Vijf spelers WEDSTRIJD GESCHORST VIJFTIG MILLE TEKORT PSV in Oranje- Dure grap Jongbloed NBB moet bezuinigen selectie HEGEMONIE AMATEURS OP DE WEG MOEILIJK TE BREKEN ZOETEMELK BEDREIGD Keus Hassink verrassing Geen winnaar Zonder training op kunstgras kunnen we beter thuisblijven THUNG OP FOREST HILLS UITGESCHAKELD Sterk cricket Aussies SPOIWWW eerste prijs in lotto Veel straffen in betaald voetbal l 1» hl 23 SPORT 1975 AUGUSTUS 2 9 V R IJ D A G (Van onze sportredactie) Hassink Bondscoach Van Heumen: Perfect i ij B Jan Jongbloed: dure grap. POLEN NOG STEEDS SUPERIEUR 1 F 0 een i r^hi^iW Tom Okker ronde verder via zege op Fassbender e. Okker: ronde verder. (Van onze cricketmedewerker) n n f r 5 S t i LONDEN De eerste dag van de maar liefst zes dagen durende laatste testmatch tussen Engeland en Australië, is een geheel Australische dag geworden. Op het zeer betrouwbare Oval wicket verloren de Aussies slechts één batsman en scoorden 280 runs. Bij de kenners wekte het uitlaten van Gilmour bij de Australiërs wel enige verbazing aangezien zjjn plaatsvervanger Turner volledig faalde en slechts 2 runs scoorde als openingsbat. Het lijkt wel of Gilmour niet erg populair is bij de Austra lische keuzecommissie terwijl zijn capaciteiten toch geweldig zijn. renners sterk favoriet zijn. Dat zou een extra belasting kunnen zijn”. t t Hockeycoach Van Heumen: „Trainen op kunstgras noodzakelijk” onder meer een drastische besnoeiing op het punt ontwikkeling in de regio, begroot op 17.000, dat met tien mille teruggebracht moet worden. Verder zal er bezuinigd worden op cursussen, congressen, declaraties en stages. De stage voor topcoaches en arbiters zal dit jaar helemaal geen doorgang kun nen vinden. Een besparing van ƒ5000. Voorts zal het weekbulletin tot het einde van het jaar om de twee weken verschijnen. In totaal moet op die manier 35.300 worden bespaard. en de voetbalsport in het algemeen. FC Amsterdam werd veroordeeld tot betaling van de kosten van de mon delinge behandeling. te L- in k sn n. Ie t- et n. 11 )S i. 2t Onder het lidht van de schijnwerpers maakte Tom Okker, die twee dagen tevoren voor dit seizoen de stedencompe titie en zijn korte setjes had afgesloten zijn rentree in het grote tennis. De als zesde geplaatste Nederlander zegevierde met 6-4, 6-2 over de Westduitser Jür gen Fassbender. Rolf Thung, die de laat ste maanden op weinig successen kan bogen, werd met 6-0, 6-3 uitgeschakeld door de Zuidafrikaan Frew McMillan. NAMEN (ANP). De rijkswacht en de bijzondere opsporings brigade (BOB) van Namen hebben extra maatregelen genomen om Joop Zoe temelk zondag tijdens de strijd om liet wereldkampioenschap wielrennea in Mettet te beschermen. Volgens de rijkswacht en de BOB zou Zoetemelk dreigbrieven hebben ontvangen. Joop Zoetemelk, die donderdagmid dag met de gehele Nederlandse weg ploeg van de profs op de fiets vanuit Putte in Namen arriveerde, nam het nogal luchtig op. „Ik krijg regelmatig boze brieven uit België. Ik zie ze vrijwel nooit want mijn vrouw maakt ze altijd open. Laatst heb ik er zelf een open gemaakt omdat er iet» hards in zat. He' was weer een brig( uit België. Toen ik hem openmaakté viel er een lolly uit met een briefje eraan, waarop stond: beter hieraan te zuigen dan aan het achterwiel van Merckx” Jongbloed werd tevens tot 1 janua ri 1976 het recht ontzegd als aanvoer der op te treden. Bij de mondelinge behandeling van de zaak in Zeist heeft de commissie rekening gehou den met de leeftijd en staat van dienst van Jongbloed. Er is tevens gelet op het effect van het optreden van Jongbloed op het betaald voetbal Tevens behandelde de strafcommis- sie mondeling de zaak van de Vites- se-spelers Veenstra en Mulderij en Roemgens van FSC. Mulderij kreeg een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd. Veenstra werd veroor deeld tot een boete van f 150 terwijl Roemgens een voorwaardelijke straf van een wedstrijd kreeg opgelegd. Vitesse moet tweederde van de kos ten van de mondelinge behandeling betalen, FSC eenderde. ZEIST. (ANP) Jan Jongbloed, de doelman en aanvoerder van FC Am sterdam, is naar aanleiding van zijn gedrag in de wedstrijd FeyenoordFC Amsterdam van afgelopen zondag door de strafcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst. Andere geplaatste spelers, die zich met Ashe voor de tweede ronde kwalificeer den, waren op de eerste dag o.a. Roscoe Tanner met een overwinning van 7-5, 4- 6, 6-1 op Dave Schneider, Harold Salo mon, die een set afstond alvorens de Hilversum-revelatie Victor Pecci aan de kant te zetten: 5-7, 6-2, 6-2, Cliff Ri chey, die Marcelo Lara versloeg (7-6, 6- 0) en Vitas Gerulaitis, die met 5-7, 6-3, 6-2 won van Joaquin Rasgado. Enkele uren later, toen de zon Forest Hills een uitermate zomerse aanblik had gegeven, DEN HAAG (ANP). De cijfers van d* lotto en toto van het afgelopen weekeind* zijn: AMSTERDAM. Uit de cijfers over het eerste half jaar van ’75 is gebleken dat er een tekort van 50.000 bij de Nederlandse Basketbal Bond dreigt te ontstaan. Dit als ge volg van tegenvallende ontvangsten en uitgaven, die hoger uitvielen dan gepland was. Ex-wereldkampioen Szurkowski, de eerste Pool die twee jaar geleden door stootte naar de absolute wereldtop. kend. Rij ik zaterdag net zo goed als in het Nederlands kampioenschap, dan moet het al heel erg gek gaan wanneer ik niet van voren zit”. FOREST HILLS (UPI). Arthur Ashe had woensdag de taak toebedeeld gekregen de eerste bal te slaan van Forest Hills 1975, waarvan de openings dag op de New Look West Side Tennis club een recordaantal toeschouwers van 12.723 trok. Het vroege succes van de Engelse bowlers (het wicket van Turner op een totaal van 7) was het enige dat zij gedurende de gehele dag konden bereiken. McCosker en lan Chappell speelden verder foutloos en bleven aan het einde van de dag met resp. 126 en 142 not out. Het was McCosker’s eerste testcentury tegen Engeland nadat hij in de laatste wedstrijd op 98 not out was gestrand, toen vandalen het spelen op de laatste dag onmogelijk maakten. De veiligheidsmaatregelen zijn op de Oval enorm uitgebreid om een herhaling te voorkomen. Zo worden er ook geen toeschouwers meer toegelaten op het speelveld, achter de boundary, hetgeen vroeger vooral op de Oval gebruikelijk was. Aanvoerder Tony Greig gebruikte maar liefst 7 bowlers waarvan alleen Old succes had, door het wicket van Turner te nemen. Verder was er nog enige kritiek op de captaincy van Greig die het veld op sommige momenten slecht had uitstaan en die zijn bowlers niet goed gebruikte. De verwachting is dat de Australiërs ook morgen de gehele dag zullen doorbatten tot zij 600 of meer runs gescoord zullen hebben waardoor Engeland in een benarde positie wordt gemanoeuvreerd. Bij een draw wint Australië de series en bij verlies staan beide landen gelijk mar blijven de Ashes in het bezit van de Aussies. volgden Tony Roche (6-1, 7-4 tegen Dave Kanter), John Alexander (7-6, 6-1 tegen Marty Riessen) en Jan Kodes (6-3, 6-1 tegen Graham Stilwell.) Een gat van vijftig mille is voor het bondsbestuur onaanvaardbaar. Men heeft derhalve besloten om het mes te zetten in de dit hondsjaar nog te besteden bedragen. Dit betekent i METTET Niemand zal met stomheid zijn geslagen wanneer zaterdag middag in Mettet de regenboogtrui bij de liefhebbers opnieuw om de schou ders van een Pool wordt getrokken. Die eventuele trilogie zou immers niet meer zijn dan een bevestiging van de nu al drie jaar durende Poolse heer schappij op de weg. Nadat Ryszard Szurkowski (in 1973) en Janus Ko walski (vorig jaar in Montreal) de sterke opkomst van de Polen als wieler- natie met de wereldtitel nog eens extra accentueerden, is er anno 1975 nog geen eind gekomen aan het wielerrijk van de Poolse staatsamateurs. De min of meer ingecalculeerde triomf in de ploegentijdrit van woensdag mag een duidelijke indicatie zijn, dat Polen zaterdagmiddag opnieuw' de be langrijkste renners levert voor het mondiale titelgevecht. zouden wel eens beslissende factoren kunnen zijn. Arie Hassink over dat ge vaar: „Al na 2,5 km wordt de weg erg smal. We starten achter in de groep, maar zullen zo snel mogelijk moeten zorgen voorin te komen. Met al die Indianen erin is de kans op valpartijen toch erg groot”. UTRECHT (ANP). „Als we niet voldoende in de zaal en op kunstgras kunnen trainen kunnen we net zo goed niet naar de Olympische Spelen gaan.” Met deze niet mis te verstane woorden gaf de coach van het Nederlandse he renhockeyteam gisteravond op het Kam- pongcomplex in Utrecht te kennen welke een grote waarde hij hecht aan de aanleg van een kunstgrasveld in Neder land. Van Heumen, die nu enkele maan den bij de hockeybond in dienst is en tevens Kampong begeleidt, liet er geen twijfel over bestaan pessimistisch ge stemd te zijn over de resultaten in Mon treal. „De achterstand op West-Duitsland is niet meer in te halen,” zei de kalende Brabander somber. „Door de enorme er varing op zaalhockeygebied blinken de Duitsers nu op het vergelijkbare kunst gras zowel technisch als tactisch uit. Het was geen wonder dat topzaalhockeyers als Peter, Dröse en Vos juist op het astroturf van Montreal uitstekend uit de voeten kwamen tijdens het onlangs gehouden achtlandentoernooi. In de fi nale scoorde West-Duitsland driemaal uit het zaalhockeyboekje. West-Duits land is voor mij de grote favoriet voor de eerste plaats. Dan is er nog onze technische achterstand op India en Paki stan en het geringer atletische vermogen ten opzichte van de spelers uit Nieuw Zeeland en Australië. Nederland zal het heel moeilijk krijgen en ik zie het donker in als we niet op tijd over kunstgras kunnen beschikken. Het alter natief is trainen in Frankrijk of West- Duitsland.” „Maar”, zegt hij in het vorstelijk on derkomen in Bourge, „nu ik eenmaal ben gekozen, zal ik er ook alles aan doen om mij waar te maken. Dit seizoen ben ik eigenlijk nog niet één keer hele maal voluit gegaan. Zaterdag wil ik alles geven. Na het nationaal kampioen schap had ik een duidelijke achterstand in trainingskilometers, waardoor ik Oost-Duitsland ook duidelijk heb gezien als training. Middelink had daar begrip voor. In Henegouwen ging het uitste- Karol Madaj, vorig jaar oktober be noemd tot opvolger van de bon-vivant Wojcieck Walkiewicz, die een te grote belangstelling aan de dag legde voor het bruisende buitenlandse nachtleven, noemt die inmiddels perfecte organisatie één van de vijf hoofdpunten die uitein delijk hebben geleid tot de machtspositie van nu. Onder de impulsen van Lasak werden nieuwe trainingsmethoden ont wikkeld, die het mogelijk moest maken dat een renner op het juiste moment in topvorm was, er kwam een instituut voor clubtrainers (nu 1500) en de medi sche staf werd aanzienlijk uitgebreid. Bijna unaniem wordt het parcours door de Nederlanders als lastig gekwali ficeerd. De smalle wegen en de wind Voor de wedstrijd Jong Oranje te gen Jong Finland, die op 3 september in Kokkola (Fin) wordt gespeeld ea meetelt voor het Europees kampioen schap onder de 23 jaar, heeft bonds coach George Knobel de volgende selectie van zestien spelers bekend gemaakt: Harry Schellekens (NEC), Frans Hoek (Volendam), Jan Evers» jn Martin Vreijsen (beiden Feyen- lord), Henk van Rijnsoever, Kees Kist en Hugo Hovenkamp (allen AZ’67), Cees Kriigh en Willy van der Kerkhof (beiden PSV), Peter Arntz sn Jan van Deinsen (beiden Go Ahead Eagles), Jan Bos (FC Twente), Nico Jansen en Heini Otto (beiden FC Amsterdam), Leo Balkenstein en Wim Meutstege (beiden Sparta). Mottram (Gbr) 5-7, 6-3, 7-5, (Aus) Gisbert (Spa) 7-5 6-4. Die overheersing naast het goud eisten de Oosteuropeanen ook nog twee keer (Szozda en Szurkowski) het zilver op is des te opmerkelijker, omdat Polen in de jaren daarvoor nimmer een rol van betekenis kon spelen. De uiterst behoedzaam door de drie jaar geleden bij een verkeersongeluk om het leven gekomen wegcoach Henryk Lasak naar de top gebrachte Szurkowski en Szozda waren de grondleggers van het Poolse wielerrijk. Janusz Kowalski, Tadeusz Mytnik, Jan Brzezny en Josef Kacmarek verstevigden het fundament. Nu, twee jaar later, duelleerden zij op niveau yan gelijkheid met het duo Szozda-Szur- kowski. Een fors aandeel in de Poolse machts positie van dit moment heeft UCI- bestuurder Golebiewski, die de in het buitenland opgedane ervaringen in Polen in praktijk bracht. Er volgde een totale reorganisatie van de bestuurlijke en technische aanpak van de wielersport. Deze nu perfecte organisatie, die het moeilijk maakte uiterst efficiënt te wer ken, vormde de eerste aanstoot tot pres- tatieverhoging. Vier jaar later resulteer de dat op het circuit van Montjuich bij Barcelona al in een wereldtitel voor Szurkowski. ZEIST. De tuchtcommissie van de KNVB behandelde gisteren (schriftelijk) de wandaden van niet minder dan 33 voetballers.l FC Dordrecht werd het zwaarst getroffen. Het zal door schorsin gen Ruts, Warner. Van Oorschot en Breuer in de uitwedstrijd tegen Vitesse moeten missen. Rob de Kip van Haarlem hoort bij de spelers die twee wedstrijden on voor waardelijk kregen (plus 150 boete). Jan Fransz kreeg één wedstrijd voorwaarde lijk (boete 100). Kerkhof van Telstar kreeg een schorsing van één wedstrijd en een boete van f 100. Aad Mansveld (Den Haag) ontving wegens bemoeienis met de leiding tijdens de wedstrijd tegen Telstar een boeking, terwijl Simon van Vliet twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 200 kreeg wegens het ten val brengen van Jos Jonker. Aantal deelnemers: 195.842. Bruto inleg: 550.492. Prijzenbedrag: ƒ261.483. Ie prijs: 181 winnaars, die elk per kolom 577 ontvangen. 2e prijs: 2.605 winnaars, die elk per kolom ƒ25 ontvangen. 3e prijs: 16.265 winnaars, die elk per kolom I ontvangen. In de negende en DEN HAAG (ANP). Bondscoach George Knobel heeft vijftien spelers geselecteerd voor de voetbal landen- wedstrijd NederlandFinland (gel dend voor het Europees kampioen schap), die volgende week woensdag avond (3 september) in Nijmegen wordt gespeeld. Hij koos vijf spelers van PSV (Jan van Beveren, Adrie van Kraay, Harry Lubse, Willy van der Kuylen en René van de Kerkhof), vier van Ajax (Piet Schrijvers, Wil lem Suurbier, Ruud Krol en Ruud Geels), drie van Feyenoord (Wim Rijsbergen, Willem van Hanegem en Wim Jansen), twee van FC Twente (Frans Thijssen en Niels Overweg) en één speler van NEC (Jan Peters). In die strijd om het wereldgoud blij ven de Polen niettemin de belangrijkste gegadigden. Ook voor de Nederlandse wegcoach Joop Middelink en de zes door hem aangewezen coureurs: Gerrie van Gerwen, Arie Hassink, André Gevers, Ad Tak, Matthieu Dohmen en Frits Pirard. Op dit nagenoeg vlakke parcours moeten de Nederlanders wel degelijk in staat worden geacht het echec van vorig jaar in Montreal (met een 34e plaats was Van Dongen toen de beste oranje- coureur) uit te wissen. Tot die kansheb bers op een hoge klassering behoort ontegenzeggelijk ook Arie Hassink. die na zijn ziekte zo formidabel aan de top teruggekeerde coureur. De keuze voor de wegploeg, voor een niet gering .deel de verdienste van zijn ploegleider fterman Krott, die Middëlink op hem moest at tenderen, kwam voor Hassink als verrassing. De huidige Wimbledonkampioen, die enigszins onaangenaam was verrast door het feit dat hij ’s morgens om half twaalf de baan op moest, versloeg „Luc ky Loser” Victor Amaya met 6-3, 7-6. Die voor westerse begrippen unieke begeleiding is er ook de voornaamste oorzaak van, dat de jeugd nu op aan zienlijk jongere leeftijd kiest voor de wielersport dan vijf jaar geleden nog het geval was. Een topper als Szurkows ki kroop bijvoorbeeld pas op zijn 22e jaar voor de eerste keer op de racefiets. De financiën speelden daarbij natuurlijk ook een belangrijke rol. Madaj: „Ook bij ons moeten de renners hun eerste fiets zelf kopen. Geen racefiets, maar een gewone fiets. Diegene die boven de rest uitsteekt, mag lid worden van een club en krijgt een racefiets van de club zodra hij twee wedstrijden heeft gewonnen”. Karol Madaj (40) is afhankelijk van een naar verhouding gering aantal top- coureurs. „De basis is in feite erg smal. Daaraan gaan we de komende jaren werken. We hebben 5000 amateurs, tegen Nederland 1500, maar de 100e in uw land is twee keer beter dan de 100e in Polen. Ik beu nu twee keer met de ploeg in Olympia’s Ronde geweest. Daar uit heb ik kunnen afleiden hoe goed het potentieel in Nederland is”. Madaj over de Poolse kansen voor prolongatie van de wereldtitel: „Voor ons is het parcours eigenlijk net iets te licht. Een nadeel is bovendien, dat onze Bij kunstlicht deed zich de eerste ver rassing voor. Stan Smith, vier jaar gele den winnaar, verloor in 57 minuten van de Nieuwzeelandse veteraan Onny Pa- run: 4-6, 2-6. Evonne Cawley-Goolagong is het toernooi van Forest Hills op indrukwekkende wijze begonnen. De Australische was binnen een half uur klaar met de Amerikaanse Peggy Mi chel: 6-0, 6-0. Overtuigend speelde ook Franchise Durr. De als zevende geplaatste Franqaise versloeg Renate Tomova: 6-1, 6-1. Betty Stöve kwam een ronde verder door een zege op de Amerikaanse Marita Fedondo: 6-1, 6-4, terwijl Tine Zwaans van de Zuidafrikaanse Brigitte Cuypers won: 3-6, 7-5, 7-6. Overige uitslaten heren enkelspel (eerste ronde): Ball (Aus) Loyo Mayo (Mex) 6-4, 7-6, Ramirez (Mex) Van Dillen (Vst) 6-2, 6- 7, 7-5, Borg (Zwe) Mayer (Vst) 6-2, 6- 2, Vilas (Arg) Gildemeister (Bra) 6-2, 6-2. Stockton (Vst) Battrick (Gbr) 6-3, 3-6, 6-3, Connors (Vst) Masters (Aus) 6-3, 6-3, Lloyd (Gbr) Graebner (Vst) 6-7, 6-2, 6-3, Hewitt (Zaf) Stolle (Aus) 6-2, 7-6, Orantes (Spa) Mitton (Zaf) 6-3, 6-3, Pala (Tsj) Anand Amritraj (Ind) 6-4, 7-6, Pasarell (Por) Buster Laver tiende ronde van het wereldkampioenschap jeugdschaak kwam Van der Sterren remise overeen met respectieve lijk de Israëliër Bernstein en de Hongaar Groszpeter. De Amerikaan Bill Rodgers is de absolute topper in het sterke deelnemersveld van de Marathon van Enschede, die zaterdag wordt gehouden. Na het zwemmen bezet het Nederlandse jeugdteam moderne vijfkamp in Pointe Claire (Canada) de achtste plaats. België en Nederland hebben nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de speeldata voor de Davis Cupwedstrijd tussen beide landen. Feyenoord ziet af van een beroep in de „zaak Jansen”. De Russische wereldkampioen Karpov speelde in Milaan remise tegen zijn landge noot Tal. Na zeven ronden heeft Karpov •Heen de leiding. Lotto no. 34 Aantal deelnemers: 799.188. Bruto inlegt 3.087.158. Prijzenbedrag: 1.580.851. le prijs: geen winnaar, het bedrag van de le prijs gaat voor eenvijfde deel naar de le prijs van de volgende week het overige .viervijfde deel wordt In gelijke delen verdeeld over de overige prijsklas sen. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 136.089 ontvangen. 3e prijs: 139 winnaars^ die elk bruto 2.485 ontvangen. 4e prijs; 7.335 winnaars, die elk per kolom (W ontvangen. 5e prijs: 8.636 winnaars, die elk per kolom 48 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag (no. 35) 125,538. Toto no. 34 Na afloop van elk seizoen is er een symposium van twee tot drie dagen voor alle clubtrainers, waarbij ook de artsen, masseurs en psychologen aanwezig zijn. In Polen vervult de clubtrainer een belangrijke schakel tussen de renner en de bondscoach. Madaj: „Wanneer Szur kowski bijvoorbeeld met de nationale ploeg in een trainingskamp is geweest, krijgt hij altijd trainingsschema’s mee, die hij dan in overleg met de clubtrai ner moet uitwerken. De jeugdtraining gebeurt op dezelfde manier. Jeugdren- ners vanaf 12 jaar worden bij ons opge leid alsof het de nationale ploeg betreft. Stoten ze dan door naar de top, dan weten ze precies hoe het daar toegaat. Ze hoeven dan alleen nog maar te wennen aan een andere omgeving.” “’J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23