WEL KRITIEK OP RUIMTELIJKE INDELING. MAAR: A Kamer waardeert Oriënteringsnota van Gruij ters d Demonstratie tegen kamernood Kamer betreurt de procedure rond benoeming Jurgens PvdA blijft onvoorwaardelijk achter Portugese socialisten en Antillianen in ons land Initiatief-ontwerp Roethof bij Kamer ingediend: Van Agt blokkeert wijziging art. 280 V d< Haile Selassie hesraven I Ruim 100.000 Surinamers E d dit i M H oooEnta RfIü Sir ■1 il H I! H o o o o o o o o o o o w SönRl ■0 j; V V Privé-secretaresse Lenin overleden HELICOPTER VAN LUCHTMACHT NEERGESTORT Pn h r 1 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 5 2 9 AUGUSTUS 2 V R IJ D A G VR J. f Gevechtsvliegtuigen (V Papegaaitjes Heroïne Bank opgelicht Gevaarlijke sigaretten Beter inlichten Hand in hand Motie-Wiegel Gebrekkig Openbaar vervoer R. |F F SÉ (Van onze parlementsredactie) over de DEN HAAG (ANP).— Acht km Aanhouding (Van onze parlementsredactie) I Een poging van Wiegel om de Kamer (Van onze parlementsredactie) 3a een der poH hun niet dag alle rich Al ge verd echt op <3 vroi onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. twee één ozo o o o ozo ozo ozo ozo o o 26 26 27 28 26 24 25 26 25 25 18 29 27 24 29 25 25 21 18 22 22 28 24 28 25 29 26 25 20 22 19 26 27 25 21 23 31 26 29 30 15 13 15 13 12 14 14 12 15 13 12 21 7 0 0 0 o DEN HAAG (ANP). Op 1 juli 19T5 bevonden zich in Nederland 100.712 An- tillianen en Surinamers. Dit heeft minis ter H. van Doorn gisteren geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Zeil (KVP), De Boois (PvdA). Keja (VVD), Van Leeuwen (ARP) en Tilanus (CHU). In dit cijfer zijn volgens de minister niet begrepen de hier uit Suri naamse ouders geboren kinderen en het aantal overledenen. IJMUIDEN Hoogwater 8.39 uur en 21.09 uur Laagwater 4.13 uur en 16.30 uur n w.stil n o zzo ozo nno w.stil wnw w.stil zw wnw w.stil w.stil ono w.stil w.stil w.stil w.stil n ono w.stil w.stil nnw nno zo z nno n zzw w.stil 0 o o o o 1 o o o 30 0 o o o 15 0 0,2 7 0 11 0 0,2 2 0 Di van dooi gew kam Hi ding was toeg het zich echt I grc se op rer ma De PÜ 1 die set roi ter 1 I- 15 15 14 12 12 10 11 13 18 16 13 13 14 21 14 9 18 15 11 19 17 17 17 10 21 21 24 20 U: proc plaa van( stak 0 Vó Ari eer bra aai me we ste me rle Er zijl da bli Jnz Be de we ge; ge’ De Basi jel veli; de Post met gebi Basl eta OP opti D< hij acht vooi Gar gee vuu VOOJ dooi hetg dien vols den. zegt lijk vatl Gi nabi uur krijt nieu Hoe dit een gorii plee vers Als een advocaat uit Chicago zijn zin krijgt, zullen op de tweehonderdste ver jaardag van de Verenigde Staten (4 juli 1976) bijna vijf miljoen Amerikanen el kaar de hand reiken en op die manier een menselijke ketting van ruim 4867 kilometer vormen tussen San Francisco en New York. Tijdens een oefening in Rosemont (Illinois) heeft de initiatiefne mer uitgerekend dat hij 4.778.982 men sen nodig heeft voor zijn plan. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Abredeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Tel Aiv Tunis In de Israëlisch® kustplaats Natan ja is woensdag op een bank in een park een gevaarlijk pakje sigaretten gevonden. Een voorbijganger die een sigaret wilde opsteken kreeg achterdooht toen dit niet lukte. Hij bracht het pakje naar de politie; daar bleek dat verscheidene siga retten van een kleine springlading wa ren voorzien. Volgens de politie zijn al eerder dergelijke vondsten gedaan. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie blijkt persoonlijk de plannen van zijn departement te hebben tegengehouden om hulpver leners aan weggelopen minderjari gen niet langer strafbaar te stellen. Staatssecretaris Zeevalking deelde vorige week mee, dat er serieuze plannen waren om artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht op vrij korte termijn te wijzigen. In een gesprek met PvdA-justitiespeeialist Roethof heeft Van Agt echter laten weten, dat van een voornemen in die richting geen sprake kan zijn. Drees (DS’70) bereed weer zijn stok paardje dat Nederland veel te veel Suri namers toelaat. Hij stemde van harte in met de doelstelling van de regering: „Nederland geen immigratieland”. Maar, dan moet men dat ook waarmaken als overheid, zo meende Drees. In een motie wenst hij een regulering van de toela ting van Surinamers, die hetzelfde is als de beperkingen welke men in Suriname oplegt aan Nederlanders die daar binnen willen komen. Ook het aantrekken van AMSTERDAM (ANP) De Partij van de Arbeid blijft onvoorwaardelijk achter de Portugese socialistische party van Mario Soares staan, zo blijkt uit een verklaring van het partijbestuur. Alleen van de vier grote steden in de Randstad is het aantal inwonende rijks genoten naar schatting bekend: Den Haag per 1 mei 15.584, Amsterdam per 1 april 30.555, Rotterdam per 1 april 12.968 en Utrecht 5.630. Van andere gemeenten zijn er geen betrouwbare cijfers. In het centrale ontvangstcentrum in Soest zaten op 17 augustus 243 rijksgeno- Om de aandacht te vestigen op de nijpen de kamernood in Amsterdam en omstre ken, heeft een groep studenten gisteren onder auspiciën van de ASVA, op da Dam een demonstratie gehouden: Er werd een „tentenkamp” opgezet. Borden en spandoeken deden de rest. motregen onbew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. mist regen geh. bew. onbew. onbew. regen mist onbew. onbew. h. bew. onbew. mist geh. bew. mist onbew. onweer z. bew. regen z. bew. z. bew. mist onbew. z. bew. onbew. DEN HAAG Minister Gruij - ters van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening is gisteren door de Tweede Kamer overstelpt met vra gen en suggesties voor de toekom stige ruimtelijke indeling van Ne>- In de motie, die gisteren, bij de voort zetting van het Kamerdebat over de benoeming Van Jurgens werd ingediend, wordt de procedure die Van Doorn heeft gevolgd betreurd. Vooral het ontbreken van goed overleg met de NOS en het passeren van de ministerraad keurt de CHU af. Ook wordt de minister uitgeno digd vóór 16 september, de datum dat Jurgens in dienst treedt, stappen te on dernemen om beide partijen tot elkaar te brengen. De motie werd aangenomen. De progressieve partijen zeiden aan de motie geen behoefte te hebben, omdat het belangrijkste een verzoeningspo ging tussen Jurgens en de NOSdoor Van Doorn was toegezegd. Wear <n Nnn«n» «n buitanland onder 19.33 uur onder 14.54 uur Er dreigt opnieuw een felle concur rentiestrijd uit te breken tussen de VS, Frankrijk en Zweden over de levering van gevechtsvlieguigen ditmaal aar Japan. Dit land zou 100 a 125 vliegtuigen (totale waarde circa 2,5 miljard gulden) willen kopen. Eerder dit jaar moesten Frankrijk (Mirage) en Zweden (Viggen) het afleggen tegen de VS (F15 en FI6 van de luchtmacht en F14 en F18 van de marine) omdat Nederland, België, De nemarken en Noorwegen toen voor de F16 kozen. Het Japanse besluit wordt eind dit jaar verwacht. De Zwitserse regeling heeft deze week besloten 72 gevechtsvliegtuigen van het type Tiger aan te schaffen (waarde ongeveer 1,2 miljard gulden). Slechts bij hoge uitzondering mogen de als gezellige praters bekend staand» grijze roodstaartpapegaaien elkaar in ge* vangenschap zo graag dat ze een echtver bintenis aangaan, maar in Artis is dit nu eindelijk gebeurd. Voor zover men heeft kunnen nagaan is het ’t eerste in deze dierentuin tot stand gekomen huwelijk. Vorig jaar waren er ook al drie eieren gelegd maar die kwamen niet uit. Dit jaar werd het vagelechtpaar verblijd met twe^ kleintjes die inmiddels zeven weken oud zijn. tot een veel sterkere afkeuring over het beleid van Van Doorn te brengen, faal de. Zijn motie betreurde de handelwijze van de minister „in hoge mate” en sprak ook uit, dat de NOS-kandidaat, drs. Vermeer, niet op de juiste wijze was behandeld. ADDIS ABEBA. (AFP) Ex-keizer Haile Selassie van Ethiopië die woes- dagochtend op 83-jarige leeftijd overleed, is diezelfde avond nog begraven, zo heeft radio-Addis Abeba bekendgemaakt. Over de plaats waar het voormalige staatshoofd is begraven, en over de per sonen die de plechtigheid bijwoonden, werd niets meegedeeld. Dr Roethof had het gesprek met Van Agt aangevraagd om opheldering te krijgen. Roethof was namelijk vorige week gereedgekomen met een initiatief- wetsontwerp om het omstreden artikel 280 te wijzigen. Tijdens de voorbereiding MOSKOU. (AP) Lydia Fotijeva, de voormalige privé-secretaresse van Vladi mir Lenin, stichter van de communisti sche staat, is maandag op 93-jarige leef tijd overleden, zo heeft het Russische dagblad Izvestia gisteren bekendge maakt. Mevrouw Fotijeva, in hart en nieren een revolutionair, werd verschei dene malen gearresteerd, in de gevange nis gezet en verbannen. In 1904 sloot zij zich in Genève aan bij de communisti sche partij en in 1905 nam zij deel aan de revolutie in Rusland. Tijdens haar laatste levensjaren was zij staflid van het Lenin-museum in Moskou. speeld”, zoals hij het voorzichtig uit drukte. Het KVP-kamerlid Kleisterlee heeft minister van Agt inmiddels ook de vraag voorgelegd of het beleid van het minis terie is veranderd en zo ja in welke richting. Ook wil hij weten of dit een wijziging inhoudt ten opzichte van het betoog van Van Agt bij de begrotingsbe handeling in februari, toen hij een aan tal principiële redenen opnoemde (onder andere de bescherming van het gezin) waarom artikel 280 niet veranderd zou worden. Het PvdA-iuitia'iefontwerp dat giste ren door dr Roethof en mw. Haas- Berger bij de Kamer is ingediend, wil de strafbaarheid van hulpverleners aan weggelopen minde "jarigen opheffen, als zij handelen in het kader van een „zorg vuldige hulpverlening”. Zij achten het volstrekt misplaatst dat maatschappelijk werkers op het ogenblik in aanraking kunnen komen me: de politie als zij hun taak naar behoren uitvoeren. „Deze kwestie moet uit het strafrecht worden gehaald, om zo een aanzet te geven tot de zo dringend noodzakelijke wijziging De liberaal Scherpenhuizen vroeg mi nister Gruij ters of het waar was dat deze niet in de Kamer had willen ver schijnen, omdat er te fors bezuinigd moet worden op het openbaar vervoer. De heer Gruij ters zou zulke enorme bezuinigingen te slikken krijgen, dat zijn meerjarenplan voor het openbaar ver voer in ieder geval voorlopig de mist in gaat. Gruijters ontkende dat hij de Oriënteringsnota niet zou hebben willen verdedigen. Verder weigerde hij catego risch op de gestelde vragen in te gaan. Ziekenhuispatiënten moeten en kun nen beter worden ingelicht, zo staat in een artikel in het Tijdschrift voor Socia le Geneeskunde. Artsen zouden zich meer bewust moeten zijn van de vlaag of voor hen vanzelfsprekende zaken ook begrijpelijk zijn voor patiënten. Bij een onderzoek onder 57 patiënten in een middelgroot ziekenhuis is bijvoorbeeld gebleken dat er elf na twee dagen nog absoluut niet wisten waarvoor zij waren opgenomen. Éénentwintig zeiden niet te weten wat er met hen zou gaan gebeu ren. De artsen hadden naar hun zeggen in de meeste gevallen wel degelijk in formatie gegeven over de toestand van de patiënt en de te volgen therapie. ten en in de dertig regionale centra 1.870. Het centraal Bureau heeft tot die datum 639 personen definief gehuisvest. Voor huisvesting waren 1.450 personen voorgedragen voor binnenkort op te le veren woningen. In het centrum te Soest zijn de mi granten ondergebracht die buiten de grote steden gevestigd willen worden en in de dertig regionale centra de rest. Aan de opvangcentra is de eis gesteld dat zij voldoende was- en kookgelegenheid, faciliteiten voor recreatie en informatie over Nederland en faciliteiten om spreekuren door medewerkers van het centraal bureau, arbeidsbemiddelaars en welzij nsstichtingen kunnen bieden. De regionale centra zijn geselecteerd uit een totaal aanbod van 241. De contracten met deze hotels of pensions gelden an derhalf jaar. anderhalf Voor de Een 23-jarige student uit Koudekerks aan de Rijn heeft tegenover de Zeister politie bekend in een aantal plaatsen, o.a. Zeist en Nijmegen, kantoren van de Algemene Bank Nederland te hebben opgelicht tot een totaal bedrag van on geveer 130.000 gulden. Met behulp van gestolen rijbewijzen, die hij na verval sing als legitimatie gebruikte, wist hij grote bedragen van hem bekende reke ninghouders op te nemen. gastarbeiders moet in uiterste terughou dendheid worden aangenomen. Vrijwel alle sprekers kritiseerden de geringe aandacht die in de nota wordt geschonken aan de agrariër als beheer der van de groene ruimte. Zeventig per cent van de ruimte is in Nederland in handen van boeren en tuinders. Tolman (CHU) had hieraan zowat zijn gehele inleiding opgehangen. Scholten (ARP) signaleert groeiende ontevredenheid op het plattelanc over de ruimtelijke orde ning. Van verschillende zijden (onder meer ARP, KVP, PvdA) werd aangedrongen op betere basisakkoorden tussen de lage re overheden en de hogere, overal waar grote groeikernen gevestigd moeten wor den. Veel aandach' kregen ook de grote steden, die sedert jaren dreigen leeg te lopen. Scherpenhuizen stemde in met de grote aandacht die het kabinet aan deze problematiek geeft. De overheid en de steden hebben zelf bijgedragen tot deze leegloop. De steden gooiden alles op de ruimtelijke ordening Daarmee dwongen ze de mensen die een huis wilden kopen uit te wijken naar de dorpen. In het to De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Het toestel was gisterochtend van de vliegbasis Deelen bij Arnhem opgestegen voor een oefening in „Heli- forward Air Control”, het verlenen van tactische luchtsteun aan grondtroepen. Een onderzoekcommissie van de Neder landse Luchtmacht is inmiddels ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het Dutse Persbureau DPA bericht dat ooggetuigen het toestel plotseling een boomtop zagen raken waarop het in een weiland terechtkwam. Kritiek was er met name van de zijde van de ARP en de VVD op de doelstel ling van een gelijkblijvende bevolking. Mr. J. Scholten van de ARP meent, dat het probleem niet in het aantal inwoners steekt, maar in de manier waarop de mensen leven en werken. Scherpenhui zen van de VVD en Tolman (CHU) zijn van mening dat de mensen elkaar na praten als ze vertellen dat ons land overbevolkt is. „De stelling, dat hier overbevolking heerst, is voor grote delen van Nederland onjuist”, aldus de VVD’er. „Wij kunnen echter niet met de ruimte gaan morsen”. algemeen bleek de VVD nogal kritisch te staan tegen een afremming van het autoverkeer als instrument ter beheer sing van de ruimtelijke ordening. Dr. L. Jansen van de PPR had veel waardering voor de inspraak die de nota schetst. Maar de coördinatie van het ruimtelijk beleid vindt hij op zijn zachtst gezegd nog zeer gebrekkig. Met de VVD constateerde hij dat het be schikbare instrumentarium onvoldoende wordt benut. Het nieuwe huur- en subsidiebeleid van de regering stimuleert de mensen om verspreid te gaan wonen. Drees kiest echter voor de lijn van het NW: niet de kopers van huizen ruim subsidiëren, maar de bewoners van grote woningen een extra belasting opleggen. Als men sen hun huur of rente-aflossing niet kunnen betalen omdat ze te weinig ver dienen, moet men een toeslag op het inkomen geven. De subsidiëring van het wonen door deze regering werkt echter verspilling van ruimte in de hand, aldus Drees. van het wetsontwerp was hem niets gebleken over een ommezwaai op het departement, dat daarvoor altijd hard nekkig had vastgehouden aan de straf baarheid van hulpverleners. Van Agt ontkent echter dat er van een ommezwaai sprake is. Volgens hem is de verwarring ontstaan doordat een ambtenaar tijdens een vergadering over dë hervorming van het Kinderrecht de suggestie deed ook artikel 280 daarbij te betrekken. Die mogelijkheid zal nu worden bekeken, maar een concreet voornemen tot wetswijziging is er beslist niet, aldus Van Agt tegen Roethof. Tijdens de vakantie van Van Agt deelde staatssecretaris Zeevalking aan Roethof als nieuwtje mee, dat in de begroting voor volgend jaar zou komen te Staan, dat de minister wel het voorne men heeft artikel 280 aan te pakken. De conclusie dat minister Van Agt, na te- rugkomstvan vakantie, de klok op het departement rigoureus heeft terugge draaid, lijkt dan ook niet ver bezijden de waarheid. Die conclusie wil dr. Roet hof zelf niet trekken, „aangezien ik niet weet wat zich op justitie heeft afge- De oriënteringsnota is al jaar geleden gepubliceerd, ruimtelijke indeling van ons land wor den maar liefst 12 doelstellingen ge noemd. Behalve minister Gruijters, die het stuk volgende week alleen door het parlement moet zien te loodsen, hebben nog 10 bewindslieden hun handtekening onder de nota gezet. Het debat in de Tweede Kamer, giste ren gestart met een acht uur durende eerste termijn waarin alle fracties hun kans kregen, bleek een weerspiegeling van de soms nogal ver uiteenlopende gedachten die indertijd in commentaren op de nota zijn geformuleerd. In het algemeen vindt men de doelstellingen van de nota te vaag geformuleerd. Maar de socialist Giebels meent echter dat dit niet anders kan, omdat doelstellingen voor een beleid nu eenmaal per definitie vaag zijn. De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft voor de zevende keer in nauwe lijks twee weken iemand gearresteerd op grond van de wet tegen het terrorisme (deze bepaalt dat verdachten zonder I vorm van proces 180 dagen kunnen worden vastgehouden). Dit keer was het Clara Rohm, de vrouw van een Zuidaf rikaanse t werden vijf studenten en docenten opge pakt en de Afrikaanse dichter Breyten Breytenbach die met een vals Frans paspoort het land was binnengekomen. Deze felle tegenstanders van het apart- heidsbeleid was indertijd naar Frank rijk verhuisd omdat hij in Zuid-Afrika volgens de wet tegen gemengde huwelij ken niet mag samenleven met zijn Viet- I namese vrouw. B hee: atoomgeleerde. Vorige week I uits sen. ten zuiden van het Westduitse Schoepingen is gisteren een Alouettehelicopter van de Nederlandse Luchtmacht neergestort. De vier inzittenden, twee Nederlandse luchtmachtvliegers, één Nederlandse Marinevlieger en een Duitse Liaisonof- ficier, raakten licht gewond. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Coes feld. Dit heeft de luchtmachtvoorlichting meegedeeld. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Zon op 05.47 uur Maan op 23.20 uur van meningsuiting. Daarbij kunnen ont wikkelingen naar een participatiedemo- cratie (in de vorm van zelfbesturende eenheden aan de basis) een belangrijke en noodzakelijke verdieping van de par lementaire democratie vormen.” De Nederlandse socialisten willen voorkómen dat zij het stempel anti communistisch krijgen opgedrukt. „Onze steun aan het verzet van Soares en zijn partij tegen het communistisch streven naar monopolisering van de macht is een principieel andere orde dan een anti- communisme, dat onder democratische voorwendsels slechts streeft naar behoud en bevordering van oude machtsposities, voorrechten en kapitaalsbelangen, aldus de verklaring. Instemming heeft de PvdA voor de voorstellen van de Portugese socialisten voor een regering van nationale redding. DEN HAAG Minister Van Doorn is bereid alles te doen om bet ge schokte vertrouwen tussen mr. Jurgens en het NOS-bestuur te herstellen. Het lijkt hem echter beter eerst het gesprek tussen Jurgens en NOS. dat naar hij hoopte spoedig zal plaatsvinden, af te wachten. Deze ging van Van Doorn was gisteren in de Tweede Kamer echter ge- om het aannemen van een kritische CHU-motie te voorkomen. derland. In het algemeen was er wel enige waardering voor de zoge naamde Oriënteringsnota ruimtelijke indeling. van de bepalingen over het ouderlijk gezag in het Burgerlijk Wetboek”, aldus dr. Roethof. Volgens hem is artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht oorspronkelijk bedoeld om „kinderdieverij” tegen te gaan en wordt het nu door ouders aangewend om een conflict met hun kinderen via de sterke arm te beslech ten. Enkele jaren geleden leek het erop, dat ook justitie tot de slotsom was geko men, dat hulpverleners niet onder arti kel 280 moesten vallen. In twee instanties werd een medewerker van de Sosjale Joenit in Den Haas vrijgesproken door wel aan artikel 280 vast te houden. „Sindsdien is er niets gebeurd op het departement”, zo zegt Roethof. De Ka mer heeft met ruime meerderheid een motie aangenomen waarin op wijziging van artikel 280 wordt aangedrongen, maar minister Van Agt legt het verzoek gewoon naast zich neer. Vandaar dit initiatiefontwerp, dat, naar Roethof zei te verwachen, nog dit parlementaire jaar wet kan worden. De Rotterdamse recherche heeft giste ren een man en een vrouw uit de Maasstad gearresteerd wegens het bezit van 750 gram heroïne (marktwaarde tussen de 50.000 en 60.000 gulden). Vooruitzichten voor zondag ZONNIGE PERIODEN, PLAATSELIJK EEN ONWEERSBUI EN MINDER WARM. Aantal uren zon 3 tot 11; minimum tempera tuur omstreeks 14 graden; maximum tem peratuur omstreeks 22 graden. Kans opeen droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. WEERRAPPORTEN De Nederlandse socialisten zijn het met hun Portugese geloofsgenoten eens dat de machtsaanmatiging van de com munistische partij in Portugal moet worden bestreden. De communistische partij zou als deel van de arbeidersbe weging ook nu een belangrijke rol kun nen spelen bij de democratische opbouw van het land. Dan moet deze partij echter wel bereid zijn dé macht te delen met andere anti-fascistische en anti-ka- pitalistische partijen en groepen en be reid zijn machtsuitoefening aan een de mocratische controle te onderwerpen, al dus de verklaring, waarmee ook de Tweede-KamerfVanctie van de PvdA haar instemming heeft betuigd. Tot dusver is het tegendeel gebleken, aldus de PvdA. De partij pleit voor een „pluriforme socialistische democratie op basis van vrije verkiezingen en vrijheid ijls ij SM Wfe Mm

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2