Journalist in Spanje veroordeeld wegens Gemaskerde soldaat Golda Meir: lang bij begin Recniten tot beesten’ opgeleid „Ik aarzelde te „belediging van het leger oktoberoorlog” IM! Premier Smith van Rhodesië: In Griekenland Bitse reactie op geruchten over nieuuwe premier VRIJHEID „Overleg nu buiten ANC om” EBONY door nico scheepmaker Ji BINNEN» EN BUITENLAND 19 75 AUGUSTUS 2 7 WOENSDAG N )Ot *up 99 eid ten gen atie aan yoer ;k tmer (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) DM werk (Van onze redacteur in Barcelona Robert Bosschart) BARCELONA De Spaanse minister van voorlichting, Herrera Este ban, vond het gisteren nodig om via het staatspersbureau Cifra opnieuw nadrukkelijk de geruchten te ontkennen dat Franco dit najaar een nieuwe premier zou benoemen en daarop gedeeltelijk de macht uit handen zou geven door de kroning van prins Juan Carlos. Meer nog: de minister voeg de hier in zijn „interview” dat door Cifra verspreid werd bovendien aan toe dat deze geruchtencampagne „onvoldoende respect toont voor de be trokken personen” (d.w.z. de huidige premier Arias Navarro, plus Franco en Juan Carlos zelf). Ten slotte liet hij duidelijk doorschemeren dat de regering strafmaatregelen zou kunnen nemen tegen diegenen ofwel die kranten die nog op het gerucht zouden doorborduren. J -■ PREMIER IAN SMITH Spaanse regering gevoelig voor kritiek en openbare mening zijn i met iwer- :eme- teiten vindt utori- ïhtige e mi- eden- voor- een :zit- ond ijke had zou Vandaag opende de staatstelevisie de belangrijkste nieuwsuitzending met een bijzonder gunstig commentaar uit het buitenland op de anti-terroristenmaatre- gelen van de Spaanse regering. En wiens goedkeuring had de staatstelevisie uitge zócht om mee te lopen geuren? Jazeker: „Chileense regeringskringen” en generaal Pinochet chon- inden men- is de nmer (750 d tij- proe- sr in j de grote het drijf, ■rden Ijoen mua- i de ust - tzet- het zoen )0 in >r- dnd nis- eau van een ment r be- s In- 1 de aan- ver- ukt- Het zal ver- keer ver- tij- ler- wee M. ikte zijn en met van ur- s in liet :ijn ant het de ing wel hot ens den >ot. elt de Am- naar idelij- kelijk rea- oege- ijslui- igstu- iswer- rijgen geen ord- len- vige iade lOOg hui- ya— gen» ;wa- Een commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het feit dat Israel destijds onvoldoen de voorbereid was op de strijd, kwam tot de slotsom dat generaal Elazar persoonlijk daarvoor verantwoorde lijk was, en dat hij daarom moest aftreden. De generaal deed dit. gezocht op beschuldiging van guerrilla- activiteit. Zij kunnen hiervoor in Rhode sië ter dood worden veroordeeld. „Dit was volkomen onaanvaardbaar”, aldus de premier. „Dit zou de toelating op ons grondgebied betekenen van personen die bekend staan als guerrillaleiders en die de verantwoordelijkheid dragen voor de moorden en andere misdaden welke in ons land zijn gepleegd. Deze personen kunnen slechts worden vergeleken met de Baader-Meinhofbeweging (de West- duitse terroristengroep) en de terroristen van de Zwarte September-organisatie”, aldus premier Smith. Hij zei dat de nationalisten de schuld dragen van het mislukken van de onder- handelingen bij de Victoria-waterval en dat hij nu zou trachten de Rhodesische kwestie op te lossen door besprekingen met de raad van stamleiders en verte genwoordigers van andere Afrikaanse organisaties, die te kennen hebben gege ven daaraan te willen medewerken. BARCELONA. De 35-jarige Spaanse journalist Jose Huertas Claveria is gisteren door een krijgs raad in Barcelona tot twee jaar ge vangenis veroordeeld. Huertas Cla- veria was op 22 juli door de mili taire politie gearresteerd en sinds dien niet meer vrijgelaten. Dit ver oorzaakte overigens de eerste tot nu toe enige krantenstaking onder Franco’s regime doordat praktisch alle Barcelonese journalisten deel namen aan een ééndaagse protest staking. SALISBURY (Reuter, UPI) De besprekingen tussen de Rhodesi sche regering en de zwarte Afri kaanse nationalisten hebben niet tot overeenstemming geleid. Pre mier Ian Smith, die dit gister avond in het parlement in Salis bury verklaarde, zei dat zijn rege ring nu verder zal gaan met haar plannen akkoorden tot stand te brengen met de stamhoofden en zwarte leiders buiten de Afrikaan se nationale raad (ANC) om. „De Afrikaanse Nationale Raad maakt bekend dat premier Ian Smith heeft besloten de constitutionele conferentie, waar het land zo verlangend naar uit ziet, te doen mislukken. Na een dag van redelijke compromissen van de kant van de ANC torpedeerde Smith elke poging van onze kant die zou hebben geleid tot Dat wil echter bepaald niet zeggen dat Franco nu bereid zou zijn om zich terug te trekken, of om premier Arias Navar ro nu al af te zetten. De Rhodesische Afrikaanse nationalis ten hebben gisteren op hun beurt pre mier Smith de schuld gegeven van het mislukken van de besprekingen. Bis schep Abel Moezorewa, de leider van de ANC, uitte deze beschuldiging in een verklaring tegenover journalisten nadat duidelijk was geworden dat het overleg op niets was uitgelopen. De ANC streeft naar een zwart meerderheidsbestuur in het momenteel door een blanke minder heid geregeerde Rhodesië. Dat Fraga Iribarne een goede kans maakt om in de aanloopperiode van het koningschap van Juan Carlos eerste mi nister te worden, is een publiek geheim. Eind verleden week had de minister, na afloop van de kabinetsvergadering, de golf van geruchten (die zelfs door som mige buitenlandse persbureaus overge nomen waren) duidelijk tegengesproken. Op zondag kwam echter een provinciale krant in Majorca opnieuw op het onder werp terug. In een voorpaginabericht werd gesteld dat Franco dit najaar een hooggeplaatste militair tot premier zou benoemen, die de troonbestijging van Juan Carlos zou regelen en vervolgens zijn post afstaan aan een „bekende cen trumrechtse politicus”. naam van de luitenant-gene- raal David Elazar, te zuiveren, merkt mevrouw Meir op, dat hij die vrijdag vier divisies had willen mobiliseren, maar dat de minister van defensie Mosje Dajan zich daartegen had ver zet. Tenslotte was besloten twee divi sies op te roepen. Elazar had voorts machtiging gevraagd om zaterdag te gen de middag een luchtactie te on dernemen, twee uur voordat Egypte en Syrië in actie kwamen. Premier Meir en Dajan hadden hiertegen hun veto uitgebracht, omdat zij vreesden dat Israel dan als agressor zou wor den gebrandmerkt. Voor Spaanse waarnemers was een half woord voldoende: hier werd duide lijk gewezen op Franco’s persoonlijke vriend, admiraal Pedro Nieto Antunez (die hem tijdens zijn huidige vakantie in Noordwest-Spanje meermalen begeleid- In haar boek „My Life” dat maan dag is verschenen, brengt zij hulde aan de Amerikaanse oud-president Richard Nixon. Volgens haar was hij persoonlijk verantwoordelijk voor de luchtbrug die Israel tijdens die oorlog gered heeft, en heeft hij alle beloften gehouden die aan Israel waren ge daan. Mevrouw Meir schrijft dat zij op vrijdag 5 oktober 1973 haar aarzelin gen had moeten overwinnen en een mobilisatie-order vaardigen. Dan voorkomen dat de Israëlische linies de volgende dag bij de verrassings aanval van Egypte en Syrië onder de voet werden gelopen. thans duidelijk dat Smith niet serieus was toen hij zei met de ANC te willen praten. Alles wat hij wilde was de buitenwereld te misleiden en te doen denken dat hij werkelijk via onderhan- delingen tot een regeling wilde komen, terwijl hij in feite niets anders wil dan de huidige situatie handhaven en het land ruïneren”, aldus de ANC. Kennelijk om de toenmalige stafchef, moeten uit- wellicht zijn ATHENE (DPA). In het proces te gen 32 voormalige leden van de Griekse militaire politie, die wegens het folteren van politieke tegenstanders ten tijde van de dictatuur terechtstaan, hebben recru- ten van deze elitegarde gisteren ver klaard tijdens hun opleiding tot beest te zijn „geschoold”. Volgens een getuige voor de krijgsraad van Athene bestond de opleiding uit „slaag ’s morgens, ’s middags en ’s avonds”. De recruten moesten knielend voor het embleem van 21 april 1967 (de dag van de staatsgreep) de eed van trouw afleggen. Zij werden aan bomen gehangen en gedwongen gras te eten en vloeren schoon te likken. Men probeerde „het dier in ons wakker te maken”. Twee getuigen vertelden hoe recruten in de zomer in winteruniformen in klei ne ruimten opgesloten werden. Uit ande re verklaringen kwam aan de dag dat jonge agenten van de militaire politie voor een krijgsraad gedaagd werden wanneer zij weigerden deel te nemen aan de folteringen. Met de ondervraging van de ex-poli- tiebeambten kwam het proces in een nieuwe fase. Totnogtoe hadden de slacht offers van de militaire politie hun ge tuigenissen afgelegd. Onder applaus van de parlementariërs verklaarde de premier dat de ANC-dele- gatie gisterochtend vroeg liet weten dat zij het akkoord van Pretoria opge steld door Smith, president Kaoenda van Zambia en premier Vorster van Zuid- Afrika accepteerde op voorwaarde dat alle nationalistische leiders de in dat akkoord geregelde verdere onderhande- lingen over de constitutionele toekomst van Rhodesië, die op Rhodesisch grond gebied moeten plaatsvinden, konden bij wonen. Verscheidene leden van de ANC wor den door de Rhodesische autoriteiten groep centrum-rechtse politici deze zo mer een „naamloze vennootschap voor politieke studies” oprichtten om actief te kunnen zijn in de binnenlandse politiek zonder zich te onderwerpen aan het nauwe corset van de „politieke associa ties” dat de regering voorschrijft, viel de minister van de staatspartij daar scherp tegen uit. En om de kroon op zijn argumenten te zetten riep hij uit: „Ik ben er zeker van dat men in het buiten land zou schaterlachen om zo’n naamlo ze vennootschap”. Dat de buitenlandse hilariteit eerder veroorzaakt zou kunnen worden door zijn gezichtspunten over democratie en politieke associaties, kwam klaarblijkelijk niet in hem op. De wens is de vade- van de gedachte die al sinds maanden in de vorm van geruchten uitgesproken wordt: de uiter ste rechtervleugel van het regime wil van de huidige premier af. Aan de andere kant zouden politici die denken dat zij invloed kunnen uitoefenen op prins Juan Carlos om zo van achter zijn troon aan de touwtjes te trekken, graag zien dat Franco hem tot koning zou uitroepen. Kortom, het gaat hier niet om verwachtingen die op waarachtige in lichtingen berusten (want alleen Franco zelf kan beslissen of hij de macht uit handen geeft, en hij is er de man niet naar om zo’n besluit aan anderen toe te vertrouwen), maar om vrome en minder vrome wensen. Geen wonder dat minis ter Herrera Esteban zich afvroeg „wat voor politieke manoeuvres er achter de ze geruchten steken”. In een verklaring van de woedende ANC-delegatie werd gezegd: „Het is Huertas Claveria werd beschuldigd van „belediging van het Spaanse leger”. In een reportage over de „erotische ge schiedenis van Barcelona” had hij ter loops geschreven dat kort na de burger oorlog, toen bordelen nog niet verboden waren maar toestemming niet gemakke lijk verkregen werd, soms weduwen van militairen plezierhuizen dreven. Toen het georganiseerde protest van de Barcelonese journalisten wegens de onredelijke maatregelen tegen Huertas Claveria omvangrijk dreigde te worden, bracht de politieke politie een nieuw element in de zaak. De journalist werd ervan beschuldigd hulp te hebben ver leend aan een van de meest gezochte terroristen van de Baskische ETA, die o.a. medeschuldig zou zijn aan de moord op admiraal Carrero Blanco in december 1973. (Achteraf bleek dat deze ETA- leider door een gemeenschappelijke ken nis naar de journalist was doorgestuurd zonder dat deze wist met wie hij te maken had toen hij onderdak zocht in Barcelona. Huertas Claveria kon hem ook niet helpen en verwees hem naar de wijkpastorie). Door Huertas Claveria te doodverven als handlanger van terroris ten werd het protest tegen zijn aanhou ding inderdaad moeilijker gemaakt. In de zitting van de krijgsraad giste ren, die ruim twee uur duurde, werd de juistheid van de bewering van Huertas Claveria in zijn „erotische” reportage niet eens ter sprake gebracht, maar wel daarentegen de poli'tiebeschuldiging dat hij contact had gehad met de ETA- leider. De militaire aanklager beperkte zich ertoe te verzekeren dat de ge wraakte regel in de reportage inderdaad een zeer ernstige belediging tegen het leger inhield en overeenkomstig gestraft moest worden, (hij eiste drie jaar gevan-" genis). Het vonnis van twee jaar bete kent dat de journalist tenminste een half jaar in de gevangenis zal doorbren gen voordat hij in voorlopige vrijheid kan komen. De straf staat in geen enkele verhou ding tot de feiten en men ziet dan ook vooral een politiemanoeuvre in dit pro ces. Evenals het regime de laatste tijd de nadruk heeft gelegd op de eenheid tussen het leger en de politie in haar taak om de oppositie te bestrijden, stelt men in dit geval het leger tegenover de pers, die het aandurft oude taboes aan te vallen. Het leger, in de vorm van zijn militaire rechters, wordt steeds meer voor het politieke karretje van het re gime gespannen. De Britse vereniging van journalisten heeft gisteren een protest ingediend bij de Spaanse regering tegen de berechting van de Spaanse journalist. Wederzijdse verwijten na falen „vredestrein-conferentie” De bitse reactie van de minister van voorlichting bewijst eens te meer hoe gevoelig de Spaanse machthebbers zijn voor de openbare mening (vooral wan neer geruchten of kritiek tot over de grenzen klinken), ook al denken zij. er niet aan om zich naar die openbare me ning ofwel andermans overtuigingen te richten. Die gevoeligheid leidt soms zelfs tot tragikomische uitspraken. Toen Fraga Iribarne en een andere de Verenigde Staten aan hun eigen onafhankelijke geschiedenis begonnen. De vraag die Ebony stelt is, of ook de Amerikaanse negers dit feest dienen mee te vieren. Zij arriveerden overi gens al ver voor de Onafhankelijk heidsdag in Amerika, en wij Nederlan ders hadden daar de hand in. In au gustus 1619, één jaar voordat de May flower de Pilgrimfathers naar Amprika bracht, werden er al 20 negers van een Nederlands oorlogsschip dat in de ha ven van Jamestown lag, naar de wal geroeid om verkocht te worden. Geen reden dus tot verheugenis en ook de daarop volgende 356 jaar hebben de Amerikaanse negers niet in een feest stemming gebracht. Drie vooraanstaan de Amerikaanse negers geven in Ebony antwoord op de vraag of ook zij vol gend jaar iets te vieren hebben. Eentje zegt „yes”, de tweede zegt „maybe” en de derde zegt „no”. Die derde is Lerone Bennett jr., historicus en redacteur van Ebony. Ik citeer hieronder het begin van zijn artikel, niet alleen om Wat erin staat, maar vooral om Hoe het erin staat: „De vrijheid kwam eraan en wij waren nieuwsgierig, om het zachtjes uit te drukken, want wij kwamen uit Amerika en hadden haar gezicht nooit gezien. Wij mijn vrouw en ik en enkele Afrikaans-Amerikaanse vrien den zaten op de avond dat Kenia onafhankelijk zou worden in heit reus achtige openluchtstadion. Wij zaten daar al urenlang, hadden naar speeches geluisterd en de spanning zien groeien en nu was het één minuut voor mid dernacht en viel er plotseling een stilte toen de 80 schijnwerpers gedoofd wer den, waardoor het stadion in diepe duisternis werd gedompeld en alle aan dacht gericht werd op twee vlagge- masten, die door spotlights uit de duis ternis werd engetild. De ene vlagge- mast was leeg, de andere had de Britse vlag in top. De Britse vlag trilde een ogenblik in de decemberlucht. Toen sneed iemand bij de eerste slag van 12 uur het touw van zijn bestaan door. Terwijl hij omlaag fladderde, ging de rood-groen-zwarte vlag van Kenia aan de andere mast omhoog. Een seconde lang konden we hem niet zien, toen pikte het spotlight hem op en steeg er een gebulder op als van een machtige branding, toen een kwart miljoen men sen opstonden en begonnen te schreeu wen, te huilen en elkaar stompen uit te delen. Terwijl dit allemaal gebeurde, begon een blanke man ik kwam er later achter dat hij uit Long Beach in Californië kwam het gangpad af te dalen, links en rechts Kenianen omhel zend en hen feliciterend met hun vrij heid. Ik zag hem aankomen en ik wist wat er ging gebeuren nog voor het gebeurde. Voordat ik de kans had opzij te stappen, pakte hij mijn hand en zei, terwijl de tranen hem over het gezicht stroomden: „Gefeliciteerd met jullie vrijheid!” Ik hield op met huilen, keek hem aan en zei: „Wij komen uit Ame rika. Wij zijn nog niet vrij”. De blanke keek me aan en ik keek hem aan, we knikten allebei met de langzame hoofdknik van Herkenning en Waarheid. Eén moment, één kort moment, waren we één. Een moment zo lang als het kost om een foto te maken waren we verenigd in onze apartheid. Toen was dat moment weer voorbij, de blanke liep verder het gangpad af en vervolgde het spel van de vrijheid, dat de Amerikanen nu al bijna 200 jaar hebben gespeeld. Ik keek hem na en ik verbaasde me niet voor de eerste keer over de funda mentele schizofrenie van het Ameri kaanse leven. Waarom, vroeg ik mij af, praktizeren de Amerikanen de onvrij heid, maar belijden zij de vrijheid. Waarom vestigen zij altijd de aandacht op zichzelf door publiekelijk datgene te prediken wat zij niet doen, nooit heb ben gedaan en ook niet van plan zijn te doen? Er moet iets in de Ameri kaanse lucht of de Amerikaanse aarde zitten, dat de gemiddelde Amerikaan met die diepe karakterfout opscheept waardoor hij niet in staat is enig verband te leggen tussen wat hij doet en wat hij zegt. Iets dat hem tot een eeuwigdurende puber maakt, die eeu wigdurend het spel van de vrijheid speelt”. Een Portugese soldaat draagt een masker tijdens een betoging in Oporto. Hij wilde zijn gezicht niet aan persfotografen tonen gedurende de demonstratie waaraan hij actief deelnam, en die georganiseerd was door communisten die de onlangs uit zijn functie ontheven commandant van de strijdkrachten in het noorden, generaal Carvacho, weer willen zien terugkeren op zijn post. een volledige conferentie”, aldus Moezo rewa. Zijn verklaring was geheel in tegen spraak met een eerdere mededeling van de bisschop, die na een gesprek met president Kenneth Kaoenda van Zambia had gezegd dat het overleg niet was mislukt. Kaoenda zelf, die met de Zuidafri- kaanse premier John Vorster een ge deelte van het overleg in de „vredestrein” op de brug boven de Victoria-waterval had bij gewoond, liet zich gisteren ook nog gematigd optimistisch uit voordat hij naar Loesaka terugkeerde. Kaoenda zei toen: „Ik geloof dat er vorderingen zijn gemaakt en ik geloof dat er een reeële kans is dat er een vreedzame oplossing wordt gevonden voor de pro blemen van zuidelijk Afrika”. In de loop van de ochtend bleek echter duidelijk dat de besprekingen ernstig iu moeilijk heden waren. Kaoenda verklaarde later op een pers conferentie in Loesaka dat de ongehin derde toegang van enkele verbannen Af rikaanse nationalistische leiders tot Rho desië het voornaamste obstakel bij het overleg in de „vredestrein” is gebleken. „Naar mijn mening had de ANC vol komen gelijk door te eisen dat premier Smith toestaat dat alle ANC-afgevaardig- den naar Rhodesië kunnen gaan om de besprekingen in Salisbury bij te wonen”, zo verklaarde de Zambiaanse president. De Zuidafrikaanse premier Vorster zei bij terugkeer in Pretoria dat het niet juist zou zijn te zeggen dat de Rhodesi sche constitutionele besprekingen zijn mislukt. „Er hebben zich bepaalde belet selen voorgedaan en er zijn nog bepaal de problemen die uit de weg geruimd moeten worden”, aldus Vorster. de) en op de centrum-rechtse politicus Manuel Fraga Iribarne, die binnenkort zijn ambassadeurschap in Londen zal neerleggen om naar de Spaanse politiek terug te keren. Ook Fraga Iribarne werd enkele dagen geleden voor een lang gesprek door Franco ontvangen. Nieto Antunez en Fraga Iribarne waren in de jaren zestig gelijktijdig minister in het toenmalige kabinet, en onderhouden uit stekende persoonlijke betrekkingen. Men verzekert dat de oude admiraal al eens een aanbod om eerste minister te wor den afwees maar daarentegen vriend Fraga Iribarne voorstelde. Een tweede voorbeeld is de psycholo gische voorbereiding op het zojuist van kracht geworden regeringsdecreet tegen het politieke terrorisme. Via de staats televisie en de regeringsgetrouwe pers wordt d Spanjaarden als dagenlang voor gehouden hoe gevaarlijk dat terrorisme en hoe nuttig en wettig het decreet is (dat bepaalde burgerrechten opschort). TEL AVIV. (UPI) De Israëlische oud-premier Golda Meir heeft in haar autobiografie verklaard dat zij er altijd spijt van zal hebben, dat zij één dag voor het uitbreken van de oktoberoorlog in 1973 geen gehoor heeft gegeven aan „de waarschuwin gen van haar hart” en opdracht heeft gegeven tot een mobilisatie. i.DrCi -t Het Amerikaanse maandblad Ebony, dat voor de volle 100 percent op de negers in Amerika is gericht, heeft een speciaal augustusnummer uitgegeven dat geheel gewijd is aan de zogeheten „Bicentennial”, die volgend jaar in Amerika zal worden gevierd. Het hele jaar 1976 is tot feestjaar uitgeroepen om te herdenken dat 200 jaar geleden, met het ondertekenen van de Onaf- - ■FJ

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3