Sympathieke en rustige directeur verlaat Hoogovens JHR. IR. B. DE JONGE MAAKT VRIJDAG p n LAATSTE TREINRIT OVER HET TERREIN programma sterk uitbreiden 1 claudia stater SB „De Spil gaat Loden in nieuwe gedaante. 1 lis eo jau tób )V I Duitser aangehouden k DONDERDAG 2 8 AUGUSTUS 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 7 (Van een onzer verslaggevers) f. r een /ond- t 229- Tussen de mensen Z 3o9.- WW 28 met Bert van der Veer ielpt sg RS ng ter- >ro- - I Bij loden denken wij nü aan soepele, warme stoffen, liefst ongevoerd. Denken wij gewoonweg aan schoon heden van t jassen in alle modieuze /J kleuren van J dit najaar. Verleden tijd IJMUIDEN. Jhr. ir. B. de Jonge, bedrijfsdirecteur van de bedrijfs directie Hoogovens IJmuiden, tegelijkertijd directeur productie neemt vrijdag afscheid van het Hoogovenbedrijf. Hij is dan op dat moment nog anderhalf jaar verwijderd van de pensioengerechtigde leeftijd en zal die periode overbruggen met „het gedurende een aantal dagen per week ter beschikking staan” alsmede met het uitvoeren van „nog wat opdrachten”. Hij sluit daarmee een periode af van 36 jaar werken op en rond de plek waar de wieg van Hoogovens heeft gestaan. Tegelijkertijd vertrekt met hem de laatste directeur wiens arbeidsver- band met dit bedrijf van voor de oorlog dateert en sedertdien onafgebroken in dienst is gebleven. Een van de ouwe getrouwen, die in 1939 is begonnen bij „Van Leer’s circus”, al de klappen van de zweep kent; tot voor enkele jaren altijd midden tussen de mensen heeft gestaan en met hen heeft meegeleefd in wel en wee. Kortom een man, die ook nu nog in zijn functie van bedrijfsdirecteur hogelijk wordt gewaardeerd en gerespecteerd door al de mensen met wie hij te maken heeft gehad en nog te maken heeft. De rust die hem omgeeft straalt uit op zijn omgeving. Dat wordt zo treffend getypeerd door de opmerking van een oud Walserij-Oost gediende. De ex-W.O-er vertelde: „Als je bij De Jonge kwam werd je altijd eerst op je gemak gesteld en bovendien hij „luisterde” naar je. Als je dan gelijk had, kréég je gelijk; als je een goed idee had: werd dat ook gebruikt.” PA Hfi w i |i 1 mijn ilfweg IB Het meest markante? Jhr. ir. B. DE JONGE vrouw. sfoon I (ADVERTENTIE) Samen werken! uur. J die een Je mist toch wel wat. en- ittt l Amsterdam (ook bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. Dick Cavett nam een andere kunst vorm onder de loep: goochelen. Het ver schil tussen wat de VPRO met de pro pagandafilms doet en wat ook met het materiaal gedaan zou kunnen worden, is het verschil tussen een show met louter goocheltrucs en een programma waarin Dick Cavett daar vragen over stelt. Dick Cavett zal zelden een interview hebben gemaakt waarin zo weinig beantwoord werd en zoveel raadselachtig bleef. Zijn ogen begonnen allengs steeds meer het formaat van schoteltjes aan te nemen. Een truc, die niet iedereen kan leren. uur. Per- irlem. I. een was krijgen. Dat zou geweldig zijn. De ruim te is er voldoende aanwezig”. Vrijdag neemt jhr. ir. B. de Jonge officieel afscheid. Voorafgaande daaraan rijdt hij met zijn vrouw in de „Hoogo- venexpress” nog eenmaal over het fa brieksterrein, om alles nog eens een keer goed in ogenschouw te kunnen nemen. I O- rk- tc. 2 Wie in de gelegenheid mocht zijn zich voor een bepaalde acitviteit te kunnen inzetten, kan daarvoor contact opnemen met „De Sphil”, Meeuwenlaan 2, tel. 101186. n wij ouden V.:,r’ WIJK AAN ZEE. Een 32-jarige Duitser is door de politie ingesloten om de rechtsgeldigheid van zijn verblijf in de badplaats nader te onderzoeken. De man werd aangehouden toen hij woens dagavond slingerend met zijn auto over de Julianaweg reed. Hij verklaarde te genover de politie in Wijk aan Zee te Heel wat programma's staan op mijn lijst die best zouden mogen verdwijnen. Het overzicht van zendgemachtigden die best een schop onder de zuil zouden mo gen krijgen ziet er geheel anders uit. Dat is totaal blanco. De VPRO en EO, VARA en TROS, zodra zij hun quantum leden hebben, mogen zij hun gang gaan. Ook al zou ik vaak willen dat zij hun zend tijd grotendeels anders zouden vullen. Een zendgemachtigde als het IKOR vormt geen uitzondering. Het IKOR zou ik echt missen. Vooral omdat geen andere ru briek dan „Kenmerk” zich oprecht zor gen maakt over de Zuidafrikaanse streek Namibië of (zoals gisteravond) prof. Jan Tinbergen een half uur de gelegenheid geeft te vertellen over zijn boek „In komensverdeling”. Ook vaders en moeders kunnen in het buurtcentrum samen met hun kinderen bezig zijn. Met ingang van 13 september is er op zaterdagmiddag Van 14-16 uur gezinsmiddag- Oost, waar jhr. ir. De Jonge werkzaam was. -,Wij hadden gemeenschappelijke belangen en dan maakte het niks uit wie en wat je was- Man, we hielden samen konijnen, je besteedde die bij elkaar uit in vakanties. Mijn koelkast deed dienst ook voor anderen, die er wat in wilden bewaren. Ja, weet je, die koelkast heb ik in de oorlog gekocht. Kort nadat ik getrouwd was. Inplaats van een huwelijksreis. Je kon toch ner gens heen en we hebben een plezier van dat ding gehad. Ongelofelijk. Eigen lijk hebben we er nog plezier van, want in de 25 jaar dat wij hem hebben is er maar eenmaal een andere motor in ge komen. Hij staat nu bij m’n zoon. Maar terzake, toen de oorlog was afgelopen moest de hele boel weer worden opge bouwd. Dat was interessant, niet alleen de her-opbouw, maar ook het aanbren gen van de vernieuwingen. De techniek had al die jaren bepaald niet stil ge staan. Ik had bemoeienis met de instal latie van de nieuwe walserijen. In 1948, toen alles draaide, dacht ik dat het tijd werd öm eens naar wat anders uit te zien. Maar toen kwam Breedband en sindsdien heb ik het zo druk gekregen, dat ik helemaal vergeten ben ooit van plan te zijn geweest weg te gaan. Ver geet niet, wat het betekende te verhui zen van Walserij Oost naar Breedband. Zonder klantenverlies moesten wij W.O. sluiten en de Koudband starten, want Walserij Oost was alleen maar in staat om onder twee millimeter plaat te wal sen en dat moest nu de Koudband gaan doen. Het is volkomen geruisloos verlo pen. Dat was een geweldige prestatie”- vertelt de man, die daarvoor weliswaar verantwoordelijk voor was, maar die de volle eer aan het personeel gunt. Het was ook verder een mooie avond voor het feminisme, want eindelijk kwam de VPRO dan met een Duitse propagan dafilm, „Triumph des Willens”, die hoofdzakelijk op naam staat van Leni Riefenstahl. Het feit dat deze filmmaak ster recentelijk het slachtoffer is gewor den van een herwaardering en zelfs avantgardistische verering, heeft te ma ken met haar vrouw-zijn. In een twee pagina’s lang artikel van Susan Sonntag, dat het weekblad Vrij Nederland in fe bruari publiceerde, wordt Triumph des Willens „de meest succesvolle en meest puur-propagandistische film die ooit is gemaakt” genoemd. Het is een goede zaak, dat de VPRO dit historische werk stuk nu op het programma heeft geno men. Een verpletterende ervaring. Leo Kool zei het al in de inleiding, als die man ooit nog eens langer dan twee minu ten het woord krijgt, maakt hij tv-kritiek totaal overbodig. Voor volwassenen is er eveneens een uitgebreid programma. Pottenbakken op donderdagavond, handenarbeid op woensdagavond, een wekelijkse klaver- jasavond op maandag. Dan komen er drie zogenoemde „doemiddagen”, waarop men kan kaarten, schaken, dammen, bil jarten, werken met textiel etc. Deze middagen zijn vooral bestemd voor be jaarden, invaliden en continu-werkers, al zijn ook andere buurtbewoners van harte welkom. Er komt ook een ge spreksgroep, naaicursussen en bij vol doende belangstelling is het nog moge lijk clubs op te zetten voor volksdansen, jazzballet, toneel en textiel werkvor men. De clubs en cursussen gaan van start in de week van 8 tot 13 september. Enthousiast kan hij vertellen hoe die omschakeling op Breedband, waarbij praktisch alle W-O.-ers meegingen, voor iedereen functieverbetering inhield. „Dat was verdraaid goed voor je motivatie. Iedereen voelde zich betrokken bij de produktie en je zag dat de mensen er beter van werden. Dat zag je aan de kleren, aan hun spullen, aan hun huizen. Ik heb tot mijn directeurschap eigenlijk altijd tussen de mensen gezeten. Dat was fijn, want iedereen voelde zich betrok ken bij het werk. Het was in feite geen punt, dat betrokken zijn bij iets, want vóór de oorlog was je blij werk te hebben. Na de oorlog werd dat anders, toen wilde iedereen aan zijn stutten gaan trekken, hadden heel veel mensen er genoeg van ergens vastgepind te zitten. Vreemd, want dat werk in de fabriek was toch wel bijzonder fascinerend. Bij „Oost” waren zo’n achthonderd man in Iets oudere kinderen zijn welkom op dinsdag en donderdagmiddag. Dan zijn er „Van-alles-wat-olubs” voor meisjes en jongens kunnen er werken met hout. Op andere avonden is er weer gelegen heid voor biljarten en tafeltennis. Haarlem, Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. De zomerserie „Jouw wereld wereld” was ook zo’n mooie daad van het IKOR. De reeks werd nu besloten met een eigen produktie, die maar matig aansloot bij prachtfilms over kinderen in relatie tot Noord-Ierland, huwelijk, discriminatie, sportfanatisme of lichame lijke gebreken. Het betrof hier een lied jesprogramma, samengesteld door.Ernst van Altena, waarin Willem Nijholrt, en Jen ny Arean over kinderen zongen. Maar ook vóór kinderen, zoals respectievelijk programmablad, omroepster en een titel- kaart aan het begin van het showtje aankondigden. Kletskoek, jongens en meisjes. Annie Schmidt kan liedjes voor kinderen schrijven, maar Ernst van Al tena, die éénmansmiddenpartij tussen Wim lbo met zijn gesoigneerde baardje en Jaap van de Merwe in een rode col trui. Nee. Er is maar droevig weinig IKORs aan een programma dat zo pre tentieus is ,dat vele tussenteksten door Henk van Ulsen gelezen worden, alsof er in eigen huis geen mannetje met een heldere stem te vinden is. Het programma werd met bescheiden creativiteit (keuze mag verder gemaakt worden tussen de kwalificatie armoedig en ingehouden) door Lioni Schrederhof geregisseerd. Een Het programma van „De Spil” ziet er nu als volgt uit: Peuterwerk: Elke och tend van 9.30-11.30 u. (kosten f 2). Op vrijdagmiddag van 14-15.30 u. kunnen peuters in het buurthuis terecht bijna naar de kleuterschool gaan. toch eenmaal in Amsterdam was, neef van me op te zoeken, die directeur bij Van Leer. Hij nam me mee om de fabriek te laten zien. En hoe gaat dat dan Na zo’n rondgang vraagt- '-ie hoe je het vond. Wat moet je dan zeggen? Ik zei dus maar, dat ik het interessant vond. Toen ik weg wilde gaan, weer naar Hoogeveen. vroeg hij me wanneer ik dacht in de fabriek te kunnen beginnen. Ik stond paf- Enfin, ik heb het maar aangenomen, gezegd, dat ik maandag wel kon starten en had toen precies een dag om een kamer te vinden. Zo begon ik in het Van Leer circus. Ja, die man had vatenfabrieken over de hele wereld en een circus, waarin hij zelf op trad met Lippizaner. Van Leer was wel een tegenstelling met Hoogo vens. Daar was het gedistingeerd. Bij Van Leer was het een wilde boel. Hij was een merkwaardig figuur met allerlei wilde ideeën, die hij even snel liet vallen als ze bij hem opkwamen. Toch had die man stijl. Alleen met die fa briek was geen droog brood te verdie nen- Het begon net iets te lopen, toen de oorlog uitbrak. Daarna vertrok Van Leer. Het verhaal wil, dat hij zijn fa brieken in België, Duitsland en Frank rijk aan de Duitsers verkocht om met zijn circus naar Amerika te kunnen vertrekken. Het bedrijf van Van Leer werd in 1942 aan Hoogovens verkocht, alleen was het nare dat er nog zoveel onzekerheden waren, dat ook die ver koop nog niet helemaal vaststond. Niet temin heeft Hoogovens gedurende de oorlogsjaren het Van Leer-personeel be handeld als of het Hoogovenpersoneel was. En dat heeft later bij mijn be sluitvorming wel een rol gespeeld”. Die oorlogsjaren maakten dat je als mensen nader tot elkaar kwam. Zeker gold dat voor de werkers van Walserij- dienst. Nou de helft kende ik toch wel bij de voornaam. Typerend is de band die in die tijd groeide. Je leefde vreselijk intens op mekaar, je was trouwens ook op elkaar aangevzezen. Van Drijver leer den wij dat het er niet toe deed wie en wat iemand was, als hetgeen de man zei maar inhoud had. Daar hebben wij veel van opgestoken. Sinds ik directeur ben geworden be staan die contacten met de fabriek na tuurlijk nog wel, maar er is toch wel veel weggevallen van het persoonlijke contact. Ja, als je daarover gaat zitten nadenken, dan mis je dat toch wel. Alleen is het wel zo, dat je er niet lang over kunt nadenken, want deze nieuwe functie, dat kijken achter de schermen is fascinerend en brengt uiteraard ook heel veel werk met zich mee”. „Wat ik als het meest markante tij dens mijn loopbaan heb ondervonden? Tja, eigenlijk is alles interessant ge7 weest. Die staking heb ik ronduit af schuwelijk gevonden. Ik heb nog de pest in, als ik er aan denk- Ik ben altijd een voorstander geweest en ben dat nog: van het harmonisch oplossen van problemen. Je moet in teams werken. Die komen niet vanzelf, die moeten worden ge vormd. Het gemeenschappelijke wat je doet is de lol van het werk. Wanneer daarin een spanningsveld komt is dat niet alleen slecht voor het werk maar zelfs gevaarlijk. Daarmee wil ik niet zeggen dat je nooit mag staken. Maar in dit geval was er geen enkele aanleiding om zoveel mensen zoveel verdriet aan te doen. Die mensen voelden zich alle betrokken bij de fabriek, maar evenzeer bij hun vak bond. Daardoor gaf die staking een enorm spanningsveld. Vroeger hebben wij ook stakingen gekend. Eenmaal zelfs gedurende zes weken bij .,Oost”- Het ging toen om alleen maar loon; daar lag de zaak dus anders. Bovendien gebeurde dat toen zonder rancuneuze gevoelens. Toen alles achter de rug was begonnen wij volop te werken. Maar dat is nu allemaal verleden tijd. Van de week leg ik mijn functie neer. Ik hoop dan langzamerhand wat meer tijd te krijgen voor mijn hobbies. Daar is de laatste jaren niets meer van geko men. Als je een directeurschap aan vaardt kun je meteen wel je hobbies inleveren. Ik heb vroeger veel gefotogra feerd en gefilmd. Ik had ook een volks tuintje. Maar als ik definitief in Gorssel woon hoop ik daar meer tijd voor te vinden- Dan is het misschien niet onmo gelijk mijn grote hobby „De Hoogoven- harmonie” eens daarheen op bezoek te Bezwaarlijk vind ik de willekeur en de gemakzucht waarmee de VPRO de reeks presenteert. Van wezenlijke aspecten aan propagandafilms (montage, dramatise ring, effecten en het resultaat) is te wei nig verduidelijkt. Leni Riefenstahl is een helder voorbeeld. Niet alleen haar tech niek is illustratief voor het genre, ze staat voor een hele wereld. De films waarin zij rond 1930 als ster fungeerde, mogen worden beschouwd als een bloem lezing van pseudo-nazigevoelens (Susan Sonntag). Haar film over de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn is al even in teressant. Een Engelsman bewerkte het materiaal van Triumph des Willens tot een parodie en dan is er nog die uiterst merkwaardige rehabilitatie van Leni Riefenstahl. Er is (met meer moeite, tijd en geld, toegegeven) een serie te maken die dieper raakt aan vragen over de macht en de methoden van een medium. De start van de heer De Jonge op het Hoogoventerrein was niet alledaags. Dat blijkt al uit zijn woorden als hij vertelt nog nooit van zijn leven te hebben gesolliciteerd. „Solliciteren? Hoe doe je dat eigenlijk. Ik zou het werkelijk niet weten Ik heb ook nog nooit ergens afscheid genomen”. De vraag die ons op de lippen kwam om te vragen hoe hij dan wel bij Van Leer terecht is gekomen, werd niet uit gesproken. „Op 26-jarige leeftijd, was ik afgestudeerd in Delft als werktuigkundig ingenieur- Dat was in 1938. Het werk lag toen bepaald niet opgescheept. Het was in januari 1939 dat ik vanuit Hoogeveen, waar wij woonden, naar Amsterdam ging kijken naar een baan. Die leek mij niet zo, waarop ik besloot omdat ik nu -V (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het buurtcentrum „De Spil” gaat haar programma voor het komende seizoen sterk uitbreiden. Tal van nieuwe activiteiten staan al op het programma, waarbij diverse clubs en cursussen. Het activiteitenpakket dat „De Spil” nu heeft samengesteld, is ge richt op peuters, iets oudere kinderen, jongeren en volwassen- De uitbreiding houdt ook in dat het buurtcentrum nu meer behoefte heeft aan vrijwilligers die willen helpen bij de leiding. Verder ligt het in de bedoeling dat er op woensdag een open jongerenavond komt, waarvoor programma’s nog moe ten worden bekeken. Eenmaal per 14 dagen zal er tienersoos zijn op vrijdaga vond. Voor de leeftijdsgroep van 18-25 jaar is er eenmaal per 14 dagen dansavond. De eerste daarvan is op 6 september. Op 13 september begint de discotheek en daar worden jongeren verwacht vanaf 16 jaar. -aA eken- ienst- k. m en - !iF

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7