Valerie Perrine als de strippende vrouw van Lenny Bruce Als ik acteer, denk ik niet geschillen Omvangrijke diefstal van films in Rome voor Nederlandse speelfilms Opera-concours Amsterdam trekt 40 deelnemers Wereldorgel aan Zeeuwse kust Steeds groeiende belangstelling commissie onderzoekt FLEVOHOFtel. (03211)151*. rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer FLEVOHOF tel. (03211) 1514 rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer 99 99 li I If 5'F BIJ DE VARA CINEASTEN ZWAAR GEDUPEERD Theater-expositie in Toneelmuseum Ook in buitenland en op festivals „Omroep moet minder plaatjes draaien” 13 DONDERDAG 2 8 KUNST AUGUSTUS 197 5 At ir BB» Door P. van Lierop Heeft u zelf ooit drugs gebruikt? humor van de van u dansscènes u Wat na W. C. Fields? de voor (ADVERTENTIE) t- Velsen-Z. Huize Beeckestijn (Van onze correspondent) 'HM Welke acteurs zou je graag eens als tegenspeler hebben? „Jack Nicholson, James Caan, Robert Redford, Paul Newman." FEDERICO FELLINI krankzinnige toestand Heeft u ooit Lenny Bruce zelf op zien treden? Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem-Centrum Floresstraat 1 - Haarlem-Nrd. Calif omiëplein 17 - Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk „Ik heb bepaalde middelen geprobeerd. Ik heb een tijd lang marihuana gerookt. Nu niet meer, ik werd er te slaperig van. Bij gelegenheden, zoals deze, drink ik nogal eens.” ROME (AP, Reuter). Uit de film- kluizen van een filmlaboratorium in Ro me zijn de moedernegatieven gestolen van drie films die nog in produktie zijn. Het betreft de opnamen van de eerste drie draaiwerken van Federico Fellini’s „Casanova”, ruim 1200 meter van Pasoli ni’s „Bonder en twintig dagen Sodom” en „Genius” van Damiano Damiani. De spoelen moeten in het lange weekeinde van 14-18 augustus toen het bedrijf met vakantie was zijn verdwenen, maar de vermissing werd pas dinsdag ontdekt toen de bewuste trommels leeg bleken te zijn. grappen hebben een hoop „takes” ver pest. Dustin gedroeg zich ook buiten de opnamen geweldig collegiaal. Hij regelde het zo, dat hij zich altijd kon amuseren, maar verzuimde nooit mij erbij te be trekken als ik op m’n eentje in het hotel zat. Al was het maar voor een scrabble- competitie. Ik hield van hem als van een grote broer.” tiefonds nog beslissingen moet nemen. Het hangt van de beschikbare middelen af of en in hoeverre zij door het fonds gefinancierd kunnen worden. Het fonds hoopt ook dan weer, kansen te scheppen voor enige jonge filmers. Sedert de oprichting in 1956 werden 105 films door het fonds gefinancierd, waaronder 29 jeugdfilms. Het Produktie- fonds werkt met subsidies van het mi nisterie van CRM, de Nederlandse Bio scoopbond en bijdragen uit met succes volle films verkregen licenties. De over heidsbijdrage maakte in de afgelopen periode 30 pet uit van het totaal aan produktiekosten. De Bioscoopbond stelt, behalve de subsidie aan het fonds, jaar lijks een half miljoen renteloos beschik baar ter financiering van uit het bio scoopbedrijf verkregen garanties. (ADVERTENTIE) 40 ha park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp. met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin (ADVERTENTIE) AMSTERDAM. Dertien zangeressen en 27 zangers hebben zich aangemeld voor het amateur-operaconcours „Am sterdam Operastad”, waarvan de finale op 28 september a.s. in de Stadsschouw burg in Amsterdam zal plaatsvinden. Tijdens de voorronden, op 3, 4 en 5 september, zullen de deelnemers elk twee aria’s ten gehore brengen. Zes ge selecteerde finalisten strijden op 28 sep tember om de eerste, tweede en derde prijs, en zullen in oktober door de KRO worden uitgenodigd voor een radio-op- treden in het programma „Zin in mu ziek”. kinder- en Indianendorp^entoon- stellingen, 40 ha. park, agrarische bedrijven zoals champion- kwekerij. akkerbouw en veeteelt, groente- en plantenkassen, veiling. „MONUMENTTAAL NOORD-HOLLAND” is verkrijgoaar- voor de gereduceerde prijs van t 7,— - bij de onderstaande kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant: „Fosse heeft meer gevoel voor het regisseren van vrouwen. Hij krijgt hun emoties beter los. Kijk eens wat hij bereikt heeft met Liza Minelli in Caba ret, en wat hij nu uit mij heeft losge kregen. Het meest afschuwelijke uit de film was voor mij de scène waarin ik in een cel opgesloten zit en door tralies met Dustin moet praten. Ik heb name lijk last van claustrofobie. De manier waarop Bob Fosse me daar doorheen heeft kunnen praten, toont aan wat voor mens hij is. Hij beschikt over het ver mogen je emoties volmaakt onder con trole te doen krijgen. Ik vind George ook een uitstekend regisseur, maar Bob bereikt een grotere diepte, dacht ik.” Hoe is het met Dustin Hoffman te spelen? weeshuizen, overheidsgebouwen, handel, nijverheid en verkeer, stads- en dorpsgezichten, restau ratie. Noord-Holland kent veruit de meeste monumenten in ons land, ruim 11.000. Van velerlei soorten: Amsterdam is wereldvermaard: Haarlem, Naarden, Alkmaar en de stadjes langs het IJsselmeer niet minder. Daarnaast: stolpboerde rijen, molens, de Zaanse hout bouw, de goed bewaarde dorpen en zeldzame stadsplekj-'s. Fotograaf Wijdel Jongens maak te er unieke opnamen van. Elk onderwerp is voorzien van een korte tekst; Ben Kroon schreef een algemene inleiding. Achtenveertig pagina’s met ruim honderd foto’s over monumenten in Noord- Holland. Een „platenboek” dat el ke Noord-Hollander steeds weer met genoegen zal bekijken! te zitten, maar in plaats van water had ik er echt gin in gedaan. Woedend was hij. Maar die opname hebben ze ge bruikt.” „Op een andere manier dan je mis schien zou denken. Ik was namelijk vroeger danseres in Vegas. Op dansge- bied gold Fosse al jaren als een specia list, en toen kreeg ik in één keer zo maar de kans bij hem een dansscène te doen. Bij de opnamen bleef hij maar roepen: Valerie, zo kun je niet schoppen. Honey Bruce kón niet dansen. Ik zei tegen hem: Bob, ik sta onder regie van de beste choreograaf van de wereld. Als dat de meisjes uit Vegas konden zien. En jij wilt mij een slecht figuur laten slaan. Dus ik bleef mijn best doen. Toen heeft hij het er via de camera-instellin- gen toch nog beroerd uit laten zien.” „Fantastisch. Hij is knetter, hij is geweldig. We hebben bij voortduring lol getrapt met elkaar. Je hebt geen idee wat er de hand was als er close-ups werden gemaakt. Hij probeerde me dan continu aan het lachen te krijgen; stond een keer in mijn borsten te grijpen. Die „Weinig. Hij is nog niet af. Ik heb hem dus nog niet gezien, en als je aan filmopnamen meewerkt, heb je nog geen idee hoe het resultaat er uit komt te zien. Ik weet alleen dat ik het werken met Rod Steiger op geen stukken na zo aardig vond als de samenwerking met Dustin Hoffman. Een erg serieuze man: geen grappen op de set! Ik denk dat ik drie woorden met hem gewisseld heb. Een keer moest ik hem een glas over handigen, waarin verondersteld werd gin Kunt u iets zeggen over de W. C. Fields-film? Casanova, Fellini’s biografie van deze 18e eeuwse rokkenjager uit Venetië, zou de eerste film worden na Amarcord, waarmee Fellini een Oscar verwierf. „Mijn favoriete scène is de tele- foonscène. De interviews, het vertellen was niet afwijkend van wat ik nog meer te doen heb gekregen. Het kan zijn dat de interviewers anders werken. Ik weet het niet. Als ik acteer, denk ik niet. Ik analyseer niet. De interviews zijn nader hand bijgemaakt. Heb ik een huilscène, of een lachscène; het maakt me niets uit. Maar de reden waarom ik die tele- foonscène beschouw als mijn beste scène in de film, was omdat ik zoiets nog nooit gedaan had. Die geestesgesteldheid van hysterie en wanhoop ken ik ook niet. Het was echt acteren. Alsof je voor de eerste keer koekjes gebakken hebt, en ze komen goed uit de oven. Toen ik de scène terugzag, gaf me dat een zeer bevredigend gevoel. Het is me gelukt, dacht ik. ik kan het.” wMB» Wat vindt Lenny Bruce? (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Er is een toenemende belangstelling in het buitenland en ook op filmfestivals voor de Nederlandse film. Duitsland en België zijn de voor naamste afnemers, maar ook in de VS, Engeland, Frankrijk, Italië, de Balkan- landen en het Verre Oosten zijn onze •films in roulatie gebracht. Laatstelijk heeft ook Rusland belangstelling ge toond voor de Nederlandse speelfilm. Vooral de laatste anderhalf jaar is de produktie van nationale films met steun van het Productiefonds voor Nederland se Speelfilms opmerkelijk: er kwamen 22 avondvullende films tot stand met een totaal van circa 20 miljoen aan produktiekosten. Aldus een persbericht van dit fonds. In de eerste helft van dit jaar ging bijna 20 percent van het totale bio scoopbezoek naar een Nederlandse speel film. De 13 films met steun van het Produktiefonds die dit jaar hebben ge draaid of nog in roulatie komen, zijn „Kind van de zon” van René van Nie, „Keetje Tippel” van Paul Verhoeven, Hebben de strip- en problemen opgeleverd? Dit is een van de ruim honderd foto’s over monumenten in de pro vincie Noord-Holland, die zijn op genomen in de onlangs verschenen platen-pocket (20 x 15 cm.) „Monu menttaal Noord-Holland”. Een unieke uitgave, geheel pas send in het kader van het Monu- mentenjaar M’75. Er is op dit ge bied nog geen enkel samenvattend boek. De foto’s zijn geselecteerd uit de talrijke identieke foto-exposities die gedurende de zomermaanden onder het thema „Monumenttaal Noord-Holland” door de Culturele Raad Noord-Holland in het jaar lijks terugkerende evenement „Toer-in” in tal van plaatsen in Noord-Holland worden georgani seerd. Het betreft hier onderwer pen als ondermeer: kastelen, ker ken, molens, boerderijen, woon huizen, buitenplaatsen, hofjes en „Ik ben er gek op. Het heeft een hoop hypocrisie in Amerika helpen opruimen. Dat ligt me. Een interviewer heeft me eens gevraagd wat ik het meest waar deerde in een man. Ik zei: „tien inches” (30 cm). Het ontschoot me zo. De volgende dag stond er een artikel met de schan- daalkop Valerie Perrine: sexmaniak”. Ik houd wel van die grappen. Lenny Bruce heeft taboes helpen opruimen voor film, theater, radio en televisie. Het schandaal dat hij 20 jaar geleden ver wekt heeft, zou nu ondenkbaar zijn.” Uw rol in „Lenny” valt in twee gedeelten uiteen. Een gespeeld gedeelte in flash-backs en een vertellend deel- Wat beviel u het meest? HILVERSUM (ANP). Het personeel en het dageïijks bestuur van de VARA hebben gister en in een plenaire vergade ring unanieme besloten een commissie van goede diensten in te stellen, die de geschillen tussen ondernemingsraad en leiding moet on derzoeken, die verleden week leidden tet het aftreden van de ondernemingsraad. Hoe onderscheiden zich voor u regie van George Roy Hill en die van Bob Fosse, de maker van Lenny? AMSTERDAM (ANP). Vanaf 19 September wordt in het Toneelmuseum aan de Herengracht in Amsterdam een tentoonstelling gehouden onder de titel „Amsterdams gespeeld plezier-theaters en lokalen vroeger en nu”. Dustin Hoffman en Valerie Perrine als Lenny en Honey Bruce in de film „Lenny”. „Nee. Ik heb alleen films over hem gezien, en Lenny’s vrouw ken ik voorna melijk door wat ik over haar gelezen heb, en van de tapes die ze gemaakt heeft om ons voor de film de nodige informatie te verschaffen. Het waren vrij scandaleuze opnamen. Honey was een drug addict toen ze die tapes maak te. Ze heeft ze ook voor een habbekrats verkocht, hoewel ze er een fortuin mee had kunnen vergaren. Ik heb haar eens oppervlakkig ontmoet. Ik kon geen hoogte van haar krijgen. Ik geloof dat haar geest te zeer was aangetast door de drugs. Terwijl Lenny af en toe voor de kick drugs nam, was Honey echt ver slaafd. Soms leek ze normaal, dan was ze weer volmaakt afwezig. We hebben haar een beetje kunnen opkikkeren. Mijn rol is overigens geen poging ge weest haar persoonlijkheid te kopiëren. Lenny’s dochter Kitty ken ik wel goed. Ze is mijn vriendin geworden; ze komt bij mij zwemmen. Ik voel me als haar grote zus; ze noemt mij haar „film- mama”; een lief en naïef kind.” VLISSINGEN (ANP). De komende week wordt in Zeeland begonnen met de bouw van een wereldorgel aan de kust van Vlissingen. Het zijn 50 bamboepij- pen met inkepingen die door de wind tot leven moeten worden gebracht. Zo vormt het een schakel in de keten van or gels langs de kust vanaf de evenaar via Noord-Afrika, Frankrijk, België Neder land, Duitsland, Noorwegen en Mexico. Het idee is afkomstig van het belgi- sche Mass Moving, een groep ingenieurs, architecten en kunstenaars die zelf ook voor de uitvoering van het project zor gen. Zo hebben zij eigenhandig de bamboe stokken uit de binnenlanden van Afrika gehaald. Er zijn al drie orgels gebouwd, namelijk in Afrika, Frankrijk en in België. In Vlissingen komt het enige strandorgel voor Nederland te staan, omdat de ligging van het strand daar zodanig is dat de wind permanent door de pijpen kan spelen en zo voor een dagelijks concert kan zorgen. Jeugd en Muziek Zeeland heeft het project met open armen binnengehaald. De directeur van de stichting Ad van 't Veer vertelde dat het project financieel gesteund wordt door de provincie Zee land en het Belgisch-Nederlands cultu reel akkoord die samen 8000 hebben neergeteld voor het kunstwerk. Voorts werd beuloten zo spoedig mo gelijk een nieuwe\ ondernemingsraad te kiezen. De commissie van goede diensten wordt gevormd door een nog aan te wijzen lid van het bestuur van de VA RA, een lid van hen personeel en een door beide partijen tesamen gekozen derde. De commissie moet op korte ter mijn rapport uitbrengen aan de VAHA- medewerkers en aan het verenigingsor- gaan over de onderhavige problemen. Ter vergadering voerde de afgetreden ondernemingsraad aan, dat in het huidi ge klimaat van de VARA geen vrucht baar georganiseerd overleg mogelijk is. De raad erkent de beperkingen welke de wet de ondernemingsraad opilegt alsmede het feit dat de verenigingsraad het hoog ste college bij de VARA is, maar meent niettemin dat er meer ruimte \moet zijn voor personeelsopvattingen over het rei len en zeilen in het bedrijf. Als voorbeelden van onvoldoende kan sen op overleg werden genoemd tie her structurering bij de televisiedieiist, de Vogelvrij dag-affaire, de instelling van het hoofdredacteurlijk college en’ de Portugal-kwestie bij de info-groep. Ook zei de adgetreden raad, dat het persdon zei de afgetreden raad, dat het persoon- voorzitter van de VARA en van de ondernemingsraad vaak bijgedragen heeft aan gevoelens van slechte oven- legsfeer. Uit de discussie die op deze verklaring van de afgetreden ondernemingsraad volgde, kwam onder meer naar voren dat de actuele vertrouwenscrisis mede zou kunnen worden verklaard uit de omstandigheid dat het VARA-hoofdbe- stuur en de verenigingsraad geen be hoorlijke afspiegeling zouden geven van wat in links Nederland leeft aan politie ke opvattingen. Na de vergadering gaven VARA-me- dewerkers als commentaar, dat de heer Kloos te formalistisch vasthoudt aan de statuten van de VARA en te snel debat teert om goed te kunnen luisteren. De heer Kloos van zijn kant zei, dat het primaat van de vereniging niet altijd voldoende wordt erkend door sommige medewerkers. Men weet wat de statuten van de vereniging bepalen en daarop is men aangenomen bij de VARA. De eis mag dus worden gesteld dat men zich daaraan houdt, aldus het commentaar van de VARA-voorzitter. „Ik zou iets in Europa willen doen voor de afwisseling. Een Italiaanse of Franse film misschien. Ik heb ook een aanbod liggen uit Zweden. Vandaag kreeg ik een aanbod van een Nederlan der. Ik geef mijn medewerking echter uitsluitend op scriptbasis, en noem dus liever geen namen, voor het geval ik het moet afwijzen.” De politie houdt er rekening mee dat de dieven een losgeld willen vragen voor teruggave. Fellini noemde het „een krankzinnige toestand. Als ze een losgeld vragen, welke garantie kunnen de die ven me dan geven dat de negatieven niet belicht zijn of op een andere ma nier beschadigd?” Fellini noemde de schade niet te be cijferen. „We hebben niet alleen drie weken voor niets gewerkt, maar de hele planning van de film loopt in het hon derd.” Een deel van de sets is al afge broken, sommige acteurs die in het stuk verder niet voorkomen zijn inmiddels uit Rome vertrokken. Hoewel de waarde van de gestolen films niet exact kan worden bepaald leert een blik op het produktiebudget van Casanova in to taal meer dan 25 miljoen gulden dat die zeker in de miljoenen loopt. een eerste film waarin ze Slaughterhouse Five van George Roy Hill. Kortgeleden werden de opnamen voltooid voor een film over het leven van de Amerikaanse komiek W. C. Fields. Waarin ze dus opnieuw de echt- genote van een in zijn tijd controversië le komiek zal spelen. Rod Steiger is W. C. Fields. Valerie Perrine op het balkon van haar Amsterdamse hotelkamer. „Rooie Sien” van Frans Weisz, „Rufus” van Samuel Meyering, „Flanagan” van Adriaan Ditvoorst, „Blokpost” van Eric van Zuylen, „Het jaar van de kreeft” van Herbet Curiël, „Dokter Pulder zaait papavers” van Bert Haanstra, „Heb me delij Jet” van Frans Weisz, „Elkerlyc” van Jos Stelling, „Sherlock Jones” van Nicolai van der Heyde, „Dood van een non” van Paul Collet en „Pallieter” van R. Verhavert. Begin volgend jaar kun nen de eerste vertoningen worden ver wacht van de in co-produktie met Indo nesië vervaardigde „Max Havelaar” van Fons Rademakers en „Wan Pipel” van Pirn de la Parra. Er staan bovendien enige nieuwe Ne derlandse jeugdfilms op het programma. Voor 1976 is thans een tiental produkties in voorbereiding waarover het Produk- (Van onze rtv-tedactie) HILVERSUM. Volgende maand zullen er tussen, de programmaraden ra dio en tv van de NOS en de Algemene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK) besprekingen worden gevoerd over de voorstellen van de ANOUK om het gebruik van mecha nische muziek in te perken. De ANOUK wil in samenwerking met de vakgroepen NOS- en studio-musici de werkgelegen heid bij de omroep veiligstellen en het bovenmatig gebruik van grammofoon platen terugdringen ten gunste van de levende muziek. Bovendien wil zij met deze voorstellen het publiek voorzien van een artistiek en kwalitatief goed muziekaanbod. Als de omroepen meegaan met de voorstellen van de ANOUK, zal dit tot gevolg hebben dat er méér verschillende musici en artiesten voor de buis en op de radio zullen komen. Musici dreigen een belangrijk werkterrein te verliezen door het gebruik van grammofoonplaten, waaraan zij vaak zelf hebben meege werkt. Het gebruik van platen voor radio en televisie noemt de ANOUK een uitwas, die inmiddels commercieel voor de grammofoonplatenindustrie onont beerlijk is geworden. Wat betreft mini mumpercentages zendtijd, die via radio en televisie aan lichte en klassieke le vende muziek moeten worden besteed, heeft de ANOUK eisen gesteld. AMSTERDAM De Amerikaan se filmactrice Valerie Perrine ver toeft op het ogenblik in Nederland om luister bij te zetten aan de Ne derlandse première van Lenny, de film over het leven van de bijna tien jaar geleden overleden contro versiële cabaretier Lenny Bruce. Ze speelt Honey, de echtgenote van de door Dustin Hoffman vertolkte Lenny Bruce. In Cannes kreeg ze dit jaar voor deze creatie de prijs voor de beste actrice. De expositie is tot stand gekomen in samenwerking met de gemeentelijke ar chiefdienst en beoogt een zo volledig mogelijk beeld te geven van de talrijke theaters en lokalen die in de loop van de eeuwen in Amsterdam hebben be staan. Er zijn foto’s en prentenmateriaal van nu nog in bedrijf zijnde theaters plus foto’s van de plaatsen waar vroeger een lokaal of een theater stond. Valerie Perrines staat van dienst is nog weinig omvangrijk. Ze is nog maar jaar of vier actief in films. De opviel, was iti .B,..

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13