Romantiek en realiteit van grote veldslagen paniek en andere Engelse verhalen Een moment van li hi<fi I ER) ER) sie A WW je ir- Bi to/ 11J ZATERDAG SEPTEMBER 197 5 'Ie in I 19 25M LM Ito lij i m 1 6 lolland rs drijfs- 19.00 32 jor JAN BLIJBOOM ien met citeiten. ijn BAUDINE BOOTLE Een en -17 uur Een Oostenrijks 30,5 cm-mortier in gevechtspositie: gebruikt in de slag by Caporetto in 1917. Een Amerikaans kampement in het oerwoud op Guadalcanal in de regentijd. 1942. aortge- jk van ximaal „De Grote Veldslagen’’ door Cyril Fa'ls. Uitgave: Amsterdam Boek. diplo- ng. De eman/ ft ver- eeftijd, 2124,— eelsza- 319193. oplei- per rstrekt jkun- /I.J. ing omen, emeen tegenover de vechtcapaciteiten van de opstandige boeren, wier moreel aanzienlijk omhoog ging toen een zekere dr. Joseph Warren niet als bevelhebber maar uitsluitend als soldaat aan hun zijde wilde vechten, verloor Howe de voorzichtigheid uit het oog. Zijn troepen konden nauwelijks slechter zijn uitgerust, want in hun helderrode jassen waren de soldaten een schitterend doelwit, hun bepakking had een geschat gewicht van liefst 56 kilogram terwijl hun musket ook nog eens vijf kilogram woog. Lichte infanterie heette dat. In de beslissende slag, toen de Engelsen indrukwekkend in carré’s oprukten, werden zij in het epen veld op zoveel doeltreffende salvo’s onthaald dat ze werden weggemaaid. Tot driemaal toe zag Howe talloze manschappen om zich heen het tijdelijke met het eeuwige verwisselen. :en en iploma Erva- en be- uiteindelijk sterker blijkt te zijn. Het is een eenvoudig verhaaltje, maar spannend en onderhoudend geschre ven, en heel geschikt als ontspanning tijdens de donkere winteravonden. Het is al een vrij oud boek. Oor spronkelijk in 1937 in het Duits ver schenen is het na de Tweede Wereld oorlog pas in het Engels vertaald en kreeg ook toen pas een groter lezers publiek. The Magie Barrel (1958) in de verta ling van L. Coutinho o.d.t. Salzman, de huwelijksmakelaar. Vorige druk ken waren verschenen bij Polak Van Gennep. Het zijn dertien verha len die vrijwel zonder uitzondering de moeite waard zijn. Schijnbaar moeiteloos weet hij de aandacht on afgebroken vast te houden. Misschien dat het getal dertien nog een beteke nis heeft, in ieder geval gaat niet één van de verhalen over de voorspoedi- gen van deze aarde. De mensen waarover hij schrijft zijn de arme, vaak eenzame joden uit de grote stad, vertegenwoordigers en winkeliers in de achterbuurten, schlemielen die zich, ook al wensen ze soms dat ze geen jood waren, toch altijd bewust zijn dat ze tot het uitverkoren ras horen, al zijn ze vaak alleen uitver koren voor de misère. In De rekening geeft Parnessa kre diet zodat hij tenminste één klant heeft, maar Willy betaalt de rekening maar niet. Als Parnessa in een dood kist naar buiten wordt gedragen wendt hij schuldbewust zijn hoofd af. Maar ook aan de weduwe wordt het geld niet betaald. Lieb in het verhaal De lening maakt zijn vrouw Bessie dol omdat hij zijn vriend het geld wil lenen voor een grafsteen vöor diens stadsjongen, een boek van Leonard Gardner uitgegeven bij Bruna in de vertaling van Jack Kroner. Het is een nogal uitzichtloze roman over het leven in de bokserswereld. Een oude re, derderangs bokser ontmoet een natuurtalent en probeert hem op weg te helpen. Het is een vrij beknopte roman, indertijd door John Huston verfilmd. Na Eva Figes doet het alle- -maal nogal naturalistisch aan en het komt goed over dat het allemaal nogal troosteloos en weinig hoopvol is. Het is ongetwijfeld goed beschre ven, 'maar toch maakte dat het boek niet interessanter. Hospitaalsoldaten verzorgen gewonden, terwijl de Federale infanterie oprukt tegen een stelling van de Zuidelijken, tijdens de eerste belangrijke actie van de Amerikaanse Burgeroorlog. Buil Bun, 1861. Veel minder boeiend is het boek van Frank Waters De man die het hert doodde, uitgegeven bij Hollandia in Baarn in de vertaling van Iet H. Grader. De hoofdfiguur is Martiano, een jonge pueblo indiaan, die bij de blanken op school is geweest en bij zijn terugkeer in de stam noch vlees noch vis blijkt te zijn. Hij voelt zich pas weer volledig Indiaan als hij een zoon heeft gekregen en het ras kan voortbestaan met nieuwe hoop op integratie. Vlot geschreven, 'maar ta melijk oppervlakkig. Genoeglijke ont- spanningsliteratuur. maar meer niet. Het boek verscheen oorspronkelijk in 1942 en kreeg toen een literaire prijs. De auteur heeft vele boeken over indianen op zijn naam staan. In het Nederlands evrscheen van zijn hand nog Zwarte Eland spreekt. toelichtende hoofdstukjes over de ontwikkeling van achtereenvolgens de vestingbouw, het uniform, de taktiek, het geschut enxie handvuurwapens. Wat overigens niet wegneemt dat dit boekwerk'zowel illustratief, informatief als typografisch zonder meer imponeert. In een breedvoerige inleiding van zijn boek ,.De Grote Veldslagen” brengt Cyril Falls zijn lezers al snel onder de aandacht dat geen generaal een veldslag kan winnen „zonder de dappere soldaten die bereid zijn hun leven te geven”. Een voorbeeld hiervan in de krijgskundige historie is de slag van Bunker Hill (1775) de verwoede strijd in de Nieuwe Wereld tussen de Amerikaanse kolonisten die de stad Boston vanaf' Bunker Hill bedreigden en prompt het Engelse garnizoen tegen zich in het harnas joegen. Het was de tijd, dat de Engelsen het aan de overkant van de Atlantische Oceaan als heersers steeds moeiiijker kregen. Kapitein-generaal van het leger van koning George III in Noord-Amerika en militair gouverneur van de kolonie Massachusetts Bay, Thomas Gage, had jaren lang vriendelijk maar erg onhandig geprobeerd de steeds verbitterder wordende Amerikaanse kolonisten te verzoenen met de ongerijmde eisen die de koninklijke regering in Londen, op 5000 kilometer afstand, aan hun loyaliteit én hun beurs stelde. Thomas Gage, die slechts een klein leger tot zijn beschikking had en al op zijn vingers had uitgeteld dat hij bij een opstand onverbiddelijk het onderspit zou delven, vroeg versterkingen aan. Maar Londen had Gage intussen een té slap beleid verweren en stuurde drie nieuwe generaals die „die meute opstandige boeren wel even de les zouden lezen”. Een van hen, William Howe, bleek niet zo verstandig als men in Londen had gedacht, waarschijnlijk uit minachting meer op hem lijken. Het boek behan delt de inventiviteit en de autonomie van de bedachte personen en de rela tie die de schrijver heeft met zijn eigen creaties. Beard begrijpt fictieve mensen beter dan reële. Als uitge sproken egoïstische man vindt hij dat vrouwen in de keuken of in bed thuishoren en verder wil hij er geen last van hebben. Het feit dat zijn vrouw hem verlaten heeft, dringt pas heel laat tot hem door en gaat hem pas interesseren als het boek af is. Alles wordt ervaren als een interrup- tie in zijn werk en hij voelt zich dan ook opgelucht als tenslotte zelfs de nieuwsgierige werkster wegblijft. In volledige isolatie wordt zijn boek uit eindelijk af gemaakt. Helt boek bena drukt het gevaar dat bestaat door fictieve karakters opgeslokt te wor den en door denkbeeldige mensen uit de realiteit geduwd te worden. Het is geen doorlopend verhaal maar het bestaat uit brokstukken die niet chronologisch aansluiten, afge wisseld dpor herinneringen die ook weer in flarden tot ons komen. Het is geen eenvoudig boek, maar wel inte ressant en het levert genoeg stof tot nadenken. De laatste twee boeken in dit lijstje hebben hun hoofdthema gemeen en wel de botsingen tussen de verschil lende culturen. Ali en Nino is een boek van Kurban Said, uitgegeven bij De Harmonie en vertaald door Esle Hoog. Ali is een jonge adelijke Moslim, die eigenlijk in de woestijn thuis hoort en zich nooit echt gelukkig zal voelen in de westerse cultuur. Nino is een mooie Georgische prinses die harems haat, zich erin verstikt voelt en de vrijheid van de westerse gewoonten prefereert. Het is een lief desverhaal, maar niet alleen over de liefde voor elkaar, maar ook over de liefde voor het vaderland, die zelfs Een opmerkelijk boek verscheen bij Meulenhoff en wel Een moment van paniek van de Engelse schrijfster Eva Figes, voor mensen die haar feminis tisch essay Patriarchaal gedrag heb ben gelezen geen onbekende. Hoewel dit de eerste roman van haar hand is die in het Nederlands vertaald is, heeft zij al circa vijf romantitels op haar naam staan, waaronder Winter Journey (1967) en Days, hetgeen haar meest recente boek is. B, zoals de titel in het Engels luidt is, veftaald door Dolf Koning. Het boek is opgebouwd rond de gedachtenwereld van de schrijver Paul Beard en onderzoekt hoe het persoonlijke leven van de man in verband staat met het character B dat hij creëert in zijn nieuwe boek en dat hem eigenlijk ten gronde richt. Beard werkt aan een roman over B, een schrijver die hij ooit eens gekend heeft en om zich volledig hierop te kunnen concentreren is hij het literaire leven in Londen ont vlucht en naar zijn buitenhuis ver trokken, waar hij merkt dat de her inneringen hem inspireren, maar even vaak hinderen en in de weg staan. Naarmate het boek vordert wordt het steeds moeiiijker voor Beard om zich los te maken van B en gaat hij steeds Het lijdt geen twijfel of de Engelse militaire historicus Cyril Falls (voormalig hoogleraar in de oorlogsgeschiedenis aan de universiteit van Oxford) heeft zich door heel wat hoofdbrekens moeten heenworstelen voordat zijn grote ideaal het te boek stellen van de grootste veldslagen die de wereld vanaf de zeventiende eeuw hebben geteisterd realiteit was geworden. Het moet jaren van intensief speuren naar feitelijkheden tot in de kleinste details en naar bruikbaar en verantwoord illustratiemateriaal hebben gekost, zelfs in aanmerking genomen dat talrijke deskundigen een of meer veldslagen en wat al niet rfieer voor hun rekening hebben genomen. Het resultaat van aller krachts inspanning: een 304 bladzijden tellend boek waaraan duidelijk kosten noch moeite zijn gespaard om de geïnteresseerde lezer binnen te leiden in de wereld van de krijgskunde. Een wereld die door steeds meer uit vindingen evolueert op de lange weg met slechts één Een RE-8 tweedekker, gereed om op te stijgen voor een nachtelijke vlucht, in 1917. Eén van de machtigste wapens die militaire bevelhebbers in deze eeuw in handen hebben gekregen. Eenzaam zijn ook de Fat City, Een moordstad u bel- Eveneens bij Meulenhoff verscheen een nieuwe uitgave van Malamud’s doel voor ogen: een zo effectief mogelijke vernietiging van de tegenpartij. Een streven dat sinds de uitvinding van de atoombom het absolute toppunt lijkt te hebben bereikt. Aan dit onvoorstelbaar verwoestende wapen is Cyril Falls in zijn boek „De Grote Veldslagen” niet toe gekomen. Vermoedelijk omdat hij deze desastreuze factor in zijn lange rij van krijgskundige attributen té schrille dissonant vindt die in zijn opzet beschrijvingen van zeven en twintig markante veldslagen vanaf 1643 (de slag van Rocroi) tot en met 1944 (het Duitse Ardennenoffensief) niet thuis hoort. Dat blijkt ook uit zijn „toegift” van vijf gestorven vrouw, dat ze zelf veel te hard 'nodig hebben. Gruber, in Rouw beklag, denkt dat de stervende man aan zijn voeten om hem rouwt, waar de man in werkelijkheid de zonden uit zijn eigen verleden betreurt. Ook Fidelman uit de bundel Pictures of Fidelman komt al in een verhaal voor, De laatste der Mohicanen. In het titelverhaal wordt de godsdienst- student verliefd op de dochter van de makelaar, maai' vraagt zich wel af als hij haar eenmaal ontmoet heeft, of het nu wel of niet door de vader bekokstoofd is. De student wil gelo ven in het sprookje en wordt eerst verliefd op haar foto, maar voor de makelaar is de liefde slechts een handelsobject, een zakelijke transac tie. Het zijn fantasierijke en vaak geestige verhalen. Deze bundel is toch wel aanzienlijk beter dan de latere hierboven al genoemde Pictures of Fidelman. Malamud behoort evenals b.v. Saul Bellow, Philip Roth en Isaac Bashevis Singer tot de groep Joods-Amerikaanse schrijvers, maar neemt, evenals deze mensen, een ge heel eigen plaats in en laat zich niet vergelijken met een van deze schrij vers. mensen in van een Niettemin moesten de Amerikanen tenslotte het onderspit delven, ai was er geschiedkundig toch sprake van een Bngeise nederlaag. De revolutionairen oemeuden namelijk hun dreiging op Boston, met als resultaat dat de cmgeisan een jaar later de stad opgaven, Koers zetten naar Halifax en nooit meer in Boston lerugkeerden. Als ooit de waarde van het soldaat-zijn moest worden aangetoond, dat was de slag BunKer Hill daar een sprekend voorbeeld van. Dat een veldslag ook niet zonder desKundige leiding kan worden gewonnen bewees weer de strijd om Kocroi (j o43). Hier was bodewijk van oouroon nertog van Engmen en neet van noucwijK A.1V de grote man. Deze geooreu Krijgsman, uie later ais de prins van Donut m ue gescmeaenisoueKen als onweerstaanbaar zou worden aigescnnaera, telde precies 21 jaren toen nij voor nel eerst in zijn leven het commando ging voeren over Franse troepen die slag moesten leveren met de „onoverwinnelijke Spaanse infanterie”. Het was de laatste fase van de Dertigjarige Oorlog. Spanje en het Dunse Kijk verkeerden min of meer in een „winning mood”. Op iz mei io4j zat ue hertog van Bngmen in nocroi voiKomen omsingeld en moest mj Krijgsraad nouden of net weiiucnt met verstandiger zou zijn ue z verdediging ouder ueKKing van een Kieme inouiéuè eenneio terug te laten treKKea. iva veei beraad weid oesioten toen aiag te leveren, aangezien, aldus Enghien, „het ging om het redden van Frankrijk”. De eerste ernstige schermutselingen braken los, waaruit over en weer veel tirailleurs het leven lieten. Totdat een gedeserteerde Fransman tuf die Spaanse gelederen Enghien wanrdevollle inlichtingen verschafte. t)e volkomen onervaren, eigenlijk veel te jeugdige commandant leverde nu. de bewijzen, waarom Richeüeu in hem een stategisch wonderkind had ontdekt. Onmiddellijk stak Enghien zich in een kuras, zette een grote hoed met reusachtige witte pluimen op om herkenbaar te zijn en leidde de Franse opmars in. Mede dank zij de waardevolle inlichtingen van de deserteur leek alles te lukken. Totdat uitputting hem parten dreigde te spelen. Een van de aanvallen liep volledig stuk en met de moed der wanhoop begon Enghien aan een derde doorbraakpoging. Die lukte, omdat de Spanjaarden al hun kogels hadden verschoten. Uit dankbaarheid dat zij, als krijgsgevangenen, niet werden afgemaakt verwierf de jonge commandant zich onsterfelijke roem in heel Spanje. En dat alles na slechts drie uurtjes slaap vóórdat de beslissende klappen werden uitgedeeld. Interessant, soms vermakelijk om te lezen hoc men vroeger elkaar het leven op de slagvelden zuur maakte. Krijgskundig gezien wel wat romantiuscher dan heden ien dage. Hoewel het uiteindelijke doel vernietiging van mensenlevens gelijk is gebleven. een om -J 'M i wwu ■.tó' K- I 2 tb MR ‘r ““ga ffitea -'ll! I 1'4 -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19