Spanje verwacht Eerste casino’s nog meer doodvonnissen Zandvoort en Valkenburg Angola naar Sinaï-akkoord wordt gescheiden getekend De Spinola wil terugkeren Portugezen willen niet r; DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN N.B.D. DANSCENTRUM T. GRIEK b VOLGENS CHRISTELIJKE WERKGEVERS: BINNENKORT BESLUIT VERWACHT Bres in ’t front nijman haarlem Kunsthandel Jos de Graaft Telefoonbeaniwoordsrs Het woord is aan... Warm 3 5, DANSCENTRUM SCHRÖDER toonaangevend DANSLES? 2 4 eigen ontwerpstudie voor 023-319309 AGENDA pagina 6 perspex lichtbakken neon lichtreklames F Verleden week schreven we, dat we 1 nog op 4 klups 1e jaars jongens konden plaatsen. Inmiddels is de keuze beperkt tot nog maar 2 klups je bent nog niet te laat. DANSLES? DOEN! Relatie-geschenken HE ‘t is 'n avondje even er „uit" zijn je maakt nieuwe vrienden en vriendin nen en hoort 't ook niet een beetje bij je algemene ont- j L wikkeling??? A Inschrijving dagelijks van 3-10 uur Raamsingel 16 Haarlem - Tel. 315015 ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 LAATSTE WEEK VOOR INSCHRIJVING. St rand verwachting wmmmmmmmmmmrmmmi houtmarkt 21 Te slap i l IJmuider Courant Mr. H. E. Phaff Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. W erktij d verkorting (Van onze redactie buitenland) in ’75 naar record Wi»1"'t (Zie verder pagina 4) van geëist. voor BARCELONA. Spanje zit tegen het eind van dit jaar met waarschijnlijk ten minste twaalf ter dood veroordeelden. Na de doodvonnissen die vorige week al over de Basken Carmendia en Otaegui werden geveld, zullen vrjj zeker ook doodstraffen worden uitgesproken over nog minstens tien leden van de maoïsti sche beweging Frap. Tw?" soorten voorlichting Romen b'n. '>'t'ijd te laat: sexuele voor- irti'ing en overheidsvoorlichting. In een nog geheim advies deelt de Raad voorts mee dat twee jaar na het draaien van de eerste twee casino’s plaats zal zijn voor een derde speelhuis in ons land. „Geen tweede kustplaats in het Westen en ook niet Breda”, wil een lid van de Raad voor de Casinospelen kwijt. Een gemeente in het Oosten lijkt waarschijnlijk als vestigingsplaats voor een derde casino. (Zie verder pagina 2) De ex-generaal werd asiel verleend in Brazilië toen hij in maart van dit jaar W'" Dit verkeersbord staat in Albina aan de Marowijnerivier, die de grens vormt tussen Suriname en Frans Guyana, om de reizigers uit Guyana te attenderen op het linkse verkeer in Suriname. Nu de tegenstellingen tussen de rege- ring-Arron en de oppositie van Lachmon zijn toegespitst, lijkt ook dit bord een onderdeel van de politieke strijd. De verwachting in Spanje is dat de drie spoedig zullen worden berecht en ter dood veroordeeld. Op korte termijn zal ook een krijgsraad worden gevormd voor de berechting van vijf maoïsten die be schuldigd worden van het i doodsteken van een onder-inspecteur van de Guar dia Civil tijdens een 1 mei-betoging in 1973 in Madrid. Ook hun zou de dood straf wachten. en Israel „zich vergissen als zij menen dat Egypte werkloos zal toezien als de Palestijnse revolutie wordt bedreigd”. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 254 Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495.— HUUR vanaf f 20,p.m NATEBO-AMSTELVEEN fel 020-456450 ging voor de bevrijding van Portugal, lid te zijn van die beweging en tot het einde toe te strijden voor de bevrijding van mijn land”, aldus de ex-president. Op de vraag of hij van plan was naar Portugal terug te keren, zei Spinola: „Ja. In dit ernstige uur voor de natie, heb ik dezelfde plannen als al die Portugese burgers die met heel hun hart hopen de vestiging van een democratisch bestel in Portugal mee te maken.” (Zie verder pagina 3) r-g3Sa=t”- In heel 1974 bedroeg de werktijdver korting 8,75 miljoen uren, het hoogste aantal sinds 1967 (8,5 miljoen uren). De grootste na-oorlogse werktijdsverkorting dateert volgens het NCW uit 1958 (17,5 miljoen uren). De richting die het kabinet met zijn nieuwe injectie voor de Nederlandse economie (twee a drie miljard gulden) wil inslaan spreekt het NCW wel aan, maar het verbond wil eerst meer weten over de exacte „invullingen” voordat het met een reactie kan komen. Volgens het NCW zijn de nieuwe plannen van de regering mede ingegeven door een meer pessimistische verwachting betreffende de conjunctuur. Ook het percentage dat de werktijd verkorting zal omvatten, staat nog niet vast. Bij de vorige keren was dat 50 percent, maar dat bleek achteraf niet nodig te zijn, zodat met een lager per centage volstaan kon worden. Het NCW heeft becijferd dat in het eerste kwartaal vergunning was ver leend voor 7,5 miljoen uren werktijdver korting. De Spaanse politie maakte vandaag de arrestatie bekend van drie jonge leden van het Frap (Anti fascistisch Patriot tisch Revolutionnair Front), die betrok ken zouden zijn geweest bij het doodschie ten van een luitenant van de Guardia Civil in Madrid vorige maand. Kastje kijken Beurs Kunst Radio en tv Strips Sport LONDEN. (AP en Reuter) Antonio De Spinola, de verbannen ex-president van Portugal, heeft gisteravond gezegd dat hij van plan is om terug te keren ten einde te strijden voor de bevrijding van zijn land. De 64-jarige Spinola zei dit in een vraaggesprek met de Engelse BBC-televisie dat hem werd afgenomen in het Braziliaanse Rio de Janeiro, en waarin hij kritiek leverde op de houding van de vrije wereld die volgens hem werkeloos toeziet hoe in Portugal de democratie wordt bedreigd. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s. 7 7 9 11 13 13 15, 17 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, Wij kunnen nog inschrijven voor: Dinsdag heren le jaars boven 20 jaar. 7.30 uur. Dinsdag gehuwden 2e jaars paren 9.15 uur. Woensdag gehuwden le jaars paren £.15 uur. Vrijdag, zaterdag en zondag jongens le jaars. van dcrMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Vrij zonnig met later op de dag kans op een lokale bui. Vannacht plaatselijk mist en minimumtem peraturen omstreeks 15 graden. Maximumtemperaturen circa 25 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Een zwak front bij Schotland geeft morgen later op de dag wat bewolking. Zwakke wind tussen west en noord. Tempera tuur 20 tof 22 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: over wegend redelijk tot goed strand weer. Vaststaat dat, na de werktijdverkor ting van 19 februari van dit jaar - die 3000 man van het personeel van de walserij betrof - en de verlenging die op 9 maart werd gevraagd voor nog eens 300 man, de maatregel zich nu gaat uitstrek ken tot de Hoogovens, de staalfabriek en ook het kantoorpersoneel. Het hele per soneelsbestand bedraagt 24.600 man. Hoeveel personen daarvan onder de nieuwe werktijdverkorting zullen vallen, staat nog niet vast, maar het zal een veelvoud van de 3300 van midden dit jaar zijn. „Een vrede zal niet Amerikaans zijn. Vrede betekent de vrede van de revolu tie en haar revolutionairen en de vrije wil, die zijn voorwaarden oplegt aan het imperialisme en het zionisme”. Zoehier Mohsen, leider van de Saika, de pro-Syrische Palestijnse commando groep. zei dat de betrekkingen met Egypte „tot nader order erg slecht zul len zijn”. Volgens hem zal het gevolg van het akkoord zijn dat op andere fronten geen vooruitgang wordt geboekt. Ook ’t volksfront voor de bevrijding van litiek van terugtrekking” geprotesteerd. President Ford heeft gisteren verklaard dat ongetwijfeld kritiek geleverd zal worden op het Amerikaanse aandeel in het akkoord maar dat de overeen komst het risico van een oorlog vermin dert. De Amerikaanse president vertelde dat hij de regeringsleiders van Egypte en Israel had opgebeld om hen te felici teren. „Ik verwacht enige kritiek”, ver telde Ford aan verslaggevers. „Als de overeenkomst niet was bereikt, zou het alternatief onrust, grotere spanning en een duidelijk grotere kans op oorlog zijn geweest”, aldus de president. t" met 16 getrouwen uit Portugal was gevlucht nadat een staatsgreep tegen de linkse militaire leiders van het land was mislukt. Spinola zei in het interview met BBC- correspondent Max Hastings dat de mo-- gelijkheid van een burgeroorlog in Por tugal „ongelukkig genoeg niet uitgeslo ten moet worden geacht”. „Die oorlog zou kunnen ontstaan als de huidige, onwettige heersers koppig weigeren om de macht over te dragen aan de krachten die de wil van het volk vertegenwoordigen de democratische politieke krachten. Ik kan niet anders dan behoren tot de democratische bewe- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Ongeveer 500 leden van de Portugese militaire politie en veel burgers hebben gisteravond ex-premier generaal Vasco Gongalver vanaf vandaag opperbevel hebber van de Portugese strijdkrachten uitgejouwd toen hij het Belempaleis van de president binnenging. Het betrof een protest tegen een bevel dienst te gaan doen in Angola, ter versterking van de 24.000 Portugese soldaten daar. I Als je met 389 mensen op I 1 vierkante kilometer woont en j je wilt 'n feest geven, kan je dat moeilijk stilhouden, 't Beste I (en aardigste) dus om iedereen maar uit te nodigen. En dan vooral de buren niet vergeten. Want die horen het altijd als I eerste. Geluidsoverlast, weet u I wel. De politie. A JERUZALEM. (AP. DPA, Reuter en UPI) Israel en Egypte zullen het gisteren geparafeerde Sinaï-akkoord niet in een gezamenlijke ceremonie onderte kenen, maar tijdens afzond-erlijke plech tigheden in Cairo en Jeruzalem. Dit heeft een Israëlische funcionaris vandaag bekendgemaakt. Waarom er verande ring in de plannen voor de onderteke ning is gekomen is nog niet bekend. De ondertekeningsceremonies zullen worden verzorgd door een Amerikaanse diplo matieke missie. Aanvankelijk was er sprake van dat Egypte en Israel het document in Genève zouden tekenen. melijk bekend worden voor hoeveel man personeel en voor welk per centage Hoogovens werktijdverkor ting zal aanvragen, zo heeft het be>- drijf bekend gemaakt. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: Het Egyptisch-Israelisch akkoord met zijn merkwaardige voorgeschiedenis van een alsmaar heen en weer zwoegende Kissinger heeft, afgezien van het bonte samenraapsel van wederzijdse concessies de zeer zeldzame bijzonderheid, dat de verdragsluitende partijen elkaar niet hebben ontmoet en ook niet zullen ont moeten. Er is eigenlijk slechts sprake van een akkoord tussen Israel en de V.S. en Egypte en de V.S. Het is Amerika dat die twee afspraken koppelt en doet functioneren. Israel zou liever hebben gezien, dat het Egypte bij het afsluiten van de overeenkomst recht in de ogen had kun nen kijken. Het heeft altijd directe on- derhandelingen en directe overeenkom sten voorgestaan. Voor Egypte schijnt dat een onmogelijke zaak te blijven, zolang Israel nog een centimeter oneigen gebied in handen heeft. Of de nu overeengekomen regeling zal functioneren in dienst van een verder strekkende vredesovereenkomst, hangt grotendeels af van de verhouding tussen Israel en Egypte. Als die zich verder vriendschappelijk of althans niet-vijan- dig ontwikkelen, wordt de onderhande lingspositie van Israel zeer sterk ten opzichte van het Arabisch front, een front dat nu eigenlijk grotendeels uit eengevallen is. De Amerikaanse steun aan Egypte is daarbij even belangrijk als de steun van de V.S. aan Israel- Want Egypte is in vele opzichten afhan kelijk en kan door zijn „Arabische broe ders” danig in het nauw worden ge bracht, vooral op economisch-financieel gebied. De gesloten overeenkomst heeft beide partijen - of liever, van de drie partijen - veel geëist. Twee van de grootste nadelen voor Israel zijn een vergrote kwetsbaarheid aan het Sinaï- front en zijn absolute afhankelijkheid van de V.S. Daar tegenover staan onbe twistbare voordelen die het eigenlijk niet had mogen verwachten: ongehin derde doorvaart door het Suezkanaal en een ruime voorziening van de nieuwste Amerikaanse vliegtuigen en raketten, plus een bijna onuitputtelijk crediet, ook voor de aanschaffing van noodzakelijke verbruiksgoederen. Dat laatste is bijna even belangrijk als wapens: Israel is economisch uitgeput en moet proberen het leven van zijn burgers snel dragelij ker te maken, om vooral de jeugd te kunnen blijven inspireren tot voortzet ting van het pionierswerk met hetzelfde idealisme, dat tot dusver de basis van het landsbehoud is geweest. Het NUB, het Nijmeegs universiteitsblad, protesteert in het laatste nummer tegen het ontbreken van mosselen en eie ren op het mensa-menu. Het NUB eist in een artikel genaamd „De kuisheidsridders trekken ten strijde tegen de mensa” een open onderzoek naar het mensa-eten en vooral het voorkomen van bicyclische terpenen daarbij. Te vens beveelt het studentenblad de studentenpsycholoog aan een onderzoek te houden naar de re latie mensa-bezoek versus seksu ele impotentie. Het artikel geeft verder een overzicht van de ge schiedenis van de strijd van de Nijmeegse universitaire overhe den tegen de seksualiteit onder studenten. E H 8 R (Van onze redactie economie) DEN HAAG-IJMUIDEN. Als de ontwikkeling van het aantal uren werktijdverkorting zich dit jaar voortzet in het tempo van het eerste kwartaal, dan wordt 1975 een recordjaar op dit gebied. Dit heetf het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) be kendgemaakt. Een van de grote Nederlandse industrieën, die in de komende tijd met een zeer omvang rijke werktijdverkorting krijgt te kampen zijn de Hoogovens in IJ muiden. Midden september zal na- Op een persconferentie noemde presi dent Sadat het akkoord een belangrijk keerpunt in het conflict in het Midden oosten. Hij deelde mee dat Egypte heeft beloofd, het mandaat van de vredes macht van de Verenigde Naties in de Sinaï zeker te verlengen tot oktober 1977. Sadat merkte op dat er nu eerst een nieuwe overeenkomst tussen Israel en Syrië over het gebied van Golan meet komen, voordat de Geneefse vredescon ferentie wordt hervat. Hij noemde ech ter geen termijn. In Beiroet gaf de Palestijnse leider Jasser Arafat als zijn mening, dat de VS Het NCW vindt dat met de invoering van de selectieve investeringsregeling moet worden gewacht. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft aangekon- digd dat die regeling per 1 oktober van kracht moet worden maar het NCW wil deze rem op de investeringen in de randstad (in het bijzonder Rijnmond) uitstellen tot de economie weer wat aantrekt. Om die reden was al eerder tot uitstel besloten: een half jaar langer wachten is niet zo’n bezwaar aldus het werkgeversverbond. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De gemeenten Zandvoort en Valkenburg zullen zo goed als zeker de eerste casinosteden in ons land gaan worden. Eind september zullen de ministeries van Economische Zaken en Justitie de namen officieel bekend maken. De Raad voor de Casino spelen heeft de bewindslieden van beide departementen geadviseerd met twee speelhuizen van start te gaan.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1