s WARME ZOMER REM OP HET TREINTOERISME Verdeeldheid over plannen voor beperking autogebruik 1 Herbezinning op PBO nodig Protest tegen inmenging in Studievereniging wil pijn Angola 2 v Kinderbijslag in Marokko vaak onbestelbaar Drees wil schadeclaims tegen Van Laak en actiecomité E bestrijding bestuderen „ooEnta drtDW] ■I r Speciale fietsbrug in Amsterdam a< r Amsterdam gaat door met koopavond BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 1975 DONDERDAG 4 2 DC 1 (Van onze parlementsredactie) 5 P] (Van onze parlementsredactie) (Van onze verkeersredacteur, Harry Kuiper) vorig jaar. Bovendien bleven de treintoeristen dichter bij huis. AMSTERDAM De recordhitte van juli en augustus heeft het toe risme per trein nadelig beïnvloed, zo is de NS gebleken. De spoor wegen hebben deze zomer 50.000 dagtochten minder verkocht dan de geraamde 475.000, en de verkoop van achtdaagse abonnementen, tie- nertoerkaarten en cartes interrail (jongeren-maandabonnement voor 14 landen) lag 10 percent lager dan Voor de rechter Jeugdige alpiniste Protest Kamperen „Niet aankomen” Inval Jarig Inbraak Marihuana Ontkend Kerken bestolen „Spelletjes” Verdwenen Aanslagen A 1 negi Storingen Veel moties 1 en 1 I Koningin Juliana heeft mevr. A. A- WEERRAPPORTEN c ra I Ru hei ma bei gei Vooruitzichten voor zaterdag: TIJDELIJK REGEN EN LAGERE TEMPERATUREN. mist mist mist regenbui mist 1. bew. w nno zzw 20 19 33 26 28 20 25 25 19 23 24 24 24 23 21 29 28 28 22 22 19 23 27 25 26 22 26 29 30 21 21 22 23 21 23 18 17 11 17 11 13 12 14 16 11 11 14 15 18 15 13 16 9 9 17 16 15 13 16 20 22 24 15 10 10 8 9 0 0 De benadeelden (bedrijven, gemeenten) zouden de claims moeten indienen tegen actieleider Leo van Laak. Hij en zijn actiecomité worden door de heer Drees de verantwoordelijke personen voor de blokkade genoemd. „De schuld van de Volgens de Stichting Nederlands Cen trum Buitenlanders in Utrecht kwamen er in 1974 van de in totaal 2.579 postwis sels die naar de verzorgers/verzorgsters DEN HAAG (ANP) Veel kinderen van Marokkaanse vaders die in Neder land werken, blijven verstoken van de kinderbijslag waar zij recht op hebben. Van de postwissels die de Raden van Arbeid naar Marokko sturen komt na melijk een groot aantal als „onbestel baar” in Nederland terug. is een speciale wielrijdersbrug over het water geslagen, die vandaag over een maand wordt opengesteld. Met de bouw is een jaar gemoeid geweest. I stu de dig rati Da voi ha: dei da; I ter sta cor rin zei 1 1 i 1 i i 1 1 i Ar OPi hei die vel me zij eei n w.stil w w.stil nno w z 13 10 11 15 10 0 0 0,1 o o E tus kor gei Hij zijl Dii om vai on< gie vai op eer en vei nas nei 1. bew. 1. bew. 1. bew. z. bew. onbew. onbew. 1. bew. z. bew. regen z. bew. mist h. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. 0 0,6 0 0 0 0 1 0 0 0 6 0 0 0,4 1 3 0,2 0 0,4 0 1 0 7 1 0 0 o o Verloop, eerste notuliste op het secreta riaat van de Sociaal-Economische Raad, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau en SER-voorzitter drs. J. W. de Pous tot commandeur in deze orde. Minister Boersma reikte de bijbe horende versierselen uit op de jubileum- vergadering van de SER. Hij deed dat in het bijzijn van de koningin. Fietsers uit de Amsterdamse binnenstad, die via het Vondelpark naar het weste lijk deel van de stad moeten, hoeven binnenkort niet meer de drukke ver- keersbrug over de Schinkel te nemen; er Toch, aldus gisteren mr. G. H. Ra- meijer, chef verkoop en toerisme van de NS, is er nog geen reden tot bezorgdheid over de ontwikkeling van het recreatie ve treinvervoer. Uit de tot dusver be kende gegevens is gebleken dat de trein deze zomer 10 percent meer toeristen heeft aangetrokken dan vorig jaar- waarbij bedacht moet worden dat sinds vorig jaar veel tarieven zijn gestegen ook die van de trein. De NS zouden het toejuichen als de rijksoverheid „vanuit een oogpunt van werkgelegenheid”, in toeristische centra AMSTERDAM (ANP). De gemeente Amsterdam gaat door met haar wekelijk se koopavond zolang de huidige winkel sluitingswet van kracht is. De gemeente raad heeft dit gisteravond besloten. Het is de vierde keer, dat Amsterdam besluit de koopavond voort te zetten. Bij voorgaande gelegenheden werden steeds perioden van zes maanden afgesproken, terwijl men dit keer is overeengekomen de koopavond te houden tot de nieuwe, door de regering aangekondigde winkel- sluitingsregetling van kracht wordt. Volgens B. en W. van Amsterdam is voortzetting van de koopavond aan vaardbaar, omdat werkgevers en werk nemers in de detailhandel momenteel praten over verbetering van de positie van het winkelpersoneel. zw nw w.stil wzw zw wnw onbew. verand. onbew. z. bew. mist de stichting bevorderde van meer evene- mentsgebouwen, „ongeveer in de trant van de Meerpaal te Dronten”, zodat het toerisme minder vaak hoeft te lijden onder slecht weer. Ofschoon de spoorwegen nooit cijfers bekend maken, is het recreatieve ver voer (nog) een winstgevende operatie. De NS mogen het handhaven zolang er geen verlies wordt geleden. Een deel van de jaarlijkse exploitatietekorten in het ge wone verkeer wordt goedgemaakt door de opbrengst van het vakantie- en vrije- tijdsvervoer. Mr. Rameijer voegde hier echter aan toe dat de exploitatiekosten lager zijn, doordat gebruik wordt ge maakt van het vervoersapparaat „dat de overheid ons vraagt beschikbaar te hou- De minister betuigde zijn grote waarde ring voor het werk dat De Pous gedu rende bijna twaalf jaar als voorzitter heeft verricht. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis 1. bew. h. bew. z. bew. mist regen onbew. z. bew. h. bew. verand. onbew. onbew. onbew. z. bew. De 36-jarige vrachtwagenchauffeur M. van den Boomgaard uit Heerlen zal op 10 september voor de vierde maal ver schijnen voor de rechtbank van de Turkse grensplaats Edirne waar hij al tweeëneenhailve maand vast zit in een primitieve gevangenis op beschuldi ging van smokkel van een vrachtwagen. De pasgehuwde Heerlenaar, wiens be roep het is om nieuwe vrachtwagens naar de plaats van bestemming te bren gen, kwam op 21 juni j.l. in moeilijkhe den bij de Bulgaars-Turkse grens, omdat uit zijn paspoort niet bleek dat een vorige voor Iran bestemde vrachtwagen Turkije weer had verlaten. Het Nederlandse consulaat-generaal in Istanboel beschikt nu echter over een verklaring van de vrachtwagenleveran cier dat de wagen in Iran is gearriveerd. Men hoopt nu dat op grond van deze verklaring de Heerlenaar spoedig vrijge laten zal worden. De achtjarige Christel Bochaty heeft vorige week samen met een gids de top van Europa’s hoogste berg, de 4807 meter hoge Mont Blanc, bereikt. Zij zou de jongste mens zijn die deze klim ooit heeft volbracht. Weer in binnen- en buitenland w verand. w.stil nnw n w.stil w.stil nnw zw nnw nw no zo zw z zzw z no n z zzw J het ziji An hai bui gin UTRECHT (ANP). „Zorgvuldige bestudering van het fenomeen pijn is niet slechts een behoefte, maar dwingende noodzaak.” Dit heeft de heer R. van Seventer geschreven in een toelichting op de recente oprichting van de „Nederlandse Vereni ging voor de Bestudering van Pijn”. De heer Van Seventer is secretaris van deze vereniging. De PTT-vrouwen hebben gisteren ge protesteerd (tegen de mogelijke over plaatsing van de Nederlandse Herstruc- tureringsmaatschappij van Den Bosch naar Den Haag. De PTT-vrouwen ver wijten de minister dat er bedrijven zijn die meer aan het westen zijn gebonden, zoals de topografische dienst, de RIB en de centrale dienst van de PTT. Aan het programma voor de komende herfst en winter zijn 12 nieuwe bestem mingen toegevoegd. Het moet normaal zijn dat een boer op zijn bedrijf vijf kampeertenten mag toelaten. Het Landbouwschap verdedigt deze opvatting in een aan de staatssecre taris van CRM gezonden commentaar op het ontwerp-kampeerwet. Het schap is tegen de in het ontwerp voorgestelde stelsel, waarbij B. en W. van een ge meente een vrijstelling voor die maxi maal vijf tenten alleen mogen geven als de gemeenteraad daarvoor gebieden heeft aangewezen of als in het bestem mingsplan gebieden uitdrukkelijk als kampeergebied zijn aangemerkt. De bewindsman stelde de vraag of er wel behpefte is aan veel verschillende bedrijfslichamen en of er door integratie en samenvoeging wellicht grotere eenhe- DEN HAAG. Het Tweede- Kamerlid W. Drees jr. (DS’70) vindt dat de instanties en bedrijven die door de schippersblokkade van vorige week schade hebben gele den, van de organisatoren van die actie schadevergoeding moeten ei sen. Een dergelijke stap zou, aldus de heer Drees, potentiële plegers van soortgelijke „onwettige acties” in de toekomst kunnen tegenhou den. i De Leidse politie heeft gisternacht de strijd aangebonden tegen de sexclubs. Rechercheurs deden invallen in twee gelegenheden in het centrum. Beide be heerders van de sexclubs werden vastge houden voor nader verhoor. De WD’er meent, evenals de CPN’er Van het Schip, dat door het aangekpn- digde beleid (parkeerheffing, weren van auto’s uit drukke centra, verhoging van motorrijtuigenbelasting) de auto, vooral door de mensen met de lagere inko mens, gemaakt wordt tot iets waarnaar we wel mogen kijken, maar niet mogen aankomen. In de kleine dorpen zou een dergeilijk beleid grote moeilijkheden op roepen, omdat daar het openbaar ver voer nog vaak bijzonder slecht is, meen de hij. Verder was hij afkerig van een „beperking van de bewegingsvrijheid naar tijd en richting”. De Finse president Kekkonen is giste ren 75 jaar geworden. Hij werd gefelici teerd door vertegenwoordigers van vele landen, onder wie prins Claus. In het afgelopen lange weekeinde van Labor Day in de VS hebben inbrekers uit de woning van de bankier Manheim, firmant van Letman antieke voorwerpen gestolen met een totale waarde van zeker driekwart miljoen dollar. schippers zelf is zeer gering in vergelij king met die van Van Laak en zijn actievoerders. Zij hebben enkele dagen in ons land een soort guerrilla gevoerd”. Overigens beseft de heer Drees wel dat het ondoeniijk zal zijn enkele men sen met een schuld van miljoenen gul dens op te zadelen. „Als de andere schippers willen meebetalen, zouden ze eventueel een fonds kunnen vormen”. Het is intussen nog maar de vraag of de benadeelde bedrijven inderdaad tot een schadeclaim over zullen gaan. De Scheepvaartvereniging Noord (Amster dam) liet een dergelijk plan varen nadat de Amsterdamse wethouders Lammers en Verheij in Den Haag enig succes bereikten in het overleg met Van Huilten en Van Laak, wat leidde tot het opbre ken van de blokkade in het Noordzeeka- naal. De Scheepvaartvereniging Zuid (Rotterdam) heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele procedure. Volgens Drees zou het niet indienen Uit de verkoop van dagtochten is een afnemende belangstelling voor de Rand stad gebleken. Amsterdam-700 heeft de Nederlandse toerist al heel weinig aan gesproken- Daarentegen is er een groei ende belangstelling gebleken voor de verder gelegen gebieden: „Doordat Slag haren zo’n grote attractie is, slagen we er eindelijk in meer toeristen over de IJssel te krijgen”, aldus de heer Rameij er. Slagharen, het bij Dedemsvaart ge legen ponypark en vermaakscentrum, is thans als dagtocht de belangrijkste na de Efteling en Den Haag-Scheveningen. Nu berichten over deze inmenging en andere infiltraties door het Portugese gezag in Angola bevestigd zijn, vragen de partijbesturen de Nederlandse rege ring deze zaak te onderzoeken en zo nodig adequate stappen te ondernemen, opdat de Zuidafrikaanse en andere bui tenlandse troepen direct van Angolees grondgebied worden terug getrokken. De CHU’er Tolman meende dat een poging om de auto terug te dringen „een gevecht tegen windmolens” is. Volgens hem is de auto geen luxe-produkt meer, maar een normaal gebruiksvoorwerp, dat iedereen nodig heeft. Hij meent dat een streven om de auto een halt tóe te roepen, niet betekent dat de regering in de toekomst niet voor goede verkeersa ders hoeft te zorgen. „We wachten de aangekondigde maatregelen nog even af, maar we kunnen u al zeggen dat we ze om- het vormen van regionale kernen DEN HAAG. De Tweede Kamer is sterk verdeeld over de plannen van het kabinet-Den Uyl om het ge bruik van de auto vooral in drukbevolkte gebieden een De VVD’er Scherpenhuizen diende gis teren bij de voortzetting van het debat over de toekomstige ruimtelijke orde ning van ons land een motie in, waarin hij vroeg om een meer evenwichtig beleid ten aanzien van het gebruik van de eigen auto dan minister Gruyters dinsdag aankondigde. „Dit lijkt een strafexpedi tie tegen de autogebruiker te worden. Het ziet ernaar uit dat „de heilige koe, die de auto is, vervangen wordt door een andere heilige koe: het openbaar ver voer”, meende hij. De politie van Antwerpen heeft giste ren vijftig kilo marihuana in beslag genomen die was verstopt in de benzine tank van een bestelauto. De auto was van Karatsji naar Rotterdam verscheept en vandaaruit met een binnenschip naar Antwerpen vervoerd- De Chinese vice-premier Li Hsjen- Njen heeft blijkens Japanse berichten uit China gisteren gezegd dai berichten als zouden Chinese troepen zijn gezon den naar fabrieken in Hangtsjoe, in ver band met arbeidsonrust aldaar, „gefanta seerde geruchten waren, die op overdre ven wijze waren rondgestrooid.” De vi- ce-premie ontkende verder dat voorzit ter Mao aan ingewandsstoornissen leed. Uit drie kerken in Manocalzati in Zuid-Italië zijn in de nacht van maan dag op dinsdag voorwerpen gestolen. DEN HAAG (ANP)- - Het dagelijks bestuur van de PvdA, de PSP, de PPR, D’66, de KVP, de AR een de CHU hebben gisteren protest aangetekend te gen infiltraties van Zuidafrikaanse troe pen in het zuidelijk gedeelte van Ango la. Boersma zei in mevr. Verloop de per sonificatie van het gehele personeel van de Raad te zien. De voorzitter van de SER beschouwde hij in dit verband als personificatie van de gehele Raad. De politie van Eindhoven stelt een diepgaand onderzoek in naar aanleiding van het feit dat de afgelopen maand op enkele plaatsen in die plaats een draad over de weg werd gespannen, waardoor enige (brom)fietsers gewond zijn graakt. Of er sprake is van een grappenmaker of een maniak, kon de politie niet zeg gen. Ook na vruchteloze nasporingen door een twaalftal rechercheurs blijft de rijkspolitie in Maastricht geloven dat misdrijf de oorzaak is van de verdwij ning van het 17-jarig meisje Mia Win- kens uit Schimmert. Mia Winkens is sinds dinsdagochtend één uur spoorloos verdwenen, nadat zij in Sittard de ker mis bezocht had. Om niet te laat thuis te komen leende zij een bromfiets van haar vriendin. De bromfiets werd dins dagmiddag in een greppel bij Schimmert gevonden. Terroristen hebben gisteren bij twee acties in La Plata in Argentinië een sergeant van het Argentijnse leger en een hooggeplaatste politiefunctionaris omgebracht. De acties werden uitgevoerd door vijf gewapende mannen en een gewapende vrouw. Ir 1 regf I sitif I Hiel kooi deel Rab bra; j „ge' drei „I gen teri aldt Jo koel kooi mor kon hooi kaai het Egy gin? pres hoo J< gevi zij den voor de vervulling van NS’ maat schappelijke taak.” Het aandeel van het toeristische trein verkeer in de totale opbrengsten van de NS schat de heer Rameijer op 20 per cent, tegen 15 percent drie jaar geleden. Het grensoverschrijdende verkeer levert per jaar circa 50 miljoen gulden op, waarvan de helft uit toeristische reizen. Wel voor het eerst noemde mr. Ra meijer aantallen verkochte kaarten: 140.000 tienertoerkaarten, 8000 cartes in- terrail, 185.000 achtdaagse abonnemen ten, 30.000 vakantiereizen, 32.000 mini trips, 425.000 dagtochten, 120.000 buiten landse vakantiereizen en 30.000 winter- sporttrips. Op Curasao komen de laatste dagen ernstige storingen voor in he* telefoon- en telexverkeer. Ook de andere eilan den van de Nederlandse Antillen onder vinden daarvan de gevolgen Oorzaak van de moeilijkheden is het overzetten van ongeveer 2000 telefoonverbindingen van de oude centrale op het eiland naar de nieuwe. halt toe te roepen en het openbaar vervoer sterk te gaan bevorderen. Met name de VVD en de christen democratische partijen staan erg huiverig tegenover deze plannen, terwijl de linkse regeringspartijen en voor soms duizenden guldens schade aanricht, maar er bijvoorbeeld met slechts een krat limonade of een casset terecorder vandoor gaat, krijgt van de rechter straf. Maar de benadeelde blijft vaak met de schade zitten”. Een dergelijke schadevergoeding zou over een aantal jaren uitgesmeerd kun nen worden, „hoewel het natuurlijk niet de bedoeling is dat iemand zijn halve leven met zo’n schuld opgescheept zit”. Het Kamerlid ziet ook voordelen in geval van diefstal van grote geldbedra gen. „Die worden vaak verstopt, en na het uitzitten van de straf heeft de dief een aardig bedrag achter de hand. Als hij schadevergoeding moet betalen, heeft hij daar niets meer aan”. Volgens Drees worden dergelijke scha deprocedures in net buitenland veel va ker toegepast. Ook ons Burgerlijk Wet boek kent deze mogelijkheid, maar daar wordt, zo vind Drees, te weinig gebruik van gemaakt. „Wij zijn daar nog vrij laks in”. DEN HAAG (ANP). Minister Boersma (Sociale Zaken) vraagt zich af of de Sociaal-Economische Raad zich niet uit eigen beweging zou kunnen beraden op verbeteringen in de publiek- rech telijke bedrijfsorganisatie. Hy zei dit gistermiddag tijdens de speciale ver gadering van de SER ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Raad. den kunnen worden gevormd met meer uitgebreide bevoegdheden. Herbezinning op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie acht Boersma nodig, mede op grond van recente kritische geluiden uit de vakbeweging. deze, volgens de Vereniging van Raden van Arbeid alleen bij Marokkanen voor komende, onbestelbaarheid van de kin- derbijslagpostwissels. Veel Marokkanen zouden hun vrou wen onvoldoende inlichten, zodat die er weinig voor zouden voelen vaak grote afstanden af te léggen naar een post kantoor als zij een in hun ogen wat onduidelijk briefje hebben gekregen. Ook zijn er veel vrouwen nog analfabeet zodat zij niet weten wat er mee te doen. DS’70 daar juist veel heil van verwachten. zeer kritisch zullen-bekijken”, kondigde hij aan. PvdA-woordvoerder Giebels steunde mede namens PPR en D’66 het aange kondigde regeringsbeleid van harte. Hij nodigde in een motie de regering uit om in een nota nog eens duidelijk uiteen te zetten hoe het openbaar vervoer de functie van de particuliere auto zou kunnen overnemen. Nieuwe stadsgbieden mogen volgens deze motie alleen tot ontwikkeling worden gebracht als een goed openbaar vervoer verzekerd is. Drees (DS’70) verwacht weinig van ver hoging van de benzine-accijns (dan wordt het autorijden per km nog niet veel duurder) en juist veel van een parkeerheffing. De socialist Giebels adviseerde minis ter Gruyters vooral eens te gaan kijken in villawijken of daar geen sociale wo ningbouw mogelijk is. Daar is volgens hem nog ruimte en groen beschikbaar- Minister Gruyters gaf overigens dinsdag al te kennen dat hij daar weinig voor voelt. Giebels was echter hardnekkig, omdat hij zich niet neer wilde leggen bij de mening van de minister dat er in Zuid-Holland nauwelijks nog ruimte voor woningbouw te vinden is. Doelstellingen van de vereniging zijn, aldus de heer Van Seventer, het bevor deren in de meest uitgebreide zin van de studie en de bestrijding van pijn en het bevorderen van samenwerking op dit gebied. Pijnbestrijding krijgt de laatste jaren, ook internationaal, steeds meer aan dacht. Zo wordt van 5 tot 8 september in Florence het eerste wereldcongres over dit onderwerp gehouden. Tijdens het congres wordt een internationale vereniging op dit terrein opgericht. Pijn, aldus de heer Van Seventer, is oorzaak van ernstig menselijk leed en een voorname reden om medische hulp te zoeken. Het verschijnsel is oorzaak van werkverzuim en blijvende arbeids ongeschiktheid, waardoor uiteraard ook economische verliezen ontstaan- Chroni sche pijn veroorzaakt bovendien een ge leidelijke maar op den duur definitieve verandering van de persoonlijkheid van de patiënt. De psycho-sociale aspecten van chronische pijn vragen naast pijn bestrijding vooral ook begeleiding van de patiënten. Tijdens de tweede ronde van het de bat van de zijde van de Tweede Kamer over de toekomstige inrichting van ons land, kwam een groot aantal moties op tafel. De oogst: dertien moties, o.m. voor: evenwichtiger beleid van de regering inzake het autogebruik (WD); overleg met nabuurlanden over ruimtelijke ordening in grensgebie den (VVD); van schadeclaims „de indruk wekken dat men dergelijke acties op grote schaal goedkeurt- Als het om slechts een paar mensen ging, dan was dat allang gebeurd”. De heer Drees betreurt het ook dat de regering ondanks eerder gedane uit spraken telkens weer bereid blijkt overleg te plegen met groepen die van onwettige praktijken gebruik maken. En die zijn sedert het einde van de jaren ’60 steeds meer toegenomen. „Vroeger werd gestaakt en actie gevoerd door werknemers tegen hun werkgevers; nu gaat het steeds meer tegen de over heid”, aldus Drees. Het betalen van schadevergoeding voor berokkend nadeel wil de heer Drees overigens niet alleen bij dergelijke acties toegepast zien. Ook in het straf recht zou het volgens hem preventief werken, wanneer men weet dat men naast de straf die de strafrechter oplegt ook de aangerichte schade moet ver goeden. „Iemand die ergens inbreekt, VRIJDAG 5 SEPTEMBER Zon op 5.57 uur onder 19.20 uur Maan op 5.32 uur onder 18.41 uur Hoogwater 2.50 uur en 15.18 uur Laagwater 11.04 uur en 23.25 uur Aantal uren zon 0 tot 8, minimum tempera tuur omstreeks 14 graden, maximum tem peratuur omstreeks 20 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent, kans op een geheel droog etmaal 40 percent. De minister noemde de invloed, die van de adviserende SER-arbeid uitgaat, bijzonder groot- De Raad heeft zich op dit terrein een bijzonder gezag verwor ven, aldus Boersma. Of dat zo zal blij ven is de vraag, want is de laatste jaren nogal wat kritiek op de positie, de samenstelling en de werkwijze van de SER. Hij zei te vertrouwen dat deze zaak tot een oplossing zal worden ge bracht, temeer daar de SER hiervoor zelf een onderzoekcommissie heeft inge steld. Welke wijzigingen er eventueel ook zullen komen, zo zei Boersma, het kabi net kan een centraal instituut voor het onder meer kenbaar maken van de visie van het georganiseerde bedrijfsleven over de sociale en economische aange legenheden niet missen. Hij wees in dit verband op de inge wikkelde problematiek van dit ogenblik: de onrustbarende ontwikkeling van de werkloosheid, de voortdurende daling van het aantal arbeidsplaatsen, de blij vend hardnekkige inflatie, de verhouding tussen arbeidskosten en arbeidsprodukti- viteit, de keiharde gulden, het aardgas, het grote overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans, de dekking van financiële overheidstekorten, de achterblijvende investeringen etc. Daar bij komen volgens de minister ook nog vragen van allerlei aard, zoals bijvoor beeld „wie beslist waar wat zal worden geproduceerd”. afzien van het streven om te komen tot een stationaire bevolking (ARP); versterking van de verscheidenheid in het milieu (ARP); rekening houden met regionale standigheden bij grote steden (ARP); voldoende mogelijkheden voor mo derne methoden voor land- en tuin bouw (ARP); voltooiing van de groeikernen die de regering heeft aangewezen (KVP); rekening houden met geldende wet ten en verorderingen en met openbare orde en zeden bij het streven naar een stationaire bevolking (SGP). van de kinderen van Marokkanen wer den gestuurd er 237 zondër enig com mentaar terug. Van die 2.579 verstuurde postwissels waren er 145, die voor de tweede keer waren verzonden, nadat de eerder verstuurde postwissels waren te rugontvangen en men na informatie bij de betrokken Marokkaan van hem een ander, gewijzigd of aangevuld adres had gekregen. Van de -tweede betalingen kwamen er weer 25 zonder commentaar terug. Er zijn verschillende oorzaken voor •ó-“ ö- 5 W3 ra £5 SE Jü

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2