Luxe-btw pas later omhoog Bestand tussen MPLA en Unita ijd Twee motorrijders uit Beverwijk omgekomen Cunhal wil overleg Velsen-Noorder verdronken DE VALERA OVERLEDEN Regering Antillen gewijzigd Wedloop met de ra I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN HEROPENING DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL bdMwmatrdh Het woord is aan PREMIER ARRON IN MOEILIJKHEDEN MISLUKTE INHAALMANOEUVRE SPOEDBIJEENKOMST VOORGESTELD niet voor Ook Denemarken wil economie opvijzelen AGENDA pagina 4 Britse mijnwerkers steunen Wilson See a morris before you buy „Papa” Godett minister „Lima” uitstoting Israel Weinig verandering MISSIE-KISSINGER (Van onze redacteur in Jeruzalem en Beiroet) voorzitter Vondeling. Aanvankelijk zou het volgende week plaatsvin den. suède, nappa, en lamsvacht- jassen 7 9 9 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 65e jaargang nummer 251 DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL JULIANAKADE 18, IJMUIDEN, TEL. 14733 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Binnen- en buitenland 2, 3, 21 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Weerrecords in 1975 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Uitstapje van 8 maanden Een tamme kauw van een familie in Emmeloord, die acht maanden geleden de vleugels nam, keerde gisteren terug op zijn oude plekje bij de deurknop en scharrelt nu rond of hij niet weg is geweest. Voortekenen van aardbeving Puzzel Weg en wiel Schrijvende lezers 11 Kunst13, 15 Radio en tv17 Strips17 Economie19 Beurs21 Sport 22, 23 Slrandverwachting ■s 8 5 m IJmuider Courant E t v s Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Tweede Kamer stelt Suriname-debat uit (Van onze parlementsredactie) Een deel van de Mitlapas, waaruit Israel zich zou terugtrekken. (Zie ook pagina 2) S PREMIER ARRON (Zie verder pagina 3) 1 lucht (ook grote maten) partij zouden al hebben laten weten dat het communistische voorstel op het eer ste gezicht onaanvaardbaar is. Volgens hen zijn de communisten tot de conclu sie gekomen dat zij terrein verliezen en proberen zij nu op het laatste moment een politieke nederlaag te voorkomen. Inmiddels heeft het centrale comman do in Coimbra verklaard dat zijn eenhe den gereed staan om te waarborgen dat het land niet door een totalitair regiem zal worden geregeerd. DUBLIN (AP) - Eamon de Valera, eer ste president van de Ierse Republiek, is vanmorgen in een verpleegtehuis te Du blin overleden. Hij was 92 jaar. handeling. Daarvoor heeft hij de „deser teurs” nodig, maar het is onwaarschijn lijk, dat die zich alsnog zullen laten ompraten. DEN HAAG. De verhoging van het btw-tarief voor luxe artikelen van zes tien tot achttien percent een van de belangrijkste punten uit het dekkings- plan voor de rijksbegroting van 1976 zal waarschijnlijk pas op 1 juli of 1 oktober volgend jaar ingaan en niet op 1 januari a.s. Zowel op het slagveld als in de wetenschap oogsten de voorpos ten zelden roem. stuurde na de inhaalmanoeuvre scherp naar rechts en botste frontaal tegen een lichtmast. De Beverwijker was op slag dood. De bestuurder van de auto, een 21-jarige jongen uit Wijk aan Zee, rem de krachtig en werd toen aangereden door een achteropkomende motor, be stuurd door Arie Jongeling. Na de aan rijding met de auto schoof de motor naar de linkerwèghelft en botste daar frontaal tegen een tegenligger. Ook Arie Jongeling was op slag dood. Op maahdag 1 september houden wij „Open Huis” voor vrienden en bekenden (aanvang 8 uur n.m.) Natuurlijk is er gelegenheid voor een dansje en een drankje. U bent van harte welkom in onze nieuwe dansschool. Het dagblad „Jerusalem Post” schrijft vandaag, dat de nieuwe Israëlische frontlijn in de Sinaï-woestijn op grond van het voorgenomen tussentijdse vre desakkoord met Egypte meer dan twee keer zo lang zal zijn dan de huidige frontlinie. De lijn van noord naar zuid met een uitstulping naar het oosten bij de Mitla- en Gidi-bergpassen zal 360 km lang zijn vergeleken bij de huidige lijn van 140 km, aldus de Post. Secretaris-generaal Alyaro Cunhal be oogde hiermee een oplossing te bereiken voor de politieke crisis waarin het land verkeert. In het voorstel werden partijen rechts van de socialistische partij, zoals de centrum-linkse volksdemocraten, die bij de verkiezingen van april na de socialisten de meeste stemmen op zich verenigden, uitgesloten. Functionarissen van de socialistische De mijnwerkers zijn akkoord gegaan met de limiet van zes pond per week maximale loonsverhoging die de Labour- regering heeft gesteld. Deze steun bete kent voor Wilson min of meer dat het grootste deel van de vakbeweging nog achter zijn anti-inflatiepolitiek staat. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - 1' 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post 1' 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. WILLEMSTAD. (ANP) De samen stelling van de Antilliaanse regering is op enkele punten gewijzigd. Tegelijker tijd is de voormalige oppositiepartij Frente Obrero toegetreden tot de rege ringscoalitie. Er komen nieuwe ministers voor Sociale Zaken, voor Economische Zaken en voor het gevolmachtigd kabi net in Den Haag. De gehele ükLi kollektie. Vondeling deed de Kamer in de avondvergadering verslag van het telefo nisch gesprek, eerder op de avond, met voorzitter Wijntuin van de Staten van Suriname. Deze voorzitter deelde mee, dat de Surinaamse Staten niet eerder dan volgende week de leden van de bijzondere delegatie zouden aanwijzen. De Tweede Kamer gaat er nog steeds van uit, dat 25 november de onafhanke lijkheid van Suriname een feit wordt. De Kamer wil rekening blijven houden met die datum bij het vaststellen van de data voor het Suriname-debat. „Maar op zijn vroegst zal de Kamer er over pra- g ten, een week nadat de Staten van Suriname de delegatie heeft samenge steld”, aldus dr. Vondeling. Hij heeft in die geest een telegram naar Paramaribo gezonden. Overigens ziet het er niet naar uit dat premier Arron op korte termijn de Suri naamse Staten bijeen zal roepen om een delegatie aan te wijzen. Sinds het uittre den van het Chinese Statenlid Lee Kong Fong en mevr. Liesdek-Clarke is er in de Staten een meerderheid, die niet wil meewerken aan de onafhankelijkheid, eer Suriname beschikt over een grond wet, die de minderheden in Suriname (en vooral de Hindoestanen) op deugde lijke wijze bescherming biedt. De uitge treden Statenleden steunen de Hindoe- staanse oppositie van Lachmon in haar streven de ontwerp-grondwet, waarvan de Memorie van Toelichting gisteren aan premier Arron is aangeboden, eerst uit voerig te behandelen. Arron zal de Staten pas bijeen wil len hebben als hij zeker kan zijn van een meerderheid voor zijn beleid: op 25 november onafhankelijk worden, des noods zonder deugdelijke grondwetbe- LISSABON (Reuter). De Portugese communistische partij heeft gisteravond voorgesteld een spoedbijeenkomst te houden van de belangrijkste burger- en militaire groeperingen, met inbegrip van de „groep ven negen” van de Beweging der Strijdkrachten en de socialistische partij. LISSABON (Reuter). Twee van de drie Angolese bevrijdingsbewegingen, de MPLA en de Unita, zijn overeengeko men onmiddellijk een bestand aan te gaan en gevangenen uit te wisselen, zo is vanmorgen vernomen uit officiële Portugese bron. JERUZALEM Kissingers di plomatie in het Midden-Oosten is de laatste dagen een wedloop met de tijd geworden. Voor Kissinger is het van het grootste belang de hui dige onderhandelingsfase af te slui ten voordat hij begin september zijn rede in de Verenigde Naties moet houden. Niet alleen kan hij dan weer als de grote vredestichter uit de bus komen, maar ook voor Israel kan een overeenkomst met Egypte nuttig zijn voor haar toekomstige positie in de Verenigde Naties. Het kabinet, dat vandaag de laatste hand legt aan het dekkingsplan, wilde de verhoging aanvankelijk al op 1 janu ari laten ingaan, maar dat stuitte op tegenstand van minister Duisenberg (Fi nanciën) die vreesde voor te grote druk op de prijzen. Als compromis is nu 1 juli of 1 oktober uit de bus gekomen; de exacte datum zal later worden vastge steld aan de hand van de dan geldende financiële situatie. Vandaag praatte het kabinet tevens over nieuwe stimuleringsmaatregelen voor de economie, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Aangenomen wordt dat deze injectie vooral de bouw ten göede zal komen en tevens gericht zal zijn op een algemene lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Hoofd van het regionale commando, een van de vier in Portugal, is Francisco Chairais, lid van de groep van negen gematigde officieren die zich verzetten tegen premier Goncalves. Op de warmste winter in 270 jaar is nu ook de warmste augustus in eveneens precies 270 jaar gevolgd. De gemiddelde et- maaltemperatuur komt deze maand even boven de 19,8 gra den en dat is hoger dan ooit sinds 1706. De warmste augustus sindsdien was die van 1947. Intussen blijven zowel Egyptische als Israëlische woordvoerders verklaren dat er geen essentiële problemen meer be staan. Ook Sadat1 heeft reeds openlijk verklaard dat wat hem betreft de over eenkomst ondertekend kan worden. Deze tactiek paste hij echter ook tijdens de besprekingen in maart toe, hoewel toen de onderhandelingen stuk liepen. Het verschil met de besprekingen in maart ligt echter in het feit dat Kissin ger deze keer dit spelletje niet mee speelt. In zijn persconferentie gisteren in Jeruzalem voor zijn vertrek naar Alexandrië maakte hij duidelijk dat er deze keer geen sprake is van druk uitoefenen op een van beide partijen en dat het van beide afhangt wanneer de overeenkomst ondertekend wordt. Bij aankomst in Alexandrië vertelde hij dat de nieuwe overeenkomst zondag of maandag geparafeerd zou kunnen worden. Kissinger schijnt te overwegen zijn rede voor de Verenigde Naties, die op 2 september gepland was, een dag later te houden en in het Midden-Oosten te blijven tot zijn pogingen inderdaad met succes bekroond zijn. (Zie verder pagina 21) Het ex-staatshoofd, dat in een ver pleeghuis in Dublin verbleef, had vorige week kou gevat. Sindsdien was zijn toe stand geleidelijk achteruitgegaan. KOPENHAGEN (Reuter). Ook Denemarken gaat de economie een finan ciële injectie toedienen en wel van 2,25 Miljard gulden. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Vannacht om kwart over één zijn op de Zeeweg twee motorrijders verongelukt. De slachtof fers zijn de 26-jarige Johan Zaelberg en zijn 24-jarige vriend Arie Jongeling, bei den uit Beverwijk. Het ongeluk gebeurde tussen het eer ste viaduct en de Herculesweg, waar een in de richting Beverwijk rijdende auto met grote snelheid door de 26-jarige motorrijder werd ingehaald. Getuigen verklaarden tegenover de politie, dat de jongeman met een snelheid van 120 a 130 kilometer per uur inhaalde. Hij Chinese seismologen hebben in december vorig jaar aanwij zingen gezien dat in de provincie Liaoning een aardbeving op komst was. Zo ontdekte een kind een slang in de sneeuw en werd geconstateerd dat in de plaats Nsioeng-Yoen het water van de putten troebel was en naar zwa vel rook. De bevolking werd ge waarschuwd. De aardbeving kwam op 4 februari. Er was grote schade, maar talrijke men senlevens bleven gespaard, aldus een rapport van het provinciale seismologische laboratorium. LIMA. (AP) Delegaties uit Zuid- Amerika en Afrika hebben, zo verluidde gisteren, op de conferentie van niet- gebonden landen in Lima de Arabische militante delegaties ervan overtuigd dat een resolutie waarin de uitstoting van Israel uit de Verenigde Naties wordt gevraagd geen kans maakt op de confe rentie. LONDEN. (Reuter) De machtige Britse bond van mijnwerkers heeft zich gisteren in een stemming achter de prijsbeteugelingspolitiek van premier Wilson geschaard. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Zonnig, maar later op de dag kans op een lokale bui. Zwakke tot matige wii.J uit uiteenlopen de richtingen. Vannacht plaatse lijk mistbanken en minimumtem peraturen omstreeks 14 graden. Maxima rond 26 graden, maar in de kustgebieden bij wind van zee enkele graden lager. Voorlopig nog warme met zon. Later kleine onweers- kans met zuidoostelijke wind. Temperaturen van 22 tot 24 gra den. Zeewater 20 graden. Voor- uitzichten: Een zwak frontje van Engeland kan zondag iets meer bewolking geven en een wat frissere wind van zee. Vanmorgen werd in Loeanda bekend gemaakt dat Portugal het „Akkoord van Alvor” officieel heeft opgeschort. Dit akkoord, dat begin dit jaar werd geslo ten tussen Portugal, MPLA, Unita en FNLA, voorzag in een gemeenschappe lijk bestuur, tot Angola op 11 november onafhankelijk zal worden. Omdat die overgangsregering niet functioneert zal het bestuur voorlopig worden uitgevoerd en gecoördineerd door de Portugese hoge commissie. Eerder deze maand had de waarne mend Portugese gouverneur, generaal Ernesto Ferreira do Maceido, het be stuur al aan zich getrokken. In de vergadering van de speciale politieke commissie zouden de Arabieren ervan overtuigd zijn dat de conferentie zich moet beperken tot krachtige waar schuwingen aan Israel, die inhouden dat dit land alle bezette Arabische gebieden dient te ontruimen. DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer heeft gisteravond beslo ten het debat over de onafhankelijk heid van Suriname uit te stellen, omdat de Staten van Suriname nog geen bijzondere delegatie hebben aangewezen voor het bijwonen van het debat in Den Haag. „Op zijn vroegst zal het Suriname-debat over zeventien dagen gehouden kunnen worden”, aldus Tweede-Kamer- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Halverwege de Noordpier is vanmorgen om zeven uur het levenlo ze lichaam van de 21-jarige F. W. Bos man uit Velsen-Noord uit zee gehaald. De jongeman, wiens kleren naderhand aan het strand werden gevonden, ging iedere morgen op deze plaats zwemmen. Het ministerie van Economische Za ken, Sport, Cultuur en Recreatie zal voortaan worden beheerd door drs. Ri chard F. Pieternella, die sinds 1973 ge volmachtigd minister was in Den Haag. Voor deze laatste post is nog geen nieu we minister aangewezen. Het ministerie van Sociale Zaken en Arbeid gaat naar Frente-Obreroleider „Papa” Wilson Godett, die bij de eilands- raadverkiezingen van april een grote overwinning behaalde. Hij neemt de post over van drs. Rufus F. McWilliams, die zijn ontslag heeft ingediend. U Ar IS< Ismailia, ISRAËL Wfj Butler tor.e VN Door Israel betel Vroegere butter tone VN Aardolie im MB .1. E G-.' P T Ahui' Róëdcr^ *-■ ■.rtF.Z;-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1