen gebezigde woorden nog maals bevestigde. Een blik naar opzij, onmiddellijk na afloop van de stayersfi- nale zou trouwens al voldoende zijn geweest om iedereen te overtuigen van de „cleane” opvoering van Cees Stam. Daar op het middenterrein, stond een snikkende Joop Stakenburg, de gangma ker van tweevoudig wereldkampioen Stam, die aanvankelijk geen woord over de lippen kon brengen. Pas veel later Terwijl het tempo van de groep om hoog veerde, kwam de eerste uitval: Zoetemelk. Vianen, Tabak, Pronk, Lloyd, Santy, Verbeeck, Gonzales en Thurau wierpen zich vooruit. Het peloton scheurde uit elkaar. Niet meer dan dat. De meute smolt weer aaneen tot bijna op de helft van de acht lokale ronden op het Simpelveldse Huls-parcours. Daar op dat zware en geaccidenteerde circuit, op een moment waarop de voorsprong van de vluchters nog circa drie minuten bedroeg sprongen Zoetemelk, Kuiper, Pronk, De Waal. Thurau, Verbeeck en Santy weg. De jagers verloren aan man kracht toen de ketting van Thurau’s fiets afliep en Pronk en De Waal bij hun Duitse collega bleven. Het moment dat Dieter Kemper de wereldkampioen van 1973 en 1974 pas seerde was 12 minuten voor „sluitings tijd” van de koers. In de 48 minuten daarvoor had de al snel vanuit de achtste positie naar de eerste plaats opgerukte Zaandammer eigenlijk nim mer een aanval van betekenis hoeven af te slaan. De eerste serieuze attoque op zijn leiderspositie werd Cees Stam tege lijk fataal. Wierstra later: „Vanaf de kant heb ik „Staak” nog een seintje gegeven, dat Kemper in aantocht was maar hij reageerde er te laat op”. Die kostbare fout kostte Cees Stam uiteinde lijk de wereldtitel. Stam onderkende dat: „Tijdens een wereldkampioenschap kun je je geen fout permitteren. We hadden Kemper er nooit overheen mo gen laten gaan. Ik had graag voor de derde achtereenvolgende maal wereld kampioen willen worden”. Waarop Wier- De wereldtitel kwam uiteindelijk in het bezit van Dieter Kemper, de al 38- jarige baanrenner uit Dortmund, die op 28 september in zijn woonplaats een revancheduel met Stam gaat uitvechten. Voor Kemper, die pas op zijn 22e jaar op de wielerfiets kroop en twee jaar later toetrad tot de categorie der profes sionals, nadat hij eerst twaalf jaar de zwemsport had beoefend, kreeg zijn eerste regenboogtrui onder complete sensatie. „Ik kan het nog steeds niet helemaal geloven dat ik nu wereldkampioen ben. Mijn conditie is op dit moment beter dan tijdens de zesdaagsen. De laatste twee maanden heb ik elke week 600 kilometer op de weg getraind. Niemand kan daarom zeggen dat ik er niks voor gedaan heb”. De wereldtitel op de achtervolging voor ploegen ging enigszins verrassend naar het Westduitse kwartet, dat de favoriete Russische equipe met het mini male verschil van 0,29 seconde terug wees. Het brons ging naar Oost-Duits- land. De laatste regenboogtrui in Ro court werd om de schouders getrokken van de Australiër John Nicholson, de triomfator bij de beroepssprinters- Voor de Deen Peder Pedersen, die door Ni cholson in een beslissende derde rit van het goud werd afgehouden, betekende zilver tegelijk het eind van zijn wieler- loopbaan. Alleen in het geval ik hier wereldkampioen word”, liet de Deense politieagent al voor de finale weten, „ga ik door’. In het andere geval heeft het voor mij geen zin om door te gaan”. Het brons was voor de Japanner Ryoji Abe (jaarsalaris 200.000 gulden), een van de driehonderd profsprinters in zijn land. stra aan vulde: „Voor mij was Cees Stam toch de sterkste. De slimste heeft alleen gewonnen”- Voor de meest opzienbarende prestatie in dit titelgevecht zorgde zonder twijfel Jan Breur, wiens derde plaats bij het door de afwezigheid van Cees Stam gedevalueerde nationale titeltoernooi hem normaliter weliswaar geen recht geeft op een plaats in de WK-ploeg, maar nu uiteindelijk toch de voorkeur kreeg boven de als tweede geëindigde Fred Rompelberg. Van dat besluit be hoeft de sportcommissie in elk geval geen spijt te hebben. Met zijn bronzen medaille overtrof de Rotterdammer, die in januari van dit jaar pas voor de eerste keer achter de motor kroop, ie ders verwachtingen. Supervisor Adrie Zwartepoorte over hem: „We mogen blij zijn dat we hem hebben meegenomen. Die jongen kan het nog heel erg ver brengen”. Met zijn nu behaalde bronzen medail le was gangmaker Bruno Walrave, die al eerder dit toernooi Gaby Minneboo naar de wereldtitel bjj de amateurs voerde, echter niet helemaal tevreden. „Er had meer voor Nederland ingezeten. Wan neer „Staak” ons halverwege niet had gepasseerd maar rustig achter ons was blijven rijden, was Stam wereldkampi oen geworden. Nu hebben we niks. Nou ja, een zilveren en een bronzen medail le, maar geen wereldtitel en daar gaat het tenslotte om. Cees Stam noemde weer andere oorzaken voor de gemiste wereldtitel- „Achteraf beschouwd, had ik Kemper eerder moeten aanvallen toen hij mij eenmaal gepasseerd was. Later lag het tempo te hoog en was de ver snelling waarmee ik reed te klein”. LONDEN (ANP). De Sovjet Unie heeft de atletiek interlandwedstrijd te gen Groot-Brittannië met ruim verschil gewonnen. Ook op de tweede dag van de wedstrijden op de kunststofbaan van Crystal Palace, was het stadion met 12.000 toeschouwers volledig uitverkocht. De Russen zegevierden bij de heren met 225-181 en bjj de dames met 141-114 punten. Die vluchters. Een zestal dat al vele kilometers, sterk gelovend in het succes van het offensief, eendrachtig samen werkend de pedalen ronddraaide. Knete- mann (Zoetemelks co-equipier), de SIMPELVELD. Op imponerende wijze heeft Joop Zoetemelk de leiders trui in de Proftour door Nederland van zijn ploegmakker Gerard Vianen overge nomen. Zijn briljante greep naar het oranjehemd, uitgevoerd in een boeiende rit over het heuvelachtige terrein van het Limburgse Krijtland en de Belgische Voerstreek, bezat de allure van een grootse machtsexplosie. Onaangetast door geleverde inspanningen viel Zoete melk echtgenote Francoise en zoontje Karl in de armen. Hij had. aan de vooravond van het wereldkampioen schap op de weg, een duidelijke indicatie over zijn huidige mogelijkheden gege ven. Santy een vertwijfelde poging ondernam om uit de knellende greep van Zoete melks regime te ontsnappen, was het niet Zoetemelk maar diens ploegmakker Knetemann die reageerde. Terwijl San ty tot de orde geroepen werd, plaatste Zoetemelk een iedereen vernietigende demarrage. Die explosie van pure macht opende voor Nederlands beste ronde-ren- ner van het ogenblik de weg naar een imposante, succesvolle solo- De leiderstrui verwisselde van schou ders. Van Vianen naar Zoetemelk. Het stuk textiel bleef echter eigendom van de Gan-Mereier-equipe: de ploeg waarin Zoetemelk de chef is. „Als de baas de trui wil, zal ik hem niet dwarszitten”, zei Gerard Vianen voordat de karavaan beginnen zou aan de „koninginnerit” van de Prof tour. De baas wilde. En hoe! De 16 seconden voorsprong waarmee Zoete melk over de finish flitste, zeggen iets over de gretigheid waarmee de baas de oranjetrui naar zich toe haalde. NAMEN. Desinteresse tijdens de voorbereidingsweken is er de oorzaak van, dat Toine van den Bunder ont breekt in de WK-ploeg voor de indi viduele wegwedstrjjd van zaterdag in Mettet. Wegcoach Joop Middelink: „Ik had hem er graag bjj gehad, want hij is tenslotte op dit moment de enige Nederlandse amateur die internationaal een topprestatie kan leveren. Een goede voorbereiding is echter ook voor hem een noodzaak om tot een goede prestatie te komen. En daaraan heeft het bij hem ontbro ken”. was de diepgeschokte entraineur in staat te analyseren: „Ik had gedacht, dat die Kemper nooit door de wind naar voren kon rijden. Toen hij bleef aandringen en naast ons bleef rijden, moest ik hem tenslotte wel laten passeren omdat die Italiaan (Benfatto - red) ons de door tocht versperde. Op dat moment dacht ik: er is niks aan de hand, die pakken we wel weer terug- Maar dat lukte niet”. Voor de individuele wegwedstrijd bestaat de ploeg nu uit: Van Gerwen, Gevers, Hassink, Dohmen, Pirard en nationaal-kampioen Tak. Reserves zijn Van Houwelingen en Van Kat wijk. Voor de ploegentijdrit over hon derd kilometer (woensdag in Mettet) zijn de volgende renners aangewezen: Hassink, Gevers, Dohmen en Van Houwelingen. De wereldkampioenschappen roeien voor dames en heren voor 1978 ®jn definitief aan Nieuw-Zeeland toegewe zen. Theo van Londen heeft een nieuw contract bij De Graafschap getekend. De heer P. Smit, penningmeester van de FIDE is in Bergen aan een hartverlamming overleden. Bent Larssen naderde de kopgroep in Milaan tot op een punt door de afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Gligorik te winnen. Paul van der Sterren heeft in de strijd om het wereldkampioenschap jeugdschaak opnieuw verloren, nu van de Engelsman Mestal. De Engelsen White en Osborne won nen de tweede race om de wereldtitel Tornado. De Nederlanders Kieft en Wes tendorp werden tiende en staan in het algemeen klassement op de achtste plaats. Bakker won op de Braassem twee wedstrijden om het nk- Hornet-klasse. Van de Boogaart werd twee maal twee de. West Ham United won gisteren in de Engelse League met 1-0 van Totten ham Hotspur. De arbitragezaak tussen de KNVB en de UEFA zal op 30 augustus in Bern dienen. Sittardia, Nederlands zaalhandbal- kampioen, begint het Europa Cupavon- tuur tegen het Luxemburgse Fola d’Esch. De Canadese Diane Jones won de vijfkamp om de Canadese titel met 4673 punten. In een wedstrijd om de WTT-com- petitie verloor Betty Stöve met 6-7 van Evonne Cawley. UITSLAGEN: Finale stayers profs: 1. Kem per (Wdl) 73,566 km in 1 uur» 26,61 seconden; 2. Stam (Ned) op 40 meter; 3. Breur (Ned) op 330 m.; 4. Dupontreux (Fra) op 405 Savary (Zwi) op 1 Benfatto (Ita) op 1 Peffgen (Wdl) op 3 Stevens (Bel) op 4 Avogardi (Ita) op 5 ronden en 280 m. De Belg Zelck staakte na 51 minuten de strijd. Finale sprint profs: finale beslissende derde rit: 1. Nicholson (Aus) 11.90, 2. Pedersen (Den). Om de derde en vierde plaats: beslissende derde rit: 1. Abe (Jap) 13.29, 2. Clarke (Aus). Finale ploegachtervolging: 1. West Duitsland (Schumacher, Vonhof. Braun en Lutz) 4.39.69; 2. Sovjet Unie (Petrakov, Osokin, Sokolov en Perov) 4.39.98; 3. DDR (Grünke, Huschke, Unterwalter’ en Dürpesch) 4.41.55; 4. Italië 4.43.19.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27