Voor juli 1976 geen ontslagen AGO, Interpolis en Twaalf Gewesten willen samen Meer op stap in eigen land werkt niet doelmatig Zeven doden in Ulster Schandaal bij Oostenrijkse oppositie I Wapendiefstal in VS schrikbarend Weer gevechten in Libanon r Zandzuigen in Vinkeveen wordt gestopt „Aantal confectiebedrijven HP i «stel „BOOREILAND VERSIERD lilillll TWEEDEHANDS TORENSPITS V kJ VERZEKERINGSFUSIE: 3800 MAN CAMPAGNE: MINISTERIE ECONOMISCHE ZAKEN: Onderzoekcommissie mag Turks Cyprus niet in Doodstraf voor 7 Zaïrese officieren Treinongeluk in Polen fik NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT - Ss® DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 ECONOMIE BINNEN- EN BUITENLAND 4 Vakanties Concertgebouw Haarlem 20.15 uur WINTERSERIES 1975-1976 gastdirigenten gastorkest: SERIE A SERIE B SERIE C U. I Uitgebreide prospektus met gegevens over programma’s en solisten verkrijgbaar bij het Concert gebouw en de administratie van het N.P.O., telefoon 31 92 48 Willem Frederik Bon, Hans van den Hombergh, Hiroyuki Iwaki, Hein Jordans, Jerzy Katlewicz, Elyakum Shapirra Het Brabants Orkest 6 dinsdagavondconcerten op 30 sept., 4 nov., 2 dec., 6 jan., 3 febr., 2 maart solisten: Lola Bobesco, Valery Gradow - viool Stephen Bischop, Janine Dacosta, Eduardo del Pueyo - piano I Frans Brüggen - blokfluit abonnement 6 concerten f 45,losse kaarten f 9, Populaire Landenserie - 6 vrijdagavondconcerten op 17 okt., 14 nov., 12 dec., 16 jan., 13 febr., 12 maart solisten: Catherine Collard, Tamas Vasary, Barbara Nissmann - piano Marco Bakker - zang Christiaan Bor, Gijsbert Beths - viool I Anner Bijlsma - violoncello abonnement 6 concerten f 35,losse kaarten 7, combinatie-abonnement serie A 4- B f 70, losse kaarten f 6, f 65,— 55,— f 95,— abonnement 6 concerten f 30, combinatie-abonnement serie A C combinatie-abonnement serie B C passe-partout serie A B C Componistenserie - 6 vrijdagavondconcerten op 24 okt., 21 nov., 19 dec., 30 jan., 20 febr., 19 maart Elk concert gewijd aan werken van één componist. De componisten zijn: Hendrik Andriessen, Lex van Delden, Béla Bartók, Carl Orff, Henk Badings, Anton Webern solisten: Dick de Reus, Bouw Lemkes en Jeanne Vos - viool Bernard Drukker - elektronisch orgel Theo Bruins, Gerard van Blerk- piano/ Bernard Kruysen, Ruud van der Meer - zang Vera Badings - harp Nederlands Kamerkoor Abonnementsverkoop en plaatsbespreker! aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur: Toestand auto-industrie rijdt Hoogovens in de wielen (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers) de (ADVERTENTIE) Volgens de Griekse Cyprioten vinden dergelijke schendingen nog steeds plaats. Het gaat volgens hen om aanrandingen, moord en plundering. NICOSIA (UPI). De Turkse Cyprio ten zullen de vijf leden van een men- senrechtcommissie van de Raad van Eu ropa niet toelaten in de door het Turkse leger bezette delen van het eiland, zo heeft een Turks-Cyprische woordvoerder gisteren meegedeeld. KINSJASSA (UPI). Zeven hoge le gerofficieren, onder wie de voormalige militaire attaché in Washington zijn gis teren in Zaïre ter dood veroordeeld voor hun aandeel in een mislukte staatsgreep tegen president Moboetoe Sese Seko af gelopen junk Een belangrijke aanzet tot dit onder zoek is volgens de bekendmaking het gegeven, dat de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank voor haar as surantiebemiddeling de AGO naast o.a. De Twaalf Gewesten en Interpolis als primaire maatschappij een voor keurspositie heeft gegeven en als zoda nig een dergelijke samenwerking ook voorstaat. spectieven biedt. De Nederlandse confec- tie-industrie heeft nog lang niet alle mogelijkheden benüt. Zij moet tot de aanval overgaan, met name in het bui tenland liggen nog veel kansen.” Om de confectie-industrie vooral te beschermen tegen de goedkope import uit landen van de derde wereld is de overheid zich momenteel aan het bera den om hiertegen maatregelen in Bene lux- en EEG-verband te nemen, kldus de heer Molkenboer. WASHINGTON (UPI). Uit militaire opslagplaatsen in de Verenigde Staten en daarbuiten zijn voldoende wapens ver dwenen om naar schatting tien bataljons uit te rusten. Dit staat in een rapport dat is samen gesteld door een afdeling van het Ame rikaanse leger. Volgens de samenstellers zijn gestolen wapens in handen gevallen van subversieve groepen als het Japanse Rode Leger en ook van het Ierse Repu blikeinse Leger- Zo had een lid van het „Symbionese Bevrijdingsleger” (SLA), betrokken bij de ontvoering van miljonairsdochter Pa tricia Hearst, een soldaat grote sommen gelds aangeboden voor gestolen wapens. De bewaking van de 18.345 wapende pots en 19.652 munitieopslagplaatsen van het Amerikaanse leger in binnen- en buitenland is volgens het rapport onvol doende. AMSTERDAM-DEN HAAG-TILBURG. De verzekeringsmaatschappijen AGO uit Amsterdam, De Twaalf Geewesten uit Den Haag en Interpolis uit Tilburg, met in totaal ruim 3.800 personeelsleden, onderzoeken op het ogenblik de moge lijkheid om te komen tot een nauwe sa menwerking, zo hebben de directies van daag gezamenlijk bekendgemaakt. De aanblik van booreilanden voor de kust van Long Beach dreigde de be zoekers van de prachtige zandstranden af te schrikken. De gemeenteraad vond er wat op: ze liet palmbomen en na maak flats rond de stalen opbouw plaat sen. ’s Avonds ziet het er nog mooier uit. Dan wordt de indirecte, felgekleurde verlichting ontstoken. De machinist van de personentein en drie beambten in de postwagon lieten ter plekke het leven. Twee passagiers overleden enige uren daarna aan hun verwondingen. In een ziekenhuis van Qielun liggen nog zeventien gewonden Volgens Hoogovens is het vooral de toestand in de scheepsbouw, de auto- industrie en de betonbouw die het be drijf parten speelt. Hoewel met name de Volkswagenfabrieken weer een toene ming van de activiteit constateerden, pro fiteren de Nederlandse Hoogovens-be- drijven daar toch niet van, omdat Volkswagen in de eerste plaats de voor raden staalplaat aanspreekt die het heeft. Daarbij wendt het zich voor aan vulling tot de tunssenhandei, en eerst dan kan wat dat betreft de activiteit bij Hoogovens weer aantrekken. WENEN (Reuter). De Volkspartij die in Oostenrijk in de oppositie is, heeft een van haar vooraanstaande politici van de kandidatenlijst voor de algemene verkiezingen van 5 oktober geschrapt, nadat deze beschuldigd was van een poging tot omkoping van een journalist. Dit verschijnsel, dat nu een recessie bij het bedrijf veroorzaakt, was vorig jaar aansprakelijk voor een goede afzet. Toen sloegen de verschillende bedrijven nog staal in om bij een aantrekken van de conjunctuur niet met lege handen te staan. Nu de activiteit in de autosector toeneemt, moet Hoogovens, zo verklaar-' de men maandaagvond in IJmuiden, de De commissie onder leiding van de Brit J. E. Fawcett kwam zondagavond in Nicosia aan om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van Grieks- Cyprishe beschuldigigen aan het adres van Turkije en het Turkse leger op Cyprus, dat-tijdens en na de inval in juli 1974 de mensenrechten met voeten zou den hebben getreden. Dat na de werktijdverkortig van dit voorjaar, nu opnieuw een soortgelijke maatregel wordt overwogen, is een ge volg van het einde der vakanties. Nu iedereen weer op zijn post is, dreigt het apparaat te grote voorraden aan te ma ken. „Uit onderzoekingen, die zijn verricht en nog worden verricht om een beter inzicht te krijgen in de situatie waarin verschillende confectiefabrieken verke ren is mij gebleken dat bij aanpassing van het bedrijfsbeleid de toekomst voor een deel van de confedtienij verheid op middellange termijn gezien reële per- pas vertragen. Ontslagen zullen er voor juli 1976 niet vallen. Dat is uitdrukkelijk afgesproken met de vakorganisaties. In de eerste helft van het jaar leed het bedrijf een verlies van 22,5 miljoen in totaal; in het tweede kwartaal een verlies van 300.000 per dag. Tegen de achtergrond van een winst over het eerste halfjaar van 1974 van 163 miljoen gulden is dat nog geen ramp, maar het noopt wel tot harde maatregelen, aldus een zegsman van Hoogovens. Een gedeelte van de torenspits van een in Tilburg gesloopte kerk is vanmorgen op het in 1969 gedeeltelijk afgebrande kasteel Nemerlaer in Haaren geplaatst. In november hoopt men de hele restau ratie van ’t kasteel, dat miljoenen gekost heeft, klaar te hebben. De torenspits is 8 meter hoog en weegt 3*/s ton. UTRECHT. (ANP) Het college van Burgemeester en Wethouders van Am sterdam zal de bij Gedeputeerde Staten van Utrecht aangevraagde verlenging van de vergunning voor zandzuigen in de Vinkenveense plassen intrekken. Dit is gisteren namens de Amsterdamse wet houder Lammers meegedeeld aan de plassenraad van het recreatieschap de Vinkeveense plassen. De beslissing is genomen, nadat drie weken geleden een zandeiland gedeelte lijk in de golven verdween. Daartegen zijn van verschillende zijden protesten gerezen, die onder meer via een demon stratieve boottocht op 23 augustus tot uiting kwamen. Amsterdam wil nog tot 15 november doorgaan met zandzuigen voor eigen ge bruik. Daarna is er nog zand nodig voor het herstel van de weggeslagen landton gen. BEIROET (UPI). Gisteren zijn op nieuw gevechten uitgebroken in Liba non. Gewapende eenheden van de „rechtsgeoriënteerde” christelijken en de „linkse” moslims waren na de wapenstil- stand in het afgelopen weekeinde in hevige vuurgevechten gewikkeld in de provinciale hoofdstad Zahle. Troepen van de veiligheidspolitie hebben de stad omsingeld om te voorkomen dat de ge vechten zullen overslaan naai de Liba nese hoofdstand Beiroet. Sinds vorige week donderdag de ge vechten in een café in Zahle begonnen zijn, hebben 26 mensen het leven verlo ren en zijn meer dan 40 personen ge wond. wikkeling en toenemende goedkope im port van textiel uit landen van de derde wereld in het nauw wordt gebracht, blijkt volgens de heer Molkenboer dat er dikwijls geheel andere factoren mede van grote invloed zijn op de moeilijkhe den waarin deze bedrijven verkeren, zo als het niet tijdig onderkennen van con sumentengedrag en mode-ontwikkelin- gen. WARSCHAU (DPA). Bij een ern stig treinongeluk in Polen zijn zondag nacht zes mensen om het leven geko men. In de buurt van het station van Chorzew-Siemkowice botste een perso nentrein op een stilstaande goederen trein. BELFAST. (UPI) Bij gewelddadige acties in Noord-Ierland zijn gisteren in totaal zeven doden gevallen. Militaire en politiefunctionarissen spraken van zwartste dag sinds ruim twee jaar. De meeste slachtoffers vielen in New- tonhamilton op 80 km ten zuiden van Belfast, waar twee mannen een zaal van de protestantse Orde van Oranje binnen stapten en in het wilde weg met machi negeweren schoten op de ongeveer 50 aanwezigen. Vervolgens plaatsten zij op de stoep een bom voordat zij met een auto verdwenen. Er vielen vier doden en 16 gewonden. In Dungannon op 55 km ten zuidwes ten van Belfast belden twee gewapende mannen bij een huis aan en schoten de 36-jarige katholieke bewoner in de gang dood. In het centrum van Belfast werd een televisiemonteur in zijn winkel doodgeschoten. Op 20 km ten noorden van de hoofdstad reden twee jongelui op een motor het terrein van een handelaar in oud ijzer op en dodden een 24-jarige protestantse man. Eerder had de politie op 40 km ten noorden van Belfast in een ondiep graf de lijken van twee mannen gevonden, die in april waren ontvoerd. Zij waren lid van de paramilitaire protestantse „Ulster Defence Association” (UDA). Hoewel de Nederlandse confectie-in dustrie vooral door de loonkostenont- De drie maatschappijen hadden in 1974 een gezamenlijke omzet (premie- inkomen plus opbrengst beleggingen) van f 1.267 mln. AGO behaalde in dat jaar een omzet van 786 mln, bestaande uit 403 mln aan premie-inkomen leven, 165 mln aan premie-inkomen schade en 218 mln aan opbrengst beleggingen. De omzet van Interpolis kwam uit op f 450 mln en wel 95 mln aan premie- inkomen leven, 295 mln aan premie- inkomen schade en 60 mln aan op brengst beleggingen. Op 15 juli werd in een schrijven aan het personeel de maatregel, die nu in stu die is, al aangekondigd. De Hoogovens- directie schreef toen dat de afzetmoge lijkheden voor de naaste toekomst noop ten tot een goedkopere produktie. Er werd een totale personeelsstop aange kondigd. Vacatures worden niet aange vuld, reparaties worden uigesteld of minder snel uitgevoerd, maar de geplan de investeringen, zo heette het toen, zullen worden uitgevoerd in een tempo dat aan de bestaande moeilijkheden is aangepast. Een goede toekomst ia afhankelijk, zo schreef de directie, van de uitkomst der studie die een speciale commissie instelt. Die commissie zal over veertien dagen haar bevindingen meedelen. DEN HAAG. - De Nederlander moet meer op stap in eigen land. Samen met het toeristisch-recreatieve bedrijfsleven en de VVV’s pompt het Nationaal Bureau voor Toerisme 2'/t miljoen gulden in een campagne om zulks te activeren. L AMSTERDAM (ANP). Bij een aan tal Nederlandse confectiebedrijven wordt niet doelmatig gewerkt eniigt de pro- duktiviteit in verschillende afdelin gen beneden de gangbare normen. Een te groot ziekteverzuim, slechte werkor ganisatie, verkeerde stofkeuze en het ontbreken van de juiste technische hulp- apparatuur zijn hiervan de oorzaken. Dit zei gisteren de heer J. A. M. Molkenboer, directeur-generaal van in dustrie van het ministerie van Economi sche Zaken tijdens zijn toespraak ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Herenmode- beurzen en de opening van de dertig ste herenmodebeurs in de RAI in Am sterdam. De nieuwe campagne wordt over 5% jaar gespreid en gaat volgend jaar januari in Limburg van start. De heer N. J. M. de Rooy, adjunct direc teur van het NBT, zei ons vanmorgen dat de actie is bedoeld voor de maan den buiten het hoogseizoen en gericht is op groepen die nu nog niet of nauwelijks in eigen land recreëren. De Twaalf Gewesten boekte in 1974 f 30 mln aan premie-inkomen schade en 1 mln aan opbrengst beleggingen. Eind 1974 beliep bij de AGO het verzekerde kapitaal leven 15.816 mln en bij Inter polis f 6.727 mln. De AGO heeft kantoren in Amster dam, Den Haag, Groningen, Leeuwarden en Utrecht en Interpolis in Tilburg, Arnhem, Den Haag, Leiden en Roer mond. Woordvoerder Osman Orek zei tegen Turkse verslaggevers dat het „zoge naamde onderzoek door de mensenrecht- commissie, het gevolg is van een Griekse truc”. De militaire raad, die meer dan tien dagen over de zaak beraadslaagd heeft, sprak zeven officieren vrij. De rest van de 41 beschuldigden kreeg gevangenis straffen. De Zaïrese regering onthulde in juni de mislukte samenzwering en beschul digde de Verenigde Staten en in het bijzonder de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) ervan de hand te hebben gehad in het komplot. De Amerikaanse ambassadeur moest Zaïre verlaten, maar er werden geen Amerikanen gearres teerd in verband met de zaak. De 49-jarige Leopold Helbich was woordvoerder van de Katholieke Volks partij op het gebied van de bouwnijver heid. Naar verluidt stond hij op de nominatie minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid te worden als de socialistische partij onder kanselier dr. Bruno Kreisky volgende maand een ne derlaag zou lijden. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat de kansen van de Volkspartij door het schandaal ernstig zijn geschaad- Zondag had de kroniekschrijver Georg Novotny in de veelgelezen „Kronen Zei- tung” geschreven dat Helbich hem 100.060 kronen (ongeveer f 15.000) had gegeven in ruil voor de belofte dat hij ten gunste van de oppositie zou schrij ven. De leiding van de Volkspartij ver oordeelde deze betaling. Helbich, een rijke bouwer en zakenman, zou het geld uit eigen zak hebben betaald. Kanselier Kreisky noemde Helbichs optreden „een misdaad tegen de democratie.” Het eigen vermogen van de AGO kwam eind 1974 uit op f 171 mln, dat van Interpolis op 86 mln en dat van De Twaalf Gewesten op 7 mln. Het sociale beleid, zoals dit bij de drie maatschappijen wórdt uitgevoerd, zal worden gehandhaafd, aldus de directies. De drie maatschappijen zijn ontvanke lijk voor verdere mogelijkheden, die kunnen leiden tot een hechtere samen werking binnen het onderlinge verzeke ringsbedrijf in ons land. Ook de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-Boerenleen bank is voorstander van een dergelijke ontwikkeling. De betrokken werknemersorganisaties en ondernemingsraden zijn ingelicht over de lopende besprekingen tussen de AGO en ieder van de beide gespreks partners. I MK i i >4’ - - <e. W® Jas'”'“L

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4