zien De kampioen van de nuchterheid gaan bewijzen er toch we beetjé een ijdel weer een levensverhaal tl moet zich nu van Boem” Manager Jan Janssen: „Kuipertje zal wat moeten laten „Ik word si B Uitslag nodig Geweldig blij Sportief door Peter Heerkens Verwachtingen mek’ Akkoord ZATERDAG 6 SEPTEMBER 197 5 Danny’s been /Afkopen V ragen r van uter- uiter- Be- een andi- ijk, estaurant 13 Kiljan. MENU as wijn Hennie Kuiper niet zijn vrouw en zoon Patrick tijdens de triomfocht teer elvis ■elpje, oter allemaal precies zei Van Praag door meende waakte De huldiging van Kuiper op de trap pen van het gemeentehuis van Osesn- drecht. n de 1, in voor iag 9 van ;t week- kale door izen inan- ie en geniet /an onze idue's en n o.a. Pei> :argots, MC. istaurant lieden a la t deze iteiten: ff en 'alma- urant Zee - 2 19 nd >tels en ■ijs oom ■37, 3-3210 m DE r uw en overi er met nanas afde n in us en of rijst, es, ;s of ■salade koffie suiker >n agen m zakelijk hun verhalen. Ik heb onge veer 40 uur gesprekken op de band opgenomen. Eerst had ik „Cupstuk- ken” en „Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen” gelezen, en later heb ik nog gesproken met Cor en Rien en oom Henk en Nel om nog wat dingen uit hun jeugd af te checken, maar uiteindelijk is het hun boek. Er staan dan ook dingen in waar ik het beslist niet mee eens ben, maar dat doet er niet toe, ik moest in dit geval dienst baar zijn aan Johan en Danny. Dan ny praat overigens gemakkelijker dan Johan”. Volgens de geruchten, die na een we reldkampioenschap immer de kop opste ken, zou Kuiper volgend jaar voor de ploeg van Peter Post gaan rijden. Con tractueel gegeven in de shirtreclame voor komend seizoen is de optie die zijn huidige sponsor Frisol heeft. Maar daar wil Frisol-directeur Nico de Vries niet zwaar aantillen. „De opzet van onze ploeg voor volgend jaar is qua program ma bescheiden. In dat patroon zal Kui per zich niet thuis voelen. Hij kan elders waarschijnlijk beter terecht en daarin wil ik hem niet tegenhouden”. Van Nico de Vries is ook de in de maandagkran ten opzienbarende uitspraak: „Kuiper is een domme coureur”. De Vries weer spreekt dat nu. „Dat heb ik niet gezegd”. In elk geval: Kuiper rijdt volgend jaar in andere dienst. „Ik weet dat er beteren zijn dan ik. De Vlaeminck bijvoorbeeld. En Merckx natuurlijk. Dat zijn echte vedetten. Ik niet. Ik ben er misschien een in wor ding. Maar hoe je het ook bekijkt: ik was in Yvoir in de finale de beste. zijn beurt, zegt: „Ik hoop dat zij de tekst toch als eigen voelen en erva ren”. Op dit moment is het geen probleem. Die mensen willen gewoon de wereld kampioen aan het vertrek. Maar straks, volgend voorjaar, dan moet je echt met uitslagen komen om de volle mep bin nen te kunnen halen. Kuipertje zal wat moeten laten zien. Hij ligt erg goed in de markt ik word gek van al die telefoontjes van organisatoren maar hij zal zich echt moeten waar maken”. Lukt dat, dan,is de toekomst in finan cieel opzicht voor Hennie Kuiper onbe zorgd. Een regenboogtrui in de profwie- lersport. zo is bekend, levert een bank saldo met vijf muilen op. rde 'filet nsaus gnons, krab, zn len, es, >.s of ■salade De opmerking van Roger de Vlae minck viel in het plezier van het feest misschien niet zo aardig, eerlijk was die uitspraak in elk geval wel. Hennie Kui per behoort niet tot die uitzonderlijk kleine elite-groep waaruit men in eerste instantie een wereldkampioen verwacht. voetbal, al schrijvend over Johan Cruijff, helemaal te kunnen vergeten. „Ik vind het sportief van mijnheer De Vries dat hij mij de kans laat naar een andere firma te gaan. En wat die uit spraak over mijn domheid betreft: ik kan me best voorstellen dat mijnheer De Vries mijn eerste ontsnapping in dat wereldkampioenschap een stomme streek vond, want zo dacht ik er zelf ook over. Ik vroeg mezelf óók af wat ik nou precies aan het doen was. Maar ja, die* sfeer hé..Echt, dat kan ik niet uitleg gen. ’t Is iets aparts. Daar word ik helemaal dol van. Toch geldt hij als„de kampioen van de nuchterheid”, of zoals een t.v.-commentator het zei „de kampioen van de eenvoud”. manier van koersen meer halen dan je nu doet. Dat geeft me een hoop vertrou wen voor de toekomst, die opmerking”. Daardoor heb ik nou toevallig die trui en de rest zal ik moeten bewijzen. Daar ben ik me terdege van bewust. Voor een werkelijke crack verandert er weinig als hij wereldkampioen wordt, hij haalt z’n resultaten toch wel. Maar ik, ik moet me nu gaan bewijzen als wereldkampi oen. Ik zal dit najaar nog een flinke uitslag moeten maken en dat zal niet meevallen omdat ik geen sprinter ben. Als je rap bent ip de aankomst lukt ex allicht nogal eens wat, maar wanneer je het moet, hebben van alleen aankomen, zoals ik, wordt het al wat lastiger. Ik win moeilijk, dat is gewoon een feit. Mijn kracht is eigenlijk dat ik een specta culaire koerser ben. Ik stunt graag. Zo als in dat kampioenschap in België bij voorbeeld. Ik was de eerste en de laatste die demarreerde. Dat vind ik prachtig, zoiets. Maar ja, als wereldkampioen zal ik toch nog eens een belangrijke eerste plaats moeten halen. Joop Zoetemelk zei een paar dagen voor het kampioenschap tegen me: Hennie, jij kunt uit jouw „Boem! Johan en Danny Cruijff vertellen hun levensverhaal aan Jaap ter Haar” is de ietwat omslachtige titel van een boek dat omstreeks 22 september (als Mies Bouman voor de AVRO een tv-gesprek met de Cruijffjes heeft) zal uitkomen. Het blad Televizier heeft inmiddels al en kele afleveringen afgedrukt, te weinig echter om er nu al een oordeel over te kunnen geven. Wel kan ik al iets vertellen over het tot stand komen van dit boek, dat wel de roepnaam „Boem!” zal krijgen. Om te beginnen was het natuurlijk al een vondst van jewelste van de uitgever, om juist Jaap ter Haar te vragen een boek over Danny en Johan te schrijven. „Een kampioenschap rijden vind ik iets geweldigs. Dat jaagt me helemaal op, die sfeer, spandoeken, gillende men sen, applaus, namen op de weg gekalkt. Dat hele spektakel, dat bedoel ik. Als beroepsrenner ben je toch een soort artiest. Er komen een hoop mensen kij ken die wat verwachten. Dat inspireert me enorm. Daarom ging ik zondag ook zo gauw in een ontsnapping. Ik wilde die sfeer proeven. Dat klinkt misschien gek, maar toch is het zo. In zo’n situatie groei ik. Dan voel ik me geweldig”. Ter Haar is via jeugdboeken als „Sas kia en Jeroen" en „Boris” (om mij tot de bekendste te beperken) in de loop der jaren opgestoomd naar de top van de Nederlandse kinderboeken schrijvers, hij kent de leeftijdsklasse van Johan en Danny via zijn eigen tweeling Saskia en Jeroen, en hij speelde bovendien als viereneenhalf- jarige zijn eerste voetbalwedstrijd voor K.M.D. (Klein Maar Dapper) tegen A.P. (Altijd Pret). Later voet balde hij nog lang in de zomeravond- competitie, hij kijkt naar Studio Sport, kortom: hij heeft voldoende feeling met het voetbal om niet een volslagen outsider te zijn, en neemt tegelijkertijd genoeg afstand om het „Eenvoud. .Ik weet natuurlijk wat ik kan. Van mezelf heb ik bepaalde ver wachtingen maar ik loop er niet mee te koop. Ik vind dat je je eigen gevoelens in dat 'opzicht moet wegsteken. Dat is iets voor en van jezelf. En bescheidenheid Och, ik ben geen druktemaker. Maar wat er nu allemaal rond dit wereldkampioen schap gebeurde, ervaar ik heus als iets geweldigs. Het betekent dat je wat be reikt hebt, al die belangstelling. Ik voel me echt wel gestreeld. Al die bloem stukken, die telefoontjes en zo. Ik laat het niet merken, maar ik word er toch wel een beetje ijdel van; Zoiets doet je wat, of niet? Ijdelheid hoeft toch niet slecht te zijn Het feit dat Hennië Kuiper de deur tot een in veel opzichten beloftevolle toekomst opendrukte, was vooral opmer kelijk in relatie tot het akkoord binnen de nationale ploeg. Jan Janssen, zo werd duidelijk, maakte van de individualisten een team dat in dienst van Joop Zoete melk zou fietsen. Vóór dat kampioen schap („ik heb hier geweldig naar toe geleefd”) en daarna („de avond tevoren had ik er een heel gesprek over met Gerrie Knetemann) echter bleek duide lijk dat Hennie Kuiper zichzelf aller minst als knecht naar Yvoir had bege ven. Brandende vraag: was het uiterlijk over de saamhorigheid slechts schijn? „Neen. De theorie dat ik voor mezelf meer in gedachten had dan knecht van Zoetemelk klopt, maar toen Jan Janssen in onze vergadering over de taktiek met zijn plan kwam heb ik me daarbij aangesloten. Janssen stelde het simpélweg zo, dat Joop Zoetemelk van ons allemaal de grootste kanshebber was. In alle eerlijk heid kon ik niet anders dan daar „ja” tegen zeggen. Bovendien kwam Jan met een premiepot van 15.000 waar spon sors voor gezorgd hadden. Daarbij ge voegd het bedrag dat Joop zou betalen (rond de 25 mille, P.H.) was dat een ge geven waar je als beroepsrenner alleen maar „akkoord” tegen kon zeggen. Na- Het moest immers niet een boek worden over de voetballer Cruijff, maar over de mens Johan en de mens Danny met hun drie mensjes. Daar kwam bij dat Johan in zijn contract had laten vastleggen dat het „zijn” bock moest worden. Vandaar dat de „ik" beurtelings Johan Cruijff en beurtelings Danny Cruijff is, en ook de schijn wordt gewekt dat Jo han het boek schrijft. Dat „ik” wordt niet alleen sprekend ingevoerd, maar ook handelend: „Ik zit op de bank en heb mijn schoenen uitgeschopt. Mijn voeten spelen zachtjes over Danny’s been”. Ezn. Omdat ik mij toch moei lijk, kan losrukken van de weten schap dat het boek in werkelijkheid door Jaap ter Haar geschreven is, zie ik Ter Haar daar dan even zitten met zijn los-geschopte schoenen, zijn voe ten zachtjes spelend over Danny’s been, maar meteen daarna herinner ik mij toch weer dat het Johan is die spreekt. „Ik ben het werktuig geweest, ik heb getracht mij in die kinderen te verdiepen en waar zij geen woorden konden vinden vbor gevoelens, heb ik die naar beste vermogen ingevuld”, zegt Jaap ter Haar. „Het zijn hoofd- Een grote uitslag in het najaar, heeft Kuiper in elk geval nodig om volop in de belangstelling van criterium-organi- satoren te blijven. Met de bereidheid om startgelden te betalen die in één dag een bedrag opleveren waar de gemiddelde werknemer een maand voor nodig heeft, zijn de „inrichters” uiterst belangrijke figuren voor een wereldkampioen. Jan Janssen, die zijn brede ervaring nu als persoonlijk manager van Kuiper in dienst gaat stellen weet: „Met die trui om je lijf moet je op de voorgrond blijven. allemaal? Wielrennen is zwaar. Wanneer je dan iets bereikt, zoals ik. geeft dat een geweldige voldoening. Maar ik ge loof niet dat mijn levenshouding daar door ial veranderen. Ik ga met dat geld wat ik verdien echt geen gekke dingen doen. Dat is mijn aard niet. Ik wil op een verstandige manier van m’n geld genieten. Hoe? Dat weet ik nog niet. Het enige wat ik me heb voorgenomen, is een lekkere wintervakantie. Een tijdje geleden zaten m’n vrouw en ik te twijfelen tussen Spanje en de wintersport. Nou kan het alle twee! Dat is toch heerlijk! In dat opzicht wil ik me wat gaan permitteren. Ik ben zeker niet van plan om ons nu niets of weinig te gunnen om wat ze noemen „later” wat te hebben. „Later” is voor zoveel mensen al op een fiasco uitgelopen door ziekte en dat soort narigheid, dat ik daar nu niet alles voor wil laten”. In de drukte rond Hennie Kuiper als de nieuwe wereldkampioen wiel rennen bij de profs, is een uniek statistisch gegeven nog niet tot zijn recht gekomen. Dat opmerkelijke feit, vergeten in het feestrumoer: Kuiper (26 jaar oud, sinds zijn dertiende wielrennend) bezit vier titels tegelijk. In volgorde van verovering: Olympisch kampioen, nationaal crosskampioen, nationaal wegkampioen en wereldkampioen. Na dat laatste succes, zondag in het Belgisch-Waalse Yvoir, zei Roger de Vlaeminck (de zilveren medaille-winnaar) over deze renner met die respectabele ere-lijst: „Kuiper is een goede coureur, maar ik vind hem geen winnaar. Het is jammer dat een renner, die maar twee of drie keer per seizoen kan winnen, hier wereldkampioen wordt”. Het is inderdaad opzienbarend hoe weinig andere wedstrijden Kuiper wint. Dti jaar bijvoorbeeld startte hij naar eigen schatting tussen de 130 en 140 keer, waarbij hij maar viermaal won doch daarbij wél drie titels haalde! (crosskampioen, wegkampioen, wereldkampioen. Zijn vierde zege was een rit in de Ronde van Spanje). aanging. Ik had gehoord dat Danny, toen het boek eenmaal af was, zich opeens gerealiseerd had dat hun hele handel nu op tafel kwam, terwijl zij dat nu juist jarenlang had trachten te voorkomen. Johan heeft gezegd: „Als ik het huis uit stap, gaat het harnas aan”, maar zij was het toch in de eerste plaats die het gezin altijd buiten de voetballerij en alle heisa daaromheen heeft trachten weg te houden. Naarmate de verschijning van het boek naderbij kwam, vond ze het idee, dat allerle' innerlijke roerselen 'en persoonlijke feiten nu toch open baar werden, steeds afschuwelijker; reden waarom ze zelfs aangeboden heeft het manuscript alsnog op te kopen om publikatie te voorkpmenl Haar laatste woorden in het tv-ge sprek met Mies Bouwman zijn dan ook: „Ik hoop dat niemand het koopt”, maar die hoop zal ongetwij feld vergeefs zijn Jaap ter Haar, op tuurlijk kostte me dat moeite, maar in het belang van de ploeg ben ik niet gaan dwarsliggen. Ik dacht: als ik er tegenin ga, zitten we hier over uren nog en daar is niemand mee gebaat. Boven dien werd de ruimte gelaten voor ren ners die in de finale in goede positie zouden komen. Dan zou Joop zich in dienst van de ander stellen. Daar klampte ik me aan vast. Won derwel is het zo uitgekomen, maar ik heb tot aan het moment waarop ik aan die solo begon voor honderd procent gekoerst met het idee dat Joop voorop moest komen. Toen de actie van Gerben Karstens dreigde te mislukken ben ik naast Zoetemelk gaan rijden en ik heb gezegd:.wat doen we? Ik zou wel willen demarreren. „Als je je sterk genoeg voelt”, zei Joop, „moet je gaan”. In de afdaling van dat colletje ben ik toen gesprongen. Ik passeerde Joop, ik gaf hem een teken, hij liet een gat vallen en het was gebeurd. Wat Zoetemelk en Knetemann daarna voor mij gedaan hebben was groots”. vond om Ajax te coachen, vroeg één der journalisten, vindt u Rinus Mi chels dan wel gemotiveerd genoeg, nadat hij toch ettelijke keren gezegd had dat hij geen positie bij Ajax ambieerde en ook nu nog geëist schijnt te hebben dat Ajax zo sneb mogelijk naar een andere trainer uit kijkt? Ik wel. zei Van Praag. Een ander vroeg aan Michels of hij nog contact had gezocht met Hans Kraay. Hij had immers zo vaak ge zegd dat hij niet over de rug van Kraay trainer wilde worden, dat het, al was het alleen maar uit menselijke overwegingen, voor de hand had ge legen dat hij ook diens visie op de ontslagkwestie even had aangehoord alvorens over zijn rug heen bij Ajax te komen. Maar nee, dat had Michels, onder de omstandigheden, onjuist ge vonden, althans op dit ogenblik. Tja, maar op een later ogenblik hoeft het natuurlijk niet meer, want dan is alles al in kannen en kruiken. Ik had ook nog wel een vraag gewéten. Jaap van Praag zei, dat Ajax géén Velocitas zou zijn daarom geen ongemotiveerde trainer kon veroorloven, maar als je dan hoort dat hij zich vervolgens in ver binding stelde met de Tsjechische trainer Malatinski en een onbekende Griekse trainer, dan vraag je je toch af waarop zijn mening berust dat Ajax gëën Velocitas zou zijn. STOPPER Johan en Danny hebben hun tekst tweemaal grondig gelezen. Johan schijnt er nog wat dingen uitgehaald te hebben over bepaalde giften aan liefdadige doelen, die een nieuw beeld gaven van de voetballende geldwolf, maar hij vond dat dat niemand iets „Tja, als het loopt zoals het kan. dan krijg ik een jaar dat financieel voor m’n hele leven goed is. Dat idee maakt je natuurlijk geweldig blij. Ik zie het vooral als beloning voor alles wat ik ervoor heb moeten doen. Want het is natuurlijk een hard vak, dat wielrennen. Als je in het voorjaar door de bijtende kou moet, soms door de sneeuw zit te modderen, dan denk ik wel eens: waar ben ik eigenlijk mee bezig? Wat is dit nou Zo’n persconferentie, waarop Jaap van Praag de hele geschiedenis rond Kraay en Michels nu eens haarfijn uit de doeken zal doen, is eigenlijk een geheimzinnige gebeurtenis. Ik zal langzaam praten, dan kunt u het in uw krant zetten, en hij hield woord. Nadat hij alles had uitgelegd, was er gelegenheid om vragen te stellen. Er gebeurden toen twee dingen: de vra gen werden niet gesteld, en de vragen werden niet beantwoord. Wat dat laatste betreft: Van Praag wilde niet ingaan op de persoon Hans Kraay en ook niet op de zaken waarin hij beknot was. Dus de vraag diende zich aan waarom hij niet gewoon een briefje aan het ANP had gestuurd met een chronologisch verslag van de gebeurtenissen. Dan hadden al die journalisten rustig op hun krant kun nen blijven. Wat het vragenstellen betreft: iedereen die door eigen nieuwsgaring wat meer meende te weten dan de anderen, waakte er natuurlijk wel voor door een goede vraag zijn kaarten open te leggen. Toch werden er natuurlijk nog wel een paar hatelijke vragen gesteld. Als u Hans Kraay te weinig gemotiveerd Z s ■'M'x/.,.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25