Beëdiging voorlopig uitgesteld GROEIENDE KRITIEK OP BENOEMING GONCALVES RUST OP TIMOR WEERGEKEERD Staatsgreep mislukt Kiezen van Rhodesische-nationalisten krijgen 2,5 miljoen gulden speelgoed is moeilijk spel „Nu problemen bij herexamen economie 2” L I i i 'i lilgi SCHEERGEMAK IN ECUADOR BEDROGEN NEDERLANDERS NOG STEEDS TUK door mco scheepmaker OP KOOPHUIS ^■1 3 DINSDAG 2 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1975 val en ikt ait (Van onze redacteur in Lissabon) en ng ng nd S3 en en en Israel hoopt nu op drie jaar rust een bezoek aan de toekeerde. de gever, Ik begrijp het wel, de vooruitgang valt niet tegen te houden, en blijkbaar bevond ik mij bij mijn aankoop van dat totaal verouderde, hulpetloze en achter lijke scheerapparaat op een soort regen- grens, waarbij je het links ziet regenen, terwijl het rechts nog droog is, maar redelijke argumenten kunnen het feit niet verdoezelen dat ik mij bedrogen voelde. Hoe kan die nieuwe Philishave, die slanker is, daarvoor nog prettiger in de hand liggen, terwijl de mijne al geheel naar de hand gevormd was? Mijn hand is in de tussentijd niet veranderd. Betekent dat, dat ik maar twee van die drie verende koppen benut? Wat kost me dat niet aan extra stroom, nu al een klein half jaar lang? Wie betaalt dat? Nieuw zijn ook de negen standen voor hoogst individueel scheren. Dat lijkt me wel een uitkomst, want ik zelf gebruik bij het scheren ook verschillende stan den: staand voor de spiegel in de badka mer, zittend op een bank, terwijl ik de krant lees, zittend op de rechter stoel bij de tafel, terwijl ik de krant lees, en op zondagen zittend op de bank of op die rechter stoel zonder dat ik de krant lees. de de iet de De de Vorige week kregen eindexamenkandi daten van het voorbereidend hoger on derwijs gelegenheid herexamen econo mie 2 te doen, omdat bij de eindexamen- opgaven eerder dit jaar een vraag was over een niet-behandeld onderwerp. „Bij het herexamen waren twee opgaven, die buiten het interne programma vielen, te weten een over berekeningen inzake uit val of afval, en een over nominalistische en substantialistische winstbepalingsme- thoden”, aldus de Kamerleden. Zij vroe gen de minister hoe het te verklaren is dat opnieuw, en in verscherpte vorm, gevraagd is naar onderwerpen buiten het vastgestelde programma. dezelfde manier meester van de macht als Gonzalez gisteren vergeefs heeft ge probeerd. de ds co an ile li en bi sen st- ser Ide st- er- uf- lat ar- oor za- bij het ijn iet st- de nt- tor hij te leg de Pin- Hij toonde zich de tv-reporter was >n- es- ian én let ;en id ler .ng :an de )er set le en id- 10- rle ng ng je er fe- rin ng UTRECHT (ANP). De Nederlanders zijn in grote meerderheid nog steeds tuk op een eigen gekocht huis. Dit blijkt volgens het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten nog eens uit een onderzoek van het Apeldoornse bureau Lagendijk dat op verzoek van het Bouwfonds 600 men sen over het onderwerp koophuis onder vroeg. ir- de in ert m- eid of ng ;n- op >r- an de in- he sr- n- Liit ïld to en ge ris ch iet en bij iet de H- la- iit le eft Ier de an •e- is- k- en T- en op ?d. »r- ag de ?ij lie UTRECHT. (ANP) Het kiezen van speelgoed voor kinderen blijkt heel vaak te berusten op een toevalstreffer. De keuze is zo enorm groot, dat de ouders door de bomen het (speelgoed)bos vaak niet meer zien. Er wordt dan vaak speelgoed gekozen wat de ouders leuk vinden. „We gaan dan ook de kant op van speelmiddelen voor jong en oud”. Nog geen half jaar geleden heb ik een Philishave gekocht met drie verende scheerkoppen, of drie scherende veer- koppen, daar wil ik af zijn. Tot op de dag van gisteren was ik er heel gelukkig mee, want hij lag prettig in de hand (hij was dan ook naar de hand gevormd, zo was mij verzekerd), hij schoor vlugger en dieper, en hij had een tondeuse voor snor en bakkebaarden. Vooral dat laat ste vond ik een ongekende luxe, omdat ik geen snor en bakkebaarden heb. Kort om, ik voelde mij het heertje met mijn driekoppige Philishave. Hij verklaarde dat vanochtend reeds de eerste schepen met medicijnen naar Dili zouden vertrekken. Over de toestand in Dili zei Paquier: in het ziekenhuis van Dili is de elektriciteits- en watertoevoer hersteld. Het ziekenhuis wordt geleid door twee artsen. Er liggen twee a driehonderd Ik voel me dan ook bedrogen. Waar om heeft Philips de druk van de mesjes tegen de scheerkoppen niet al versterkt toen er nog maar zes mesjes in plaats van twaalf in de verende scheerkop rondcirkelden? Bij zo weinig mesjes is het toch je eerste gedachte om de druk tegen de scheerkoppen te versterken, zou ik zo denken. Er ie in het verleden kennelijk met de pet naar gegooid. Mijn Philishave lag weliswaar goed in de hand en schoor voldoende uit, en ik had altijd het idee dat ik het scheervlak volledig kon benutten door het appa raat zo vast te houden dat ik het scheervlak volledig benutte maar nu ik er nog eens over nadenk, besef ik dat ik mij altijd voor de gek heb laten houden- Mijn tevredenheid was te dan ken aan een zinsbegoocheling, en die zinsbegoocheling was weer te danken aan een pagina-grote advertentie waarin mij werd wijsgemaakt dat 18 mesjes het ideaal was, het scheervlak definitief in zijn juiste stand stond, en het apparaat de ideale lichaamsomvang had en nu niet verder hoefte af te slanken. Ik heb altijd wel gedacht dat ik gelukkig was, maar in werkelijkheid ben ik het nooit geweest! Als een belangrijke factor die Smith zal doen bijdraaien, beschouwt de bis- schop het resultaat van een opinie-on- derzoek in Rhodesië, waaruit zou blijken dat twee derde van de blanke bevolking bereid is een zwarte meerderheidsrege ring te aanvaarden. Die van ir. Philips dan wel? Ik lees bovendien dat het scheervlak iets schui ner geplaatst is, waardoor nu het scheervlak volledig benut wordt. Hadden ze dat niet eerder kunnen bedenken? Het leger kwam in Lissabon in actie om de verliezers van de vakbondsverkie- zingen uit hun kantoren te verwijderen. Zowel de vakbond voor het kantoorper soneel als de vakbond voor het bankper soneel heeft na de vakbondsverkiezin- gen met grote meerderheid hun commu- DARWIN (AP). In Dili, de hoofdstad van Portugees Timor, wordt nog spora disch geschoten door scherpschutters, maar de rust is er in zoverre weergekeerd dat het Rode Kruis onmiddeiljjk kan beginnen met een grootscheepse hulpactie, aldus heeft André Paquier, hoofd Zuidoost-Azië van het Internationale Rode Kruis giste ren na terugkeer in Darwin uit Dili verklaard. Paquier is drie dagen op Portugees Timor geweest. LISSABON. De chef-staf van de Portugese lucht macht, generaal Morais da Silva, heeft kritiek geuit BOGOTA (Reuter, AFP, UPI). De staatsgreep in Ecuador is mislukt. President Guillermo Rodriguez Lara keerde gisteravond in de hoofdstad Quito terug en stelde, nadat de militairen die eerder op de dag tegen zijn bewind in opstand waren geko men zich hadden overgegeven, de avondklok in. Dit meldde een Ecuadoriaans radio station in een uitzending die in de Columbiaanse hoofdstad Bogota werd opgevangen. De telefoon- en telexverbindingen met Quito zijn nog niet hersteld. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. „De regering van Egypte en de regering van Israel zijn overeengekomen, dat het conflict tussen hen in het Midden-Oosten niet door militair geweld maar op vredelievende wijze zal worden opge lost.” Aldus begint de overeenkomst tussen Israel en Egypte, die gisteren tussen de twee landen werd getekend. Volgens ingewijden is die eerste passage voor Israel tevens de belangrijkste, omdat Egypte zich daarmee zou kanten tegen oorlogvoering door andere Arabische staten tegen Israel. De mannen werden door de burgers ontwapend en aan de militairen van het nabijgelegen garnizoen overhandigd. Zij worden vastgehouden voor een nader on derzoek. Gisterochtend was generaal Raui Ro driguez een opstand begonnen tegen het Ecuadoriaanse staatshoofd. De president was daarop naar de stad Rio Bamba in het zuiden van het land gegaan, waar vandaan hij met een pantserkolonne naar de hoofdstad Quito oprukte. De eer ste schattingen van het aantal doden bij de mislukte staatsgreep van maandag variëren van 12 tot 20, terwijl het aantal gewonden wordt geraamd tussen de 80 en 150. Israel heeft voor die principe-verkla- ring van Egypte een hoge prijs moeten betalen. Het moest de strategisch zo belangrijke Gidi- en Mitiapas ontruimen, evenals de olievelden van Aboe Rodeis. Van Egypte kreeg het daar niets voor terug. De Amerikanen beloofden, zoals wij reeds gisteren meldden, compensaties in de zin van olieleverringsgaranties, of wel een financiële bijdrage aan een te bouwen oliecomplex. Het Amerikaanse congres moet nog beslissen, of de strate gische waarschuwingsstations die het verlies van de Gidi- en Mitiapas moeten compenseren, wel door Amerikaanse technici bemand mogen worden. Als het congres akkoord gaat, zullen maximaal 200 Amerikanen op de observatieposten in de VN-bufferzone tussen de Israëli sche en Egyptische linies gestationeerd worden. President Ford verklaarde gisteren dat de Verenigde Staten alles zullen doen wat in hun macht ligt om er op toe te zien dat het akkoord wordt nageleefd. Hij zei tegen journalisten erop te ver trouwen dat het Amerikaanse conges zal instemmen met het sturen van 100 a 150 Amerikaanse technici naar de stations in de VN-bufferzone. Hij vond de statione ring van de Amerikanen een „opbouwen de bijdrage”, die geen gevaren voor de Verenigde Staten met zich mee zou brengen. In het akkoord staat dat Egypte en Israel „zich verplichten tegenover elkaar niet over te gaan tot het dreigen met of het gebruik van geweld, of militaire blokkades. Egypte stemt er mee in dat niet-militaire vrachten voor of van Israel het Suez-kanaal passeren. Het Suez-ka- naal blijft voor Israëlische schepen ken nelijk nog een verboden waterweg. nistisch-gezinde directies verwijderd. De directieleden wilden de gebouwen niet verlaten, waarna de kantoren bestormd werden door de overwinnaars; de socia listen zijn vreemd genoeg verbonden met de anti-communistische maoïstische groep De directieleden moesten tenslotte door het leger ontzet worden. De com munisten zijn door deze nederlaag zo van streek geraakt, dat zij gisteren ver klaarden: „Er is geen sprake van een uittreden van de communistische partij uit het verenigde front, omdat er geen verenigd links front bestaat”. De communistische partijleider Cun- Muzorewa zei te verwachten dat de leider van het blanke minderheidsbe- wind in Zimbabwe (Rhodesië), lan Smith, „binnen enkele weken” terug zal komen van zijn standpunt dat onder- handelingen over de grondwettelijke ontwikkelingen in Rhodesië ónmogelijk maakt. De besprekingen die vorige week in aanwezigheid van premier Kaunda van Zambia en premier Vorster van Zuid-Afrika - in een spoorwegwagen bo ven de Victoria-watervallen - werden gevoerd, mislukten omdat Smith weiger de, leden van de ANC die volgens Muzo- rewa in een later stadium zouden moe ten deelnemen aan de onderhandelingen maar thans in Rhodesië door de politie worden gezocht, een vrijgeleide te geven. De luchtmachtgeneraal heeft in alle kranten een twaalf punten bevattend® verklaring laten publiceren, waarin hij namens de luchtmacht het document van de gematigd-linkse ex-minister van Buitenlandse Zaken Antunes onder steunt. In het document wordt tevens verkaard dat de benoeming van Goncal ves niet bijdraagt tot eerbied in de strijdkrachten. Brigade-generaal Corvacho, vriend van ex-premier Goncalves, is uit zijn leger plaats in Oporto teruggeroepen om ver antwoording af te leggen aan generaal Carlos Fabiao, de chef-staf van het leger. Hij zal moeten uitleggen waarom zijn legeronderdelen overgelopen zijn naar die van brigade-generaal Franco Cha- rais, commandant van het militaire dis trict- van Coimbra (centrum van Portu gal). DEN HAAG (ANP) De liberale Tweede-Kamerleden mevrouw Ginjaar- Maas en Evenhuis hebben gisteren, in schriftelijké vragen aan minister Van Kemenade van Onderwijs gesignaleerd, dat er „al weer moeilijkheden” zijn met de eindexamenopgaven economie 2. De hulp zal worden verstrekt via Zambia, waar de ANC zijn hoofdkwar tier heeft. „Vastgelegd werd dat de hulpgelden in geen geval op enigerlei wijze zouden mogen worden besteed aan militaire doeleinden", aldus de officiële mededeling. Bisschop Muzorewa ver klaarde op een persconferentie dat het geld zal worden gebruikt voor levens middelen, kleding en medicijnen voor de Rhodesische vluchtelingen in Mozam bique (5000), Botswana (500) en Zambia (1000) en voor onderwijs en landbouw. op de benoeming van ex-premier Vasco Goncalves tot chef van de generale staf van de Portugese strijd krachten. De beëdiging van Goncalves is daardoor voorlopig uitgesteld. Wat voor mij ten slotte de deur dicht doet, is dat die nieuwe Philishave maar liefst 36 mesjes heeft in plaats van 18, terwijl ook de druk van de mesjes tegen de scheerkoppen is versterkt. Dat is notabene het dubbele aantal mesjes! Kan je nagaan met wat voor onding we tot nu toe altijd zijn afgescheept: het is alsof je een éénmotorige Spitfire ver vangt door een Starfighter met twee straalmotoren voor een totaal nieuw vlieggevoel! De opstandige militairen bleken welis waar in staat het presidentiële paleis in te nemen, maar zij kregen onvoldoende steun uit de 15 000 man tellende land macht. De luchtmacht en de marine zouden zich helemaal afzijdig hebben gehouden, waardoor het voor generaal Gonzalez en diens aanhangers een verlo ren zaak was. De leider van de opstand gaf zich over in het Pichinche-theater, in de buurt van het presidentiële paleis. Rodriguez Lara regeert Ecuador sinds februari 1972. Hij maakte zich toén op Wij staan er borg voor dat het geld zal worden gebruikt in overeenstemming met de wensen van de gever, aldus Bisschop Muzorewa. De politieke en militaire breuk tussen groot-Lissabon en het noordelijk deel van Portugal wordt dagelijks groter. Een scheuring lijkt dichterbij dan ooit tevo ren. In Amaranite zijn gewapende kleine groepen opgepikt door op hun beurt gewapende burgers. De gewapende groepjes mannen, die in officiële rege- ringsauto’s op pad wareen gegaan, bleken leden te zijn van de MDP, een satelliet- partij van de communisten, en van de extreem-linkse bewegingen ICI en PRP- BR (revolutionaire brigades). hal bracht gisteren president van de republiek en de nieuwe eerste minister, admiraal Pinheiro de Azevedo. Ook de leiding van de volksde- mocraten, PPD, werd op het presidentië le paleis ontvangen. De socialisten en volksdemocraten zullen niet rusten voor dat Vasco Goncalves uit de legerleiding, en uit hun gezicht, verwijderd is. De volksdemocraten steunen het document- Antunes. De Angolese vluchtelingen hebben gis teren de benedenstad van Lissabon, waar de banken gevestigd zijn, in opschud ding gebracht. Ze drongen de Banque d’Angola binnen en eisten dat het Ango lese geld vrij ingewisseld diende te wor den voor Portugees geld. De bank werd diverse politieke groeperingen van Rhodesische nationalisten - ZAPU, ZANU en het bevrijdingsfront die thans in de ANC samenwerken- hebben meer malen aangedrongen op' een vreedzame oplossing. „Maar de blanke minderheids regeringen antwoordden hierop met het afkondigen van onderdrukkende maatre gelen, met het verbieden van deze par tijen en het verbannen van hun leiders, met opsluiting en het beperken van de bewegingsvrijheid, zij maakten het op deze wijze onmogelijk dat de stemmen van hen die een geweldloze oplossing voorstaan worden gehoord”, aldus Muzo rewa. daarop gesloten. Alle geldtransacties uit Angola zijn sinds vorige week vrijdag gestopt, waarschijnlijk wegens de over name van de banken in Angola door de MPLA, de door Moskou gesteunde vrij heidsbeweging. Het gesprek van de dag in Lissabon vormt een vraaggesprek voor de televisie met de eerste minister admiraal Pin heiro de Azevedo. Hij toonde bruusk en kortaf; zichtbaar onthutst omdat de admiraal hem herhaaldelijk de rug Over de nieuwe regering zie de admi raal: „We moeten met alle partijen tot een oplossing zien te komen. De huidige minister van Voorlichting is aan rust toe, hij heeft dat hard nodig”. De Egyptische linies schuiven volgens het akkoord drie tot tien kilometer in oostelijke richting op. Daarnaast mag Egypte haar strijdmacht aan de oostelij ke kant van het Suez-kanaal opvoeren met duizend man en 45 tanks. De VN- bufferzone wordt verbreed tot 40 kilo meter. Onze correspondent in Jerusalem, mr. Jaap van Wesel tekent hierbij aan, dat Israel uiteindelijk door de Amerikanen gedwongen is het akkoord te paraferen- Israel kon geen weerstand bieden aan de dreiging van Amerikaanse zijde, dat de economische en militaire hulp aan Israel zou wofdën stopgezet, als het niet meewërkte aan het door Kissinger be dachte scenario. De schatkist was nage noeg leeg, de reserves aan buitenlandse valuta’s daalden snel en naderden de minimumgrens van 1 miljard dollar. De jubelende woorden van minister Allon, die zei, dat „dit de beste en belangrijkste overeenkomst is, die Israel ooit met een Arabisch land gesloten heeft” is dan ook voornamelijk bedoeld om de gemoederen in het binnenland wat te kalmeren. Het is en blijft voor Israel een eenzijdige terugtocht uit de Sinai voor de prijs van ongeveer 2,5 miljard dollar, door Amerika te betalen. Dat alles voor een rustperiode van drie jaar. Een ander alternatief, behalve oorlog, is er niet. Egypte heeft steeds verklaard dat er niet opnieuw een situatie mag ontstaan van „geen oorlog en geen vre de”. Het invloedrijke blad Haaretz con stateert daarom: „Geen oorlog, geen vre de en geen impasse”. -Israel hoopt drie jaar aan zijn opbouw te kunnen wer ken. Dat zijn al vijf standen voor hoogst individueel scheren. Als ik negen stan den tot mijn beschikking had, dan zou ik, zonder nu in details te treden, heus nog wel vier andere standen kunnen bedenken die mij een totaal nieuw scheergevoel zouden bezorgen! DEN HAAG. Nederland zal de African National Council, waarin de nationalistische bewegingen van Rhodesië samenwerken, dit jaar humani tair hulp voor tweeëneenhalf miljoen gulden verlenen. Dit is meegedeeld na afloop van de besprekingen die de voorzitter van de ANC, bisschop Abel Muzorewa, gisteren in Den Haag heeft gevoerd met minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Kooijmans. Premier Rabin van Israel ondertekent het interim-akkoord met Egypte. Links van Rabin Amerika’s minister van Buiten landse Zaken Kissinger. Dit zegt drs. R. de Groot, wetenschap pelijk medewerker van de Rijksuniversi teit in Groningen (belast met orthopeda gogiek die gisteren bij de uitreiking van de prijzen voor het „speelgoed van het jaar 1975” in de Utrechtse jaarbeurs een toelichting gaf bij de keuze van de deskundige jury. Er wordt elk jaar voor zo’n 350 a 400 mln aan speelgoed besteed, maar als kinderen zelf geen bewuste keuze hebben gemaakt, brengen de ouders er in de speelgoeddoolhof weinig van terecht. De speelgoedjaarprijzen zijn van de „Stichting Goed Speelgoed”, die zich beijvert het speelgoed een andere status te geven dan dat van zoethoudertjes. Spelen zijn voor kinderen een ernstige zaak, want agressie en vandalisme ko men bijv, het meest voor bij niet spelen de kinderen. Aan de educatieve kant en vooral ook de kwaliteit van het kinder speelgoed wil de „Stichting Goed Speel goed” daarom veel aandacht besteden. Tot nu toe werd een keuze gemaakt uit een door leveranciers van kinder speelgoed samengestelde lijst van speel goed, dat zij zelf „heel goed” vonden. Het gaat daarbij niet om rage-artikelen. Voor het eerst werd een keuze gemaakt uit speelgoed dat al op de markt is. Volgend jaar wil men proberen ook het oordeel van de kinderen bij de keuze te betrekken. Er werden 30 artikelen ter beoordeling ingezonden. De blokken blijken favoriet te zijn. De prijzen waren voor Lego Duplo-blokken, Mastermind, Ministeck en Playmobil. De eerste resultaten zijn gistermiddag door het Bouwfonds op de Beurs Koop huis in Utrecht bekend gemaakt. Zowel bij dit onderzoek als bij een soortgelijke enquête in september 1973 werd de vraag gesteld: „Waar vindt u dat de overheid naar moet streven, zo veel mogelijk mensen in een koophuis of zoveel mogelijk mensen in een huur huis? „Koophuis” zei 68 pct. van de ondervraagden. In 1973 was dat percen tage 67 pet. 25 pet. geeft de voorkeur aan bevordering van het huurhuis, 3 pet. minder dan in 1973. 8 Pet. en in 1973 5 pct. had hierover geen mening. patiënten, van wie 60 percent vrouwen en kinderen. Het ziekenhuis telt 120 bedden; er opereren nog scherpschutters in de stad maar het linkse revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Ti- mor (Fretilin) heeft de stad praktisch geheel in handen; Fretilin houdt minstens 90 leden van de Timorese Democratische Unie (UDT) gevangen- Deze rechtse groepering heeft het Fretilin sinds 11 augustus bestreden. Paquier wilde zich, volgens goed Rode- Kruisgebruik, niet uitlaten over de be handeling die de krijgsgevangenen krij gen. Met het vliegtuig waarmee Paquier naar Darwin terugkeerde, kwamen ook 37 kinderen uit Bacau naar Australië. Paquier zei dat een Fretilin-comman- dant hem had gezegd dat pers wel kom was in Dili. Maar d Australische regering heeft, op verzoek van de Portu gese regering, tot nu toe geen vergun ning gegeven aan verslaggevers naar Ti mor te gaan. Maar sinds gisteren zit ik in zak en as. Mijn moraal is naar de bliksem. Wat bleek gisteren namelijk uit een pagina grote advertentie in de kranten? Philips heeft een volstrekt nieuw scheerappa raat uitgevonden: nieuw van binnen, nieuw van buiten, met tal van techni sche verbeteringen en met veel nieuw scheergemak voor een totaal nieuw scheergevoel. Je schijnt je er nog snel ler, dieper en schoner mee te scheren dan met het toestel dat ik nog geen half jaar geleden kocht!

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3