Bestuur denkt aan nieuwbouw in hartje van stad Agenda a Feestprogramma Nu foyer bij grote zaal NIEUWE MOGELIJKHEDEN Spaans feest Bouwen van IN ,DE JANSHEEREN’ in Beverwijk Beperkt gebruik sportvelden als gevolg van de droogte Tegenvoorstel PvdA op subsidiëring WV 1 brandweergarage nu mogelijk VEILINGEN «^W®11BEVERWIJK b Wa Dronken bestuurder van truck kreeg proces-verbaal GEMEENTE HEEMSKERK NEEMT MAATREGELEN Alleen garantie, nog geen geld JONGE INTELLIGENTE MENSEN DO? 1975 AUGUSTUS DONDERDAG 2 8 ,1. Velsen-IJmuiden Procedure Beter Velsen-Noord J Heemskerk Wijk aan Zee In en om Haarlem Beverwijk Beheer -f PLAATSELIJK NIEUWS Halve eeuw St. Jozefrustoord u.: .4^ (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) I r.-- 1 c I c t 1 1 HEEMSKERK Als gevolg van de droogte heeft de kwaliteit van de sport velden in Heemskerk ernstig te lijden gehad en zijn er speciale maatregelen nodig voor herstel van de grasmatten vóór de aanvang van de competitie. Veel hangt daarbij af van het weer in de komende dagen. Het toernooiprogramma ter inleiding van de competitie komt daarbij in ge drang. trum voor Bejaarden er in heeft toege stemd, dat bij gebruik van de grote zaal als regel de grote soosruimte mag wor den gebruikt als foyer. in onze groep is plaats voor ter vervulling van vakatures op het niveau van junior kader Minimum opleiding MAVO, leeftijd 20-35 jaar. Eni ge jaren kantoorervaring, alsmede gevoel voor organisatie en teamwerk, is vereist. In een persoonlijk gesprek lichten wij u gaarne in over de mogelijkheden, ook inzake geldelijke on dersteuning bij verdere studie. Belangstelling? Bel ons op voor een gesprek. Dat houden we overdag of ’s avonds bij u ter plaatse in 't Heerenhek, Houtplein, Haarlem, of op ons kan toor. Telefoon overdag Mej. M. G. Stuurman, 020- 62231telefoon 's avonds 02990-30570. Verzekeringsgroep providentia Herengracht 376, Amsterdam. HEEMSKERK. Van de zijde van B. en W. zijn zeer binnenkort voorstellen te verwachten betreffende de grote zaal van „De Jansheeren”. Belangrijk nieuws is, dat het bestuur van het Dienstencen- BEVERWIJK. Een bestuurder van een truck met oplegger wilde gister avond de Romerkerkweg indraaien en reed daarbij met de achterzijde van zijn wagen over het trottoir. De wagen ram de een bromfiets, die in zijn val een tweetal andere brommers meesleurde. De politie vertrouwde de zaak niet en liet de chauffeur in het pijpje blazen. !4 Het gemeentebestuur heeft voor de verschillende sportcomplexen de volgen de maatregelen getroffen. Aan de Hof- laan mag op woensdag 27 augustus en op zaterdag 30 augustus maar één wed strijd per veld worden gespeeld. Het damestoernooi op 31 augustus moet wor den uitgesteld. ADO mag of op zaterdag 30 of op zondag 31 augustus het A-veld en het B-veld eenmaal laten bespelen. Andere wedstrijden op deze velden moeten wor den afgelast of uitgesteld. Wanneer kan er nu concreet iets gaan gebeuren? Wel, de technische dienst van de gemeente gaat een begroting opstel len voor de kosten van verbouwing en uitbreiding. Het bestuur van de Stichting „De Jansheeren” zal dan aan de gemeen te een garantie vragen voor een lening. De raad zal een krediet moeten ver strekken voor de aankoop van stoelen, tafels, en dergelijke. Laten we hopen, dat die hele zaak nu op z’n Heemskerks en niet op z’n elfen- dertigst kan worden afgewerkt, dus snel. Of de gemeenteraad de grote zaal ook zelf gaat gebruiken voor de raadsverga deringen is nog een open vraag, waarop het college het antwoord aan de raad overlaat. DIVERSEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-20.30 u. Daarmee zijn de financiële hinderpa len uit de weg geruimd en kan er worden gebouwd. In de komende maan den zullen de technische tekeningen be- stekklaar worden gemaakt. Burgemeester H. Nielen heeft laten weten, dat hij er bijzonder gelukkig mee zou zijn als de brandweergarage nog gereed zou komen vóór zijn aftreden op 31 januari 1977. Volgens wethouder H. J. M. Roozen zal dat wel lukken. 1 1 I 1 1 Ook aan de Tolweg mag of op zater dag of op zondag maar één wedstrijd per veld worden gespeeld. Maandag 1 september zal de betref fende gemeentelijke dienst alle velden opnieuw op hun bespeelbaarheid contro leren en zonodig zullen dan aanvullende maatregelen worden genomen. De sport veldensituatie zal nauwlettend in het oog worden gehouden om zoveel moge lijk te voorkomen, dat de competitiepro- gramma’s niet kunnen worden afge werkt. De betreffende sportverenigingen zijn inmiddels ingelicht over de als ge volg van de droogte ontstane situatie en het gemeentebestuur vertrouwt op hun medewerking. Over dit punt kon al die tijd geen overeenstemming worden bereikt. Daar om kondigden B. en W. in juni plannen aan om door middel van een vouwwand die soosruimte af te scheiden van de toegang via de voordeur en langs het buffet. Dat bleef een halve oplossing, maar er was geen andere mogelijk op dat moment. Als verbeteringen werden toen ook aangekondigd het inbouwen van enkele kleedruimten in de grote bergruimte aan de achterzijde van het pand, waarin dan ook een knutselruimte voor de bejaarden zou worden gecreëerd. HEEMSKERK. Het provinciale be stuur heeft aan het gemeentebestuur van Heemskerk meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen de uitgaven van f 1.600.000 voor de nieuwe brand weerkazerne, van 266.500 voor verbou wing en verdere inrichting van het poli tiebureau en van 61.600 voor de aan koop van de woning die gekocht is om het politiebureau te kunnen uitbreiden. BEVERWIJK. Ook het in okto ber een halve eeuw bestaande St. Jozefrustoord in de Peperstraat ont komt niet aan de moderne visie op de bejaardenzorg. Als de 200 bewoners, de staf en het personeel op donder dagmorgen 4 september uitbundig het eerste programma-onderdeel van het jubileumfeest gaan vieren blijft er, vooral bij de staf, toch een zekere weemoed hangen, want om de bewo ners van het rustoord een optimale verzorging aan te bieden zal er heel wat in het tehuis gewijzigd moeten worden. bejaarden wel een. soort hotelaccom modatie bieden, met bediening van warme maaltijden op de kamer, maar er steekt wel een addertje onder het gras. In de meeste van deze moderne tehuizen vindt men op 100-200 of meer bewoners slechts één ziekenaf deling met 3 of 4 bedjes. Maar owee als de oude dag aanbreekt met de normale menselijke verschijnselen: slecht Jopen, slechter zien, zichzelf niet mebr aan- of uit kunnen kleden. Vroeger wist men, dat men te allen tijde, ook met langdurige ziekte of chronische kwaaltjes, tolt het stervens- BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren woensdag: anjers 20-42, tros anjers 175-260, asters 60-110, chry santen 90-185, dahlia 60-110, freesia 80- 175, gladiool 120-230, iris 65-120, lelie 30- 80, liatrus 220, nerinen 30-65, orchidee 40-105, roos 20-40, baby roos 4-20, statice 125. PLANTENachmea 450-650, begonia 45-175, cyclamen 250-450, ficus 350-850, fuchsia 85-175, cloxinia 225, hedera 40- 125, kalanchoe 50-65, st. paula 80-150, vriesia 270, gem. planten 65-1500. GROENTEN: andijvie 14-76, bloem kool 54-165, bospeen 44-110, selderij 80- 150, breekpeen 42-52, groenekool 44-58, knolselderij 415-60, komkommer 18-55, kroten 8-24, peterselie 60-120, postelein 140-156, prei 58-72, pronkbonen 150-215, rabarber 64-82, snijbonen 210-315, sper ziebonen 145-200, spinazie 60-140, sla 8- 30, tomaten 250-550, uien 42-53, waspeen 35-64. uur op de kamer zou worden ver zorgd en/of verpleegd- Nu dreigt elke dag opnieuw voor de bejaarde, de overplaatsing naar een verpleegtehuis in een onbekende plaats, soms ver van zijn familie en bekenden”, aldus de heer Schmidt, die zich afvraagt of de moderne verpleegtehuizen van nu niet in feite de (gemoderniseerde) ge stichten van vroeger zijn. In het oude St. Jozefhuis waren zaaltjes met tien of meer bejaarden zeker geen ideaal, maar men beschik te toch nog altijd over een eigen kamer met een wit gordijntje ervoor. Voor de heer Schmidt blijft een goed bejaardentehuis (verzorgingstehuis) met een ruime- en goed geoutilleerde ziekenafdeling de meest ideale vorm van bejaardenverzorging. „Een bejaarde, wiens lichamelijke krachten langzamerhand tanen, hoort in een bejaardentehuis, desnoods in de zie kenafdeling van het tehuis. Het over plaatsen veelal tegen de wil van de betrokkene en de familie in naar een verpleegtehuis is en blijft indruisen tegen mijn principe”, zegt de heer Schmidt. Dit alles speelt een grote rol in het nieuwbouwproces, dat al op gang is gekomen. Het St. Jozefrustoord wil graag nieuwbouw, maar dan wel een bejaardentehuis in het hartje van de stad. „Lang leve een (gemoderniseerd) rustoord met zijn traditionele begrip pen inzake bejaardenverzorging en bejaardenbegeleiding, schrijft de/heer Schmidt in „Pepernoten”, het infor- matie-blad van het rustoord. In 1913 werd op verzoek van het bisdom Haarlem het r.k. Armbestuur van de Agatha-parochie verzocht de bestuurstaak over het oude St. Jozef- gesticht (aan de overzijde van de Peperstraat) over te dragen aan een College van Regenten. Dit college aanvaardde haar taak op 13 oktober 1913. In oktober 1925 werd aan de andere zijde van de straat het huidige St. Jozefrustoord in gebruik genomen. Aanvankelijk stond de Sint Agatha- kerk op de plek. Alleen de oude pastorie bleef in takt en dateert uit 1883. De kapel, centraal gelegen in het rustoord, is vijftig jaar lang het cen trale punt geweest in het leven van talloze bejaarden. Men viert hier nog dagelijks de H. Mis- In 1963 werd de kapel verbouwd tot wat het nu is. Van 1925 af tot 1960 werd de kapel bediend door de Agatha-parochie met hulp van inwonende en rustende priesters, maar sinds 1960 is het huis een zelfstandig rectoraat. de noodzakelijke papieren beschikt kun nen er dan ook weer alcoholhoudende dranken worden verkocht bij gebruik van de grote zaal. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens de openbare raadsvergadering op donderdagavond 28 augustus zal de PvdA-fraktie met een tegenvoorstel komen inzake de subsidië ring van de plaatselijke VVV. Het financiële resultaat komt voor de VVV op hetzelfde neer, maar dan in de vorm van een garantie in plaats van een subsidie- Die subsidie voor de WV is al jaren een hangende kwestie die nu is geresul teerd in een nogal ingewikkeld voorstel van B. en W. In 1973 stelde de raad zich al garant voor een bedrag van 1700 onder de voorwaarde, dat de VW hiermee bij zondere activiteiten zou ontplooien. Aan die voorwaarde is niet voldaan en om de VVV uit de moeilijkheden te helpen, hebben b. en w. thans onder meer voor gesteld, die voorwaarde achteraf te laten vervallen en het bedrag in de vorm van een subsidie uit te keren. De stichting sociale en culturele ont wikkeling Heemskerk zou ook de des tijds aan een schenking van 4000 ver bonden voorwaarde moeten laten ver vallen. Voor 1976 zou er dan een subsi diebedrag van 4500 op de gemeentelij ke begroting moeten worden gezet. De PvdA-fraktie is van mening, dat De man, woonachtig in Beverwijk kreeg een proces-verbaal en hem werd een rij verbod opgelegd. Het bestuur van St. Jozefrustoord is een stap verder en heeft thans vergaande plannen in voorbereiding om tot de bouw van een nieuw, aan de moderne tijd aangepast tehuis, te komen. Directeur A. Schmidt, die al 34 jaar deze functie uitoefent, heeft daar zo zijn eigen ideeën over. De aangepaste, veelal luxe nieuwe te huizen voor de (moderne) bejaarden leveren een grote bijdrage in de op lossing van noden onder de bejaar den. „Maar zijn we wel op de goeie weg”, vraagt hij zich af. „Wij kunnen aan de jonge, of nog oudere vitale IJN aange IJmui do, S Cont. Rotte Roth, Parke ty, Bi tel; I dent Whitt Plat, Finlai Falco IJmui den; i Wo North Alca, sten, Hamt Topaa griet, Be vei gress, prise, Rosw pen; stein, den; Kami Silvei Gent; Shore Harw Toled Penei dies, Prat: Rotte chesti Stirlii klow, Doi Antw muid< Princ Doi Ever! Antw toria den; muid' Withl Het beheer over de gehele beneden ruimte wordt nog een beetje een gesple ten zaak. De grote zaal wordt namelijk ver huurd door de gemeente, maar die heeft geen zeggenschap over de soosruimte van de bejaarden en dus over de foyer. Wil men dus de grote zaal huren dan dient men zich te wenden tot de ge meente en wil men daarbij ook gebruik make van de foyer, dan dient men zich te verstaan met de Stichting Diensten centrum, die eigen voorwaarden kan stellen aan het gebruik daarvan. Eén van die voorwaarden zal stellig ziin, dat de foyer na gebruik zodanig wordt ach tergelaten, dat deze de volgende och tend weer bruikbaar is als soosruimte voor de bejaarden. Zoals bekend ligt het in de bedoeling de heer Nijman de exploitatie van het buffet in handen te geven. Daar hij over DIVERSDONDERDAG 28 AUGUSTUS Vrijburcht, Vrljburglaan. 19.30 u. openbare raadsvergadering. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Kinderboerderij, Vrljburglaan. Geopend 9.30- 12 en 13-16.45 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 20.30-21.30 u.; buitenbad 7-20 u. Zandkraai, Handelstraat. 14-22 u. tentoonstel ling tuindersvereniging Tot Ieders Genoegen. Progress-sociëteit, Const. Huygenstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. hiermee de algemenen voor subsidies gel dende regeling geweld aan wordt ge daan. Zij vindt dat het bedrag van 1700 ook nu niet als een subsidie moet worden verleend (achteraf), maar dat het thans in de vorm van een garantie- bedrag op de gemeentebegroting voor 1975 moet worden gezet. Voor 1976 zou men ook die. 4500 in de vorm van een garantie in plaats van als een subsidie op de gemeentebegroting moeten zetten- De fraktie wil daarmee bereiken, dat het bedrag van 4000 in de pot voor sociale en culturele ontwikkeling kan blijven zitten. De garantiebedragen zou den dan later eventueel ten laste komen van de post onvoorzien (algemene dienst) op de gemeentebegroting. Afgezien van de financiële manipula ties komt de kern van het verschil tussen het voorstel van b. en w. en dat van de PvdA-fraktie er op neer, dat het college nu geld ter beschikking van de VVV wil stellen om daarmee activiteiten te kunnen ontplooien. De PvdA-fraktie wil de VW-activiteiten ook wel stimu leren, maar stelt daarbij min of meer als voorwaarde, dat die vereniging eerst maar eens wat moet vertonen, waarbij men dan wel garant wil staan tot een zeker bedrag (hetzelfde als in de voor stellen van b. en w.) voor eventuele tekorten. Voor de bewoners van het St. Jozefrust oord is vijftig jaar niet zo’n hoge leeftijd. Tien percent van hen is negentig jaar en ouder. Sommige maken af en toe een ge zellig babbeltje in een van de vele zitjes in het tehuis. DIVERSEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) Vrijdag 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest met een zomerconcert o.l.v. André Vander- noot. At the Jazz Corner (Spaame 104) Vandaag: Rob Pointl/Bert Nieborg Combinatie. Vrijdag: Kwartet Martin Haak. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 16.30 en 20 u.: „De Peetvader II” 14 j. Vrijdag 24 u.: „De dagen van het geweld”, 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „De twaalf veroordeelden”, 18 j. Vrijdag 23.30 u.: „Okinawa", 18 j. Lldo (Houtplein) 14, 19 en 21.30 u.: „Flana gan”, 18 j. Vrijdag 23.45 u.; „HóiLt. op het ronde erotische bed”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14. 18.45 en „Aardbeving”, 14 j. Vrijdag. 23.34 vuisten van c_ Rembrandt (Gr. Markt) „Inpikken en wegwezen”. BEVERWIJK. Het Spaanse Cen trum aan de Parmentierstraat organi seert zaterdagavond aanstaande een Spaans feest, met veel muziek en dan sen. Een ieder is welkom. Het feest begint om acht uur. Er worden niet alleen veel Spanjaarden, maar ook veel Nederlanders op dit feest verwacht. BEVERWIJK. In St. Jozefrust oord wonen 200 bejaarden. De ge middelde leeftijd is nogal hoog: 821/a jaar. Meer dan 10 procent van de bewoners is 90 jaar en ouder. De onderlinge band tussen de men sen in het rustoord is uitstekend. Er is een uiterst actieve bewonerscom missie, die veel avonden voor de be woners organiseert, zoals kienen, to neel, bridgen, biljarten, schaken en dammen. Ook de welfare heeft zich een vaste plaats verworven in het jubilerend rustoord. De staf van het tehuis wordt ge vormd voor: A. Schmidt, directeur; J. Schmitz, hoofd administratie; zuster A. Nielen, hoofd huishouding en zus ter L. Warffenius, hoofd verpleging. Voorzitter van het bestuur is mr. A. Leesberg. Het feestprogramma begint donder dagmorgen 4 september in zaal Lom- merlust met een koffie-speciaal. en de opening van de Nieuwe Toko. Om 19 uur volgt een H. Mis. Vrijdag 5 september is er een filmavond en zaterdag 6 september verzorgt turn vereniging TVIJ uit IJmuiden van 15 tot 17 uur een demonstratie in de tuin. Woensdag 1 oktober is er de gehele dag een reönie van zusters, die in het tehuis hebben gewerkt. Dins dag 14 oktober volgt een symposion over „het rustoord” en eind oktober wordt in zaal Lommerlust door het personeel de operette „Die Lustige Witwe” opgevoerd. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.1F u.: ,,De razende Samurai’’, 19.30 u.: „Le grande bouffe”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 ..The return of the pink panther”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23,Be verwijk, tel. 25120. DIVERSEN DONDERDAG 28 AUGUSTUS Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 U. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.; Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u.; buitenbad 9-18 u. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend 14-17 u. Kantine politiebureau, Breestraat. 15 u. offi cieel afscheid van de heer Rijkerboer. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. Door de nieuwe beslissing van het bestuur van het Dienstencentrum wordt het nu allemaal even anders en veel beter. Achter komen wel de kleedkamers en de knutselruimte en B. en W. hopen dat daar zo spoedig mogelijk mee kan wor den begonnen, zodat daar in het komen de seizoen nog gebruik van kan worden- gemaakt. De vouwwand kan vervallen, want men krijgt nu de beschikking over de grote soosruimte als foyer. Bij die soos ruimte aan de rechterzijde bevindt zich een soort patio, een onoverdekt gedeelte tussen twee wanden, bedoeld als terras. Daar wordt echter nauwelijks gebruik van gemaakt en de bedoeling is nu om die open patio bij de soosruimte te trekken. Daar zijn de bejaarden dan weer blij mee, want het biedt onder meer de gelegenheid om daar een twee de biljart te plaatsen. Voorstellen van B. en W. zijn er ook te verwachten voor het aanschaffen van stoelen, tafels, gordijnen, een podium en dergelijke voorzieningen in de grote zaal. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: return of the Pink Panther”. Stadsschouwburg, vrijdag 20 Belt Jones”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag van 10-12 uur, geopend voor bezichtiging. Openbare bibliotheek, filiaal Zeewijkplein, fototentoonstelling „Monumentaal N.H.” geo pend donderdag van 19 tot 21.39 uur en vrijdag van 14.30 tot 17.30 uur. DIVERSEN Alarmnummers, politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 96310. Badhuizen, Snelliusstraat en Doodweg, vrij dag geopend van 13 tot 21 uur. Velserbad, vrij zwemmen vrijdag van 12.15 tot 13.15 u. van 16.40 tot 18 u. en van 19.30 tot 21 uur. „The uur: „Black nuu x» en u.. gan”, 18 j. Vrijdag 23.45 u.: „Horizontale pret 21.15 asah 14 j. Vrijdag. 23.34 u.; „De vier de duivel”. 18 j. 14, 19 en 21.15 u.: en wcgwcicu 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 u.: „Scènes uit een huwelijk”, 18 j. Vrijdag 24 u.: „Long hot summer”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Ararrabal als een dol paard”, 18 j. ''"i” V,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4