Kijken benen naar mooie hersteld wordt in ere Creatie van Cornelius Rogge bij Kröller-Müller Museum AVRO trok de meeste kijkers Max Snijders over geprogrammeerde mens Tournee Friends Roadshow Chili-dag op 6 september in Haagse Hot-theater I Herinneringen Joodse van onderduiker bdvumahuh In tweede kwartaal WAAR BEGINT EN EINDIGT DE VRIJHEID Propaganda cultureel jongerenpaspoort Derde jazz-weekeinde in Tilburg WIJ ONTVINGEN VcêMi/Iwty iwrtte te Mwnter.- pofau'WW' Israëlische auteur Mann overleden ..7 Compositie-opdracht voor Sas Bunge I DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 11 (Van onze kunstredactie) plek in het bos staat een vijftal can- vas-bouwsels opgesteld. Een fraai gezicht, al was het maar omdat ten ten en bos een vanzelfsprekend en bij elkaar passend beeld opleveren. i i- OTTERLOO Het beeldenpark van het Kröller-Müller Museum op de Hoge Veluwe heeft er een aan winst bijgekregen in de vorm van een tentenproject van Cornelius Rogge. Het is niet moeilijk te vin den, tenminste als men weet waai de beroemde en met recht bewon derde „Toren” van Snelson staat te glanzen. Want op diezelfde open EEN ENIGSZINS uit de mode geraakt folkloristisch gebruik zal ongetwijfeld tot grote vreugde van de mannen weer in ere wor den hersteld. Het zo diep inge wortelde „kijken naar mooie be nen” wordt het komende seizoen weer in hoge mate bevorderd door de elegante, hoog en slank gehakte damesschoen. Een ten dens die zich mijns inziens wel licht nog eens zal voortzetten in de roemruchte naaldhak. En hiermee zijn we dan meteen doorgedrongen tot de kern van de schoenmode voor de herfst en de winter. K (RxJ uilhhJ i W I -4/a I 'MM- - By Mg - Hoog gehakte lakpump. i Tentenproject in beeldenpark TON KORS (ADVERTENTIE) 1 onder redactie van Bé ter Maat I WK K Cornelius Rogge bij zijn tentenproject in het beeldenpark van het Kröller-Müller Museum. stiksels. Daarnevens zag ik schoenen die hoog op de wreef doorlopen en met een veter worden gesloten; uiter aard weer hoog op de hak. -gag - UNIEBOEK-BUSSUM Een herinneringsalbum van foto- flitsen van onze koninklijke familie tijden de tweede wereldoorlog: „O- ranje 1940-’45. Een herdruk na dertig je ar, van het door John C. Kennis getekende boekje in begin 1945: „O, dat wintertje ’45 UTRECHT (ANP). Op 10 september start de Engelse (straat)theatergroep „Friends Roadshow” in Cuyck een toer- nee van vijf weken door ons land om de aandacht van jongeren van 15 tot en met 25 jaar te vestigen op de voordeel tjes van het cultureel jongeren paspoort- Tot nu toe werd dit „cultuuraanbod” voor jongeren via andere campagnes ge presenteerd (folders, kranten, affiches e.d.), maar ditmaal is voor de „straat- opzet” gekozen. teauzool, zal zich zeker willen ver zoenen met de pumps met ranke sleehakken. Voor onder de sportieve rok zijn er leuke mocassins voorzien van sleehak en fantasierijke hand- De Friends Roadshow opereert vanuit een oude Londense dubbeldekker uit 1949, die men in bonte kleuren heeft overgeschilderd. De zijkant van de bus kan worden uitgeklapt. Op deze manier heeft men in een ogenblik „het theater” gereed. Er wordt gebruik gemaakt van twee podiums. Sleehakken zullen het helemaal gaan maken. Ze zijn er in vele variaties, onder andere met leer en crêpe. Laarzen met een rechte schacht. Het linker model is voorzien van een hoge hak, het rechter van een blokhak. Hoog oplopend tot op de wreef, gesloten met veter of gesp, dat is één van de tendenzen in de schoenmode voor het komende seizoen. VOOR U DAMES EEN NOG ele gantere stijl dan vorig seizoen: slanke tot zeer slanke leesten en hoge tot zeer hoge hakken. De fraaie pumps zijn weer helemaal terug en voorts is er een eindeloze variatie in modeillen met bandjes op de wreef, om de enkel, gekruist en niet te vergeten de T-band. Heerlijk vrouwelijk, dat is zeker! De jonge garde, tot dusverre zo bijzonder gecharmeerd van de pla- Rotterdam en muziek van de door de Chileense junta vermoorde dichter-zan- ger Victor Jara te beluisteren zijn. boeken boekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boek epboe k en boe ken boe ken| HILVERSUM. (ANP) Volgens on derzoekingen van de NOS heeft de AVRO met zijn tehevisieprogramma’s in het tweede kwartaal van dit jaar met 27 percent de hoogste kijkdichtheid ge haald. De TROS volgde met 26 percent, daarna de NCRV met 25. De NOS zelf haalde 19 percent, de VARA 18, de KRO 17, de VPRO 10 en de EO 6 percent. Allereerst: wie is Cornelius Rogge? Hij ontving zijn opleiding als beeldhou wer aan de rijksacademie en de Rietveld academie te Amsterdam en is momen teel docent aan de Koninklijke Acade mie in Den Bosch Zijn werk is te zien geweest op' tentoonstellingen in het Ste delijk Museum Amsterdam (1970), ter wijl hij in 1974 een uitnodiging kreeg van de British Arts Council om in de Serpentine Gallery te exposeren. In Ne derland wordt hij vertegenwoordigd door Galerie Espace in Amsterdam en Galerie Fenna de Vries in Rotterdam. Bovendien bevindt zich werk van hem in de Peter Stuyvesant-collectie en heb ben verschillende gemeenten werk van hem aangekocht. Momenteel is Rogge bezig met het uitwerken van opdrachten voor plafondplastieken in de nieuwe Schipholvleugel en houdt hij zich bezig DEN HAAG. - In het Haagse Hot- theater aan de Oranje Buitensingel wordt op zaterdag 6 september een film en poëziedag gehouden ter gelegenheid van het feit dat twee jaar geleden - om precies te zijn op 11 september - in Chili op gewelddadige en bloedige wijze een eind werd gemaakt aan de regering van Salvador Allende. De dag wordt georga niseerd door het BZZToH teater. IN DE NIET-AFLATENDE stroom van publikaties over de Tweede We reldoorlog is bij uitgeverij T. Wever in Franeker het boek „Joodse Oor logsherinneringen” verschenen. Het is geschreven door de Friese publicist Salomon de Jong, die zijn eigen oor logservaringen op schrift heeft ge steld. De Jong zag bijtijds het grote gevaar in dat het Joodse bevolkings deel in Nederland liep toen de bezet ting een feit werd. Door zijn relaties kon hij tijdig aan valse persoonsbe wijzen komen en onmiddellijk bij de eerste oproepen en razzia’s onderdui ken. ONDANKS AL HET HOGE hak- werk zult u een stevige wandeling niet behoeven te ontlopen. Voor deze ontspannende vorm van trimmen zijn er voor u fijne schoenen met een platte leren hak dan wel modellen voorzien van profiel- of crêpezolen. Laarzen zijn er in diverse uitvoerin gen zowel met rechte als aangesloten schachten en het kan bijna niet anders liefst met hoge hakken. Heel wulps zijn de enkellaarsjes, voorzien van een bontrandje en een hoge hak; bijzonder pikant bij uw nauwe rok met split. Vooral bij de laarzen zien we veel suède of combi naties van suède met leer. Op het kleurenpalet zien we veel grijs, maar daarnevens groen, wijnrood, verschil lende fraaie bruintinten en zwart. TILBURG. (ANP> Van 5 tot 8 sep tember wordt in Tilburg voor de derde keer een jazz-weekeinde gehouden, waarmee tevens het theaterseizoen wordt geopend. Het programma voorziet in een dixie-kroegentocht met tien pleis terplaatsen, waar jazzbandjes optreden, een streetparade met een session op de heuvel, een jazz-meeting in alle ruimten van de Tilburgse Stadsschouwburg waar zondag open-huis wordt gehouden omdat de schouwburg 15 jaar bestaat. De Engelse groep, die enige jaren geleden in Londen werd opgericht, gaat ruim 30 voorstellingen in ons land ge ven. De laatste is op 15 oktober in Ede. De groep „Friends Roadshow” is een commune van 15 volwassenen en kinde ren. De Britse overheid geeft de groep een subsidie en de rest van het leefgeld komt binnen via voorstellingen. Als ge volg van een reeks buitenlandse tour nees is in 1973 een Amerikaanse „friends” groep ontstaan. Beide groepen gaven al eens voorstellingen in Neder land o.m. in het Vondelpark en het Shaffy-Theater- De straatvoorstellingen van de Vereni ging Cultureel Jongeren Paspoort vinden plaats in de nabijheid van scholen, vor mingscentra, industrieterreinen en in de stadscentra. In de avonduren wordt er vaak nog een voorstelling gegeven in een plaatselijk theater of schouwburg. SB. k met de vormgeving van het metrostation Duivendrecht. Het tentenproject van Cornelius Rogge is de neerslag van een ontwikkelings gang, die in 1962 begonnen is met tafels en vitrines en talloze variaties op die begrippen. Wie nu dacht, dat Rogge met zijn tenten een herkenbare verbinding heeft willen leggen tussen vakantieple- zier, bosachtige omgeving en mogelijk heden tot recreatie, is toch op het ver keerde spoor. Cornelius Rogge: „Ik ga er zoveel mogelijk van uit, dat ik zelf mijn eigen publiek ben. Dus kijk ik ook naar de dingen die ik maak zoals het publiek dat doet. In het gebruik van onze ogen zijn we eeuwenlang geprogrammeerd. Het gaat er mij om, die vaste instelling te doorbreken. Als het erop aankomt zijn er maar weinig mensen die dat kunnen. Kijk eens, als de wandelaars in dit beeldenpark op mijn tentenproject stui ten, dan beginnen ze direct te zoeken naar een opening. Ze nemen automatisch aan, dat een tent een ingang heeft. Dat je er naar binnen kunt”. „Met mijn tenten kan dat niet omdat MAX SNIJDERS HEEFT als jour nalist zijn ogen en oren goed de kost gegeven in de zeer wetenschappelijk en maatschappelijk bewogen milieus waarin hij uit hoofde van zijn vak verkeert. Hij spreekt in zijn boek „De mens is de maat der dingen” dat kortom een hoopvol pleidooi is voor de zelfbevrijding en zelfverwerkelij king van de mens in een samenleving die eigenlijk in al haar facetten daar op aanslagen pleegt over „de pro grammering van de mens”, die alle veronderstelde en vereiste vrijheden tot ficties heeft gemaakt en de maat schappij heeft gevormd tot een reus achtige batterij computers. Max Snijders geeft korte historische schet sen van deze ontwikkeling en de golven van verzet daartegen, waarbij hij tot de conclusie komt dat tenslot te de afzonderlijke mens de sleutel tot een uit werkelijke vrijheden en reële taken opgebouwde samenleving in handen heeft. Hij somt de voor waarden op die daartoe kunnen die nen en analiseert de activiteiten die daartoe kunnen bijdragen. Wat bij dit alles echter sterk opvalt is de materia listische inslag van zijn betoog, die geen ruimte laat aan datgene wat de afzonderlijke mens in eerste instantie bij zijn zelfverwerkelijking toch no dig zal hebben: een levensbeschouwe lijke visie die materiële en geestelijke waarden in hun verhouding onderling gestabiliseerd bevestigt binnen zijn afzonderlijke, persoonlijke denkwe reld. Max Snijders is een materialist, althans hij wil zich in dit boek als zodanig herkend zien. Vandaar dat hij uitgaat van de stelling „de mens is een sociaal wezen”, alsof daar niet en nooit aan getornd kan worden. Is de mens in zijn totaliteit vol doende omschreven met de kenschet sing „sociaal wezen”? Men kan dat wed beweren, maar wie de rol van de individuele mens als factor in het sociale samengaan bekijkt, moet eer der tot de conclusie komen dat „de mens een wezen is dat noodgedwon gen in gemeenschap leeft en functio- Salomon de Jong verhaalt hierover sober en ingetogen, zonder elke vorm van sensatie of zucht naar medelij den. Wat zijn eigen ervaringen be treft stelt hij de zaken niet slechter voor dan ze toen waren. Dat kan ook niet, want in wezen is De Jong als een van de weinige Joodse overleven den de oorlog betrekkelijk gemakke lijk en goed doorgekomen. Dat hij daarom „stof’ mist om het boek ook voor mensen die de oorlog niet hebben meegemaakt lezenswaardig te maken is niet zo verwonderlijk. Maar wie daar door heen kijkt, voelt vanzelf de enorme angst en spanning waarmee De Jong en zijn vrouw tijdens de oorlog heb ben moeten leven. De wetenschap dat familie, vrienden en kennissen om hen heen werden uitgeroeid was on verdraaglijk. Daarom ook is voor mij in dit boek een van de ontroerendste passages de beschrijving van zijn tocht pal na de bevrijding door de Joodse buurt van Leeuwarden, waar het oude leven was uitgestorven. PARIJS (RTR). De Israëlische schrijver Mende! Mann is in een zieken huis in Parijs overleden, zo heeft zijn familie maandag bekendgemaakt- Hij was 59 jaar. Hij werd geboren in Warschau. Toen Hitler in 1939 Polen binnenviel, trok hij naar de Sovjet-Unie waar hij zich aan sloot bij het rode leger. Na de oorlog vestigde hij zich in Israel en werd Israëlisch staatsburger. Later verhuisde hij naar Parijs waar hij de hoofdredac teur werd van het jiddische blad „Unzer Wort”. Mann schreef een tiental boeken - alle in het jiddisch - waaronder „Aan de poorten van Moskou", „Het verlaten dorp”, „Aan de Weichsel” en „De val van Berlijn”. Veel van zijn boeken zijn vertaald. Mann zal in Israel worden begraven. het voor mij meer is dan een kampeer- attribuut. Het zijn zogezegd introverte tenten. Iedere tent is een gesloten ge heel, dat zich steeds in een andere vormgeving openbaart. Op één van de tenten is op de richels zand gestort Het is de bedoeling, dat het zand er bij een fikse regenbui afspoelt. Dat laat zijn sporen na op het canvas en ook dat hoort bij de uiteindelijke vormgeving”. Op de vraag, hoe die tenten zullen overkomen op het kijkerspubliek, waar van Cornelius Rogge zegt ook deel uit te maken: „Er gebeurt iets in die tenten, daar groeit iets waar ik zelf ook geen controle over heb. Aan dat groeiproces binnen die tenten heb ik geen deel. Ik zie ook alleen maar de buitenkant. Ik voel me net zo goed buitengesloten. Ik erken dan ook, dat een zeker gevoel van irritatie daar het gevolg van kan zijn. Het klinkt misschien allemaal een beetje chaotisch, maar zo zie ik het nu een maal”. DEN HAAG. (ANP) Het bestuur van de Johan Wagenaar-stichting heeft in het kader van de viering van het eeuwfeest van het Utrechts conservato rium twee opdrachten verleend: Adriaan Bonsel uit Soestdijk ontving een op dracht voor het schrijven van een octet voor blazers en Sas Bunge uit Amster dam kreeg opdracht een kort werk voor fluit en piano te schrijven. Beide componisten, die als docent aan het Utrechts conservatorium zijn ver bonden, hebben hun opdracht aanvaard. De waardering voor de program ma’s van de verschillende omroepen liep heel weinig uiteen. De totale kijkdicht heid voor de televisiezenders Nederland 1 en 2 bedroeg 39 percent tussen kwart voor zeven en kwart voor elf ’s avonds. Volgens de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS is deze dichtheid normaal voor de tijd van het jaar. Nederland 1, waarop in dit kwar taal dé omroepen hun vaste avond had den, haalde een kijkdichtheid van 25 percent, Nederland 2 de resterende 14 percent. De hoogste waardering in de programma’s de categorie natuurfilms- reisreportages. In totaal was 38 percent van de programma’s van informatieve aard. De NOS besteedde er 62 percent van haar zendtijd aan, de EO volgde met 49 percent, de KRO met 37, de VPRO met 36, de VARA met 33, de NCRV met 29, de TROS met 23 en de AVRO sloot de hekken met 21 percent. In het onderdeel drama stond de TROS met 48 percent aan de leiding, gevolgd door VPRO (43) en AVRO (38). Het mees te amusement bracht de KRO, 25 per cent. ’s Middags brengt de werkgroep Poë zie Hardop het Neruda-programma „Chili, metaal en hemel”, ’s Avonds wordt de film „La tierra prometida” (Het beloofde land) van de Chileense cineast Miguel Littin vertoond. Vooraf gaand aan deze film kan men de in Parijs wonende Chileense dichter Waldo Rojas beluisteren; zijn teksten zijn ver taald door auteur-vertaler Riekus Was- kowsky. Ten slotte zal de film „Ik was, ik ben, ik zal zijn”, over de concentratiekampen in Chili, van Walter Heynowski, Ger hard Scheumann en Peter Hellmich ge draaid wonden, en zullen er een bandop name van een optreden van Neruda tijdens „Poetry International 1972” in MIJNHEER KRIJGT DE klassieke brogue in Engels grainleer aan zijn voeten of hij zoekt zich eenzelfde model in suède met een crêpezool. Ook voor hem is er heel wat te „belaarzen”, van enkellaars tot Spaanse fantasielaars erl bij sommige modellen wordt de pantalon in de laars gedragen. ENFIN, ALS U OP GOEDE voet met de mode wilt staan, dan hoeft dat voor u het komende seizoen geen enkel probleem op te leveren. Ik heb zo het idee dat velen van u weer met extra veel genoegen de zoveel elegan tere schoenen zullen gaan aanschaf fen. En, vergeet daarbij niet: het mannelijk oog wil ook wel weer eens wat nieuws! neert, maar daarin toch slechts een deel van zijn persoonlijkheid kan verwerkelijken”. Dat andere deel van zijn persoonlijkheid, namelijk zijn kenmerkende afkomst van en verbin tenis met een ongekend universum, stempelt hem eigenlijk veel duidelij ker dan zijn sociale aard. Want in alle samenlevingen van de menselijke historie is het juist die ongewisse, ongeziene goddelijkheid van de mens die de splijtzwammen, tegenstellin gen, vetes, explosies en vemietigings- elementen voortbrengt Dit facet van de menselijke persoonlijkheid blijft helaas in het boek van Max Snijders onbesproken, onaangeroerd. Het boek staat of valt met de vraag, of de schrijver de mens volledig ten tonele heeft gevoerd. Naar mijn mening heeft hij dat niet gedaan, of niet gekund. Hij kent de mens wellicht niet in de volledigheid van diens wezen. Hij heeft daardoor het oog merk van het menselijke bestaan op deze wereld even beperkt gesteld als alle sociale actiegroepen en hervor mingsbewegingen dat plegen te doen: de samenleving is het doel, de kwali teit van die samenleving bepaalt het menselijke geluk. De menselijke persoonlijkheid ech ter houdt méér in, houdt totaal iets anders in dan het verlangen naar „de samenlevingskwaliteit”. Zijn persoon lijk geluk hangt af van andere din gen dan van de vraag, of hij welva rend en vrij met andere mensen soci aal functioneert. Het is jammer dat de schrijver te weinig filosoof is ge bleken om voorbij te gaan aan de traditionele kenmerken van de sociale functie, die de menselijke rol in het leven bepaalt, en geen pogingen heeft ondernomen althans de volledigheid van de menselijke persoonlijkheid aan de orde te stellen. Dan zou het boek wat dikker zijn geworden, maar waarschijnlijk een paar boeiende hoofdstukken rijker- JOS L. LODEWIJKS („De mens is de maat der dingen” is verschenen bij de Bezige Bij). 'l n UB

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11