Ajacieden willen er voor werken Mulder Michels’ invloed bij Ajax AZ WERD NA RUST FIGURANT spowwmB DRIE HERKANSINGEN Roeiers deden wat te verwachten viel Het zal je lot maar wezen geweigerd Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij En de kwart-miljoen en zo’n 20 keer de ton. Daarom dus zelfbediening vandaag. Wanneer kunt u loten kopen? Hoe gaat het per postgiro? ft 17 WOENSDAG 2 7 SPORT AUGUSTUS 19 7 5 Onvolkomendheden Slimmer spel Beschuldiging v x:. -L?~7'77£Z w ■f Agé ijs. AJAX ZEKER VAN CUP-VOET8AL is al merkbaar (Van onze sportredactie) volkomen vergeten Opstellingen: Cll 1V1U1HCI1, oiciiciuiagcn mcunia;, votio i Meyer. Toeschouwers 9000. Arbiter Oorver. MARC SERNÊ. (Van oftze sportredactie) ADVERTENTIE) 1 maandag (Van onze speciale verslaggever) Alle informatie: 070 - 653955. De verkoop begint elke eerste H I 7—2 6—2 3—6 2—8 en ling ir de 'OOt- n tr. de deale Ook wel begrijpelijk want in eerste instantie zag het er helemaal niet naar uit dat Ajax een gemakkelijke overwin ning zou behalen. Het elftal bezat eigen lijk maar twee voetballers van werkelij ke allure. Ruud Krol en René Notten. Het is ook tekenend dat dit duo tot twee keer toe de beslissende acties voor vier van de vijf Ajax-goals inluidden. Van Daal: „Daarom is er volgens mij ook beter gevoetbald dan tegen Excelsior. Het scheelt wel even of je een Notten erbij hebt of niet”. Na de hervatting kwamen daar nog twee treffers bij. Het wat aangeslagen Sparta werd nu door het bij vlagen als een automaat voetballende Ajax defini tief opgerold. Eerst belandde de bal uit een afgeslagen aanval bij Steffenhagen en dat betekende 4-0 en ten slotte be diende weer Ruud Krol op bijzonder De Nederlandse hoop was uiteraard gevestigd op Van der Horst en Boe- schoten. Bij vrijwel windstilte deden de Amsterdamse studenten wat hun aanhang hoopte en verwachtte. Een snelle start gaf hen direct een voor sprong, die zij 1250 meter hielden. Nereus deed bet wat rustiger aan en zag daardoor de Finnen langszij ko men. De enige Nederlandse ploeg, die tenminste nog een kans had direct verder te komen, was de vier zonder stuurman. Die illusie heeft amper 500 meter bestaan. De Roemenen liepen Papendal gaat. Vooral op het punt van weerbarstige voetballers heeft Michels een reputatie opgebouwd. Of een voet baller nu Ling of zelfs Piet Keizer heet, ze hebben allemaal bij hem nauwelijks iets te vertellen- Ajax: Schrijvers; Van Dord, Hulshoff. Dus- baba en Krol; Notten (Van Santen), Wickel 3 3 3 3 1 1 1 0 2 2 1 1 0 0 1 2 4 4 3 1 in., iet 3, lesk., Iers- is leer i 10 2115. te Dk at de door ge iser) aan- ik ootste artner (Van onze sportredactie) ipr Dc reden is gelukkig eenvoudig. Ans, het kofficmcisjc. speelde in de Staatsloterij. En won een prijs. En is daar om vandaag 'n dagje winkelen. Dat kan n ook gebeuren. In Barcelona versloeg Feyenoord met 3-1 Spartak Tmava. De ruststand van dit duel In het toernooi om de Gamper-trofee was 1-1. Voor Feyenoord scoorden Vrysen, Schneider en Steve Wegerle. Tijdens wedstrijden in Stuttgart werd Mieke Sterk 4e op de 100 meter horden: 13,68. Esther Roth won dit onderdeel in 13,29. Frank Nusse eindigde op de 400 meter horden als 3e (50,38 tegen winnaar Akil Bua 48,72) en Tolne v.d. Goolberg was op de 400 meter 4e in 47,71 (Winnaar: Schloeske in 46,56). Maar het was uiteindelijk logisch dat de Ajacieden de 4-0 van Twente tegen AZ maar een rare zaak vonden. Van Daal: „Het zijn tenslotte allebei Ajax- haters dus het is logisch dat er bij ons gedacht wordt dat AZ het wel geloofd heeft. Het zag waarschijnlijk liever FC Twente in de Europa Cup dan Ajax”. NOTTINGHAM. Slechts de twee zonder stuurman van Nereus heeft zich op de openingsdag van de strijd om de wereldkampioenschappen roei ers voor heren direct geplaatst voor de halve finales. De overige drie Ne derlandse vertegenwoordigers zullen, zoals dat eigenlijk nadat het lot de ploegen in de series had ingedeeld al vaststond, hun succes moeten vinden in de herkansingen. lang niet zo gevaarlijk als de gelanceer de Kist, die twee maal voor keeper Gross verscheen en Vonk en Vosmaer, die respectievelijk tegen en net naast de paal kopten. Achteraf maakte het alle maal bitter weinig uit. Het was Ajax dat in Rotterdam zijn rechten deed gelden en daarmee iedereen een verlenging van deze wanstaltige nacompetitie bespaarde. i THEO KLEIN te halen en van die taak kweet de fanatieke aanvaller zich weer uitstekend. Als een wervelwind vloog hij over het veld. Achter de bal aan, overal waar de actie was. Heel FC Twente veerde op. Maar ook in Eindhoven zal men zich verbaasd hebben over de toch wel erg ruim uitgevallen overwinning van Ajax in de Kuip. Hoewel Leo Steegman iedere medewerking aan Ajax torpedeerde toen hij stelde: „Wij kregen een snelle goal tegen. Daarna gingen we leuk in de aanval maar dan krijg je er plotseling weer een tegen. Dan zie je toch links en rechts spelers die het koppie een beetje laten hangen”. Maar het is de vraag of Ajax in een competitiewedstrijd, tenslotte stond er voor Sparta niets meer op het spel, net zo gemakkelijk had kunnen voetballen. Er kleven nog legio onvolkomendheden aan dit Ajax. direct weg, gevolgd door de Britten die twee lengten goedmaakten doch hun krachten ongelijk verdeeld had den. De Nereus-Nautilusploeg, slecht sturend, lag nog voor het 750 meter merkteken in verslagen positie. De gestuurde twee (van de Dudok van Heel en de Nereus/Laga acht) Van de Pas en Van Vianen vonden onder meer de Oostduitsers Joerg Locke en Wolfgang Gunkel, alsmede de ervaren Tsjechische combinatie Oldrich en Pavel Svojanovski en de Italianen Primo Baram en Angelo Rossetto tegenover zich. Ploegen, die tijdens de laatste strijd om de we reldkampioenschappen op de tweede, derde en vierde plaats eindigden., Als vierde gingen de Nederlandse militai ren nu dan ook in hun voorwedstrijd door de finish. De acht was al evenzeer een bij voorbaat verslagen ploeg. Met tegen standers als de Sovjet-Unie, Austra lië, Oost-Duitsland en Polen heeft Nereus-Laga zijn voorwedstrijd moe ten varen, denkend aan de herkan sing. AMSTERDAM. Evenals de door Ajax ontslagen technisch directeur Hans Kraay is nu ook Jan Mulder in een juridisch gevecht gewikkeld met Ajax. De reden hiervan is dat Mulder plotse ling op de training van Ajax werd geweigerd omdat hij niet mee mocht doen. Trainer Jan van Daal deelde hem mee dat hij op last van het medische team, dat hem vorige week min of meer afkeurde voor topvoetbal bij Ajax, niet meer mocht meetrainen. Tot dat mo ment was door Ajax medische staf met geen woord gerept over het meetrainen van Mulder, die al enkele maanden geleden bij Ajax werd afgekeurd. Ajax werd veertien dagen geleden door Sparta, dat toen als grote gangma ker Michielsen in de middenlinie had, vooral op het middenveld overklast. Ruud Krol en René Notten barstten in hun acties bijna van het zelfvertrouwen. Dat staat in schril contrast met bijvoor beeld Ruud Geels of Geert Meijer. Om dat zij een tikje bravour op dit moment volledig ontberen, mislukken nog vaak beslissende acties van dit duo. Maar Ruud Geels is een paradoxaal geval. Hij maakte tenslotte toch maar liefst drie van de vijf Ajax-goals. Een uiterst be langrijke produktie nu deze nacompetitie op doelpunten beslist werd. Al na vijf minuten rondde hij met een kopbal een voorzet van Krol af, met de tweede goal kopte hij via de Sparta-reservedoelman Mom tegen de paal, waarna Meijer kon afronden en vlak voor rust won de als een terriër vechtende Notten een duel aan de zijlijn waardoor Geels opnieuw de voorzet met het hoofd doeltreffend kon afronden- INA, creetl tot 33310) lle7 r. Disa it en sop n 11 tj 9. Nies 9 _S”~ a, Sa en u i dag te I ur. Inl. Het is een tendens die ook door Jan van Daal werd gesignaleerd. Hoewel de Ajax-trainer ad interim daarover een andere theorie had. Van Daal: „Er wordt momenteel duidelijk in een bepaalde richting gewerkt. Er wordt door de spe lers zelfs bewuster geleefd- Het pilsje blijft staan en het sigaretje wordt niet meer aangeraakt. De intensiteit waarmee de laatste tijd getraind wordt, is met de komst van Michels nu al groter gewor den. Suurbier moest je eerst gewoon porren of hij wilde trainen of niet. Nu belt hij op of hij komen moet of niet. Dat is het verschil”. ROTTERDAM- Over één ding wa ren Sparta-trainer Leo Steegman en zijn Ajax-collega Jan van Daal het uiteinde lijk wel eens. De invloed van Michels, momenteel nog in Barcelona maar zon dag bij Den HaagAjax alweer aanwe zig, is na veertien dagen werken bij Ajax nu al merkbaar. Het lijkt een wat voor de hand liggende conclusie na de nogal opzienbarend uitgevallen 5-0-over- winning van Ajax tegen Sparta, maar het was Steegman tenslotte die na de eerste competitiewedstrijd tegen Ajax op Span gen (1-1) opperde dat een van Michels eerste ingrepen het in dat duel ramme lende Ajax-middenveld, de van Excelsi or overgenomen Ton Wickel zou betref fen. Maar met de wetenschap dat er dit sei zoen toch weer Europa-Cupvoetbal in Amsterdam zal zijn, maalden daar maar weinig Ajacieden om. De enige dissonant bestond nu uit het feit dat Tscheu-La Ling kwaad naar huis ging omdat hij het niet met een beslissing van Van Daal, die hem niet liet invallen, eens was. Maar ook dit soort „grappen” zul len snel tot het verleden behoren als de selectie volgende week met Rinus Mi chels een week in trainingskamp op „Wickel was vanavond op het midden veld duidelijk een versterking voor Ajax”, wist Steegman later. „Ajax kon het heel wat slimmer spelen dan 14 dagen geleden tegen ons. We hadden dit keer gewoon niet altijd vat op hun spel”. Achterberg, de sjouwer, verzorgde in de 21e minuut het voorspel voor de vierde en laatste goal. Toen Vooys de bal na een redding uit zijn handen liet vallen, was hij ter plekke om er profijt uit te trekken. Bij zijn poging terug naar het doel te draaien, werd hij echter door Hovenkamp onderuit gehaald. De vrije trap (van Mühren) die daarop volgde, bereikte de vrijstaande Bos, die maar voor het inkoppen had: 4-0. Een zwaar teleurgestelde Kohn na afloop: ..Zelfs toen we hoorden dat Ajax bij de rust met 3-0 voorstond en wij nog niet hadden gescoord, heb ik gezegd dat we gewoon ons eigen spelletje moesten blij ven spelen. Alleen Achterberg kwam erin voor Gritter. Hij moest ons door de crisis helpen. Bij Eddie weet je op die momenten altijd precies wat je aan hem Als u ccn postgirorekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. IJ kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Wellicht komt het door dit soort toe standen ook dat Ajax, zonder dat het een grootse partij voetbal speelde, zo’n eclatante overwinning tegen Sparta be haalde. Een 5-0 die als een soort thriller werd beleefd want in Eindhoven finishte FC Twente op 4-0. Ajax, dat evenals FC Twente uit de eerste wedstrijd een doel- sado van 2-2 had verworven- verkreeg het recht om toch weer Europa-Cup- voethal te mogen spelen omdat het in deze nacompetitie een beter gemiddelde behaalde. Het doelsaldo, dat tenslotte ook de arbitragezaak tussen de KNVB en UEFA zaterdag in Bern tot een farce maakt, was tenslotte bepalend. Gelukkig voor het sectiebestuur betaald voetbal dat nu niet meer kan afgaan. Verliest Ajax alsnog het kort geding dan zal het, op 17 september tegen de Ierse club Glentoran Belfast, toch Europa-Cup voetbal spelen- Hoewel het gedrag van de KNVB bij de UEFA wel veel irritatie gewekt zal hebben. hebt. Alles liep in de tweede helft ook naar wens, alleen bleken vier doelpun ten achteraf toch nog te weinig”. AZ, dat in de eerste helft het beste van het spel had. stelde vooral teleur door de manier waarop het na de eerste treffer in elkaar klapte. Joop Brand trachtte de ploeg nog te inspireren door Spelbos ais tweede „pressende man” naast Kist te dirigeren, maar de moed was de spelers toen al in de schoenen gezonken. Een collapse, waardoor veel van het voor rust vertoonde goede spel van AZ, teniet werd gedaan. De ploeg van Joop Brand ving in die eerste perio de het overmoedige, doch zeer onrenda bele aanvalspel van Twente beheerst op. Mühren, Gritter. Van der Vall, en Jeu- ïing probeerden het nog wel met scho ten pit de tweede lijn, maar die waren Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2’/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” I 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van ccn gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal. Binnenhof 8, Den Haag óm 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. AZ’67: Vooys; Van Rijnsoever, Mol, Spelbos en Vonk; Wildbret, Suurendonk en Hovenkamp; Vosmaer, Kist en Nyg aard. FC Twente: Gross- Van lerssel. Drost, Overweg en Oranen: Thijssen, Van der Vall en Arnold Mühren; Bos, Jeuring en Gritter (Achterberg). Scheidsrechter Hoppenbrouwer. 3500 toeschouwers. Een Ajax-aanval met op de rug gezien Helling, links van hem Van Veen en rechts keeper Mom. en Mühren; Steffenhagen (Hellina), Geels en Thijssen en Mühren kwamen bij de stand 4-0 nog oog in oog met Gerrit Vooys, maar de veelgeplaagde doelman liet zich niet meer verschalken. Aan hem heeft het niet gelegen dat AZ gisteravond in één helft tot een kansloze figurant werd gedegradeerd. „Nee”, ver zuchtte AZ-trainer Joop Brand, „we hebben verloren omdat we in de eerste helft verzuimden onze kansen te benut ten. We kregen er voor rust vijf en benutten er geeneen, Twente kreeg er later zes en maakte er koelbloedig vier goals uit. Dat was vanavond het grote verschil”. Bij al die succesvolle Twentse acties was steeds één man betrokken: Eddy Achterberg, pinchhitter bij uitstek, die na rust de plaats van linksbuiten Gritter had ingenomen. Kohn zette „De Keu” in om het team per traditie uit de impasse v gave wijze Ruud Geels die voor 5-0 kon zorgen. De eindstand van de nacompetitie is: Ajax FC- Twente AZ ’67 Sparta j van de maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Het was natuurlijk geen wonder dat het slechte spel van Ajax in de roes van het succes volkomen vergeten werd. Vier minuten later: opnieuw Achter berg als motor achter de aanval. Zijn voorzet bereikte Thijssen, die Van der Vall op maat kon bedienen: 2-0. Num mer drie nam Achterberg weer voor zijn eigen rekening. Een pass van Bos voor het doel langs, werd gevolgd door een knal van de onverwoestbare linksbuiten: 3-0. AZ was total loss. Joop Brand, wiens team door blessures van Van Marwijk en Vosmaer (die op halve kracht speelde) danig verzwakt was, oordeelde: „Verschillende jongens bij ons hadden een voorbeeld kunnen ne men aan Achterberg. Wat die presteerde was grote klasse. Het vuur dat hem drijft, ontbreekt bij veel van onze spe lers”. EINDHOVEN. Uiteindelijk restte voor iedereen slechts de kater. Natuur lijk voor AZ, dat na rust binnen een half uur volkomen werd overspeeld, maar ook voor winnaar FC Twente, dat de 4-0 zege ten spijt het uitzicht op Europa Cupvoetbal in rook op zag gaan. Terwijl de speaker in het PSV-stadion de 3500 toeschouwers na afloop van het duel nog even in spanning liet over de uitslag van AjaxSparta, was dat resul taat al van de gezichten van de Twentse spelers af te lezen. „We zijn de hele tijd op de hoogte geweest van de gang van zaken in Rotterdam”, verduidelijkte Twente-trainer Spitz Kohn. De Luxem burger had zich in de dug out door een koerier regelmatig laten informeren over de strijd in de Kuip. De Tukkers wisten dus gedurende de match precies wat er van hen verwacht werd. Tot aan het vierde doelpunt konden ze de Ajacieden bijhouden, maar zelfs die vierde treffer bleek niet voldoende. De Amsterdammers stonden er in het Feyenoord-stadion nog florissanter voor, dus joegen de Twente naren, aangevuurd door de onvermoei bare matchwinner Eddy Achterberg zon der oponthoud door. Sparta: Mom, Jansen, Visser. Balkesteln er: Meutstege; Van Esdonk, Van de Veen en Skipper (Matic): Larsen, Michielsen en Van Staveren. Mulder: „Een clubarts kan je toch nooit af keuren. Misschien handelt hij wel op een seintje van hogerhand. Ik heb de zaak in handen van mijn advo- kaat gelegd. Die heeft een brief naar Ajax geschreven dat ik onmiddellijk moet worden toegelaten want anders komt er een kort geding”. In de affaire Mulder bestaan er een groot aantal vraagtekens. Waarschijnlijk is echter dat Ajax hem voor een enorm bedrag verzekerd heeft. Als de club er in zal slagen om hem af te laten keuren, iets waar Mulder niet aan mee wil werken, dan ontvangt de club een groot bedrag, dat in de honderdduizenden gul dens loopt. Iets wat voor Ajax aantrek kelijker is dan voort te sukkelen met een speler die na zijn komst van Ander- lecht (in 1972) meer geblesseerd is ge weest dan gevoetbald heeft. Welgeteld drie minuten waren er ver streken toen Achterberg voor de eerste maal toesloeg. Bij een poging een Inzet van Bos te keren gleed Van Rijnsoever uit, waardoor de bal onverwacht voor Achterbergs voeten plofte. De Keu aar zelde geen moment: 1-0.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17