jyl Eigenlijk ondergraven we ons eigen ideaal: „minder versnippering” «I gK^St VERONICA'S ROB OUT IS GESCHROKKEN VAN DE BESLISSING VAN MINISTER VAN DOORN dat het duidelijke taak heeft Veronica-team moet bewijzen l M Öt M 5 &LUVEN I □is Totaalprogramma Ongrijpbaar Driemanschap door Frans van der Beek I—-f- Ander uitgangspunt Het Gooi heeft er een achtstens omroepdirecteur bij. Met zijg 36 jaar is Rob Out waarschijn lijk de jongste radio- en autoriteit. Sinds jaren ckitjjj stuwende kracht van de voor malige zeezender VeronicjM nog steeds op de bres voor w; daar van overbleef. Na twee Haar tegenwind uit Den Haag mag Rob Out met zijn Veronica Omroep Organisatie (VOO) van start gaan. Eerst als adspi rant-omroep, maar nu de VOO eenmaal de drempel van het Omroepbestel is gepasseerd, wordt het een kwestie van feden tellen. „De aanmeldingen stromen al weer binnen”, zegt Dut vergenoegd in zijn riante cantoor aan de Oude Engweg. let bolwerkje van de VOO is in iet hartje van het Hilversumse imroepkwartier gevestigd, schuin tegenover het gemeen tehuis. F ■KW O f wrn. Ï.V. 3 te neutraal, maar omdat wij daar die i wij leze de rhet ger. rso- voor. Op Hilversum I en II willen wij vrij veel informatieve programma’s brengen.” En de televisie? o Is hij nu goede maatjes met Van Doorn? „Ach, Van Doorn, is ongrijpbaar. Een man van een heel eigen manier van uitleggen, een eigen stijl om de wet te interpreteren, waardoor hij telkens weer voor verrassingen zorgt. Misschien is dat zijn kracht wel. Eigenlijk had ik niet verwacht dat hij zich bij het advies van de Raad van State zou neerleggen.” Hoe zit het met de lepeltjes en de asbakken voor de nieuwe leden? „Vle worden gedwongen om als omroep de in vijftig jaar radio platgetreden wegen te bewandelen. Daar hoort het geven van geschenken aan nieuwe leden waarschijnlijk ook bij. Het Veronicablad wordt omroepblad en dat is in dit kader belangrijk voor de ledenwerving, maar ik heb liever dat ze op onze programma’s afkomen. Daarom ben ik ook voor ontkoppeling van het lidmaatschap van een omroep en het abonnement op een gids.” En omroepverkiezingen? „Ben ik ook voor. Maar het is wel een uiterst gevaarlijke zaak. Alle omroepen sparen hun budget op tot het laatste en slaan elkaar tegen de verkiezingen met de beste programma’s om de oren. Dat is een ongezonde zaak.” Ben je als gewezen piraat bij voorbaat al niet moe van het hyper- gebonden omroepbestel? „Het was veel vermoeiender om het afgelopen jaar niets te doen- Maar als wij nu de kans krijgen om mee te werken aan een beter omroepbestel, dan zal niets ons te veel zijn.” daar over na te denken. Privé heb ik mijn eigen gedachten over die gang van zaken, maar daar wil ik geen officieel standpunt van maken.” functie misschien ambieert, maar echte sollicitaties heb ik nog niet gehad. Dat was vorig jaar wel het geval.” Rob Out is geschrokken van de beslissing. Minister Van Doorn honoreerde niet hun aanvraag als adspirant-omroep met uitsluitend radiozendtijd, maar volgde het advies van de Raad van State. Dit college behandelde het beroep dat de VOO aanhangig maakte, nadat ze als C- omroep was afgewezen. Tot twee keer toe adviseerde de Raad van State de minister van CRM om zijn aanvankelijke afwijzing om te zetten in een toelating als adspirant. Bij de VOO rekende niemand meer op dit voor hen positieve nieuws. De tegenslagen waren te talrijk geweest. De rust van het afgelopen jaar werd deze week plotseling verstoord, allerlei relaties sleepten champagne, bloemen en cadeaus aan voor het handjevol volhouders. De wat neerslachtige stemming, waarbij men „het niet meer zag zitten” is omgeslagen in hernieuwd enthousiasme. Rob Out: „Ik ben ervan overtuigd dat veel vroegere leden daar ook zo op reageren. Ik vind heel begrijpelijk dat een aantal leden die tien gulden niet meer wilden betalen, want ze wisten helemaal niet meer wat er ging gebeuren. Maar de toeloop is al weer begonnen. Hadden we de eerste dag al weer duizend nieuwe leden te pakken.” Het uur der waarheid is gekomen. Het Veronica-team zal nu moeten bewijzen dat er aan land een duidelijke taak is weggelegd. „We nemen bewust een lange inspeeltijd om geen brokken te maken. Ik weet dat een aantal mensen in Nederland daar met smart op zit te wachten.” Wat is eigenlijk je exacte junctie? „Ik ben programmadirecteur, maar we overwegen ernstig om er een directoraat van te maken van drie medewerkers. Ik vind het niet erg dat de verantwoordelijkheid alleen op mij zou drukken, maar ik wil dat er achter en naast mij mensen staan, die op het moment dat ik uitval onmiddellijk kunnen inspringen. Die moeten redelijk zijn ingevoerd in de speciale vergadertechniek van het NOS-bestuur en alle andere overleg-colleges. Ik wil niet dat dat allemaal via een éénhoofdige leiding in dat Veronica- apparaat terechtkomt. Als we het in drieën gaan splitsen, dan komen Lex Harding en Hans Mondt er waarschijnlijk bij. Maar het is nog niet zeker, want een directeur-tv zou niet uit onze gelederen komen.” „Ik heb een gesprek gehad met een heel bekende tv-regisseur, die deze I In aprd 1 .3 scheen er een voortijdig einde gekomen te zijn aan de activiteiten van het zendschip Veronica, toen het los sloeg van de ankers en bij Scheveningen op de kust liep. Het schip ligt nu achter het Centraal Station in Amsterdam Werkeloos uiteraard. „Ik heb de indruk, dat we zelfs vóór ve als adspirant-omroep aan de gang [aan, al een aanvraag voor een C-status :unnen indienen. Maar dat doen we liet. We willen eerst de hele materie ;oed onder de knie hebben en precies veten waar we mee bezig zijn Pas dan :unnen we aan uitbreiding denken.” Het jarenlang actievoeren heeft hem n de zijnen slechts drie uur radio en én uur tv-zendtijd opgeleverd. Wat gaat lij ermee doen? Rot Out: „Weet ik niet irecies. Er is ons tot op heden nogal wat «langrijke informatie onthouden, bemand wilde precies zeggen hoe die Ine uur verdeeld zouden worden. Wat k op Hilversum III ga doen, is vrij luidelijk. Dat wordt een nformatieprogramma over de lopmuziek van het ogenblik met het lopjournaal van Lex Harding De Top leertig blijft voorlopig bij de TROS, rant daar hebben wij te weinig tijd Waar gaat de VOO het accent op leggen? „Op de informatie, omdat dat statutair is vastgelegd. We zullen veel aandacht besteden aan begrijpelijke informatie, de ontvankelijkheid daarvan zo groot mogelijk maken. We hebben in het verleden aangetoond, dat een radiopresentator geen meneer of mevrouw hoeft te zijn. Dat willen we in de toekomst in de presentatie laten terugkomen. Alles open maken voor een zo groot mogelijk publiek. Daarmee zetten we in feite ook de Veronica- gedachte voort.” Op 18 april 1973 werd in Den Haag een grote protestdemonstratie gehouden tegen de voorgenomen ophefjing van Radio-Veronica. Uit het hele land stroomden vele dui zenden Veronica-fans naar Den Haag om bij de regering te protesteren. Hier zijn ze verzameld op het Malieveld. Denk je dat het in de praktijk lukt om van AVRO en TROS af te wijken? „Ja. We hebben een ander uitgangspunt. In principe zijn de beginselen van alle drie gelijk. We zijn ïlm iTvnn I w-s J 4- ---[ J J" Is de nieuwe omroepdirecteur het met zijn collega’s eens wat betreft de nieuwe HOS-voorzitter Jurgens? „Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen,” zegt hij na enig nadenken. „Het behoorde nog niet tot mijn taken om „Toen ik hoorde dat we er ook een uur tv bij kregen, was ik vreselijk verrast. Daar had ik helemaal niet meer op gerekend. Alle plannen moet ik eerst opnieuw afstoffen en daarna op bruikbaarheid toetsen. En ik moet me weer in Hilversum oriënteren, want ik moet toch een directeur-tv zien te krijgen Ik denk in elk geval aan een programma waar een duidelijke lijn in zit. Een totaal-programma, ook al is het maar een uurtje. In elk geval géén uur dat in kleine mootjes wordt gehakt door verschillende onderdelen. Amusement zal erg belangrijk zijn, maar er zal ook in grote mate informatie in worden verwerkt.” Rob Out, hier samen met de juridische medewerker van Veronica, mr. Borde- wijk, die zich zeer beijverd heeft om toch een zendver gunning te krijgen. begrijpelijkheid plus de extra aandacht voor de jongeren in de maatschappij aan hebben toegevoegd, zullen we zeker afwijken.” Wat vind je win de reacties van je nieuwe collega-omroepbestuurders? „Zeer gematigd. Ik kan me best voorstellen, dat ze niet om ons zitten te springen. We hebben zelf als ideaal altijd de zenderstilering gezien. Door onze komst wordt de versnippering alleen maar groter en zitten we eigenlijk op die manier ons eigen ideaal te ondergraven. Aan de andere kant beseft iedereen zo langzamerhand wel dat dit omroepbestel niet eeuwig kan duren. Dat wordt door onze entree bijvoorbeeld al aangetoond. Als Veronica de katalysator is geweest om het omroepbestel te veranderen, dan kan ik erg blij zijn. Dan heeft Veronica al een waanzinnig belangrijke functie gehad. Dat zou het grootste compliment zijn dat we maar kunnen krijgen.’ „Het is van meet af aan onze bedoeling geweest duidelijk te maken dat het omroepbestel, zoals het nu functioneert, niet helemaal in dienst staat van kijker en luisteraar. We zullen die zenderstilering ook blijver, propageren. Natuurlijk hebben we maar een geringe stem in het kapittel. Wat er straks gaat gebeuren, verschilt zó hemelsbreed van het verleden, dat ik het eerste halfjaar in het NOS-bestuur alleen maar mijn mond kan houden en kan luisteren naar wat anderen te zeggen hebben, om zo snel mogelijk ingewerkt te raken in dat omroepbestel. Ik wil er wel zo loyaal mogelijk aan meewerken.”

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15