Kustplaats gaat misschien jumelage aan met Velsen todtevishal Haven Verbouwd politiebureau Ondernemers in Ambachtstraat goed voor veertig jaar boos op gemeente Beverwijk Bromfietser rijdt tegen auto aan I SOOS-agenda rw I Kort IJmondnieuws Aanbod politiepersoneel groter AUTOVERHUUR I I I I I I I I I I I I I I UITBREIDINGSPLANNEN NIET SERIEUS GENOMEN” I I I I ■PARIAN MEUBELEN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK <- Die voerden van 1656 tot 1796 het bewind over het Aziatische eiland, Afstammelingen door Ton Kors Jr. Oliecrisis Visserij er SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK VELSEN De kustplaats Galle in Sri Lanka (Ceylon), een stad met ongeveer 75.000 inwoners, voelt wel iets voor een jumelage- contact met een Nederlandse gemeente. De stad ligt zo’n honderd kilometer van de hoofdstad Colombo en herinnert evenals andere plaatsen aan de Ceylonese kust sterk aan de Nederlandse kolonisten. dat toen was opgenomen als basis in de lange reeks stations van de Verenigde Oostindische Compagnie. Die invloed is zo groot geweest dat twee eeuwen later nog talloze namen, huizen, verenigingen, for ten enzovoorts herinneren aan de Hollanders. Sri Lanka kent zelfs een op heden een vrij uitzonderlijke samenleving hebben ingenomen. DE STOETERIJ VAN DE UILENBOOM” I k» I I ==^❖<3*==^ \{Rolnl7m.-HV’nndOr‘WV'°; I Hoekbankstellen g (1-2-3 zits) v.a. 695, Massief eiken bank stellen v.a. ƒ1095,- groep directe afstammelingen, de zogenoemde Burghers, die tot en elitaire positie in de Ceylonese ?SRL LANKA x Jfincumoli: COLOMBO^ Hoofdweg (Van een medewerker) Het wapen van Ceylon. <1 55 (Van een onzer verslaggevers* (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) méér dan waar voor je geld^ j In Galle op Ceylon herinnert nog veel aan de Hollanders Sri Lanka en ook Galle vormt geen uitzondering kent weinig in dustrie. De enige fabriek die voor deze kustplaats van betekenis is, is Galle zelf heeft, nog volop herinne ringen aan de Hollandse periode. Er Woensdag aangekomen. Venus, Tananger; Narwal, Parr; Pro ton, Blythe; King Theseus, Indonesia; Impala, Ipswich; Stör. Bremen; Winne- tou, Husum; Woensdag vertrokken. Jemrix, Whitby, IJmuiden; Ambience, Ipswich; Anton Roth, Antwerpen, Tor Belgia, Gothenburg; zou aanmelden zo schrijven de onder nemers in een gezamenlijke brief. ,t Plein, Balkanplein, Schalkwijk, zon dag 16 uur optreden van Amster damse groep ..Vitesse”. Entree f 3,50. KCUDENHOHN2428 HAARLEM TEL 023-322057 VOOR VRACHTWAGENS VOOR LUXE 4 8 PERSONEN VOOR LICHT BESTEL HAVENRESTAURANT. Het Haven restaurant aan de IJmui dense Trawler- kade heeft surceance van betaling ge kregen. Sinds 1926 Lage Huur Borg v/a f 50, een de van ilitie lief- la- on- wee res- dui- irag <en- harde prijzen. 5 jaar garantie op constructie en binnen werk Service-dienst door geheel Nederland AMSTERDAM, Boelelaan 12 2 min. vanaf de nieuwe RAI, tegen over de ingang van het Crest-Hotel, voorheen Esso Motor Hotel, geopend van 10.17.00 uur. donderdag koopavond tot 21.00 uur met king ebu- Hij ver had eten, uur- i de twee ge- ■rein deze Hoofdstraat 238, Santpoort Unieke gelegenheid voor recepties, diners, kor.de buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhoven Telefoon 0 23 - 37 67 41 s in 1” in icon- g zei k is meer ik. I ■hórnbontolo - VOOR VOLUME WAGENS (o.a 18 m3 klein rijb.l Het gemeentebestuur van de stad is van plan een Nederlands museum op te richten, waarm veel meubilair en gebruiksvoorwerpen uit de oude tijd zullen worden tentoongesteld. Oude grafstenen met namen van Hollan- ders, die daar begraven zijn, krijgen daarin ook een plaatsje. Er komt bij dat museum zelfs een Hollands res taurant waar gerechten als poffertjes en broeder, die nog op Ceylon wor den gegeten, te krijgen zijn. Heel de visserij komt in aanmer king voor een grote modernisering en uitbreiding. Doordat de bevolking van Sri Lanka zich de afgelopen 25 jaren verdubbeld heeft en nu evenveel in woners telt als Nederland, is er een sterk voedseltekort ontstaan. De vis serij kan op het gebied van de voed selvoorziening van onschatbare waar de worden. De Nuffic ziet technische hulp vanuit Nederland mogelijk en met name vanuit IJmuiden door mid del van het daar gevestigde Rijksin- stituut voor Visserij. Ceylon krijgt dit jaar zo’n vijfen twintig miljoen gulden van Nederland in het kader van de bilaterale ont zei de commissaris onder meer dat tegenwoordig strenger geselecteerd kan worden, omdat het aanbod veel groter is geworden. Hij deelde mee dat Velsen zich per 1 oktober aansluit bij het landelijk wervings- en selectiecentrum in Hilversum, zodat personeelstesten en keuringen dan voortaan centraal zullen gebeuren. De visserij op Ceylon gaat nog primïtiej. Hier wordt een vissersboot het strand op gebracht. Arnoldushoeve, Hoofdweg 574, Hoofddorp. Zaterdag 6 september op treden van country-musicgroup Ten derfoot. Mr. Jongens van het Nuffic gaat zoals aangekondigd donderdag in Velsen met de gemeenteraad over Galle in Sri Lanka praten. Een jume lage (in Galle wordt dat een „twin ning” genoemd) ziet hij als een uit stekende vorm van internationale uit wisseling en samenwerking op plaat selijk niveau. De grote afstand hoeft volgens hem geen rol te spelen sinds hij gehoord heeft dat de Christelijke Oratorium Veieniging uit IJmuiden zelfs in Canada is geweest om con certen te geven „De leden hebben daar zelf voor gespaard en de ge meente Velsen, maar ook allerlei be drijven hebben meebetaald. Ik geloof niet dat die afstand een werkelijke handicap hoeft te zijn.” zich horen, totdat een dezer dagen ee» brief binnen kwam. De ondernemers za gen tot hun schrik, dat de gemeente de volgende punten had gesteld: niet 20 meter uitbreiden, maar 10 meter; de gebouwen mochten niet hoger zijn dan 4 meter; alle grondaankopen moesten di rect verricht worden; met de bouw moest direct worden begonnen of ten minste een blinde achtermuui- worden opgetrokken en de laad- en losweg werd geschrapt. „Gezien de economische belangen, die op het spel staan, blijkt het noodzake lijk, dat het eerder gedane verzoek aan de gemeente serieus wordt genomen. Diverse ondernemers maakten kenbaar, dat bij het niet doorgaan van de plan nen de noodzaak tot het verplaatsen van Voor het eerst in deze krant de soosagenda niet in de rubriek POP- SIEN, maar gewoon op de plaatselij ke pagina. In het vervolg komt de agenda, daar elke week op donderdag te staan. Opgaven moeten schrifteljjk, uiterlijk woensdag om 12 uur binnen zjjn bij Hans Invernizzi van de stads- erdactie. Kleine aankondigingen mo gen telefonisch. Graag vragen naar toestel 230. De „Burghers” van Ceylon hebben jarenlang een grote stempel gedrukt op de samenleving. Ook in Galle zijn nog talloze afstammelingen te vinden van de kolonisten. Ze dragen namen als De Vos, Jansz, Jongklaas en An tonis. De huidige minister van Volks huisvesting, Keuneman, is een „Burg her”. Hij heeft de leiding op zich genomen bij het herstel van het zo genoemde „Dutch Canal”. Deze wa terweg was een belangrijke vervoers- schakel tussen de hoofdstad Colombo en Puttalam, maar werd na 1957 sterk verwaarloosd toen het wegver voer sterk opleefde. Nu de oliecrisis het wegtransport te kostbaar maakt heeft men besloten de meer dan honderd kilometer lange kanaalver- binding te herstellen en daarbij zal Nederland behulpzaam zijn. Begin dit jaar is er tijdens een speciale „Holland Week” een seminar gehouden over dit „Dutch Canal” on der leiding van de Delftse hoogleraar ir. L. J. Mosterman. Nederland zal technici zenden, die gespecialiseerd zijn in de binnen scheepvaart en de waterloopkundige aspecten van het kanaalontwerp. Vanwege die grote Hollandse in vloed ziet Galle een partnerstadver- houding met een Nederlandse ge meente haalbaar. Door de Nuffic, de Netherlands Universities Foundation for international education, is aan het gemeentebestuur van deze kustplaats de naam Velsen genoemd als mogelij ke kandidaat. Mr. Jongens van de Nuffic die Galle verschillende keren bezocht, legde de eerste contacten. Volgens hem is een jumelage tussen beide gemeenten een uitstekende zaak, waaraan meer inhoud gegeven kan worden dan aan de wat doodge bloede contacten met Europese ste den. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 5140 kg tong, 15 kisten tarbot en griet. 116 kisten kabeljauw, 998 kisten koolvis, 117 kisten schelvis, 18 kisten wijting, 395 kisten schol, 4 kisten schar, 1 kist makreel, 139 kisten varia. Prijzen in guldens per 1 kg: tarbot 13,34-12,82, grote tong 15,12-14,72, groat- middel tong 13,26-12,71, kleinmiddel tong 12,33-9,31, tong één 10,81-926, tong twee 7,36-6,31. Per 40 kg: tarbot 431-168, griet 216- 144, blanke koolvis één 62, blanke kool vis twee 66, hammen zonder kop 234, hammen met kop 124, grote hake 234, middel hake 204, hake één 160, hake twee 154, hake drie 80, kabeljauw één 95, kabeljauw twee 100-63, kabeljauw drie 104-66, kabeljauw vier 86-53, kabel jauw vijf 75-32, koolvis twee 54-50, koolvis drie 54-49, koolvisviei 40-16, 40, schelvis één 77- ZO, schelvis twee 96-87, schelvis drie 100-88, schelvis vier 65-50, schol één 100-80, schol twee 94-90, schol drie 124-79, schol vier 81-39, schar 52-29, makreel twee 52, wijting drie 48. r ’t Turfschip. Turfsteeg 2a. Youth for Christ start de eerste koffiebar met het Engelse duo Fishcompany. Zaterdag aanvang 20.15 uur. EES^sKonkesonloera:;^; De besommingen waren: IJM 9 35.000, UK 17 (5.400, UK 56 ƒ5.100, UK 78 4.300, UK 135 2.000, IJK 145 2.700, VD 15 f 2.000, VD 18 f 2.200, VD 19 ƒ4.900, VD 20 2-500. VD 25 ƒ6, 19 ƒ4.900. VD 20 2.500, VD 25 600, VD 46 2.000, YE 25 1.000, IJM 4 18.900, IJM 18 f 4.900, IJM 25 980, IJM 27 1.190. 1 Belgisch vaartuig: Z 483 23.000. Dit deelde commissaris J. W. van Buuren woensdag mee in de commissie vergadering Algemene zaken. Hij zei dit als antwoord op een vraag of algehele nieuwbouw wellicht niet wenselijker zou zijn- De commissaris zei onder meer dat het huidige hoofdbureau niet zozeer ver ouderd is, doch dat het alleen veel te klein is. Een geringe renovatie gekoppeld aan een nieuwbouwgedeelte zou de Vel- sense politie volgens hem weer voor lange tijd uit de moeilijkheden helpen. Over personeelsaanbod bij de politie tatie nog joli- voor >rdt, IJMUIDEN. Op de kruising Rijn- straat-Vechtstraat heeft woensdagavond om half zeven een botsing plaatsgehad, waarbij een 17-jarige bromfietser uit Velsen verwondingen aan zijn hand op liep. Volgens de politie gaf de jongeman geen voorrang aan een 24-jarige auto mobilist uit Velsen. De bromfietser is door de automobilist voor behandeling naar het Zeewegziekenhuis gebracht. Jeugdland, Theemsplein. Dansavond op zaterdag 6 september met mede werking van Drive-in show Wipe Out. Aanvang 20 uur. Entree twee gulden. ••Moiuii I t >1 Lndy I UNücwoiö Eliya| ^M’Oponoke i ‘1 zijn nog veel oude huizen die de kolonisten hebben gebouwd, het ge bouw van de Ned. Herv. Kerk is in het centrum te vinden en straten met namen als Modderbaai en Lijnbaan maken ook die invloed duidelijk. Gal le kent nog een groot door de kolo nisten aangelegd fort, waarin nog zo’n drieduizend mensen wonen, in kleine popperige Hollandse wonink jes. De stadspoort van Galle draagt het jaartal 1669 en voert het wapen van de Compagnie. Een van de bas tions in de muren heeft de naam Akersloot, genoemd naar de geboorte plaats van de Hollandse commandant Coster die Galle innam. De ondernemers zijn boos op het gemeentebestuur van Beverwijk. Ze willen hun zaken uit breiden. maar erg veel medewerking geeft de gemeente niet. I'lilir^ Galle telt zo’n 75,000 inwoners. Het grootste deel van de bevolking is werkzaam in de landbouw, waarvan trouwens heel Ceylon afhankelijk is. Tachtig percent van de bevolking in Sri Lanka werkt in de landbouw. Het land kent uitgestrekte theevelden, rubberplantages en kokospalmwou- den. Veel van deze laatste zijn door de Hollanders aangelegd in de omge ving van Galle. Evenals in de gemeente Velsen is een klein gedeelte van de plaatselijke bevolking werkzaam in de visserij, een bedrijfstak die nog zeer primitief wordt uitgevoerd. De Ceylonese vis sers werken meestal met kleine hou ten boten en eenvoudige netten. De vissers van Galle hebben daarnaast nog te kampen met de dreigende dichtslibbing van de haven. Ichtusburcht, IJmuiden (Achter Cultureel Centrum Moerbergplant- soen) Youth for Christ: Zaterdag 20.15 u. Folk-rockgroup The Norhtern Voice Company. Dinsdag in IJmuiden aangekomen. Monte Toledo, Santander; Marconi, Kingslynn; IJmuiden; Baldur, Lulea, IJ muiden; Dania- Bremen, IJmuiden; Leise Maarak, Houston; Kostromeles, Lon den; Weis, Aarhus; Pal Balsoe, Noord zee. IJmuiden; Jemrix, Withby; IJmui den; Setiabuhti, Bremen; Tor Belgia, Gotenburg; Eloquence, Goole; Cantium, Londen. IJmuiden; Corsicana, Coryton; Mercurius. Aberdeen. IJmuiden; Kirsten Staerks. Rotterdam. Velsen; Roelof Hol- werda. Grangemouth; Borre, Oslofjord; Johann Wessels, Emden; Dinsdag uit IJmuiden aangekomen Vissersbank, IJmuiden, Oslo; Act 3, Liverpool; Insistence, Belfast; Tor Ang lia, Immingham; Stellimaria 2, Yersey; Stirling Brigg, IJmuiden- Cont. Plat; Floran Ceyhower, Hamburg; Kosmos, Hull; Monte Toledo, Santander; Altair Rotterdam; Superiority, Archangel; Dia na. IJmuiden, Rotterdam; Caprecorn, Boston; Budapest, Landskrona; Dart, Londen; Boreas, Rotterdam; Calchas, Napels; Merc Polaris, Rotterdam; Bo- denstein, Port of Spain; Kingisepp, Kali ningrad, Velsen; Wesrada, Great Yar mouth; Weis Stockholm) Het eiland Sri Danka aan de zuid oost kant van India is twee keer zo groot als Nederland. Het land is zelf standig sinds 4 februari 1948 en be hoort tot het Britse Gemenebest. Het noorden van het eiland bestaat uit laagland, de kusten zijn vlak, het zuiden is bergland. Het land heeft een tropisch- klimaat met veel regen. De bevolking van 13,5 miljoen bestaat voor zeventig percent uit Singhalezen, die over het algemeen het boedhisme aanhangen. De Tamilis vormen twin tig percent en zij zijn over het alge meen hindoestaans. Verder bestaat de bevolking uit Arabieren, Euraziers en Burghers. De voertaal is Engels, de officiële taal is het Singalees. Voor naamste middel van bestaan is de landbouw. Rubber, thee, kopra, tabak, kina, specerijen en ananas zijn voor name exportartikelen. Voor de Hol landse periode (1656-1796) voerden de Portugezen het bewind op Ceylon. Bij de vrede van Amiens werd het gebied afgestaan aan Groot-Brittannië. De ondernemers in de smalle Am bachtstraat woekeren met ruimte en de den in 1974 een verzoek de bedrijven met 20 meter aan de achterzijde te mogen uitbreiden; de bebouwing een hoogte van 6 meter toe te staan en aan die achterzijde een laad- en losweg aan te leggen. De gemeente liet een jaar niets van De oliecrisis heeft de problemen voor Ceylon, dat twee keer zo grqpt is als Nederland, hoog opgestapeld, maar voor de huidige moeilijkheden is ook de grote bevolkingsexplosie verantwoordelijk Doordat de laatste tientallen jaren met succes de mala ria bestreden is en de medische ver zorging op een uitstekend peil kwam te staan kon de bevolking zich ver dubbelen. Dat deed de werkgelegen heid niet, zodat Sri Lanka veel wer kelozen kent. Daarnaast heeft het land nog het probleem dat veel hoger kader naar andere landen emigreert, omdat daar de salarissen hoger lig gen. BEVERWIJK. De ondernemers aan de Ambachtstraat op het industrieterrein gaan binnenkort met de gemeente pra ten over een in 1974 gedaan verzoek hun bedrijven te mogen uitbreiden. De ge meente Beverwijk deed dit verzoek met een wat mager uitgevallen brief af en nam de plannen van de ondernemers duidelijk niet serieus. In een op 2 sep tember j.l. gehouden bespreking kwamen de ondernemers (Van 't Hof, Kortekaas, Visser, Cornet, Brethouder, V.d.Ploeg. Klein, Rietkerk, Cappelo, Lochies, Beentjes en Brethouder(aannemer) tot de conclusie, dat het schrijven van B. en W. op „niets leek”. een eementindustrie ook daarin komen Galle en Velsen (met de Ce- mij en de Kalkzandsteenfabriek) overeen. ■MB «BB «B» BB «BB BBB ■PARIAN MEUBELEN! Dralon bankstel zeer fraai uitgevoerd in diverse I kleuren van f 1.300,— voor 695,- 7 showrooms in Nederland I met een grootse sortering bank-stellen, salontafels etc. I in diverse kleuren tegen kei- I maandag gesloten BADHOEVEDORP Nieuwe Meerdijk 17. geopend van 10-17.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. maandag gesloten Koloetturnqu 5372t ~.--' cim>ai.ees spri.kenoe meerderheid mm» sprekende meeroerheio D l'm 'Ö0 SPOORWEG --- - wikkelingshulp. De helft daarvan wordt gevormd door leningen, die tegen een laag percentage op lange termijn moeten worden terugbetaald. Ceylon kent door de slechte economi sche situatie zoveel schulden dat het geld waarschijnlijk onmiddellijk ge bruikt zal worden om aan de aflos- singseisen te voldoen. Belangrijk vindt hij dat er een werkelijke uitwisseling tot stand komt en geen zoals hij het noemt eenrichtingsverkeer. „Sportvereni gingen, scholen, ziekenhuizen, vakbe wegingen, vissenjorganisaties en al lerlei andere instellingen moeten met elkaar contact krijgen en daarvoor is het noodzakelijk dat delegaties uit Galle naar Velsen reizen en omge keerd. Op die manier kan een jume lage erg veel zin hebben”. VELSEN. Wanneer het politiebu reau van Velsen in de nabije toekomst zal worden uitgebreid volgens de plan nen en schetsen zoals die nu gemaakt zijn door de gemeentearchitekt, dan zal dat bureau zeker zo’n dertig a veertig jaar kunnen functioneren als een goed hoofdbureau en alle vergelijkingen met nieuwbouw kunen doorstaan. '/(Vnvuniva; - -ili lAnoi’imlnnpown ,1’nettnlrim j ,<\>lonn..n ,v !l - I i 'Rollicoloi Kuruneqolo IB J 388 .,„1 in de Ambachtstraat u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5