Monsterzege Interessant alternatief van bondscoach Knobel hockeysters Bestaan van Punch gerekt resterende wickets Oostenrijk: 8-0 tegen zwak „Aussies” veroverden KRAAY WACHT VERGADERING AJAX-LEDENRAAD AF ■Ph, fl ■L 15 2 DINSDAG SEPTEMBER 1975 SPORT 14 ten Onderschatting Weinig spitsen Onwaarheden Essentieel PSV-AANVAL MOET FINLAND VELLEN (Van onze sportredactie) I (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Hans Kraay: „Ajax-bestuur geeft op aantal punten onjuiste weergave van de feiten". want (Van onze cricketmedewerker) zelf MARC SERNÉ l De technisch-directeur kwam met een op papier zeer interessant alternatief. Drie PSV’ers vormen morgen de voorste lijn: René van de Kerkhof op links, Harry Lubse <de enige debutant) in het centrum en Willy van der Kuylen op rechts. „Kijk”, zo verklaarde Knobel zijn keus, „we zitten nu eenmaal in Neder land niet zo dik in uitgesproken spitsen, zijn: Thijssen Geels i en Het is inmiddels zeker voor zover je althans over zeker kan spreken bij voetbal dat Cruyff en Neeskens be schikbaar zijn voor de ontmoeting van volgende week met Polen. Weliswaar auur LUXE Voorzien cv. en tv, n met de 616. De Nederlandse dames werden in hun veldspel door de comfortabele voorsprong -steeds zekerder. In de 25ste minuut maak te Conny Nessen na een doelworsteling het zevende doelpunt. Even voor het eindsignaal liep Marlies Jansen in op een door de keepster gehouden strafcor- ner en sloeg de terugspringende bal hard in: 8-0. In de andere wedstrijd voor groep A won Ierland met 4-0 van Trini dad en Tobago. saS-rgp - - De kans dat de Amerikaan werkelijk komt, is echter miniem, gezien de toe voeging van de heer Van Dongen dat „het een wonder zou zijn wanneer Punch daarin zou slagen”. Zonder Ame rikaanse steun is de Delftse ploeg, die reeds afzag van deelname aan het Euro- pa-Cuptoernooi voor landskampioenen, gedoemd tot een ondergeschikte rol in de competitie, die de laatste jaren wordt overheerst door de clubs met de grootste sponsors. In de strijd met dit kapitaal is zelfs een Nederlandse titel waardeloos. ZEIST. George Knobel raakt uiterst bedreven in het improviseren. De technisch-directeur van de KNVB kan, nadat hij enkele maanden ge leden pal voor zijn vertrek van zijn team naar Joegoslavië werd gecon fronteerd met de afschrijving van Wim van Hanegem, voor wie hij a la minute de toevallig bij de hand zijnde Heini Otto inlijfde, niet meer voor verrassingen worden geplaatst. Het bewijs daarvan leverde Knobel giste ren met zijn opstelling voor het EK-voorrondenduel met de Finnen, dat morgenavond in Nijmegen dient te worden afgewerkt. Zonder echt in details te treden, gaf de bondsoefenmeester vrij veel van zijn tactisch concept bloot. Het was uiteraard duidelijk dat Oranje in verband met de belangrijkheid van de doelcijfers (Ne derland dankte daaraan tenslotte ook zijn plaats bij de laatste zestien in het wereldtiteltoernooi) Finland onder druk zou zetten. De uitverkiezing van twee spelbepalers op het middenveld (Wim van Hanegem en Jan Peters) naast een ook defensief sterke middenvelder (Wim Jansen) geeft ook al aan in welke rich ting Knobel denkt. „We moeten de Finnen zoveel moge lijk onder druk zetten. Daarom is de Oranje-debutant Harry Lubse schaaft in Zeist aan zijn conditie. Op de voorgrond René van de Kerkhof. Maar Hans Kraay: „Om even terug te komen op 5 augustus. Er waren vier vitale punten waar ik een andere me ning over had. Allereerst die UEFA- zaak. Buiten mij om heeft het bestuur ingeschreven voor die na-competitie. Een zaak die duidelijk op het technische vlak lag. Ik had daar in gekend moeten worden- Hoezeer ik het achteraf ook met die beslissing eens was, ik stond wel voor joker tegenover mijn spelers, die ik eerst had verteld dat we niet mee zou den doen. Ten tweede was er onenigheid over de afkeuring van Jan Mulder, in de derde plaats waren er financiële moei lijkheden tijdens de trip naar Indonesië en ten slotte wilde ik geen zaken doen met makelaar Berger. Het Ajax-bestuur wèl”. Maar alles in ogenschouw genomen, kan Kraay ook nu nog nauwelijks aan nemen dat hij in een doortrapte val is gelopen. Waarschijnlijk is bij Van Praag en Timman het idee gerezen om hoe dan ook Rinus Michels terug te halen. Maar dat hoefde niet persé op dit moment, en het had ook niet de volledige instem ming van het voltallige Ajax-bestuur. Kraay werd geruime tijd geleden door een bestuurslid tenminste al gewaar schuwd dat Ajax alweer contact met Michels had gehad. Daarmee het betoog van Jaap van Praag ontzenuwend dat hij pas na het ontslag van Kraay op dinsdag 12 augustus contact met Michels had gehad. Na de overwinning van zaterdag op Trinidad (4-0), zegevierden de Neder landse dames gisteren met 8-0 over Oos tenrijk. Zes van de acht treffers kwamen na rust tot stand. Het openingsdoelpunt viel al in de derde minuut, toen Neder land de eerste strafbal kreeg toegewe zen, nadat Stans Beelen in een door braakpoging werd gestuit door de Oos tenrijkse doelvrouwe. Nel van Kollen burg pushte de bal onhoudbaar in de linkerhoek. Een beweging, die ze in de 20ste minuut mocht herhalen, nadat een op welke plaats dan ook. Ze zeggen wel dat je ze op de vingers van één hand kunt tellen, maar als je het goed gaat bekijken, kom je nog niet eens aan vijf spelers. Gezien de tegenstander van morgen is het belangrijk dat Lubse en Van der Kuylen dicht bij elkaar blij ven”. Het essentiële punt in de hele affaire is, of Kraay ontslag heeft genomen of gekregen. Als Kraay ontslag heeft geno men, heeft hij geen recht op een WW- uitkering en als Ajax hem ontslag heeft gegeven, dan is de club verplicht haar contractuele verplichtingen aan Kraay, die nog een contract tot het einde van dit seizoen heeft, te voldoen. En dat is iets waar Ajax, dat beweert dat Kraay ontslag heeft genomen, duidelijk geen zin in heeft. AMSTERDAM-ZEIST. Hans Kraay, de ontslagen technisch-directeur van Ajax, wacht met belangstelling donderdagavond af. Dan namelijk zal de Ajax-ledenraad in een speciale vergadering het bestuur onderwerpen aan een aantal kritische vragen Niet dat de positie van voorzitter Jaap van Praag, die donderdgavond herkiesbaar is. ter discussie staat, want de terugkeer van Rinus Michels heeft het in de afgelopen jaren geschonden prestige van Van Praag weer behoorlijk opgevijzeld. Bij de grote geldschieters rond Ajax, bij de leden, ja zelfs bij de spelers is een grote vlaag van optimisme voelbaar nu wonderdoener Michels weer is teruggekeerd, ook al speelt het elftal abominabel slecht voetbal. TERS met H. Roomer, uwhuis bij >0-24681. S, 9 wkn, ënt en ont- 394. na 17 Hans Kraay: „Ik heb een paar domme dingen gedaan. Ik heb voor de televisie gezegd dat ik zelf ben weggegaan bij Ajax. Dat stond ook in het communiqué dat Ajax in overleg met mij heeft opgesteld. Dat kwam mij goed uit, en dat kwam Ajax goed uit. De figuur Kraay: ..Nogmaals, ik neem het Ajax niet kwalijk dat het voor Michels heeft gekozen. Zulke dingen gebeuren nu een maal in het voetbal. Daar ben ik nuch ter genoeg in. Ik trek de kwaliteit van Michels niet in twijfel, maar Michels roept nu wel uit dat de selectie hem niet bevalt, terwijl hij elf maanden geleden nog uitriep dat hij de indruk kreeg dat de neuzen bij Ajax weer naar één kant wezen. Ik heb bij Barcelona naast Weisweiler gezeten, die de tranen in zijn ogen had; zo slecht vond hij Barcelona vooral tactisch spelen. Maar Michels kan het tenslotte bij Ajax nooit fout doen. Lukt het, dan is hij de grote man, en lukt het niet, dan komt dat door de erfenis van Kraay. Daarom neem ik al die prachtige verhalen, dat de hand van Michels nu alweer voelbaar zou zijn, ook maar met een korreltje zout” De heer Van Dongen, lid van het stichtingsbestuur Topsport Delft, en in die functie actief bezig in de strijd voor het behoud van Punch: „Het is te veel gezegd dat we een sponsor gevonden zouden hebben. We zijn op het ogenblik slechts verzekerd van financiële steun op beperkte schaal Het is zelfs niet zeker of dat voldoende zal zijn om het hele seizoen mee rond te komen. In ieder geval vonden we het als basis wèl voldoende om gewoon door te gaan en aan de competitie te beginnen”. Die beslissing viel maandag tijdens een bijeenkomst van bestuur, trainer en spelers. Van Dongen: „De wijze waarop de spelers zich hebben opgesteld, was zonder meer grandioos. Ondanks de ge ringe zekerheid blijven ze allemaal”. Al leen van Pieter van Tuyll is onzeker of hij wekelijks zal kunnen spelen, omdat hij in Amsterdam een betrekking heeft aanvaard, waardoor hem slechts weinig vrije tijd rest. Coach Sheridan: „Er is een kleine kans dat er nog één van onze Nederlandse spelers af zal vallen. Wie, dat kan ik nu nog niet zeggen. We beginnen zaterdag echter aan de compe titie met onze Nederlandse spelerskern en de Nederlandse Amerikaan Woudstra. Verder hopen we Harry Rogers weer naar Delft te kunnen halen”. Grootste verrassing in het tennistoernooi van Forest Hills was gisteren de uitschakeling van Arthur Ashe door zijn landgenoot Eddie Dibbs: 6-4, 6-2 en 6-3. Hugo Hovenkamp van AZ’67 maakt deel uit van het elftal van Jong Oranje dat morgen uit tegen Jong Finland speelt. De Rus Valery Tsjekov is jeugdwereld kampioen schaken geworden. De Nederlandse dames-basketbalkampioen Gerard de Lange won in Amsterdam met 58- 57 van Wisla Krakau uit Polen. Teheran heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1984. Joop Zoetemelk (profs) en wereldkampi oen André Gevers (amateurs) zegevierden in Sittard in wegwedstrijden. Na de breuk tussen FC Twente en zake lijk leider Guy Defaix wordt in Enschede gespeculeerd over een eventuele komst van Hans Kraay naar de Twentse club. zullen zij geen deel uitmaken van de groep die zondag naar Polen afreist, maar zij worden in de loop van volgen de week dinsdag in Katowice verwacht. Daarom ook heeft Knobel nu maar vijf tien (en geen zestien) spelers geselec- opstelling met opzet zo gemaakt, dat ook vanuit het middenveld en de achterhoe de mensen kunnen aanvallen”, aldus Knobel. Kraay: „Van Praag heeft toch zelf gezegd dat hij er niet voor schroomt om onwaarheden te vertelen als dat in het belang van Ajax is? In ieder geval hebben mij duidelijk andere berichten bereikt. Er is mij uit betrouwbare bron verteld dat er al veel eerder contact met Michels geweest is, en dat hij ook sneJ zou tekenen- Niet dat ik me daar veel van heb aangetrokken, want ik heb gewoon doorgewerkt”. „Over redelijke oplossing valt met mij te praten” teerd. „De bedoeling is dat deze vijftien mits er woensdag niet iemand zo erg slecht speelt of geblesseerd raakt dat hij wel moet afvallen ook meegaan naar Polen. En Cruyff en Neeskens worden dan gewoon aan de groep toegevoegd1”. EDINBURGH (ANP>. Na de tweede wedstrjjd voor de voorronden van het toernooi om de hockey-wereldbeker voor dames heeft de debuterende doelvrouwe Joke Dragt nog geen doelpunt behoeven toe te staan. Met de doelcijfers 12 voor en 0 tegen bezit de Nederlandse ploeg het hoogste doelgemiddelde van dë 22 in Edinburgh deelnemende landen. Een factor, die in de loop van het wereld kampioenschap een rol kan spelen, aan gezien het doelgemiddelde gedurende de gehele wedstrijdenreeks blijft tellen. DELFT Nationaal basketbal kampi oen Punch blijft voorlopig voortbestaan, zij het op een zeer wankele financiële basis. De club, die zoals bekend vorig seizoen zijn sponsor Raak verloor en sindsdien, alle pogingen ten spijt, geen opvolger voor de limonadefabrikant kon vinden, speelt zaterdag gewoon zijn eer ste competitiewedstrijd tegen Nationale Nederlanden. Vooreerst lijkt dit echter de enige zekerheid voor de titelhouder te zijn. Van Praag: „Op 5 augustus hebben we in een bestuursvergadering met Kraai de dingen duidelijk op een rij gezet. Er waren enkele punten die Kraay niet bevielen, en waar hij de volgende dag op terug zou komen. Dat heeft hij gedaan, toen hij de volgende ochtend tegen bestuurslid Kraan zei, dat hij het niet meer zag zitten bij ons en een ontslagbrief bij het bestuur zou indie nen. Toen heeft Kraan gezegd: zou je dat wel doen? Ga toch eerst met je voorzitter praten. Tot op dat moment stonden we als bestuur nog 100 procent achter Kraay- We waren het alleen niet eens met zijn financiële beleid. Maar dat had opgelost kunnen worden. Ik heb hem dinsdagochtend 12 augustus gezegd: Hans, als je een week voor de competi tie de handdoek in de ring wilt gooien, dan ben je niet langer gemotiveerd en dan kunnen we je niet langer gebruiken. Ajax is ten slotte geen Velocitas”. Oostenrijkse verdedigster de bal met de voet ven de doellijn haalde (2-0). De vier in de eerste helft aan Neder land toegewezen strafcorners werden door de Oostenrijkse doelverdedigster Porsch bekwaam gestopt of afgefloten door de scheidsrechter. De tweede helft was tien seconden oud, toen Anneke van Puffelen-Bax de stand op 3-0 bracht. Vijf minuten later speelde Conny Nes sen de bal door naar Nel van Kollenburg, die onhoudbaar insloeg: 4-0. Nel van Kollenburg mocht in de elfde minuut wederom een twijfelachtige strafbal ne men, nadat een lange corner de Oosten rijkse verdediging in verwarring had gebracht. In de achttiende minuut was het Conny Nessen, die liet zien dat de Nederlandse dames ook fraaie velddoel- punten kunnen maken. Na een lage solo omspeelde ze de Oostenrijkse keepster en schoot zuiver in: 6-0. Een over later ging Engeland’s laat ste man Underwood, op identieke wijze uit. Totaal 191 allout en Engeland zat met een nadelig verschil van 341 runs. Thomson en Walker namen ieder vier wickets en Lellee veroverde er twee. Natuurlijk verzocht Chappell Greig om nogmaals te gaan batten en hiermee gaf hij Engeland nog een theoretische kans om de wedstrijd te winnen. Was Chappell zelf weer gaan batten dan was LONDEN. Australië heeft maar twintig minuten nodig gehad om de resterende twee Engelse wickets te vero veren. In verhouding tot de rest kostten zij echter nog behoorlijk wat runs, het geen het gevolg was van John Snow, die slowbowler Mallett een paar keer naar de boundary sloeg. Toen hij echter der tig runs had gescoord werd hij uitgevan gen door Greg Chappell in de slips op het bowlen van Thomson. Het is niet in de eerste plaats de oplossing die hij vond voor het plotse ling wegvallen van voorstopper Wim Rijsbergen, wat zijn inventiviteit onder streepte (het inzetten van Niels Overweg als vervanger lag immers voor de hand), maar de manier waarop hij de offensie ve problemen, te lijf is gegaan, getuigt beslist wel van een grote vindingrijk heid. Knobel kon niet alleen niet over Johan Cruyff beschikken, maar ook Rob Rensenbrink bleek geen haalbare kaart. „Ik heb met Van den Stock van An- derlecht gesproken. Het is bekend dat Anderlecht prestatief gezien met grote moeilijkheden kampt. Verder was het al zeker dat Rensenbrink voor de wedstrijd van volgende week tegen Polen niet van de partij kon zijn, omdat Anderlecht dan een competitiewedstrijd moet spe len. Het had daarom weinig of geen zin om hem voor Finland wel uit te nodi gen. Ook al gezien de vorm van Rensen brink, die duidelijk in de malaise bij Anderlecht deelt”, aldus Knobel. Wat dat betreft had de Ajax-voorzit- ter, die ook nog een eventuele terugkeer van Cruijff in De Meer achter de hand heeft, in het jaar van zijn herverkiezing geen grotere meesterzet kunnen beden ken. Maar toch is er irritatie binnen Ajax over het gedrag van Van Praag ontstaan. Vergelijkbaar met de onvrede die ontstond toen hij zomaar Michels, Cruijff en Neeskens liet vertrekken. Het knelpunt is een nieuwe ontwikkeling in de affaire Kraay”, die zo langzamer hand een beschamende en erg slepende zaak dreigt te worden. Kraay is met het Ajax-bestuur, in casu Van Praag en penningmeester Henk Timman, in een ingewikkeld juri disch steekspel gewikkeld, dat grote kans maakt om voor de rechtbank defi nitief te worden uitgevochten. Gister ochtend probeerde Ajax-voorzitter Van Praag in een persconferentie, die aan vankelijk was bedoeld om Rinus Michels als de nieuwe technisch-directeur te in troduceren, alle twijfels over vermeend doorgestoken kaart tussen het ontslag van Kraay en de komst van Michels te torpederen. Iets wat aardig lukte, want het duo Van Praag-Timman speelde het spel zo meesterlijk, dat tegen hun ver weer moeilijk iets in leek te brengen. Tot Hans Kraay gistermiddag plotseling terugsloeg. In een speciaal daarvoor be legde persconferentie sprak Kraay: „Op een aantal punten heeft het Ajax-be stuur een volkomen onjuiste weergave van de feiten gegeven” Het gevaar dat de weg naar het Finse doel door een overbevolking verstopt raakt, heeft Knobel ondervangen door èn Lubse èn Van der Kuylen in de eerste lijn te posteren. „Het is volgens mij de juiste oplossing. Niet alleen om dat de aanval goed op elkaar is inge speeld en omdat de PSV’ers er in het begin van de nieuwe competitie al zo lustig op los scoren, maar ook omdat Lubse en Van der Kuylen voor ruimte weten te zorgen. Van der Kuylen heeft nu wel op papier een wat andere rol dan bij PSV, maar het is toch wel de bedoeling dat hij zonodig wat terugvalt en achter de voorhoede gaat opereren. En van Lubse is bekend dat hij de combinatie heeft van zowel diepgaan in de aanval als diep terugkomen. Daarmee wordt ruimte gemaakt”. De opstelling van het Nederlands elftal Is: Van Beveren (PSV); Suurbier (Ajax), Over weg (FC Twente), Van Kraay (PSV) en Krol (Ajax); Peters (NEC), Jansen (Feyenoord) en Van Hanegem (Feyenoord); René van de Kerkhof, Lubse en Van der Kuylen (allen PSV). Reserves zijn: Schrijvers, Geels (beiden Ajax), Thijssen (FC Twente) en Deijkers (PSV). Knobel blijkt voor slechts één facet bang te zijn, en wel voor de erg voor de hand liggende onderschatting van de te genstander. „Uit de houding van de mensen van Barcelona en ook Ander lecht, die moeten beslissen over het al dan niet afstaan van Cruyff, Neeskens en Rensenbrink, proef je die onderschat ting. Ze denken kennelijk dat we zelfs met een derderangs-Nederlands elftal de Finnen nog gemakkelijk kunnen pakken. Ik vind dat een gevaarlijke instelling. Als je het verloop van de wedstrijden in onze groep tot nu toe nagaat, kun je zien dat het erg moeilijk is om tegen ze te scoren. Ik vind die onderschatting dan ook volledig ten onrechte”. een draw zeker het resultaat geweest en daarmee had Australië dan de series gewonnen, hetgeen de belangrijkste taak is van een Australische captain als hij in Engeland komt spelen. Het is niet zo dat de Australiërs de wedstrijd en de series nu niet zullen winnen, maar het is een subtiele zet van de Australische aanvoerder, die natuur lijk wel in een bijzonder plezierige situ atie verkeert. Engeland dacht er overi gens helemaal niet aan om snel een hoog totaal te maken en dan te probe ren de Australiërs nog uit te gooien. Men ging zeer behoedzaam te werk voor de tweede maal. Wood bijvoorbeeld scoorde in 3 uur 22 runs, terwijl hij die in de vorige innings in een kwartiertje had gemaakt. Op 77 viel zijn wicket en Edrich en Steele zetten hierna samen een stand op van 102 runs tot het einde van de vierde dag waarmee Engeland op een totaal van 179-1 kwam. Edrich bleef met 91 not out en Steele met 52. Hans Kraay is tenslotte wel zo ijdel dat hij de eer aan zichzelf houdt als hij de kans krijgt. Daarom hadden we besloten om het zo voor te stellen alsof ik ontslag had genomen- Ajax had mij daarbij de garantie gegeven dat het een brief naar het Gewestelijk Arbeidsbu reau zou sturen, waarin ontslag voor mij zou worden aangevraagd. Dat heeft de club nooit gedaan. Dat geeft de figuur Kraay, als het nodig is tenminste, geen recht op een uitkering. Daarom wil ik een kort geding aangaan om mijn slaris van Ajax te krijgen. Bovendien komt er een rechtzaak om de ontslagprocedure te betwisten”. Diverse Ajax-leden waren bij de pers conferentie aanwezig. Zoals zij ook pre sent waren toen Van Praag gisteroch tend zijn kant van de zaak belichtte. Kraay hoopt nu dat de ledenraad don derdag een redelijke oplossing zal force ren. Kraay: „Ik wil gewoon op een verstandige manier met Ajax praten over een afvloeiingsregeling. Als Ajax gewoon tegen mij had gezegd: onze planning is fout geweest. Michels is eerder vrijgekomen dan we hadden ver wacht en nu willen we hém. dan had ik daar vrede mee kunnen hebben Ik neem Michels echt niet kwalijk dat hij bij Ajax gaat werken. Ik neem het het Ajax-bestuur niet kwalijk dat het voor hem heeft gekozen. Hoewel het wel op een erg brutale manier is gebeurd alle maal. Ik wil alleen niet dat mijn naam in diskrediet wordt gebracht. Maar over een redelijke oplossing valt alsnog te praten”. Ë!i‘3p

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15