TEVENS AFSCHEID VAN VILLA AAN KORTE PARKWEG IN BLOEMEND AAL Dansschool Stol geheel vernieuwd Bijna drie mille Met beenfractuur uit Velsen-Noord opgenomen in voor KW-fonds ziekenhuis Activiteiten Be jaardenbond ’I Jmuiden’ viert Poging tot aanranding bij zwembad in het najaar zilveren jubileum bij „Wijkeroog” ii" MI i I Kort IJmondnieuws WOENSDAG 3 SEPTEMBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK door Hans Invernizzi Menszijn Bouwplaat Onvoldoende Afroming Kennemer Mammoetwet BLOEMENDAAL. „Op een IVO-school gaat men van de gedachte uit, dat het kind zijn vermogens moet leren ontdekken en deze naar eigen aanleg en tempo moet ontwikkelen; het is daarbij de bedoeling dat het kind zich creatief, intellectueel en maatschappelijk ontplooit en zo een volkomen mens wordt.” Deze woorden staan afgedrukt in de uitnodiging voor de viering van het 25-jari gbestaan van de Individueel Voortgezet Onderwijs (IVO) ’t Heuveltje in Bloemendaal. Een wereldje apart, die school. met Gerard Paques -WA Vijfde lustrum IVO-school ’t Heuveltje (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) Sinds de grootscheepse televisieactle „Geven voor leven”, eind vorig jaar, lijkt er iets moois te zijn opgebloeid tussen de zangeres Nana Mouskouri en Jan van Hillo van de NCRV. Onlangs was Jan bij haar op bezoek in Genève, en wat nog nooit eerder was gebeurd, greep bij deze gebeurtenis plaats: samen met haar twee kinderen zong Nana, speciaal voor de Nederlandse televisie, het wereldberoemde „Altijd is Kortjakje ziek, midden in de week maar ’s zondags niet”, en dat nog wel in het Frans. „Je moet een kind niet alleen intellec tueel benaderen, maar ook gelijktijdig de gevoelsmatige kant zich laten ont plooien. Kinderen hier leren we als een sociaal wezen te functioneren. Veel aan dacht is er voor de creatieve en expres sievakken. Die zijn even belangrijk als de andere”, aldus mejuffrouw Dun, die „Het is hier één grote familie”, zegt mejuffrouw G. S. Tan, die de organisatie van de vijfde lustrumviering op zich genomen heeft. Een apart soort lustrum. Geen pontificaal vlagvertoon, maar een langdurige reünie. Tevens een afscheid. De oude villa *t Heuveltje, waar de school sinds 1952 is ondergebracht, gaat tegen de vlakte. Dit jaar nog hoopt men de eerste paal te slaan voor een nieuw gebouw aan de Teding van Berkhout- laan in Aerdenhout. Een tijd lang is nog gewerkt met een systeem, waarbij drie maal per jaar examen kon worden gedaan, maar dan mocht een kind geen enkele onvoldoen de halen. Had het voor één vak een vijf, dan was het risico groot, dat alle andere vakken ook moesten worden overgedaan. Dat vond men op ’t Heuveltje onrecht vaardig en besloten werd water in de wijn te doen: één maal per een examen dus. te wissen. Een groter compliment lijkt voor een school niet te vinden. VELSEN-NOORD. Bij een aanrij ding in Velsen-Noord op het kruispunt Rijk de Waalweg-Schulpweg is gisteren een vijftigjarige vrouw uit Velsen ge wond geraakt. De vrouw op de fiets zou volgens de politie geen voorrang ver leend hebben aan een automobilist. Met een rechteronderbeenfractuur moest zij opgenomen worden in het Zeeweg Zie kenhuis. Het programma van de jubileumvie ring is als volgt samengesteld: dinsdag 9 september verricht de voorzitter van het schoolbestuur, ir. A. J. Boltjes, de offi ciële opening (18.30 uur). Woensdag 10 september: speldag voor de leerlingen; donderdag 11 september: vossejacht voor de onderbouw; workshop met diverse vormen van expressie voor de boven bouw; vrijdag 12 september: ontmoeting met leerlingen tijdens een gezamenlijke maaltijd; zaterdag 13 september: lessen van medewerkers en oud-medewerkers; sport en spel; koud buffet met tijd voor een laatste „sentimental journey”. De zaterdag is helemaal bestemd voor de oud-leerlingen. Ook de rest van de avond bracht ik bij de NCRV door. Dat kwam omdat op het andere net de VPRO en de EO niets verrassends te bieden hadden. „All in the family”, dat weten we nu wel, en aan die propagandafilms schijnt ook maar geen einde te komen. Bij de EO vertelde scheepstuiger Jaap Wesselman „hoe hij zijn geloof beleeft”, maar dat liep ik mis vanwege Jan en zijn Nana. Woensdag, donderdag, vrijdag en za terdag (van 14 tot 16 en van 20 tot 22 uur) is in de school een tentoonstelling van werk van leerlingen te bezichtigen. Iedereen is welkom, in het bijzonder ouders van (oud)leerlingen. Overigens verwacht men een toevloed uit de hele regio, want de leerlingen van ’t Heuvelt je komen van heinde en ver. Voorts wordt tijdens de jubiléumviering een bouwplaat van de oude villa verkocht, gemaakt door Rob Oderkerk, een van de leerlingen (kosten 2,50) en een nostal gisch jubileumboek (prijs 12,50). weinig gelukkig blijkt met de Mam moetwet. Althans met de gevolgen ervan voor haar school. Wat gebeurde? „Vroeger werkten wij met een proe- ven-systeem. Wanneer een kind vijftig proeven met goed gevolg had afgelegd kreeg het het IVO-B-diploma, dat gelijk stond aan het MULO-B-diploma. Elk kind kon zelf bepalen wanneer hij of zij zijn proeven wilde doen, wanneer hij of zij er rijp voor was. De Mammoetwet heeft ons gedwongen op te leiden voor de erkende MAVO-3 en MAVO-4-diplo- ma’s. Dat betekent: één keer per jaar examens, of de leerling er klaar voor is of niet. In feite is dat tegen onze princieps, maar we konden niet anders, omdat het oude IVO-B-diploma niet meer erkend werd”, vertelt mejuffrouw Dun. van belasting. Maar de afdeling zorgt ook voor diverse activiteiten zoals bus tochten. filmmiddagen, kienbijeenkom- sten, kerstvieringen en dergelijke. Bij al deze activiteiten kan men steeds rekenen op de loyale medewerking van de heren S. S. Heins en H. Visman van de ge meente. Soortgelijke gevallen, waarbij ook een bromfietser betrokken was, hebben zich de afgelopen dagen voorgedaan op de Santpoortse Dreef en de P.C. Hooftlaan. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat in alle gevallen dezelfde bromfietser aktief was. Hoewel de IVO-school de Mammoet wet in feite voor was meer individu ele aanpak, keuzepakketten heeft de wet voor ’t Heuveltje in feite geen verruiming van de mogelijkheden gebo den. Omdat de leerlingen nu moeten worden klaargestoomd voor het examen valt het uiterst zwaar hen te motiveren voor lessen en vakgebieden, die buiten de strikte examen-eisen vallen. Vroeger gebeurde het vaak, dat een kind een jaartje langer op school bleef en veel volwaardiger in de maatschappij werd gezet. Nu echter verdwijnen de leerlin gen met het „papiertje” op zak; een stuk afroming van het onderwijs in feite. En zo werkt de IVO-school het keurs lijf van de wet met twintig medewer kers en 238 leerlingen. Heel wat meer dan in 1950. Toen startten mejuffrouw Dun, leerkracht van het eerste uur J. Zeepvat en directeur J. R. Janssen met welgeteld 50 leerlingen in de Hoofdman straat in Haarlem. Wat later verhuisde de school, die ontstaan was toen de AVIO-afdeling van het Kennemer Ly ceum werd opgeheven en enkele ouders en leerkrachten een vereniging vormden De geheel verbouwde dansschool van Hannie en John Stol aan de Julianakade in IJmuiden is gereed om in haar gemo derniseerde zaal de danslustigen weer te ontvangen. Maandagavond is er Open Huis geweest voor een groot aantal be langstellenden en dinsdagavond was er een openingsbel voor de getrouwde pa ren. Vanavond volgt dan nog een gezel lige avond voor de jongeren, waarna de danscursussen van start gaan. Op de foto de gezellige drukte tijdens het open- ningsbal voor getrouwde paren in het vernieuwde danscentrum. Nieuw seizoen. De Maverjasvereni- ging „Ons Genoegen” opent vrijdagavond 5 september om acht uur het nieuwe seizoen met een open klaverj asdrive, in dorpshuis „De Meerpaal” aan de Ban- jaertstraat in Velsen-Noord- Voor deze drive zijn weer vele goede prijzen be schikbaar. Het was echter weinig opzienbarend wat er in dit verband uit haar mond te noteren viel. Dat lag aan beide partijen. Mouskouri had voor mijn gevoel ook in het verleden nooit veel te melden (ten tijde van de Griekse kolonels hield ze altijd angstvallig haar mond, wat ik haar niet verwijt, maar wat wel teke nend is). En Jan van Hillo is erg gauw tevreden met een antwoord. Hij deed me gisteren sterk aan Willem Duys denken: vol bewondering gezeten aan de voeten van het idool, al instemmend knikkend als het nog nauwelijks duidelijk kan zijn in welke richting het antwoord zal gaan. In dit eerste deel stond de familie Pankhurst centraal. Vader Pankhurst is een voor die tijd verlichte geest, maar sterft vóór hij zijn ideeën inzake de rechten van de vrouw via zijn partij, Labour, enige vorm heeft kunnen geven. Zijn vrouw en dochters zetten de strijd voort. Aan het slot van deze aflevering werd de eerste echte vrouwenpartij op gericht, ter verbreiding van politieke en maatschappelijke denkbeelden. Afgaande op dit eerste deel zou ik zeggen: een serie van goede kwaliteit, met veel ge voel voor sfeer en zeer zorgvuldig ge maakt. Persoonlijk zou ik die delen wat korter hebben gemaakt dan vijf kwar tier, maar ja, daar valt natuurlijk niets meer aan te veranderen. Een serie over de Nederlandse situatie, indertijd en ook later, (tot en met 1975, het jaar waarin het Amsterdamse meisje Wanda Werner furore maakt door met ontbloot boven lijf over straat te lopen) zou trouwens ook geen slecht idee zijn. IJMUIDEN De afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Bejaarden bestaat dit jaar 25 jaar. Dit heuglijke feit gaat men in de komende weken met een aantal festiviteiten voor de leden herdenken. Op donderdag 2 oktober zal van 17 tot 19 uur in het Dienstencentrum aan het Zeewjjkplein een jubileumreceptie worden gehouden. Op donderdag 9 oktober is er voor de jubilerende bejaardenbond een optreden van het revue-gezelschap Walden-Kievits in de Stadsschouwburg en op 22, 25 en 29 sep tember worden er jubileum-verrassingsbustochten georganiseerd. De oprichting van de afdeling IJmui den had plaats op 25 maart 1950. Initia tiefnemers waren toen de heren J. Gey- teman, J. Besse, N. van der Zwan, R. Althof en J. B. Weduwer, die meteen al 28 leden konden inschrijven. Binnen en kele maanden bedroeg het aantal leden al ruim 200. Bij het vijftienjarig bestaan waren er al 1400 leden, vijf jaar later 3200 en nu in 1975 is de bejaardenbond uitgegroeid tot 3600 leden in IJmuiden. De dames P. M. Jalink-Vink (83j) en A. Kremer-Bijmholt (78j) zijn vanaf de op richting lid. De afdeling heeft de leiding in vier sociëteiten, namelijk in de Abelenstraat, in het Wit-Gele Kruis-gebouw aan de Zeeweg, in het „W. F. Visserhuis” en in „Breezicht”. Daarnaast bestaan diverse commissies voor propaganda, activiteiten en jubileum. De afdeling wordt gesteund door 280 donateurs, die mede het bonds- Hier en nu, ook al van de NCRV, had vijf onderwerpen bijeen gesprokkeld. Natuurlijk Israel, en verder de Belgische binnenschippers, de Markerwaard, en Chili (het is al weer twee jaar geleden dat Allende daar van het toneel ver dween). Economie-hoogleraar dr. A. van Doorn werd in de studio gevraagd waar aan we, als consument, ons geld moeten uitgeven. Minister Boersma van sociale zaken heeft namelijk onlangs beweerd dat we onze centen niet naar de spaar bank moeten brengen (de eerste vijf maanden van 1975 hebben we al drie miljard gulden meer gespaard dan vorig jaar), maar het moeten laten rollen. Dat houdt de produktie op peil, en de werk loosheid beperkt. En daar is (zie onder meer Hoogovens) behoefte aan. „Koop Nederlandse waar, dan helpen wij el kaar”, suggereerde Sleeuwenhoek, maar dat ging de hoogleraar te ver. Wel beval hij vriendelijk in uw aandacht aan: meubels, radio’s, wasmachines, automo bielen en kleurentelevisies. Zo kunnen we allemaal ons steentje bijdragen om de crisis klein te houden. Om de afdeling IJmuiden voor het bejaardenwerk de beschikking te geven over verschillende materialen, is er een jubileumfonds opgericht, waarin leden, donateurs en mensen, die het bejaarden werk steunen, een bijdrage kunnen stor ten. Naast het jubileumfonds wordt er voor dit doel ook een verloting georga niseerd. Niet alleen de bejaardenbond afdeling IJmuiden viert een jubileum, ook de Algemene Bond van Bejaarden viert feest. Hij bestaat al 30 jaar en heeft daarom 1975 uitgeroepen tot propagan- dajaar. Ook het bestuur van de afdeling IJmuiden zal hieraan aandacht besteden. Het bestuur bestaat momenteel uit voorzitter A. G. Lindhout, seer. D. Zalm, penningmeester mevr. M. B. Scholten-Walen en de leden J. Anepool, J. de Boer, R. van der Heide, mevr. J. Huijbers, mevr. E. ter Haar, mevr. W. Martens en mevr. W. Kolk-Steffers. Een ander negatief gevolg van de Mammoetwet is, dat het niet is toege staan een extra leerkracht aan te trek ken. Mejuffrouw Dun: „Al barsten we van het geld, we mogen er alleen mate rialen voor kopen; geen mens, ook al zouden de ouders zo’n leerkracht zelf betalen. Ik vind dat eigenlijk onmense lijk”. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de gemeente heeft zich weer eens een geval van poging tot aanranding voorgedaan. Gisteravond werd een twintigjarig meisje op de fiets op de Heerenduinweg bij het zwembad van haar fiets getrokken door een man. Ze kon zich verdedigen en zag kans de man op de vlucht te jagen. Die ging er op een bromfiets vandoor. Fototoestel. Uit een personenauto in de Santpoortse Van Dalenlaan is een fototoestel gestolen. Een ruit van de wagen werd vernield. om een nieuwe school op poten te zet ten, naar de Lange Margarethastraat, ook in Haarlem. Zelfs werd nog kort les gegeven in een zaaltje van Stoop’s bad. Maar dat was allemaal nieit de opzet. ’t Heuveltje moest een Bloemendaalse school worden en werd dat toen de gemeente de oude villa aan de Parkweg 2 aanbood. orgaan ontvangen. Een twaalftal bodes bezorgt de periodieken en innen de contributie. Een speciaal team van dames bezorgt attenties bij de 80, 85 en 90-jarigen en bij de 50, 55 en 6O-jarige huwelijksfeesten. Ook aan leden die in het ziekenhuis verblijven en aan jubilarissen worden kaarten en fruitbakjes bezorgd, die alle maal worden opgemaakt door mevrouw E. ter Haar. In bijna alle bejaardenhui zen worden een- of tweemaal per jaar kienavonden gehouden. Er bestaat een goede samenwerking met de Stichting Dienstverlening voor Bejaarden, waarin de bond een vertegenwoordiger heeft. De leden van de bejaardenbond krij gen hulp bij sociale problemen, maar ook bij kleine probleempjes, zoals invul len van belastingbijetten en voor som migen heeft dit geleid tot vrijstelling VELSEN-NOORD. Het bestuur van de afdeling Velsen-Noord van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding kan met groot enthousiasme meedelen dat de jaarlijkse collecte van de afgelopen twee weken voor dit doel in Velsen-Noord een verheugend resul taat heeft opgeleverd. Ofschoon het aantal inwoners ook in Velsen-Noord is gedaald en in dit ge- meentedeel veel buitenlandse gezinnen zijn gevestigd is een record-opbrengst van 2865,79 bereikt. Het afdelingsbestuur was zo gelukkig in de heer C. M. In den Bosch een nieuwe collecteleider te hebben gevon den, die op zijn beurt meer dan twintig collectanten voor het KWF wist aan te trekken. VELSEN-NOORD. De activiteiten commissie van de volkstuindersvereni- ging „Wijkeroog”, heeft zich als eerste doel gesteld om donderdagavond 4 sep tember om acht uur de eigen klaverjas- en biljartclub op te richten. Indien vol doende belangstelling voor deze beide sporten bestaat is het voornemen om een afzonderlijke biljartavond op don derdag en de kaartavond op donderdag en de kaartavond op dinsdag in de eigen kantine te houden. De commissie is druk doende om ook te tentoonstelling van groenten, bloemen en fruit in de kantine voor zaterdag en zondag 13 en 14 september te realiseren. De tentoonstelling heeft als openingsu ren voor de zaterdag van 15.00 tot 20.00 uur en op zondag van 10.00 tot 20 uur. De tentoonstelling is voor iedere belang stellende gratis toegankelijk. Een bustocht op 26 september naar het proefstation Naaldwijk en bezichti ging van tuinen in Delft en Den Haag wordt voorbereid. Belangrijk voor de leden en „bewo ners” van de tuincomplexen A en C is op zaterdag 6 september de controle op lekkages van de waterleiding in verband met het ontstellende waterverlies in de afgelopen maanden. De bouwcommissie gaat een en ander onderzoeken. De vijfde lustrumviering van de Bloe mendaalse IVO-school, waar inspraak en democratisering al begrippen waren in 1950, waar werken in leeftijdsgroepen al de gewoonste zaak van de wereld was er in andere onderwijskringen over gedacht werd, waar elke op vrijdagochtend leerlingen met IJMUIDEN. - De IVO-school ’t Heuveltje in Bloemendaal is een ech te streekschool. Leerlingen komen uit het hele Kennemerland, de Haarlem- mermeerpolder, maar vooral ook uit de IJmond. Talloze oud-leerlingen en ouders van (oud)-leerlingen wonen in Velsen, IJmuiden en Beverwijk. Nana Mouskouri is een geslaagde zan geres, dat bleek onder andere uit het gigantische park, met klaterende fontei nen, bij haar huis in Genève. „Elke artiest heeft een plek nodig om wat op adem te komen”, zei Van Hillo bijna verontschuldigend. Bovendien heeft ze dan nog een huis in Parijs, en echtge noot George was tijdens dit vraagge sprek bezig met de bouw van een zo merhuis op Korfoe. Maar dit terzijde. Dit gesprek met Jan ging niet alleen om de zangeres, maar ook om de mens, om niet te zeggen de moeder Mouskouri. De IVO-school gaat „zijn” villa met bezwaard hart verlaten, maar het is niet anders. Het pand staat praktisch op instorten en is, hoewel gezellig en heel uitzonderlijk van sfeer, te klein gewor den. Het accent bij de jubileumviering, die 9 september start, ligt op het vaar wel en heeft een nostalgisch tintje. Veel ruimte is vrijgemaakt voor de oud- leerlingen. Frapant genoeg namelijk blijven zij steeds opnieuw contact opne men met hun oude school. De herinne ring aan de jaren, die zij er doorbrach ten, is volgens mejuffrouw Dun niet uit De IVO-school is anders dan andere scholen. Dat blijkt uit het bovenstaande citaatje, maar meer nog uit de woorden van mejuffrouw J. G. Dun, sinds 1961 hoofd van de school en vanaf het aller prilste begin bij de oprichting betrokken. Met overtuiging vertelt zij, hoe belang rijk het is dat het voortgezet onderwijs kinderen opleidt met aandacht voor alle facetten van hun menszijn. Het gaat er niet om hen vol te stampen met kennis en hen na een examen te laten „zwem men” in de maatschappij. Met lichte afschuw denkt zij aan de grote scholen gemeenschappen, die homs meer weg hebben van een fabriek dan van een instituut waar jonge mensen worden gevormd. Onder geen beding wil mejuf frouw Dun dat er meer dan 250 leerlin gen op haar school zitten. Op ’t Heuvelt je is het van gewicht, dat iedereen elkaar kent en dat elke leerling en leerkracht in IVO-termen „medewer ker” zich voor het schoolgebeuren verantwoordelijk voelt. Mejuffrouw J. G. Dun, die vanaf de oprichting, 25 jaar geleden, aan de IVO-school is verbonden. „Ik doe het voor jou, Jan, omdat ik weet dat je veel van kinderen houdt, en omdat we elkaar goed kennen”, zei de bebrilde Griekse vocaliste. Kort daarvoor had Van Hillo haar („Jan, wat verwen je me toch!”) een platina grammofoon plaat geschonken, omdat er van een langspeelplaat in Nederland 100.000 exemplaren zijn verkocht. Kortom, het was gezelligheid en gemoedelijkheid troef bij dit interview (afgewisseld met liedjes uit Geven voor Leven-show), dat diende als een inleiding voor drie BBC- programma’s met Mouskouri, die de NCRV deze maand uitzendt. Een goede serie lijken me de zes programma’s over de strijdsters voor vrouwenrechten, die de NCRV van de BBC heeft gekocht. Gisteren was deel een te zien van „Zij aan zij” („Shoulder to shoulder”). In zes keer 75 minuten wordt de strijd behandeld die vrouwen uit de betere Engelse kringen aan het begin van deze eeuw leverden voor ge lijke rechten, te beginnen met het kies recht. Dat waren woelige tijden, met demonstraties en relletjes, en de dames verdwenen regelmatig achter slot en grendel. voor maar week al hun problemen over de brug kunnen komen en zo elkaar leren begrijpen, waarderen en accepteren, waar leuke excursies aan de orde van de dag zijn, maar waar bovenal het individuele voorop staat, een groots gebeuren te worden. W’ T

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7