André FELICE GIMONDI Gevers groot kampioen wil niet ORANJE-EQUIPE WERKTE GOED SAMEN KUIPER ME NU BERE STERK I Beloftevol brons van ongestuurde twee NOOREN IS TITEL KWIJT meer op Spelen wachten „IK VOELDE Kuiper is een Heins maakte zijn fouten snel goed lil I MEDAILLE VOORKWAM ROEIDEBACLE 1975 SEPTEMBER SPORT MAANDAG 1 Bere-sterk Balans rt- sc 1 pil Gi- Roger de Vlaeminck: goed kampioen. (Van onze sportredactie) André Gevers wordt uitbundig gefeliciteerd door zijn vriendin Ingrid. (Van onze sportredactie) 1 Hennie Kuiper wordt na afloop bijna onder de voet gelopen door het publiek. rij Nico de Vries, directeur van Frisol tijdens de koers: „Wat rijdt die Kui per verschrikkelijk dom, die wordt was de z.t., 19. Rodriguez (Col) z.t., 20. Dierickx (bel z.t., 21. Maertens (Bel) z.t., 22. Allan (Aus) z.t., 23. Lloyd (Eng) op 8.59, 24. Perurena (Spa) z.t., 25. Casa (Spa) z.t., 26. Lopez Cairil (Spa) z.t., 27. Le Guillou (Fra) z.t., 28. Pronk (Ned) op 11.31. De overige renners van de 79 deelne mers staakten de strijd. eveneens om 6 6 5 4 4 4 4 4 3 3 3 2 1 1 1 1 0 0 am it iaf- nte aag io. af- le rs- jse, ?n- .e- iu- 1-1. in ;m 10. eg ►or js: try er- n- L'T- ;ed ni- >-2, m- er- 1. 3. i-7. sia in- ers FC na 96 1 Sp. Mi no rs - 10. eg n- en 56, ijs 5e A en, FC TV, een winnen en dan zeg ik het liefst Kuiper als ik het niet ben. Ik was misschien iets dichterbij geëindigd als Kuiper niet was weggesprongen. Nu heb ik keer op keer anderen moeten terugpakken, maar die afspraak had den we van te voren gemaakt en daar heeft iedereen zich aan gehou den.” YVOIR. Hennie Kuiper, de nieuwe wereldkampioen der profs op de weg. Hij bleef, na zijn weer galoze solo in de eindfase van een langdurige en enerverende titel strijd, een toonbeeld van kalmte. Geen spoortje van opwinding of uitgelaten blijdschap. Terwijl Kui per na zijn pas behaalde triomf meermalen overspoeld dreigde te raken door de losgebroken massa, terwijl een kordon van Rijkswach- ters de grootste moeite had de klei ne renner uit Ossendrecht heel huids naar het podium te „slepen”, riep hij trots als een pauw uit: „Nog nooit reed ik zo sterk als vandaag.” De inmiddels tot elf renners (onder wie Nilsson) uitgebreide kopgroep ver speelde steeds meer van de voorsprong op de groep achtervolgers, met daarin de Polen Szurkowski, Mytnik en Barcik. Alert reageerde Gevers halverwege de voorlaatste omloop (van elk 14 kilome ter) op de vluchtpoging van Nilsson en overbrugde in zijn eentje de kloof met de Zweed. Het betekende de beslissende ontsnapping in dit daarvoor monotone titelgevecht. Immers, in het geval de 9 9 7 6 6 6 6 5 4 l 4 4 3 4 4 4 4 3 2 O aldus Grevers. „Ik reed vandaag ook geweldig sterk. Voor die Zweed had ik ook geen moment angst gehad. Toen ik bij hem was gekomen, had ik ook ge makkelijk alleen door kunnen gaan. Maar ach, dacht ik meteen, waarom zal ik dat doen. Ik kan hem in de sprint gemakkeUjk aan. Door bij hem te blij ven kon ik bovendien krachten sparen”. Voor Joop Middelink is de regenboog- trui van Gevers wel degelijk een scha duwkant. Serieuzer dan ooit overweegt Gevers nu de sluimerende prof-plannen definitief gestalte geven. Ondanks de door hem van zijn handtekening voor ziene NOC-verklaring, waarin hij toe zegt tot de Olympische Spelen van Mon treal amateur te zullen blijven. „Want”, oordeelt de werkloze timmer man uit Schijndel, „wanneer mij in de komende weken een leuk contract wordt aangeboden, ga ik onmiddellijk over. Als wereldkampioen hoef ik mij nu niet meer waar te maken of te introduce ren”. Uitslag amateurs: 1. André Gevers (Ned) 182 km in 4 uur, 18 minuten en 1 seconde, 2. Sven Ake Nilsson (Zwe) z.t., 3. Roberto Cerutti (Ita) op 57 secon den, 4. Garry Clively (Aus) z.t., 5. Herve Inaudi (Fra) z.t., 6. Vittorio Algeri (Ita) z.t., 7. Leif Hansson (Zwe) z.t., 8. Jean Luc van den Broucke (Bel) op 1.06, 9. Karl Diers (Odl) op 1.13, 10. Erik Lalou- ette (Fra) z.t., 11. Vikenti (Sov) z.t., 12. Hartnick (Odl) op 1.21, 13. Martinez (Spa) z.t., 14. Blaudzun (Den) z.t., 15. Wolfer (Zwi) z.t., 16. Hermann (Lie) z.t., 17. Schmid (Zwi) z.t., 18. Wellens (Bel) z.t., 19. Andresen (Noo) z.t., 20. Marcus- sen (Den) z.t, 21. Kuhn (Zwi) z.t., 22. Blandon (Fra) z.t., 23. Matousek (Tsj) z.t., 24. Lefevre (Bel) op 1.31., 25. Ko walski-(Pol) op 1.39, 38. Tak (Ned) op 4.02, 55. Dohmen (Ned) op 7.47, 56. Pi- rar’d (Ned) z.t. Een afgeslagen aanval van Tour de France-winnaar Bernard Thevenet luid de ten slotte de solo van Hennie Kuiper in. Op bijna dezelfde wijze als hij het Olympische (1972) en het nationale kam pioenschap (1975) won, haalde de 26- jarige Hennie Kuiper de wereldtitel naar zich toe. De solistische krachtsexplosie: dat is Kuipers waarmerk. Kuiper zélf: „Ik wist dat ik in vorm was. Maar aan een wereldtitel had ik voor de start niet durven denken”. Kuiper: „Toen ik sprong, twijfelde ik. Logisch, je bent pas weg, en je rijdt op volle kracht zonder op of om te zien. Die twijfel duurde niet lang, want ik merkte spoedig dat ik alles kon. Ik hoefde me niet te forceren. Alles ging gemak kelijk. Klimmen en dalen, omhoog en omlaag. Ik voelde me bere-sterk. Hoe langer ik wegbleef, hoe meer ik begon te denken dat er niets meer kon mis gaan”. Bleef Kuiper zélf een toonbeeld van kalmte, zijn prestatie en zijn triomf waren vruchten van topvorm en on beperkte zelfovertuiging. Kuiper: „Als ze me hadden teruggepakt, geloof ik dat ik het opnieuw geprobeerd zou hebben”. melk en Gerrie Knetemann mengden zich nadien in aanvallen die niet veel meer dan schermutselingen betekenden. Die Poolse trilogie werd nu verhin derd door het tweetal Nilson-Gevers. Vooral in dat opzicht onderscheidde de 23-jarige Nederlander zich op het mo torcircuit van Mettet. Door zijn gebrek kige koersmzicht verspeelde de Braban der bijvoorbeeld eerder dit seizoen de zege in Olympia’s Ronde. Van die fouten heeft hij duidelijk geleerd, evenals hij leergeld heeft betaald voor zijn eigenge reide optreden in voorgaande jaren. Ploegleider Jan Gisbers: „Gevers is geestelijk moeilijk in bedwang te hou den. Aanvankelijk was niemand in staat hem van zijn ideeën af te brengen. Toen hij drie jaar geleden bij ons in de ploeg kwam, "had hij van tactiek totaal geen verstand. Hij reed toen al verschrikke lijk hard, maar maakte steevast een paar tactische blunders. Technisch, maar vooral tactisch heeft hij dit sei zoen een enorme evolutie doorgemaakt”. Dit seizoen behaalde Andre Gevers reeds 18 individuele triomfen, waaronder de ook internationaal hoog aangeschre ven overwinningen in de Ronde van Oost-Zwitserland, de Granitier Bretagne en de Driedaagse van Zeeuws-Vlaande ren. Zelf schrijft de inmiddels ook inter nationaal erkende tijdritspecialist zijn triomf in Mettet voor een niet gering deel toe aan die veranderde instelling. „Ik fiets nu met een duidelijk andere instelling. In voorgaande jaren ging het allemaal wat op de amateuristische toer. Ik ben nu ook veel meer wielrenner. Dit seizoen voelde ik gewoon, dat ik een vuist kon maken, dat ik ook internatio naal meetelde. Daarom had ik ook erg veel vertrouwen in dit kampioenschap”. NOTTINGHAM (ANP) Het brons werd begroet als was het goud. En dat was niet zo vreemd. Immers, de periode waarin de Nederlandse roeiers na een FISA-toemooi hun eremetaal op indruk wekkende wijze naar believen konden rangschikken, behoort reeds lang tot het verleden. Na het goud, zilver en brons van de Olympische Spelen in Mexico, waarmee het succesvolle tijdvak van 1963 tot en met 1968 werd afgesloten, was enkel tijdens de Olympische regatta van München Oranje nog een bronzen medaille ten deel gevallen. De internationale balans werd in het Holme Pierrepont nationale watersport- centrum niet al te zeer verstoord. Keer de Oost-Düitsland uit Luzern terug met zesmaal goud en tweemaal zilver, in Engeland bleek de ploeg goed voor vijf keer goud, twee zilveren en een bronnen medaille. Als men dan bedenkt dat de Noorse gebroeders Frank en Alf-John Hansen tweede in de double scull in 1971, 1972 en 1974 hun rivalen Dreif- ke/Bertov vrijwel op de streep het goud ontnamen, dan wordt nog duidelijker dat de DDR niet aan kracht verloren heeft. Ook de Russen handhaafden zich geheel. De belangrijkste verschillen met 1974 zijn, dat de gebroeders Hansen en de sympathieke Westduitse skiffeur Pe ter-Michael Kolbe, op de Bosbaan win naar van de Holland-beker, nu titels naar West-Europa brachten. Bijna een half uur later, gestoken in een Frisol-trui om herkenning door het publiek zoveel mogelijk te vermijden, reed Hennie Kuiper op de fiets naar de dopingcontrole. Links en rechts manoeu vrerend langs naar huis en haard terug stromende mensen, ergens op een smal en stoffig weggetje in de buurt van Yvoir. Bijna niemand viel het op dat daar de nieuwe wereldkampioen als een toerist over dat paadje kriskraste. Hennie Kuiper; de verpersoonlijking van Nederlandse macht in een koers die op een Belgische overwinning had die nen uit te monden. Nationaal kampioen Kuiper: de eerste en laatste aanvaller. Kwajongensachtig was hij in het prille begin van de koers met de Belg Teir- linck, de Fransman Hézard en de Itali aan Cavalcanti meegegaan in een speelse vlucht. In de eerste ronde (van de in totaal 20 over een moeilijk en door het opdringende publiek zelfs gevaarlijk parcours van 13,2 kilometer) was dat geweest. Geen greintje scherts viel echter bij hem waar te nemen toen hij in de voorlaatste ronde die alles beslissende demarrage plaatste. Geen moment van verslapping, van onzekerheid plaagde hem vervolgens tijdens de lange rush naar het goud. drie Polen aansluiting zouden hebben gekregen en daarop speculeerde de passieve Kowalski overduidelijk zou vermoedelijk opnieuw een Pooi in de regenboogtrui zijn gestoken. De overwinning van Heins kwam op vrij sensationele wijze tot stand. Nadat hij en titelverdediger Henk Nooren na de eerste dag, toen er een jachtspringconcours en een progres sief concours waren afgewerkt, sa men de leiding deelden met ieder 50 punten, nam Nooren gisteren na de eerste manche van het finale con cours een voorsprong van drie pun ten. Kwam de titelverdediger met zijn paard Funest foutloos rond op het vrij lastige klassieke parcours, Heins maakte met Windsor twee fou ten. Fouten, die naar zijn mening mede waren toe te schrijven aan een op dat mpment laag over vliegende Jumbo Jet. In de tweede manche nam Heins echter goed revanche. Rijdend in een zeer snel tempo, kwam hij foutloos rond, daarmee Nooren voor de op- METTET. Het enthousiasme was niet te remmen. Terwijl zijn ploegleider Jan Gisbers vergeefse moeite deed de op drift geslagen vaderlandse wielerkolonie op af stand te houden, bleef de hevig transpirerende André Gevers de nuchterheid zelve. „Rustig nou maar aan jongens. Ik ben wereld kampioen. Straks gaan we die we reldtitel wel vieren.” Zo doodkalm als Gevers zaterdagavond in het zonovergoten Mettet reageerde op de zoëven door hem behaalde we reldtitel, zo ijzig kalm en professio neel aandoend beraamde hij de machtsgreep die uiteindelijk zou uitmonden in Oranjes vijfde regen boogtrui tijdens deze WK. Tweehonderd meter voor de eind streep had de Brabander Svend Ake Nilsson alle eventueel nog sluimerende illusies op de mondiale wegtriomf bij de amateurs ontnomen. Met een laatste, forse pedaalslag passeerde Gevers de Zweed, die vervolgens vanuit de verte machteloos moest toezien hoe de don kerharige Nederlander de hand in triomf omhoog stak. Die wereldtitel betekende niet alleen de bekroning van een tac tisch formidabel gereden race, maar vormde bovendien de bevestiging van het ongelimiteerde vertrouwen dat zijn ploegleider Jan Gisbers en wegcoach Joop Middelink nu al jaren in hem hebben. De mondiale triomf van Gevers was de vierde na-oorlogse wereldtitel bij de amateurs, nadat eerder Henk Faan- hof (1949), Frans Mahn (1956) en Evert Dolman (1966) wereldroem voor Oranje oogstten. De wereldtitel van Gevers was echter bovenal een triomf van de tactiek. Die tactische triomf is des te opmerkelijker omdat hem jarenlang terecht een ont hutsend gebrek aan koersmzicht werd verweten. In Mettet leverde Gevers ech ter het overtuigende bewijs, dat de wiel renner Gevers vooral op dit punt dit seizoen enorme vorderingen heeft ge maakt. Zaterdagmiddag in Mettet beging de ex-judoka bijvoorbeeld niet de fout om rustig af te wachten wat er zou gebeuren. In plaats daarvan nam hij zelf het initiatief. Op het juiste moment. Verzeild geraakt in een kopgroep van zeven, waartoe slechts een Pool (de regerende wereldkampioen Janusz Ko walski) behoorde, onderkende Gevers tijdig het gevaar van hetgeen zich ach ter hem afspeelde. Het was niet de enige, zelfs niet de voornaamste reden, waarom zaterdag in Nottingham op de slotdag van de we reldkampioenschappen de derde plaats van Jan van der Horst en Willem Boe- schoten zo uitbundig werd gevierd. Veel eerder omdat de 26-jarige Van der Horst, juist afgestudeerd als arts, en de vier jaar jongere Boeschoten een combi natie vormen met mogelijkheden voor de toekomst. Bij het aankomstvlot kwam chef d’equipe Gerrit Meester dan ook niet alleen met de gebruikelijke gelukwensen, maar tevens met de mede deling dat nu vaststond, dat de Amster dammers een olympische toekomst tege moet gaan. Vijf meter was de baan te lang of misschien ook wel weer te kort om met zilver gelauwerd te worden. De Bulgaren Valentin Stoev en Gueorgiu Guergulev, negende in 1974 in Luzern, stelden in hun laatste halen nog juist hun zilveren medaille veilig. Boeienver- schil? Het woord dat in de roeierswereld eenvoudig niet meer kan worden gemist, was ook nu op veler lippen. De Bulga ren roeiden op de hoogste boei en waren nog beter tegen de wind beschermd dan de naast hun varende Nereus twee zon der stuurman. „Er was zeker sprake van boeienverschil”, was de mening van coach Eijmert van Manen, die er echter direct aan toevoegde: „Maar daarvan hebben ook wij geprofiteerd. Onder ge lijke omstandigheden waren we vermoe delijk vierde geworden. Dan hadden we de Bulgaren wel gepakt, maar zouden we de Finnen en Polen hebben moeten laten gaan. Ik vind het niet erg dat het brons is geworden. Het is zelfs wel beter zo. Anders wordt er voor volgend jaar zo erg veel van je verwacht. We hebben een ploeg die bijzonder stabiel is, die beslist nog meer mogelijkheden in zich heeft”. Eén wens hadden Van der Horst en Boeschoten slechts, toen de roeibond- leiding hun vroeg waarmee de eerste medaille voor de Nederlandse heren sinds 1972 kon worden gevierd: introduc tie bij een Engelse club om de zondag al golvend te kunnen doorbrengen. De derde plaats bij de ongestuurde twee heeft de Nederlandse herenploeg van een debacle weten, af te houden. De Nereus/Laga acht, waarvan het uitzen den op zijn minst zeer discutabel kan worden genoemd, werd ook in de kleine finales kansloos laatste. De Nereus/Nau- tilus vier zonder stuurman, die alleen een goede herkansing heeft gevaren, vertoonde in de kleine finales voor de klassering van de zevende tot en met twaalfde plaats het oude euvel. De com binatie vormde geen eenheid en viel toen het er om ging weer uiteen in tweeën. nooit wereldkampioen.” Felice mondi, na de wedstrijd: „Kuiper is zonder twijfel een groot kampioen. De man die hier in Yvoir een zo sterke ploeg als die van de Belgen kan verslaan, moet wel een grote zijn.” Joep Zoetemelk: „Ik ben niet te leurgesteld. De ploeg heeft geweldig gereden. Ik was de eerste man, maar als ik niet zou winnen moest ik alles doen om het toch een Nederlander te laten zijn. Hennie Kuiper heeft de enige manier gepakt waarop hij de wedstrijd kon winnen. Blijft hij bij de groep dan wordt hij in de sprint misschien derde of vierde. Met deze uitslag is de Nederlandse wielersport gediend. Kuiper heeft een geweldig sterke finale gereden. Ik kan er in berusten, er kan er tenslotte maar Voor de Belgen liep deze titelwedstrijd uit op een teleurstelling, die zich al aftekende toen Eddy Merckx al snel bij een valpartij betrokken raakte. Tijdens de klim vanuit het dorpsplein van Yvoir, omhoog naar de finish, moest de Spanjaard Tamames plotseling voor toe schouwers opzij. Eddy Merckx kon Ta mames niet meer ontwijken en sloeg tegen de grond. Hij diende van fiets te verwisselen, reed rondenlang met een van pijn vertrokken gezicht rond, en riep zelfs de hulp van de dokter. Later nam de toen nog heersende wereldkampioen weer volop deel aan de strijd. Maar ook hij bleef in de eindfase hangen op 17 seconden van zijn opvolger: Henie Kui per. Roger de Vlaeminck, berustend in de nederlaag, riep uit: „Er kan er maar eentje winnen”. Een Francesco Moser ventileerde zijn boosheid met de woor den: „Dit was geen koers, dit was een circus”. Ook voor Dietrich Thurau liep het wereldkampioenschap op een enor me deceptie uit. Hij werd het slachtoffer van een lekke band, verwisselde zijn fiets met zijn ploegmakker Günther Ha- ritz en werd omdat dat reglementair tijdens wereldkampioenschappen verbo den is onverbiddelijk uit de koers genomen. Huilend ging de jonge West- duitser af. De uitslag: 1. Kuiper (Ned) 266 km in 6 uur 29 minuten en 19 seconden, 2. R. de Vlaeminck (Bel) op 17 sec., 3. Danguil- laume (Fra) z.t., 4. Torres (Spa) z.t., 5. Zoetemelk (Ned) z.t., 6. Thevenet (Fra) z.t., 7. Ovion (Fra), z.t., 8. Merckx (Bel) z.t., 9. Van Impe (Bel) z.t., 10. Knete mann (Ned) z.t., 11. Moser (Ita) z.t., 12. Oliva (Spa) op 3.33 min., 13. Verbeeck (Bel) op 4.06, 14. Salm (Zwi) z.t., 15. Bourreau (Fra) z.t., 16. Gimondi (Ita) z.t., 17. Poggiali (Ita) z.t., 18. Poulidor (Fra), AMSTERDAM (ANP) Johan Heins, de 28-jarige ruiter uit Alme lo, is gisteren op de terreinen van de Amsterdamse manege in het Amster damse Bos gekroond tot nieuwe Ne derlandse kampioen bij de springrui ters. Het was voor de eerste maal dat Heins, al sinds enkele jaren een in ternationaal topruiter, de Nederlandse springtitel veroverde. zonder de titel te dracht plaatsend fouten te blijven kunnen prolongeren. Voor de anders zo safe rijdende Nooren was de spanning klaarblijke lijk te groot geworden. Hij maakte eerst een fout op de dubbelsprong, om vervolgens juist toen opnieuw een Jumbo Jet overdaverde een drietal weigeringen op de wal te krijgen, waardoor hij moest worden gediskwalificeerd. „Jachtspringconcours*’ (Lengte parkoers 580 meter, 12 hindernissen, 18 springen): 1 Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist) met Salerno 78,9 seconden, 2 Johan Heins (Almelo) met Windsor 84,1, 3 Henk Nooren (Zwolle) met Funest 86,6. „Progressief Springconcours”: (Lengte parkoers 500 meter, 7 hindernissen, 7 sprongen, maximale tijd 85 seconden, maximale hoogte in barrage 1,80 meter): 1 Nooren met Funest 28 punten, 54,4 secon den, 2 Heins met Windsor 24 50,5, 3 Heins met Romantico S 24 53,0. „Springconcours Tabel A" 150 meter, over twee manches volgens de Grand Prlx-formule, met een barrage op tijd (lengte parkoers 680 m, 12 hindernissen, 16 sprongen, max. tijd 102 sec.). 1 Huub Bergmans met Henriette, 0 strafp., 53,8 sec. (in de barrage), 2 Anton Ebben met Jumbo Design, teruggetrokken in de barrage, 3 Johan Heins met Wind sor, 8 strafp., 168.3 sec. (over de twee manches). „Eindklassement”: 1 Johan Heins 97 pun ten, 2 Anton Ebben en Huub Bergmans 92, 4 Henk Nooren 90, 5 Harry Wouters van den Oudenweyer 86,6 Jan Broek 90. Uitslagen „Finale Skiff”: 1 Peter-Michael Kolbe (Wdl) 7.10.08, 2 Sean Drea (Ier), 3 Martin Winter (Odl). „Finale twee zonder stuurman”: 1 B. en J. Landvoigt (Odl) 7.06.40, 2 Georguiev-Soev (Bul), 3 Van der Horst-Boeschoten (Ned) 7.11.49. „Finale twee met stuurman”: 1 Lucke- Gunkel (Odl) 7.16.24. 2 Stadniuk-Stallak (Pol). 3 Hitzbleck-Jager (Wdl). „Finale dubbel twee”: 1 F. en A. Hansen (Noo) 6.34.49, 2 Dreifke-Bertow (Odl). 3 Bail- lieu-Hart (Eng). „Finale vier zonder stuurman”: 1 Oost- Duitsland 6.13.81, 2 Sovjet Unie, 3 Roemenië. „Finale vier met stuurman”: 1 Sovjet Unie (Esjlnov, Ivanov, Sema en Klepikov) 6.31.46, 2 Oost-Duitsland, 3 West-Duitsland. „Finale dubbel vier”: 1 Oost-Duitsland 5.57.44 2 Tsjechoslowakije, 3 Sovjet Unie. „Finale Achten”: 1 Oost-Duitsland 5.39.01, 3 Sovjet Unie. 3 Nieuw Zeeland. 4 Tsjechoslo wakije. 5 Verenigde Staten. 6 Australië. YVOIR (ANP). Roger de Vlae minck, de zilveren medaillewinnaar van het wereldkampioenschap 1975 zei na afloop van die titelstrijd over de nieuwe drager van de regenboog trui: ,Toen Kuiper weg was in de voorlaatste ronde kon ik hem niet meer gaan halen. Als ik dat had gedaan, zou Zoetemelk weer aange vallen hebben. Nadat Kuiper ontsnapt zaten de Belgen in schaar. Hoe goed wij alles ook had den geregeld. In de vijfde ronde al had Merckx mij toegezegd voor mij te zullen koersen omdat hij zich niet machtig genoeg voelde. Dat was nog voor zijn, val” Kuipers overwinning stoelde niet al leen op topvorm en overtuiging, maar óók op solidariteit. In de mate van het mogelijke stopten Zoetemelk (Hennie ging er als een raket vandoor”) en Knetemann tijdens een hevig woedende finale de acht rivalen af: de Belgen Merckx, De Vlaeminck en Van Impe, De Fransen Danguillaume, Thevenet en Ovion, de Italiaan Moser en de Span jaard Torres. Dat was die verdediging van Zoetemelk en Knetemann geen sinecure. In de allerlaatste ronde knet terden de demarrages (van Moser, Dan guillaume, Thevenet en Merckx) als vuurwerk. Ploegleider Jan Janssen: „De gehele ploeg heeft formidabel gewerkt. Ik ben trots op iedereen. Wij hebben het buitenland weer eens wat laten zien”. De oranjetruidragers domineerden het wereldkampioenschap van begin tot ein de. Het begon met die speelse aanval van Kuiper en zijn drie gezellen. Het ging verder met Gerben Karstens en de Fransman Francis Camparek. Ruim 90 kilometers bleven zij, met als hoogste voorsprong drie minuten en 28 seconden, uit de greep van de meute. Jan Raas, Hennie Kuiper (twee maal), Joop Zoete- ï’v- K

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13