Boycot tegen proces Indira Gandhi 8 Duitse politie schiet tijger dood Argentijns kabinet weer in gevaar Zwarte staten willen nu oplossing forceren RHODESIË GRAAFT ZICH IN NATO-oefening met Turkije IL I dinsdag Optimisme heeft overhand ondanks enkele onbesliste kwesties n PORTUGAL: Watersnood in India: tienduizenden raken dakloos door nico scheepmaker *3 3 BINNEN- EN BUITENLAND 26 1975 AUGUSTUS GEURENFILM i VAKANTIE JEEP Bewaking Krediet o (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) iroef doot idaag i ac- eis rden- eens vol- wor- stu- be leden iting ©Sdisbury (Van onze speciale verslaggever in Lissabon, Henk Kolb) iwen jcen Bron ©Bulawayo OtotWonaK^ L BEIROET Er komt schot in de Israelisch-Egyptische vredesonder handelingen; het gesprek onder vier ogen tussen president Sadat en Henry Kissinger duurde gistermid dag nog geen 45 minuten. Direct daarna verzamelde de Egyptische president zijn politieke en militaire adviseurs om het Egyptische ant woord op de jongste Iraelische voorstellen op papier te zetten. Gis teravond nam Kissinger dat ant woord samen met een paar nieuwe Egyptische ideeën mee naar, Israel. In de loop van vandaag werd hij weer in Alexandrië terug verwacht hetgeen opnieuw een versnelling zou betekenen in het reisschema van de Amerikaanse bemiddelaar. fde” 0 km atho- rming tische drong lasten uiten, e ge- van i leus rde. 1 1') Versneld overleg in het Midden-Oosten Toestand kritiek •jj (Van een speciale verslaggever) Cüovm Snoto» Cotooeno* Are als teb- ieze ter- Een onderzoek heeft uitgewezen dat van de Friezen 22 percent zegt geen behoefte aan vakantie te hebben. De Friezen gaan van alle Nederlanders het minst met vakantie. Dat herinnert me aan wat ik een boer (overigens geen Friese maar een Noordhollandse boer) eens tegen zijn buurvrouw hoorde zeg gen, een uitspraak weliswaar waar ik het totaal niet mee eens ben, maar die mij toch als een eenvoudige wijsheid altijd is bij gebleven: „Als je normaal en prettig leeft heb je geen vakantie nodig.” een proef groot weg ussen vaar sstaat t zou lering ïkun- bij lomi- tegen ater- ehal- aling, oble- De hoop op een spoedige oplossing is niet erg groot. De zenuwenoorlog tussen Salisbury en Loesaka (de Zambiaanse hoofdstad waar ook het ANC zetelt) is onverminderd voortgezet- Bisschop Mo- roezewa zei dat hij binnen zes weken, felle uur In hoeverre Syrië de oppositie van de kant van de Palestijnen tegen een nieuw akkoord binnen de perken wil houden, valt nog te bezien. De aanwezigheid van Kissinger in het Midden-Oosten was gis teren het gespreksthema van een vier uur durend onderhoud tussen de Syri sche president en Jasser Arafat, leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. BUENOS AIRES. (AP) De crisis binnen het Argentijnse militaire appa raat over de benoeming van een kolonel •Bindun Door en NEW DELHI (Reuter). - overlopen van de Ganges netxonaal parit versperringen en scherpe controle Com- i bij- e één kt uit aerlid i had lelijks >eoogt kstel- n. ■Hz?» •OueQue De communisten hebben zich kenne lijk teruggetrokken naar het voor hen veiliger zuiden waar zij in de industrië le gordel van Groot-Lissabon en in een deel van de spaarzaam bevolkte Alente- jo hun grootste aanhang hebben. In het Noorden neemt het anti-communistische geweld weer toe nu de gematigden van Antunes hun zin nog niet hebben gekre gen. De noodmaatregelen die worden ge troffen zijn eveneens veelzeggend. De troepen van het centrale district zijn al voor de derde dag op „manoeuvre” en ook elders zijn legereenheden in staat van verhoogde waakzaamheid gebracht. In de nacht van zaterdag op zondag zijn met onderdelen die uit het gebouw van de nationale radio-omroep werden weg gehaald noodzenders voorbereid die el ders kunnen worden opgebouwd zodra de omroep door tegenstanders van de communisten wordt bezet. Het optimisme dat Egypte en Israel er dit keer in slagen tot een vergelijk te komen op het Sinaï-front heeft de over hand. Toch zijn er nog enkele hangijzers die alles op losse schroeven kunnen zetten. Er is nog geen overeenstemming over de kwestie van de opmars van de Egyptische troepen in het door Israel te evacueren gebied. Israel geeft de voor keur aan een bredere gedemilitariseerde zone. Za- uctu- chik- van zou- n in irden, r een den bewaakt. De militairen in Salisbury nemen geen risico. Het is echter evenzeer duidelijk dat dé zwarte staten in zuidelijk Afrika nu een oplossing van het probleem-Rhodesië willen forceren. Aan de grenzen in Tan zania, Mozambique en Zambia zouden 10.000 guerrilla’s klaar staan om Rhodesië binnen te vallen. Dagelijks komen zo’n 700 zwarte deserteurs uit Rhodesië hun gelederen versterken. De positie van mevrouw Peron lijkt steeds wankeier te worden na twee maanden van economische, politieke en militaire crises en toenemend terrorisme. Na drie kabinetswijzigingen wordt de roep om haar aftreden steeds sterker. ont- 'o in n een 1. De ruikt, ïdekt. uitgaansverbod na zonsondergang scherpe controle uitgaansverbod I na zonsondergang I .-«•''sSI T scherpe controle y J De geldigheidsduur van het nieuwe akkoord blijft een delicate zaak omdat er van Egypte verlangd wordt afzijdig te blijven in elke militaire actie van de Arabische kant tegen Israel. Daarnaast kunnen er nog allerlei andere moeilijk heden opduiken. Zo vrezen sommige Egyptische kringen dat Israel op het laatste moment door interne oppositie gedwongen kan worden de onderhande- lingen af te breken. President Sadat rekent op een goede afloop. Hij heeft zijn persoonlijke adviseur, Asjraf Mar wan, op pad gestuurd om alle Arabische regeringen op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. Sommige perscommentaren zien het als een aan wijzing dat Egypte de grondlijnen van een nieuw Sanaï-akkoord al geaccepteerd heeft. niemandsland - hier opereren ZANU-guerilla's In Zuid-Afrika verluidt, dat de guer rillabewegingen aan Rhodesië en aan Zuid-Afrika een ultimatum hebben ge steld: als drie maanden na het begin van het overleg op de Zambesi-brug geen be vredigend resultaat is bereikt, is de guer- rilla-oorlog onvermijdelijk. Toch blijven woordvoerders uit de kring van Vorster optimistisch dat een oorlog op grote schaal zal kunnen worden voorkomen. om het roofdier te vangen. De bewoners van de Duitse en Neder landse grensstreek werden in de loop van de avond gewaarschuwd voor het ontsnapte dier en geadviseerd de ramen en deuren van hun huizen te sluiten. In Leiria heeft een menigte bij herha ling gepoogd het communistische hoofd kwartier in brand te steken dat zondag avond door de aanhangers van Cunhal nog met geweerschoten en traangasbom men was verdedigd. Volgens een com muniqué zijn de veiligheidstroepen de situatie inmiddels meester geworden. Het wegblijven van Goncalves uit Se- simbra heeft nieuw voedsel gegeven aan de voortdurende berichten over zijn aanstaand aftreden. Sommigen veronder stellen dat president Gomes hem een spreekverbod heeft opgelegd omdat de fanatieke Goncalves bij een overzicht van de politieke toestand zeker de ver houdingen tussen uiterst links en gema tigd links gevaarlijk zou hebben ver scherpt. Goncalves zelf liet weten dat hij niet kon komen in verband met een vergadering van de Revolutionaire Raad op het presidentiële paleis in Belem. Eerder op de dag was hij daar ook al geweest tezamen met de stafchefs van de drie onderdelen van de strijdkrach ten. Bij die gelegenheid zou de bevel hebber van het leger aan president Go mes een lijst hebben overhandigd met de namen van het nieuwe kabinet dat de gematigde groep onder ex-minister van' buitenlandse zaken Melo Antunes wil vormen. Goncalves reageerde op be richten daarover op de radio met een officiële verklaring dat hij nog steeds premier is van de vijfde regering sedert de revolutie op 25 april 1974 begon. NAPELS. (Reuter en DPA) NAVO- strijdkrachten van Nederland, België, West-Duitsland, Italië, Engeland, de VS en Turkije houden van 12 tot 28 septem ber in de Egeïsche Zee en het westen van Turkije oefeningen, die „Deep Ex press ’75” worden genoemd. Er zal onder meer met amfibievoertuigen een landing in Turkije worden uitgevoerd. Ian Smith waarschuwde onlangs dat van dit gesprek niet te veel verwacht moest worden. Weliswaar heeft het ANC nu eindelijk beloofd, zo zei Smith, dat er geen nieuwe guerrillasrijders naar Rho desië zullen worden gestuurd, anderzijds zal Rhodesië alle maatregelen nemen om de nog aanwezige guerrilla’s te vernieti gen. De tijd zal leren of het ANC zich aan de afspraken houdt, aldus Smith. aan de macht te blijven, met steun van een gloednieuw „eenheidsfront tegen de reactie” waarin zich zeven partijen onder leiding hebben ge steld van de communisten. Terwijl zich in de districtshoofdstad Leiria (70 km ten noorden van Lissabon) in de loop van gisteravond ernstige ongeregeldheden hebben voorge daan, zegde Vasco Gonpalves op het allerlaatste moment een toespraak af die hij zuidelijk van de hoofdstad in de vissersplaats Sesimbra voor de eenheidsvakbeweging zou hou den. het andere rivieren zijn in de Indiase stad Patna, hoofdstad van de deelstaat Bihar, tien duizenden mensen dakloos geworden. In sommige delen van de stad, waar meer dan een miljoen mensen wonen, zijn alleen nog wat toppen van daken boven het water zichtbaar. Men herinnert zich niet, dat er ooit zoveel overstromingswa- ter is geweest. In Bihar zijn de afgelo pen drie maanden meer dan 400 mensen bij overstromingen omgekomen. "I LISSABON Portugals eerste minister Vasco Goncalves heeft ook gisteren wanhopig geprobeerd Een vertegenwoordiger van de ad vocaten van de in de gevangenis verblijvende politieke tegenstander van mevrouw Gandhi, de socialist Rai Narain, die tegelijkertijd ook de orde van advocaten waarnam, gaf als re den voor de boycot op dat de advoca ten van Narain bij de vorige zitting op 11 augustus in tegenstelling tot mevrouw Gandhi en haar zoon wer den onderworpen aan een uitgebreid onderzoek. Indira Gandhi wordt ervan be schuldigd onwettige manipulaties te hebben gepleegd bij verkiezingen in 1972- De president van het opperste gerechtshof, Ajit Nath Ray, had op die zitting van twee weken geleden nogal verrassend de eis afgewezen van de verdediger van premier Gand hi de zaak tegen zijn cliënt te sepo neren, omdat de punten waarop me vrouw Gandhi schuldig was bevonden krachtens wetswijzigingen geen mis drijf meer vormden. De rechters willen van de advoca ten van Narain horen waarom zij deze nieuwe wetten illegaal noemen. Buitenlandse verslaggevers is te ver staan gegeven dat hun berichtgeving van het proces aan censuur onder worpen is. Vorster maakt er op zijn beurt geen geheim van dat hij de Rhodesische lei der Ian Smith de duimschroeven heeft aangezet om het overleg met de verte genwoordigers van de zwarte bevolking in Rhodesië te hervatten. Het gesprek tussen Smith en bisschop Abel Moroeze- wa, de voorzitter van het ANC, de overkoepelende organisatie van de zwar te vrijheidsbewegingen, is gisteren op de brug over de Zambesi, de grensrivier tussen Rhodesië en ZamlJia, begonnen. Na hun besprekingen lieten Sadat en Kissinger positieve geluiden horen. De Egyptische piesident keek al wat verder de toekomst in. Hij had het over de volgende stap in het vredesoverleg, een soortgelijke overeenkomst tussen Syrië en Israel voor de Golan-vlakte. Ter geruststelling van de achterdochtigen in het Arabische kamp zei Sadat, dat het te sluiten Israelisch-Egyptische akkoord geen geheime afspraken zou bevatten. Alles zal van a tot z gepubliceerd wor den. Kissinger toonde zich eveneens tevre den met de gang van zaken maar, mis schien denkend aan het mislukken van zijn bemiddeling in maart, bleef hij aan de voorzichtige kant. Hij wilde geen datum aangeven waarop de afkondiging van een nieuw Sinaï-akkoord verwacht mag worden De onderhandelingen zijn nog niet in het stadium dat een tekst ontwerp opgesteld kan worden. Politie ke waarnemers beweren dat de stroom versnelling in het overleg veroorzaakt is door een concessie van Egyptische zijde ten aanzien van de Israëlische beman ning van de waarnemingspost Umm- Hasjiebah in de Sinaï. Ook het bezoek van Kissinger zaterdag aan Damascus heeft enige mate van geruststelling ge bracht na de Syrische toezegging een nieuw Sinaï-akkoord niet in de grond te boren. In lange gesprekken met een groot aantal Zuidafrikaanse journalisten heeft president Kaoenda de laatste weken her haaldelijk gewaarschuwd tegen het ge vaar van oorlog. Hij prees Vorster als een groot staatsman in zuidelijk Afrika. „Vorster is een man die aan zijn woord kan worden gehouden”, zei Kaoenda, „en dat geeft ons ook de hoop dat hij de interne problemen van Zuid-Afrika zelf ook kan oplossen”. SALISBURY. Met zevenmijlslaar zen nadert Rhodesië en daarmee heel zuidelijk Afrika de ontknoping van de vraag waarmee het lot van miljoenen mensen is gemoeid: oorlog of vrede, confrontatie of dialoog. Van alle staats lieden die hierbij direct of indirect be trokken zijn, lijken de Zambiaanse pre sident Kenneth Kaoenda en de Zuidafri kaanse minister-president Balthasar Vorster zich het meest de ernst van de situatie te realiseren. hier opereren gAPU-ruerilla Na afloop van de perspremière giste ren van de nieuwe Nederlandse film „Flanagan” (het boek is beter), bleek mijn programma onbruikbaar te zijn geworden voor inlijsting, omdat er welgeteld 15 scheurtjes in zaten. Ik had namelijk zitten turven tijdens de film, en omdat je voor pen en papier te weinig ziet in een donkere bioscoop zaal had ik volgens de methode die ook de Egyptenaren al toepasten als zij hun kleitabletten vergeten waren, iede re keer als iemand in de film een sigaret opstak of met een brandende sigaret het beeld binnenkwam een scheurtje in mijn programma gemaakt. Ik zag het meteen al bij de tweede keer: dit wordt een anti-Meinsma-film! En jawel, als het maar enigszins kon stak iemand een sigaret op of rookte al. Twee verpleegsters komen toesnel len, en eentje rookt! Moeder verschijnt op de gang voor een tirade van één minuut, en niet alleen wipt zij met haar tenen, maar zij heeft ook een sigaret in haar hand. Flanagan zit even in de auto, en jawel, meteen weer een sigaret in de mond De ontknoping kwam pas heel laat, toen Anne-Wil Blankers naar een pak je Caballero op de schoorsteen greep, maar het pakje omstootte, waardoor de spot iets korter werd dan gepland was. Of was dat nu juist raffinement? Maar waarom zouden we na 14 voorafgaande sigaretten opeens raffinement in de boodschap mogen verwachten, nadat de overige reclamespots voor Mobil OU, Begeer en nog een paar met zoveel onverhulde naïveteit in beeld waren gebracht? Bij de aftiteling werden ze allemaal nog bedankt ook voor hun medewerking, alsof Laurens genadig lijk had toegestaan dat van zijn siga retten gebruik was gemaakt voor de cinematografische vervolmaking van de rolprent. En ze hielpen ook nog, die 15 rookspots, want naast me zat ie mand continu te paffen, en voor mij idemdito, en toen de film afgelopen was begonnen veel toeschouwers al op weg naar de foyer een sigaret op te steken. Met dat al was „Flanagan” daardoor wel de eerste Nederlandse film waarbij je in de zaal ook rook wat je op het doek zag! Er is al wel in Amerika geëxperimenteerd met de geurenfilm, maar dit was de volmaakte uitwerking ervan. Niettemin bereiden de blanke inwo ners van Rhodesië zich op het ergste voor. Het land „graaft zich in”. Voor grote gebieden langs de grenzen met Mozambique en Botswana werd een uit gaansverbod na zonsondergang ingesteld. Veiligheidszones aan de grens met Zam bia worden met sterke militaire eenhe- dus voor eind september, een definitie ve oplossing verwacht Intussen is uit welingelichte bronnen bekend geworden, dat Rhodesië een kre diet van 200 miljoen gulden heeft gekre gen om de economie van het land voor een ineenstorting te behoeden en een massale uittocht van de blanken te voorkomen. Aangenomen wordt dat dit kapitaal uit Zuid-Afrika afkomstig is. President Costa Gomes doet tijdens uitputtende vergaderingen de uiterste pogingen om een gewelddadige machts wisseling te voorkomen. Niettemin heeft de oproep van Alvaro Cunhal aan de volgelingen van het eenheidsfront der acht partijen van links om zich te bewapenen en voor te bereiden op het gebruik van geweld bij het verdedigen van de revolutie de speculaties over een bloedige oplossing van de machtsstrijd doen toenemen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger en de Egyptische president Anwar Sadat, toonden zich erg opgewekt tijdens hun tweede ontmoeting binnen drie dagen. tot minister van binnenlandse zaken in het kabinet van Isabel Peron neemt steeds ernstiger vormen aan. NEW DELHI (DPA en Reuter). De met spanning verwachte be roepsbehandeling bij het opperste ge rechtshof in de Indiase hoofdstad New Delhi in de „zaak-Indira Gandhi” is door de advocaten van de man die de zaak aanhangig heeft gemaakt, geboycot. SITTARD. (ANP) Na een klopjacht is gisteravond rond elf een ontsnapte tijger uit de ,-Löwensafa- ri” in Tudderen (Duitsland) door de Duitse grenspolitie met drie schoten doodgeschoten in de bossen rond Tudde ren. De tijger ontsnapte maandagavond rond half zeven tijdens een transport, buiten de omheining van het park. On middellijk werd een klopjacht ingezet Het is de hoogste tijd dat ik even reageer op een paar brieven van oplet tende lezers. Ik heb al weer enige tijd geleden geschreven over de Jeep, en ik vermeldde toen dat de naam afkomstig was van de letters (op z’n Amerikaans uit te spreken) „G.P.”, wat General Purpose oftewel voor algemeen ge bruik betekende. Van verschillende kanten werd ik er echter op gewezen dat dit weliswaar de officiële uitleg is (de encyclopedische uitleg bovendien), maar dat er nog een beter en in ieder geval leukere is. Omdat Flip van der Schalie er een striptekening als bewijs aan toevoegde, citeer ik even wat hij schreef „In de strip van Popeye (zo rond 1937) verscheen een figuurtje dat alles kon. De tekenaar Segar deed dit wel vaker (zo was ook Popeye eerst een bijfiguur, en ook Wimpy, van de ham burgers) om zijn plot een bepaalde wending te kunnen geven. Ook dit figuurtje werd zeer populair, hij kon maar één geluid maken, „Jeep”, en daarom werd hij „the jeep” genoemd. Toen men dus een naam zocht voor een voertuig dat alles kon, stuitte men op the jeep, en dat werd de naam.” Tot zover Flip van der Schalie. Het lijkt me zeer plausibel, en het is ook niet onaannemelijk dat men later, om er nog een officieel tintje aan te geven, bedacht heeft om er de klankverwante letters G.P. aan te hechten, waarvoor men bovendien nog een passende bete kenis bedacht. Het Engelstalige dagblad de Buenos Aires Herald meldde gisteren dat de crisis haar hoogtepunt naderde toen twee generaals het aftreden eisten van de opperbevelhebber van de strijdkrach ten luitenant-generaal Numa Laplane en kolonel Vicente Damasco, die minister van binnenlandse zaken is. De generaals zouden hun eis hebben gesteld in een telegram dat het afgelo pen weekeinde naar alle eenheden van de strijdkrachten is gestuurd. Binnen het leger bestaat grote onenig heid over de benoeming van Damasco, waardoor hij het directe toezicht kreeg op de strijd tegen het terrorisme in Argentinië. Militaire bronnen hebben enkele weken geleden gezegd dat de militairen het niet met de benoeming eens zijn omdat zij niet de indruk willen wekken dat zij zich direct in regerings- aangelegenheden mengen. Een aantal generaals heeft voorgesteld de controverse op te lossen door Damas co ontslag uit actieve militaire dienst te laten nemen. s veiligheidszone sterke eenheden rhodesiech leger

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3