zoiets heb ik nooit eerder gedaan Raadscommissies gaan praten over nieuwe begroting Wijkeroog” derde bij landelijke van Volkstuinders keuring De Mei opent het seizoen met Haags Flatertejater BONT Individuele huursubsidie is taak van gemeente Haven DANS „Ik voelde me erg onzeker, want M H? I! PRIJZEN NU NOG ZOMER- 6 SCHIPPER G. EIER OVER BLOKKADE: 99 Vol programma voor iedereen SCHOOL DUYN Oordeel Velsens gemeentebestuur Betere verhoudingen na moeilijkheden i ig 7 PLAATSELIJK NIEUWS 19 7 5 26 AUGUSTUS DINSDAG Failliet? Compostbak *3 IJMUIDEN G. Eier, eigenaar van het binnenvaartschip „Carmen” en leider van de blokkade van het Noordzeekanaal, heeft een goede nachtrust gehad. Gistermiddag om vier uur is hij zijn bed al ingekro pen. Om acht uur was hij even op om het journaal te zien en daarna heeft hij aan een stuk door geslapen tot vanmorgen. Dat is wel begrijpe lijk, als de schipper vertelt, dat hij al twee nachten practisch geen rust heeft gehad. met Bert van der Veer Waarom FRANK toentmede Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. Waterverbruik Gespannen !i I I (ADVERTENTIE) erg beuren”. Hij zegt verder: (ADVERTENTIE) komende (ADVERTENTIE) met (ADVERTENTIE) L47 (Van een onzer verslaggevers) en ir. of Beginners Gevorderden Scholieren Gehuwden 18+ en ouder 50+ gehuwden PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Barteljorisstraat 5, Haarlem, Telefoon 320425 Schipper G. Eier van het binnenvaartschip „Carmen” heeft de leiding van de blokkade in het Noordzeekanaal en hij is niet van plan te wijken voor de E.V. behouden is. Een plan om de huidige slakkenpaden te verbeteren en tegelpaden aan te leg gen, struikelde op te hoge kosten. Wel zal men de nodige reparaties uitvoeren. De activiteitencommissie heeft plannen heerlijk warm gekleed op het voetbalveld Dinsdag aangekomen: Francop, Green wich, IJmuiden; Roerborg, Klaipeda. Dinsdag vertrokken: Venus, Tananger, IJmuiden; Rytind, Kopenhagen. Bejaardenkoor 14-15 Tijdens de rondvraag werd nog ge sproken over uitbreiding van de kantine, het schoonmaken van de sloten en het aanbrengen van een compostbak om het tuinvuil van de tuinen te weren. Voor zitter Hekster deelde aan het slot van de vergadering mee, dat hij zich genood- zaaki ziet om tegen de nieuwe jaarverga dering zijn functie neer te leggen aange zien hij te bezet is en ^Wijkeroog” hem vrijwel geheel opeist. INSCHRIJVING 7-9 UUR IJMUIDEN: ZEEWEG 251 BEVERWIJK: KONINGSTR. 118 Tel. 0 23 - 375854 De schipper herinnert het zich nog goed: „Toen ik bij mijn vader aan boord was, heb ik altijd gezegd: ik word nooit geen schipper. Ik ben op de wal in Amsterdam gaan wonen, maar na een half jaar had ik er al genoeg van en op mijn 26-ste huurde ik mijn eerste schip. Een oude tweemaster, die ik gemotori seerd heb, heeft zichzelf vlot betaald en na nog wat andere schepen heb ik de Marco gekocht. Nu vaart mijn schoon zoon daarop en heb ik zelf de Carmen. Ik wil blijven varen”. De AVRO had wel een mooi moment uitgekozen om een BBC-portret van de Egyptische president Sadat uit te zenden. Trots, zelfverzekerd en erudiet kwam Sadat voor de dag. En ook eerlijk. „Ik had erg veel bewondering voor Hitler,” zei Sadat. Ik geloof dat alleen een man die afstand heeft genomen van een der gelijke overtuiging het zo hard zal dur ven te formuleren. Sadat erkende het bestaansrecht van Israel en toonde be grip voor de Palestijnse terreurorganisa ties. Maar niet voor acties tegen de bur gerbevolking. Sadat onthulde, ter illustra tie, dat hij een aanval op de Queen Elisa beth met vijfhonderd joodse families had voorkomen. Op de vergadering is besloten om een nieuw lichtaggregaat aan te schaffen. Er werd verder voorgesteld de zaadinkoop gezamenlijk te doen, waardoor een re ductie van 35 procent kan worden gege ven. Men zag weinig heil in tuinkeurin gen door een zustervereniging uit Sant poort. De commissie zal zelf regelmatig de tuinen controleren om excessen van vervuiling tegen te gaan. dag, donderdag en vrijdag ’s morgens van 9.30 tot 11.30 uur. Vorig jaar droegen deze commissiever gaderingen voor het eerst een openbaar karakter. Ook dit jaar zal dat het geval zijn. Belangstellenden zijn dus welkom. De volgende vergaderingen zullen wor den gehouden: Peuterspeelzaal: maandagmiddag 13.30-15.30 uur voorbereiding op de kleuterschool en verder dinsdag; woens- want hier verdienen we niets mee. Van nacht is het rustig gebleven. We hadden vier ploegen van drie man gevormd, die om de beurt wacht hebben gelopen. Je kan immers niet weten, wat er ’s nachts gebeurt. Als iemand alle trossen had losgemaakt, hadden de schepen alleen nog op hun ankers gelegen en dan kon de blokkade wel doorbroken worden. We hadden eigenlijk ook op actie van de wachtende zeeschepen gerekend, maar het enige wat gebeurd is, was dat een vlet je met een aantal lieden vanmorgen rond drie uur dreigde ons te rammen. Maar dat probleem was gauw opgelost”. OP£N 8 - 18 2AT.:ö-i3u. zon: eest. VELSEN-NOORD. Bij de landelijke keuring van het Algemeen Verbond van Tuindersverenigingen heeft de Volks- tuindervereniging „Wjjkweroog” met 264 punten een derde plaats weten te berei ken. Dit werd meegedeeld op de verga dering van Wijkeroog in clubgebouw ’t Praathuis. lekkages in de waterleiding het verbruik opgelopen tot 5145 kubieke meter, kos ten 3800,-. Over 1975 zullen de leden 10,- meer voor het water moeten beta len en voor 1976 schat het bestuur dit op 15,- per lid, omdat de kosten blij ven stijgen. Op twee complexen van de volkstuinen waren lekken in de waterlei ding geconstateerd en hier was het wa ter de laatste weken afgesloten- De bouwcommissie zal nu met behulp .van de leden het hele waterleidingnet con troleren en waar nodig de aansluitingen herzien en de leidingen weer op niveau brengen. Zeer kritisch was het portret van Egypte en Sadat niet. De president legde Israeli’s complimenten in de mond, waar best een weerwoord op te bedenken viel. Toch was het geen eenzijdige schilde ring. Lord Chalfont beet zich zoals het hoort, vast in zijn vragen. Zijn ondiplo matieke vragen, wat ongewoon is voor een ex-minister van Buitenlandse Zaken.; Ik geloof dat pakweg Luns in gesprek met pakweg Nixon een andere houding; aan zou nemen. Hij zou de film voor zijn barbecue kunnen gebruiken. Zelfs David Frost, de vermaarde Engelse vra gensteller, wordt in de Verenigde Staten bekritiseerd omdat juist hij vier maal 90 minuten (voor naar schatting 600.000 dollar) met Nixon gaat praten. Frost staat volgens de Amerikaanse tv-bazen te veel bekend om zijn „soft questio ning”. Maandag uit IJmuiden vertrokken: Baldur, Lulea, IJmuiden; Banjard, Rens- burg, IJmuiden. om de kantine meer te gebruiken door het vormen van biljart- en klaverjas- clubs. Een winterprogramma is in voor bereiding. Het programma begint met een clubtentoonstelling in de kantine op 13 en 14 september- Vrijdag 26 septem ber staat een bustocht naar het proef station in Naaldwijk op het programma en op 10 januari wordt een feestavond in de Meerpaal gehouden. Burgemeester en wethouders schrijven dat in het hoofdstuk volkshuisvesting van de gemeentebegroting voor het komende jaar. En wel naar aanleiding van de Ik heb eens een aantal Amerikaanse scholieren een goed ingestudeerde klom pendans zien uitvoeren. Een akelig ge zicht, meer wil ik daar niet over zeggen. Maar dit is hun straf: Texas in Holland, een cowboyshow van de AVRO, waarin respectabele belastingbetalers als Jack de Nijs, Gert Demeyer en Kitty Prins te Slagharen (Overijssel) niet van ander mans wijs en eer afblijven. In verknipte of met glimmende steentjes beplakte jasjes bezingen zij de zorgen van de koeiendrijvers. Mijn sympathie gaat uit naar zo’n opkomend groepje als The Tumbleweeds; dat gezelschap zoekt het ook niet in bizarre verkleedpartijen, me neer Tumbleweed heeft gewoon zijn blauwe pak aan met daaronder een net niet wild, net niet saai overhemd, me vrouw Tumbleweed draagt bij voorkeur haar rode mantelpakje. Holland in Texas kortom, en zo hoort het eigenlijk. IJMUIDEN Maandag in IJmuiden aangekomen: Venus Tananger, IJmui den; Amsterdam, Noordzee, IJmuiden; Gulf Fleet 7, Cont. Plat, IJmuiden,Hebe, Gevle, Voor Beverwijk, IJmuiden. „Zaterdag viel het besluit de boel dicht te gooien”, zegt hij, „en de hele nacht zijn we druk geweest om alles te organiseren. Daar hebben we ook de zondag voor nodig gehad en toen we de zaak rond hadden, zijn we zondagnacht om kwart over twee uit Amsterdam naar IJmuiden vertrokken”. Dat de bin nenvaartschippers in hun actie voor het behoud van de Evenredige Vrachtverde ling niet alleen staan, bleek, toen negen sleepboten bereid waren de schepen kos teloos naar de blokkade toe te slepen. De heer Eier vertelt verder: „Rond kwart over vier kwam ik hier als eerste van de rij schepen aan, samen met de Marco, het schip van mijn schoonzoon. We hebben de Carmen en de Marco direkt „voorschip tegen achterschip” vast gelegd en toen de Marco met het voor schip tegen de wal gelegd. Met nog een schip aan de andere kant van het kanaal was in recordtijd de blokkade een feit. De andere schepen hebben gewoon aan de zijkanten aangesloten. Die uit Am sterdam aan de ene kant van de barrage en die uit de IJmuider havens aan de andere kant. VELSEN. Ter voorbereiding van de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1976 zullen, zoals te doen gebruikelijk, de vaste commissies voor advies en bijstand uit de gemeenteraad in vergadering bijeenkomen. In deze commissievergaderingen zullen onderde len van de begroting voor 1976 door de raadsleden in bespreking worden ge bracht. De televisie roept wel vaker vragen op. „Kissinger blijft pendelen en laat zich bij elk nieuw bezoek een beetje optimistischer uit”, meldde het journaal. Wat moet ik me daar nu bij voorstellen? Heeft Kissinger achtereenvolgens ge sproken over een vriendelijk gesprek, een verhelderend gesprek, een nuttig gesprek, een hoopgevend gesprek en een opbouwend gesprek? Een beetje trots wijst de schipper op de schepen, die de barrage vormen. „Van Hulten heeft het over een verouderde vloot, maar je ziet zo wei, dat de schepen er goed uitzien. De meeste zijn echt niet zo oud. Mijn schip, de Carmen, is zo’n 50 jaar en de Marco heeft ook ongeveer die leeftijd. Voor een binnen vaartschip is dat echt geen hoge leeftijd. Vroeger, ja, toen voeren we wel met schepen van meer dan honderd jaar oud, maar dat zijn nu echt uitzonderingen”. „De linkse terreur op de Nederlandse televisie blijkt duidelijk uit het feit dat Pipo de Clown voortdurend de Dikke Deur belachelijk maakt,” luidde een olijke stelling van dr. J. A. Kemenade in 1968. De Dikke Deur is niet meer, maar het is soms alsof Wibo van de Linde zijn plaats heeft ingenomen. Wibo van de Linde is de baas, maar ook „het smoel” van TROS-Aktua. Hij was onlangs een paar weken met vakantie, maar nu zit hij er weer. Voor de camera: rechts in de hoek. Daarmee is „het amechtig ka rakter” van de rubriek teruggekeerd, las ik ergens. Ik vind dat overdreven. Aktua vertegenwoordigt een journalistieke stroming waarin het menselijk aspect centraal staat. Dat lijkt solns wat „hij gerig” en dat is het ook wel als Marcel Bruyns met een botenblokkade op de achtergrond naar het moreel van de schippers informeert. Het zou echter pas te dol worden als vervolgens staatssecre taris Van Hulten niet aan het woord zou komen. Ook al wordt de problematiek van de „evenredige vrachtverdeling” er niet zonneklaar door. VELSEN-NOORD. Als start van het nieuwe seizoen in het buurtcentrum De Mei zal het buurthuis op vrijdag 29 augustus het Haagse Flatertejater bin nen zijn zaaldeuren krijgen. De leden van deze groep, bestaande uit Theo Wes- terduin, Bert Lohr en Frans van der Haar, brengen een wervelende show, die het midden houdt tussen het oude varié té en een nieuwe vorm van humor, waarin veel expres mis gaat. Facetten als mimi, zang, slapstick, gooi- en smijt werk en komische acts maken het op treden tot een totaalshow. Het is een stuk puur amusement omlijst met een elektrische piano en lichteffecten. De entree is geheel vrij. De zaal gaat om acht uur open. INOUSTRieSTR. 47 !(Oa vissessHAvcN) Terugkomend op de blokkade wijst de heer Eier naar het rode zeeschip, dat net voor het Pontplein op het einde van de blokkade ligt te wachten met een lading hout voor Amsterdam. „Die mensen van dat schip zeggen, dat ze failliet zijn, als ze een week moeten wachten. Maar daar kunnen wij de blokkade toch niet voor opgeven. En als ze werkelijk zo omhoog zitten, dan kunnen ze altijd hun lading in de haven lossen en op de trein naar Amsterdam zetten. Nee, als dat schip failliet gaat, dan moeten ze niet ons, maar Van Hulten de schuld geven”. Voorzitter E. W. F' Hekster blikte nog even terug op de moeilijkheden in de vereniging, die hadden geleid tot een vrijwel geheel nieuw bestuur Hij vond het prijzenswaardig, dat de leden in een betere ondoerlinge verhouding en een be tere samenwerking het voortbestaan van „Wijkeroog” hadden verzekerd. Noodza kelijk voor het voortbestaan van de tuin- dersvereniging achtte hij een contributie verhoging van 2,0 per jaar, later gevolgd door een trendverhoging. De 40 tuinders van het gemeentecomplex Schulpen zijn vrijgesteld van deze verhoging. Het watergebruik van de volkstuin ders is di* jaar zo schrikbarend gestegen, dat alle leden werd gevraagd een een malige bijdrage van 25,- te betalen. In 1974 bedroeg het waterverbruik nog 1408 kubieke meter, kosten 1083,85. Dit jaar was door de droogte, maar vooral door Buurtwerk; buurtavonden. dinsdags van 20 tot 23 uur; Buurtservice; stoelen- verhuur, ladderverhuur, stencilwerk. constatering, dat vooral het huur- subsidiebeleid ingrijpend is gewijzigd. Het beginsel, dat ieder recht heeft op een betaalbare woning en dat men daar om aan huur niet méér hoeft te betalen dan een bedrag waarvan de hoogte af hankelijk is van het inkomen, wordt voor een belangrijk gedeelte :n praktijk gebracht. De uitvoering van dat beginsel zal echter de wenselijk geachte doorstro ming niet mogen belemmeren. Hierbij speelt ook het verkrijgen van eigen woningbezit een rol. De regering heeft al te kennen gegeven maatregelen voor te bereiden, zo mogelijk met inschakeling van de toegelaten instellingen, die min der welgestelden faciliteiten zullen bie den voor het verkrijgen van een woning in eigendom. VELSEN. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat met het oog op de reeds omvangrijke gemeente lijke bemoeiingen op het terrein van de volkshuisvesting, het voor de hand lijkt te liggen dat het rijk uiteindelijk de gehele uitvoering van de individuele huursubsidie, dus ook de betaling aan de rechthebbenden, overdraagt aan de ge meente. Daarbij wordt het vanzelfspre kend geacht, dat het rijk de daaraan verbonden kosten aan de gemeente zal moeten terugbetalen. Bejaardenwerk; Bejaardenkoor „De Geelvink” maandagmiddag 14-15 15.30 uur; Bejaardengymnastiek, dinsdag 11-12 uur; Bejaardenspreekuur dinsdag 11-12 uur; Gespreksgroepen voor Bejaarden, indien er animo is. 3 september: algemene en economi sche zaken (een gecombineerde vergade ring (aanvang 19 uur); personeelszaken (aanvang 21 uur). 5 september: financiën (aanvang 19.30 uur). 8 september: sociale zaken (aanvang 19 uur); volksgezondheid (aanvang 20-30 uur). 9 september: sport en recreatie (aanvang 19 uur); openbare werken (aanvang 20.30 uur). 10 septem ber: volkshuisvesting (aanvang 19 uur); culturele- en jeugdzaken (aanvang 20.30 uur). 11 september: onderwijs (aanvang 19.30 uur). 12 september: bedrijven (aan vang 19.30 uur). Tienerwerk; Instuifgroep voor 12-15 jaar, maandag, woensdag en donderdag ’s middags van 16 tot 17.30 uur; woens- dagavond-groep vanaf 15 jaar, ballet van 19 tot 20 uur, sport en spel 20.30- 21.30 en 21.30-22.30 uur, handenarbeid 20.30-21.30 en 21.30-22.30 uur. Soos, vrij dag van 16 tot 17.30 en van 19 tot 24 uur. Zaterdagavondsoos van 19.30 tot 1.00 uur. Het programma voor het seizoen in de Mei omvat: Kinderwerk: Van alles wat-groep kleuters van 4-7 jaar woensdagmiddag van 14 tot 15 uur; Van Alles Wat-groep, voor 10-12 jaar, maandagmiddag van 16 tot 17 uur; judo voor 6-12 jaar, maandag 16-17, 18.30-19.30 en 19.30-20.30 uur; Gi- tar voor 8-12 jaar, maandagavond van 18.30 tot 19.30 uur; Koken, woensdag middag 13.30-14.30 en 15-16 uur. Kreater voor 8-12 jaar, woensdagmiddag van 15 tot 17 uur; Van alles Wat-groep voor 8- 10 jaar; donderdagmiddag van 16 tot 17 uur; Volksdansen voor 8-12 jaar, don derdagmiddag van 16 tot 17 uur; The Flying Dutchman, lucht- en ruimte- vaartclub, vrijdagmiddag van 16 tot 17 uur; Incidentele activiteiten, eenmaal per maand. Volwassenenwerk; Naaien, maandaga vond van 19.30 tot 21.30 uur; Trimmen voor dames, maandagavond van 20.30 tot 21.30 uur; Ritmisch damesgym, dinsda gochtend 9-10 en 10-11 uur; Textiele werkvormen recreatief, dinsdagmiddag van 13.45 tot 15.15 uur Textiele werk vormen cursus, woensdagochtend van 9.30 tot 11 uur; Badminton, dinsdag 13.30-15 u. 19-2C 30 uur en 20.30-22 uur; Trimmen voor heren, donderdag van 19.30 tot 20.30 uur; Trimmen voor da mes, donderdag van 21 tot 22 uur; Wnadkleden maken voor gevorderden, donderdagmiddag van 13.45 tot 15.15 uur; Gezond eten cursus, donderdag van 9.30 tot 11 uur; Bloemschikken cursus, donderdag 19.30-21 uur; Keramiek, vrij dagochtend 9.30-11 uur. Belangstellenden, die voornemens zijn een of meer van de vergaderingen bij te wonen kunnen van te voren kennis nemen van de begrotingsstukken. Deze zullen op het stadhuis ter inzage liggen op donderdag 28 en vrijdag 29 augustus, van maandag 1 tot en met vrijdag 5 september en van maandag 8 september tot en met vrijdag 12 september van 9- 12 uur en van 2-5 uur. Op donderdag 28 augustus, maandag 1 september, woens dag 3 t.m. vrijdag 5 september en op maandag 8 t.m. vrijdag 12 september kan men ook ’s avonds van half acht tot negen uur de stukken inzien. Schipper Eier weet nog, dat in die vroege maandagochtend de sfeer aan boord van de meer dan 30 schepen, die de eerste blokkade vormden wel gespannen was. „Ik heb zoiets nog niet eerder meegemaakt en voelde me erg onzeker. Je weet niet, wat er gaat ge beuren”. Hij zegt verder: „Tegen de middag was de ergste spanning weg en nu wachten we maar rustig af. We hopen wel, dat het gauw gebeurd is. I I. 4 U

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7