Argentijns VASCO GONCALVES ZAL MOGELIJK vliegtuig door bom TOCH MOETEN AFTREDEN verongelukt Bemiddelingspogingen op Timor voortgezet DOODSTRAF VOOR ETA-LEDEN Vrouw bij ruzie door man gedood Gespannen toestand op Corsica blijft 1 KB ■w» 1 I .1 Marinebevelhebber Azevedo zou opvolger kunnen zijn Getuige schat dodental op 2000 Proces in Spanje Miljoenenschade bij Vuurgevechten in Bastia door nico scheepmaker brand in Zevenaar TOP TIEN BIJSTAND HITLER TIEN NEGERS 3 1975 29 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND V R IJ D A G Illustratie uigen uitjes roïne elicht etten chten hand I I (Van onze speciale verslaggever in Lissabon, Henk Kolb) LISSABON De Portugese mi nister-president Vasco Goncalves zal op korte termijn moeten aftre den. Echter, hij zal zo verwach ten politieke waarnemers in Lissa bon een belangrijke rol blijven spelen als lid van het driemanschap dat de politieke macht draagt, èn als opperbevelhebber van de strijd krachten; een functie die hij als ver goeding voor zijn aftreden toege schoven zou krijgen. (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) X Verscherpt uding Omgekomen 4 ij r PINHEIRO DE AZEVEDO aan- Onafhankelijk Oost- van Een politieman schiet op demonstranten onder dekking van een militaire autobus tijdens de manifestatie teleurgesteld op de tram gestapt. ekerke Zeister aatsen, ran de lebben in on- p van rerval- ist hij reke- Uit protest tegen het feit dat het proces onder deze omstandigheden toch plaatsvond, zijn tientallen politieke ge vangenen gisteren in Spanje in honger staking gegaan. Alleen al in de gevange- De bom ontplofte 60 meter vóór de grote Hercules C-130 van Amerikaan se makelij, toen deze vaart zette om op te stijgen. De piloot ging op zijn remmen staan, maar de viermotorige machine stond al in vlammen gehuld. De bom was geplaatst in een afvoer pijp van de landingsbaan. Het vliegtuig vervoerde militairen die gevochten hadden tegen marxisti sche guerrillastrijders in de bergen rond Tucuman, dat in het noordwes ten van het land ligt. weging pas van nationale betekenis zou worden indien ze ook voor andere linkse partijen zou openstaan. Ook zijn tradi tioneel vermaan, dat er voor alles ge werkt moet worden en er geen geweld mag worden gebruikt, viel allerminst in goede aarde bij de militanten, die door hun eigen leiders, zoals Alvaro Cunhal, juist in het openbaar op het gebruik van geweld zijn voorbereid. normale oppositie is gericht. Maar reeds dezelfde dag werd die wet gebruikt om de oplage in beslag te nemen van de drie meest kritische opiniebladen in Ma drid en Barcelona. Dat voorspelt natuur lijk weinig goeds voor de verdere toe passing ervan. Een politieman schiet op demonstranten onder dekking van een militaire autobus in Bastia op Corsica. Bij de schietpartijen kwamen twee politiemannen om het leven en raakten zeker 12 gewond. 1 Hoe de situatie in Portugal werkelijk ligt, vindt een treffende illustratie in het volgende: omdat de president van de republiek de voor communistische agita tie verantwoordelijke vijf dé divisie op non-actief heeft gesteld, ontvangt hij de communistische partijleider Alvaro Cun hal om daarvan uitleg te geven. Het persbureau UPI meldt dat presi dent Ford een formeel verzoek van Por tugal heeft ontvangen voor Amerikaanse bijstand bij het evacueren van ongeveer 300.000 vluchtelingen uit Angola. Woord voerder Robert Funseth van het State Department zei gisteren dat het verzoek om bijstand aan Ford is gezonden door de Portugese president Da Costa Gomes. Volgens Funseth zal „onmiddellijk actie worden ondernomen” om te voldoen aan het verzoek. In principe is het verzoek ingewilligd op een „humanitaire en niet- politieke basis”. De brand is vermoedelijk ontstaan bij werkzaamheden aan de verwarming. De schade loopt in de miljoenen gul dens. giste- dt de t bezit vaarde jn zin ;e ver- (4 juli ien el- nanier 1 4867 incisco ing in tiefne- men- mogen taaud» in ge* hitver- dit nu heeft i deze welijk. eieren it. Dit erblijd zeven De brand nam kort na het begin zulke vormen aan dat de brandweer van Ze- venaar de assistentie van de korpsen uit Arnhem en DÏdam moest inroepen. President Da Costa Gomes is buiten gewoon beledigd door de fluitconcerten die hem om de oren bliezen toen hij de 30.000 aanhangers van het Eenheidsfront tegen de Reactie bij hun demonstratie van woensdagavond toeriep, dat hun be- keizer woes- erleed, ;n, zo maakt, malige e per- onden, oncur- ie VS, vering il aan tuigen ruiden) eesten 'iggen) ■n F16 .8 van De- oor de wordt itserse .en 72 Tiger er 1,2 kun- :aat in Socia- i zich viaag ïn ook lij een n een irbeeld :n nog waren niet te gebeu- zeggen jk in- id van De naar steeds nieuwe compromissen tussen gematigden en pro-communisten zoekende president Da Costa Gomes schijnt, om de communisten te vriend te houden, marinebevelhebber Pinheiro de Azevedo als premier naar voren te wil len schuiven een pro-communist van meer opportunistische dan messiaanse signatuur. De gezagvoerder van. het Indonesische schip had een bestand van drie dagen bewerkstelligd tussen de strijdende par tijen om voedsel en andere voorraden waaraan grote behoefte bestaat, in de hoofdplaats Dili aan land te brengen. Portugese autoriteiten in Djakarta gaven echter geen toestemming omdat zij vreesden dat het lossen van rijst aanlei ding zou geven tot nieuwe gevechten. Toen het Indonesische vaartuig zich in internationale wateren had teruggetrok ken, barstte overigens de strijd weer volop los. De manifestatie heeft dan ook in ze kere zin de verhoudingen tussen de wei felende president en de communisten verscherpt in plaats van verzoend. va, de Vladi- unisti- e leef- ssische ?ndge- irt en •schei- range- oot zij unisti- el aan haar d van grote mate van zelfbestuur in plaats van de centralistische overheersing door de Franse regering. Sinds 1962 is verder de aanwezigheid van de uit Algerije afkomstige Fransen, die denigrerend „pieds noirs” (zwartvoe- ten) worden genoemd, een probleem. De laatste jaren is daar nog bij gekomen de enorme toeristische exploitatie van het eiland door buitenlandse hotelgiganten, die bij de Corsicanen in elk geval scheve ogen heeft gemaakt vanwege het ontbre ken van een winstaandeel. De ARC, die woensdag door de Franse regering officieel verboden is verklaard, is na jarenlang de Parijse drempels te hebben versleten, overgegaan tot harde acties. Daarbij zijn nu inmiddels in to taal vier agenten om het leven gekomen en is er grote schade aangericht door diverse bomaanslagen. Tijdens een bijeenkomst met een aan tal Copcon-officieren (van de veiligheids troepen), hun commandant Otelo de Carvalho, de gematigde afgevaardigde kapitein Vasco Lourengo en een aantal vrienden van premier Vasco Gongalves zou president Da Costa Gomes volgens de goed geïnformeerde Jornal Novo bui tengewoon kwaad zijn geworden. Met na me vanwege de kritiek die de laatsten op zijn rede zouden hebben uitgeoefend. nissen van Madrid zijn dat ei 90, elders zou de toestand navenant zijn Dit keer is het echter hoogst onwaarschijnlijk dat het Spaanse bewind gehoor zou geven aan protesten in binnen- of buitenland. Men vreest, dat de doodvonnissen dit maal inderdaad voltrokken zullen wor den. Niet alleen in het geval van Gar- mendia en Otaegui, maar ook in een komend proces tegen een vijftal leden van de maoïstische FRAP, die beschul digd worden van moord op een politie agent te Madrid op 1 mei 1973. Immers, de regering wil de terroristen afschrikken die in de afgelopen maan den een serie aanslagen pleegden op agenten of andere personen in uniform op verschillende plaatsen in Spanje, het geen ten minste een dozijn dodelijke slachtoffers eiste. Tot dan toe hadden ETA-leden alleen tegenstanders gedood in onverwachte vuurgevechten, of wan neer er duidelijke persoonlijke motieven jegens het optreden van het slachtoffer bestonden. Frankrijk is het meest gecentraliseer de land van West-Europa. De Corsicanen willen zelfbestuur. Dat zijn de ingre diënten voor de moeilijkheden tussen Corsica en Parijs. De Franse regering heeft in juli een omvangrijk plan voor de ontwikkeling van Corsica op econo misch en cultureel gebied gelanceerd. In de oude hoofdstad Corte zou zelfs in 1977 een eigen universiteit geopend wor den. Maar een politieke autonomie ligt niet in het verschiet. politie auwe- erd op orisme I zonder I unnen ras het iuidaf- week opgé- reyten Frans I tomen, apart- Frank- Afrika I iwélfj-l Viet- I De maatregel is genomen wegens de ernstige botsingen tussen politie en vrij heidsstrijders. De Franse regering heeft niet bekendgemaakt waar de prefect en onderprefect van worden beschuldigd. Intussen zijn er op Corsica zware politieversterkingen aangekomen. Gister middag kwam een eenheid parachutisten op het eiland aan alsmede twee eenhe den tanks en politiemannen van de spe ciale anti-terroristenbrigade. TUCUMAN. (Reuter en DPA) Vóór een taxiënd vliegtuig van de Argentijnse luchtmacht is gisteren een bom ontploft, waardoor het in de brand vloog met 114 manschappen aan boord, zo is van militairen verno men. Hoe kritiek de situatie op Corsica inmiddels geworden is, valt af te leiden uit de mededeling van de Franse minis ter van binnenlandse zaken, Michel Po- niatowski, die gisteren aankondigde dat het Franse leger ingezet zou worden als dat nodig mocht zijn. Het persbureau AFP meldt dat inter nationale waarnemers, die het proces in Burgos hadden willen bijwonen doch niet werden toegelaten, in een gezamen lijke verklaring uitdrukking aan hun „verbazing en verontwaardiging” hebben gegeven. De waarnemers vertegenwoor digen het verbond van democratische juristen, de internationale federatie voor de rechten van de mens, Amnesty Inter national en de internationale commissie van juristen- De waarnemers zeggen in hun verklaring niet veel waarde te hechten aan het argument van de ge rechtelijke autoriteiten dat er „geen plaats” voor hen in de zaal meer was. Volgens de waarnemers waren de auto riteiten geruime tijd tevoren van hun komst op de hoogte gesteld. De prefect van Corsica, Gabriel Gilly, en de onderprefect an Bastia, Jacques Guerin, zijn gisteren uit hun functies ontheven, zo is van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken vernomen. ZEVENAAR (ANP). In drie kwar tier tijd is gisteren in Zevenaar het voormalige Juvenaatsgebouw volledig afgebrand. Enkele honderden leerlingen en onderwijzend personeel die op het moment van het uitbreken van de brand het gebouw - waarin nu een vormings centrum is gevestigd - gebruikten, kon den zich allen in veiligheid stellen. mja is ■k een onden. wilde it niet ar de e siga- g wa- zijn al Met dit optreden brengen die extre misten ook de voorzichtiger politieke oppositie in Spanje in moeilijkheden. Onder druk van de politie en de uiterst rechtse vleugel van het regime stelde de regering woensdag de nieuwe anti-terro- rismewet in, die officieel niet tegen de AMSTERDAM (ANP). Een 36-jari- ge man uit Amsterdam wordt ervan verdacht gisterochtend zijn 33-jarige echtgenote bij een ruzie in hun woning op de Bloemgracht te hebben gedood. De vrouw is vermoedelijk gewurgd. Gisterochtend vond in een kazerne nabij Burgos (Noordwest-Spanje) in 5,5 uur de zitting plaats van de eerste krijgsraad tegen terroristen sinds de nieuwe strafwetgeving in werking trad- Hoewel deze niet van toepassing is op dit proces het gaat om een moord op een sergeant van de Guardia Civil, Gre gorio Posadas, die op 3 april 1974 ge pleegd werd heeft zij de sfeer wel verscherpt. Stel dat de dringende noodzaak be stond om ook de tien belangrijkste blanken uit de Nederlandse geschiede nis op een rijtje te zetten, wie zouden dat dan zijn? Ik heb er lang over nagedacht, en een lijst van tien Neder landers samengesteld van hen die voor mijn gevoel het gezicht van Nederland ofwel naar binnen ofwel naar buiten toe het meest hebben bepaald. Ik geef toe, het is een strikt persoonlijke keu ze, bovendien is tien wel erg weinig (daardoor viel Johan Cruijff net af, samen met koningin Wilhelmina, want het kan raar lopen in de wereld van de lijstjessamenstellers), maar ja, de regels van het spel eisen nu eenmaal tien mensen en niet meer. Hoe dan ook, Nico*s Tiental ziet er als volgt uit. Rembrandt, Willem van Oranje, Hendrick de Keyser, Erasmus, Hugo de Groot, Multatuli, ir. Lely, Spinoza, An ne Frank en Piet Lieftinck. Pas enkele uren na het gebeurde werd officieus meegedeeld dat min stens vijftien mensen waren omgeko men. Nóg later werd gezegd dat dit slechts vier of vijf inzittenden waren. Er zouden minstens 96 gewonden zijn. Volgens de zegslieden is gebleken dat de snelle reflex van de piloot blijkbaar het leven van de meeste Inzittenden heeft gered. Het vliegveld Benjamin Matienzo, aan de rand van de stad San Miguel de Tucuman, werd onmiddellijk door militairen af gezet. De provincie Tucuman ligt on geveer 1300 km van Buenos Aires. Eergisteren citeerde ik Lerone Ben nett jr. in Ebony. Hij schreef ook iets over de huichelachtigheid van die Amerikanen, die zo van harte bereid bleken de Vietnamese vluchtelingen in hun gemeenschap op te nemen. Niet iedereen was natuurlijk zo bereidwillig, maar toen verklaarde president Ford meteen ferm dat hij „verdomde kwaad” (damned mad) daarover was. Bennett schrijft blij te zijn dat Ford eindelijk eens verdomde kwaad was geworden nadat hij in zijn politieke carrière van 27 jaar nooit iets van zijn kwaadheid had laten blijken over de behandeling van de negers in Amerika. Bijvoorbeeld over de opvang van de Amerikaanse negersoldaten die uit Vietnam terugkwamen. Aldus Bennett. Het is intussen wel curieus te lezen (in The Guardian van deze week), dat het percentage Vietnamese vluchtelin gen in de Verenigde Staten dat bij de overheid om bijstand heeft aangeklopt (9 percent), kleiner was dan het per centage (11 percent) van de gewone Amerikanen dat in dezelfde tijd om bijstand heeft gevraagd. Alleen, wat is de betekenis van zoiets? Komen ze makkelijker aan de kost? Zijn ze met minder tevreden? Weten ze meer van aanpakken? Of zijn ze te schuw om, te vragen? DARWIN- (AP en UPI) In het Noordaustralische Darwin zijn gisteren de Portugese vredesonderhandelaar ma joor José de Oliveira en het hoofd van het Zuidoostaziatische Rode Kruis André Pasquier aangekomen na een bezoek aan Portugees Timor. De leider van de Corsicaanse ARC, de „Actie voor de Wedergeboorte van Cor sica”, Edmond Simeoni, is door de recht bank voor staatsveiligheid in Parijs in staat van beschuldiging gesteld. Simeoni organiseerde de bezetting van een wijn gaard van een Algerijnse Fransman vori ge week vrijdag in de buurt van het plaatsje Aleria. Bij de bezetting van de boerderij op de wijngaard waar leden van de ARC vier Noordafrikanen gijzel den, werden twee politieagenten in een vuurgevecht gedood. Simeoni wordt ervan beschuldigd „aanvoerder te zijn van een gewapende bende die vecht tegen de Franse staat”. Hij kan daarvoor ter dood veroordeeld worden. Ongeveer 50 demonstranten hebben gisterochtend het consuiaat-generaal van Spanje in Düsseldorf twee uur bezet gehouden uit protest tegen de nieuwe Spaanse wet tot bestrijding van het terrorisme. radio met Dili in contact te komen”, .aldus Pasquier. Een Australische technicus, die enkele weken op Timor is geweest, schatte het aantal doden tot dusver op 2000. Zeker 500 slachtoffers zouden bij straatgevech ten in Dili zijn gevallen. Voor zover hij de situatie kon overzien was 80 percent van het eiland in handen van de Demo cratische Unie van Timor (UDT). Dili zou in handen zijn van het Revolutio nair Front voor Timor (Fretilin). Hebt u woensdagavond Adolf Hitler gezien in „Triumph des Willend’? En beviel-ie? Hoe vond u hem als rede naar? Een half jaar geleden was de Israëlische schrijver Ephraim Kishon in ons land, om een nieuw boek van zichzelf te introduceren. („Moet alles wat u schrijft tot de satire worden gerekend?”, vroeg een der aanwezigen, en hij antwoordde: „Ik hoop het wel”). De politiek maakt intussen een inte grerend bestanddeel uit van zijn satire; zo had hij in een van zijn columns voorgesteld om Palestijnse terroristen bij gevangenneming wel ter dood te veroordelen maar het vonnis niet uit te voeren, totdat andere Palestijnen zich aan een volgende gijzelingsactie van dezelfde aard zouden wagen. Het dood vonnis als tijdbom dus. Maar daar wil ik het nu niet over hebben, Kishon vertelde toen dat ver moedelijk niemand ter Wereld een even grote verzameling grammofoonplaten met Hitlers redevoeringen had als hij. Hij had ze nauwkeurig bestudeerd en ontdekt dat ze tot aan 1941 nog samen hangend en logisch in elkaar zaten, maar dat het jaar 1941 kennelijk een keerpunt was geweest in Hitlers psy che, omdat zijn redevoeringen vanaf die tijd trekken van waanzin vertoon den. Ik meld het maar even. Woensdag was Hitler nog in zijn beste doen, in 1934. We hadden dus niet te klagen. Om het onderwerp Ebony nu maar meteen af te handelen, vertel ik ook maar even dat dit maandblad voor de Amerikaanse neger in het speciale au gustusnummer een lijst heeft opgesteld van de tien belangrijkste negers in de Amerikaanse geschiedenis. Het zijn Ri chard Allen (1760-1831), die de Free African Society stichtte; Harriet Tub man (1826-1913), die veel voor de sla ven deed; dr. Martin Luther King (1929-1968), Nobel-prijswinnaar voor de vrede in 1964; Frederick Douglas (1817- 1895), die voor de afschaffing van de slavenhandel streed; Booker T. Was hington (1856-1915), die veel voor de opleiding van de negers deed; Marcus Garvey (1887-1940), die het zelfbewust zijn van de negers opvijzelde; dr. Mary McLeod Bethune (1875-1955), onder meer adviseuse van president Roose velt; dr. William J. B. Dubois (1868- 1963), oprichter van de NAACP; Hon. Elijah Muhammad (1897-1975), stichter van de Nation of Islam; en Thurgood Marshall (1908-.rechter bij het Hooggerechtshof. (Van onze redactie buitenland) BASTIA De situatie op Corsica bleef gisteren gespannen nadat in de ochtend bij vuurgevechten tussen demonstranten en politiemannen twee agenten gedood werden en meer dan 12 gewond raakten. Een gedeelte van de stad Bastia werd afgezet terwijl de politie een speuractie ondernam naar de demonstranten die bij de vuurgevechten betrokken waren. De politie trof het stoffelijk overschot van de vrouw aan op een bed, nadat zij door de advocaat van de echtgenoot was gewaarschuwd. De man zat in de woon kamer op een stoel. Het echtpaar was in een echtschei dingsprocedure gewikkeld. De woning was volgens de politie aan de vrouw toegewezen. De man had bevel gekregen het huis te verlaten. Toen het drama zich af speelde was het zoontje van het echtpaar naar school. BURGOS Het Spaanse bewind heeft zijn nieuwe campagne tegen het terrorisme hard ingezet met het uitspreken van twee doodvonnis sen. Aangezien dit samenvalt met een verscherping van de houding der machthebbers tegenover de politieke oppositie en de kritiek op hun beleid, vreest men, dat de nieuwe strafwetgeving, die woens dag van kracht werd en officieel alleen tegen het terrorisme is ge richt, haar doel voorbij zal schieten. Het voornaamste punt waarvoor de ARC sinds haar oprichting zestien jaar geleden aan het strijden is met de rege ring in Parijs, is het verkrijgen van een Een Indonesische onderzeebootjager die probeerde voedsel te brengen naar Portugees Timor en daar vluchtelingen op te halen, heeft zich op last van de Portugese autoriteiten teruggetrokken, zo is in diplomatieke kringen in Djakarta vernomen. De krijgsraad veroordeelde de jonge Basken José Antonio Garmendia en An- jel Otaegui tot de doodstraf, respectie velijk als dader en medeplichtige in de koelbloedige moord op sergeant Posadas, die onverwacht in zijn auto met een kogelregen om het leven was gebracht (kort na die moord eiste de Baskische onafhankelijkheidsorganisatie ETA inderdaad de verantwoordelijkheid op voor deze „wraakactie wegens het optreden van de Guardia Civil”). De verdediger vroeg vrijspraak omdat hij de beschuldigingen niet bewezen acht. Hij onderstreepte dat de aanklacht vooral berust op een „bekentenis” van Garmendia, die toen evenals nu geestelijk geheel gestoord was. Bij het vuurgevecht dat aan zijn arrestatie voorafging, was Garmendia namelijk door een kogel in het hoofd geraakt, hetgeen zijn hersenen beschadigde. Na dien werd hij vier maanden lang in volstrekte afzondering gevangen gehou den. Op grond van medisch onderzoek zegt de advocaat dat Garmendia geeste lijk gebroken en niet meer toerekenings vatbaar is. Inmiddels vervalt het Eenheidsfront al weer. Niet alleen hebben belangrijke radicaal-linkse partijen er vanaf het be gin niet aan deelgenomen, gisteren zijn de „Eerste-Meibeweging” en de in links intellectuele kringen invloedrijke Portu gese Revolutionaire Partij uitgetreden. Reden: het Eenheidsfront dient slechts de bourgeoisie. De militanten van de PRP en de Eerste Mei zijn dan ook nog Oliveira, die niets over de toestand op Timor wilde loslaten, heeft twee onder handelaars achtergelaten op het eiland Atauro, waar de regering van Portugees Timor zich heeft gevestigd. Deze twee mensen zullen gaan proberen een be stand te bewerkstelligen tussen de par tijen op Oost-Timor. André Pasquier verklaarde bij komst in Darwin dat de Portugese gou verneur Limos Peres momenteel niet meer kan doen dan „gissen naar wat er op Timor gebeurt”. „Hij probeert via.de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3