DANS Veelbelovende nieuwe technieken voor de verwerking van huisvuil ZAANS PAND AL GESLOOPT Leger des Heils heeft deze week allerlei activiteiten Vormingswerk geestelijk gehandicapten krijgt geld Ds Bleyle rajaars-mode is binnen. drukkerij schmitz Dv een deskundig drukwerk- advies? I* Rapport tegen vuilverbranding door CAIJ Onderscheiding voor W. Wagter Voor jongeren en de wat oudere jeugd Benoeming hoofden van scholen TWEE TON VOOR UITBREIDING AARDGASNET College voelt wel voor Ronde Boogaard boekdruk (oliedruk offset klein offset SCHOOL DUYN a i Jeugdbowlen in „De Boerderij” Geen spreekuur Verkoopexpositie galerie Boumans 6 JDINSDAG 2 7 SEPTEMBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Biogasmethoden Paques met Gerard merland zou deze mogelijkheden voor 25 jaar blokkeren. Beginners Gevorderden Scholieren Gehuwden 18+ en ouder Tel. 0 23 - 375854 INSCHRIJVING 7-9 UUR IJMUIDEN: ZEEWEG 251 BEVERWIJK: KONINGSTR. 118 IJMOND. Een onderzoek naar mogelijkheden om tot een verant woorde vuilverwerking te komen heeft uitgewezen, dat zich belang rijke ontwikkelingen voordoen. De nieuwe technieken zijn echter nog niet zover, dat ze het acute vuil- verwerkingsprobleem in de IJ mond kunnen oplossen. De oprich ting van een verbrandingsinstal latie in de IJmond of Zuid-Kenne- AA Bleyle uw favoriete modemerk is, zult u onge twijfeld geïnteresseerd zijn in de najaars- kollektie 1975. Ook al bent u misschien niet van plan nu al meteen te beslissen; ’n oriënterend bezoekje aan onze Bleyle shop is zeker de moeite waard. Al was het alleen maar om een idee te krijgen van de nieuwe modelijn, de warme herfstkleuren en de vele kombinatie- mogelijkheden. Mocht u één dezer dagen in de buurt zijn, komt u dan gerust even binnen voor ’n kijkje en ’n kopje koffie, als u wilt. Anegang26, Haarlem. T*1' A: (ADVERTENTIE) 1* o u (ADVERTENTIE) ‘n i.: af n. if :n 5. t- sr (ADVERTENTIE) l- l- s 1 t I t i r m ot I 1 l t t 1 I wij kerstra atweg 160 veisen-noord telefoon 02510-23207 De prijzen welke bij de overige activi teiten zijn behaald, worden zondagmid dag in het Leger des Heilsgebouw over handigd tijdens een „Wip inn”. welke om vier uur aanvangt. De „Wip Inn’’ wordt een kindersamenkomst met onder meer samenzang en het luisteren naar een bijbelverhaal. Behalve de feestweek- prijzen is er voor elk kind dat heeft deelgenomen een jeugdpaspoort, waarin ieders Olympisch spel- en sportdiploma is opgenomen en dat kan worden be waard als een herinnering aan deze feest- week. Zondag 14 september begint de Zon- dagsschool-actie- scheidingsinstallatie, die zijn geld niet helemaal zal opleveren. Maar goed, Wibo had zijn zin natuur lijk: we hebben weer naar zijn uitzen ding gekeken. Het lijkt wel of er giste ren niets anders op het scherm was, en dat was toch wel degelijk zo. Ik had bijvoorbeeld erg uitgegekeken naar „Ti taantjes”, een televisiebewerking van een tweetal schetsen van de schrijver Nescio (1882-1961). Nescio was het pseudoniem van de heer J. Grönloh, die een fatsoen lijk bestaan leidde als kantoorbediende, en in zijn vrije uren een bescheiden oeuvre opbouwde. Zijn werk is altijd enigszins voorbehouden geweest aan een kring van mensen die zichzelf als „fijn proevers” beschouwen. De afgelopen ja- ren is er voor de boekjes van Nescio weer wat meer belangstelling gekomen. d o, t>t ‘1. •n tr ig 30 dj !1. k LI. BT 30 rs •r it, HEEMSKERK. In „De Boerderij” aan de Vrijburglaan beginnen zaterdag 13 september weer de jeugdbowlingwed- strijden, eens per veertien dagen van twee tot vier uur voor jongens en meis jes van twaalf tot en met zeventien jaar. De echte Nescio-liefhebbers hebben deze televisiebewerking met wantrouwen tegemoet gezien. Het is waar: het werk van hun favoriet lijkt zich op het oog niet zo te lenen voor dramatisering. Titaantjes bijvoorbeeld, gaat voorname lijk over vijf jonge mannen die lange zomeravonden doorbrengen aan de rand van het Oosterpark in Amsterdam, waar ze mijmeren over het leven, over wat ze allemaal in de toekomst gaan doen, en over de benepenheid van hun werkge vers. Als het laat wordt, gaan ze naar de Zuiderzee om de zon te zien opkamen en nog wat verder te mijmeren. Dat wil nog niet zeggen dat elk on derwerp altijd bol staat van de bikkel harde informatie. En dat wil ook nog niet zeggen dat de Aktua-heren niet regelmatig zeer demagogisch uithalen. Verre van dat. Maar Van de Linde huldigt waarschijnlijk het standpunt: „Het kan me niet schelen wat ze ervan vinden, als ze maar naar me kijken”, en dat vind ik geen belachelijk standpunt. Bij het begin van Aktua denk ik toch altijd (wat er op het andere net ook te zien is): even kijken, misschien valt er iets te lachen, misschien kunnen we weer ergens boos om worden, kortom, wat zou Wibo nu weer voor ons hebben klaar gemaakt? BEVERWIJK. De heer H. J. Arbon wordt door het college voorgesteld om tot hoofd van de openbare lagere Robert Schumanschool te worden benoemd. Hij is thans onderwijzer in vaste dienst aan genoemde school. Ook de openbare lage re Noorderschool heeft een nieuw hoofd nodig. B. en W. stellen de raad voor de héér B. de Bree tot hoofd te benoemen. Dè heer De Bree was eerder hoofd van dé Wolff en Dekenschool. De heer Wagter nam die avond af scheid, na vijftig jaren in dienst te zijn geweest, eerst bij Stoutenbeeks Modema gazijn en later bij Stoutenbeek’s Woning inrichting. Hij had de leiding van de expeditie-afdeling. BEVERWIJK. Maandagavond heeft loeo-burgemeester ir. J. Camfferman in Huize Terpsichoré aan de Zeestraat de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer W. Wagter. HEEMSKERK. Burgemeester H. Nie- len is verhinderd woensdag spreekuur te houden. BEVERWIJK. Woensdag 3 sep tember komen de spreekuren van alle wethouders van Beverwijk te vervallen. Een goede oplossing voor de proble men op dit moment kan verkregen wor den, wanneer Heemskerk, Castricum en Uitgeest gebruik maken van de overca paciteit van de Vuilverbrandingsinstalla tie in Alkmaar, Beverwijk van de over capaciteit van Zaanstad en Velsen sa men met Haarlem het huisvuil afvoert via een op te richten VAM-overlaadsta- tion in Haarlem. Dat is de conclusie, die drie leden van de Adviesraad van het Progressief Appèl Uitgeest in een lijvig rapport over de vuilverwerking trekken. Aktua. de actualiteitenrubriek van de TROS, haalde gisteren weer veel over hoop. Dat begon met de toestanden bij Ajax (ook bekend als het schandaal- van-De Meer), werd vervolgd met Israel- Egypte en een experimentele expositie nabij Volendam, daarna Angola, vervol gens een bisschop uit Rhodesië, drie bekende Nederlanders die het nieuwe anti-Monopolyspel bedreven, en tot slot een ruzie tussen een Amsterdamse on deraannemer en de Bouwbond NW. Je kunt van Wibo van de Linde veel zeg gen, maar niet dat hij van zijn rubriek een lusteloze affaire maakt. Er is geen discussie meer mogelijk over de bestemming of het behoud van de Zaanse timmermanswerkplaats, schuin tegenover het raadhuis. De ge meenteraad was het met B. en W. eens, dat de verbouwing tot tentoonstellings ruimte geen haalbare kaart zou zijn. Het verzoek daartoe van de Culturele Groep Heemskerk werd dan ook afgewezen. Maandag is met de sloop van het pand begonnen. Alleen de Zaanse gevel blijft gespaard en zal in onderdelen worden opgeslagen. Een ander onderwerp van Aktua ging over Portugese kolonisten die Angola verlaten. Henri Schoup kreeg tranen in de ogen, toen hij het lot van deze beklagenswaardige mensen schilderde. Sommigen moesten bij hun aftocht zelfs genoegen nemen met een plaatsje op een vrachtauto, zei Schoup vol afschuw. De man raakte steeds meer over zijn toeren, en had het zelfs doldriest over „de grootste Exodus aller tijden”. Het man keerde er nog maar aan dat we werden opgeroepen geld te storten. De heren W. Krijger, raadslid van Uitgeest en plaatsvervangend lid van de CAIJ het centraal afvalverwerkingsbe drijf IJmond, R. Scheltes, voorzitter van de PAL-adviesgroep en H- van Weenen, lid van de milieugroep Castricum heb ben zich gezamenlijk gebogen over de problemen bij de afvalverwerking. Uit een groot aantal boeken over vuilver werking hebben ze de indruk gekregen, dat de technische ontwikkelingen gaan in de richting van het winnen van grondstoffen en energie uit huisvuil, het steeds kleiner maken van het onbruik bare vuil en het zo min mogelijk belas ten van het milieu. Voor het winnen van papier, glas, plastic, ijzer en andere metalen uit huisvuil zijn al veelbeloven de scheidingstechnieken, concluderen de drie. Voor de verdere verwerking van het aldus geselecteerde vuil, dat voor een groot gedeelte uit organische stoffen bestaat, lijkt verbranding geen goede kansen te geven, is hun mening. Die baseren ze op het feit dat dit resterende vuil waarschijnlijk een te geringe stook- waarde heeft en dat het niet aantrekke lijk is om een dure verbrandingsinstalla tie te bouwen en daarbij ook nog een (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Leger des Heils heeft deze week heel wat activiteiten op het programma staan, speciaal met be trekking tot jongeren en de oudere jeugd. BEVERWIJK. De Beverwijkse kunstenaar Jan van der Schoor gaat van vrijdag 5 september af tekeningen, re- produkties en twee miniatuurtjes expo seren in galerie Boumans aan de Bree- straat. De verkooptentoonstelling, die vrijdag avond om half negen wordt geopend, blijft tot en met 13 september geopend, alle dagen van 9 tot 18 uur, behalve zondag en maandag. HEEMSKERK. B. en W. willen het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken een krediet van 200.000,- verlenen ten be hoeve van de uitbreiding van het gasdis tributienet in Neksloot. Er moet onge veer 3380 meter buis worden gelegd. In Neksloot worden 280 eengezinswoningen, enkele scholen en winkels op het aard gasnet aangesloten. Bij het conflict tussen Jaap van Praag (namens Ajax) en Hans Kraay zal giste ren de sympathie, schat ik, overwegend zijn uitgegaan naar de ontslagen trainer. Van Praag zat hevig te transpireren (maar dat kwam natuurlijk door die tv- lampen), en weigerde diverse malen ant woord te geven op vragen van intervie wer. Ten slotte liep hij boos weg, glas in de hand, hij had er geen zin meer in. Begrijpelijk, want waarschijnlijk reali seerde hij zich dat zijn geloofwaardig heid ernstig schade had geleden. Ten slotte herinnert het Nederlandse volk zich nog heel goed dat Van Praag ooit heeft gezegd leugens niet uit de weg te gaan indien het belang van Ajax dat vergt. Aktual liet het trekken van een conclusie aan de kijker over: die kan alleen maar zijn, dat er met Kraay een zeer onfris spelletje is gespeeld. En dat Michels zich daarbij erg hypocriet heeft gedragen, lijkt ook niet aan twijfels onderhevig. Rekening houdend met dit gebrek aan „actie”, viel het resultaat, zoals dat via Hugo Heinen (dramaturg) en Gerard Re kers (regisseur) tot ons kwam, alleszins mee. Een van de trucs die de verleven diging in de hand werkten, was het invoegen van de figuur Japie, afkomstig uit „De uitvreter”. In het begin was het wel even wennen, want je hebt als lezer je eigen beelden gevormd. De gedachte aan corpsstudenten drong zich sterk op. Zeker geen „aardige jongens”, zoals Ne scio schreef, maar naarmate het stuk vorderde, begon mijn sympathie te groeien, niet het minst door het feit dat het slecht met hen afliep. De NCRV verdient in elk geval een compliment voor dit initiatief. In het rapport komen de drie onder zoekers tot de conclusie, dat voor dit resterende vuil compesteren betere moge lijkheden biedt. Voor de toekomst is een biogasmethode heel veelbelovend. Bij deze methode wordt organisch vuil om gezet in een soort aardgas. De drie heren hebben hun rapport aangeboden aan het bestuur van het CAIJ, omdat zij het niet juist achten, dat nu in de IJmond een vuilverbrandingsinstallatie wordt ge bouwd, terwijl binnen niet al te lange tijd veel betere vormen van vuilverwer king mogelijk worden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Aan het vrije tijds- en vormingswerk voor geestelijk gehan dicapten wordt momenteel door onge veer 70 geestelijk gehandicapten deelge nomen. De uitvoering van dit we-V is in handen van 40 vrijwillige medewéviers (-sters) en wordt begeeleid door een maat schappelijk werkster, die is verbonden aan het Katholiek Instituut Maatschap pelijke Dienstverlening aan Geestelijk Gehandicapten. Heemskerk treedt als centrum-gemeente op- Voor het vor mingswerk is nu een verzoek om subsi die ingediend. B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor over 1974 en 1975 respectievelijk f 3387,99 en 3400 be schikbaar te stellen. Het vormingswerk krijgt voor 1974 een bedrag van 9830 aan subsidie. Alle IJmondgemeeenten ne men op basis van het aantal inwoners aan de subsidieregeling deel, met dien verstande, dat de gemeente Velsen al leen met het inwonertal van Velsen- Noord te maken heeft. „Afrika heeft er een nieuw drama bij”, zei Schoup. Over de Angolezen, die er na eeuwen in lijken te slagen baas in eigen huis te worden, geen woord. Wel in dezelfde aflevering van Aktua be zorgdheid over het lot van de blanke Rhodesiërs, die weleens het slachtoffer zouden kunnen worden van het geld dat minister Pronk aan de zwarte Rhodesi- sche bisschop gaat geven. Geen woord ook over de moeilijkheden bij Hoogo vens, waar voor vele duizenden mensen werktijdverkorting is aangevraagd. bleyle sh BEVERWIJK. Het college heeft de suggestie van de oudercommissie om de scholen aan de Romerkerkweg de naam „De Ronde Boogaard” te geven overge nomen. „De Ronde Boogaard” was de benaming van een tuin in de omgeving van het huidige schoolgebouw. Met betrekking tot deze laatstgenoem de categorie wordt woensdag in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat 14 de*' film „Gale is dood” vertoond. Het betreft een film waarin het drug-probleem wordt behandeld. De film werd gemaakt als documentaire door een televisieploeg van de BBC. De vertoning begint om acht uur 's avonds en de toegang is vrij. Verder start woensdag 3 september een „feestweek”, welke duurt tot en met zondag 7 september en waarin de gehele IJmuidense jeugd kan meedoen. Wie alle vijf dagen wil deelnemen aan alle acti viteiten behoeft daarvoor slechts 1,50 te betalen- Wanneer allëen maar de lachfilm „Arthur de vrolijke robot” wordt bezocht, dient 'f 0,75 te wordën betaald. Die film draait woensdagmiddag om twee uur in het Leger des Heilsgebouw aan de Edisonstraat 14. De volgende dag, do-nderdag, begint in hetzelfde gebouw een talentenjacht, waarbij mooie prijzen zijn uitgeloofd. De kinderen kunnen er of alleen dan wel met zijn tweeën, drieën en hoogstens met zijn vieren aan meedoen. Zingen, muziek maken, voordragen of welk ta lent dan ook, zal door een speciaal samengestelde jury nauwkeurig worden beoordeeld. Vrijdag is er, eveneens om half vijf, een „modeshow”, waarbij het er om gaat wie deze middag zich het leukst heeft verkleed. Ook hier is een aparte jury aanwezig öm de besten uit t>e kiezen en de prijzen toe te kennen. Onder de titel „Olympiade 1975” be gint zaterdag om half twee op het sportterrein van de mr. S. Vissering havo aan de P. J. Troelstraweg een sportdag. Allerlei spelen staan daarvoor op het programma, terwijl er eveneens een ballon wedstrijd aan is verbonden. De prijzen (echte bekers) voor deze sportdag worden om vijf uur door wet houder drs.; M. Roessingh uitgereikt. Voor het Indelen van de groepen vraagt men zowel de oude als de nieuwe leden om zaterdag in „De Boerderij” aanwezig te zijn tussen twaalf en twee uur. Op zaterdag 6 september is er eerst een kennismakingsbijeenkomst. Er staan in het komende seizoen vier ervaren trainsters ter beschikking van de jeugd. i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7