Akkoord tussen Aardgasmiljarden in Kraay en Ajax investeringsfonds CADEAUTJE VOOR VOO: Politie in Nice OOK TV-ZENDTIJD doodt bankrover bij gijzeling PLO weigert veroordeling terrorisme Schietpartij in Russisch vliegtuig IH4Z04 >altérnum< het nieuwe variabele mXülULÜiiJ kasten wandsysteem van interlübke FRANK toentmede Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. 4’ DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN n DE POUS (SER): Niet veelbelovend Canadees disconto hoger „€(frn hint ZT onrral Dmmn boef bij Popfestival Spaarnekerk Het woord is aan... KOOIJMAN SANITAIR B.V. camera nova BOCTB-BOBOIS inkt/ schooltassen a 1 1 1 1 AiteïWï- IB i "w i "w Opklaringen 0 Voetbal hielp 2 4 Zaagsel als veevoer Gesimuleerde staatsgreep Strandverwachting AGENDA pagina Waarom uwn/mrrwfwwmm/mfmrnrfn 7 13 15 15 17, 19 21 IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks. E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van (Zie verder pagina 2) Gedacht wordt aan verhoging van Deze merken zullen voortaan tot (Zie verder pagina 4) (Van onze redactie economie) •50 (Van onze redactie buitenland) (Zie verder pagina 15) z- E p roek 9 Gedempte Oude Gracht 97 103 -106 tel 324650 ni|niapbsi II \FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM^ met o.a. de Bintangs, Mr. Mozes en Crypto en Blue Nightingale ir ir ir la ir idige ezen voor ein- WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 255 Naar wordt aangenomen was het toe stel van Moskou op weg naar New York. Volgens de eerste berichten is tijdens de vlucht een man doodgeschoten. Alle pas sagiers zijn van boord gehaald er. door de politie verhoord. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is gisternacht een staats greep nagebootst onder leiding van president Hugo Banzer „om het militaire afweerapparaat te beproeven”- Barteijorisstraat 5, Haarlem Telefoon 320425 OTTAWA. (Reuter) Het Canadese bankdisconto is vandaag verhoogd van 8,25 percent tot negen percent, zo heeft de centrale bank van het land bekend gemaakt. Deze is bezorgd over het kos ten- en prijsverloop en is vastbesloten een buitensprig snelle monetaire expan sie te voorkomen. spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex-signs vinyl PLO-leider Jasser Arafat heeft tijdens een bijeenkomst in Beiroet opgeroepen - tot een guerrilla tegen Israel om het vredesakkoord met Egypte te ondermij nen. Specialité Canard Sauvage roti Tafelres. Telefoon 32-37.34 Kleine Houtstraat 44 Haarlem DONDERDAGAVOND HAARLEM Ie Is, et k, Godfried Bomans: De vrouw is wonderbaar lijk. Men kan dit geheim niet beter door gronden dan door al haar uitin gen in tegenovergestelde zin uit te leggen. gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de SER. (Zie verder pagina 2). r Dineren doet U overal alleen MALLE BABBE” maakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. Spec. Canard a l’orange Tafelres. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL 3102 20 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 :n 5- DEN HAAG. Stop een belangrijk deel van onze aardgasbaten in een fonds, waaruit kan worden geput om het Ne derlandse produktieapparaat te verbete ren. Dit voorstel heeft drs. J. W. de Pous, voorzitter van de SER (Sociaal- Economische Raad), vanmiddag gedaan tijdens een bijzondere vergadering ter AMSTERDAM (ANP) Tach tig slijterijen hebben met onmid dellijke ingang de vastgestelde prijzen van binnenlands gedistil leerd losgelaten. In een gezamen lijke actie om de „totaal verou derde prijsbinding voor gedistil leerd te doorbreken zijn door hen vrije publieksprijzen ingevoerd voor o.a. Bols-, Bootz-, Hartevelt- en De Kuyper-producten. Het hoofd van een proef- boerderij in het Japanse Kiyosa- to heeft meegedeeld dat hij een manier heeft gevonden om vee te voeden met zaagsel. Het „ge heim” ligt in de toevoeging van wat whisky, tomatensap en gist. Het vee vindt het voer niet al leen lekkre, maar ook zouden het vlees en de melk beter smaken en minder cholesterol bevatten. Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s. Janos Pek, een patiënt met een maagkwaal in een ziekenhuis in West-Hongarije- schreeuwde tijdens de radio-uitzending van een voetbalwedstrijd plotseling: „penalty”- Dokters en zusters stonden sprakeloos, want Janos was al elf jaar stom. Het bleef niet bij die ene voetbalkreet. Pek kon weer normaal spreken. De specialisten menen dat de opwin ding hem heeft genezen. Pek verloor elf jaar geleden zijn stem na een ongeval. De traditionele strijdvraag waarop al heel wat ministers hun kunstgebit ge broken hebben, is weer in volle glorie op de politieke tafel verschenen: hoe kan het openbaar vervoer worden be vorderd ten koste van het particuliere autovervoer? Volgens mededelingen van minister Gruijters, die deze kwestie uit milieu-zuiverend oogmerk heeft beke ken, moet zowel het autoverkeer van en naar de Randstad als in de Randstad zelf belemmerd worden, zqdat de reis- lustigen „vanzelf de trein nemen.” Over het bedrijfsleven wordt niet ge sproken, dus er zal vandaag of morgen wel een actie komen van autodealers, garagehouders, benzineleveranciers. kort om, van allen die hun brood verdienen bij de gratie van een steeds toenemend autoverkeer. Minister Gruijters praat daar voorlopig nog niet over, misschien laat hij dat zijn collega Boersma van Sociale Zaken straks opknappen. Het is trouwens ook voornamelijk een onder werp dat bij minister Westerterp van Verkeer thuishoort, maar minister Gruij ters heeft de zorg voor het milieu en inderdaad begint de ellende daar. Maar wat deze minister over deze strijdvraag tot dusver losgelaten heeft, belooft wei nig goeds. Het is duidelijk dat er geen kans is op een relatief goedkoper maken van het openbaar vervoer. Dus, zo redeneert men in het kabinet blijkbaar, moet de auto nóg duurder worden. Het is een vreemde zaak dat in dit kabinet, waarin toch soci aal inzicht de boventoon dient te voeren, alles njeteen wordt opgelost met „geld.” Meer geld voor de auto, dus minder autoverkeer, dat is een uitgangsstelling. Is dat zo’n onwrikbaar axioma? Er rij den in ons land duizenden in auto’s die al schrikbarend duur zijn, terwijl ze evengoed een goedkoper wagentje had den kunnen nemen dat ook in het ge bruik zuiniger zou zijn. Deze mensen belemmert men niet in hun autorijden door het duurder te maken. Wie men wel lelijk dwarszit, dat zijn degenen die zich net op het randje een goedkope, zuinige auto kunnen veroorloven. De kleinere inkomens komen in de knel, niet de grotere. De overheid int meer geld, maar het milieu gaat er geen steek op vooruit. En dan vergeet mili^u-minis- ter Gruijters ook nog dat een aanzienlijk deel van het jaar ontzagwekkende stro men buitenlanders op onze wegen ko men meehelpen aan de milieuverstop- ping. Die worden helemaal niet „belem merd.” Dat is nog maar een klein deel van de vele aspecten, die de opgeworpen pro bleemstelling te zien geeft. Maar wat in vage termen is aangekondigd, getuigt allerminst van visie. Misschien komt die nog, maar oppassen is de boodschap. Kastje kijken Kunst Radio en tv Strips Sport Beurs van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - 1 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. 9 De man was gewapend met een pis tool en dreigde de bank op te blazen als het geld niet zou worden betaald. Een uür na het verstrijken van zijn ultima tum werd hij door de politie doodge schoten. De twee gijzelaars waren ongewapen de politiemannen die waren uitgewisseld voor twee bankemployees die aanvanke lijk door de overvaller onder schot wer den gehouden. Volgens de politie werd de man neer geschoten door een scherpschutter, ter wijl de aandacht van de overvaller even was afgeleid. Men wierp toen revolvers naar de twee gegijzelde politiemannen, die toen nog eens zes schoten op de man afvuurden. De gijzeling duurde 12 uren. de Franse een een ge- zou er toe kunnen leiden dat de trek terug naar de stad wordt bevorderd, meende hij. Met deze maatregelen Loopt de re gering de mensen in de richting van het openbaar vervoer te brengen. De tarieven daarvan zullen dan ook niet al te sterk mogen stijgen. Op een vraag uit de Kamer deelde de minister mee dat de onlangs inge voerde draagplicht van de valhelm een aantal bromfietsers achter het stuur van hun auto heeft terugge- bracfrt. „Een niet zo verheugende zaak”, vond hij. GENÈVE. (AFP) De Palestijnse be vrijdingsbeweging, PLO. heeft bij het congres voor misdaadpreventie van de Verenigde Naties in Genève vandaag elke medewerking geweigerd aan een inter nationale regeling voor de veroordeling van het terrorisme. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, De economische positie van Nederland wordt op het ogenblik geflatteerd door de miljardenopbrengst uit het aardgas- Binnen een luttel aantal jaren kunnen wij voor ernstige problemen worden ge steld. wanneer door uitputting van de aardgasreserves een daling van het wel vaartspeil en een verstoring van de be talingsbalans optreden, aldus drs. De Pous. De SER-voorzitter stelde voor de mid delen van dit fonds volgend jaar een bedrag tot drie miljard gulden te gebruiken voor financiële versterking van ondernemingen en uitbreiding van het produktie-apparaat. Dit zou moeten gebeuren in de vorm van overheidsin vesteringen. De opbrengst van de aldus belegde gelden zou weer kunnen worden gebruikt voor de medefinanciering van sociale verzekeringen met nationale gel ding (volksverzekeringen). Drs. De Pous vroeg zich af of de wijze waarop wij thans onze aardgasrijkdom gebruiken (die vloeit grotendeels in de algemene middelen) niet een onverant woorde intering op ons nationale vermo gen betekent. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. - De onverkwikkelijke affaire tussen Ajax en Hans Kraay is woensdagmorgen onverwacht snel opge lost- Via zijn advocaat mr. Voorst werd Kraay meegedeeld dat Ajax akkoord gaat met een voorstel voor een oplos sing. dat dinsdag tijdens een bespreking van mr. Voorts, Kraay en mr. Voetelink, de raadsman van Ajax, werd gefor meerd. Een zwak frontje nadert via de Noordzee. Daarbij kleine on- weerskans. Morgen iets koeler met een matige zeewind. Gelei delijk weer opklaringen. In de middag rond 20 graden; zeewa ter, 20 graden. Vooruitzichten: bij Ierland nadert opnieuw hoge druk met zon, hetgeen later weer een verbetering betekent. LONDEN (AP). - De Britse politie heeft vanmorgen op de Londense lucht haven Heathrow een Russisch vliegtuig omsingeld, waarin zich een schietpartij zou hebben afgespeeld. het begin van de actie „Veronica moet aan land” bijna 250.000 hadden, dan begrijp je dat dit ledental waarschijnlijk weer snel zal groeien’’. Onmiddellijk nadat het nieuws bekend werd, stroomden bloemstukken en tele grammen binnen. Opmerkelijk veel ar tiesten en platenmaatschappijen gaven blijk van hun blijdschap. Op de foto een gelukkige Rob Out (links) met zijn medewerkers, onder wie Hans Mondt, Karei v.d. Woerd en mr. W. J. Bordewijk. De woordvoerder van de PLO op deze conferentie, El Azhari, verklaarde dat zo’n regeling ook de activiteit van de PLO in de bezette Arabische gebieden zou veroordelen, hetgeen zij niet kan aanvaarden. De PLO veroordeelt wel het terrorisme buiten deze gebieden. De PLO zal doorgaan met haar activi teit in Israel en de bezette gebieden, net zoals „de geallieerden Dresden en Ham burg bombardeerden om de Duitse rege ring van zijn volk te isoleren, willen wij het joodse volk ervan overtuigen dat zijn leiders op de verkeerde weg zijn”, aldus Azhari. Autorijden wordt I Gedistilleerd wordt ten BV alsmede De Bas, Digros en Dirk van den Broek Superslijterijen, die alle drie tot het Dirk van den Broek-concern behoren. De slijterijen van Alberto (Ahold concern) kijken vooralsnog de kat uit de boom. Volgens een woordvoerster van het concern zal Alberto ook prijzen van gedistilleerd gaan verlagen als blijkt dat de distilleerderijen niet in staat zullen zijn een eind te ma ken aan de prijsafbraak. Er zijn 27 Alberto’s, onder andere in Haarlem, Zaanstad en Castricum. Kernpunt van de bespreking van dins dag was, dat Ajax en Kraay bij de onderhandelingen over zijn vertrek overeenkwamen dat Kraay op een WW- uitkering zou kunnen rekenen, een be slissing die noch door Ajax, noch door Kraay genomen kan worden. Kraay: „De zaak is nu wat mij betreft tot mijn volle tevredenheid afgewerkt. Hoe wij precies tot elkaar zijn gekomen, vertel ik liever niet. Het ging vanzelfsprekend over de financiën”. „We hebben het in elk geval niet voor niets gedaan’’, verzuchtte de nieuwe om- roepdirecteur Rob Out dinsdagmiddag. Vóór zich had hij de ministeriële be schikking uitgespreid, waarbij de VOO (Veronica Omroep Organisatie) tot ad- spirant-omroep werd verheven en per 1 januari wekelijks 2 uur radio- en 1 uur tv-zendtijd krijgt. „We zijn nu twee jaar heen en weer geslingerd tussen vrees en hoop”, aldus een opgeluchte Out. „Ik kan je niet vertellen hoe blij ik ben". Vooral de tv-zendtijd is een cadeautje van minister Van Doorn, waar de VOO helemaal niet op gerekend hao De orga nisatie had alleen zendtijd op de radio aangevraagd. Rob Out: „Ik heb nog helemaal geen idee wat we met dat uur televisie gaan doen. De plannen daar voor heb ik in de ijskast gestopt. We moeten ze eerst opnieuw bekijken. Er moet nu ook een directeur voor de afdeling televisie worden aangesteld. Lex Harding wordt dat voor de radio. We hebben op dit moment zo’n 55.000 leden, die ons door dik en dun zijn trouw gebleven. Als je bedenkt dat we er aan Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: stukken duurder "j guldens goedkoper de benzine-accijns, aan het in be perkte mate afsluiten van binnenste den en aan het geleidelijk opvoeren van de kosten van parkeren. Zo zou den de kosten van de parkeergarages jaar op jaar kunnen worden verhoogd. Bovendien wordt gezocht naar mo gelijkheden om het autorijden extra duur te maken in langzamerhand overvol rakende gebieden. Tijdens het debat over de oriënte- ringsnota Ruimtelijke Ordening wilde de minister van Volkshuisvesting niet uitsluiten dat het buiten wonen een stijgend niveau van vervoerskosten met zich zal kunnen meebrengen. Dat DEN HAAG. Dit najaar zal de regering plannen openbaar maken om het gebruik van de auto en het parkeren stukken duurder te maken. Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening deelde gisteren in de Tweede Kamer mee dat deze maatregelen in het meerjarenplan voor het perso nenvervoer gestalte zullen krij gen. NICE. De politie van badplaats Nice heeft gisteravond bankrover doodgeschoten die in bankgebouw twee gijzelaars had maakt en voor hun leven een losgeld van zes miljoen frank eiste. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of motregen, maar morgen overdag ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. Minimum temperaturen omstreeks 15 gra den, maxima morgen circa 22 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 enkele guldens onder de door de fabrikant vastgestelde verkoopprijs worden aangeboden in meer dan tachtig vestigingen, verspreid over het hele land. De actie is bedoeld als pressiemiddel om de laatste gedist.il- leerdfabrikanten die „nog het been stijfhouden” te bewegen tot vrije prijzen, aldus een gezamenlijke me dedeling. De deelnemende slijterijen zijn Cheerio Drankensupers, Sissingh Wijnkopershuis, Curio Cave Slijte rijen van Groenwoudt Profimarkten BV. de Kijkgrijp Slijterijen, Mitra Slijterijen van De Boer’s Supermark- .®i - HO

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1