ft Elftal zal voor krachtproef tegen Polen gewijzigd moeten worden Vragen over WW 1 Kraay en Gevers WEST-DUITSLAND LANGS OOSTENRIJK •i I Rijkspostspaarbank Looptijd 6 jaar,vaste rente 814% Looptijd 5 jaar, vaste rente 814% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. I Vraag uitvoerige informatie 'O K 20 DO 1975 SPORT DONDERDAG SEPTEMBER 4 Beweging r F 1 Slecht 1.. Straat Woonplaats I Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's Déze coupon ongefrankeerd opsturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam. o o z 1 Naam "Is VAN DER KUYLEN REDT ORANJE (Van onze sportredactie) prestaties parallel met de verrichtingen MARC SERNE Uitblinker Willy van der Kuylen duelleert met Paatelainen. Jong Oranje superieur 4 Het tweede doelpunt van Nederland (foto boven) en de vierde treffer. Beide keren is de Finse defensie bij de vernietigende schoten van Willy van der Kuylen machteloos. (ADVERTENTIE) -A Knobel: „Ik wil inderdaad vooropstel len dat er vooral de eerste helft kwali tatief slecht is gespeeld. Dat is gelukkig na rnst wat rechtgetrokken. Het winst punt voor mij is echter die 4-1. Zo’n hoge uitslag had ik gezien eerdere erva ringen met de Finnen, Polen won thuis maar met 2-1 van ze en Italië had zelfs een penalty voor de zege nodig, niet verwacht”. De stand in groep 5 luidt: Nederland 3—6 (10-2); Polen 3—5 (5-1); Italië 3—3 (2-3); Fin land 5—0 (3-13). kende kans heeft om de voorronden door te komen, niet meer aandrong. Gevaar lijk werden de Finnen echter niet. De beste man van het veld was Willy van de Kerkhof. Er waren tweeduizend toe schouwers. h< te D bi w D Z( v< n gi M sc a n< DEN HAAG. (ANP) Het Twee- de-Kamerlid Keja (VVD) vraagt zich af, of de wereldkampioen wielrennen bij de amateurs Gevers en Ajax- manager Kraay geen oneigenlijk ge bruik of misbruik van de sociale voorzieningen hebben gemaakt. Ge vers zou in overleg met ploegleider .Jan Gisbers een schema hebben opge steld, waarbij hij tot mei als timmer man bleef werken en daarna een uitkering volgens de werkloosheidswet zou hebben ontvangen. DenemarkenSchotland 0-1 (1). In een wedstrijd voor groep 4 van het Europees kampioenschap heeft Dene marken in Kopenhagen met 1-0 verloren van Schotland. De stand in groep 4 is: 1. Spanje 4-6. 2. Roemenië 4-5, 3. Schot land 4-4, 4. Denemarken 4-1. serland met 2-1 gewonnen. De Britten namen een voorsprong van 2-0 door doelpunten van Kevin Keegan (7) en Mike Channon (19). In de 27ste minuut scoorde Kurt Muller. Kraay zou met Ajax zijn overeen gekomen, dat hij zes maanden salaris zou krijgen. Er zou verder een brief aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau worden gestuurd, waarin stond dat hij door Ajax ont slagen was. De heer Keja wil van staatssecretaris Mertens weten, wat hij aan dit soort gevallen denkt te doen, aldus schriftelijke vragen die de liberaal de bewindsman gisteren heeft gesteld. Zeven minuten later richtte verdediger Wim Meutstege van een meter of zestien op het Finse doel en zag de doelman te laat reageren (2-0). Mochten de Finnen nog offensieve plannen hebben gekoes terd door deze tegenslag vloeide het laatste restje wilskracht uit de ploeg weg. Pas na de derde Nederlandse tref fer in de 64ste minuut met het hoofd gemaakt door Van Deinsen konden de Finnen het spel wat meer in de rich ting van de middenlijn verplaatsten, ook al, omdat Jong Oranje, dat een uitste- KOKKOLA (Finska) Jong Finland is in Kokkola, een industriestadje aan de westkust van Finland, de Nederlandse afvaardiging heel wat minder resoluut tegemoet getreden, dan de a-selectie deed in Nijmegen. Jong Oranje verover de op basis van een superieure techniek een groot veldoverwicht en opende de score al in de veertiende minuut. Mid denvelder Willy van de Kerkhof veran derde een schot van een van zyn mede spelers zodanig van richting, dat de vol ledig verraste Finse doelman Pekka de bal langs zich heen moest laten gaan. Het Zweedse voetbalelftal heeft in Belfast een wedstrijd voor groep drie van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams tegen Noord-Ierland gewonnen. Na deze wed strijd is de stand in groep drie: 1. Joego slavië 4-6, 2. Zweden 5-6, 3. Noord-Ier- land 4-4, 4. Noorwegen 5-2. Nederland: Van Beveren, Suurbier, Overweg, Van Kraay, Krol, Peters Jan sen, Van Hanegem, Rene v.d.Kerkhof, Lubse, Van der Kuylen. Finland: Eckelman, Vihtila, Makijnen, Forssell, Eskoranta, Eero Rissanen, Ha malainen, Suomalainen, Heiskanen, Ola- vi Rissanen en Paatelainen, Scheidsrechter: Eric Smyton (N-Ier) 28.000 toeschouwers. Het Russische voetbalelftal heeft woensdag voor 25.000 toeschouwers in het Leninstadion n Moskou een vriend schappelijke wedstrijd tegen de DDR zonder doelpunten gelijk gespeeld. Het was een matig duel, waarin de Oostduit- se doelman Jürgen Croy, die zijn 60e interland speelde, zich onderscheidde. Engeland heeft de vriendschappelij ke voetbalwedstrijd in Bazel tegen Zwit- leuminterland tegen West-Duitsland zo erbarmelijk slecht speelden zij gistera vond. De kroon spande Van Hanegem, die Van der Kuylen zelfs in vrijstaande posities negeerde alsof hij er niet stond, alleen maar een Finse tegenstander pro beerde te passeren door hem de bal tussen de benen door te tikken, wat constant mislukte zodat hij in feite geen waarde had. Schrijnend was dan ook om te zien hoe Van Hanegem enkele secon den voor tijd Oranje’s mooiste kans, wat dat betreft had een uitslag van 7-1 de verhouding wat juister weergegeven, vermoordde door nonchalant de bal in het zijnet te tikken voor open doel. Van Hangem brommend: „Die Finnen reage ren anders dan je gewoon bent. Het zijn amateurs en geen profvoetballers. Daar om maken ze van die rare bewegingen met hun benen die niet voorspelbaar zijn voor een echte voetballer”. Het Franse voetbalelftal heeft in Nantes een wedstrijd voor groep zeven van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams tegen Ijs land met 3-0 gewonnen. De ruststand was 1-0. Na deze wedstrijd is de stand in groep zeven als volgt: 1. België 3-5, 2. Frankrijk 4-4, 3. Ijsland 5-4, 4. DDR 4- 3. FC Den Haag heeft een vriendschappelijke wedstrijd tegen AEK Athene met 2-3 verlo ren. Uitslagen Belgische voetbalcompetitie: FC Luik—AS Oostende 2-1, BerchemCerkel Brugge 2-2. Sporting Lokeren kwam op de eerste plaats terecht omdat het een reglemen taire 5-0 zege kreeg toegekend in de wegens invallende duisternis gestaakte wedstrijd te gen FC Luik. Het gevecht van Rudi Lubben tegen Do menico Adinolfi om de Europese halftwaarge- wichttitel zal op 10 oktober In Turijn plaats vinden. Omdat de Spaanse motorrijdersbond de voor 5 oktober geplande wedstrijd 7S« ec niet rond kan krijgen wordt de wegrace van aanstaande zondag in Assen beslissend voor het wereldkampioenschap in die klasse. BiUy Jean King Is uitgeroepen tot beste speelster van het jaar en liet duo St6ve-Dürr tot beste damesdubbel. De uitslagen van de in Edinburgh gespeel de wedstrijden voor de voorronde van het hockeytoernool om het wereldkampioenschap dames zijn: groep c: Jamaica—Bermuda 1-6, Wales—Argentinië 1-1; groep d: Canada—Bel gië 0-0, Schotland—Denemarken 9-6: groep E: Spanje—Japan 2-1, Australië—Zambia 10-2. Karpov en Petrosjan speelden remist in de halve finale van het toernooi in Milaan. Van der Kuylen heeft een belangrijke rol in dat proces gespeeld. Als exponent van een PSV, dat momenteel als enige elftal in Nederland een uitgebalanceerd voetbal speelt waarbij alles en iedereen in beweging is, redde Van der Kuylen gisteravond in de Goffert het Nedelands elftal. Knobel wist terecht: „Het hele zaakje is knock out gewerkt door Van der Kuylen. Wat die vanavond liet zien was grote klasse”. Het was tegen de sterk verdedigende Finnen, die vrijwel consequent met ten minste negen spelers hun doel afscherm den niet gemakkelijk voetballen. Oranje buitte echter in Nijmegen de kansen onvoldoende uit. Dat Nederland zich tenslotte in de voorrondegroep van het Europees kampioenschap met een uitste kend doelsaldo op de eerste plaats nes telde dankte het uitsluitend aan Willy van der Kuylen die drie maal zelf scoorde en in de vierde treffer een belangrijk aandeel had. Met de 4-1 overwinning tegen Finland zijn de gemakkelijke klussen afgesloten. Volgende week in Chrozow wacht het Nederlands elftal tegen Polen voor 100.000 toeschouwers een veel moeilijker karwei. Een wedstrijd ook die na gister avond met de nodige scepsis tegemoet kan worden gezien. Natuurlijk kan Ne derland, met snelle spitsen als Van de Kerkhof en de gisteravond afwezige Cruijff, daar een afwachtende houding aannemen maar het povere voetbal van Oranje riep gisteravond in de Goffert zoveel vraagtekens op dat Knobel zeker een aantal mutaties moet aanbrengen. Allereerst in het centrum van de de fensie Van Kraay en Overweg vormden een uiterst onbetrouwbaar duo. Het eer ste doelpunt was een enorme fout van Van Kraay (die door nonchalance uit gleed) waarna Rissanyi Overweg uit speelde en de bal voortrok en Paatelai nen langs Van Beveren kopte. Nederland hed het daarna erg moeilijk kunnen krijgen als Van der Kuylen niet had toegeslagen. Er was zo weinig beweging, zo weinig inventiviteit tegen deze ortho dox spelende Finnen dat het er lang naar uitzag dat Nederland zou moeten gaan rusten met een 1-0 achterstand. Maar Italië heeft geen Van der Kuy len. Eerst joeg hij de bal bij een vrije trap (de klasse van de treffer riep her inneringen op aan de manier waarop Van Hanegem tegen Sepp Maier scoorde) met een curve langs de opgestelde Finse muur, daarna soleerde hij wat en gaf een schot dat de Finse doelman Enckel- man niet eens zag en in de tweede helft spatte de bal opnieuw tegen het net toch Van Hanegem (zijn enige goede actie) een passje van Van de Kerkhof op hem doortikte. Het PSV-feest werd gecom pleteerd door Harry Lubse, die uit een pass van Van de Kerkhof Nederland aan zijn derde treffer had geholpen. Het debuut van Lubse mocht verder weinig geslaagd genoemd worden. Bij PSV is hij in de spits veel gevaarlijker omdat Edström door zijn macht in de lucht situaties veroorzaakt die voor ver dedigingen moeilijk voorspelbaar zijn. Een snel opkomende man als Lubse kan van half weggewerkte ballen en gedeel telijk opgeloste problemen profiteren, mits Edström er voor zorgt dat ze ont staan. Edström deed gisteravond dus niet mee en daardoor was Lubse sporadisch gevaarlijk. Maar dat is eigenlijk nauwe lijks een probleem voor Knobel omdat El Salvador (Cruijff) volgende week dinsdag in Katowice arriveert om dat persoonlijk op te lossen. Ook Neeskens speelt mee tegen Polen (Peters zal wel verdwijnen), waardoor er wellicht weer wat meer evenwicht in de middenlinie zal ziin. Zo eoed als het trio Jansen. NIJMEGEN. Ooit speelde Willy van der Kuylen gezamenlijk met Johan Cruijff In het elftal van Jong Oranje. Het was in een periode onder Georg Kessler dat niet de nauwelijks volgroeide junior Cruijff werd gekwalificeerd als het grootste aan komende talent van het Nederlandse voetbal, dat een aantal jaren later zo’n spec taculaire vlucht zou maken, maar Brabander Van der Kuy’en. Maar terwijl Crujjff, niet in de laatste plaats door de systematische aanpak van Rinus Michels, zich lang zamerhand begon te ontwikkelen tot één van de grootste fenomenen die de voet balsport ooit heeft voortgebracht, bleef Van der Kuylen hangen. In het Nederlands elftal lukte zijn befaamde kapbeweging zelden of nooit, misten de dodelijke afstand schoten precisie en bij PSV liepen zijn van het elftal. Een Westduits gelegenheidselftal heeft in Wenen de reeks van twaalf thuiswedstrijden zonder nederlaag -van Oostenrijk afgebroken en met 2-0 ge wonnen. West-Duitsland telde aan het eind met Maier, Vogts en Hölzenbein nog slechts drie spelers van het wereld- kampioensteam en had vier debutanten ingelijfd. Uitgerekend Erich Beer, die in de tweede helft inviel en op het laatste moment door bondscoach Helmut Schön in de selectie werd opgenomen, scoorde tweemaal. Jarenlang leefde PSV in de scha duw van toppers als Ajax en Feyenoord. Jarenlang bleven ook de prestaties op internationaal niveau van Van der Kuy len beneden de maat als hij om wat voor reden dan (ook een topscorepositie of een aantal goede wedstrijden bij PSV) weer eens met de Feyenoorders en Aja- eieden in Oranje mocht meedoen. Van der Kuylen presteerde het zelfs om als één van de topscorers van Europa te bedanken voor de selectie die vorig jaar naar West Duitsland afreisde om daar een uiterst spectaculair wereldtoernooi af te werken. Geen land in West Duits land speelde zonder zijn topscorer uit de nationale competitie. Nederland wel. Een merkwaardige zaak waarover Van der Kuylen nu alleen kwijt wil: „Dat kam pioenschap dat PSV dit seizoen heeft behaald heeft het elftal zelfbewuster gemaakt. Misschien is het mijn spel ook ten goede gekomen. Een aantal spelers bij PSV loopt nu ook als ware kampioenen te spelen. Met de lef die gewoon bij zo'n titel hoort. Het zal in de toekomst ook moeilijker zijn om PSV- spelers heen te gaan. Vroeger was het zo dat wanneer we een slechte wedstrijd in het Nederlands elftal hadden gespeeld we meteen weer uit de selectie werden gezet. Dat gebeurde bij Ajacieden en Feyenoorders niet. Maar dat is veran derd. Spaardeposito met 814% rente i iiiriurmf K Peters, Van Hanegem draaide in de jubi-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 20