Kunsttiendaagse opent seizoen Kamahl: „Ik meen ’t, dat liedje van die olifant Vrouwenfestival in teken creativiteit Meeste leden Riciotti-ensemble uit gegoede milieus Mobach 80jaar pottenbakker in Utrecht 1 NUMMER EEN OP DE NEDERLANDSE HITPARADE WOENSDAG 3 SEPTEMBER 19 7 5 KUNST 11 (Van onze kunstredactie) Spektakel Gouden platen ver )t Stationshal Spanning 1 Uitdaging LONDEN Kamahl houdt van vrouwen. Mooie vrouwen. Zijn vrouw is daar een sprekend voorbeeld van. De beeldschone Filippijnse schonk hem twee zo nen, die Filippijns en Maleisisch bloed vermengen. Het resultaat is verbluffend. Een prachtige familie, dat gezinnetje van Ka mahl. De Australische zanger bekent zijn voorkeur voor dames op gedempte toon. Mevrouw Kamahl vindt al die vrouwelijke belangstelling voor haar man niet zo prettig, maar ze leert er mee leven. „Ik ben erg blij dat hij nu ein delijk de top heeft bereikt. Als er iemand is die het verdient, is hij het. Dag en nacht, jaar in jaar uit heeft hij eraan gewerkt”, aldus de gracieuze mevrouw Ka mahl. A (Van onze correspondent) KAMAHL (Van onze correspondent) voor dan (Van een medewerkster) Het Riciotti-ensemble tijdens de repeti- JUR NAESSENS Waarom blijft-ie niet gezellig in Au stralië van zijn succes genieten? Ka mahl: „Je wilt steeds hoger. Ik kreeg de Is een viool dan een „elitair” in strument? (Lachend:) „Anders zouden ze bijvoor beeld geen viool spelen!”. letn >431 oc Deze tiendaagse, die is voortgevloeid uit de Amsterdamse kunstmaand welke jaarlijks plaatsvond tussen 1951 en 1971, bevat veel nieuws, In het Stedelijk Mu seum worden gratis voor museumbezoe kers tien concerten gegeven met uitslui tend hedendaagse Nederlandse muziek. MUIDEN Het motorschip „Al ma” meert aan in Muiden. Kreten als „Waar is een tandenborstel? An ders zit straks mijn riet vol met broodkruimels” en „heeft iemand ergens een fagot gezien!?” klinken over het water. Jonge mensen met muziekinstrumenten springen op de kade en begeven zich naar het café van ome Ko, die kennelijk geen be zwaar heeft tegen deze toch wel on gewone invasie. Tot de deelnemende gezelschappen be horen onder anderen het Nationale Bal let, het Amsterdams Philharmonisch or kest, de Nederlandse Operastichting, het Concertgebouworkest, het Publieksthea- ter, De Haagse Oomedie, het Nederlands Kamerorkest en de toneelgroepen Thea ter. De Appel en Centrum. Belangrijke solisten in de Amsterdamse kunsttien daagse zijn Cora Canne Meijer, Christi ne Deutekom, Theo Oflof, Anne-Wil Blankets, Frans Brüggen, Henk van Ul- sen en Abbie de Quant, Tibor de Ma- chula en Frits Lambrechts. commercieel te zijn en die vaak de kant van de popmuziek uitgaat. Het beluiste ren en genieten van .klassieke’ muziek is eeuwenlang een voorrecht geweest van de rijken. Een luxe, waar de gewone man niet aan toe kwam. Geen wonder, dat ze daar een bepaald wantrouwen tegen hebben! En we hoeven ze toch Mozart niet op te dringen! Dat wil niet zeggen, dat er geen muziek van Riciotti, Mozart of zelfs Stravinsky meer op o<ns repertoire voorkomt. Er is publiek, dat daar uitstekend op reageert. En de men sen van het ensemble spelen het graag, ze zijn eraan verknocht vanuit hun studie en vanuit hun achtergrond, want ze zijn bijna allemaal afkomstig uit gegoede „elitaire milieu's?’. Vijf jaar geleden speelde een groen conservatoriumstudenten op een popfes tival in Uithoorn een concertino van Riciotti. Ze hadden zoveel succes, dat ze nog diezelfde dag hun repertoire in de Haarlemse stationshal uitvoerden en vier bejaardenhuizen afreden om te vragen of ze mochten spelen. Bij het laatste adres lukte het en na afloop van het concert liepen bij verschillende van de merendeels demente bewoners de tranen langs de wangen, vertelt Jur Naessens, staflid en beleidsmedewerker van de Stichting Jeugd en Muziek, die het Rici otti-ensemble grotendeels sponsort. Een snelle dertiger, die een tijd lang het progressieve Jeugd en Muziekjournaal redigeerde, een maandblad dat een veel grotere oplage had dan het aantal leden van Jeugd en Muziek en meermalen opschudding veroorzaakte in de gevestig de conservatieve kringen van de muziek wereld. Hij was destijds de initiatiefne mer tot de oprichting van het Riciotti- ensemble en heeft sindsdien de organisa tie en de zakelijke leiding voor zijn rekening genomen. „We waren een van de eerste groepen die op straat klassieke muziek gingen uitvoeren. Tijdens de conservatoriumva- kanties doken we op de meest onver wachte plaatsen op, pakten de instru menten uit en bereikten een publiek, dat nooit naar concerten toe gaat. (La chend:) We reisden in een klein busje en namen klaargemaakte boterhammen en een paar flessen Riedel mee Natuur- Willem Breuker heeft eens geschre ven. dat het een verouderd instrument is, uitsluitend geschikt om muziek uit achter ons liggende tijden uit te voeren. Als iemand als hij dat zegt, moet er wel iets in zitten, maar als je in Muiden geluisterd hebt weet je, dat die strijkers op een ritmische manier geweldig te keer kunnen gaan. Dat klonk toch pri ma?” ROTTERDAM Er komt een vrouwenfestival in de Maasstad. Tientallen vrou wengroepen zullen van 5 tot en met 14 september hun programma afstemmen op het motto van het festival, namelijk Thema: Vrouw. Hoewel alle activiteiten in het kader van Het Jaar van de Vrouw een stille en voortijdige dood schijnen te moeten sterven, heeft Jenny Topper goede verwachtingen van het festival. „We stemmen een groot deel van de activiteiten af op kunst en dat maakt het anders”. Plaats van handeling: theater De Lantaarn. Ze verzamelen zich met een vrije discipline om de grote tafel in het mid den. Dirigent Willem Witteman tikt op een standaard en weldra vult de bruine ruimte zich met klanken, die bijna iedereen dwingen tot luisteren. eHt is muziek, die niet makkelijk in een vast Het laatste concert bestaat uit elektroni sche muziek. In tien wijkcentra worden cabaretprogramma’s gegeven met Frits Lambrechts- In het Shaffy-theater is ook een filmzaal gekomen waar in sep tember vier buitenlandse films zullen draaien. In Mickery is onder meer veel In gebruik zijn twee elektrische klok- ovens, een kleine elektrische kamero- ven, een aardgasoven en een turf- en kolenoven. De laatste is van 1920 en zal worden gebruikt tot hij definitief in stort. Afgezien van monumentale op drachten wordt veel pottenbakkerswerk geleverd aan de bloemenhandel. Sinds de oprichting zijn ongeveer zeseneenhalf miljoen voorwerpen geproduceerd en af geleverd. uitnodiging om hier naartoe te komen. In Amerika had ik bijvoorbeeld nog geen contacten, maar dat komt wel. En het is een uitdaging. Ik wil met je wedden, dat de journalist van Evening News mijn optreden gisteravond in „The Talk of the Town” kraakt. Het is nu twaalf uur. Als je straks weer op het vliegveld bent, moet je die krant eens kopen. Daar staat geen letter in over het enthousiaste publiek gisteravond, en geen letter over de eerste plaats in Nederland”. Drie uur later heeft Kamahl de weddenschap gewonnen. „Maar op den duur zal het me lukken”, zegt hij vastberaden. „Het duurt even, maar het komt”. Kamahl levert een gigantische strijd. Hij doet het niet om er rijk van te worden. „Ik wil lekker wonen en goed kunnen leven. Daar heb ik geen vijf auto’s en een privé-vliegtuig voor nodig. Mijn vrienden hebben die dingen. Dat is wel gemakkelijk”. Kamahl worstelde in Australië met dezelfde problemen. Radio stationsin Melbourne draaiden in het begin dijn platen, maar in Adelaide en Sydney vertikten ze het. Weer zo'n merk waardige handicap. Waarom? Kamahl: „Gewoon stom. Ik heb in Adelaide en Sydney gewoond, en juist daar wilden ze er niets mee te maken hebben. Na het fantastische succes in Melbourne daar stond ik nummer één moesten ze wel. Alleen in Holland is het me gemakkelijk afgegaan”. lijk is er sinds het begin veel veranderd. Het ensemble heeft zich uitgebreid tot 30 mensen, waaronder vier technici, die de geluidsinstallaties bedienen. Ja, spelen op straat stelt andere eisen aan accom modatie, dan spelen in een gesloten ruimte, daar zijn we zo langzamerhand naar toe gegroeid”. Ook het repertoire, dat oorspronkelijk uit muziek van componisten als Bach, Mozart, Riciotti uiteraard, Weil en Eisler bestond, is veranderd. „We spelen geen Eisler en Weil meer, dat doet de Volhar ding al sinds meer klassieke ensembles en orkesten de straat op gingen zijn we gaan zoeken naar nieuw terrein. Dat vonden we, doordat zowel gevestigde componisten (Jurriaan Andriessen, Wil lem Witteman) als theorie en composi- tie-Conservatoriumstudenten (Willem Binsbergen, Tom Loewenthal) speciale stukken voor ons gingen schrijven. Er ontstond een studio voor straatmu ziek, die zich nog steeds handhaaft en uitbreidt. Die componisten schrijven mu ziek die goed in het gehoor ligt, zonder straatje in te delen is: een mengsel van klassieke, jazz- en pop-elementen. Wél vitaal en aanstekelijk, want het publiek van stamgasten en plezierbootvaatders reageert goed. Er wordt geapplaudiseerd na ieder onderdeel van het programma, terwijl de verbroedering ten top stijgt als violist-zanger Moshe boven op de tafel eén smartlap ten gehore brengt, begeleid door smachtende strijkers en een jankende blazersgroep. Daarna is het verzamelen geblazen, want de boot is gehouden aan tijden waarop bruggen openen en er staat nog een concert in Weesp op het programma van deze jubileumdag. perfecte combinatie van klassieke mu ziek en popmuziek aan elkaar wist te lassen. Allemaal factoren die een ge slaagd huwelijk vormen”. „Ik geloof dat mensen mijn soort stem waarderen. Het is de stem van een man; sterk en echt. Ik geloof in de song, dat van die olifant raakt me echt. Mensen horen dat. Anders zou er geen magie van kunnen uitgaan”. Had bij dit succes in Nederland ooit verwacht? Kamahl: „Daar heb ik niet eens van kunnen dromen. Ik kende Nederland alleen via mijn tuinman in Sydney. Hij is Hollan der, en vroeg me om zijn ouders een plaatje te brengen als ik in Nederland succes had. Ik heb het nog steeds niet gedaan, maar de volgende keer ga ik er zeker naar toe”. „Ik zou in Nederland nog graag een concert geven, maar ik moet eind augus tus terug naar Australië voor 25 concer ten, maar dan kom ik meteen weer terug naar Europa. Er. moet heel h^rd gewerkt worden- om Engeland té Win nen. Het is essentieel -dat ik in Engeland dóorbfeek. Daarom blijf ïk komen”. De kunsttiendaagse wordt evenals vo rig jaar afgesloten in de Stadsschouw burg die van 11 uur ’s morgens tot 11 uur ’s avonds open huis houdt. Iedereen van heel jong tot heel oud is welkom. Er worden rondleidingen gehouden, de bezoekers kunnen zich laten schminken en zich verkleden en er in alle zalen kijken naar ballet-, opera- of toneelre- petities. Zondag is hier ook de finale van het operaconcours voor amateur-zan- gers- en zangeressen. In de pauze tussen vijf en zeven uur wordt in de kantine van de stadsschouwburg een warme maaltijd geserveerd a raison van f 5,-. Het programma van de Amsterdamse kunsttiendaagse is buiten de hoofdstad via de plaatselijke WV’s te krijgen. Ja, het klinkt fantastisch, ook in de Weespse Slijkstraat, waar bovendien het slagwerk en de geluidsinstallatie zijn opgesteld. Het winkelende publiek vormt een steeds aangroeiende kring om het ensemble „Riciotti” functioneert. Het is een van de binnen Jeugd en Muziek werkelijk vitaal opererende groepen, on danks reserves bij staf en ondanks de spanning in de groep zelf, die overigens nogal eensgezind en homogeen over komt. Maar volgens Willem Binsbergen, componist, slagwerker en basgitarist, voelt een gedeelte van het ensemble meer voor het uitsluitend uitvoeren van het klassieke repertoire, terwijl de ande ren naar een grotere integratie van jazz- en popelementen toe wil. Daar moet nog over gesproken worden. In „The Talk of the Town” is overi gens nog echte show te zien. Tientallen dansers, danseressen, zangers en zange ressen flitsen in peperdure en kleurige Vijf jaar met klassieke muziek gewone man de straat op kostuums over een bewegend podium. Zo’n show is in Nederland ondenkbaar. De kwaliteit van onze TV-programma’s doet daar zelfs nog voor onder. In Enge land heeft elke zichzelf respecterende stad zo’n luxe club, waarin Londen na tuurlijk de kroon spant. Na het wat ouderwetse, maar oergezellige spektakel, staat daar in een zwart kazuifel Ka mahl. De dames beginnen lichtelijk te transpireren. Zuchtjes ontsnappen hun lippen. Kamahl zingt en praat charmant met zijn publiek. Met een wat nostal gisch repertoire pakt hij de Londenaars volledig in. Tevreden nam hij na afloop van de première alle gelukwensen in ontvangst. Schuimende champagne en een stroom gelukstelegrammen wijzen in de richting van een glorieuze doorbraak. Als we hem de volgende morgen thuis opzoeken, blijkt Kamahl daar nog enke le twijfels over te hebben. Kamahl: „Het valt niet mee. Mijn plaat wordt hier wel gedraaid, maar niet veel. Er zijn twee handicaps. Ten eerste kom ik uit Au stralië. In Engeland voelen ze zich supe rieur en mag een Australiër nooit win nen. Als ze met cricket van Zuid-Afrika verliezen, is er niets aan de hand, maar van het Australische team verliezen is een schande. Ten tweede ben ik ge kleurd. Dat schept ook een afstand. Dat voel ik. Maar het hoeft niet. Des te harder zal ik ervoor moeten werken”. „Het is net als het beklimmen van een berg. Als je op de top van een kleine berg bent gekomen, geeft je dat lang zoveel voldoening niet als het overwin nen van een hoge bergtop”. Kamahl kwam in zijn jongensjaren naar Austra lië vanuit Maleisië. Hij studeerde er architectuur, maar besefte dat daar zijn toekomst niet lag. Hij begon te zingen op alle plaatsen waar hij welkom was. Als vocale gast op een modeshow werd hij ontdekt door een talentenjager. Het platencontract lag de volgende morgen op tafel. Enkele maanden later was Kamahl een ster. Tachtig jaar geleden is het begonnen. Het jubileum wordt gevierd met een tentoonstelling en de mogelijkheid het bedrijf te bekijken van 15 september tot 27 september, ’s zondags gesloten. Een rijk geïllustreerd nummer van „Medede lingen van de verenigingen van vrienden van de Nederlandse ceramiek”, zal bij dit jubileum verschijnen van de hand van Jaap Romijn. directeur van het algemeen keramisch studiecentrum, dat in gemeentemuseum het Princessehof in Leeuwarden is ondergebracht Het ,,’s zondags gesloten” hoort tot de tradities van de Mobachs- De stichter van het bedrijf, Klaas Mobach, was een godsdienstig mens, hield zich aan de zondagsrust en verwachtte dit ook van anderen. Dr. H. E. van Gelder kreeg rond 1920 dan ook geen gegevens van de stichter voor zijn boek Pottenbakkers kunst. Ook bij herdruk van het boek kwam de naam Mobach niet in de monografie voor. En dat allemaal door het feit, dat Van Gelder directeur was van het Haags Gemeentemuseum, dat op zondagen niet gesloten was. De eerste jaarbeurs in ons land was wel op zondag gesloten, dus daar kon Mobach wel aan deelnemen. Jaap Ro mijn signaleert dit en stelt vast, dat uit de bescheiden maat van het bedrijf een wisselwerking voortvloeit tussen het ambachtelijke en het industriële karak ter. Het bedrijf telt, af gezien van de stagiaires, 22 personeelsleden, van wie er vijf Mobach heten. Er wordt gewerkt met zeven a acht draaischijven en er worden voorwerpen gegoten, in mallen gedrukt of met de hand opgebouwd. Nu is hij op een unieke Wijze in Nederland doorgebroken. Binnen drie weken nummer één op de hitparade, binnen vier weken een gouden single en een gouden elpee voor „The elephant song”. Kamahl glundert bij het horen van dat nieuws. Holland heeft zijn hart, verzekert hij. Kan hij misschien een verklaring geven voor dit ongeëvenaarde succes? Kamahl: „Het is een kwestie van ge luk en timing. ,De AVRO kwam op het goede ogenblik met een mooie TV-show; er bestond kennelijk veel sympathie voor mijn stem, en jullie topdiscjockey Willem Duys deed er ook van alles aan. En het onderwerp natuurlijk. De be scherming van de olifant door het World Wildlife Fund. De Nederlandse televisie toonde een film, die door prins Bernhard was gemaakt. En het fantastische arran gement van Hans van Hemert, die een De succesvolle zanger nestelde zich deze zomermaanden in een appartement in het hartje van Londen, om Engeland te veroveren. In Australië staat zijn ster in het showfirmament gekerfd. Ongeveer 36 gouden platen getuigen daarvan. In Engeland kende niemand hem toen hij daar voet aan de grond zette. Kamahl wilde in het vermaarde theater Palladi um zingen. Daar zijn mensen als Tom Jones, Gilbert O’Sullivan en Engelbert Humperdinck kind aan huis. Kamahl werd geweigerd. Boos huurde hij de sjieke zaal voor één avond. Hij kocht alle plaatsen zelf. Maar enkele dagen voor zijn optreden waren er ondanks de affiches maar 50 kaartjes verkocht. Een befaamd bijbel verhaal indachtig, stelde hij de Palladi- um-poorten open voor armen, zieken en andersoortig minder-bedeelden. Zo maakte een „uitverkocht” Palladium kennis met de zanger. Staande ovaties en luide toejuichingen waren zijn belo ning. De kranten staken hun verbazing niet onder stoelen of banken. Opeens was hij ook welkom in de beroemdste club van Londen, Talk of the Town. AMSTERDAM. Het muziek- en theaterseizoen in Amsterdam wordt vrij dag 19 september geopend met tien da gen kunst die voor iedereen te koop is van een tot vijf gulden of voor niets genoten kan worden in theaters, wijk centra en musea. In het programma van deze zesde kunsttiendaagse kan men kie zen uit 160 voorstellingen. UTRECHT (ANP). Meer 100.000 stuks pottenbakkerswerk gaan er jaarlijks vanuit de bakkerjj van Mobach op het industrieterreintje op het Utrechtse kanaleneiland de hele wereld over. Werkstukken uit het bedrijf bevin den zich in tal van musea en particulie re verzamelingen, niet alleen in Neder land, maar ook in Duitsland. IJslands toneelspel te zien. Operaliefhebbers kunnen Lucia di Lammermoor terugzien en de hier nog onbekende laatste opera van Strauss „Capriccio”. Premières zijn er ook bij het toneel waar het in aanzien stijgende Publiekstheater „Elektra” brengt. De drie Amsterdamse Symphonieorkesten concerteren in de grote zaal van het concertgebouw. Er is keuze uit modem, klassiek en populair muziekrepertoire._ Op het ogenblik zijn afspraken rond met groepen uit binnen- en buitenland die vooral op het gebied van theater, dans, muziek, films en beeldende kunst werken- Er zal een groep vrouwen ko men die tijdens het festival een blad maakt van, voor en door vrouwen. „Maar denk niet dat het hele festival anti-man gericht is. Helemaal niet”, al dus Jenny Topper. „Als er groepen zijn waarin mannen en vrouwen optreden, zijn die net zo welkom”. Zeker komen naar het festival: de Sadista Sisters (Engelse cabaretgroep)- De Moodiers (een folkgroup), The Step ney Sisters (een Londense formatie van zes vrouwen), Nola Rea (vrouw-alleen- show), de Noorder Compagnie, Paula Melbourne Peep-Show, Sally Willis, de Limited Dance Compagny. Onderhande- lingen met de Nederlandse Sissies en het Vrouwencabaret zijn nog gaande. Daar naast is er een informatiemarkt waar vrouwenbewegingen hun gegevens kwijt kunnen aan het publiek. Er zal een video-project komen waar in vrouwen de straat op gaan om hun sexegenoten te interviewen. Later kun- nen de opnamen in het tv-circuit van De Lantaarn bekeken en besproken wor den. Daarnaast zullen zeven films die door vrouwen zijn gemaakt worden ver toond in het theaterzaaltje- Bij die zeven is een Nederlands produkt, namelijk de film van Hillie Molenaar „Abortus doe je niet zomaar”. Een van de belangrijkste punten wordt, volgens Jenny .Topper een discus sie van een vrouwenforum met de zaal en buitenstaanders. Iedereen kan via de telefoon vragen en discussiestof aandra gen. De VPRO zal van dit luisteraars dagje opnamen maken voor het pro gramma Tilt. Het festival zal worden besloten met een feest dat mede ver zorgd wordt door studenten van dans en muziekacademies. Jenny Topper hoopt ook vrouwen te kunnen contrac teren die zelfverdedigingstechnieken de monstreren en „als het even kan ook een aantal vrouwelijke worstelaars”. Aanleiding om dit festival te houden: de hoop om vrouwen uit het publiek te activeren zelf iets te gaan doen op kunstzinning gebied of in informatie groepen. Jenny Topper: „Het moet dui delijk zijn dat we niet willen beweren dat artistieke activiteiten bij vrouwen iets buitengewoons is. Wel geloven we dat het zinnig kan zijn voor bijvoorbeeld actiegroepen of bewegingen om hun doel en manier van aanpakken een bredere opzet te geven. Misschien dat een boodschap verpakt in muziek of theater meer toegankelijk wordt voor de groeperingen voor wie die boodschap is bedoeld- Vandaar dat de boventoon van dit festival beslist niet zal worden gevoerd d oor feministen. Iedereen kan er terecht, vrouwen zowel als mannen en we staan open voor alle groepen uit Nederland, amateurs of professionals. Het hele festival moet zo open mogelijk zijn en een breed mogelijke opzet hebben”. o;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11