WENS VAN STAATSSECRETARIS: DIJK ENKHUIZEN LELYSTAD DICHT I Van der Louw als getuige gevraagd Minder roken op ministerie Ontslaggolf in textiel verwacht TOYOTA s dealers in haarlem en omstreken: Eis 20 jaar in moordzaak PRIJZENSLAG IN DRANK i I Kamerlid stelt vragen over doopbewijzen Oz iBw leven lang 15% NederlandseTapijt Centrale j i VLAGINCIDENT IN UTRECHT Universiteit tegen ariërverklaring CENTRALE RAAD VOOR DE VOLKSGEZONDHEID: Doden bij scheepsbrand V 1 e—-ZA. WOENSD A G 3 SEPTEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 4 I 11 f X 1 1 s BarnhoornTOYOTA BarnhoornTOYOTA Kennemer automobielhandel Meyers autobedrijf Rustman’s autobedrijf J B schrijven ’of het gedrukt is ASPA-ZAANDAM BV peperstraat 86 (075) 123450* IB- J Bil elektrisch te .u-HtL- iiiinHHiggmaattHaH; (ADVERTENTIE) Rozengracht VAN DER LOUW (ADVERTENTIE) D Massaal onderzoek gewenst naar baarmoederhalskanker (vervolg van pagina 1) i -j 1 »'r als met de maatschappelijke behoef ten aan gediplomeerden. Voor de parttime-opleiding vindt de staats secretaris dat de instituten horen te zorgen, dat de studentenaantallen in grote lijnen overeenkomen met de te verwachten stageplaatsen. die soortgelijke moeilijkheden ondervin den bij de export naar Saoedi-Arabië. 1 1 we tai kis kis 1 13’ tor 10. 7,0 1 124 tw 71: set vie kr< I ƒ31 VE ƒ8 o* S’ o I Hij zei dat een gezamenlijke tegenzet met de andere door de actie getroffen ondernemingen niet mogelijk is, omdat „collectieve verticale prijsbinding is ver boden”. Wel legde hij er de nadruk op dat snel moet worden gehandeld. Ook Lucas Bols (Nieuw Vennep) is vastbesloten de verticale prijsbinding te handhaven. „Wij zullen spoedig stappen ondernemen en de actievoerders in ieder geval vandaag nog sommeren de prij zenslag stop te zetten. Gaat de actie door dan ben ik bang, al boop ik het niet, dat de rechter er aan te pas moet komen”, aldus een woordvoerder. DEN HAAG (ANP). Staats secretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen heeft de besturen van de sociale academies gewezen op hun verantwoordelijkheid bij de Haarlem/ Zijlwag 26/ (023)242250* Hrnnyned^/^Roemer Vincharplein 19 - 21/ Bloemendaal/Klaaariaan 6a/(023) 25 1095 Heemstede/Glipperweg 42rd/(023) 285375 Haarlem/ Lange Heremrest 130-134/(023) 32 1317 DEN HAAG (ANP). Het Tweede- Kamerlid Patijn (PvdA) wil van minis ter Lubbers van Economische Zaken weten of er andere redenen zijn dan de problemen met een order uit Saoedi- Arabië die de machinefabriek Van Aar sen bv in Panheel er toe gebracht hebben werktijdverkorting aan te vragen. stadium van deze ziekte zinvol en uit voerbaar is, ook bij grote groepen vrou wen. Daarenboven bleek ook dat de meeste vrouwen gemotiveerd zijn voor dit onderzoek, wat onder meer is geble ken uit hun bereidheid een eigen finan ciële bijdrage te leveren. WHANGAREI- (Reuter) Aan boord van het 3614 ton metende Franse vrachtschip Capitaine Bougainville heeft vanmorgen ter hoogte van de Nieuwzee- landse noordkust brand gewoed. Daarbij zijn zeven mensen om het leven gekomen en worden er nog negen vermist. Onge veer tien uur nadat het schip uit Auck land was vertrokken naar Sydney in Australië met 36 passagiers en beman ningsleden aan boord, werd om assisten tie gevraagd. Ruim vijf uur later woed de het vuur nog steeds. Twintig overle venden hebben de kust bereikt. Bij De Kuyper in Schiedam was men slecht te spreken over de actie van de slijterijen. Het bedrijf wil met alle mid delen de verticale prijsbinding handha ven. „Wij bekijken welke maatregelen geëigend zijn om de actie te breken”, zo verklaarde een woordvoerder. Uitlatingen van vakbondsbestuurders als zouden circa 1000 mensen verdeeld over vier textielbedrijven voor ontslag in aanmerking komen wilde het bestuur niet bevestigen. „Het zal sterk afhangen van de ontwikkelingen in het tweede halfjaar. Als de recessie voortduurt zul len er zeker klappen vallen, al zullen deze zich dan niet tot de textielindustrie beperken”, aldus het KRL-bestuur. Voorzitter ir. E. A. Gelderman stipte nog aan dat in de regio Twente-Oost- Gelderland van de 17.000 memsen werk zaam in de textielindustrie 1,3 pet. werkloos is. Het aantal personen dat korter werkt in de periode 1 juni tot en met 15-30 september 1975 is ongeveer de helft van de totale personeelsbezetting. Ook zegt de raad dat het individuele onderzoek reeds op grote schaal plaats vindt: veel vrouwen gaan zelf naar de huisarts en vragen om een onderzoek. Daarnaast zijn vele plaatsen bezig dit soort onderzoek lokaal te organiseren. Bij dit onderzoek kan kanker die begint in de baarmoederhals bij vrou wen op betrekkelijk eenvoudige wijze in een zeer vroeg stadium worden opge spoord door het maken van een zoge naamd uitstrijkje. De arts schraapt daartoe wat cellen van de baarmoeder hals, een eenvoudige ingreep. Deze cellen worden vervolgens door analistes in een laboratorium onder de microscoop beke ken. Worden cellen aangetroffen die op kanker wijzen, dan is men er meestal zo vroeg bij dat het ziekteproces nog kan worden gestopt. Bij kanker is het in alle gevallen zaak er zo vroeg mogelijk bij te zijn, met name zo vroeg dat de ziekte zich nog niet heeft verspreid naar andere organen of lichaamsdelen. Bij lang niet alle vor men van kanker is dit mogelijk, maar juist baarmoederhalskanker is via de methode van het uitstrijkje goed in zijn eerste begin opspoorbaar. De dijk van Enkhuizen naar Lelystad is gesloten - in zoverre, dat men niet meer door het gat kan varen. Het dijk- lichaam zelf moet nog worden afgewerkt, een karwei, dat donderdag door minister Westerterp tijdens zijn werkbezoek aan het poldergebied in ogenschouw zal wor den genomen. De scheepvaart maakt al geruime tijd gebruik van de nieuwe Houtribsluizen bij Lelystad. Het vlagincident leidde tot vijf aan klachten van Douwes en een Utrechtse journalist tegen de heer Vos de Wael. Deze klachten werden geseponeerd. Wel is David Douwes gedagvaard in verband met een tegen hem opgemaakt proces verbaal wegens verzet tegen de politie. Deze strafzaak zou vandaag voorkomen, maar Douwes’ advocaat, mr. P. H. Bak ker Schut, heeft uitstel gevraagd. Als dat uitstel zou worden verleend, zal de behandeling van de zaak plaatsvinden op maandag 29 september. De raad kwam gisteravond tot deze uitspraak naar' aanleiding van ervarin gen van een student bij de subfaculteit andragogie om toegelaten te worden tot Saoedi-Arabië. Hij zou er een deel van zijn onderwijsverplichtingen afwerken. Van hem werd verlangd de zogenaamde ariërverklaring te ondertekenen, aldus de universiteitsraad. De student voldeed aan deze eis. De betrokken subfaculteit protesteerde ech ter tegen deze gang van zaken en ver zocht het college van bestuur een stand punt in deze kwestie in te nemen. Op voorstel van het college sprak de raad dinsdagavond als zijn mening uit dat, overwegende dat geen enkel land het recht wordt ontzegd bij de toelating van vreemdelingen bepaalde veiligheidsmaat regelen te treffen, het verwerpelijk te achten dat dit gebeurt op gronden van afkomst of religie. De raad spreekt zijn verontwaardiging uit over deze toela- tingspraktijk omdat hij meent, dat deze praktijk is gebaseerd op ontoelaatbare gronden- Dit standpunt zal kenbaar wor den gemaakt aan de ambassadeur van Saoedi-Arabië in ons land. VELP (ANP). Als de recessie te lang duurt zullen nieuwe forse ontslagen in de textielbranche niet kunnen uitblij ven, zo heeft het bestuur van de Vereni ging Katoen-, Rayon-, Linnen- en Jute- Industrie (KRL) vandaag laten dóórsche meren op een persconferentie. per strekkende meter X’XX Voor het verrichten van de uitstrijk denkt de centrale raad van de volksge zondheid met name aan de huisartsen, overigens hoeft dat geen wet te zijn, aldus de raad, plaatselijk mag men het ook anders organiseren. De beoordeling van de preparaten kan het beste gecon- centreerci in een aantal regionale labora toria. Het is weer de taak van de huisarts, aldus de raad, de betrokken vrouwen over de uitslag te informeren en hen zo nodig daarbij te begeleiden. Voor de organisatie van het onderzoek moeten volgens de raad de provinciale administraties worden ingeschakeld, die zich thans bezig houden met de organi satie van de landelijke vaccinatiepro gramma’s bij kinderen. Zij moeten de betrokken vrouwen oproepen en de ge gevens administratief verwerken. Een direct rookverbod is afgekon- digd voor dienstruimten die voor het publiek bestemd zijn zoals wacht- en spreekkamers en voor vergaderingen in de vergaderzalen. Het personeel kan voor zijn werkkamers bordjes krijgen met de tekst dat roken niet op prijs wordt gesteld. Op kamers waarin meer mensen werken zal men in goed overleg moeten kunnen uit maken of roken bezwaarlijk is voor de niet-rokers. In de kantines blijft het roken toegestaan, maar ook hier zal men rekening dienen te houden met „de belangen van niet-rokers”. Als laatste maatregel hebben de bewindslieden de verkoop van rook artikelen in het kantoorgedeelte van het departement verboden. De dienst commissie zal na verloop van tijd het effect van de maatregelen nader be zien. o •aS *1 Iw 131 c1! „Wij verwachtten weliswaar een lichte opleving van de vraag, maar als dit onverhoopt mocht uitblijven hangen de textielindustrie nieuwe ontslagen boven het hoofd, wat wij na de vorige drasti sche sanering zeer zouden betreuren”, aldus het bestuur. I L toelating van eerstejaars. Bij de be paling van de capaciteit van de dag opleiding dient zoveel mogelijk re kening te worden gehouden met zo wel de sociale vraag naar onderwijs J David Douwes heeft André van der Louw gevraagd als getuige-deskundige in zijn strafzaak op te treden, omdat „je lofwaardig initiatief om op 1 mei de rode vlag te laten wapperen van het stadhuis destijds veel weerklank vond”. Douwes schrijft aan „partijgenoot Van der Louw” te vrezen dat „de meest reaktionaire scherpslijper van het parket in Utrecht, mr. Somerwil” een zware straf zal eisen, „om het de rooie jongens eens goed af te leren”. David Douwes meent dat louter de aanwezigheid van André van der Louw „de politieke druk tegen de beraamde ultra-rechtse ma noeuvre” vergroot. „Door te verschijnen, demonstreer je wat de hoge heren nooit verwachten van iemand in jouw positie: dat je het rood wenst te verdedigen”, aldus schrijft Douwes aan de burge meester van Rotterdam. Daarnaast, aldus het advies, is de methode medisch-wetenschappelijk ver antwoord, leent zij zich voor georgani seerde toepassing op grote schaal en kan er worden gewerkt binnen een landelijk bepaald, uniform programma. Dat laat ste bevordert de mogelijkheden van lan delijke evaluatie van het onderzoek, wat voor het verkrijgen van wetenschappe lijk verantwoorde gegevens over grote groepen van belang is- De universiteitsraad van de universi teit van Amsterdam heeft zijn veront waardiging' uitgesproken over het feit dat stafleden en studenten, die wensen te worden toegelaten tot Saoedi-Arabië, het bewijs moeten leveren van niet- joodse afkomst te zijn. UTRECHT (ANP). De Utrechtse actievoerder David Bouwes heeft Rotter dams burgemeester André van der Louw gevraagd als getuige-deskundige op te treden in een tegen hem aangespannen strafzaak naar aanleiding van een inci dent rond een poging op 1 mei de rode vlag te hijsen op het Utrechtse stadhuis. Hij kreeg het daarbij onder meer aan de stok met de chef van het kabinet alge mene zaken van de gemeente Utrecht, de heer N. Vos de Wael, die het vlagver toon trachtte te verhinderen door het breken van de vlaggestok. Dit advies komt ongeveer twee jaar na de afsluiting van ’n experimenteel onderzoek naar baarmoederhalskanker dat van 1970 tot 1973 in Utrecht is gehouden door „Cyt-U-Universitair”, een instelling van de rijksuniversiteit in Utrecht. Uit dat onderzoek is gebleken dat het onderzoek naar het vroegste Minder studenten bij sociale academies Uw brieven in grafisch schrift. Elektrisch typen is gelijkmatiger (dus betere doorslagen, stencils en offsetplaten). En u werkt moeiteloos! J uw gesprekspartner voor kantoorefficiency Bij de parttime-opleidingen van de twintig sociale academies zal het aantal beschikbare stageplaatsen volgend cur susjaar richtsnoer moeten zijn voor het aantal toe te laten eerstejaars. De sociale academies zijn de laatste jaren uitgebreid. Vorig jaar waren er 6700 studenten in de dagopleidingen en 5450 studenten in de parttime-opleidin gen. De stageproblemen ontstaan als de studenten in het tweede jaar van de parttime-opleiding zitten. Daarin zaten vorig jaar 1063 studenten. Volgens dr. Klein begint het aanbod van afgestudeerden aan de sociale aca demies de plaatsingsmogelijkheden in de praktijk te overtreffen. Het gaat hierbij wel om een globale constatering. De situatie is ook niet voor alle studierich tingen gelijk. Daarin moet meer systeem komen, vindt de bewindsman. De overheid kan. aldus dr. Klein, geen garanties geven dat werkgelegenheid voor afgestudeerden aan sociale acade mies voorhanden is. De besturen van de instituten wordt voorgehouden, dat het noodzakelijk is zo goed mogelijk progno ses te maken van de toekomstige vraag naar afgestudeerden. „Met deze behoef- tericijfers zal in het beleid van het departement rekening worden gehou den”, aldus het ministerie. In Nederland overlijden jaarlijks on geveer 400 vrouwen aan deze ziekte- aldus de centrale raad. Bij gericht on derzoek mag een sterftedaling van 20 tot 30 percent worden verwacht, hetgeen betekent 80 tot 120 van die 400 vrouwen. Jaarlijks worden overigens al onge veer 400.000 uitstrijkjes verricht, voor namelijk op individuele vraagstelling van de vrouw aan haar huisarts. Deze uitstrijkjes hebben volgens de raad ech ter een te toevallig karakter. „Het ge vaar bestaat dat juist de vrouwen in de hoogste risico-groepen hierbij relatief het minste aan bod komen”, schrijft de raad in het advies. Overigens wordt gezegd dat het hier om een interim-advies gaat, dat snel naar buiten is gebracht om alle betrok ken personen en organisaties de moge lijkheid te geven te reageren. S| een naar vrouwen tussen 35 en 55 jaar. Dit advies heeft de Centrale Raad voor de Volksgezondheid staats secretaris Hendriks van Volksge zondheid gegeven. De raad noemt zeven argumenten voor dit massale onderzoek. De belangrijkste is dat door de vroegtijdige opsporing van deze vorm van kanker bij vrouwen de sterfte eraan zal verminderen. Stukken beter op de strekkende meter Amsterdam donderdag koopavon 146-150, tel.020-62550-242912 Beverwijk: Zeestraat 56-58, tel. 02150-24137 ■■■■iiHiiMiMiaiiaiaHMiaHaBiaMia Een woordvoerder van de gemeente Rotterdam heeft desgevraagd meege deeld, dat burgemeester Van der Louw de brief van Douwes nog niet had gele zen. „Bij het oordeel over het al of niet als getuige optreden zal voor de burge meester mee wegen, of het hijsen van de vlag aan het Utrechtse stadhuis basis vond in een democratisch genomen be sluit”, aldus de woordvoerder van de gemeente. Het Kamerlid vraagt de minister ver der of het juist is dat Van Aarsen geen visa kon krijgen voor zijn werknemers om die opdracht in Saoedi-Arabië uit te voeren, nu de Nederlandse kerkgenoot schappen terecht weigeren de voor de visa noodzakelijke doopbewijzen af te geven. Om een visum te krijgen, moet men kunnen aantonen dat men geen jood is. Patijn wil van de bewindsman ten slotte weten of er andere bedrijven zijn, DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygië ne hebben het roken in hun departe ment aan banden gelegd. ROTTERDAM. Twintig jaar met aftrek heeft de officier van Justitie in Rotterdam gisteren tegen twee verdach ten 28 en 42 jaar geëist Zij zouden vorig jaar november de 64-,jarige geld- wisselloper Jacob Kodde om het leven hebben gebracht om aan geld te komen voor hun kwijnend elektrotechnisch bu reau. Ze roofden volgens eigen zeggen 40.000 gulden; 70.000 gulden was het volgens de werkgever van Kodde. I Bi I M I I M I M I I ai 1 I I 1 M M I g HO BÜvoo.r^e^ldd-verse kleuren. DEN HAAG (ANP). Er moet bevolkingsonderzoek komen baarmoederhalskanker bij Als bij ons tapijt koopt, krijgt ueen diverse Kleuren, gl kortingsabonnement mee naa.huis Nyl PI ons gelegdena)i scheelt dus stukken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4