Zure reacties op drie en een half jaar „Stratemaker Kafka’s prullenbak door Max Brod ook geledigd op-zee-show” „HUWELIJKSVOORBEREIDINGEN OP HET LAND" 1 door Peter Huysman Nederlanders toch niet Preuts zo'n Volle laag tolerant volkje? Fascistoïde W 1 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1 97 5 23 slissing van het genie kan dus geenszins geniaal zijn geweest. Ergo negeer ik deze beslissing en breng alle werken van zijn hand aan het daglicht, tot het briefje aan Tante Truus aan toe. ALSOF FRANZ KAFKA nog niet genoeg te stellen had met de duistere machten van het noodlot, werd hem ook nog eens een goed vriend Max Brod op het dak gestuurd. Klaar ben je er mee! Stel, je bent een genie en in je genialiteit bepaal je dat je nagelaten werken na je dood verbrand moeten worden. Dan ech ter blijk je een vriend te hebben die je genialiteit als één der eersten onderkent en loop je een goede kans dat de vriend je testamentaire beslissing negeert. Hij denkt en niet eens ten onrechte de werken van het genie behoren tot het publiek domein, deze be- ■fTl j| s Mg h l 4 Frans Boelen MAX BROD Joost Prinsen, Wieteke van Dort en Aart Staartjes laten de gang van zaken zien bij een roofoverval. LOUIS FERRON onschuldige kinderen hebben gemunt, dat de show een puur pornoprogramma met een flinke dosis propaganda voor vrije sex voor 12-jarigen is en dat het programma vol zit met verderfelijke indoctrinatie en subversieve activiteiten. Een Amsterdamse dame vindt vooral de manier waarop de onderwerpen in de Stratemaker-op-zee-show aan de orde worden gesteld „afschuwelijk”. Ze schrijft: „Jullie weten waarschijnlijk niet hoe mooi een mensenlichaam in mekaar zit. Het is toch afgrijselijk dat er gezegd wordt: moet je m’n plassertje zien?”. Een Haagse meneer verklaart dat het in de show alleen maar gaat óm achterbuurttaal, platte lol, ordinaire woorden. Aart Staartjes noemt hij een „aardige man met een oervervelend uiterlijk. Het ene moment doet hij dit, het andere moment staat hij te zemelen in een godsdienstig programma”. Nu lijkt het wel of de uitgever, Queri- do, de melkkoe tot op het bot wenst uit te melken en dat vind ik een nogal weer zinwekkende handelwijze. Gelukkig kan Kafka er tegen. Ik echter niet. Want dacht u dat ik in staat ben een boek ge- Frans Kafka met Felice Bauer, kort na hun tweede verloving in 1917. programma nou ophouden?”, tot „Wij protesteren: wij willen meer Stratemakersshows!!!”. Een over- geestdriftige briefschrijver galmt: „Weg met de hypocrieten! We staan achter Staartjes! Kloos en Wigbold slaan toch ook op de reten van hun vrouwen!” Anton, een 9-jarig jongetje uit Breda, smeekt: „Aart, wat ben je aardig. Ga alsjeblieft zo door!”. Frans Boelen zegt: „We zijn nu gestopt met de Stratemaker- show. Maar de mogelijkheid is aanwezig dat we in 1976 ermee doorgaan. We moeten dan wel bekijken of de formule tegen die tijd nog haalbaar is. Anders fnoeten we het in een ander jasje steken. Maar De Straat is nog niet definitief weg”. De volle laag van de meeste briefschrijvers is meer nog dan voor Wieteke van Dort en Joost „Erie Engerd” Prinsen bestemd voor Aart Staartjes. Voor deze kijkers is het blijkbaar niet te verwerken dat deze acteur, die voor het IKOR uit de Bijbel voorleest, het lef heeft ook aan een programma als de Stratemaker-op-zee- show mee te doen. Een mevrouw uit Heemskerk noemt Staartjes „een vuile schoft”, die zij „een spoedige dood” toewenst. Een bejaarde uit Rotterdam kwalificeert mee. Ze zijn er niet aan toe. U kent het spreekwoord: vroeg rijp, vroeg rot”. Een moeder van twee kinderen uit Bocholt noemt het optreden van de getalenteerde Wieteke van Dort „kattegejammer”. „Een prulprogramma, laat onze kinderen met rust”, roept zij uit. Iemand uit Someren heeft het in zijn brief over Aart Staartjes en zijn trawanten. Ik wens zijn adres en telefoonnummer!!”. Een propagandist van „onze mooie arbeidersomroep” kan het niet verkroppen dat bij het begin van elke uitzending iets gebeurt dat „niet gepast is als de Deftige Dame even opstaat”. De Stratemaker-op-zee-show vervult een 25-jarige moeder met afschuw. „Is de wereld dan toch verrot? Wat u doet, is vulgair. Probeer de kinderen liever te leren dat liefde iets moois is en niet iets vunzigs en vuils”. ordinair en intolerant. Van volwassenen, maar vooral van kinderen, zijn talloze enthousiaste brieven in de loop van de jaren ontvangen. Ook vanuit het onderwijs. Een zekere Toon Joosen uit Chaam zou voor de show „Een eiland in de oeverloze bochtoceaan van tv- programma’s” zelfs wel lid van de VARA willen worden. Een meneer uit Rozenburg schrijft: „Ik geef u hierbij in ernstige overweging een programma als de Stratemaker-show, dat zijn weerga op het gebied van’ educatie voor volwassenen niet kent, tot in der eeuwigheid te continueren”. De andere positieve reacties variëren van: „Whaft a shame dat de show stopt!”, via „Waarom moet het allerleukste Wat het laten van een windje of het uitspreken van het woordje „piemel” al niet bij een tv-kijkende natie losmaakt. Bijvoorbeeld deze hartekreet van een mevrouw uit Heiloo: „Als u zo doorgaat, moet de overheid ingrijpen”. Een nette reactie eigenlijk. Er zijn ook minder nette brieven, zoals die waarin staat dat „de meeste rotzooi bij de VARA zit”, dat Aart Staartjes en z’n medewerkers moeten worden gecastreerd opdat zij voortaan kleuters niet meer over sex zullen lastigvallen, dat Staartjes met een molensteen om zijn hals het water in moet, dat de Stratemaker-op-zee-show een programma vol schuttingtaal en obscene gebaren is, dat de drie acteurs geraffineerde, geobsedeerde erotische genotszoekers zijn, die het op gezagsondermijning lijkt. In geen van de programma’s is een onvertogen woord gebruikt. Plassertje en piemeltje alleen, begrippen die miljoenen kinderen heel gewoon vinden”. „Verder was het een heel tedere uitzending met heel mooie liedjes over ontluikende erotiek, die heel verantwoord naar voren werden gebracht. Des te onthullender dat zoveel mensen zo hypocriet blijken en drie heel aardige, goede acteurs op straat lastig gevallen worden. Onvoorstelbaar eigenlijk aldus Frans Boelen. Overigens zijn de bij de VARA binnengekomen reacties op de Stratemaker-show niet alleen maar onhebbelijk, gefrustreerd, chagrijnig, Dit klinkt sarcastischer dan bedoeld. Het is uiteraard van het grootste belang dat van een figuur als Kafka alles ge publiceerd wordt wat maar te achterha len valt, al is het dan tegen de uitdruk kelijke wens van de schrijver in. Maar, en hierin behoort men de schrijver te respecteren en de lezer te ontzien, niet alles wat hij geschreven heeft blijkt voor publikatie in ruime zin geschikt. De on derhavige bundeling van aphorismen. schetsen, overwegingen, dagboeknotities, aanlopen en fragmenten, is ongetwijfeld heel interessant voor de professionele Kafka-zifter. Deze vergaarbak had dan ook voor hem, en hem alleen uitgestort behoren te worden; d.w.z. in een weten schappelijke editie, voorzien van alle in- en uitgangen die daarbij komen kijken. Een andere mogelijkheid zou desnoods zijn geweest een scherpe selectie te ma ken en wel zodanig dat daarin de lijnen naar het voltooide werk zichtbaar wer den gemaakt. Dan heeft de leek er ten minste iets aan. heel uit te lezen dat vol staat met mede delingen als „3 november. Weg naar Oberklee. ’s Avonds in de kamer aan Ottla en T. schrijven”, en „7 november. (Vroeg naar bed na een avond gezellig kletsen”)? Nee, dat ben ik niet. Pas als de tekst meer dan een pagina beslaat en de mededelingen of observaties spannend genoeg worden, begin ik geboeid te raken. Maar dan is het fragment al weer afge lopen. Hoogst vermoeiend is dat. Wat zich nog enigszins laat lezen is het titelverhaal, dat heeft nog enige omvang en riekt niet al te zeer naar het labo ratorium. En nu ik toch positief bezig ben: hoe fragmentarisch dit boek ook is, men krijgt er toch enig idee door van de huiveringwekkende kosmos die Kafka geschapen heeft; een kosmos die trilt van schuld, onafwendbaarheid en de daar mee gepaard gaande masochistische fas cinatie. Zelfs ziet men af en toe flarden opdoemen van Josef K. Gregor Samsa en Het slot, terwijl men ook hier en daar Meyrink en zijn Golem ziet rondwaren. Een Kafka-freak zal het allemaal wel interessant vinden, een ander zal zich eerder ergeren aan de dikwijls duistere vertaling en daarin de bevestiging zien van zijn vooroordeel dat Kafka een duis ter auteur is. Dit nu was het geval met Kafka en zijn testamentair executeur Max Brod. En het valt inderdaad niet te ontkennen dat Brod een uiterst belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het zichtbaar maken van de literaire figuur Kafka. Brod dankt er zelfs grotendeels zijn eigen faam aan Niet zo erg, want er zijn onbenulliger re denen denkbaar waaraan men zijn roem te danken kan hebben. In deze dynamische tijd blijft echter niets ongestraft. Max Brods bemoeienis sen hielpen een ware Kafka-industrie op gang en dat zal niemand verbazen die de consumptiebevorderende attitudes van het hedendaags koopmanschap een slecht hart toe draagt. Dat men in de Oost- Europese landen en met name in Kafka’s „thuisland” Tsjechoslowakije alle moeite doet deze industrie te onderdrukken, laat zich met bovenstaande verzuchting ech ter geenszins goedpraten, al hebben de daar de lakens uitdelende obscurantisten hun alleszins doorzichtige redenen de lec tuur van Kafka aan hun aanhangers te onthouden. Het laatste produkt van de Kafka-in dustrie is het tamelijk lijvige Huwelijks voorbereidingen op het land zijnde de 264 dichtbedrukte pagina’s tellende prul lenbak van Franz Kafka, voor de arge loze lezer leeggeschud door Max Brod. Staartjes’ optreden met „schunnig, en dat is nog een te mooi woord”. Het zit deze man vooral dwars dat hij ’s zondags „met een effen gezicht een bijbels verhaal voorleest”. „Wie is die genieperd op de achtergrond met z’n fluwelen stem, die die kleintjes tot op het bot zit uit te horen?”, vraagt een mevrouw uit Den Haag. „Schande, schande, schande, namens vele flatbewoners”, roept een Rijswijkse heer uit. „Een gefrustreerd, onvolwassen, afgestompt mens, nog in de leeftijdsfase van het kleine jongetje, dat vieze woordjes zegt, stiekeme seksuele spelletjes doet, door sleutelgaten loert, leugenachtig is”, aldus een Schrijven van een heer uit waarschijnlijk Laren aan De Heer Aart Staartjes, zo’n jongetje waar je je kinderen van weghoudt en dus ook de knop van het VARA-tv-jeugdprogramma voor afzet”. Zelfs een kind kan het blijkens een kort briefje niet verkroppen dat Aart ook wel eens bij het IKOR te horen is: „Waarom vertelt u eerst over God en waarom gaat u daarna vloeken?”. Tenslotte deze meneer uit Den Bosch: „Jullie willen de werkende stand helpen. Maar jullie helpen de kinderen naar de duivel. Het zijn nazi-streken om kleine kinderen te vragen wat sex is. Zij moeten jullie, de nazi rot vuile smerige, met zweep eruit ranselen. Dat zijn de ergste rolt nazi-strekén die zei in moffenland aanhalen. En alle anderen partijen kennen voor mij part kapotvallen”. Frans Boelen (38 jaar), regisseur van de Stratemaker-op-zee-show, die vorig jaar lang kandidaat voor de Nipkow-schijf heeft gestaan, vertelt dat het team van medewerkers al na de eerste uitzending ontdekte dat het een controversieel programma zou zijn. „Toen al viel er in de reacties een tendens te onderscheiden van „wel leuk, maar moet dat nou”. Maar we zijn bewust niets uit de weg gegaan. De opzet was een goed kinderprogramma te maken, voor de kinderen zelf, uitgaande van wat kinderen bezighoudt en in een terminologie die kinderen hanteren. Kinderen spreken niet over „ik moet wateren” als ze een plasje moeten doen. De teksten zijn steeds gebaseerd op het taalgebruik van de kinderen zelf”. Het is ook voor Frans Boelen duidelijk dat het programma over „sex” iedere aflevering had een thema de meeste reacties heeft los-gemaakt. „Onze bedoeling was om door zo’n programma de kinderen met hun ouders in dialoog te brengen. Maar in plaats daarvan kregen we brieven en telefoontjes, waarin de acteurs met allerlei lelijks werden bedreigd. Gezinnen en scholen verboden hun kinderen naar de Stratemaker-show te kijken. Alsof het om een goor fascistoïde programma ging. Aart is opgebeld met: we stampen je de grond in”. „Vooral ten aanzien van seksualiteit is de mentaliteit van een grote groep mensen kennelijk niet te veranderen. En het blijkt dan dat deze kijkers niet eens zo zeer over een blote meid vallen, maar vooral niets in de huiskamer of het schoollokaal willen horen dat op Een mevrouw uit Best reageert met: „U heeft heus geen preutse moeder voor u die schrijft. Heb drie hele vlotte schoondochters. En vijf vlotte dochters. U praat over piemeltje en plassertje. U kunt een brief van hogerhand verwachten. Een meisje wordt gevraagd of ze er al behoefte aan heeft. Mijn kleindochters van negen en tien zien dit. U moest uw mond spoelen”. Een mevrouw uit Leidschendam: „Lieve onschuldige kinderen krijgen al deze problemen opgedrongen. De wereld verzinkt nog dieper naar de afgrond. De christelijke wereld bezit nog enige moraal. Er is geen zelfrespect meer. Het bravogeroep van de Deftige Dame van „de kinderen komen uit de buik van je moeder” komt niet te pas. Wat is er mooier dan onschuldige kinderogen, waarvan Pierre Kartner zo’n mooi lied heeft gemaakt?!” Een meneer uit Heiloo acht de Stratemaker-op-zee-show een programma vol „geestelijke verontreiniging, een walgelijke vertoning”. Hij vraagt de VARA-leiding: „Waarom laat u gefrustreerde lieden gemene vragen stellen aan onschuldige kinderen? De stakkers zitten er maar aflevering over „misdaad” - uitgezonden. De Straat, de Deftige Dame en Eric Engerd zijn na drie en een half jaar voorlopig uitgepraat. Voor hen ligt een afscheidscadeau in de vorm van een stapel giftige scheldbrieven, die de berg „schriftelijke reacties” naar aanleiding van het toenmalige „Zo is het toevallig ook nog 'ns een keer” overtreft. Nederlanders: een barmhartig, vredelievend, tolerant volkje? De medewerkers van de Stratemaker-Op-Zee-Show weten beter. Vorige week heeft de VARA de laatste herhaling van het kinderprogramma de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23