Het is voor weer Duitse staalindustrie verwacht dit jaar nog geen verbetering Verolme wil unieke gastanker bouwen ifflRFi Goed resultaat Opleving van economie in Amerika doet rente en prijzen stijgen Advies over BEURS HBS verbetering vleesindustrie Sanders Behang reorganiseert: 9 man weg bij NIB elkaar" Overwinst VAD-fondsen gelijk gaan verdelen99 bedrijven w ktie ONDANKS GERINGE TEKENEN VAN OPLEVING ELDERS PRIJSSTOF IN NOORWEGEN MENING VAKCENTRALES NVV EN NKV: MAMMOET MET GERINGE DIEPGANG Pas voor uw plezier. Als u 65+ bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: BAS 65. 6 ZATERDAG SEPTEMBER 1 97 5 ECONOMIE 11 (Van een onzer verslaggevers) ius 3 (Van onze beursmedewerker) irgstei G 17742 Z/ z ndige A en Tegengif medis ndbure AMSTERDAM Met een korte beursweek in Wall Street is de nieuwe arbeidsfase tot de jaarwis seling weer ingeluid. En .daarmede werd het vakantieseizoen uitgeluid, want afgelopen maandag was het in Amerika Laborday, een voor het land bijzonder belangrijke dag. Bij traditie wordt deze dag, de eerste maandag in september, gezien als het startsein voor een economische opleving na een periode van laag conjunctuur, of het begin van een terugslag na een periode van hoog conjunctuur. IJMUIDEN Ofschoon er som mige industrielanden, .zoals Ameri ka en zelfs ook Japan een lichte opleving van de conjunctuur valt waar te nemen, is men er bij Hoesch beslist niet zeker van dat deze zich zal doorzetten. De president-direc- teur van Estel-partner Hoesch in Dortmund, de heer J„ Fischer houdt er rekening mee, dat deze geringe opleveing een gevolg is van het be ëindigen van de vakanties, waar door ieder jaar een kleine toename te zien is. Daarom ziet hij de gang van zaken voor dit jaar nog steeds allerminst rooskleurig in. Voor de Duitse staalindustrie is er nog geen enkele aanwijzing dat dit jaar in de staalconjunctuur nóch in het bin nenland, nóch in het buitenland een wending ten goede te zien zal zijn. S i Koopactiviteit i - on- zeggen beide centyales f ADVERTENTIE) van jevraag 1.33.41 Li n.) angs traat 11 luis afbr: 'onden e Tel. De onderhandelingen met de vakbon den zijn nu afgerond, waarbij deze reor ganisatie thans inhoudt, dat voor negen personeelsleden in de vestiging van San ders in Enschede het dienstverband niet zal worden verlengd. Oorspronkelijk was sprake van een groter aantal mensen, o.a. ook voor de vestiging in Delfgauw, maar het oorspronkelijke aantal is door natuurlijk verloop thans teruggebracht tot negen. x De omschakeling van de zgn. lijmdruk naar flexodruk bij Sanders leidt tot een vergroting van de produktiecapaciteit, omdat de flexodrukmachine veel grotere hoeveelheden per dag produceert. Gegeven de minder gunstige afzetmo gelijkheden voor de komende jaren is het daarom noodzakelijk in de lijmdruk- sector een aantal machines uit de pro- duktie te nemen, aldus Sanders. onderhandelingen voor de bouw Aan deze filosofie zit in hoofdzaak de voorraadconjunctuur ten grondslag, want in de aan Laborday voorafgaande vakan tiemaanden worden in vele grote onder nemingen alsmede bij de tussenhandel de voorraden eens duchtig nagelopen. En op basis van de daarbij getrokken con clusies wordt de bedrijfspolitiek voor de komende herfst uitgestippeld. de eigen Daaruit De ruimte echter om als tegengif van een versnelde inflatie de rente in Ame rika verder op te schroeven is aan de an- sten moeten worden gebruikt voor de verbetering van de oudedagsvoorziening”, aldus de centrales. w zougt komen in. Geen i 5965. ekt leuk p. danse en partn MTRUM :e huwelij discretie tens uitvi Afd. Ha r de Raa lilijkhedet I? Bel on Driehuis DERDEl at? Prob Hendrik ig van I ken He acht 116 DEN, ering etc aar. Hog! □zenstral I. 023-311 sportma lichaam ’ertuig u. Alleen vc 023-26 ITEUR 3 /erhuisd 17 naarH iden Tel or nette een ne in omga erieus ft a te ba Brieve imer 595 Voor ons land staat er in elk geval een bijzonder ontprettige herfst voor de deur. Het bedrijfsleven kampt nog altijd met toenemende zorgen en de beurs met toenemende slechte cijfers. Het aantal ondernemingen dat in de rode cijfers verdwjjnt en er voor de rest van 1975 ook niet meer uit kan komen, blijft voortdu rend stijgen Vrijwel de gehele textiel en de bouw is er al in ondergedompeld. Maar ook steeds meer bedrijven in de metaalsector en zelfs in de chemie en papier. n al u» i SCHIL 5-370653 Zo stond de eerste helft van vorig jaar in het teken van een enorme voor- raadopbouw bij zowel de fabrikant wat grondstoffen betreft als bij de detaillist wat de door hem te verkopen eindpro dukten aangaat. Vrees voor grote tekor ten door de oliecrisis was daarvan de oorzaak. Maar toen in de zomer van 1974 bleek dat de oorlogskansen waren verminderd en in plaats van tekorten alom overschotten dreigden te ontstaan, hielden vele ondernemingen plotseling op met het aankopen van nieuwe grond stoffen en halffabrikaten. ROTTERDAM (ANP)- In verband met veranderingen in de produktietech- niek is Sanders Behang NV genoodzaakt de fabricage-afdelingen te reoi ganiseren, zo heeft de maatschappij bekendge maakt. Het gasschip, dat een lengte krijgt van 365 meter en een breedte van 62 meter, heeft een diepgang van slechts 12,5 me ter. Dit is de helft van een vergelijkbare olietanker. Het schip zal 330.000 ton vloeibaar gas kunnen vervoeren. De kos ten van een dergelijk vaartuig bedragen 200 miljoen dollar. Bij gelegenheid van zijn 75-ste verjaar dag vertelde de heer Verolme de pers dat er voor 1980 vijftig tot honderd mam- moetgastankers nodig zijn De energie behoefte vraagt tegen die tijd om trans portmiddelen van dit formaat. Uiteinde lijk zullen de landen, die het gas leveren moeten kunnen beschikken over driehon derd mammoettankers. Eerder dan 1980 zijn de gastankers niet nodig. Omdat de bouw van fabrieken waar het gas vloei baar gemaakt moet worden, ongeveer vijf jaar duurt. Deze ontwikkeling heeft de heer Ver olme op het idee gebracht een tanker op de markt te brengen die over een grote capaciteit beschikt. Hij gebruikte hier voor zijn nog niet zo lang geleden opge richte Naval Development Company. De bouwplannen werden uitgewerkt door J. J. Henry in New York. Er zijn niet veel werven in de wereld. OSLO (Reuter). De Noorse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat er in het land een prijsstop is ingevoerd. Deze geldt met terugwerkende kracht tot 1 september en zal voortduren tot 31 de cember van dit jaar. De prijzen die sinds 1 september zijn verhoogd moeten weer op het peil van die datum worden gebracht. Het bevrie zen van de prijzen geldt voor de over heid en de particuliere sector. UTRECHT (ANP). De vakcentrales NVV en NKV willen een gelijke verde ling van de overwinsten van onderne mingen over werknemers en kapitaal- verschaffers. Het voorstel van de rege ring om het werknemersaantal op maxi maal 15 percent te stellen, stemt niet overeen met wat deze vakcentrales der een billijke verdeling verstaan. In internationaal zorgwekkende die de Verolme-tankers kunnen bouwen, aldus de scheepsbouwer. Bij de RSV in het Botlekgebied is het volgens hem mogelijk. De heer Verolme denkt o.a-. aan de bouw van een speciale werf in Zuid-Afrika. Het zal volgens hem een combinatie van werven moeten worden, die aan het totale project gaan meewer ken. Dit kan voor de Nederlandse scheepsbouw een redding zijn. zoekt iw. Gaan G5944 -nst'T eken n« jezelligh, e a.s. fet alleen, Wij vei» Br. no. G: j. z.k.m.l van cone in, midi ch) Br. G 76 j.' z. vit. b is, auto et ap., denk lish., hui uitg. en: 5 jr., niet illieu vin oelloos e tag in o rand dier 1. verkee Bij de huidige labiele markltoestand, aldus de heer Fischer, is men niet in staat een voorspelling te doen van de situatie in het vierde kwartaal van dit jaar. In geen geval mag op korte termijn gerekend worden op een wezenlijk ster ke toename van de orders voor de Duitse hoogovenbedrijven. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraa'g’t bij uw gemeente. Dit leidde bijvoorbeeld in de textiel ai direct tot een forse terugslag voor de producenten van geheel synthefische ga rens en vezels. Voor het Akzo-concern dus het begin van de huidige ellende. Labor Day W»s daarom voor de Ameri kaanse economie vorig jaar het startsein van de huidige recessie, nadat die door de automobielindustrie in feite al eerder was ingeluid. vertoond. Warenhuizen als Woolworth en May Department konden dan ook flinke omzetstijgingen melden. DR MEN vanaf I its geopi fijn uw iveau we id maa r, zaterdi 023-251 TIES/BE ms uitbr cliënten ren B Als gevolg van de huidige situatie heeft de EEG-commissie aanbevolen de ruwstaalproductie voor de periode van juni tot september in de EEG-landen te beperken. Voor de Bondsrepubliek be draagt die beperking 22,2 procent, maar volgens de heer Fischer is die aanbeve ling nog te veel aan de optimistische kant geweest. De export welke in 1974 nog 36 procent bedroeg daalde in het eerste half jaar van 1975 tot 29 procent. De terugloop van orders uit het buitenland was met 44 procent aanzienlijk groter dan de binnenlandse ordërterugloop van 23 procent. De orders uit Amerika liepen 68 procent terug. Bijzonder verontrus tend noemde de heer Fischer dat de import in de Bondsrepubliek met 35 procent was toegenomen. Het (gro,te nationale) fonds dat de VAD-gelden gaat beheren moet de be voegdheid krijgen om door aan- en ver koop van aandelen een actief beleggings beleid te voeren. Bij het aanwenden van de fondsen voor herstructurering»- en andere door de vakbeweging gewenste projecten lijkt een zekere terughoudend heid vooralsnog geboden, zeggen NVV en NKV. De vakcentrales wijzen de suggestie van de regering om het bestuur van het nationale fonds aan te vullen met werk geversvertegenwoordigers van de hand. Ze redeneren, dat het dpor het fonds beheerde vermogen eigendom is van de werknemers, en dat het fonds derhalve in beginsel moet worden beheerd door hun vertegenwoordigers, de vakbewe ging. De centrales willen voorts, dat ook •eventuele VAD-overdrachten aan werk nemers in het eigen bedrijf moeten wor den omgezet in vermogensaansprakèn, op het fonds. Wat de verdeling van de vermogenso- verdracht betreft, stellen NVV en NKV twee alternatieven: of een beperkt aan deel van de VAD komt ten goede aan de werknemers in het eigen bedrijf, waar bij een maximum wordt gesteld aan het jaarlijks toe te kennen bedrag per indi viduele werknemer, of alle VAD-af- drachten komen ten goede aan de col lectiviteit. V PO ✓oor s rankje. Aphi Hlem. Geen wonder dus dat naarmate vorige week Labor Day naderde Wall Street steeds vaster werd Nerveus wordende baissiers die de zaak toch niet helemaal vertrouwden gingen er toe over hun baisseposities op te ruimen, hetgeen een grotere kooplust voor aandelen tot ge volg had. Wall Street sloot de augustus maand dan ook in opgewekte stemming af en verwijderde zich 45 punten van de laagste stand sedert medio april die een week geleden nog werd ingenomen. Toch blijven marktkenners nog uiterst onzeker over verdere herstelkansen, zelfs al zou blijken dat de Amerikaanse economie inderdaad een krachtig herstel zou opleveren. Het scharnier waarlangs Wall Streets gedrag zich beweegt blijft de renteontwikkeling. En die is niet dui delijk, omdat deze weer verband houdt met de inflatie en de van overheidswege daarop ingestelde monetaire politiek. Want gelijktijdig met enige economische opleving in de Verenigde Staten stak ook dê prijsstijging zijn kop weer op en ging de rente weer omhoog. Het niveau waarop beide nu staan geeft aanleiding tot enige zorgen want een prijsstijging van 1,5 percent in één maand voor vele artikelen zoals in juli is opgetreden, is niet gering. Daarbij is het bijzonder onzeker hoe de graanprijzen zich in sep tember zullen gaan gedragen. In Ameri kaanse overheidskringen is men daaro ver niet bepaald optimistisch. Dit zeggen beide centyales in een voorlopig commentaar op de regerings voorstellen omtrent de vermogensaan- wasdeling (VAD). Het commentaar is gisteren aangeboden aan de bijzondere Beter was de situatie, in staalverwerkende industrieën, blijkt hoe belangrijk het is om naast staalbedrijven ook staalverwerkende in dustrieën te bezitteiï - aldus de Duitse presideht-directeur van Hoesch. Naar zijn oordeel moet de Handel van het concern ernstig rekenig houden met een aanzienlijke terugval van de winst en de opbrengst. De voorzitter van de Estel-coördinatie- groep Handel dr. Irle was niettemin optimistischer toen hij vaststelde tevre den te zijn dat de spreiding naar regio en naar assortiment het concern in staat stelt betere resultaten te- boeken dan gemiddeld van de Duitse staalhandelaar wordt verwacht. Tevoren had hij uiteen gezet dat de coördinatiegroep Handel drie Nederlandse en drie Duitse onder nemingen telt, te weten Bernet, Amster dam; VUIJ, Utrecht en IVB, Zwolle, als Nederlandse en Hoesch Brennstoffhan- del, Essen; Celler Schrottverwertung, en Hoesch Handel beide in Dortmund, als Duitse ondernemingen Als extra afzet- serviceinstellingen zijn hier voorts nog in ondergebracht de Westduitse verkoop kantoren van Hoesch en de in oprichting zijnde maatschappij Estam Contact, de reclame centrale van Estel. Ff dere kdnt ook weer niet groot, omdat elders over een breed front de rente juist is verlaagd. Vele landen binnen en buiten de EEG hebben in de augustus maand hun officiële disconto-tarieven verder omlaag gebracht teneinde de sti- nuleringspolitiek van hun regeringen te steunen. Want anders dan in Amerika vertonen Japan en vooral Europa nog vrijwel geen enkel teken tot opleving - alleen hier en daar in de automobielsec tor waar het steeds nijpender wordende probleem van vervanging nu zijn in vloed laat gelden. De oliecrisis is nu al weer bijna twee jaar achter de rug, maar velen zijn sedertdien in hun oude auto blijven rijden. DEN HAAG (ANP). De Nationale Investeringsbank NV noemt het be drijfsresultaat van het eerste halfjaar 1975 niet onbevredigend- Het brutoresul- taat steeg van 24,4 mln. tot 26.1 mln. en de winst voor voorzieningen belandde van 18,4 mln. op 18,7 mln. De cijfers vertonen een verdere groei van de kre dietportefeuille over de gehele lijn, zo blijkt uit het halfjaarbericht. Als gevolg van de geringe investe- ringsgeneigdheid van het bedrijfsleven onder de huidige omstandigheden heeft het accent gelegen op consolidatie van kortlopende verplichtingen ter bereiking van evenwichtiger balansverhoudingen. Verolme, die zich op 1 januari 1970 moest terugtrekken uit de scheepsbouw keerde hierin begin dit jaar terug door de oprichting van zijn Naval Develop ment Company, een ontwikkelingsmaat schappij voor scheepsbouwprojecten. Het is een privé-onderneming van de scheepsbouwer. Estel Handel met haar 3500 medewer kers had vorig jaar een omzet van 3.5 miljard. Daaraan lag ten grondslag in de beide „binnenlanden” een hoeveelheid van 1,5 miljoen ton staal en verwer- kingsproducten en in het buitenland een afzet van 2 miljoen ton staal. Verder leverde Estel Handel 1 miljoen ton schroot. 0,8 miljoen ton brandstofffen en 0,2 miljoen ton kunstmest. Dr. Irle zei er echter wel zeker van te zijn dat in 1975 deze cijfers niet behaald zullen kunnen worden. Hij ‘was er echter ook van overtuigd dat de daling van de omzet bij Estel Handel kleiner zal blij ven dan de voor het binnenland (Duits land) voorspelde 30 procent (voor Neder land 25 procent) en dan de voor de export verwachtte 50 procent. >mse Rio >ck voor IE R LAMHED ippen, sc hogedni n riolen American Express-Aetna Insurance. De Card Division van de American Ex press Company heeft een overeen komst gesloten met de Amerikaanse verzekeringsmaatschappij Aetna Insu rance Company, waarbij houders van American Express Cards (en hun ge zinsleden) woonachtig in Australië, Finland, Nederland en het Verenigde Koninkrijk kosteloos verzekerd zijn tegen reisongevallen voor een bedrag van 60.000 mits zij per openbaar vervoermiddel reizen en de reiskosten zijn voldaan via een American Ex- nress-rekening. S menwerking Isoverbel en Isoplan. Iso- plan BV (isolatiesystemen) in Apel doorn en de producent van isolatiema teriaal Isoverbel in Den Haag, een dochter van de Franse Glaceries de Saint Roch (Saint Gobain groep), gaan samenwerken op het gebied van spouwmurenvulling met glaswol. Ditmaal lijken de rollen echter omge draaid. De kans Is levensgroot dat de reeds over een breed front in Amerika aan de gang zijnde economische opleving nu aanzienlijk meer reliëf krijgt. En ook ditmaal weer vanuit de sector van de voorraden die vrijwel overal in de eerste helft van 1975 fors zijn ingekrompen. De eerste tekenen van belangrijk meer or ders aan de grondstoffenleveranciers in Amerika en daar buiten zijn reeds waargenomen. „Het is gebeurd’’, gebaart prins Claus nadat hij de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie van het gewest Arnhem in de gemeente Duiven officieel in gebruik heeft gesteld. Prins Claus viert overigens vandaag zijn verjaardag. de bouwsector echter bestaat er nog altijd een hoogst situatie, die Duitsland, Frankrijk en Neaerland te zamen tot ’n nieuw stimuleringsplanvan meer dan 15 miljard gulden hebben aangezet’. Een hoge rente is daarbij niet gewenst, maar als Amerika zijn rente wel gaat op schroeven, dreigt er weer een ongewen ste kapitaaluittocht vanuit Europa naar Amerika op gang te komen, met allerlei nare valutaire consequenties van dien. In 1969 werden Verolme s bedrijven opgenomen in het RSV-concern, nadat de scheepsbouwer wegens miscalculaties bij de bouw van supertankers in ernstige financiële moeilijkheden was geraakt. Verolme heeft zich altijd heftig verzet tegen deze fusie. De heer Verolme kocht, zo deelde hij mee, een derde van het aandelenpakket van RSV 33 miljoen nominaal) voor 500 percent. De huidige beurskoers schommelt rond de 170 percent. Drie kwart van dit vermogen stak de onder- - nemer in een stichting Anchor genaamd. Een kwart behield hijzelf. kamercommissie voor het inkomensbe leid. de verbondsraden van NVV en NKV en aan de besturen van de aange sloten bonden. Naar verwachting wordt nog dit jaar het wetsontwerp voor de vermogensaanwasdeling aangeboden aan het parlement. Het was de bedoeling om het commentaar op de VAD namens d? drie vakcentrales door het overlegorgaan te laten uitbrengen, maar tijdens de vaststelling, gisteren, bleken er onover koombare meningsverschillen te bestaan tussen NVV en NKV enerzijds en het CNV anderzijds. Het CNV zal met een afzonderlijk commentaar op de VAD uitkomen. NVV en NKV gaan er van uit. dat de regeling nog van toepassing zal worden verklaard op de vermogensaanwas' van 1975. Daarom nemen zij er vooralsnog genoegen mee, dat voor een aantal pro blemen een „pragmatische, arbitrair aan doende” oplossing wordt gekozen. De beide vakcentrales geven er de voorkeur aan, de VAD-opbrengsten in ieder geval voorlopig te bestemmen voor de werknemers die er op het terrein van de oudedagsvoorziening het slechtst aan toe zijn. Op het punt van de bestemming de fondsen vinden de centrales verder dat het voor de collectiviteit bestemde deel niet in aanmerking komt voor de blokkering ten behoeve van vermogens- aanspraken van werknemers. „In begin sel moeten die vermogens niet aan hun produktieve bestemming worden ont trokken. Alleen de vermogensopbreng- Estel Handel heeft een dubbele func tie meegekregen. Zij moet zorgen voor de afzet van de Estel-produkten, maar ook als zelfstandige coördinatiegroep vrij zijn ook andere activiteiten zonder be perkingen in het pakket op te nemen en aanknopingspunten voor een spreiding van activiteiten van Estel te zoeken en te waarborgen. Die dubbele opdracht wordt vervuld in de beide binnenlandse magazijnen. Men heeft namelijk de be schikking over 21 staalmagazijnen, waarvan vijf in Nederland: 12 brand- stofdepots en zes schrotvelden, waarvan drie in Nederland (zie 4>) De buitenlandse handel maakt iets meer dan de helft uit van de totaalom zet. De laatste tijd is er een bijzonder accent gelegd op de uitbreiding van de zaken op het gebied van industriële installaties, waarmee goede resutltaten zijn geboekt. Zo werd in juli een com plete staaldraadfabriek ter waarde van rond 20 miljoen Dm naar Algerije ver kocht en werd dezer dagen in Wenen een opdracht geboekt voor de levering van een draad- en kabelfabriek voor Nassiria in Irak ter waarde van 90 miljoen DM. Op dit moment wordt ook deelgenomen aan een beurs in Peking. Schreven wij zo juist over de omzet van Estel Handel. Bij Hoesch Handel bereik te men il) 1974 met ongeveer 2100 mede werkers een omzetvolume voor het bin nenland van 986,5 miljoen en voor het buitenland van 1.591,4 miljoen. Tegenover hernieuwde voorraadop- bouw bij de producenten staat boven dien de eveneens weer grotere bereid heid bij de handel de eindprodukten aan te vullen omdat bet Amerikaanse pu bliek in de afgelopen zomermaanden belangrijk grote koopactiviteiten heeft RIJSWIJK (ANP). De „commissie van wijze mannen”, ingesteld door het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees, heeft haar bindend advies uitgebraebt over de herstructureringsre- geling voor de Nederlandse vleesconser- ven exporterende bedrijven. Werkgevers en werknemers waren het er al over eens geworden dal wegens de herstructurering ontslagen werknemers gedurende ten hoogste 2,5 jaar een aan vulling op hun werkloosheidsuitkeringen krijgen van 20 percent van hun laatste jaarinkomen, tot ten hoogste 100 percent van dat inkomen. Over de uitkeringen na die periode liepen de standpunten uiteen. De „wijze mannen” hebben nu bij wijze van tussenoplossing beslist dat wie na afloop van die 2,5 jaar 60 of 61 jaar wordt een aanvullende uitkering krijgt tot 95 percent van het laatstelijk in dienstbetrekking genoten bruto-jaar- inkomen. Voor 62- en ,63-jaiigen wordt dat 90, voor 64-jarigen 85 percent. Wie een van deze leeftijden nog tijdens de 2,5 jarige WW en WWV-uitkeringster- mijn bereikt begint met 95 percent en ziet zijn aanvullende uitkering verder in hetzelfde tempo verlaagd als die van de anderen. De wijze mannen willen nog geen uitspraak doen over de vraag, of er een keuzemogelijkheid moet zijn tussen de aanvulling op de werkloosheidsuitkerin gen en een uitkering ineens. ROTTERDAM (ANP). De 75-jarige scheepsbouwer Verolme heeft plannen ontwikkeld voor de bouw van een mam- moettanker, die volgens hem uniek is in de wereld. Op kleine schaal worden thans op verschillende plaatsen in de wereld gastankers gebouwd. Verolme heeft, zo deelde hij gisteren mee. een nieuw systeem ontwikkeld waardoor het mogelijk is de schepen twee keer zo groot te maken als tot nu toe voor mogelijk werd gehouden- De scheeps bouwer voert thans met een aantal werven van het nieuwe schip. 'WW

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11