Café in Hoofdstraat gaat al sluiten NEDERLANDS KLEINSTE CIRCUS Onrust bij horeca van Santpoort TREEDT 4 DAGEN OP IN VELSEN door activiteiten Hells Angels Moderne aanpak inspraak Noordzeekanaalgebied Sociale school kruimels Geen koop avond in Umuiden to ofe vishal II Haven n n NVV-VROUWEN WEER ACTIEF Iets verloren? Sleur doorbreken lIBHk C 1 B - WOENSDAG 3 SEPTEMBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 5 4 Zuid-Kennemerland f. Voorlichting I at (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Santpoortse horeca maakt zich bezorgd over de Hells Angels, een groep motorrij ders die door hun uiterlijk en hun gedrag op sommige plaatsen in ons land nogal eens (op z’n zachtst ge zegd) schrik teweeg brengen. Ook Santpoort heeft een dergelijke groep die regelmatig in het dorp wordt gesignaleerd en waarvan de leden café’s bezoeken. Het afgelo pen weekeinde zijn er moeilijkhe den geweest en werden er vernielin gen aan geparkeerde auto’s aange richt. Hun akties hebben er al toe geleid dat het café De Groene Valck van het Uilenboomconcern gaat sluiten. ^■"'1 Dinsdagochtend vroeg sloeg circus „Piste” haar tent op in IJmui den op het Marktplein, ’s Middags om kwart over vier begon een twee uur durend programma voor het geachte publiek en woensdag morgen was het circus weer opgebroken om opnieuw opgezet te wor den aan het Gijzenveldplantsoen. ’s Middags is ook daar een voor stelling gegeven en ook morgenmiddag is er een voorstelling. Zater dag is circus Piste in Santpoort. i 3* I'M o (Van onze stadsredactie) >p (Van een medewerker) leze rin- teit tot van een. nde dus Bij de presentatie van de nota van uitgangspunten in november komt daar om direct een populaire samenvatting en een brochure beschikbaar. De politie van Velsen constateert niet meer moeilijkheden dan er .normaal,” al in Santpoort met de Hells Angels zijn. voor onder 1 Woensdag vertrokken: Cliff Quay, Ips wich; Bia Rver, Bremen; Socrates, Ham burg; Vissersbank, Oslo, IJmuiden. :rsi- ont- feit ■sen ibië, iiet- vin- De ch- er- nd- Op lad at, iet an it- te an ijn La- jze ire >r- an is te ;n ÏF i- ie st Jt et ?n en de ti j en zo IJMUIDEN. De winkeliersvere niging „Het Stadscentrum” in IJmui den heeft gisteravond onder applaus de plannen voor een koopavond in IJmuiden laten varen. Geen van de winkeliers bleek erg veel te voelen voor een koopavond, maar als Haar lem een koopavond zou krijgen, wil den de Stadscentrum-winkeliers niet achter blijven. Toen het bestuur van de winkeliersvereniging op de verga dering gisteravond meedeelde, dat het voorstel tot het invoeren van een koopavond in Haarlem door Burge meester en Wethouders van Haarlem van de raadsagenda was af gevoerd, ging er een spontaan applaus op. Daarmee was voor de Stadscentrum- winkeliers een eventuele koopavond in IJmuiden ook van de baan. Het NKV, het Nederlands Katho liek Vakverbond, geeft ook dit jaar weer veertig tot zestig mensen de gelegenheid, leerling te worden op de „Sociale School”. Geen school in de schoolse zin van het woord, maar een cursus die u op weg kan helpen uw zegje in deze wereld te doen. De Greene Valek in de Hoofdstraat gaat sluiten. Het provinciaal opbouworga en Duin den we het wel. We zijn geen kapita listen. Ons enige kapitaal is het cir cus en dat willen we graag behou den”. Het streekplan Meerlanden zal rond 1 mei 1977 worden vastgesteld. Het streek plan Zuid-Kennemerland zal voor half 1978 vastgesteld dienen te worden. Gede puteerde staten willen de herziening van Zuid-Kennemerland strikt beperken tot de punten van de aanwijzing van minis ter Gruijters: het schrappen van de weg door Aerdenhout, van de weg ten zuiden van Heemstede en de beperking van de Zandvoortse kern. HAARLEM. De nota van uitgangs punten voor het streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied zal half no vember in ontwerp gereed zijn. In dit beleidsstuk wordt de richting van het ruimtelijk beleid in het gebied aangege ven op basis van de problemen van nu in het gebied, op basis van de huidige kennis en inzichten en op basis van het programakkoord- Ook wordt in de nota geformuleerd welk beleid gevoerd moet worden als het streekplan nog niet is vastgesteld. De bedoeling is dat het voorontwerp-streekplan vóór medio 1978 wordt gepubliceerd. In dat jaar hebben de statenverkiezingen plaats. sSS - x - --- In het kader van de open en flexibele aanpak van dit streekplan-nieuwestijl willen gedeputeerde staten in een zo vroeg mogelijk stadium meningen vanuit de bevolking en haar vertegenwoordigers horen, en daarmee de communicatie op gang brengen. waar de Hells Angels zich altijd concen treerden gesloten werd en de eigenaar de zaak liet ombouwen tot een restau rant. Regelmatige moeilijkheden waren ook daar de reden om het café te sluiten. Sinds die tijd hebben de Hells Angels zich over diverse café’s verspreid, waardoor ook conflicten met andere ca fébezoekers zijn ontstaan en last in de directe omgeving. Dit soort problemen kent ook het café De Halve Maan aan de Hagelingerweg, waar het afgelopen weekeinde ook dreigende taal is geuit. Eigenaar Koster was door afwezigheid niet voor commentaar te bereiken. An dere café’s in Santpoort zoals Tromp en Zomerlust zeggen geen last te hebben van de Hells Angels, maar verwijzen wel naar de Halve Maan en De Groene Valck. VVesterhoven wil over de Angels in zijn zaak maakt, zullen deelnemers in spé van inspraakbijeenkomsten van begrijpelijke informatie worden voorzien, zal de com municatie tussen bestuur en burger wor den bevorderd, wordt een periodiek in formatiebulletin samengesteld en wordt een centraal punt gecreëerd waar alle vragen binnenkomen. Vanuit dat punt kan worden verwezen naar de instanties waar informatie gehaald kan worden- Bovengenoemde onderwerpen komen ter sprake in de statencommissie voor ruimtelijke ordening, vrijdag 5 septem ber om twee uur ’s middags in gebouw Noord-Holland, Hamelinkstraat 4 in Haarlem- Op de agenda staat ook de al eerder in andere commissies besproken nota weilandwinkels/superstores. (««SS Durf de gewone sleur eens te door breken, zo roept Youth for Christ - IJmuiden. Daarmee wordt de jeugd aangespoord om komende zaterdaga vond te komen luisteren naar de godsdienstige boodschap van deze groepering. Die boodschap wordt vro lijk uitgedragen en ditmaal gebeurt dat met steun van de folk-rockgroep „The Northern Voice Company”. De bijeenkomst wordt gehouden in de Ichthusburcht achter net Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen. De toegang is gratis, aanvang 20-15 uur. Bij het overleg dat daarna op gang komt zal de communicatie worden be vorderd door een periodiek informatie bulletin en gebruik van audiovisuele middelen door bijvoorbeeld registratie van inspraakbijeenkomsten, statenverga deringen, statencommissies en het uit wisselen van die registraties onderling door bijvoorbeeld video-recording. In het algemeen vindt op het moment een herbezinning op de aanpak van het streekplanwerk in Noord-Holland aangebracht, om de moeilijkheden die bij de uitvoering worden ondervonden te ondervangen. Gedeputeerde staten willen in verschillende gebieden een van de geldende streekplannen afwijkend beleid voeren mede door de gewijzigde be volkingsprognoses vooral ten aanzien van het tempo van de woningbouw Over deze problematiek zal een discussienota verschijnen. De „Sociale School” duurt dertig maandagavonden. Zestig gulden voor NKV-leden en ƒ175 voor de nietleden moet men er voor over hebben, in clusief het lesmateriaal. De vervolg cursus van de mediale school beslaat 25 avonden. Nadere inlichtingen en inschrijvingen bij het NKV, Kruisweg 63, Haarlem; tel. 023-320027, ’smor- gens tussen 9 en 11 uur. kunnen eens Op programma staat vermeld: dia’s, proeven van buitenlands en een verloting. Dinsdag vertrokken: Humilatus, Ham burg; Arkturis, Wisbeck; John S Dar- byshire, Mereus, Lowerstof; Stirling- brook. Zaandam, Archangel; North Sho re, Noordzee; Teutonia, Ipswich; Ara, Rotterdam; Prinsenborg, Delfzijl; Elis- beth Henz, Vlaardingen; Anita Schut Wisbeck; Chris Isa, Antwerpen; Ivy B, Rotterdam; Laomedon, Antwerpen; Im pala, Ipswich. Woensdag aangekomen: Marie Chrisi- ne, Antwerpen, IJmuiden; Hella Schaa, Antwerpen, IJmuiden; Gabriela, Rotter dam; Irish Elm, Yokohama; Neptunus, Rotterdam; Fridel, Poole, IJmuiden, Vel sen; Monte Toledo, Santander. Bij de politie Velsen werden van 23 augustus tot en met 29 augustus de volgende gevonden voorwerpen aan gegeven: Kinderbril, damesportemonnee met inhoud, ring met sleutels, muntbiljet, leesbril, herenbril, sjaal, herenbril, fietstas inh. regenjas, portefeuille en pantalon, damesring met steen, hoofddoek, bril, damesschoen, dames- polshorloge, damesvest, potemonnee met inhoud, damesarmband, autoped, ring met 3 sleutels, etui met 3 sleu tels, autozitkleedje, ring met 3 sleu tels, contactsleutel, bromfiets, etui met 5 sleutels, schildpad, ring met 3 sleutels, kinderjas, huissleutel, gas aansteker met inscriptie, mapje met 2 sleutels, ketting en broche, porte monnee met inhoud, basketbalschoen, zwembroek, hond, sleutel. Voor die streekplangebieden waar ge deputeerde staten een afwijkend beleid willen voeren en niet binnen deze be stuursperiode (tot 1978) een streekplan- herziening kan worden vastgesteld, zal met een nota van uitgangspunten wor den gewerkt, zoals bij het streekplan Amsterdam-Noordzeekanaalgebied. Het winterprogramma voor de le den van de NW Vrouwenbond is weer klaar. Op 9 september zullen de dames weer hun eerste samenzijn beleven. Dan is er in gebouw Velser- duin aan het Velserduin aan het Velserduinplein voorlichtingavond. Het Productschap voor groenten en fruit zal dan allerhande informatie verstrekken. De avond is voor ieder een toegankelijk, dus ook niet-leden kennis komen maken, film, fruit Wie bereid is zich te verdiepen in de achtergronden van de snelle ver anderingen in onze maatschappij, wie zich wil bekwamen in het omgaan met zijn kinderen, zijn collega’s, zijn superieuren en zijn bestuurders, die kan op de „Sociale School” terecht. Het lesprogramma omvat drie ge heel afzonderlijke leerjaren, die eventueel afgerond kunnen worden met de „Mediale Sociale School”, een soort cursus voor gevorderden. Leren spreken, lezen en luisteren behoort tot de vakken. Ook vergader- en discussietechniek komen aan de orde, maatschappelijke vraagstukken wor den behandeld, de staatsinrichting en de vakbonden worden apart belicht. Daarnaast geeft de school inzicht in belastingvraagstukken en in sociaal verzekerings- en algemeen recht. De politiek blijft niet onbesproken, maar de „lessen” zijn niet schools: er wor den geen verplichte examens afgeno men en huiswerk maken is ook een kwestie van vrije wil. Wel kan het leerplandiploma verworven worden, voor wie dat wil. Hij is nu van plan in zijn pand zijn bekende restaurant De Uilenboom weer te heropenen, dat in het weekeinde wordt opengesteld voor iedereen die een hapje wil komen eten en in de week beschikbaar wordt gesteld aan gezel schappen. Duidelijke klachten over de Hells Angels wil hij niet kwijt. De moeilijkheden met de groep zijn vooral ontstaan sinds café De Weyman Maar extra aandacht besteden we er niet aan. Het is voor ons een bekend verschijnsel die moelijkheden en die on rust", aldus hoofdirspecteur Wijnstroom. heidsbelasting. Van de rest moesten vier mensen en de dieren leven en moest het materiaal betaald worden. Voor dat geld krijg je niet eens één goochelaar”, vertelt Boekschoten. Over Velsen is hij bijzonder tevre den. „Deze gemeente is voor een klein circus als het onze nog bespeelbaar; geen vermakelijkheidsbelasting en maar 50,- staangeld. Dan kunnen we tenminste nog wat verdienen”. Over de belangstelling voor het cir cus in IJmuiden is hij bijzonder te vreden. „We treden op voor kinderen en volwassenen en we hebben hier de eerste dag goed kaarten verkocht. Meestal krijgen we hoofdzakelijk kinderen, maar hier was het aantal volwassenen opvallend groot”. Dat doet de circusdirecteur kennelijk goed. Hij hoopt in de gemeente Vel sen ook voldoende te verdienen om de klappen, die het circusje dit jaar heeft gehad weer een beetje te ver goeden. „We hebben dit jaar een nieuw dak voor de tent moeten ko pen, want die lekte verschrikkelijk. Dat kost ontzettend veel geld en daarbij kwam nog, dat onze woonwa gen in een sloot is gekanteld en we een nieuwe moesten kopen”. Met eni ge trots vertelt Boekschoten, dat het wel voorgekomen is, dat mensen na afloop van de voorstelling naar hem toekwamen en hem wat extra geld in zijn handen duwden, omdat zij zó genoten hadden. „Subsidie hebben we nog nooit gehad”, zegt hij, „maar als er voldoende publiek komt, dan red- Het zijn lange dagen, die de circus mensen maken, ’s Morgens om vijf uur moeten de reclameborden van de ene plaats naar de andere gebracht worden en tegen zeven uur vertrekt het circus naar de nieuwe stand plaats. Dan met behulp van de altijd aanwezige nieuwsgierige jongens, die om elk circus, hoe klein ook, te vinden zijn, de tent opbouwen, met de reclamewagen rondrijden om het hooggeëerd publiek te trekken en ’s middags optreden, ’s Avonds wordt het circus weer afgebroken en de volgende dag begint het werk van voren af aan. „De mensen denken vaak, dat je geld genoeg hebt, als je circusdirec teur bent”, vertelt Boekschoten. „Maar in werkelijkheid hebben we moeite om de touwtjes aan elkaar vast te knopen”. Het circus heeft een toernee door Noord-Holland gemaakt en daarbij gemiddeld zo’n 80 a 90 men sen per voorstelling gehad. Maar om te kunnen blijven draaien, moeten er toch wel 200 bezoekers zijn. „We hebben dagen gehad, dat we 500.- verdienden, waarvan dan 300,- af ging voor staangeld en vermakelijk- Dinsdag aangekomen: Giovanni Ange- li, Santos; Stella Maris 2, Kopenhagen; Clif Quay, Theems; Parkersgate, Roches ter, IJmuiden; Westeeada, Brugge; Vis sersbank, Franeker, IJmuiden; Dart, Londen; Prinsenbeek, Archangel, Zaan dam; Kosmos, Hamburg; Boreas, Cadiz; Tor Anglia, Gotenburg; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Team Vesta, Nai na; Anton Roth, Rotterdam; Calchas, Rotterdam. Hoofdinspekteur Wijnstroom zegt wel dat de Santpoortse Horeca zich zorgen maakt en dat hierover met de politie gesproken is. Volgens hem zijn de moei lijkheden met de Hells Angels nauwe lijks op te lossen. „Kijk, als zo’n jongen in een cafe komt, kaai je als eigenaar moeilijk zeggen: Hé joh, jij hebt een leren jack en je bent op de motor gekomen, ga er maar weer uit. Zo’n jong heeft dan niets gedaan. Ik kan me aan de andere kant wel voorstellen dat klanten tegen zo’n verschijning zitten op te kijken. We hebben wel tegen de café’s gezegd: Zijn er moeilijkheden bel dan, we staan onmiddellijk voor de deur. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1520 kg tong; 3 kisten tarbot en griet; 12 kisten schol; 491 kisten haring, 475 kisten makreel; 424 kisten kabeljauw en 84 kisten diversen- Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 13-00; grote tong 14,57-14,49; grootmiddel tong 12,36-12,16; kleinmiddel tong 10,99- 10,52; tong één 10,42-9,68; tong twee 7,04-6,61. Per 40 kg.: tarbot 192-167; griet 130- 124; kabeljauw één 62-42; kabeljauw twee 78-53; kabeljauw drie en vier 84- 71; kabeljauw vijf 74; schol één 110; schol twee 112; schol drie 110-104; schol vier 82-74; haring één 53,40-43,20; ma kreel drie 18,40-17,20; blanke koolvis 66. De besommingen waren: SCH 81 3O.OO0, UK 135 ƒ2.100, UK 145 2.900. VD 25 1.200, YE 25 1-800, IJM 18 8.300 1 Deense smik RL 438 25000 ian- vor mingscentrum Dijk en Duin en de volkshogeschool Bergen vormen een sa menwerkingsproject dat lokaal en regio naal de inspraak zal organiseren. Samen met bureau voorlichting zal het in spraakproces doorzichtig worden ge- Grooit is circus Piste niet. Het is zelfs waarschijnlijk het kleinste cir cus van ons land met haar twaalf meter tent, die aan 250 personen zitplaats biedt. Ook het personeel is niet erg uitgebreid. Naast directeur W. Boekschoten, die zelf als fakir optreedt, bestaat het uit zijn vrouw en zijn 18-jarige zoon, die beiden tijdens het programma in de piste staan en uit zijn 20-jarige zoon, die zorgt voor de propaganda en de re- quisieten van het reizend circus. De verdere toebehoren van circus Piste bestaat uit enkele circuswagens; voor de „cassa”; voor het dierenpark en voor bewoning. Het dierenpark omvat een Shetland-dwergpony, twee apen, zes honden, een vos, drie ganzen, een grote Zuid-Afrikaanse bok en drie kleinere bokken. Vier jaar geleden is directeur Boekschoten met dit familiecircus be gonnen. Hij was chef-kok van zijn vak en zijn vrouw werkte als ver koopster en zomaar ineens wilde hij een klein circus beginnen. Acht maanden lang heeft hij met zijn vrouw en zoons geoefend om ver schillende circusnummers in elkaar te zetten en toen gingen ze met een kleine tent en twee wagens op pad. Andere aantrekkelijkheden het winterprogramma zijn meer een avond waarop gesproken zal worden over Amnesty Internatio nal, een avond die gewijd is aan Sinterklaas (kienavond), gezondheids zorg, werkgelegenheid en herscho- lingsmogelijkheden voor de gehuwde vrouw, terwijl er ook een middagje bowlen in het vooruitzicht gesteld is. Tenslotte organiseert de NVV- vrouwenbond de cursus Maatschappe lijke Oriëntatie. Deze begint in no vember. Éénmaal per drie weken wordt een lesbespreking gehouden. De avonden zijn in Velserduin en de kosten voor deelname bedragen voor deze cursus 42,50. De cursus wordt geleid door de heer H. Pelgrim. Direkteur last die de Hells veroorzaken liever niet praten, omdat publicaties onrust bij de klanten en eventueel agressiviteit bij de Angel- groep kunnen opwekken. Wel geeft hij toe dat leden van de groep regelmatig zijn café in dv Hoofdtraat bezoeken, hetgeen vaste klanten deed besluiten voortaan weg te blijven. Ondanks dat De Groene Valck commercieel een suc ces was doet hij zjjn cafédeur resoluut dicht, vanwege die vaste klanten. i ‘lult O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5