IJmond praat over regionaal theaterbeleid Velsen bestelt kunstwerk voor honderd jaar Noordzeekanaal Hauser Orkater wil nieuw programma uitproberen Truck met oplegger ramt viaduct d Collectanten bdfevfchal gezocht voor Jongetje valt Anjercollecte van schuurtje Raad bezoe’ t brandweer 1 Aanbeveling Anjercollecte Jubelgaven Een kerk en handvol een huizen a voor De Hoop Kopje koffie O t DREEFZIGT B.V. •i ia 5 PLAATSELIJK NIEUWS 2 6 DINSDAG AUGUSTUS 19 7 5 4 terug f*i I 023-312739 jpl 5- De Velsense theatergroep HAUSER ORKATER werkt hard aan het nieuwe programma voor het komende seizoen, dat Fa mous Artists” gaat heten. Het wordt een geheel nieuwe produk tie, waarin de toneelspelers en muzikanten hun succes van het vorige programa zullen trachten te evenaren. Om alvast een voor proefje te laten zien, komt de groep op donderdag 28 en vrijdag 29 augustus met try-outs in de kleine theaterruimte die het Wit te Tejater in het vormalig PEN- Jeugdcentrum ter beschikking heeft. Omdat nog geen sprake kan zijn van een afgerond en de finitief geheel, blijft de toegangs prijs ook vriendelijk laag. Een kaartie voor deze try-outs gaat een rijksdaalder kosten. nW ■Hte a/ffi ff kruimels Q o u. Geo- ipend (Van een onzer verslaggevers) 9.30- Geo- d 12- Iwas- Iweer t 4a: 3”. 177. 177. f 22.00 15 u.: gepoogd een Scène ORKATER het (ADVERTENTIE) 1 (Van een onzer verslaggevers) van aan- werk- regio- r- en pt de n een :ken. Bin- liten- Wel wordt er in Velsen-Noord al ge collecteerd door leden van de VAK, de Dr. Ariëns zeeverkennersgroep en jonge ren van buurtcentrum De Mei, doch men komt nog een aantal collectanten tekort. Zij die ouder zijn dan 16 jaar kunnen zich daarvoor aanmelden bij de heer B. W. Wellink, Wijkerstraatweg 160 rood, Velsen-Noord; tel. 02510-28268- Naast de huis aan huis collecte komt er dit jaar ook een pontcollecte. Nieuw is ook dat van de opgehaalde gelden 20 percent mag worden behouden door het organiserend comité in de wijk. De VAK wil dit geld gaan besteden voor festivi teiten in eigen wijk. ns de r Ge- ciaal- israad woor- ■leids- g van con- 'elijks missie inator daat” ■psge- waren: 43.000, Kantooruren: maandag t/m donderdag 9.00 t/m I2.00, 17.00 t/m 20.00 imkool 30-170, 45-55, 18-52, •ei 70- 50-82, jerzie- i 8-26, uien instituut voor praktische taalbeheersing Vanaf heden kunt u zich weer voor diverse taalki rsussen aanmelden. Kursus begin 22 september Vraag gratis folder DREEF 12 HAARLEM nota I ligt re. drie eater 'ezel- t zijn Huize r) in sum- iet al euwe jn er arden Beec- n het m in 4oord rk. palen vaar- men :evolg e be- ;fzon- was zaken relsen 'en te ■bete- >lgens oeleid even- imma orden ouden ipreid des- wor- beleid ionale i van olgt. s 180- Calla 28-35, >1 100- liatrus 20-65, 30. lia 45, ia 220, lia 80- IJMUIDEN. Een achtjarig jongetje uit IJmuiden is dinsdagmiddag rond half vier van het dak van een schuurtje gevallen. De jongen was op het terrein van het Gas- c Waterbedrijf aan de Kortenaerstraat op het twee meter hoge dak geklommen, maar kwam door onbe kende oorzaak te vallen. Met een gebro ken linkerbeen is hij overgebracht naar het Zeewegziekenhuis. Verder meldt het gemeentebestuur dat er een studie wordt verricht over de mogelijke reorganisatie of vervanging van de Velser Jeugd Centrale. MAANDAG was de groep in het kleine theater op de bovenste verdie ping van het oude PEN-gebouw aan de Kanaaldijk in IJmuiden bezig met voorbereidingen. Het decor werd op gebouwd en er werd gerepeteerd, doch weinig wees erop dat een kant- en-klare voorstelling bijna gereed is. VELSEN-Noord. De Velsen-Noord- se Aktiviteiten Kommissie (VAK) vraagt collectanten voor de Anjercollecte die volgende week wordt gehouden. De VAK is voor Velsen boven het Noord zeekanaal wijkhoofd van het Anjerdag- comité. De opbrengsten van de Anjercol lecte zijn bestemd voor sociaal-culturele doeleinden. Winschoten, Dat is natuurlijk eigenlijk te gek. Steeds weer opbouwen en afbreken, dat wordt telkens weer nachtwerk.” VELSEN. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Noordzee- Vanaal heeft het gemeentebestuur van Velsen de twee beeldende kunstenaars Pennock en Beljon opdracht verstrekt voor een monumentaal kunstwerk. Het betreft constateren burgemeester en wet- we strandtoegang van Zeebad, aan het einde van de Heerenduinweg. De kunste naar Victor den Beijer zal een kunst werk maken dat zal worden geplaatst ter hoogte van huize Vlugt Hoven in Santpoort. „DAT IS OOK NIET het geval”, vertelt Marc van Warmerdam van Hauser Orkater. Er kan nog van alles^ aan het programma gebeuren. Daar om willen we ook graag die try-outs geven. Daar is voor het publiek een totaalbeeld te zien van wat we artis tiek in de nieuwe produktie kunnen brengen. Best mogelijk dat bepaalde delen bij het eindresultaat helemaal verdwenen zijn. We noemen het ook liever „doorloop” dan try-out. Op 9 september komen we in het Shaffy theater in Amsterdam en daar begin nen we ook met een serie try-outs. Afhankelijk van het resultaat daar van zullen we de datum van de officiële première kunnen bepalen. We blijven in Shaffy tot en met zaterdag 27 september. De laatste vrijdag en zaterdag geven we behalve ’s avonds ook nog ’s nachts voorstel lingen. We spelen dan in het kader van de Amsterdamse Kunsttiendaag- se.” rechts om te voorkomen dat de wagen op de middenpilaar van het viaduct botste. De combinatie begon daardoor te scharen en de cabine werd achterstevo ren tegen de rechter pilaar van het viaduct gedrukt. De chauffeur en zijn bijrijder zijn naar het Zeewegziekenhuis overgebracht. Het verkeer over de Rijksweg 9 moest geruimte tijd over één baan worden geleid. Na zo’n anderhalf uur kon de vrachtwagencombinatie wor den weggesleept. VELSEN-NOORD. Wonder boven wonder werden de chauffeur en de bij rijder van een truck met oplegger niet ernstig gewond, toen de vrachtwagen combinatie zich in een pilaar van het viaduct van de Velser traverse boorde. Hoewel de bestuurscabine door de opleg ger tegen de pilaar in elkaar werd gedrukt, liep de bijrijder slechts een buil op en de chauffeur een gebroken hand en een armwond. Het ongeluk gebeurde maandagmiddag rond drie uur. Door nog onbekende oorzaak begon de truck met oplegger op de westelijke rijbaan van de Rijksweg 9 bij Velsen-Noord te slippen. De bestuurder een 36-jarige inwoner van Valburg stuurde daarop scherp naar 20.00 10 u.: Binnenkort zal het eerder dit jaar aangekondigde boek over het oude dorp Velsen verschijnen. Dit werk waarin de geschiedenis van het oud ste stukje Velsen wordt beschreven, gaat heten: „Een kerk en een hand vol huizen”. De bedoeling is dat het tegen eind september zal uitkomen en gepresenteerd wordt op de „Pinken- markt”, de jaarmarkt die dan weer in Oud-Velsen gehouden' wordt. Op de kunstmarkt die aanstaande zaterdag eveneens in Oud-Velsen rond de Engelmunduskerk gegroe peerd wordt, zal al een stand staan waarin de Stichting „Het Dorp Vel sen” aan bezoekers inlichtingen over het boek zal verstrekken. Men kan dan ook intekenen op het boek. roen- orga- 20.00 ZJonti- N IJK Ook weinig konkreet is de gemeente met ideeën en plannen wat er moet gebeuren met het jeugd- en jongeren werk in het Pen-jeugdcentrum. De stichting die dat werk uitvoerde heeft de aktiviteiten stopgezet. OVER DE NIEUWE PRODUKTIE: „Die bestaat uit twee duidelijke één heden. Voor de pauze een echt show- programma. Ik bedoel een showpro- gramma zoals wij dat als Hauser Orkater zien. Daarbij gaan we beslist niet persiflerend of parodiërend te werk, hoewel dat misschien soms zo zal lijken. Dat eerste deel duurt on geveer 35 minuten. Het stuk na de pauze duurt 50 minuten. Dat is een afgerond verhaal rond een gewicht- heffer, een catcher en een bokser. Het is ontstaan uit een nummer uit ons vorige programma.” Burgemeester en Wethouders schrij ven dit aan de gemeenteraad in de aanbiedingsbrief voor de nieuwe begro ting. Zij maken verder melding van het overleg dat de drie IJmondbesturen overleg voeren over een regionaal thea terbeleid. Wat de Velsense muziekschool betreft constateren burgemeester en we- houders met tevredenheid dat de rijks- bijdrage aanzienlijk is opgeschroefd, zo dat de gemeentelijke subsidie minder sterk hoeft te stijgen dan in vorige jaren het geval was. Het dagelijks bestuur van Velsen ziet ook een verhoogde belangstelling voor het Pieter Vermeulenmuseum en ziet met genoegen een groeiende kulturele belangstelling in Velsen voor tal van zaken. Het Witte Tejater zal zijn aktivi teiten voortzetten in het aangepast Pen- gebouw. Er zal getracht worden de les sen dramatische vorming van de toneel groep Centrum uit te breiden. Ook zal kontakt worden opgenomen met de to neelgroep Wederzijds en het pantomime- gezelschap Caroussel voor lessen op de lagere scholen. Er wordt momenteel Op 10 september a.s. viert de heer H. Zwart, oprichter van Machinefa briek Technische handel H. Zwart B.V., zijn 45-jarig zakenjubileum. Dat betekent voor de heer Zwart, die voor IJmuiden ook Belgisch consul is, een receptie in hotel „Het Hoge Duin” te Wijk aan Zee en ongetwij feld zou dat bloemen en geschenken voor de betrokkene mét zich mee brengen. Voor dat laatste heeft de jubilaris een sympathiek doel gekozen. Zo staat er op de kaart waarop het jubileum wordt aangekondigd geschreven: „Zij die menen dat hun bezoek door een geschenk of bloemen moet worden begeleid, verzoeken wij vriendelijk in plaats hiervan, de kosten over te maken op postgiro 50375 t.n.v. Vere niging Hospitaalkerkschip „De Hoop” te Scheveningen, met vermelding: ju bileum H. Zwart-IJmuiden. Volgende week wordt in gehele land de jaarlijkse Anjer collecte gehouden. Ook in Velsen zul len er collectanten op pad gaan, om een bijdrage te vragen. Veel mensen zullen niet goed weten, wat het An jerfonds precies doet: „Het zal wel iets te maken hebben met Prins Bernhard”. Dat klopt, want de Anjer fondsen elke provincie heeft er één zijn dochterafdelingen van het Prins Bernhard Fonds. Het Anjer fonds geeft geldelijke steun aan dorps-, buurt- en clubhuizen, aan muziek- en fanfarekorpsen en aan muziekscholen. Het maakt verder de uitgave van boekwerken over de ge schiedenis van dorpen en steden fi- n mcieel mogelijk. Kortom het Anjer fonds levert op die manier een bij drage aan het culturele leven. Ook in Velsen. Want van het bedrag van f 87.500 dat in 1974 in heel Noord- Holland werd ingezameld, kwam 6000 in Velsen terecht. De Operette- vereiging Vides, het Majorettenpelo- ton en de Drumband IJmuiden, het Majorettenpeloton De Kids, de To neelvereniging Jan van Dommelen, de Archeologische Werkgemeenschap Velsen en het Witte Tejater waren de gelukkigen. De opbrengst van dit jaar zal voor 20 pet. rechtstreeks toevloei en naar de collecterende verenigin gen, zodat u het verenigingsleven in Velsen direct steunt. De rest wordt door het bestuur van het Anjerfonds verdeeld over de aanvragen om steun uit de gehele provincie. Een goede zaak dus die u aller steun verdient. De burgemeester van Velsen DRS. J. REEHORST IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 11.200 kg tong, 152 kisten tarbot met griet, 1526 kisten ka beljauw, 139 kisten schelvis, 1676 kisten wijting, 983 kisten schol, 101 kisten schar, 1318 kisten haring, 22 kisten ma kreel, 69 kisten diversen. Prijzen in guldens per 1 kg: tarbot 14,18-12,81, grote tong 15,18-14,08, groot- middel tong 13,17-12,03, kleinmiddel tong 9,97-9,29, tong één 8,95-8,41, tong twee 6,43-6,00. Per 40 kg: tarbot 432-160, griet 213- 100, kabeljauw één 120-96, kabeljauw twee 144-91, kabeljauw drie 124-92, ka beljauw vier 132-88 kabeljauw vijf 48- 28.40, schelvis drie 79-74, schelvis vier 68-45, schol één 104-88, schol twee 134- 90, schol drie 126-90, schol vier 84-63, wijting twee 60, wijting drie 62-27,20, haring één 41-33,40, makreel één 59-50, makreel twee 52-26, makreel drie 37-22, schar 68-20. Per stuk: haai 232. De besommingen waren: KW 51 f 20.000, KW 105 f 43.000, KW 113 f 22.000, KW 150 f 4.600, KW 152 f 21.000, KW 175 22.000, KW 185 25.000, KW 189 29.000, KW 213 21.000, KW 214 34.000, KW 221 27.000, 'KW 4 20.000, SCH 256 11.000, IJM 44 29.000, IJM 20 20.900, IJM 115 ƒ50.000, WR 45 ƒ6,600, WR 189 52.000, VL 121 ƒ3.700. 3 span vissers KW 44 en KW 85 7.700, KW 42 en KW 135 32.000 KW 167 en WR 32 8.500. VELSEN. Vanavond zal de ge meenteraad van Velsen een bezoek brengen aan het brandweerkorps van de gemeente. De raadsleden krijgen een rondleiding en er zal een blusdemonstra tie worden gegeven. DE TWEE TRY-OUTS die donder dag en vrijdag in het PEN-gebouw komen, draaien onder auspiciën van het Witte Tejater. De recette komt ook ten goede aan het Witte Tejater, dat overigens meer plannen heeft voor het komend seizoen. Zo wil men het theatertje in het oude PEN-ge bouw gaan benutten voor meer klei ne zaalprodukties. Besprekingen daar over zijn gaande met de afdeling culturele zaken in Velsen en met de Velser Kunstkring „Voor Allen”. Kaarten voor de try-outs van Hauser Orkater zijn verkrijgbaar bij het bu reau Velser Gemeenschap, Moerberg- plantsoen 22 en aan de zaal. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Er bestaat enige zorg over de huisves tingsproblemen die zich hier en daar bij het georganiseerde jeugdwerk en bij de jeugdsociëteiten voordoen. Met name wordt gezocht naar ruimte voor boten berging voor zeeverkennersgroepen en naar geschikte ruimte voor enkele jeugdsociëteiten. In Driehuis - zo schrij ven B. en W. - wordt behoefte aan akkommodatie voor jeugdwerk ver wacht. Zonder daar verder op in te gaan geven B. en W. hiermee aan dat een deel van het jeugdwerk, geconcentreerd in de roomskatholieke pastorie, naar an dere ruimte moet omzien. Zoals bekend gaat de pastorie weer bewoond worden door de pastor van de Engelmunduskerk. Bij de buurtbewoners zijn veel bezwaren gerezen tegen de jeugdsociëteit en ver schillende popgroepen die te veel over last zouden veroorzaken. IN KOFFIEBAR De Toorts in Santpoort wordt op 28 en 30 augustus de film „Het Kruis in de Asfaltjung- le” vertoont. Het is een film over leven en werk van de Amerikaanse predikant David Wilkerson, waarbij de hoofdrol wordt gespeeld door Pat Boone. De film laat zien, hoe ds. Wilkerson in de achterbuurten van New York startte met zijn organisatie Teen Challence, die zich bezig houdt met de opvang van aan drugs ver slaafden, jeugdige delinquenten en andere in moeilijkheden geraakte jongeren. De film is bedoeld voor jongeren, maar ook voor ouders en begint ’s avonds om acht uur. De entree in De Toorts, Hoofdstraat 160 in Santpoort, is gratis. Ï1.15U. eopa- l.lSu.: fel stichting Creativiteitscentrum IJmond op te richten, die het werk van de stichting Kreater gaat overnemen. Door moeilijk heden binnen de Kreaterstaf - zo schrij ven B. en W. - is de deelname in Velsen aanmerkelijk terug gelopen. Met de nieuwe stichting wordt gepraat over su- sidieregelingen. B. en W. weten nog niet precies wat het effekt zal zijn van de nieuwe Biblio theekwet die 1 juli jongstleden in wer king is getreden. Vooral over de finan ciële konsekwenties tast de gemeente nog in het duister. De nog af te kondi gen algemene maatregelen van bestuur moeten wat het bibliotheekwerk betreft duidelijkheid brengen. Zoals bekend be reidt de gemeente ook plannen voor om in Santpoort een nieuw bibliotheekfiliaal te bouwen. Velsen constateert nog steeds een opgaande lijn in de belangstelling voor de bibliotheken. Zoals ook in voorafgaande jaren merkt Velsen bij de aanbieding van de begroting weer op dat het buurthuis werk zo optimaal mogelijk moet funkti- oneren. Velsen wil daarbij een bemidde lende rol spelen, vooral wat de onderlin ge koördinatie van de buurthuizen be treft. Burgemeester en wethouders geven daarbij niet aan waaruit een dergelijke rol zou moeten bestaan. Een vierde gedeelte van de Velsense bevolking neemt deel aan aktieve sport. De groei in het aktieve sportleven brengt de uitbreiding en modernisering van sportakkommodaties met zich mee. Mogelijkheden hiertoe bestaan nog uit sluitend op het sportpark de Elta en het geprojecteerde komplex aan de Raaf- straat. Met het projekt Hofgeest, waar sportterreinen zijn gepland voor de be oefening van atletiek, hockey en softball zal een begin worden gemaakt. Velsen gaat volgend jaar ook beginnen met de voorbereiding voor een sporthal in Sant poort. De sporthal Zeewijk is maximaal bezet, zodat een uitbreiding van de ka- paciteit noodzakelijk is. Zoals gemeld is Velsen hard bezig met de voorbereiding voor de bouw van een groot rekreatie- zwembad op het terrein van het ge meentelijk bedrijf Gas en Water. DEN HELDER. Het was vorige week een goede visweek. Behalve op de maandag werd er elke dag door zo’n twintig kottertjes aangevoerd. Ook de grotere botters die in het weekeinde aan de markt kwamen, hadden over het algemeen goede vangsten en mede door de goede prijzen ook nog goede besom mingen. De kleinste tongsoort lag echter bij zonder laag in prijs en doordat het merendeel van de tongaanvoer uit deze soort bestond kwam er een lage gemid delde prijs uit de bus. Zo kon het gebeuren dat de ene kotter een gemid delde prijs per kilo maakte van 13,25, een ander van 11, maar dat ook kot ters waren die een gemiddelde prijs maakten voor de tong van rond de 7,50. Voor schol werden goede prijzen be taald; voor schol 2 in veel gevallen boven de 100 per kist van veertig kilogram. Met een aanvoer van ruim 298.000 kilogram vis, waarvan ruim 118.000 kilo schol en 88.000 kilo tong was het een goede visweek met over het algemeen goede besommingen. HAUSER ORKATER werkt als groep nu ongeveer vier jaar intensief samen, maar komt voor de tweede maal met een werkelijk afgeronde produktie. De boekingen voor het nieuwe programma gaan via Harle kijn Holland. Marc van Warmerdam: „Tot januari kunnen er nog maar weinig voorstellingen bij. We gaan met het nieuwe programma weer het hele land door. Maar ons streven is vooral het brengen van series voor stellingen in eenzelfde theater. Daar om spelen we graag in theaters als Shaffy, Toneelschuur (Haarlem), Lan taarn (Rotterdam) en Hot (Den Haag). Maar ja, het komend seizoen zit het er ook weer in dat we via Groningen, Drachten, Hengelo naar Venlo reizen. mb - ‘i ~T

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5