Orgelbouwers vinden elkaar in federatief verband Rijke verscheidenheid in S collectie Koster Boutique Kritiekpri js Herman voor Jury keert zich tegen kritiek Openluchtfilms in Vondelpark TOYOTA dealers in haarlem en omstreken: te IEER ?A1 wie met ons mee wil gaan’: aanfluiting KAMPERMAN OUDE AMBACHT TREKT VEEL JONGEREN J Toekenning griffels Bellevue Nostalgisch cabaret van lbo in première BONTSPECIALISTEN Sublieme bontcouture bij Kamperman in Haarlem! DONDERDAG SEPTEMBER 4 19 7 5 KUNST zomerkorting van 10% IS ierolie) iel. BarnhoornTOYOTA BarnhoornTOYOTA Kennemer automobiebedrijf Meyers autobedrijf Rustman’s autobedrijf ad. ïm, m- 96 ADVERTENTIE) 1 Tijdens een gezellige bijeenkomst in de Gijsbreghtkelder U bent van harte welkom’ (Van onze kunstredactie) de wjjze JAC HEIJER (ADVERTENTIE) onder redactie van Bé ter Maat Bezoek de tentoonstelling van de corsowagens in de BLOEMENVEILING te Aalsmeer. op vrijdag 5 sept, van 14.30 - 22.00 uur op zondag 7 sept, van 11.00 -18.00 uur In vele stands intormatie over bloemen en planten en de plantendokter. Oe nieuwe bontmode van Kamperman belooft ook dit jaar weereen modieus hoogtepunt te worden. Maar voor wij u deze modellen presenteren geven wij op onze bestaande collectie een Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voorde deur! Wie dit stuk in onze tijd wit opvoeren is haast verplicht heel duidelijk het stuk De jury, samengesteld uit zeven regio nale afdelingen, verklaart dat de uitein delijke toekenning der prijzen geheel volgens de reglementen en met volledige instemming van alle juryleden tot stand is gekomen. Er wordt bezwaar gemaakt tegen wat genoemd wordt „de onjuiste weergave in een aantal krantenartikelen van de discussies die binnen het lande lijk juryberaad hebben plaatsgehad”. De twee gouden en acht zilveren grif fels worden 15 oktober in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam uitgereikt. Aan de beide gouden griffels is een geldprijs van 2000 verbonden, de acht zilveren griffels gaan alleen met de eer gepaard. Èl lik- svaar- I sheer- I Lippen I vloei- I hygi- roord. o.a. I erolie pijn- OXA- I een I .plek- I ver- en al. ttend B Iedere avond wordt voorts van 20 tot 21.30 uur aan de rand van de Vondel- park-vijver tegenover het Filmmuseum (het voormalige ICC) een groot wateror- gel bespeeld. De toegang tot de concer ten, die met allerlei neven-manifestaties worden opgeluisterd, is gratis. Ter gelegenheid daarvan zal het film museum de komende twee weken ’s a- vonds het terras geopend houden. SHOWTIJD IN HOLLAND. Dat, beste lezeressen, houdt dan in dat wij deze maand weer over laden worden met een ongekend aantal vertoningen van de nieu we herfst- en wintercollecties, die iedereen begrijpelijkerwijze aan iedereen wil laten zien. En in die stroom zijn er dan van die eve nementen waar men met nimmer aflatende belangstelling naar uit kijkt en wel om de eenvoudige reden dat er steeds weer iets bij zonders uit de bus komt. De mo deshows van Koster Boutique in Haarlem kan men daarin zonder voorbehoud rangschikken. AMSTERDAM. (ANP) Twee weken lang zullen vanaf' komende zaterdag in het Vondelpark buiten het Filmmuseum in de openlucht films over Amsterdam worden vertoond, afkomstig uit het ar chief. RIJK IN VERSCHEIDENHEID is de uitgebreide bontcollectie. Opval lend was daarbij een mantel vervaar digd van reepjes zwart persianer en suède waardoor het geheel een zeer exclusief „gebreid” effect verkreeg. Voor de feestelijke en avondlijke uurtjes is zoals altijd weer veel kos telijks voorhanden. Derhalve beperk ik mij uw aandacht te vragen voor een romantische robe van mousseline de soie met een paillettengarnering en een bijpassende stola met wuiven de struisveren. Het geheel overziend kan worden gesteld dat Koster Bouti que met haar smaakvolle collectie haar naam weer heeft hooggehouden. overheid legt volgens de heer Hülsmann een verheugende belangstelling aan de dag voor historische orgels. Het buiten land benijdt ons er wel om, meent hij. Internationaal is er een terugloop van opdrachten voor Nederlandse orgelbou wers. Als oorzaken werden hiervan ge noemd in de eerste plaats de algemene economische teruggang, verder is er de stijging van de transportkosten. Ook de politieke ontwikkelingen in Portugal, dat veel historische orgels heeft, hebben tot gevodg dat uit dit land thans geen op drachten komen. Een kleine dissonant vinden adviseurs en organisten, dat orgelconcerten niet worden gesubsidieerd in tegenstelling tot vele andere concerten. Overigens werkt de overheid wel goed mee, zij het, dat er op dit moment niet veel geld beschik baar komt voor restauraties, meent de heer Hülsmann. Allen zijn het er over eens, dat het ambachtelijk werk onverbeterlijk is- Neem de overbrenging van de toets naar hef ventiel. Men geloofde destijds in de vooruitgang en de vertechnisering van de maatschappij, aldus de heer Hülsmann. De mechanische traktuur werd opzij gezet. De pneumatische en de electrische kwamen er voor in de plaats. Maar dit fabrieksmatige is thans weer verlaten. Het gaat er nu weer om con tact te hebben met het hele orgel. De federatie van orgelbouwers wil ook de artistieke belangen van haar leden behartigen om de kwaliteit van de or gelbouw en van de restauraties op het hoge peil te houden, waarop zij zich bevindt. Omdat het werk van de orgel- Fuchsia-rood wollen mantel met in geverfde vossekraag uit de collectie van het Franse huis Nina Ricci. De mantel wordt gedragen in combinatie met een zuiver zijden crêpe de chine japon en een groen vilten pastoors- hoed. richting van de zaal te zeggen, zonder dat duidelijk wordt waarom. Erger is nog dat de spelers zo maar wat lijken te doen. Guido de Moor altijd een frisse verschijning op het toneel die leven in de brouwerij brengt doet in zijn dronkemansscène net of hij in een klucht staat'te spelen. Jules Rooyaards (verkeerde keus voor die rol) gelooft er kennelijk helemaal niet in en zegt zijn teksten op kleutertoon. De enige die probeert er iets van te mkaen is Lies Franken, ook al komt ze niet verder dan wat ze altijd al laat zien. Wal Teulings maakt van de ook door Coward met weinig liefde getekende huishoudster, grenst aan het schunnige. Het is aan de integriteit van Enny Meunier te danken dat het niet al te dol wordt. Frans Vossen ontwierp lelijke decors en deed erg veel concessies in de costuums. Kortom, een aanfluiting, waarmee de Haagse Comedie zich te grabbel gooit. Ik probeer in alles iets goeds Ie ontdekken en me voor te houden dat ei toch veel meer mensen zijn die dit soort toneel leuker vinden dan ik, maar deze pro- duktie heeft me zo geërgerd, liever nog beledigd, dat ik in de pauze ben wegge lopen. Dat hoor je niet te doen, maar HET WAS EEN opluchting toen ik terug in Amsterdam nog net op tijd was om de nazit mee te maken bij Centrum die gisteravond zijn nieuwe theater Bel levue in gebruik nam met enigszins aangepaste voorstellingen van „De baby foon” van Herman Lutgerink en Peter Oosthoek. Ondanks alle tegenslag bij de verbouwing, heeft Centrum het klaar gespeeld om op de afgesproken datum het theater open te stellen. Veel poespas had men er niet van gemaakt. Wethou der Pitt Treumann was er namens de gemeente en de andere Amsterdamse gezelschappen en theaters hadden verte genwoordigers gestuurd. Tijdens de nazit fêteerde men acteur Ben Hulsman die precies dertig jaar geleden in hetzelfde Bellevue zijn eerste toneelrol speelde. Op 3 september 1945 debuteerde hij in Das Driemaderlhaus. voor deze flut is een wagonlading toma ten nog te veel moeite. En dat bij de Haagse Comedie, die altijd de mond vol heeft over kwaliteit en weigert serieus op zoek te gaan naar Nederlandse stuk ken omdat men er geen „niveau” in aan treft. (ADVERTENTIE) voor het hele kledingpakket terecht, want naast blouses, jumpers en ves ten heeft men voor zeer verfijnde ceintuurs, tassen, colliers, ringen, armbanden en broches gezorgd. Laat ik bij deze opsomming vooral niet de hoedjes vergeten. De turbans zijn voor het komende seizoen het grote mode ,.hoofd”-stuk met daarnaast de helmhoedjes- De jaren twintig herle ven door de modelletjes met de strakke voile om het gezicht. Dan zijn er de gebreide hoofddekseltjes die het bij de eveneens gebreide out fits alleraardigst doen. Hebt u overi gens nog andere bijzondere wensen ten aanzien van uw hoofdbedekking, geen nood, het kan zonder meer voor u worden gefikst. WEDEROM HEEFT KÖSTER Bou tique voor het komende seizoen een uitermate fraaie en aparte collectie, waarin bekende internationale huizen zijn vertegenwoordigd, weten te be machtigen; bijzonder modieuze kle ren, verrukkelijke materialen en niet in de laatste plaats met zeer veel vakmanschap gemaakt. Om te begin nen zijn er allerlei modellen van het nu zo en vogue zijnde flannel, maar daarnaast treft, men fijne jurkjes aan van wollen en zijden jersey. Uiterst soepele wollen bouclé’s werden ver werkt in mooie combinaties van rok ken en jasjes, waaronder dan zijden jersey blouses in een lichtere tint worden gedragen. Tijdens een gezellige bijeenkomst in de Gijsbreghtkelder van de Amstelbrouwerij te Amsterdam kreeg Herman van Veen gisteren de prijs der kritiek, hem toegekend door de Kring van Nederlandse Theatercritici, voor zijn unieke theaterprogramma’s en zijn activiteiten met Harlekijn Holland. Voorzitter van de Kring Jac Heijer, overhandigde de legpenning (zie foto). Secretaris Joop Bromet las felicitatiebrieven voor van Paul van Vliet en Wim Kan („Vaders is trots op je”). Freek de Jonge (van Neêrlands Hoop) was een scherpe feestspreker, die noch Herman, noch de critici, noch zichzelf spaarde. DEN HAAG. Van Noël Cowards toneelwerk is gezegd, dat het schaatsen op dun ijs is. Het hoeft maar even mis te gaan of de hele voorstelling zakt door het ijs. Wat mij betreft gebeurt dat met „Al wie met ons mee wil gaan” (Design for living), waarmee de Haagse Comedie het seizoen ten onrechte opent. Er is niet eens ijs; het was meteen al modder. Coward schreef „Design for living” voor een Amerikaans acteursechtpaar, met wie hij bevriend was, en zichzelf. Het werd in 1933 voor het eerst opge voerd. De drie centrale figuren in het stuk zijn artiesten, verwikkeld in een driehoeksverhouding Het moesten wel artiesten zijn, want de maatschappij van toen accepteerde eigenlijk geen „vrije liefde”. Coward gaf de driehoeksverhou ding een extra pikant trekje mee. De twee mannen houden niet alleen van die ene vrouw, maar zijn ook nog gek op elkaar. Hij laat die mannen eerst dron ken worden voordat ze elkaar aanraken en omhelzen, maar de goede verstaander heeft aan de besmuikte toespelingen ge noeg om door te hebben dat het hier om een bisexuele driehoek gaat. VOORTS ZAG IK VOOR U reisen- sembles in olijfgroen met beige of in licht- met donkerlavendelblauw, be staande uit rok, blouse, mantel en shawl waarbij uitbundig met uni en composé-ruitjes werd gestoeid. Erg leuk bij een van die mantels was dat er ook nog een cape op was ver werkt- U begrijpt het ai: wordt de cape u teveel om de schouder, nou dan laat haar er eenvoudigweg afhalen. Behalve de mantels en de pakjes in een effen stof zult 'u in deze collectie eveneens modellen in gloedvolle, herfstige tweeds aantref fen en soms worden ze nog met fraaie bontgarneringen opgesierd. De modetinten grijs, groen, wijnrood en aubergine, in verschillende nuances, worden uiteraard door het klassieke zwart ferm ondersteund. In deze ca tegorie kleding valt suède niet meer weg te denken. Hoe verrukt was iedereen dan ook van die uitzonder lijk fraaie briquekleurige mantel van kalfsvelours, voorzien van een inge verfde petitgris voering en van een grote ingeverfde vossekraag. De bij zondere belijning werd vooral ver kregen door de sierstiksels ton sur ton. BIJ KÖSTER KAN MEN trouwens Federatievoorzitter J. A. Steketee uit Zaandam voegt er aan toe, dat door de subsidies voor restauratie van monu menten van orgels de orgelbouwer ken nis kan nemen van werk en methoden van vroegere ambachtslieden. Veel van die kennis en ervaring is verloren ge gaan door allerlei oorzaken. Een ervan is bijvoorbeeld de veranderende appreci atie van nieuwe vindingen, waardoor orgelbouwers niet meer de kneepjes kennen, die men vroeger aanleerde. W. Hülsmann, de adviseur van de orgelcommissie van de Nederlands Her vormde kerk, beaamt dit en voegde er aan toe dat de Nederlandse orgelbouw internationaal op een hoog peil staat, dat met veel moeite werd bereikt. De res tauratie van oude orgels maakt een groot deel uit van de activiteiten van de bouwers en dit aandeel groeit nog. De Een zwarte velours avondcape in pa- godelijn met hertshoornknopen op een lange geruite wollen rok. Het geheel wordt gecompleteerd door een groene vossehoed. bouwers meei’ belangstelling krijgt er nog meer verdient, zal de federatie ook een tentoonstelling inrichten. Ze komt vermoedelijk in het centrum van ons land. Het is de bedoeling, dat daar ook het ambacht orgelbouwer wordt gede monstreerd, aldus de federatie. De federatie wordt gevormd door de twee bestaande organisaties van orgel bouwers: 22 firma’s met zo’n 250 men sen. Daarnaast zijn er nog ongeorgani seerde orgelbouwers. Maar gebruik in hun aanwezigheid nooit het woord pijp orgel. Ze zullen verklaren, dat electro- nische instrumenten, harmoniums en harmonica’s geen orgels zijn. Regisseur Jan Teulings heeft „Design for living” op het eerste gezicht geno men en niets nagelaten om daar een zo belegen mogelijk mise-en-scène bij te verzinnen. Zinloos gedrentel rond meu bilair, spelers die zich telkens van hun gesprekspartner afwenden om iets in de in die specifieke tijd (de jaren ’30) met die specifieke morele opvattingen neer te zetten. Je moet er als toeschouwer aan kunnen zien wat er onder de oppervlak kige tekst eigenlijk aan de hand is. Je zou uit de manier waarop gespeeld wordt moeten kunnen opmaken, waarom dat drietal niet over hun vreselijk aardi ge verhouding kan spreken zoals wij daar tegenwoordig wél over spreken. Pas dan heeft het zin zo’n sterk tijdgebonden stuk nu op te voeren. Zeker van de Haagse Comedie mag je verwachten dat men z’n subsidiegeld besteedt aan dra maturgisch en sociale analyse, en aan een regisseur die daar ook maai’ een beetje ni geïnteresseerd is. Anders kun je stukken van Coward beter overlaten aan een vrije producent, als Joop van den Ende die tenminste erg grote zorg aan dergelijke zaken besteedt. Wie het ver schil wil zien moet ook naar „Privé voor twee” van Coward met Pleuni Touw en Jeroen Krabbé gaan kijken. HAARLEM. De roomse en protestantse orgelbouwers hebben elkaar gevonden in een federatie, die wrordt uitgebouwd tot een vere niging. Het oude ambacht trekt. Er zijn vele jongeren, die met enthou siasme het vak beoefenen. In het monumentenjaar hebben de orgel bouwers aandacht gevraagd voor oude orgels en de restauratie ervan. Het zijn waarschijnlijk de enige mo numenten die geheel in originele staat functioneren, waardoor het mogelijk wordt dat grote groepen mensen opnieuw in contact komen met de ongeëvenaarde klank schoonheid van deze, de grootste muziekinstrumenten. AMSTERDAM. - De voltallige jury, die dit jaar de gouden en zilveren grif fels voor de beste kinder- en jeugdboe ken heeft toegekend, keert zich unaniem tegen de kritiek die onder meer in onze bladen te horen viel over waarop de keuze is bepaald- AMSTERDAM (ANP)- „Onder de bomen van het plein” is de titel van het cabaretprogramma dat in het kader van Amsterdam 700 op vrijdag 9 september in het Tingel-Tangel theater aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amster dam in première gaat. Wim lbo heeft een collage van liedjes gemaakt uit het werk van Jean Louis Pisuisse, Koos Speenhoff. Dirk Witte en Louis Davids. De uitvoerenden zijn Enie (Mols) de Leeuwe, Ronnie Bierman, Henk van Ulsen, Fred Florusse en Cor Lemai re. Ontwerper Frans Vossen zal het theater in een stijl anno 1925 „aankle den. De voorstellingen worden tot eind november voortgezet. Haarlem/Zijlweg 26/ (023)242250- (oVsTm 22 5o”"”r V’“ch*'p,"n 19 2,/ Bloemendaal/Kleaertaan 6a/(023) 2S 1095 Heemstede/ Gbpperweg 42rd/(023) 28 5375 Haarlem/ Lange Herentert 130-134/(023) 32 1317

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11