Gezin ernstig gewond bij brand op motorboot SPORT ffI IM VASTEN HOMEN van ostadestraat 2-4 haarlem kleverpark (023) 251937 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Korter werken Luchtmacht is anti-Goncalves Brand dooft uit zichzelf; toch ‘/a mln. schade bij Nelis bv Uitgeest f KEURSLAGER RES TELEFOON 10 16’JMUIDEN Laat ontwaken D v.X °IAMANT I fig Het woord is aan Weinig wind AGENDA CASTROL GTX 2,99 p. Itr ■M „GEHEIME BELOFTEN” VAN AMERIKA Ito "■r jI I' rmnnmfmmfm/rnmnmmmmt 2 M... pagina 4 fwmfff/rwww/mrwfmmmmk PSV niet meer uit de top te denken Vierde landstitel voor Nicols MAANDAG 1 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 253 óók bent welkom bij onze modeshow najaar 1975 op dinsdag 23 september, in 'die raeckse' om 10.30,14.30 en 20.00 uur, de raaks, haarlem. Interieurverzorging D. SLECHT Fiat-onderdelen tot 50% 3,99 4,49 kaarten a f 6.50 (inkl. café complet) aan de kassa: /MODERN Haarlem lijkt op naar periodetitel Nieuw tijdperk-Michels 9 5 6 6 7 9 11 t/m 17 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 4, Radio en tv Strips Kunst Beurs Sport Een rat per Parijzenaai ^HANDWERK*) ^MEUBELENj weg Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 JERUZALEM (Reuter, AFP) Israels leiders hebben besloten het tussentijdse akkoord met Egypte, tot stand gekomen door bemiddeling van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Henry Kissinger, te aanvaarden. Dit is van morgen vroeg van goedingelichte zijde in Jeru zalem vernomen. - Sl i a nel verwachting hmmj Kuiper weet nog niet waar hij aan toe is Dinsdag- en woensdagreklame: PAARDEBIEFLAPPEN, 500 gram BLANKE HAMLAPPEN, 500 gram SCHNITZELS, 5 halen, 4 betalen EN DONDERDAG ONZE BEKENDE BIEFSTUKDAG 250 gram PAARDEBIEFSTUK2,98 r Lio I SE IJmuider Courant O 11 o W e is s Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Israëlische leiders aanvaarden akkoord (Van een onzer verslaggevers) hun (Zie verder pagina 3) Staatsgreep in achttien pagina’s Door de aanwezigheid Deze krant bestaat uit Volgens Allon zou de overeenkomst kunnen betekenen dat er een einde is gekomen van elke toevlucht tot geweld door een van beide partijen. Hij uitte de hoop dat de overeenkomst de weg zou kunnen openen naar een vreedzame re geling van de crisis in het Midden oosten. Breestraat 100-102 - Beverwijk Telefoon 02510—2 79 51 „kan i en PSV was di- ALLE AUTO-UITLATEN 3O’/« ALLE FIAT PLAATWERK 20»/« AUTO-ITALIË, Jansweg hoek Parklaan Telefoon 0 23 - 32 02 32 Het Amerikaanse weekblad Time weet te melden dat de VS zich in het kader van het tussentijdse akkoord verplicht hebben Israel de modernste wapens te leveren, waaronder de jager F-15 en de Lancer-raket. Volgens het blad bevat het akkoord ook nog de volgende gehei me clausules: kampioen”. Iets wat tekenend is voor de verhouding tussen Kuiper en zijn directeur. Het was trouwens het (wieler)weekeinde wel. Zaterdag had Ad Gevers al iedereen verbaasd door in de eindsprint zijn Zweedse mede vluchter te verslaan en daardoor eveneens een wereldtitel in de wacht te slepen. Haarlem Nicols heeft dit weekeinde de honkbaltitel binnengehaald. Vol gens coach Simon Heemskerk een normale zaak aangezien dit Nicols domweg de sterkste was. Nicols is nog steeds op zoek naar een sponsor. De vereniging wil echter niet teveel geld hebben aangezien dan de club beheerst gaat worden door de finan ciën. Voorzitter Ederveen wil dat ten koste van alles voorkomen. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - I 12,35 p. mnd„ f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42, p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Egypte gaat ermee akkoord dat het mandaat van de VN-vredesmacht zeker drie jaar gehanhaafd blijft. Het ver plicht zich voorts zijn anti-Israelische propaganda binnen de VN en daarbuiten te beperken en een eind te maken aan de boycot van Amerikaanse onderne mingen die handel met Israel drijven. Ondernemingen van andere landen val len niet onder deze verplichting. Met een persconferentie die druk bezocht werd, is Rinus Michels van ochtend officieel begonnen als inte- rim-coach bij Ajax. De bijeenkomst werd geopend door voorzitter Van Praag die in een uitvoerig betoog Een 2-0 overwinning tegen FC Den Bosch heeft Haarlem een gedeelde koppositie met FSC opgeleverd. Met nog drie wedstrijden te spelen heeft het elftal van Hughes een goede kans om hoge ogen te gaan gooien naar de eerste periodetitel. QUITO (AP). Generaal Raul Gon zales Alvear chef-staf van de strijd krachten van Ecudor, heeft het militai re bewind van president generaal Guil lermo Rodriguex Lara vanmorgen om- Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij de waarheid alleen vermoe- Deze 17-jarige Japanse scholier, Kentaro Osada uit Yamaguchi, wordt genoemd als de ontdekker van de nova in het sterrebeeld de Zwaan, vrijdagnacht. Hij lag twee uur voor op een andere Ja panse amateur-astronoom. De no va is, zoals zaterdag gemeld, de grootste in 30 jaar. Nu echter gaat dat (misschien) veran- deren. Met de erkenning van het sociale goed „huiseigenaarschap” moet de PvdA het spoor terugzoeken en een reeks voorzieningen uitdokteren die het ver- werven van een eigen woning in Neder- i land in sociaal opzicht saneren. Hoe? Er is nog weinig van bekend, maar er zijn wel tekenen dat de makelaardij al bezig is zich nieuwe inzichten en praktijken eigen te maken, die gericht zijn op twee doeleinden: Doorprikken van de „wind handel” in huizen en grond, socialisering van de koop- en financieringsmethoden voor huizen ter eigen bewoning. Nu de monstrueuze handel in het schaarse artikel huis-bouwgrond dertig jaar heeft geduurd, wordt er eindelijk ook eens aan de kleine man gedacht. Beter laat dan nooit. De machtsdemonstratie van zaterdagavond tegen FC Twente indrukwekkend. Ajax-technisch recteur Rinus Michels merkte bewon derend op: „Dit PSV is een groots Na intensief overleg met onderne mingsraad en vakbonden is besloten om voor de afdeling staalbouw een werk tijdverkorting aan te vragen van vijftig percent. In de loop van oktober zal weer overleg plaatsvinden. Aan de hand van de situatie op dat ogenblik zal dan wor den bekeken of er opnieuw maatregelen moeten worden genomen. In de tussen tijd zullen er geen ontslagen vallen. Israëlische officieren en een burger arrive ren met mappen en een rol kaarten van de Sinaï-woestijn bij het kabinet van eer ste minister Rabin, waar de Israëlische leider met Kissinger aan tafel zaten voor de slotfase van de onderhandelingen. De Franse hoofdstad her bergt tussen de 4 en de 5 mil joen ratten, d.w.z. één rat op een Parijzenaars. Dagelijks verslinden de ratten 200 ton voedsel en brengen ze dan nog eens 4000 ton schade aan, aldus recente schat tingen. Bij sommige nationale feesten heerst een algemene vreugde die door niemand gedeeld wordt. Spekstraat 10 Haarlem tel. 023-320274. Volgens welingelichte kringen zouden de leiders van de staatsgreep ontevreden zijn geweest over de daling van de olie- inkomsten als gevolg van de prijsstijgin gen waartoe de OPEC de afgelopen jaren heeft besloten. Volgens sommige speculaties zal het nieuwe regime de prijzen van olie uit Ecuador verlagen om meer te kunnen afzetten. De staatsgreep van vanochtend was de tweede aan de Zuidamerikaanse west kust in vier dagen. Vrijdag werd het bewind van de Peruviaanse president Juan Velasco Alvarado omvergeworpen. Hoeveel slachtoffers er bij de vuurge vechten in Quito zijn gevallen is nog niet bekend. Volgens de berichten is de afgezette president niet gedood. Welinge lichte kringen hebben laten weten dat een vliegtuig van de luchmacht in ge reedheid wordt gebracht om RodrigueZ Lara in ballingschap te laten gaan. r—JL (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een vreemd brandje heeft in het afgelopen weekeinde voor een half miljoen gulden schade aange richt in een opslagruimte van de kunst- nijverheidswinkel van de heer J. C. T. de Lugt. De ruimte bevindt zich in de kelder van de Rabobank aan Plein 1945. Zater dagmiddag werd ontdekt dat er brand had gewoed, maar op het moment dat dit werd vastgesteld was het vuur al door verstikking gedoofd en de rook weggetrokken. Niettemin is er een enor me hitteontwikkeling geweest, want zil veren en mét goud bedekte beeldjes met een verkoopwaarde van vijfhonderd tot duizend gulden waren door de hitte aangetast. Ook leren jasjes, opgeslagen op een plek waar de vlammen niet waren geweest, bleken ernstig door de hitte te zijn aangetast en niet meer te verkopen. Als vermoedelijke oorzaak denkt de brandweer aan een niet uitgemaakte si garet op een asbak in deze kelderruimte, waar veel met houtwol wordt gewerkt om de artikelen in te pakken. Elektrici- teitsleidingen in de kelderruimte waren door de hitte gesmolten en zullen moe ten worden vernieuwd. vergeworpen en zijn troepen het presi dentieel paleis in Quito laten bezetten. Aan deze bezetting ging een kort maar fel vuurgevecht tussen de presidentiële garde en de rebellerende militairen vooraf. en tweede graads brandwonden over het hele lichaam moest het drietal in het EG worden opgenomen. De brand ontstond kort nadat het bootje was volgetankt bij jachtwerf Het Spaarne. Midden op het water sloeg de motor af. Nadat de 43^-jarige man met wisselend succes had gepoogd te starten, weigerde de motor verdere dienst. De man haalde een luik weg en toen hij opnieuw startte schoot een steekvlam uit de motor, die de kleding van de gezins leden in brand zette. Onmiddellijk sprongen echtpaar en zoon in het water Zwemmend wist men de kant te bereiken Politie en brand weer waren inmiddels ter plaatse Met enige moeite wisten de korpsen van Haarlem en Heemstede het vuur te do ven, maar het pleziervaartuig was niet meer te redden. Op de foto het uitge brande karkas. De partij van de Arbeid heeft onlangs, tot grote verbazing van de rechtse poli tieke hoek, laten doorschemeren dat zij het bezit van een eigen huis rekent tot het welvaartspakket. Huiseigenaren wa ren tot dusver niet de schoothondjes van de PvdA, vandaar die verbazing, die I overigens niet alleen uit de partijen ter rechterzijde opkwam. Want uiterst links I zag er eveneens een sociale zwenking van de socialisten in, zij het dan dat j men het verschijnsel aan de verburger lijking van de PvdA toeschreef. Hoe het zij, in een socialistische sa menleving, die het doel en streven van de PvdA is, mag de burger een eigen huis hebben. Waarom ook niet? Men zou j bijna zeggen dat het hoog tijd werd dat de socialisten zich met de ontwikkeling van het huizenbezit in ons land gingen bezighouden, want zij hebben dat na de Tweede Wereldoorlog schromelijk ver zuimd en op die manier meegewerkt aan een toestand die sociaal bezien uiterst beschamend is. Niet alleen is de woningnood door een gebrek aan politiek-sociale visie onno dig verlengd, maar ook heeft het finan ciële aspect van bouwen en wonen ge durende vele jaren onbelemmerd een veelheid van uitwassen gekregen, die nauwelijks meer te genezen zijn. Na tuurlijk lag dat allemaal niet alleen aan de PvdA, maar zij heeft door haar regeringsverantwoordelijkheid in het verleden zowel als tijdens haar opposi- tieperiode later de hele kwestie van huizenbouw en huizenbezit laten sloffen, terwijl andere partijen, die zich uit ei gen aard minder „sociaal” weerden, de gelegenheid kregen volgens het oude stramien voort te borduren en er met medewerking (of liever zonder tegen werking) van de socialisten een econo misch treurspel van maakten. r. -- ----- W Ecuador J (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De afdeling staalbouw van Nelis Uitgeest BV gaat de helft korter werken. Zoals wij reeds eerder berichten maakten de omvang van de orderportefuille en de ongunstige voor uitzichten van de afdeling staalbouw het volgens de directie noodzakelijk, dat er maatregelen werden genomen. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Minimumtemperaturen omstreeks 15 graden, maxima circa 22 graden. In de loop van de dag perioden met zon. In het algemeen weinig wind. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: Egypte zal niet deelnemen aan een oorlog die ontstaat na een aanval op Israel door een derde mogendheid mits Israel niet als eerste agressie heeft ge pleegd. De VS beloven de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO niet te erkennen zolang deze organisatie, weigert het be staan van Israel te ferkennen. De VS zullen voorts geen enk’el vredesinitiatief in het Midden-OostenX nemen zonder vooroverleg met Israel. Ze zullen in ruil voor de teruggave door Israel aan Egyp te van de olievelden van Aboe Rodeis, de bevoorrading van Israel met olie waarborgen en wel door uit eigen voor raden te putten of door de bouw van een reusachtig oliecomplex voor Israel te financieren. LISSABON (AP). Generaal José Mo rals Da Silva, opperbevelhebber van de Portugese luchtmacht, heeft zich volgens welingelichte bronnen van generaal Goncalves afgekeerd en gezegd dat hij geen orders van de nieuwe chef-staf zal aannemen. Tot dusver werd aangenomen dat de luchtmacht achter de controversionele Gongalves stond. (een verklaring van dag-tot-dag en van uur-tot-uur) wilde aantonen dat er van een „truc” geen sprake is geweest en dat Hans Kraay zelf ont slag nam. ;,De pers”, sprak Jaap van Praag, „kan nu eens r’ publiceren en niet dens Onmiddellijk na de fantastische triomf van Hennie Kuiper als we reldkampioen bij de professionals op de weg kwamen de speculaties los over de toekomst van Kuiper. De renner uit Ossendrecht is in ieder geval niet van plan om bij Frisol te blijven. De aanbiedingen van buiten landse ploegen zullen nu ook wel loskomen. Saillant detail tijdens de koers was dat Frisol-directeur Nico de Vries opmerkte: „Wat rijdt die Kuiper dom. Die wordt nooit wereld- uoor ae aanwezigheid van een hoge drukgebied zal het de ko mende dagen goed strandweer zijn. Zwakke noordelijke wind. Flinke zonnige perioden. In de middag 21 tot 23 graden, zeewa ter 20 graden. Vooruitzichten: voorlopig nog stabiel. De Israëlische onderhandelingsdelega- tie, bestaande uit premier Jitzak Rabin, minister van Buitenlandse Zaken, Jigal Allon en minister van Defensie, Sjimon Peres, hadden besloten het Israëlische kabinet te adviseren het akkoord goed te keuren op een bijeenkomst die vandaag gehouden zou worden. De goedkeuring van het kabinet wordt beschouwd als een formaliteit. Er is slechts één minis ter tegen het akkoord, Sjiomioh Hillel van Politiezaken. Minister Allon heeft verklaard dat het nieuwe interim-akkoord met Egypte een goed akkoord is. „Het is het beste dat Israel ooit met een Arabisch land heeft gesloten. Ofschoon het niet volmaakt is, is dit een akkoord op hoger niveau dan alle overeenkomsten die wij in het ver leden met de Arabieren hebben geslo ten.” De minister zei dit in een vraagge sprek met de Israëlische radio. elftal. Het speelt voetbal zoals het gespeeld moet worden. Zonder bal is het elftal nog sterker dan met de bal.” Michels, de grondlegger van het totale voetbal, moet met weemoed hebben teruggedacht aan zijn vroege re Ajax dat dit ook kon spelen. Het huidige Ajax weet niet eens meer wat totaal voetbal betekent. Ook te gen FC Den Haag speelde het elftal de eerste vijfenveertig minuten rond uit erbarmelijk. Na de rust, toen Suurbier rechtsbuiten speelde, werd Den Haag verslagen. HAARLEM. Een 43-jarige Haar lemmer, zijn 42-jarige vrouw en hun 18- jarige zoon hebben niet lang plezier beleefd aan hun motorbootje. Het scheepje, dat twee weken terug was aangeschaft en niet was verzekerd, brandde zaterdagmiddag op het Zuider Buiten Spaarne geheel uit. Het gezin kwam er niet heelhuids af. Met eerste i1 ik

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1