Socialisten mogelijk weer in Portugese regering Kissinger opgelucht SAOEDI-ARABIE JUICHT SINAI-AKKOORD TOE Eritrea zorgenkind revolutie Ethiopië herexamen Golf van arrestaties in Ecuador Tweede proces Pronk leidt VN - overleg Franse wapens voor FNLA tegen Rote Armee Fraktion „Opgaven voor niet onjuist” economische vernieuwing iüiiiiiiiMS VERBAZING LIJK UIT GRAF PROTOTYPE GEHAALD Twee doden bij ongeluk door nico scheepmaker WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 2 ster lie en rs t r, k on een :md nd tak Installatie van Goncalves uitgesteld leid I. ie MINISTER PRONK kaanse voorstellen (concessies e i i 5 I Drie van Portugals meest anti-Gongalves gestemde top-officieren vlak voor de vergadering op de militaire basis Tancos. Links het hoofd van de COPCON (de militaire veiligheidstroepen) generaal Otelo Saraiva Carvalho, in het midden generaal Fabiao, chef-staf van het leger en rechts brigade-generaal Charais, die weigerde zich onder het bevel van ex-premier Vasco Gongalves te stellen. en de Ook Iran heeft inmiddels het nieuwe Sinaï akkoord toegejuichd en verklaard dat het een nieuwe stap is op de weg naar een duurzame vrede in het Midden oosten. geen haast. Men betwijfelt of de minister nog dit jaar een bemiddelingsmissie tus sen Israel en Syrië zal uitvoeren. guerillabeweging in het heuvelgebied in het zuidoosten van Libanon, nadat het gebied gedurende vier uur met tussenpo zen was beschoten door Israëlische artil lerie. aan ster rre- De ieks sen ieid sen zij oen Jen us- den ide n e inte in- het de ’ten :gn. van S e ti s- rd de ng •s i. Zee alf sns >n- lid. sr- :e- en in eeft ger ■er- ing oor ge- cht Tet de St 1- sn in t- el ie et 3? et *n en tie iet in o- n- <00 (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De nieuwe eerste minister van Portugal, admiraal Pin heiro de Azevedo, zal evenals de chef van de generale staf, generaal Vasco Goncalves, pas in zijn functie kunnen worden bevestigd nadat de Alge mene Vergadering van de strijdkrachten komende vrijdag plaats heeft ge vonden. Dit op verzoek van admiraal Pinheiro de Azevedo, die zijn man daat bekrachtigd wil zien door de strijdkrachten. Het is de afgelopen dagen steeds onzekerder geworden of de strijdkrachten de benoeming van Vasco Gonpalves accepteren. De Nederlandse delegatie ziet desal niettemin in de officiële Amerikaanse verklaring van gisteren een duidelijke ombuiging van de politieke lijn van de Verenigde Staten. Amerika erkent klaar blijkelijk het politieke belang van een positievere houding tussen de ontwikkel de landen en de geïndustrialiseerde lan den. Uit de verklaring komt duidelijk naar voren, dat Amerika de positieve wil heeft om op deze conferentie tot behoorlijke resultaten te komen. Heel belangrijk wordt het genoemd, dat de regering in Washington zich achter het al eerder in internationale conferenties gehouden pleidooi voor economische vei ligheid in de wereld stelt. De Amerika nen willen de economische ontwikkeling van de arme landen beveiligen tegen economische schokken, die tot abrupte dalingen van hun exportinkomsten lei den. Nee, Hans Vervoort moest toegeven dat hij noch „Niet begeerde reis naar Siberië”, noch „Haalt de Sovjet-Unie 1984?” ooit gelezen had. Tja, dat scheert natuurlijk een slok op een borrel. Amal- rik schrijft over dictatuur, bureaucratie, verbanning, gevangenschap en de onder drukking met een westers aandoende distantie en ironie, waardoor iedereen die hem ooit gelezen heeft ook automa tisch een „amalrikist” wordt. Dat geldt nog sterker voor diegenen, die hem ooit hebben ontmoet. In een communiqué van het Libane se leger werd bekend gemaakt, dat vier Phantom straaljagers bommen afwier- pen boven de wijngaarden van Abu Kamha in de omgeving van het dorp Hashbaya. De aanval begon om 16.10 uur (onze tijd) en duurde ongeveer 10 minu ten. De indruk, dat de opgaven onjuist waren, kon ontstaan doordat in de vra gen van de Kamerleden die indruk was gewekt. Na onderzoek en advies van deskundigen kwam de kersverse staats secretaris tot de slotsom dat de opgaven geheel en al binnen het interne examen programma vallen en dat het ministerie geen enkele maatregel zal treffen. ADDIS ABEBA. (UPI)— Diplomatieke kringen in de Ethiopische hoofdstad hebben naar aanleiding van een officiële regeringsverklaring verklaard dat de mi litairen in Ethiopië spoedig voor de be slissing zullen staan de voorkeur te ge ven aan het slagen van de Ethiopische socialistische revolutie boven het behoud van de provincie Eritrea. Het Libanese bericht werd in Tel Aviv bevestigd. Het opperbevel van het Israë lische leger deelde mee dat de vier toe stellen veilig op hun bases waren terug gekeerd. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren bombardementen uitgevoerd op de schuilplaatsen van de Palestijnse Ik heb dat onlangs nog gemerkt, na dat eerst Ed van Thijn en Harrie van den Bergh van de PvdA, en later film producent Rob du Mée hem in Moskou hadden ontmoet. Amalrik (en zijn vrouw Gjoezelj) hadden een grote indruk op hen gemaakt. En waarom? Omdat hij zo imposant oogt? Type De Gaulle zal ik maar zeggen? Of omdat hij de filmster- ren-allure van Clark Gable of Rod Stei ger heeft? Of omdat hij op dezelfde indringende wijze op je kan inpraten als Krishnamurti of Billy Graham? Of om dat hij een nobele wijsheid uitstraalt, net als Golda Meir of Sadat? Het meisje was afkomstig uit Val- kenswaard en zaterdag j.l. begraven. Zij was tengevolge van een verkeersongeval overleden. De grafschenner is vermoede lijk op het terrein van het kerkhof gekomen via een opening in de afraste ring. Inmiddels heeft het leger dinsdag de hele dag vergaderd op de militaire basis Tancos, buiten Lissabon. Leider was ge neraal Carlos Fabiao, chef-staf van het leger. Tjjdens edze bijeenkomst zou Vas co Goncalves scherp zjjn bekritiseerd door zjjn collgae-officieren. Vanmorgen vroeg verliet hij in opgewonden toe stand, volgens waarnemers de verga dering, nadat hij de groep gematigde officieren ervan had beschuldigd twee dracht te zaaien binnen de strijdkrachten. Toen Kissinger na een kort bezoek aan Taif afscheid nam van zijn collega van Saoedi Feisal, verklaarde deze dat de overeenkomst een belangrijke stap vormt naar een eindregeling van het probleem tussen Israel en de Arabische staten. Deze uitlating betekende een op luchting voor de Amerikaanse minister, omdat hij het niet uitgesloten had ge acht dat Saoedi-Arabië, zowel politiek als financieel een belangrijke mogend heid in het Midden-Oosten, het akkoord zou afwijzen. Medestanders van Israel vrezen, dat Jor danië het gevraagd materieel, waaronder Hawk-raketten, voor offensieve doelein den zal gebruiken. mische groei, ook in de ontwikkelings landen, zal blijven bevorderen. Ze leg gen alle drie de nadruk op de weder zijdse afhankelijkheid van rijke en arme landen en pleiten voor samenwerking en dialoog bij het oplossen van de proble men. VALKENSWAARD (ANP). Gister nacht is het stoffelijk overschot van een 17-jarig meisje op de gemeentelijke be graafplaats in Valkenswaard uit het graf gehaald. Het lichaam werd vijftien me ter verder terug gevonden. De gemeente politie van Valkenswaard stelt een diep gaand onderzoek in naar de motieven van deze daad. Men was bij de Nederlandse delegatie ook niet ingenomen met de harde op merking van Amerika aan het adres van de OPEC-landen. De VS verwijten deze landen, dat de ergste slag voor de eco nomische ontwikkeling in dit decennium is gekomen van de „willekeurige en monopolistische” verhoging van de olie prijs. Amerika waarschuwde dat een verdere verhoging van de olieprijs het herstel en de ontwikkeling van de eco nomie van vrijwel ieder land vertraagt of doet omslaan in achteruitgang. Een volgende olieprijsverhoging betekent een ernstige slag voor honderden miljoenen mensen, aldus de VS. verhoging van de officiële ontwikke lingshulp wordt een beschouwd als een negatief punt in de Amerikaanse verkla ring. Dit zal naar verwachting grote moeilijkheden opleveren in de onder- handelingen binnen de ad-hoccommissie onder leiding van minister Pronk. De marine zou vandaag ook vergade ren. Men weet niet onder wiens voorzit terschap. Sommige bronnen beweren dat de marinevergadering door admiraal Pinheiro de Azevedo zelf geleid wordt, anderen beweren dat deze het te druk heeft met de kabinetsformatie en dat admiraal Rosa Coutinho, die vandaag naar Panama zou terugkeren, de verga dering zal voorzitten. Honderden blanke kolonisten, die An gola ontvlucht zijn om te ontkomen aan de strijd tussen de drie bevrijdingsbewe gingen, bezetten sinds maandag de Bank van Angola in Lissabon. Zij hebben gezegd te zullen blijven tot de bank erin toestemt hun Angolees geld te wisselen in Portugese betaalmiddelen. Functionarissen van de bezette bank verklaarden het geld niet te kunnen wisselen daar de bank niet genoeg con- DEN HAAG. (ANP)Staatssecretaris drs. K. de Jong van Onderwijs en We tenschappen heeft de vragen, die de kamerleden Ginjaar-Maas en Evenhuis, (beiden VVD) maandag hebben gesteld gisteren beantwoord: de opgaven voor het herexamen economische weten- schappen-2 waren niet onjuist. De be windsman las het antwoord voor op een bijeenkomst om kennis te maken met journalisten. Vandaag zou Kissinger op zijn terugreis naar de VS drie uur overblijven in Damascus. Daar zal hij een eerste basis leggen vpor de volgende stap in zijn plan naar een totale regeling van het vraagstuk-Midden-Oosten een tussen tijdse overeenkomst tussen Israel en Sy rië. Zowel president Sadat als Saoedi- Arabië hebben hierop aangedrongen. Is rael en Syrië hebben trouwens zelf ook al ingestemd met het streven naar een dergelijk akkoord. Volgens Amerikaanse functionarissen heeft Kissinger echter Ik wou even aandacht vragen voor wat men in de politiek een „persoonlijk feit” noemt. In Vrij Nederland van afge lopen week stond een recensie van de schrijver Hans Vervoort over het een en ander dat ik in het verleden wekelijks in De Volkskrant schreef. Vervoort ver deelt zijn lof en misprijzen economisch over het hele stuk, zodat ik niets te klagen heb, maar er was een opmerking die niet alleen mij, maar ook enkele van mijn vrienden frappeerde. Vervoort schrijft: „Ik aarzel ook niet te erkennen dat Scheepmakers Amalrik-stukken hem door mij niet in dank afgenomen wer den. Natuurlijk, uiterst nuttig en be langrijk om de aandacht te vestigen op de onderdrukking van de Russische dis sidenten, maar op de maandagochtend? En dan zo vaak?” De nieuwe premier, admiraal Pinheiro de Azevedo, heeft in een vraaggesprek op de Portugese televisie duidelijk ge maakt dat zijn regering aanzienlijk zal verschillen van het kabinet van zijn voorganger. Hij zei dat de pro-commu- nistische minister van voorlichting, com mandant Jorge Correia Jesuino, vervan gen wordt door een burger. Hij sprak niet tegen dat ook de communistisch georiënteerde minister van arbeid, ma joor José Costa Martin, zou moeten gaan. Pinheiro liet voorts doorschemeren dat hij van plan is de coalitie van socialis ten, communisten en de links van het midden staande volksdemocraten (PPD) te herstellen. Volgens hem is het onmo gelijk zonder de steun van deze drie partijen te regeren. De socialisten heb ben al gezegd alleen te willen deelne men aan een nieuwe regering indien generaal Goncalves ontheven wordt van zijn nieuwe post als chef-staf van de strijdkrachten. Tenslotte verklaarde Pinheiro dat zijn voornaamste doel zou zijn een atmosfeer .van „vrede, orde en rust” tot stand te brengen, in het bijzonder in het conser vatieve noorden. Inmiddels heeft het leger gisteren de De verhouding tussen Jordanië Amerika is moeilijk geworden door weigering van het Amerikaanse congres om akkoord te gaan met de levering van modern luchtdoelgeschut aan Jordanië. Deze maand zal de Amerikaanse rege ring nog eens proberen de toestemming van het congres te krijgen, maar de kans op succes wordt niet groot geacht. Van Taif reisde Kissinger naar Am man voor overleg met koning Hoessein. Deze besprekingen zouden vanmorgen plaatsvinden. In de avond reist de Ame rikaanse minister terug naar de VS. Volgens militaire en geneeskundige zegslieden zijn tenminste 17 mensen om gekomen en 80 gewond bij de 12-uur durende opstand. macht in handen te houden. Naar ver luidt zouden de regeringstroepen zware verliezen lijden en kost Eritrea onge veer 245.000 dollar per dag. Eritrea, eens kolonie van Italië, werd in 1962 geannexeerd door de onlangs overleden keizer Haile Selassie. Sinds dien woedt er een intense burgeroorlog tussen de separatisten en de regerings troepen. In de regeringsverklaring werd ook melding gemaakt van militaire en more le steun die de Eritreërs van Arabische staten zouden ontvangen. NEW YORK (ANP). Op voorstel van de ontwikkelingslanden gaat minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) de onderhandelingen leiden in de zevende speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties, die tot 12 september in New York wordt gehouden over voorstellen tot in grijpende wijziging van de economische betrekkingen tussen de arme en de rijke landen. ster- Tus- pla- r in uit liep trein trein id. en :n, id. en en VENLO. (ANP)In het Limburgse plaatsje Sevenum (bij Venlo) zijn gister middag de 30-jarige T. Kersten en zijn vierjarig dochtertje Nicole om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Toen de heer Kersten met zijn auto een hem tegemoetkomende landbouw- sproeier passeerde, sloeg plotseling een van de sproei-armen door onbekende oorzaak naar links uit en trof de auto op de voorruit. Het meisje was op slag dood. Haar vader overleed enige tijd later in het ziekenhuis van Venlo. De slachtoffers waren afkomstig uit Sevenum. De regeringsverklaring, die gisteren bekend werd gemaakt beschuldigt de separatisten in Eritrea ervan de socialis separatisten in Eritrea ervan de socialis tische revolutie in Ethiopië te infiltreren en te frustreren. Volgens de verklaring, die over de radio werd uitgezonden, verslechtert de situatie in de noordelijke provincie met de dag ondanks de enor me inspanningen van de regering de PARIJS. (UPI)Een Frans militair transportvliegtuig heeft zaterdag drie vrachtwagenladingen wapens overge bracht naar Kinsjasa, de hoofdstad van Zaïre. De wapens waren bestemd voor de Angolese bevrijdingsbeweging FNLA. Zoiets verbaast me. Ik zal u straks uitleggen waarom. Ik heb Hans Vervoort gevraagd waarom die stukken over Amalrik hem zo irriteerden. Zonder me overigens te herinneren dat hij dit ge schreven had onder het tussenkopje EM MEREN, zei ik dat ik weliswaar menig maal over Amalrik had geschreven in De Volkskrant, maar voor mijn gevoel toch niet zo vaak als Jan Blokker in diezelfde Volkskrant al over Fred Em mer had geschreven. Maar daar hoor je niemand ooit over klagen. Heb je eigen lijk ooit iets van Amalrik gelezen, vroeg ik vervolgens. AMMAN. (UPI)De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger heeft gisteren de goedkeuring van Saoedi-Arabië gekregen voor de met zijn hulp tot stand gebrachte tweede tussen tijdse regeling tussen Egypte en Israel in de Sinaï. De Amerikanen willen de wereld voorts beveiligen tegen voedseltekorten, door opvoering van de agrarische pro- duktie in de ontwikkelingslanden en door een zo groot mogelijke graanpro- duktie in de VS zelf. De Nederlandse delegatie ziet ook vooruitgang in de Amerikaanse houding ten opzichte van het vraagstuk van de grondstoffenprijzen, te weten een erken ning van de nuttige functie van buffer voorraden bij het stabiliseren van de marktprijzen. Ook de andere Ameri- op het stuk van de invoerrechten voor indus- trieprodukten uit de ontwikkelingslan den, de oprichting van een internatio naal instituut om de energie-ontwikke- ling te bevorderen en de oprichting van een internationaal industrialisatie-insti- tuut om de ontwikkelingslanden te hel pen bij hun wetenschappelijk speurwerk voor industriële doeleinden worden posi tief beoordeeld door de Nederlandse de legatie. Volgens „Le Monde” is voorts een Franse militaire deskundige naar Kins jasa gegaan om daar te bespreken wat de behoeften aan militair materieel van de FNLA zijn. De grotendeels pro-westerse beweging van Holden Roberto, die ondermeer steun van Zaïre geniet, is in Angola in een machtsstrijd gewikkeld met de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA). Laatstgenoemde bewe ging is gekant tegen westerse inmenging Minister Pronk is gisteren met alge mene stemmen gekozen tot voorzitter van de zogenaamde ad hoc-commissie. Dit is het belangrijkste orgaan van deze speciale vergadering. In deze commissie worden op basis van de beschikbaar gekomen gegevens en voorstellen de on derhandelingen gevoerd, die moeten lei den tot een vergelijk. Pronk krijgt hier mee een van de belangrijkste functies in de speciale zitting van de VN, waaraan ongeveer 140 landen deelnemen. De ad hoc-commissie is vandaag met haar werkzaamheden begonnen. De drie in economisch opzicht belang rijkste landen van de ontwikkelde we reld (de VS, West-Duitsland en Japan) hebben in de speciale vergadering van de VN het pleidooi van de ontwikke lingslanden om een „nieuwe internatio nale economische orde” te vestigen, niet overgenomen. Ze erkennen alle drie dat er aanpassingen moeten komen, maar zij zingen ook de lof van de vrije wereld handel, die naar hun zeggen de econo- Over zo iemand, die, nietig en in zeker opzicht machteloos als hij is, zich met grote hardnekkigheid en met voortdu rend gevaar voor eigen leven in zijn eentje blijft verzetten tegen dat giganti sche staatsapparaat en daarbij noch zijn goede humeur, noch zijn gevoel voor humor ooit verliest, zou ik zoveel als maar mogelijk is willen lezen, want Amalrik is „een held van onze tijd”, niet alleen op het algemene niveau van de menselijke samenleving, maar ook als jongensboekenheld. Wat mij, en een paar van mijn vrienden, zo verbaast, is dan ook niet dat er mensen zijn die weinig interesse hebben voor de Russi sche oppositie, bijvoorbeeld omdat er wel ergere dingen in de wereld zijn, maar dat zij ook niet beseffen dat Amarlik het levende prototype is van de onverschrokken held die het in zijn eentje tegen het kwaad opneemt: Sint- Joris, Hercules, Emile Zola en Jeanne d’Arc verzameld in één kleine, magere, brillende, eigenwijze, schrijvende Rus. QUITO. (UPI) De president van Ecuador, Guillermo Rodriguez Lara, heeft opdracht gegeven tot de arrestatie van alle leden van de „burger-junta”, een coalitie van gematigde politieke par tijen die de mislukte staatsgreep van generaal Raul Gonzalez steunde om op die manier een burgerbewind over Ecua dor te herstellen. Nee, niets van dit alles. Hij is klein en mager, heeft een stalen brilletje op, praat met een zachte stem, rent zich de benen uit het lijf om thee voor je te zetten, hij is dus een heel gewoon mens net als u en ik. Intelligent, natuurlijk. En vooral: door niets of niemand te intimideren. Onder alles wat hij schreef en in het Westen liet uitgeven, zette hij zijn naam en adres. Hij weigert nu al vele jaren lang zich te laten manipule ren, hij weigerde ook in het kamp, in gevangenis en in verbanning enigerlei concessie te doen, hij heeft, kortom, da angst van zich afgeschud en is sindsdien steeds zichzelf gebleven. hele dag vergaderd op de militaire basis Tancos, buiten Lissabon. Leider was ge neraal Carlos Fabiao, chef-staf van het leger. Verwacht wordt, dat tijdens deze vergadering waarover nog niets is uitgelekt een motie van wantrouwen tegen generaal Vasco Goncalves zal worden aangenomen. De vergadering van de luchtmacht zou vandaag plaatsvinden op de luchtmacht basis van Sintra, 30 kilometer buiten Lissabon. De chef van de luchtmacht, generaal Morais e Silva, is door de president van de republiek op het matje geroepen wegens een maandag gepubli ceerd perscommuniqué, waarin hij de benoeming van Vasco Goncalves als chef van de generale staf afwees. Van dit onderhoud verwacht men niet meer dan een zachte wenk van de president, de vuile was van de militaire revolutie niet publiekelijk buiten te hangen. De Amerikaanse afwijzing van een KAISERSLAUTERN. In West- Duitsland staan sedert gisteren zeven leden van de zogenoemde harde kern van de Baader-Meinhofbeweging voor twee rechtbanken, in Kaiserslautern en Stuttgart, terecht. In Kaiserslautern begon het proces tegen Manfred Grashof, Wolfgang Grundmann en Klaus Juneschke. Zij worden beschuldigd van drie moorden, dertien pogingen tot moord, twee bank overvallen en een aanslag met springstof. In Stuttgart loopt sinds 21 mei een proces tegen de leiders van de groep, Ulrike Meinhof en Andreas Baader, als mede Gudrun Ensslin en Jan-Carl Ras- pe. De beschuldigingen tegen hen om vatten onder meer minstens 34 pogingen tot doodslag. De behandeling in Kaiserslautern be gan gisteren onder strenge veiligheids maatregelen en met de verwachte ver- tragingstaktiek der verdediging. De ad vocaten oefenden felle kritiek op onder meer de opstelling van de banken in de zaal. Zij eisten dat de beklaagdenbank zou worden afgebroken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3