Michels: is beste Suurbier Ajax’ rechtsbuiten BRAND NIET TE SPREKEN OVER MVV KNVB winnaar arbitragezaak Quaars valt in ongenade „Zoetemelk coureur” „Dit PSV groots” 11 ROD A CONDITIONEEL OVERTROEFD I SPORT 1 MAANDAG SEPTEMBER 1975 Inzetbaar Niet op tijd Paal Weinig conditie v/ATw ’-IF "1 j/ - (Van onze sportredactie) SPORTIEF Fred Bischot: eigen doel. KUIPER NAM REVANCHE Hennie Kuiper heeft (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Ruud Krol: schitterend doelpunt. ROB HOOGLAND Telstar te blij met gelijkspel Rijvers motiveerde dat besluit met: „Quaars past op dit moment niet langer in het PSV-team. Hij is veel te aanvallend ingesteld en verwaar loost daarom zijn verdedigende taak. Met Edström, Van der Kuylen, Deij- kers en ook Dahlqvist heeft PSV al genoeg aanvallend ingestelde spelers, zodat Quaars in dat concept niet langer gehandhaafd kan worden”. BERN. De Koninklijke Neder landse Voetbal Bond is als overwin naar tevoorschijn gekomen uit de arbitragezaak, die zaterdag in het ge rechtsgebouw in Bern is behandeld. In deze zaak met enerzijds de KNVB en anderzijds de Europese Voetbal Unie (UEFA) ging het om het al of niet geldig zijn van de nacompetitie, die de KNVB heeft gehouden tussen de periodekampioenen van het vorig seizoen om de tweede vertegenwoor diger in het UEFA-Cuptoernooi 1975- 1976 aan te wijzen. André Gevers gaat uitgelaten als wereldkampioen over de finish. Het was dezelfde Mansveld die Den Haag aan een 1-0 voorsprong had gehol pen. Een hoge voorzet van Bres werd door Hulshoff met de hand onderschept en dat betekende een penalty. De Hage naar had weinig moeite om het karwei af te maken. deze Joop Brand en de tweede „Mijn noemde EINDHOVEN. Nadrukkelijk werd zaterdagavond in Eindhoven op nieuw aangetoond waarom Kees Rij vers indertijd PSV verkoos boven FC Twente. De kleine, kiene Brabander realiseerde zich dat hij met FC Twente nooit de top van het nationa le, Iaat staan het internationale voet bal zou kunnen bereiken. Hij liet een vrij solide basis achter in de handen van leerling Spitz Kohn en wierp zich vervolgens op het qua mogelijk heden meer biedende PSV, dat hij inmiddels via een zorgvuldig uitge dachte opbouwperiode inderdaad naar de nationale top heeft geloodst. Den Haag na de rust verslagen Onder leiding van de af en toe gewel dig solerende Ayre drong Telstar de duidelijk met een gebrek aan conditie kampende ploeg van Jacobs terug. En omdat voorstopper Leen de Goey steeds meer vat kreeg op de lange Nanninga („Die vormde voor de wedstrijd ons grootste probleem”, aldus CastenmiUer) leverde het defensieve gedeelte ook veel minder moeilijkheden op. Drie minuten na het tweede doel punt van Dahlqvist bracht René van de Kerkhof PSV op een 3-0 voor sprong, nadat eerst Dahlqvist tegen Gross had opgeschoten en een gewel dig op dreef zijnde Willy van der Kerkhof tegen de paal had geknald. FC Twente bood daarna nauwelijks nog enig verweer. Het besefte duide lijk dat het op alle fronten met een straatlengte was geklopt. Dat PSV de score uiteindelijk niet verder wist op te voeren, was dan ook beslist geen verdienste van FC Twente, maar veeleer het gevolg van het feit dat het zelfverzekerde PSV er zich rustig toe wilde bepalen de resterende mi nuten controlerend uit te spelen. schoot vervolgens Alkmaarse En PSV zal voorlopig nog niet uit de top zijn weg te denken, dat be wees zaterdagavond duidelijk de ere- divisie-topper tegen FC Twente, die uiteindelijk een 3-0 overwinning op leverde; een zege die werd af gedwon gen op een wijze die alleen maar bewondering kan afdwingen. Rinus Michels, unaniem beschouwd als de grondlegger van het „totaal-voetbal”, liet in Eindhoven weten: „Dit PSV speelt voetbal zoals het hoort. Zonder de bal is het team misschien nog sterker dan aan de bal. Dit PSV was groots.” revanche Kuiper zijn Zonder leedvermaak overigens. „Ook voor Montreal was ik in goede vorm, maar ik mocht toen niet starten om dat ik door mijn contract met mijn Duitse sponsor niet gelijk met de ploeg kon vertrekken. Ik moest eerst nog in Dortmund rijden. Op eigen kosten ben ik naar Canada gegaan om te laten blijken hoe graag ik er bij wilde zijn, maar men heeft mij niet in de ploeg terug genomen. zijn doel bereikt: zijn eerste wereld titel. Stommiteiten, die Telstar een 2-0 ach terstand opleverden. Want nadat de Vel- senaren gedurende het eerste half uur hadden gedomineerd (Van Kooten miste echter een goede kans en Stout werd toen hij was doorgebroken door gelegen- heidsausputzer Ehlen ten koste van een boeking neergelegd) leverde een aantal Telstar-blunders Roda JC een even on verwachte als onverdiende voorsprong op. Eerst schoot Fred Bischot een harde pass van de Deen Ziegler in het door Jaap Bloem onnodig verlaten Telstar- doel. Bischot later: „Ik was er helemaal kapot van. Jaap had natuurlijk gewoon in zijn doel moeten blijven staan. Dat verwachtte ik ook en daarom schoot ik zonder te kijken richting doel. Trouwens, als CastenmiUer me gewisseld had, dan zou ik helemaal niet vreemd hebben op gekeken. Ik had na die goal veel meer moeite met Van der Lem.” Zowel Roda als Telstar raakte door deze onverwachte gebeurtenissen nogal van de kook, vooral toen Jos Jonker en Roda’s voorstopper Pfeiffer bij een kop duel aan het hoofd werden gewond. Jonker moest worden vervangen door de weer herstelde Monne de Wit, maar Pfeiffer kon met enkele krammen in het hoofd na rust weer terugkeren. Ook nog in de eerste helft kreeg de lastige Van Kooten het aan de stok met Ehlen en doelman Geilman, zodat het rustsignaal van arbiter De Bruin voor beide partijen meer dan welkom moet zijn geweest. EINDHOVEN. Bertus Quaars, twee jaar geleden nog een gevierde voetballer bij het Bredase NAC, dreigt bij PSV uit de boot te vallen. Nadat Quaars in de eerste competitie wedstrijd tegen MVV al uit de basis opstelling was gelaten omdat hij volgens Rtfvers in de oefenwed strijden te weinig inzet had getoond, werd er ook zaterdagavond voor de ontmoeting met FC Twente geen be roep gedaan op de ex-Bredanaar. Verantwoordelijk hiervoor was de Vo- lendamse arbiter Keizer. De man heeft te weinig persoonlijkheid om zelfs een wedstrijd als Den HaagAjax in de hand te houden. Krol en Suurbier wer den door hem opgeschreven (wegens protesteren tegen zijn beslissingen), Schoenmaker verdween in zijn boekje, terwijl Mansveld zelfs een gele kaart opliep toen hij de doorgebroken Mühren onderuit schopte. Vlak voor rust sloot de Telstar-bui- tenspelval niet op tijd. Ziegler lobte de bal over de naar voren rennende verde diging, zodat spits Nanninga een volko men vrij veld voor zich kreeg. Omdat hij nogal treuzelde kon Hans Driesen het eerste schot van de Friese Limbur ger middels een sliding blokkeren, maar de toen terugspringende bal werd door Nanninga alsnog langs de intussen uitge lopen Jaap Bloem in het doel gewerkt (2-0). Bischot later: „Ook toen had Jaap gewoon in die goal moeten blijven staan.” meer. Twee Telstar-goals waren daar het logische gevolg van. maar het had den er eigenlijk drie of vier moeten zijn. Zo zwak verweerde Roda zich zaterda gavond in de slotfase. Beaamde trainer Bert Jacobs na afloop: „Belachelijk. Die achterhoede van ons leek wel een stel letje amateurs. Als Telstar was doorge gaan. had die ploeg zeker gewonnen.” voor Montreal”, overwinning. Ajax-trainer Jan van Daal na afloop dan ook: „Er was die eerste helft te weinig beweging van achteren bij ons. Daarom heeft Michels in de rust ook beslist dat Suurbier als rechtsbuiten zou gaan spelen. Van Dord kon dan de backpositie innemen en als het mogelijk was ook opkomen. Dat is in de tweede helft goed gelukt, hoewel er ook mo- DEN HAAG. Ooit speelde Wim Suurbier al eens als rechtsbuiten bij Ajax. In de uitwedstrijd tegen Celtic Glasgow in 1971, het laatste seizoen van Rinus Michels bij Ajax dat in dat jaar ook zijn eerste Europa-cup veroverde, had Suurbier de voornaamste taak om als rechtsbuiten de Schotse vleugelverde- diger Gemmell het opkomen ónmogelijk te maken. Het was een ingreep die toen uitstekend uitpakte, hoewel Ajax die wedstrijd uiteindelijk toch met 1-0 ver loor. Wellicht is Rinus Michels, die na afloop van FC Den HaagAjax ieder commentaar weigerde omdat hij pas vandaag officieel bij de Amsterdamse vereniging in dienst treedt, door die gedachte geïnspireerd, nadat hij Ajax in de eerste vijfenveertig minuten op een erbarmelijke manier tegen FC Den Haag had zien ploeteren. En wat nog kwalij ker was: het elftal had nog een 1-0 achterstand op dat moment ook. goal door Den Haag nog wat gemord over buitenspel. Maar op dit punt waren er gistermiddag in het Zuiderpark zoveel misverstanden dat Geels uiteindelijk te recht opmerkte: „Misschien was het bui tenspel, maar er waren toch ook mo menten dat we duidelijk met een vrij veld voor ons werden teruggefloten als er van buitenspel geen sprake was.” YVOIR (ANP). - Hennie Kuiper heeft de trilogie voltooid in de „Ne derlandse” wereldkampioenschappen op de weg in Waals Belgie. Het was een overwinning met, zo mogelijk, nog meer glans dan die van amateur kampioen André Gevers. Kuiper reed alleen naar het goud in een solo vlucht van ruim 20 kilometer waarin hij Roger de Vlaeminck, Jean Pierre Danguillaume, Pedro Torres. Joop Zoetemelk, Bernard Thevenet, Eddy Merckx en Francesco Moser. kortom alle groten uit de huidige generatie en de sterksten uit de groep die op hem jacht maakten, voor bleef. KERKRADE. De tevredenheid was begrijpelijk, maar niet helemaal terecht. Natuurlijk was het een bewonderens- waardige prestatie van Telstar, dat de ploeg in de tweede helft van de uitwed strijd tegen Roda JC een 2-0 achterstand ongedaan maakte. Maar er had voor Castenmilier’s formatie meer ingezeten. Met name in het laatste half uur van het duel, bijgewoond door maar liefst 15.000 toeschouwer, was Roda JC storm- rijp. Het Limburgse elftal kon in die laatste dertig minuten vrijwel niets Op dat moment verloor FC Den Haag zijn hoofd. Vrije verdediger Mansveld stormde herhaaldelijk als een blinde naar voren om te proberen om alsnog een beslissing in het voordeel van Den Haag te forceren, maar dat was precies wat Ajax nodig had. Nu kwamen de dieptepasses op snelle vleugelspelers als Meijer en Suurbier wel tot hun recht en in minder dan geen tijd was Den Haag dan ook een geslagen ploeg. Eerst snelde Meijer langs de lijn en bediende Geels voor open doel (1-2) en nauwelijks en kele minuten later werd Geels feilloos bediend door Suurbier. De Ajax-cenr trumspits rende alleen op Thie af, om speelde de lange Haagse doelman en wist er uiteindelijk nog 1-3 van te maken ook. Er werd bij Ajax tweede Overigens had de wissel Jonker-De Wit een gunstige uitwerking op Casten milier’s team. De Wit ging na rust als linkerspits opereren, terwijl de voordien onopvallende Colin Ayre naar het mid denveld verhuisde. Ayre groeide daar uit tot de beste speler van het veld. Hij was het ook, die een vrije trap van Driesen schitterend met het hoofd verlengde (2- 1). Toen wist hij nog niet wie zijn nieu we werkgever zou zijn. „Nu weet ik het nog niet. Er zijn hier en daar wat besprekingen geweest, maar er is nog niets definitief. Dat kan ook niet volgens de reglementen van de UCI. Na een half uur leek Van Kooten de gelijkmaker te hebben gescoord. Een prima actie van Fens en Driesen, die aanvallend ontzettend veel werk ver richtte, deed de bal bij Van Kooten belanden, die gemakkelijk intikte. De Bruin kende het doelpunt eerst toe, maar op advies van grensrechter Baan- ders werd alsnog buitenspel van Monne de Wit geconstateerd. De Wit: „Helemaal niet juist. Op het moment van schieten stond ik nog achter van Kooten en bovendien deed ik op dat moment hele maal niet aan het spel mee.” De tactisch sterk spelende De Wit had wel een groot aandeel in Telstar’s meer dan verdiende gelijkmaker. Hij produceerde een volkomen mislukt schot dat ver naast leek te gaan. Kees van Kooten, weer hij, was de eerste die dat opmerkte en was net op tijd om de bal een andere wending te geven. Geilman dook tevergeefs (2-2). menten waren dat er achterin bij ons toch nauwelijks sprake was van enige organisatie.” Maar ook vlak na het begin van de tweede helft was Ajax een elftal vol ambitie zonder enige klasse. De ban werd pas gebroken toen Ruud Krol met een even verrassend als schitterend doelpunt Ajax weer op gelij ke hoogte met Den Haag bracht. Geels had de bal fortuinlijk meegenomen en passte op de op links weer eens meege komen supervoetballer Krol. Iedereen verwachtte een voorzet, maar Krol lobte de bal ineens over de iets te ver voor zijn doel staande Thie. de uitslag, maar de eerste honderd kilometer is hij niet uit de kop van het veld weggeweest. Karstens ook trouwens. Het komt misschien toch door die extra premie van 15.000. Dat is een stimulans geweest. Wij wisten waar wij voor werkten als wij een kampioen zouden krijgen. Wij zijn tenslotte allemaal professionals.” Zes dagen voor het wereldkampi oenschap werd het tijdens de proftoer door Nederland zo goed als zeker dat Kuiper de Frisolploeg zou verlaten. „Niet omdat Joop niet goed is. Integendeel. Zoetemelk is zonder twijfel de beste van de Nederlandse renners. Zijn positie als kopman was dan ook onaanvechtbaar. Ik weet, dat Joop eerlijk is in alle zaken. Hij heeft van het begin af gezegd, dat hij ook voor ons zou rijden als de nood zaak daar was en hij heeft het ge daan. De hele ploeg trouwens heeft geweldig gefietst, dat hebben wij ge leerd van de Italianen. Neem een man als Cees Priem. Hij staat niet in „Het is gek, ik heb van tevoren gevoeld dat ik iets bijzonders zou doen in dit kampioenschap. Zaterda gavond heb ik nog lang liggen praten met Knetemann. Wel tot twaalf uur. Hij zei: Hennie dit kampioenschap is er niet voor ons, maar ik had het voorgevoel dat het juist wel voor ons -zou zijn.” ALKMAAR. Ook in de thuiswed strijd tegen MVV is AZ er niet in geslaagd om een overtuigende indruk achter te laten. Natuurlijk was het elf tal van Joop Brand vooral aanvallend gehandicapt door de afwezigheid van de geblesseerde spitsen Vosmaer en Van Marwijk. Dat manifesteerde zich ook in de produktie. Het duurde tot twintig minuten voor het einde voordat het fel verdedigende MVV een fatale fout maakte. Lacroix beging de vergissing om in zijn eigen defensie het duel aan te gaan met Kees Kist. De AZ-spits, altijd loerend op zo’n buitenkans, ontfutselde Lacroix de bal raak. Ook bij treffer was Kist betrokken. Nu passeer de hij twee verdedigers waarna hij Ho venkamp in staat stelde om er 2-0 van te maken. Dahlqvist en Jan Poortvliet zijn in het afgelopen jaar bij PSV opgeleid tot onmiddellijk inzetbare wisselspe lers. Vooral Dahlqvist speelde tegen FC Twente een grandioos goede wed strijd; een wedstrijd die hij bekroon de met een doelpunt in de 59e mi nuut uit een schitterende dieptepass van Van Kraay. De kwikzilverige Zweed dartelde onophoudelijk langs de toch zo langzamerhand wat ge wend zijnde FC Twente-afweer. PSV had zich overigens al in de eerste helft op een 1-0-voorsprong gemanoeuvreerd. In de 22e minuut verslikte Van der Vall (Kohn verweet hem later: „Hij hield de bal steeds veel te lang aan de voet, zodat op slag de snelheid uit het team ver dween”) zich in Lubse, die na een uitermate knappe 1-2 in de diepte met Van der Kuylen doelman Gross kansloos passeerde. FC Twente nam geen enkel initiatief na die treffer, maar bleef angstig voor het eigen doel hangen en nam aanvallend geen enkel risico. Rijvers: „Wat moest Twente anders doep? Bij PSV werd alles opgelost zoals het gedaan behoort te worden. Daardoor heeft er zich nauwelijks één probleem voorgedaan. Twente heeft geen enkele uitgespeelde kans gehad.” Jan Poortvliet onderscheidde zich zonder meer in het PSV-elftal. Niet alleen gaf hij Theo Pahlplatz nauwe lijks enige ruimte, maar bovendien presenteerde hij zich herhaaldelijk a la Ruud Krol, als PSV-aanvaller- nummer-zo veel Ik zie mij echter niet bij Frisol blijven. Die willen een kleinere ploeg en daar pas ik niet in. Ik wil het liefst grote wedstrijden rijden. Vol gend jaar zou ik graag opnieuw in de Ronde van Frankrijk starten.” Telstar was na die goal nog wel de meest aanvallende ploeg, maar Casten milier’s discipelen toonden zich meer dan tevreden met het feit dat een ach terstand van 2-0 alsnog was tenietge daan. „Ik vind toch dat de jongens het knap hebben gedaan. Vooral als je be denkt hoe onverdiend ze op een achter stand kwamen en ondanks dat er een zuivere goal werd afgekeurd. Dat is toch voor iedere andere ploeg een morele dreun.” En over uitblinker Ayre: „Die speelde inderdaad goed. Iljj is ook van origine een middenvelder.” Ayre’s op treden betekent toch een probleem erbij voor de Telstar-ocfenmeester. Want ecn feit is het, dat zjjn ploeg na de wissel Jonker-De Wit vooral tactisch veel ster ker werd. Ondanks deze nuttige overwinning was trainer Joop Brand maar matig te spreken. AZ is niet langer een anoniem ploegje meer en daarom probeert iedere tegenstander met meer dan gewone inzet tegen de Alkmaarders een goed resultaat te behalen. Brand had voor de speelwij ze van MVV dan ook geen goed woord over. Brand: „MVV toonde een afgrijse lijke inzet. Het ging gewoon te fel te keer.” Een nogal matig excuus want juist een doorgewinterd oefenmeester Brand realiseert zich terdege dat het spelen aan de (sub)top dit soort toestan den met zich meebrengt. AZ zal zich domweg moeten wapenen. Maar Telstar ging niet door, veel te blij als de ploeg was met de twee tegengoals die in de tweede helft werden geproduceerd. Het is echter begrijpelijk dat Telstar zich content toonde met het gelijke spel. Ten eerste waren er na Kees van Kooten’s gelijkmaker nog maar acht minuten te spelen en ten tweede was er de angst voor nog eens een aantal stommiteiten, zoals die zich in de laatste tien minuten van de eerste helft hadden geopenbaard. Ik ben een man voor kampioen schappen. Dan kan ik altijd wat meer. De spanning, het publiek langs de weg, hele sfeer zorgt ervoor dat ik net iets meer bereik dan gewoonlijk Zo was het in Münchep bij de Olym pische Spelen en ook bij het Neder lands kampioenschap tien weken ge leden. Zo is het ook hier gegaan. De Nederlanders waren niet populair. Wij zijn uitgefloten, maar dat geeft nog meer moraal. Je weet dat toe schouwers komen kijken voor hun favoriet, wanneer jij die niet bent behoef je niet op een vriendelijke behandeling te rekenen. Maar wan neer ze reageren als je voorbij komt dan betekent het dat ze bang voor je zijn.”

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11