)t IS Augustus sloeg records ROEMEENSE DIPLOMAAT ONTMANTELT SPIONAGENET IN HEEL EUROPA Sihanoek naar Hanoi Alle politieke partijen in Bangladesj Conferentie van „niet-verbonden verboden landen Lima geëindigd in IMF verkoopt goud voor arme landen s I I MILITAIRE CRISIS EN POLITIEKE VERWARRING DUREN VOORT TWAALF ONTVOERDE BRIT VAN EEDEN Ook agenten in Nederland CONTROLE NIEUWE PRESIDENT VAN PERU KREEG APPLAUS 99 DUIM door nico II scheepmaker Lancering Viking uitgesteld BEVRIJD Vliegramp Alaska 2 MAANDAG 1 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1975 g ft k Wt - ft Benoeming van Azevedo oplossing Portugese problemen (Van onze redactie buitenland) Amerikaanse van ■i (Van onze redacteur in Stockholm) 11 n l I de), zijn een De aanhangers van de communistische partij, de MDP, zowel als de eenheids- vakcentrale, de Intersindical, waren de eersten om van hun vreugde blijk te geven over de benoeming van de nieuwe eerste minister. tegen edige heeft idaag king. *anse itre- een t t i ■f s 3 Bovendien doet zich nu het feit voor dat generaal Da Costa Gomes, scheids- rechterfiguur in de huidige situatie, niet alleen in zijn kwaliteit als president maar vooral als chef van de generale staf, van deze laatste functie afziet en daarvoor in de plaats een radicaal-linkse figuur naar voren schuift. Generaal Enrico Corvacho, de onlangs herbenoemde commandant van de strijd krachten in Noord-Portugal, die in Opor to zijn hoofdkwartier heeft en pro-com- munistisch is, geeft hét victorieteken aan linkse demonstranten. lus tier- ten ter bij het Ook bij r il 1. e t r i 3 1 de omst ge- oren 'ani- belangrijkste is een solidariteitsontwik- kelingsfonds van zes miljard dollar. Koeweit zal daarin 1,2 miljard bijdragen en het zal het hoofdkwartier financieren als dat in Koeweit gevestigd zou worden. DEN HAAG. (ANP) Ondanks het kille, vrij natte begin heeft deze zomer, waaronder de drie zomermaanden juni, juli en augustus worden verstaan, re cords geslagen. De gemiddelde tempera tuur bedroeg in De Bilt 17,6 graden evenals in 1911, in de laatste honderd jaar was alleen de zomer van 1947 nog warmer toen het gemiddelde van de temperatuur 18,7 graden bedroeg. Dit heeft het KNMI vandaag meegedeeld. Dergelijke activiteiten zouden ook heb-, ben plaatsgevonden in'Nederland en Bel-" gië, maar de Ncorse binnenlandse veilig heidsdienst wenste, na de eerste verho ren van Tipanut, gisteravond geen ver dere inlichtingen te verstrekken. Beves tigd werd wel dat de betrokken landen gedurende dit weekeinde via Interpol op de hoogte z(jn gesteld van aantal en identiteit van de Roemenen die door Ti panut als industriespionnen worden om schreven. LIMA (UPI, Reuter en AFP) De nieuwe president van Peru, ge neraal Francisco Morales Bermu dez, heeft in het afgelopen week einde de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken der niet- gebonden landen gesloten met een hernieuwde verklaring van het ge loof van zijn land in deze organisa tie en met een waarschuwing aan haar lidstaten zich bewust te zijn van hun beperkingen. CAPE CANAVERAL. (Reuter) De lancering van de tweede Viking die naar leven op de planeet Mars moet speuren, is minstens 10 dagen uitgesteld, zo heb ben functionarissen op Cape Canaveral gisteren meegedeeld. Het ruimtevoertuig had vandaag gelanceerd moeten worden. Uitstel werd besloten nadat men een mankement in het verbindingssysteem van het ruimevoertuig had ontdekt. Al met al betekenen de beslissingen van generaal Da Costa Gomes bepaald niet het einde van de militaire crisis en evenmin van de politieke verwarring. In de Haagse Post van deze week staat een lang en interessant verhaal van negen pagina’s over Frederik van Eeden, de man die „De kleine Johan nes” schreef en de idealistische kolonie Walden stichtte. Martin Schouten, die deze postume reportage schreef, meldt dat Walden in 1907 gedeeltelijk ver kocht werd, waarna Van Eeden de wereld introk om lezingen te houden. Over die lezingen in Duitsland en Amerika meldt Schouten het volgende: „Der Mann fasziniert”, recenseerde een Duitse actrice zijn optreden. „Ein Bliek seiner Augen, der Klang seiner Stimme vermógen das Auditorium zu fesseln, seiner Suggestion vermag sich niemand zu ertziehen”. In Amerika moet een afgeladen Car negie Hall geroepen hebben: „Please be glad, don’t look sad, every one free sandwich-spread”. De Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanoek (links) neemt afscheid van de Chinese vice-premier Teng Hsiao Ping (rechts) op het vliegveld van Peking. Sihanoek vertrok zaterdag van daar naar Hanoi om morgen de dertigste verjaardag van Noord- Vietnam te vieren. Generaal Francisco Morales Bermu dez, die de conferentie sloot, werd zater dag officieel als nieuwe president van Peru bevestigd. In tegenwoordigheid van de militaire leiders die hem vrijdag aan de macht brachten, legde hij de presi dentiële eed af. De Peruviaanse minister van Visserij, generaal Javief Tantelaen. is vrijdag avond in Lima gearresteerd na zijn te rugkeer van een reis door Europa. Dit hebben journalisten op het vliegveld van de Peruviaanse hoofdstad gemeld. De reden van de arrestatie is niet officieel bekendgemaakt maar men neemt aan dat ze in verband staat met de persoon lijkheidscultus die door de commandan ten van de vijf militaire districten werd veroordeeld tijdens de aankondiging van de presidentswisseling in het land. Het vliegveld van Lima staat onder controle van marine-eenheden. schuldig aan de nieuwe chef van de generale staf) wordt niet verklaard, hoe wel duidelijk is dat Goncalves en Otelho Carvalho, beiden lid van het tot ontbin ding gedwongen driemanschap nu elk persoonlijk contact met elkaar vermij den. De Beweging der Strijdkrachten wordt vrijdag 5 september bijeengeroepen om zich te beraden over de herbouw van de revolutionaire raad, waarin de verdeeld heid door de benoeming van Vasco Goncalves een toppunt heeft bereikt. Goncalves zal in zijn nieuwe functie al zijn niet te onderschatten invloed aanwenden om de gematigd linkse offi cieren, zoals Antunes, Vasco Lourenco en Vetor Crespo, van het toneel te vegen. De laatsten zullen hardnekkige pogingen ondernemen om zich te hand haven. Ze zeggen dat 80 percent van het leger achter hen staat. Óver de marine zijn ze niet helemaal zeker; de lucht macht neemt een neutrale positie in. Verschillende arrestaties hebben reeds plaats gevondcr in Oslo, Trondheim, Stockholm, Helsinki en Kopenhagen. Vol gens berichten uit Bonn en Londen zijn daar op de Roemeense ambassades ijlings koffers gepakt door verschillende Roe menen met een beurs. De commandant wenst de vorming van een kabinet dat in overeenstemming is met de verkiezingsresultaten. Voorts wil hij onder meer dat radio en televisie opengesteld worden voor een verschei denheid van politieke stromingen. BUENOS AIRES. (DPA) De Britse industrieel Charles Lockwood, die op 31 juli in Buenos Aires werd ontvoerd, is gisteren in goede gezondheid aangetrof fen op een landgoed in de buurt van de Argentijnse hoofdstad. Om de 67-jarige Engelsman te bevrijden, moest de politie slag leveren met extremisten, van wie er vier het leven lieten, zo deelt de politie mee. Lockwood is ontvoerd door leden van het „Revolutionaire Volksleger”. Twee jaar geleden was hem dat ook al ééns gebeurd. Hij werd toen na 53 dagen vrijgelaten nadat een losgeld van twee miljoen dollar was betaald. Tot zover dit citaat. Een aardige anecdote, vooral als je weet waar ze vandaan komt. Martin Schouten brengt aan het slot van zijn artikel onder meer dank aan de heer Luger (Neer landistiek, universiteit van Amster dam), die een vracht aan ongepubli ceerde wetenschappelijk research toe gankelijk maakte. Van een student Ne derlands hoorde ik, dat ze drie jaar geleden bezig waren geweest aan een project over Frederik van Eeden. Om dat ze het gevoel hadden dat ze al die gegevens nu wel bij elkaar scharrel den, maar dat niemand het daarna ooit zou lezen, besloten ze ter controle iets volstrekt onzinnigs in hun documen tatie te stoppen. Dat werd: „Please be glad, don’t be sad, everyone free sand wich-spread”, wat je heel vrij zou kunnen vertalen met „doe niet dwaas, geen gedaas, iedereen vrij pindakaas”, wat dan door een volle Carnegie Hall (zeg maar het Concertgebouw) naar het hoofd zou zijn geslingerd van de wereldverbeteraar Frederik van Eeden, die er zijn ideeën ontvouwde. Martin Schouten had kennlijk geen argwaan en citeerde het als waar gebeurd in zijn artikel, terwijl het nog maar de vraag is of er een kleine 70 jaar geleden al sandwich-spread bestond. „De revolutie die u thans vaarwel zegt is dezelfde die een aantal dagen geleden u verwelkomde met een broederlijke omhelzing”, zei de nieuwe Peruviaanse president. Voor deze verwijzing naar het hartelijke officiële welkom van zijn bij de staatsgreep van vrijdag afgezette De chef-staf van het leger, generaal Carlos Fabiao, zowel als generaal Car valho, hoofd van de Copcon, zijn tegen standers van Vasco Goncalves. Generaal Carvalho heeft de Copcon-troepen en zichzelf dan ook rechtstreeks onder bevel van de president gesteld en niet onder het nieuwe commando van Goncalves. Voordat ik het vergeet: wat ik hier boven schreef over de verdere levens loop van die jongen in De twaalf Gezworenen heb ik natuurlijk uit mijn duim gezogen was, omdat er nu een maal van fictie sprake was en niet van een nagespeelde documentaire. Maar zegt u eens eerlijk, zat u aan het slot ook niet te wachten op een nadere, geruststellende mededeling dat de jon gen inderdaad zijn vader niet had ver moord, dus dat we al die tijd goed handen gezeten met onze sympathie voor Henry Fonda (en de jongen)? En wat was uw eerste reactie toen u dat las van die moorden die hij gepleegd zou hebben? Zoiets als: zie je wel, du* toch? voorganger, generaal Juan Velesco Alva rado, kreeg Morales Bermudez de han den van de afgevaardigden in een spon taan applaus op elkaar. De 82 landen omvattende organisatie, waarvan de bijeenkomsten in Lima wer den bij gewoond door meer dan 25 waar nemers en gasten, verschoof vrijdag haar slotzitting naar zaterdag omdat men het in de besloten vergaderingen niet eens kon worden over de definitieve vorm van de „verklaring van Lima”. De tekst van het document en de vertalin gen zouden vermoedelijk pas vandaag ge reed zijn. Het stuk bevat een krachtig pleidooi voor de voortzetting van inter nationale druk op Israel de bij de oorlog van 1967 veroverde Arabische gebieden terug te geven en een vaderland voor de Palestij nen te herstellen. Men werd het ook eens over diverse fondsen voor samenwerking waarvan de t' Hoe dit allemaal kan, de Copcon- troepen rechtstreeks onder bevel van de president (dus geen verantwoording Het Russische partijblad „Pravda” heeft daarentegen gisteren de jongste ontwikkelingen in Portugal „een stap in de richting van de oplossing van de crisis” genoemd. De nieuwe benoemingen worden volgens het blad door „talrijke politieke partijen en volksbewegingen” gesteund. STOCKHOLM Het grootste gedeelte van het Roemeense spio- nagenet in Noord- en Midden- Europa wordt opgerold. Dit nadat een Roemeense diplomaat in de Noorse hooïdstad Oslo, de 37-jarige Virgit Tipanut, zich vrijwillig meld de bij de Noorse binnenlandse vei ligheidsdienst en de namen op tafel legde van zijn ex-collega’s die mo menteel werkzaam zijn in de Scan dinavische en Midden-Europese landen. Verbindingen werden aan geduid met de Russische inlichtin gendienst KGB, maar in dit geval betrof het meer industriële spiona ge. zo werd verklaard. De volgens Tipanut momenteel actieve agenten werken in Scandinavië, Neder land, België, V est-Duitsland en Enge land; meestal onder het mom van weten- schappelyk medewerkers, die door een beurs de mogelijkheid hebben gekregen in verschillende hoog-geïndustrialiseerde bedrijven werkzaam te zijn op research afdelingen. NEW DELHI. (DPA) De nieuwe president van Bangladesj, Kondakar Achmed, heeft zaterdag alle politieke partijen verboden. In een desbetreffende verklaring worden alle partijen, ook die van de bij de jongste staatsgreep ver moorde sjeik Moedjiboer Rachman, on- wettig verklaard. De bezittingen van de partijen zijn geconfisqueerd. Met dit be sluit wordt in feite alleen de Awami Liga van sjeik Moedjiboer getroffen, waarin enige tijd geleden alle andere partijen gedwongen waren opgegaan. De eerste reacties uit de politieke partijen in Portugal over dit besluit doen de gedachte rijzen dat de president zijn instemming heeft betuigd aan dege nen, die systematisch Vasco Goncalves gesteund hebben. De stuurgroep maakte een en ander bekend in een communiqué dat werd uitgegeven aan de vooravond van de jaarvergadering van het IMF. Het is de taak van de ministers belangrijke beslis singen te nemen voor het hele IMF. Het IMF zal 25 ton goud (hetgeen neerkomt op een zesde van het totaal) verkopen en een speciaal fonds oprich ten waaruit de armste landen ter wereld leningen kunnen verkrijgen. Over de wijze waarop de verkoop van het goud zal worden geregeld moeten nog nadere details worden uitgewerkt. Een ander deel van de goudvoorraad (weer een zesde deel) zal tegen de offi ciële prijs van 35 speciale trekkingsrech ten (oftewel 41 dollar) per ounce wor den teruggegeven aan de landen waar van dit goud oorspronkelijk afkomstig is. Volgens de kranten zijn de benoemin gen slecht gevallen in militaire en bur gerlijke kringen op de Azoren daar er weinig vertrouwen bestaat in Goncalves en Azevedo. over vallen tot een gezamenlijke waarde van een kleine 500.000 dollar. Een film is natuurlijk een kunstwerk dat zijn eigen regels stelt, maar in een geval als dit was enige nadere informatie toch niet misplaatst geweest. Na dagenlang een zig-zag-koers geva ren te hebben tussen een binding met extreem-links (het eenheidsfront, dat in middels weer uiteen is gevallen) en toe nadering tot Soares, hebben de commu nisten een zorgvuldig samengestelde ver klaring uitgegeven, waarin de innerlij ke voldoening over deze benoeming sterk naar voren komt. Generaal Carlos Charais: „Mijn troepen zullen geen totalitaire dictatuur tolere ren’’. Charais is commandant van de centrale militaire sector van Portugal. In Stockholm bevestigde een BVD- woordvoerder dai men nu beschikte over een volledige lijst van deze industriespi onnen die onder beufs-dekmantel sedert jaren hun werkzaamheden in Zweden hebben bedreven. Overste Selander van de Zweedse BVD in een commentaar: „Industriespionage op een dergelijk grote schaal hebben we nog nooit meege maakt’’. Duidelijk is, dat de veiligheidsbepalin- gen in de belangrijke grote industriële bedrijven nu behoorlijk verscherpt zullen moeten worden. Zowel in de Scandina vische hoofdsteden als in Midden-Euro pese landen zullen, wat de Roemenen be treft, binnenkort grote veranderingen plaatsvinden in de samenstelling van het corps diplomatique. Slechts een kleine groep van de agenten was gespecialiseerd op het inwinnen van inlichtingen over de NAVO. Het netwerk richtte zich voorna melijk op wetenschappelijk gebied. Een officieel protest van de verschil lende betrokken landen betreffende deze illegale activiteiten, zou vandaag in Boe karest worden verwacht. De mening van de militairen is duide lijk. Pinheiro de Azevedo is geen om streden figuur, maar Vasco Goncalves is dat wel. Hem willen zij niet als hun chef erkennen. De legerofficieren (onder wie twee bevelhebbers) die meer zien in de gematigde ex-minister van Buiten landse Zaken Antunes zijn tegen de benoeming. WASHINGTON. (AP) De uit 20 ministers van Financiën bestaande stuurgroep van het Internationaal Mone taire Fonds heeft gisteravond besloten een deel van de goudvoorraad van het IMF te verkopen om de onderontwikkel de landen te helpen. Juni was iets kouder dan normaal en jufi een weinig aan de warme kant, maar augustus sloeg een warmterecord. Nog nooit was het voorgekomen dat de gemiddeldetemperatuur in De Bilt 19,9 graden bedroeg zoals djtmaal het geval was. Daarmede is het record van de laatste 27 jaar dat augustus 1947 met 19,8 graden op haar naam had, met 0,1 graad geslagen. In De Bilt kwam de temperatuur op 31 dagen boven 25 gra den. Sedert 1947 hadden de zomers niet meer zo veel warm zomerweer gebracht. Het normale aantal zomerse dagen be draagt achttien. Van de 92 dagen die de drie zomermaanden tellen, waren 61 aan de warme kant. De zon scheen in De Bilt 735 uur tegen 607 uur normaal. Vooral augustus heeft ertoe bijgedragen dat dit aantal zo groot geworden is. Gemiddeld over het gehele land geno men is bijna 170 millimeter regen geval len tegen 214 mm normaal. De commandant van de Portugese troepen op de Azoren heeft in een telegram aan de Portugese president za- terdag openlijk stelling genomen tegen de nieuwe premier, admiraal Azeve do, en de nieuwe chef-staf van de Por tugese strijdkrachten, ex-premier Goncalves. Dit hebben de kranten in de Portugese havenplaats Oporto gisteren gemeld. LISSABON De Portugese pre sident, generaal Da Costa Gomes, heeft, zoals wij zaterdag reeds meldden, na langdurig beraad twee beslisingen genomen. De be noeming van admiraal Pinheiro de Azevedo tot eerste minister kan als een poging beschouwd worden om de politieke crisis te bezweren, maar de redenen achter de benoe ming van de ex-premier, generaal Vasco Goncalves, tot chef van de ge nerale staf van de Portugese strijd krachten zijn niet geheel duidelijk. Mogelijk is het een poging om be paalde radicale stromingen binnen de strijdkrachten te respecteren. Hoe dan ook, de besluiten van de Portugese president betekenen geen duidelijke oplossing voor de Portu gese problemen. Het was onder meer aan vertegen woordigers van Afrikaanse landen te danken dat er geen krachtige resolutie jegens Israel werd aangenomen. Men verwacht daarom niet dat er op de gewone zitting van de Algemene Verga dering van de VN, die 16 september be gint, zal worden aangedrongen op uitsto ting of schorsing van Israel uit de we reldorganisatie. Hebt u zaterdagavond „Twelve An gry Men” gezien (ietwat lankmoedig vertaald als De twaalf Gezworenen)? Het blijft een sterke film, alleen heb ik het altijd vreemd gevonden dat nooit aan het slot is vermeld (ook nu weer niet, zoveel jaar na dato), hoe het verder is afgelopen met die vrijgespro ken jongen. Het is immers wel interes sant te weten dat hij vier jaar na zijn vrijlating werd gegrepen voor een dub bele moord op een vrijend paartje in een auto op een parkeerplaats, en dat hij toen meteen de moord op zijn vader heeft bekend (waarvoor hij dus vrijgesproken werd, zoals de film toon- Bovendien bleek hij schuldig te aan 14 verkrachtingen (waarvan met noodlottige afloop) en een ontelbaar aantal diefstallen en Men is het voorts eens geworden over een plan om samenwerkingsverbanden van exporteurs te financieren en te coördineren met het doel prijzen voor grondstoffen vast te stellen en deze op een stabiel peil te houden. ANCHORAGE (UPI en AFP). Bij een vliegtuigongeluk op het in de Be- ringzee gelegen eiland St. Lawrence (A- laska) zijn zaterdag tien mensen om het leven gekomen en 23 gewond. Het vlieg tuig, een tweemotorige F-27 van de luchtvaartmaatschappij „Wien Alaska Airlines”, vloog bij een landingspoging op het vliegveld Gambell in de mist tegen een 275 meter hoge berg op. Alle 33 personen aan boord van het vliegtuig waren inwoners van Alaska, aldus de autoriteiten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3