Agenda Kunstmarkt 1975: Een culturele kermis in het oude Dorp Velsen Ds. Timmers bevestigd als predikant in IJimiiden-Z. en aan woningen in gezinsvervangend tehuis Plek voor Regionalisering theater beleid in Velsense raadscommissie Straks grote voorzieningen in Velsen VEILINGEN MKMKWKBEVHWUK Dank voor giften 1 Begeleidingscommissie moet coördineren JAARLIJKS MILJOENEN GULDENS UITTREKKEN Chauffeur gewond op Pijpkade I 1 1 „WE MOETEN NIET IN EEN IVOREN TOREN GAAN ZITTEN” SM 4 PLAATSELIJK NIEUWS 19 7 5 26 AUGUSTUS DINSDAG Dansgroep Feestelijke stemming sa Wijk aan Zee Castricuni Velsen-Noord Beverwijk I Heemskerk Velsen-IJnuiiden In en om Haarlem (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Het ligt beslist niet in de bedoeling om de kunstmarkt voortaan in het oude Dorp Velsen te houden. Dat we het daar dit jaar wél doen, heeft te maken met het monumentenjaar. Met het organi seren van de kunstmarkt daar, wil len we extra aandacht vestigen op het grootste monument in onze ge meente: het Dorp Velsen. Het is dus echt maar voor één jaar. De volgende jaren gaat de kunstmarkt weer naar de bekende plaats, het Marktplein, terug. Dit jaar zal de markt wel iets kleiner zijn van wege de beperkte ruimte die er rond de Engelmunduskerk beschik baar is. Daarom is er een selectie toegepast in alle groeperingen die deelnemen.” (Van een onzer verslaggevers) 20 u. 20 U. van an- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Het bestuur van de Velsen-Noordse Aktiviteiten Kommis sie heeft in dank de giften van Hoog ovens, van Gelder Papier, Post Staalbouw en Harsveld in ontvangst genomen. Met de geschonken gelden hoopt de VAK nog te organiseren activiteiten te finan cieren. het Het lins- 9.40 h v V P v b w ei n w t< S oi h rr bi zi t( g s< g k n g' li Vi ai ti o O' te bi hi b d si h Dat zal blijkens het programma dit jaar niet zo gebeuren. Het programma rond de kunstmarkt ziet er gevarieerd uit en lijkt het karakter te krijgen van een culturele kermis waar ook beelden de kunst gekocht kan worden, ’s Mid dags om twee uur begint de kunstmarkt, wanneer wethouder M. Roessingh (cultu rele zaken Velsen) officieel zal openen. Dan zal er een boerenkapel zijn. Het fanfarekorps Wilhelmina uit Santpoort zet zich daarvoor in. Verder zal de feestelijke stemming in het dorp op peil worden gehouden door een draaiorgel, een Oudhollandse poppenkast, een pof fertjeskraam en een tentje waar suiker spinnen te koop zijn. De herberg Het Na de renovatie van de huizen in de Eikenstraat en omgeving zijn B. en W. van plan medewerking te verlenen aan uitvoering van de plannen tot verbete ring van de woningen in de omgeving van de Noorderlaan in Velsen-Noord, eigendom van de Woningstichting Vel sen. In samenwerking met een architec tenbureau heeft het gemeentebestuur al besprekingen gevoerd met de bewoners over het uitwerken van die plannen. Verder is het college van mening dat de herziening van de wet op de ruimte lijke ordening onder meer zal inhouden: een wat minder technocratische benade ring en het eingszins aan banden leggen van de inspraak door niet-belanghebben- den. IJMUIDEN. Ds. Joh. Breze.t heeft ds. R. G. J. Timmers van Den Helder giste ren in de Bethlehemkerk bevestigd als predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente IJmuiden-zuid. In een preek aver Ef. 4:11-16 met als motto „wat is een predikant?” zei hij dat de hervorm de kerk altijd een domineeskerk is ge weest. Het beroepingswerk neemt dan ook altijd een grote plaats in en in IJmuiden-zuid is het wel heel zorgvuldig gehanteerd. Ds. De Geeter heeft er een gemeentevergadering op gang geholpen en deze kwam mede van de grond door de verwachting van het beroepingswerk. Maar het werk mag nu niet in elkaar zakken, aldus ds. Brezet, want het is van belang dat de gemeente ook, nu er weer een predikant is, volop blijft functione ren. Ds. Timmers, die tevoren al had gezegd geen herdershond maar herder te willen zijn, zei in een preek over „Wat is de gemeente?” dat deze vraag informeert naar het waarom van het bestaan. Is de gemeente werkelijk, zoals men nu veel vuldig beweert, een achterhaald ver schijnsel, waar een dominee als solist optreedt en enkele hobbiïsten nog aan het werk zijn? Hij bestreed dit. Ook vroeger waren er geen ideale gemeenten, maar daar gaat het niet om. Het gaat er de Weetering eenvoudige oude dansen uitvoeren. En wie daaraan wil meedoen uit het publiek, is van harte welkom. In het voormalige raadhuis in Oud- Velsen zal de Archeologische Werkgroep Velsen weer haar tentoonstelling „Fle- vum en de Romeinen in Velsen” hebben ingericht, terwijl op de kunstmarkt zelf diverse informatiestands zullen staan. Onder meer van de Stichting Beeldende Kunst (S.B.K.), die beeldende kunst uit leent aan vaste contribuanten, van het Cultureel Jongeren Paspoort, de Stich ting Felison en van de amateurschilders- vereniging „Terpentijn” uit IJmuiden. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen 14.30-17.30 en 19-21 u. om dat de gemeente van niemand ders is dan van Christus. God heeft de wereld niet aan haar lot overgelaten, maar is bezig aan de ver nieuwing en de gemeente moet daarvan getuigen, herinnerend troostend, aanvu rend en opwekkend. „We zullen een gemeenschap moeten zijn van geloven, hopen en beminnen om Christus’ wil”. Daarom zullen we moeten omzien naar de minsten onder ons, zowel hier als ver weg”. Nadat tijdens de dienst al begroetings woorden waren uitgesproken namens de kerkeraad, gemeente en zondagsschool, benutten na afloop tijdens de receptie nog velen de kans om kennis te maken met de nieuwe predikant. BIOSCOPEN Corso, Dorpstraat. 20 u. „Lucky Luciano”. Openbare bibliotheek, Wljkerstraatweg 177. Volwassenen 19-21.30 en jeugd 19-21.30 u. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Openbare Bibliotheek, Wljkerstraatweg 177. Volwassenen en jeugd 14.30-17.30 u. Voor de bezoekers van de kunstmarkt zijn maatregelen genomen om het par keren te vereenvoudigen. Men kan de auto het beste wegzetten op de parkeer plaats in het park Velserbeek achter het gebouw Velserbeek, waarin Openbare Werken is gevestigd. Op de Parkweg zal met borden naar deze parkeergelegen heid worden verwezen. Ook met een bord wordt dan weer gewezen naar de oversteekplaats op de Stationsweg, die men het beste kan benutten om het dorp te bereiken. Voor bezoekers van de kunstmarkt is het onmogelijk om te parkeren in het dorp Velsen. De daar aanwezige parkeerruimte is gereserveerd voor de deelnemers aan de markt en voor de bewoners van het dorp. Wel is er nog enige parkeerruimte aan één zijde van de route Kerkesingel, Meer- vlietstraat, Velserdijk, waar de politie op de dag van de kunstmarkt eenrichtings verkeer zal instellen. Ds. Brezet wees erop dat de Neder landse titel „Dominee” de Latijnse aan spreektitel voor „Heer” is. Het is teke nend voor de Nederlandse situatie, waar men spreekt van een gemeente „Onder” een bepaalde voorganger. Een predikant zou beter „servus” genoemd kunnen worden, de Latijnse titel voor dienst knecht. Ds. Brezet herinnerde eraan dat Christus niet de gemeente aan de predi kant heeft gegeven, maar de predikant aan de gemeente. Hij zal belast zijn met de training en toerusting, waardoor de gemeente haar twee taken kan vervul len: dienstbetoon en gemeenteopbouw. Maar dominees zij naltijd nodig totdat. hun werk is principieel van voorbijgaan de aard, omdat zij slechts kunnen wer ken tot de onmondigheid voorbij is. goedkeuring wordt verleend, komt het bouwplan aan de orde. Zodra dat gereed is, gaat dat naar CRM, waarna dit ministerie er zijn goedkeuring aan moet verlenen en zich bovendien er ook nog garant voor moet stellen. Eerst dan kan met de bouw worden begonnen en dat zou in dit geval een jaar in beslag beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van de onderhoudswerkzaamheden. De kosten van deze voorzieningen zullen voornamelijk gedekt dienen te worden uit de risico-reserves. Vorig jaar al is aan de ambtelijke me dewerkers verzocht een prioriteitensche ma te maken. Inmiddels hebben burge meester en wethouders ingestemd met het treffen van urgente voorzieningen Iedereen die zin heeft en daartoe ook in staat is, mag zijn muziekinstrument meebrengen om mee in te stemmen met de danswijsjes. Voor hen die mee willen spelen is de muziek voor zover de voorraad strekt vanaf heden ver krijgbaar bij de administratie van de Muziekschool Velsen, Troelstraweg 20, dagelijks van 14 tot 17 uur. Van degenen die zelf een opvouwbare muziekstan daard hebben wordt gevraagd deze mee te brengen, inclusief enkele wasknijpers om de muziekbladen vast te maken. Op de wijs van die muziek zal een dansgroep onder leiding van Conrad van aan 108 woningwetwoningen in Velsen- Noord; 78 woningwetwoningen aan de Schelde- en de Vechtstraat in IJmuiden; aan 348 woningwetwoningen aan het Moerbergplantsoen en aan 242 woning wetwoningen aan de Rijnstraat en om geving. Mót het uitvoeren van deze werk zaamheden is reeds een bedrag van ruim viei’ en een half miljoen gulden ge moeid. In de komende jaren zal ook de stads vernieuwing veel aandacht vragen van de rijks- en gemeentelijke instanties. Enerzijds zal het rijk vorm moeten ge ven aan de doelstellingen die de be windslieden herhaaldelijk hebben gepro pageerd, maar aan de andere kant zullen de gemeentebesturen geconfronteerd worden met de uitvoering van de maat regelen. Die uitvoering kan geen sine- crue worden genoemd. Het Velsense ge meentebestuur wijst er op, dat inspraak procedures - die die naam ook inderdaad waard zijn - zeker door de gemeente zullen worden bevorderd. De desbetref fende plannen worden ontwikkeld met inachtneming van het gevoelen van de bevolking. kunnen nemen voor aleer dat het geval is. De Stichting hoopt echter, dat een en ander minder tijd gaat vergen. Voor dit gezinsvervangend tehuis, dat zal open staan voor alle gezindten, zijn op dit moment - zo heeft een enquête uitgewe zen - reeds 37 kandidaten, die ook in het tehuis zullen overnachten. bioscopen Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15U. „Shppertjesschool voor huisvrouwen”. Kenne mer Theater 2: 19.39 u. „M.A.S H Luxor, Breesjfraat. 19 en 21.15’u.’ „Duel in de lucht”. belangstellenden toegankelijk. De nota regionaal theater- en muziekbeleid ligt op het bureau voorlichting ter inzage. De IJmond kent op het ogenblik drie culturele centra, waar regelmatig theater en muizekuitvoeringen van beroepsgezel schappen worden georganiseerd. Dat zijn de stadsschouwburg in IJmuiden, Huize Scheybeeck (Stichting Microtheater) in Beverwijk en De Jansheeren (Assum- burgtheater) in Heemskerk. Over niet al te lange tijd komt daar „De Nieuwe Slof” in Beverwijk bij. Daarnaast zijn er nog ruimten, die zo nu en dan worden bespeeld, zoals het Koetshuis van Beec- kestijn te Velsen, de Burgerzaal van het Stadhuis en het PEN-jeugdcentrum in IJmuiden, De Schouw in Velsen-Noord en de Hervormde Kerk in Heemskerk. De organiserende instellingen bepalen op het ogenblik hun eigen beleid, waar door het gevaar kan bestaan, dat men langs elkaar heenwerkt. Het gevolg daarvan kan zijn, dat de publieke be langstelling voor elke voorstelling afzon derlijk terugloopt. Deze situatie was voor de wethouders van culturele zaken van Beverwijk, Heemskerk en Velsen aanleiding een werkgroep in het leven te roepen, die moest toekijken of verbete ringen nodig en mogelijk waren. Volgens de werkgroep is een gezamenlijk beleid een goede zaak. Daardoor zou een even wichtig theater- en muziekprogramma voor de hele IJmond kunnen worden samengesteld; de voorstellingen zouden op een verantwoorde manier gespreid kunnen worden, terwijl bovendien des kundige adviezen zouden kunnen wor den ingewonnen. Dit gezamenlijke beleid kan er komen, wanneer er een regionale beleidscommissie wordt ingesteld. In deze commissie, zouden volgens de werkgroep, de gemeenten, de Velser Ge meenschap, de Beverwijkse Sociaal- Culturele Raad en de Gemeenschapsraad Heemskerk moeten zijn vertegenwoor digd. Het zou de taak van deze beleids commissie worden, de samenstelling van de programma’s te regelen en de con tracten af te sluiten. Voor de dagelijks werkzaamheden van de beleidscommissie zou een regionaal artistiek coördinator moeten worden aangetrokken. Wanneer de voorstellen worden aan genomen, ontstaat er volgens de werk groep een goed samengesteld en regio naal gespreid aanbod van theater- en muziekuitvoeringen. Tegelijk hoopt de werkgroep door dit nieuwe orgaan een groter aantal bezoekers aan te trekken. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat „Emmanuelle”. Progress Sociëteit, C. Huygensstraat. Geo pend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u WOENSDAG 27 AUGUSTUS Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Bin nenbad 7-8, 12-13, 16-17.30 en 20-21.30 u. Buiten bad 7-20 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 9.30- 12 en 13-16.45 u. Progress Sociëteit, C. Huygenstraat. Geo pend vanaf 20 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45. Volwas senen 14-17.30 en 19-21 u. Jeugd 14.30-17 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Zodra het plan tot uitvoering komt, zal het gemeentebestuur begeleiding doo” belanghebbenden zeker op prijs stellen. Maar deze gedragslijn betekent echter geen wijziging in de normale gang van zaken; namelijk dat de verant- wnn-delijkheid voor hetgeen tot stand >-«mt berust bij de organen die de gehe le bevolking rechtstreeks of indirect gekozen. VELSEN. Donderdag 28 augustus vergadert in het stadhuis de raadscom missie van bijstand voor culturele zaken. Ter sprake komt dan de nota van een werkgroep, ingesteld door de gemeente,- besturen van Beverwijk, Heemskerk en Velsen over het regionaal theater- en muziekbeleid. (Zie toelichting). Een ander agendapunt betreft buurthuiswerk in IJmuiden-west. bestuur van „De Brulboei” zal een uit eenzetting geven over de gang van za ken. De commissievergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur en is voor In dit duinterrein aan het einde van de Reigerbossenlaan in Zeewijk hoopt de Stichting Dagverblijven voor geestelijk gehandicapten in de IJmond het gezins vervangend tehuis te bouwen, waarvoor zij de goedkeuring heeft aangevraagd bij het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Wanneer die Roode Hert zorgt voor een terras voor dorstige kelen. Om half acht ’s avonds begint een programma van muziek en dans, dat zich rondom de kunstmarkt zal afspelen. Acht straatmuzikanten zullen dat festijn aankondigen en even later beginnen le den van de groep oude muziek van het Amsterdams Muzieklyceum met „oude verstfooiingsmuziek”. Dit zal tot het ein de van de markt ongeever tien uur *s avonds blijven voortduren. Actieve muziekbeoefenaars en dans- lustigen onder de bezoekers komen om acht uur aan bod. Op het grasveld bij de oude Engelmunduskerk zullen leerlingen van de Muziekschool Velsen eenvoudige dansmuziek spelen. Muziekminnaars kunnen ook terecht in de oude Engelmunduskerk zelf. Tweemaal om half negen en om half tien concerteert daar Studio Laren Snder leiding van Marijke Ferguson met hetzelfde twintigminuten-programma. VELSEN. In de komende jaren zal in deze gemeente veel aandacht worden besteed aan het treffen van grote voor zieningen in en aan de woningen. Het komt burgemeester en wethouders fi nancieel wenselijk voor en uit oogpunt van een evenwichtige werkverdeling achten wij het zelfs geboden, elk jaar een bedrag van enige miljoenen guldens 4$ TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 u. en op donderdag van 19 30 tot 21.30 u. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsttrbeslaan 23, Beverwijk. Tel. 25120. DIVERSEN Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-10, 12.30-13.15 en 14.15-15.15 u. Buitenbad 9-18 u. Hulpdienst Help een handje Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u. Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de wljkhoofden en medewerkers. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 10-12.30 u. 14-17.30 u.Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14-17.30 u. en 19-21 u. Kinsford Smithstraat 110a: Jeugd 14.30-17.30 u. Alarmnummers: politie en brandweer 25555 milieuklachten 96000. BEVERWIJK. Op de Pijpkade raakte maandagmiddag een chauffeur van een vorkheftruck gewond, toen bij het lossen van pakketten hout een pakket uit de takels viel. Het hout schampte de man, die enkele schaafwonden opliep. Dat zegt kunstmarktpromotor Jan Dooijes. Hij licht daarbij ook toe dat de kunstmarktcommissie (die de organisatie van deze markt jaarlijks op zich neemt) trouwens toch al aan selectie van de deelnemers dacht, los van het feit dat er nu minder ruimte voor de kramen be schikbaar is. Dooijes: „Er zijn ook stemmen opge- i gaan die er voor pleiten dat er niet onbeperkt sieradenmakertjes op de kunstmarkt komen te staan. Al maken die mensen dan leuke dingen, vaak zit er toch een meer industriële achter grond bij. Daarom moeten we bewust meer in de richting beeldende kunst schuiven, hoewel we die sieraden toch ook weer niet helemaal willen weren. We moeten een beetje het midden zien te vinden. Maar we moeten ook het woord markt in de gaten houden. De mensen komen daar om iets te kunnen kopen. Natuurlijk, een kunstmarkt, maar je moet de ballotage niet te hoog gaan leggen. We moeten niet in een ivoren toren gaan zitten”. De kunstmarkt zoals die vorig jaar ge houden werd op het Marktplein, centraal gelegen tussen de twee grote win-kel- centra in IJmuiden: Lange Nieuwstraat en Kennemerlaan. BEVERWIJK. De noteringen van de veilingen waren maandag als volgt. Bloemen: anjers 10-43, trosanjers 180- 230, anthurium 50-130, aster 30-95, Calla 45, chrysanten 100-210, per stuk 28-35, dahlia 20-105, feesia 40-160, gladiool 100- 220, iris 200, lelie per tak 20-75, liatrus 50-240, nerinen 30-65, orchidee 20-65, roos 15-40, babyroos 8-26, statice 130. Planten: achmea 350-550, begonia 45, cyclamen 175-750, ficus 850, gloxinia 220, hedera 45, calanchoë 35-65, st. paulia 80- 135, vriesia 350. Groenten: andijvie 35-75. bloemkool 35-185, bospeen 74-115, seldery 130-170, breekpeen 42-54, groene kool 45-55, knolseldery 58-62, komkommer 18-52, kroten 25-28, peterselie 62-117, prei 70- 110, pronkbenen 160-240, rabarber 50-82, radijs 22-46, snijbonen 155-275, sperzie bonen 110-240, spinazie 52-146, sla 8-26, spitskool 52-67, tomaten 250-350, uien 54-64, waspeen 48-63. Maar natuurlijk zijn daar ook de beeldende kunstenaars zelf met hun werken die zij te koop aanbieden. Zij komen uit de gemeente Velsen zelf, maar ook uit wijde omgeving. Tussen de stands van deze kunstenaars in zullen weer verschillende demonstraties gege ven worden. Zoals van pottenbakken, patchwork, weven, het drukken van ets- BIOSCOPEN City Dinsdag en woensdag 28 u. „Once upon a time in the West”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestein, Rijksweg Velsen-Zuid, Stijlkamer en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 14 tot 17 u. Filiaal Openb, Bibl. Zeewijkplein. Fototen toonstelling ..Monumentaal N.H. Geopend dinsdag van 19-21.30 u. enwoensdag van 2.30- 17.30 u. Pieter Vermeulenniuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen. Geopend van 9.30 u tot 12 u en van 14 u. tot 16.30 u. Stadhuis Velsen, Pleip 1945 van maandag t. m. vrijdag te bezichtigen van 10-12 u. DIVERSEN Openbare bibliotheek. Centrale bibliotheek. Plein 1945. Volw en tieners van 14.30-17.30 u en van 19-21.30 u. Centr. Jeugd- en tiener bibli. Willémbeekseweg 96, IJm. van 15.30-17.30 u Santpoort, W.stelaan 79. Volwass tieners eri jeugd van 14.30-17.30 u. Velsen-N. Wijker straatweg 177, an 19-21.30 u. IJmuiden West. Zeewijkplein van 19-21.30 u. Veiserbad, Briniostraat. Vrij zwemmen dj dag van 20 u. tot 21.30 u en woensdag van u. tot 10.45 u. voor dames en van 14 u. tot 15.15 uur. Openluchtbad Heerenduinen. Vrij zwemmen van 10-18.30 u. Gemeentelijk Sociaal Adviesbureau, Spreek uren: woensdag van la u tot 12 u. Spaarne- straat 2. IJmuiden. Speeltuin „In Veilige Haven”, Herenduin weg, geopend woensdag van 13.30 tot 17 uur. muziek Grote of St. Bavokerk. (ingang Oude Groen markt) 20.O&U.: Orgelconcert door stadsorga nist iet Concertgebouw. (L. Begijnestraat 13). 20.00 u.: Concert Leger des Heils m.m.v. De Conti nental Singers. At The Jazzcorner. (Spaarne 104). Vanaf 22.00 u.: Trio Louis van Dijk BIOSCOPEN Cinema Palace. (Gr.Houtstr.). 15.30 en 20.00 u.: „De Peetvader II”, 14 j. Wo. 13.30 u.: „Makker de zoon van Rin-Tin-Tin”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein). 19 en 21.15u. „Blond en Bloot in Beieren”, 18 j. Lldo. (Houtplein). 14 en 20.00 u.: „Cleopa tra”, 14 j. Luxor (GrJHoutstr.). 14, 18.45 en 21.15U.: „Aardbeving”, 14 j. Rembrandt. (Gr. Markt). 14, 19 en 21.15 u.: „Inpikken en wegwezen”, 14 j. Roxy (KI. Houstr.). 14.30 en 20.00 u.: „Scène uit een huwelijk”, 18 j. Studio. 19 en 21.15 u.„Maak ’m soldaat” a.l., wo. 14.15 u.„Dik Trom en zijn dorpsge noten”, a.l. r». t platen en het vervaardigen van mario netten. De kunstmarkt in Oud-Velsen be gint aanstaande zaterdagmiddag om twee uur en duurt tot tien uur ’s avonds. t

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4