Zwakke intrige in goedgemaakte thriller van Ditvoorst DORPSE STARHEID IN „DE LAATSTE TREIN” HUMS [i film it r j I 15 KUNST 19 7 5 29 AUGUSTUS V R IJ D A G Shampoo Lenny :rpe N achtvoorstellingen Arrabal k J eugdvoorstellingen N achtvoorstellingen WIJK iat 2-8 1-23939 NIET ZO LANG GELEDEN ver telde filmproducent Matthijs van Heijningen in deze krant dat er tus sen eind augustus en half oktober zes nieuwe Nederlandse speelfilms in onze biscopen te verwachten vie len. Hij vond die toevloed van pre mières van nationale films een dub bele krachtproef. Het zou moeten blijken of het mogelijk was zoveel Nederlandse produkten tegelijker tijd te laten draaien zonder dat ze elkaar dood zouden concurreren. En de vraag deed zich voor of het Ne derlandse publiek er al aan toe was iets ingewikkelder werkstukken van eigen bodem te accepteren dan het tot nu toe gewend was. in Amsterdam Achtervolging We hadden nu vijf commercieel redelijk succesvolle jaren achter de rug, maar de meeste van de in die tijd vertoonde films waren op een brede publieke smaak afgestemd en bezaten ingebouwde attracties (sex) die in de komende producties min der evident of in het geheel niet aan bod zouden komen. Dirty Dozen Natuurlijke omgeving Guido de Moor speelt Flanagan met een zeldzaam gemak J Dustin Hoffman als Lenny Bruce. Guido de Moor (r.) en Eric Schneider. Van Zuylen verfilmt plattelandservaringen (Van onze correspondent) k SIONS ERIK VAN ZUYLEN Die andere aanpak hoeft niet te bete kenen dat het publiek nu onbegrijpelijke STUDIO HOUDT woensdag- en zater dagmiddag om 2.15 en zondagmiddag om 2.00 de populaire jeugdfilm „Dik Trom en zijn Dorpsgenoten” aan. SENSATIE EN erotiek in de macht- maakt een voortreffelijk gebruik van zijn acteurs. In Lido, Haarlem- In City 1 en Saskia Amsterdam. ik trouwens eerder in Utrecht al ge leerd. Als ik er maar één man op de Filmacademie had kunnen vinden van wie ik iets kon lerer op gebied van regie of zo, was ik misschien wel gebleven, maar die was er toen niet. Harry Kümel kwam daar pas later. Ze kregen toen plannen om de cursus uit te breiden tot viei’ jaar en dat was een uitzicht waar ik erg moe van werd. Ik werd te ongeduldig en ben vertrokken”. „Tegenwoordig woon ik in Amsterdam en ik heb een huisje in Noord-Gronin- of zwaarwichtige films voorgezet gaat krijgen. Van Heijningen zelf bewijst dat met de door hem geproduceerde speel film „Flanagan”, de eerste Nederlandse film van het nieuwe seizoen die dus de stroom opent van de vaderlandse pro- dukties waarop we in de komende maanden kunnen rekenen. De film, ge maakt door Adriaan Ditvoorst is donder dag in 15 bioscopen gaan lopen- Ditvoorst, 35 jaar oud, heeft van 1962 tot 1964 op de Nederlandse Filmakade- mie gezeten, debuteerde in ’65 verras send met de korte film „Ik kom wat later in Madras” (commentaar van Jean- Luc Godard: „Ik dacht dat er in Neder land alleen maar documentaires ge maakt werden”). Hij wist nog meer lof te oogsten met zijn eerste speelfilm, „Paranoia”, gemaakt in ’67 naar een novelle van W. F. Hermans. In ’69 en ’72 volgden de sterk individuele experimen ten „Antenna” (met de Franse acteur Pierre Clementi) en „De Val”, naar Al bert Camus en met Peter Oosthoek in de hoofdrol. „De blinde Fotograaf”, op nieuw naar een novelle van W. F. Her mans bevestigde in ’74 dat Adriaan Dit- voorts een uniek talent in de Nederland se filmwereld voorstelde. CEINTUUR VERTOONT op vrijdag en zaterdagnacht Chaplin’s „The Great Dictator”, een unieke kans om deze veelomstreden film te gaan zien, waarin de grote komiek zowel een namaak- Hitler speelt als een vervolgde Joodse kapper. Momenten van superieure hu mor wisselen af met sentimentele scenes en vooral de slottoespraak als de acteur zich tot dte wereld wendt om vrede en menselijkheid te bepleiten is een uiterst discutabel einde. Ryan O’Neil en Jacque line Bisset in„The thief who came to Dinner” krijgt men te zien in Cineac Reg. Breestraat en „De Decamerone 2 van Mino Guerrino is te vinden in City 1. De vele malen afgekeurde „Contes Immoraux” van de Franse Pool Walerian Borowczyk kan men nu ongestoord be kijken in het Leidseplein theater. En The Movies zorgt voor een goed dubbel programma, Karei Reisz „Morgan a sui table Case for Treatment” met David Warmer en Vanessa Redgrave, en,,Love Happy” met de onimiteerbare Marx Bro thers. In de eerste plaats is dat, zoals gezegd. Guido de Moor die, zoals te verwachten viel, een hoogst bruikbaar acteur is en een gemak van spelen vertoont als maar zelden in de Nederlandse film te zien is; verder Eric Schneider en in kleinere en nauwelijks uitgewerkte rollen, Petra La- seur als de vroegere medeplichtige (over de bankroof, een merkwaardige zaak in deze gegoede kringen, worden we overigens niet gedetailleerd ingelicht), Josée Ruiter, Anne-Wil Blankers, Jose phine van Gasteren, Coen Flink, Julien Schoenaerts. Een in de finesses verzorg de film (camerawerk Eddy van den Enden) die alleen te weinig steun krijgt in zijn scenario. maken heeft. Het is zuiver toeval. Maar ik ben eigenlijk wel met film begonnen in Utrecht. Ik had namelijk eerst twee jaar de toneelschool gedaan in Arnhem. Toen ben ik in Utrecht Frans gaan studeren. Dat duurde drie maanden. Ik kwam er in contact met de Stichting Film en Wetenschap. Daar heb ik een half jaar stage gelopen en daar heb ik ook mijn eerste films gemaakt”. Erik van Zuylen heeft vijf maanden op de Filmacademie gezeten. „Toen ben ik opgestapt omdat er in die tijd geen apparatuur was, Er was helemaal niks. Het Ieren omgaan met apparatuur heb -- v.--n- zyp^x^jlppep.;. Het is bovendien een vaak gebruikt thema; het bendelid dat voor de anderen de straf heeft opgeknapt en na vrijlating zijn aandeel in de buit komt opeisen, daarbij eventueel wraak nemend op de ontrouwe collega’s- In wezen doet Fla nagan niets anders, alleen breidt zijn wraak zich uit tot andere familielelden, die er niets mee te maken hebben. Dat is van niet zoveel betekenis want Guido de Moor die Flanagan speelt, is niet te overtreffen in de rol van de man die de troeven in handen heeft. Na acht jaar van passieve gevangenisstraf neemt hij de leiding in handen en laat zijn vroegere medeplichtigen, maar ook de familie van zijn inmiddels gehuwde halfbroer naar zijn pijpen dansen. Het zijn wat al te ge makkelijke slachtoffers, waardoor Guido de Moor de rol van gemotiveerde wre- AMSTERDAM Koud is de ene Nederlandse speelfilm in première gebracht, of weer twintig over het land verspreide bioscopen maken zich gereed om de volgende te ont vangen. Zo zal het nog weken voort duren. Volgende week is De Laat ste Trein aan de beurt, een project dat nauwelijks voorpubliciteit heeft gekregen en gemaakt is door een man met een nog blanke naam: Erik van Zuylen. langrijke rol meespeelt. Een bijna ecolo gische benadering van die mensen”. Net als Adriaan Ditvorst met Flana gan deed, heb jij enkele theateracteurs voor je film laten optreden. Zoiets moet directe consequenties hebben voor de regie. DE TWEEDE GROTE speelfilm waar mee hij het publiek nu confronteert is dus „Flanagan”, een psychologische thriller, zoals Ditvoorts zelf het werk omschrijft, waarachter een intens fami liedrama schuil gaat. Het centrale thema is de liefde-haat-verhouding tussen Fla nagan (Guido de Moor) en zijn stief broer Peter (Eric Schneider)- Flanagan komt, na acht jaar gezeten te hebben, vrij en hij wil zijn aandeel in de buit van een overval die hij met zijn half broer en een vriendin gepleegd heeft. Hij is er de bak voor ingedraaid en heeft al die jaren niets van zijn mede plichtigen gehoord. Eenmaal vrij, ach tervolgt hij zijn halfbroer net- zo lang tot hij zijn rechtmatig aandeel in bezit heeft. Het gaat hem dan al lang niet meer om het geld, maar om wraak op zijn familie en op Peter die in het verleden altijd meer door zijn omgeving gewaardeerd werd dan hij. In de afreke ning met die omgeving vernietigt Flana- IN CALYPSO KAN men genieten van een knap gemaakte persiflage op de rijke samenleving in Beverly Hills bij Holliwood, waarin tegen een politieke achtergrond (de presidentsverkiezingen van Nixon) de amoureuze avonturen van een dameskapper zich afspelen. „Sham poo” heet de film van Hal Ashby waar aan we de vorige week al de nodige aandacht besteedden. Warren Beatty speelt de coiffeur met de magische han den die verstrikt raakt in de vele af spraken met zijn clientele, afspraken die hij langzamerhand meer als onvermijde lijke gevolgen van zijn beroep ziet dan als een plezierige vorm van tijdpasse ring. Julie Christie, Goldie Hawn, Lee Grant en Jack Warden zorgen voor een perfecte „cast” die in hun wijze van spelen het persiflerend element in de film accentueren. gen waar ik veel ben. Het platteland zoals ik dat daar meemaak, heeft een grote invloed gehad op „De laatste Trein”. Dorpssituaties, de wonderlijke starheid van de verhoudingen die je daar hebt. In ’71 ben ik begonnen te sleutelen aan mijn scenario en aan po gingen het geproduceerd te krijgen. Mid den ’73 ben ik met Hans Klap in contact gekomen en die heeft de hele zaak gestimuleerd. Hans Klap heeft veel kor te filmpjes voor CRM geproduceerd. Een stuk of twintig. En hij is produktie- assistent geweest bij Rob Houwer. De laatste trein speelt in een dorp. „Het gaat om een familie die aan het spoor woont, die familie leeft in een isolement. De vader is de starheid zelve. De kinderen hebben een soort acceptatie van hun situatie en zien trouwens ook geen kans zich los te maken. Pas op het moment dat er machten van buitenaf aan het werk zijn lukt dat dan, ze worden eigenlijk losgeslagen dan. Maar als uitgangspunt is het een onwrikbare situatie”. levensecht is. „Lenny” is te zien in Tuschiniski 2 en Alhambra 2,. Bruce’s optreden veroorzaakte levendi ge bijval en scherpe kritiek. Verschillen de malen werd de conferencier door de politie gearresteerd, vooral ook toen hij met zijn vrouw de stripdanseres „Hot” Haney Harlow, verdovende middelen ging gebruiken. Het werd een leven van zelfvernietiging dat tenslotte leidde tot Lenny’s dood in ’66 door een overdosis drugs. Bob Fosse „Cabaret” heeft dit bestaan doen herleven via gefingeerde interviews en nagespeelde Lenny-shows. Hij heeft daarbij een hoge graad van authenticiteit weten te bereiken. De mo nochrome beelden van cameraman Bru ce Surtees verhogen de realiteit van dit gereconstrueerde leven dat mede door het spel van Hoffman, van Valerie Per rine als Honey Bruce, van Jan Miner en Stanley Beck ontroerend, tragisch en Er worden gruwelijke en absurde din gen getoond in „J’irai”. Het beschrijft zwerftochten van twee wonderlijke figu ren: Aden (samengesteld uit Adam en Eden) en de dwerg Marvel Aden is een personificatie van de westerse bescha ving die op de vlucht is voor zijn geweten. Marvel is een zachtaardige weldoener, die wonderen doet en de dieren laat gehoorzamen. Terug in de moderne beschaving, samen met Marvel, wordt Aden achtervolgd door de politie die hem neerschiet, waarna Marvel hem in een kruiwagen terugbrengt naar de woestijn. Op verzoek van Aden eet Mar vel hem op opdat ze één zullen worden. Later bevalt Marvel van Aden, die ver volgens ten hemel opstijgt. Men zal deze beeldspraak, dit voortdurend gebruik van al dan niet begrijpelijke symbolen over zich heen moeten laten gaan, om zo nu en dan iets te doorgronden van wat Arrabal bedoelt te zeggen. Zijn film is een fascinerend raadsel en ook zonder een exacte oplossing te vinden is „J’irai comme un Cheval fou” een intrigerend schouwspel van een origineel, maar moeilijk filmer. In Studio. HM DE KLASSIEKE geweldfilm „The dirty Dozen” van Robert Aldrich keert regel matig terug op het bioscoopprogramma, hoewel hij al een kleine tien jaar oud is. Maar het publiek schijnt niet genoeg te kunnen krijgen van de heldendaden van een stelletje geteisem dat zorgvuldig uit gevangenissen en strafkampen geselec teerd is om tijdens de Tweede Wereld oorlog een levensgevaarlijke overval op een Duitse stelling te plegen. Hun belo ning zal kwijtschelding van hun straf zijn, maar niemand van de deelnemers haalt die beloning. Allen sneuvelen. Harde jongens als Lee Marvin, Ernest Borgnine, Charles Bronson, Robert Ryan en Telly Savalas (Kojac) zijn van de partij. In Frans Hals. VERDER DE BEKENDE prolongaties: Bergmans „Scènes uit een Huwelijk” in Roxy, „De Peetvader, deel 2” in Palace, „Aardbeving” in Luxor en „Inpikken en Wegwezen” („Gone in 60 Seconds”) in Rembrandt. Heb je de indruk dat jouw film zich op enigerlei manier duidelijk onder scheidt van het soort speelfilms dat Nederland de afgelopen jaren opgeleverd heeft? „Ja. Ten eerste: de elementen sex en geweld worden op een heel andere ma nier gebruikt. Ze zitten er wel in erotiek en geweld zijn vanzelfspreken de onderdelen van het leven maar niet als afzonderlijke ingrediënten. Een tweede punt is dat mijn film niet één hoofdpersoon heeft. Het gaat om een hele familie. Elk van de figuren wordt gelijkwaardig gevolgd in zijn ontwikke lingen. Een derde punt is dat het Hol landse landschap, de hele natuurlijke omgeving van die mensen een heel be- DUIDELIJK IS dat het scenario wel kansen geeft, maar als sluitende intrige de nodige mankementen vertoont. Daar tegenover staat dat Adriaan Ditvoorst alle maniertjes van experimenteel filmer opzij heeft gezet en een uiterst professi onele thriller heeft gemaakt. De film bevat de nodige suspense-elementen, heeft prachtige locaties (Museum Van Loon, Kasteel Zuylen, Kasteel Oud Was senaar, Paleis van Justitie in Brussel) en Alles wat we van hem wisten, is dat hij in 1967 en ’68 twee met CRM- subsidie tot stand gekomen korte films (Your Portrait en Het Jaar van de Pest) vervaardigd heeft en dat hij vier jaar gewerkt heeft aan zijn scenario voor „De laatste Trein”, waarin Han Bentz van den Berg, Monique van de Ven, Kitty Courbois, Peter Faber, Elisabeth Hoytink en Jan Bia' ser te zien zijn. Van Zuylen is geboren in Utrecht en treinen spelen een belangrijke rol in zijn film. Er laat zich een verband vermoe den? „Ik heb uiteraard in mijn jeugd het Spoorwegmuseum bezocht. Het zou na tuurlijk leuk zijn als op dat moment mijn liefde voor het spoor geboren was, dat is niet zo. Het is wel zo dat ik een keer op het Centraal Station in Utrecht door de afzetting die je toen nog had, gebroken ben omdat ik mijn kaartje kwijt was. Een controleur heeft me toen door hele stukken van de stad achter volgd. Een wonderlijke situatie die óók weinig met de grondslag van de film te l gan uiteindelijk niet alleen zichzelf maar sleept hij iedereen die iets voor hem betekend heeft, met zich mee. HET DRAMA VAN de afgunst of een moderne versie van het Kaïn- en Abel- verhaal, zo zou men Flanagan kunnen omschrijven. Aldus Ditvoorts die er be hoefte aan schijnt gehad te hebben om de overjarige thriller (uit 1967) van Tim Krabbé (diens naam wordt angstvallig in de aftiteling achterwege gelaten) een diepere bedoeling mee te geven. Op die dubbelzinnige aanpak is „Flanagan” ge strand. Ook zonder de Kaïn-Abel-ver- houding tussen Flanagan en zijn half broer en zonder zijn jeugdtrauma’s over achtergesteld te zijn in zijn kinderjaren, voorstellingen. Om met dat laatste genre^,<^u he^.xerhaal pp soortgelijke manier te beginnen, Lido draait in de naebtelij ke uren op vrijdag en zaterdag „Hori zontale Pret op het ronde Bed”. Frans Hals tapt uit een ander vaatje en brengt een oude oorlogsfilm „Okinawa” met Richard Widmark in de horoïeke hoofd rol, Palace laat „De Dagen van het Geweld” herleven in een film van Toni- no Valero met de bekende acteurs uit de dagen van de spaghetti-western, Mont gomery Wood en Lee van Cleef en Luxor geeft een parodie op het geweld met „De vier Vuisten van de Duivel” met het komische duo Terence Hill en Bud Spencer. IN ZIJN FILMDEBUUT „Vive la Mu- erte” heeft de Spaans-Franse toneel schrijver en sinds enige tijd ook filmer Fernando Arrabal, zich getoond als een gedreven, wreed en poëtisch mens die gehinderd wordt door jeugdtrauma’s waarin het katholicisme en de haat liefde verhouding tot zijn moedei domi nerende krachten vormen. Het nooit be wezen verraad van zijn moeder, die zijn vader aan de knechten van Franco zou hebben uitgeleverd tijdens de burgeroor log in Spanje, nam in „Vive la Muerte” ziekelijke vormen aan. Ook in zijn twee de film, „„J’irai comme een Cheval fou”, werkt die achterdocht door in allerlei symbolische en surrealistische wreedhe den. TUSCHINSKI HEEFT zijn eerste the ater afgestaan aan een tweederangs film „Caravan to Vaccares”, een verfilming door Geoffrey Reeve van een roman van Alistair MacLean. Reeve maakte vier jaar gelden „Puppet on a Chain”, naar een roman van dezelfde auteur, die in Amsterdam speelde.Op eenzelfde ordelo ze en willekeurige manlier wordt nu het verhaal verteld van een geleerde, die op de vlucht is voor niet nader aangeduide achtervolgers en zich verborgen heeft in een Zigeuner-karavaan, op weg naar het jaarlijkse festival in Zuid-Frankrijk. Slecht gespeeld en onduidelijk verteld en met véél vertoon van onverklaarde achtervolgingen, schietpartijen en ont snappingen op het laatste ogenblik is „Caravan” een voorbeeld van een onin teressante film die nooit het eerste thea ter van ons land had mogen bezetten, zeker niet als daardoor een internationaal geprezen en onderscheiden film als „Lenny” naar de achterkamer wordt verwezen. VAN HEIJNINGEN wist waarover hij sprak, want hij is de man geweest achter „De zwaarmoedige Verhalen”, een moeilijk project dat toch een onverwacht succes bij het publiek had. Het werd op het Berlijnse Filmfestival als openings- programma gekozen en kon naar Duits land, de Skandinavische landen en Joe- go-Slavië verkocht worden. Hoewel de film waarschijnlijk niet uit zijn kosten zal komen, zoals Van Heijningen in genoemd interview vermoedde, blijkt de Nederlandse markt gevoelig voor films met aan andere aanpak, zoals trouwens ook Van Nie’s -,Kind van de Zon” al bewees. ker niet te spelen krijgt, maar meer die van kleine treiteraar, wat minder heoïsch is. „We kennen in Nederland twee soor ten filmstijlen. De Italiaanse en de Amerikaanse. Bij de Italiaanse filmstijl, bij Felleini bijvoorbeeld, daar speelt iedereen duidelijk rollen, men is ge schminkt op een waanzinnige manier, de decors staan van alles los. Dat wordt hier volledig geaccepteerd omdat het Italiaans is” „De Amerikaanse filmstijl is meer on derkoeld, maar natuurlijk evenzeer ook naar een van de werkelijkheid geabstra heerde vorm. Wat Adriaan gedaan heeft met Flanagan, is duidelijk film naar theater toetrekken. Ik vind dat zelf niet zo erg. Dat is de hele sfeer en het geeft ook meteen het persoonlijke aan zo’n film. Ditvoorsts eigen agressiviteit komt er beter mee uit dan wanneer hij de meer Amerikaanse stijl gehanteerd had”. „De rollen in mijn films zijn echter in zoverre anders dat de meeste mensen spreken in zinnen, zonder bijzinnen. Ik heb ze niet de mogelijkheid gegeven over hun eigen situatie na te denken, of in elk geval zich daarover genuanceerd te uiten. Dat kunnen ze niet. Dat bepaalt dan meteen het karakter van de hele speelstijl”. „Alleen Han Bentz van den Berg heeft twee kanten. Naar de ene kant is hij streng godsdienstig, aan de andere kant is hij voor zijn medemensen onbenader baar. Hij spreekt een serie gebeden tot God, hij spreekt nauwelijks met zijn familie. Zijn contact met God is stukken beter dan dat met andere mensen, al is dat dan een eenrichtingsverkeer. Dat bepaalt hoe je hem regisseert, dat kun je niet los van elkaar zien”. EEN GEHEEL ANDERE kritiek op Amerika is te „Lenny” van Bob Fosse, gespeelde biografie van de veel bespro ken en bekritiseerde Lenny Bruce, een conferencier uit de vijftiger en zestiger jaren die zich specialiseerde in bewust grove en beledigende conferences- Lenny Bruce voerde een kruistocht tegen de hypocrisie, tegen het taboe om bepaalde woorden in het openbaar te gebruiken die in iedere huiskamer wel eens hun dienst deden, tegen een zedelijkheidswet, die sex en obsceniteiten aan banden legt, maar gruwelijke beelden over oorlog en verminking ongehinderd toelaat voor publicatie. Als gespeeld door Dustin Hoffman was Brucé een begenadigd woordkunstenaar en improvisator die geestig en gevat zijn gehoor over allerlei remmingen heenpraatte. Hij wist te be wijzen, dat onderdrukking van het woord, ook het obscene woord, aan dat woord een kracht en geweld geeft dat het oorspronkelijke niet bezit. vorm van vinden in Het is een 8,1' '"té,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15